2016 Lombardia Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Min Young LEE KOR 45.15 24.93 20.22 5.17 4.67 5.25 5.00 5.17 0.00 #17
2 Cassandra JOHANSSON SWE 43.75 24.83 18.92 4.83 4.75 4.67 4.83 4.58 0.00 #19
3 Boyoung KIM KOR 42.72 23.04 19.68 5.25 4.92 4.83 4.92 4.67 0.00 #20
4 Annika HOCKE GER 40.92 22.90 20.02 4.92 4.75 5.00 5.17 5.17 2.00 #13
5 Lara Naki GUTMANN ITA 40.48 23.76 17.72 4.58 4.33 4.50 4.42 4.33 1.00 #6
6 Gyo Hee JEON KOR 38.85 19.13 20.72 5.25 5.08 5.08 5.25 5.25 1.00 #12
7 Sara CONTI ITA 38.83 20.97 17.86 4.50 4.17 4.58 4.50 4.58 0.00 #15
8 Sara BOSCHIROLI ITA 38.00 20.74 17.26 4.50 4.00 4.33 4.42 4.33 0.00 #8
9 Alisa STOMAKHINA AUT 37.99 19.93 18.06 4.58 4.33 4.58 4.42 4.67 0.00 #2
10 Viktoria NOVICHONOK RUS 37.62 20.02 18.60 5.17 4.33 4.75 4.42 4.58 1.00 #14
11 Chenny PAOLUCCI ITA 35.18 19.70 16.48 4.08 3.92 4.17 4.25 4.17 1.00 #1
12 Tina LEUENBERGER SUI 34.15 19.23 15.92 4.00 3.75 4.00 4.08 4.08 1.00 #16
13 Linnea CEDER FIN 33.38 18.70 16.68 4.50 3.92 4.08 4.17 4.17 2.00 #5
14 Anni SKOGBERG FIN 32.95 18.53 15.42 4.08 3.67 3.92 3.92 3.67 1.00 #21
15 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 31.91 17.03 14.88 3.75 3.67 3.67 3.92 3.58 0.00 #9
16 Alice Martina GERAGHTY ITA 31.85 16.91 16.94 4.42 3.92 4.17 4.33 4.33 2.00 #4
17 Doris LOUHIKPSKI FIN 31.47 15.15 16.32 4.08 3.83 4.08 4.17 4.25 0.00 #10
18 Romy SCHALLERT AUT 31.03 16.97 15.06 4.00 3.58 3.58 3.92 3.75 1.00 #11
19 Matilde BATTAGIN ITA 30.93 15.93 16.00 4.17 3.75 4.00 4.08 4.00 1.00 #18
20 Simona GOSPODINOVA BUL 30.41 14.53 15.88 4.00 3.67 4.00 4.17 4.00 0.00 #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Boyoung KIM KOR 94.49 54.69 42.80 5.67 5.17 5.33 5.50 5.08 3.00 #20
2 Gyo Hee JEON KOR 83.00 42.99 42.01 5.42 5.17 5.25 5.17 5.25 2.00 #13
3 Lara Naki GUTMANN ITA 82.02 42.96 39.06 4.83 4.67 4.83 5.00 5.08 0.00 #18
4 Min Young LEE KOR 80.05 39.32 41.73 5.33 5.08 5.17 5.17 5.33 1.00 #19
5 Viktoria NOVICHONOK RUS 77.49 43.55 36.94 5.25 4.42 4.75 4.17 4.50 3.00 #11
6 Annika HOCKE GER 77.29 37.43 41.86 5.25 5.08 5.17 5.33 5.33 2.00 #16
7 Linnea CEDER FIN 76.80 42.80 34.00 4.58 3.92 4.33 4.25 4.17 0.00 #10
8 Cassandra JOHANSSON SWE 73.00 34.79 39.21 4.92 4.75 4.92 5.00 4.92 1.00 #17
9 Sara CONTI ITA 67.50 33.57 36.93 4.75 4.50 4.50 4.58 4.75 3.00 #14
10 Alisa STOMAKHINA AUT 67.05 29.90 38.15 4.92 4.67 4.67 4.67 4.92 1.00 #15
11 Anni SKOGBERG FIN 65.93 35.33 31.60 4.08 3.75 4.08 3.92 3.92 1.00 #8
12 Sara BOSCHIROLI ITA 64.31 28.98 35.33 4.67 4.33 4.25 4.50 4.33 0.00 #12
13 Chenny PAOLUCCI ITA 63.17 33.57 33.60 4.25 3.92 4.25 4.33 4.25 4.00 #9
14 Tina LEUENBERGER SUI 63.11 31.90 33.21 4.33 3.92 4.17 4.17 4.17 2.00 #7
15 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 60.40 29.99 30.41 4.00 3.67 3.75 3.92 3.67 0.00 #6
16 Doris LOUHIKPSKI FIN 59.33 26.93 32.40 4.17 3.83 4.08 4.00 4.17 0.00 #5
17 Matilde BATTAGIN ITA 56.20 25.27 30.93 4.00 3.50 3.92 4.08 3.83 0.00 #2
18 Alice Martina GERAGHTY ITA 50.57 23.17 30.40 4.08 3.50 3.67 4.00 3.75 3.00 #4
19 Simona GOSPODINOVA BUL 49.15 20.68 29.47 3.92 3.50 3.75 3.67 3.58 1.00 #3
20 Romy SCHALLERT AUT 45.19 18.93 28.26 3.83 3.25 3.42 3.58 3.58 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Boyoung KIM KOR 137.21 3 1
2 Min Young LEE KOR 125.20 1 4
3 Lara Naki GUTMANN ITA 122.50 5 3
4 Gyo Hee JEON KOR 121.85 6 2
5 Annika HOCKE GER 118.21 4 6
6 Cassandra JOHANSSON SWE 116.75 2 8
7 Viktoria NOVICHONOK RUS 115.11 10 5
8 Linnea CEDER FIN 110.18 13 7
9 Sara CONTI ITA 106.33 7 9
10 Alisa STOMAKHINA AUT 105.04 9 10
11 Sara BOSCHIROLI ITA 102.31 8 12
12 Anni SKOGBERG FIN 98.88 14 11
13 Chenny PAOLUCCI ITA 98.35 11 13
14 Tina LEUENBERGER SUI 97.26 12 14
15 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 92.31 15 15
16 Doris LOUHIKPSKI FIN 90.80 17 16
17 Matilde BATTAGIN ITA 87.13 19 17
18 Alice Martina GERAGHTY ITA 82.42 16 18
19 Simona GOSPODINOVA BUL 79.56 20 19
20 Romy SCHALLERT AUT 76.22 18 20
WD Melyna DECOBERT FRA