2016 Youth Olympic Games Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 61.82 34.84 26.98 6.54 6.57 6.86 7.00 6.75 0.00 #9
2 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 60.80 34.25 26.55 6.93 6.29 6.61 6.75 6.61 0.00 #7
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 56.38 32.13 24.25 6.18 5.96 6.07 6.14 5.96 0.00 #4
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 48.51 27.06 21.45 5.46 5.14 5.39 5.46 5.36 0.00 #10
5 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 46.47 26.56 19.91 4.93 4.79 5.04 5.25 4.89 0.00 #5
6 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 45.84 24.87 20.97 5.39 4.93 5.07 5.54 5.29 0.00 #8
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 43.96 24.90 19.06 4.86 4.50 4.86 4.93 4.68 0.00 #2
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 35.86 19.83 17.03 4.46 3.93 4.11 4.50 4.29 1.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 35.49 18.49 17.00 4.39 4.18 4.11 4.46 4.11 0.00 #6
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 28.16 14.23 13.93 3.68 3.29 3.39 3.68 3.39 0.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 107.86 52.44 55.42 7.14 6.75 6.86 7.07 6.82 0.00 #9
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 104.31 51.68 54.63 6.86 6.96 6.54 6.96 6.82 2.00 #10
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 96.39 47.06 49.33 6.36 5.89 6.18 6.29 6.11 0.00 #7
4 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 93.22 48.14 45.08 5.64 5.54 5.61 5.82 5.57 0.00 #5
5 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 92.08 47.35 45.73 5.68 5.57 5.68 5.86 5.79 1.00 #8
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 80.06 38.06 44.00 5.39 5.54 5.21 5.75 5.61 2.00 #6
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 75.82 36.33 39.49 4.93 4.96 4.79 5.11 4.89 0.00 #4
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 72.67 36.76 35.91 4.57 4.36 4.54 4.61 4.36 0.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 64.66 32.62 33.04 4.29 3.93 4.00 4.32 4.11 1.00 #1
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 46.14 20.51 26.63 3.61 3.14 3.21 3.43 3.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry
RUS
168.66 2 1
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin
CZE
166.13 1 2
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita
RUS
152.77 3 3
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu
CAN
140.59 4 5
5 ZHAO Ying / XIE Zhong
CHN
139.06 6 4
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph
USA
126.53 5 6
7 GAO Yumeng / LI Bowen
CHN
119.78 7 7
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae
KOR
108.53 8 8
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo
ITA
100.15 9 9
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D
UKR
74.30 10 10