2017 Cup of Nice Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 68.91 38.26 30.65 7.56 7.50 7.81 7.69 7.75 0.00 #12
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 55.86 33.41 22.45 5.69 5.44 5.69 5.69 5.56 0.00 #4
3 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 53.44 31.09 22.35 5.75 5.38 5.75 5.50 5.56 0.00 #6
4 Kyeueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 53.43 29.33 24.10 6.13 5.69 6.19 6.06 6.06 0.00 #7
5 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 51.13 30.88 20.25 5.06 4.75 5.19 5.25 5.06 0.00 #1
6 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 49.38 28.38 21.00 5.50 5.06 5.06 5.38 5.25 0.00 #2
7 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 48.78 28.58 20.20 5.00 4.88 5.13 5.19 5.06 0.00 #8
8 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 46.87 27.22 19.65 5.00 4.69 5.06 5.06 4.75 0.00 #3
9 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 45.94 24.84 22.10 5.69 5.25 5.50 5.56 5.63 1.00 #11
10 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 39.95 24.25 16.70 4.25 3.88 4.13 4.38 4.25 1.00 #9
11 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 35.68 20.13 15.55 3.94 3.69 4.00 3.88 3.94 0.00 #5

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 124.70 62.59 63.11 8.06 7.69 7.88 8.00 7.81 1.00 #11
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 116.84 60.02 57.82 7.13 7.00 7.38 7.31 7.31 1.00 #10
3 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 102.83 49.41 53.42 6.88 6.50 6.63 6.81 6.56 0.00 #8
4 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 101.19 52.19 49.00 6.00 6.00 6.44 6.19 6.00 0.00 #3
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 97.59 51.08 47.51 6.00 5.69 6.13 5.94 5.94 1.00 #6
6 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 91.49 50.64 41.85 5.38 5.13 5.13 5.38 5.13 1.00 #7
7 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 88.33 46.39 44.94 6.13 5.63 5.38 5.56 5.38 3.00 #9
8 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 77.11 38.99 39.12 5.25 4.88 4.63 5.00 4.69 1.00 #5
9 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 74.49 41.27 34.22 4.38 4.31 4.25 4.38 4.06 1.00 #2
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 64.40 34.70 30.70 4.06 3.69 3.69 4.00 3.75 1.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 193.61 1 1
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 172.70 2 2
3 Kyueun KIM / Alex Kang Chan KAM KOR 156.26 4 3
4 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 147.13 9 4
5 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV PFV FRA 146.97 6 5
6 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP 142.62 5 6
7 Bogdana LUKASHEVICH / Aleksandr STEPANOV RUS 141.77 3 7
8 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV COURB FRA 125.89 7 8
9 Lena KRETMEIER / Anton KEMPF GER 114.44 10 9
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON ESP 100.08 11 10
WD Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN
WD Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU