2017 JGP Belarus Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.37 32.00 24.37 6.29 5.86 6.14 6.14 6.04 0.00 #7
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 56.29 32.46 23.83 5.96 5.75 6.04 5.96 6.07 0.00 #3
3 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 54.00 30.79 23.21 6.04 5.57 5.79 5.75 5.86 0.00 #2
4 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 52.94 29.93 23.01 5.79 5.57 5.82 5.75 5.82 0.00 #10
5 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 52.58 30.26 22.32 5.71 5.61 5.46 5.57 5.54 0.00 #4
6 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 45.69 26.05 19.64 4.93 4.89 4.96 4.89 4.89 0.00 #1
7 Elizabeth Vasilevna KOPMAR / Jonah BARRETT USA 43.84 24.39 20.45 5.18 4.96 5.07 5.14 5.21 1.00 #11
8 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 43.45 23.13 20.32 4.79 4.86 5.07 5.43 5.25 0.00 #9
9 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 43.33 28.13 17.20 4.46 4.14 4.21 4.32 4.36 2.00 #8
10 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 42.62 24.89 18.73 4.93 4.54 4.64 4.64 4.68 1.00 #6
11 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 40.50 23.61 17.89 4.61 4.32 4.39 4.50 4.54 1.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 109.95 59.15 50.80 6.29 6.18 6.39 6.43 6.46 0.00 #11
2 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 105.77 54.91 50.86 6.54 6.21 6.29 6.50 6.25 0.00 #10
3 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 97.63 50.72 46.91 6.21 5.71 5.68 5.96 5.75 0.00 #7
4 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 93.67 47.12 46.55 6.14 5.57 5.64 5.96 5.79 0.00 #8
5 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 80.68 43.36 37.32 4.71 4.61 4.64 4.75 4.61 0.00 #1
6 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 79.19 38.43 44.76 5.68 5.64 5.11 5.93 5.61 4.00 #9
7 Elizabeth Vasilevna KOPMAR / Jonah BARRETT USA 79.18 40.93 39.25 4.96 4.96 4.79 5.00 4.82 1.00 #4
8 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 76.39 38.66 40.73 5.29 5.07 4.75 5.21 5.14 3.00 #6
9 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 76.12 37.02 40.10 4.82 4.79 4.89 5.25 5.32 1.00 #5
10 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 74.42 41.49 34.93 4.43 4.50 4.11 4.50 4.29 2.00 #3
11 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 70.05 36.16 33.89 4.25 4.25 4.00 4.43 4.25 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN
RUS
166.24 2 1
2 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT
RUS
162.14 1 2
3 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
RUS
150.21 5 3
4 Feiyao TANG / Yongchao YANG
CHN
147.67 3 4
5 Audrey LU / Misha MITROFANOV
USA
132.13 4 6
6 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE
CAN
123.30 10 5
7 Elizabeth Vasilevna KOPMAR / Jonah BARRETT
USA
123.02 7 7
8 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
122.08 6 8
9 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
119.57 8 9
10 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
117.75 9 10
11 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI
UKR
110.55 11 11