2016 Finlandia Trophy Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 69.63 35.78 33.85 8.46 8.21 8.54 8.42 8.67 0.00 #10
2 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 65.31 32.08 33.23 8.33 8.13 8.42 8.29 8.38 0.00 #4
3 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 62.27 32.20 30.07 7.50 7.21 7.63 7.58 7.67 0.00 #2
4 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 60.62 32.42 28.20 7.00 6.79 7.08 7.21 7.17 0.00 #6
5 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 58.76 28.63 30.13 7.50 7.29 7.54 7.63 7.71 0.00 #9
6 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 55.89 27.12 28.77 7.04 6.92 7.29 7.29 7.42 0.00 #8
7 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 46.66 23.38 25.28 6.29 6.21 6.17 6.50 6.42 2.00 #3
8 Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 45.27 22.96 22.31 5.63 5.38 5.67 5.67 5.54 0.00 #5
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 44.07 22.94 22.13 5.67 5.38 5.54 5.58 5.50 1.00 #7
10 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 42.80 21.37 21.43 5.29 5.25 5.46 5.54 5.25 0.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 103.20 51.04 52.16 8.58 8.42 8.75 8.83 8.88 0.00 #10
2 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 100.45 49.40 51.05 8.46 8.29 8.50 8.58 8.71 0.00 #9
3 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 90.93 45.78 46.15 7.54 7.42 7.75 7.79 7.96 1.00 #6
4 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 90.73 43.92 46.81 7.71 7.50 7.92 7.88 8.00 0.00 #8
5 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 86.84 42.49 44.35 7.21 7.21 7.54 7.54 7.46 0.00 #7
6 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 86.23 42.38 43.85 7.17 6.92 7.42 7.50 7.54 0.00 #5
7 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 80.27 41.11 39.16 6.50 6.17 6.63 6.54 6.79 0.00 #4
8 Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 72.36 38.35 34.01 5.79 5.42 5.83 5.63 5.67 0.00 #3
9 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 58.22 30.12 30.10 4.92 4.96 4.96 5.25 5.00 2.00 #1
10 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 57.96 28.36 30.60 5.04 5.00 5.00 5.29 5.17 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 172.83 1 1
2 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 165.76 2 2
3 Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 153.00 3 4
4 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 149.69 5 3
5 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 147.46 4 5
6 Olivia SMART / Adria DIAZ ESP 142.12 6 6
7 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 126.93 7 7
8 Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 117.63 8 8
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 102.03 9 10
10 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 101.02 10 9

2016 Finlandia Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Maxim KOVTUN RUS 88.26 49.67 38.59 7.88 7.38 7.83 7.71 7.79 0.00 #13
2 Nathan CHEN USA 87.50 50.75 37.75 7.58 7.25 7.54 7.71 7.67 1.00 #3
3 Patrick CHAN CAN 84.59 41.67 42.92 8.63 8.54 8.33 8.67 8.75 0.00 #10
4 Mikhail KOLYADA RUS 80.20 42.89 38.31 7.88 7.38 7.63 7.71 7.71 1.00 #14
5 Jorik HENDRICKX BEL 79.22 43.93 35.29 6.92 6.75 7.29 7.08 7.25 0.00 #8
6 Alexei BYCHENKO ISR 74.17 40.46 33.71 6.75 6.46 6.79 6.83 6.88 0.00 #6
7 Alexander PETROV RUS 69.71 35.42 34.29 6.83 6.50 7.00 7.04 6.92 0.00 #9
8 Paul FENTZ GER 62.36 30.35 32.01 6.38 6.25 6.38 6.58 6.42 0.00 #7
9 Ivan RIGHINI ITA 61.73 29.98 33.75 6.92 6.50 6.50 6.83 7.00 2.00 #12
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 61.59 33.62 27.97 5.63 5.38 5.67 5.71 5.58 0.00 #2
11 Daniel Albert NAURITS EST 56.84 29.51 28.33 5.83 5.33 5.75 5.75 5.67 1.00 #15
12 Alexander MAJOROV SWE 56.06 24.39 31.67 6.33 6.17 6.25 6.38 6.54 0.00 #4
13 Ryuju HINO JPN 55.91 27.33 30.58 6.46 5.83 5.83 6.25 6.21 2.00 #16
14 Daniel SAMOHIN ISR 52.03 26.43 29.60 6.21 5.63 5.63 6.00 6.13 4.00 #5
15 Bela PAPP FIN 47.18 23.30 24.88 5.17 4.75 4.83 5.17 4.96 1.00 #1
16 Samuel KOPPEL EST 46.38 20.13 26.25 5.38 5.08 5.08 5.38 5.33 0.00 #11

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Nathan CHEN USA 168.94 96.08 74.86 7.71 7.17 7.46 7.63 7.46 2.00 #15
2 Patrick CHAN CAN 164.14 77.06 88.08 8.83 8.58 8.67 8.96 9.00 1.00 #14
3 Alexander PETROV RUS 142.09 71.23 70.86 7.00 6.88 7.17 7.13 7.25 0.00 #10
4 Maxim KOVTUN RUS 141.31 64.89 76.42 7.79 7.29 7.63 7.75 7.75 0.00 #16
5 Mikhail KOLYADA RUS 139.35 64.11 76.24 7.67 7.33 7.58 7.75 7.79 1.00 #13
6 Jorik HENDRICKX BEL 139.10 69.24 70.86 7.17 6.96 6.96 7.13 7.21 1.00 #12
7 Alexander MAJOROV SWE 137.72 72.80 64.92 6.50 6.25 6.54 6.54 6.63 0.00 #5
8 Paul FENTZ GER 133.76 67.92 65.84 6.75 6.33 6.54 6.67 6.63 0.00 #9
9 Ivan RIGHINI ITA 130.08 61.26 68.82 6.79 6.54 6.92 7.08 7.08 0.00 #8
10 Alexei BYCHENKO ISR 129.58 64.74 65.84 6.83 6.25 6.67 6.67 6.50 1.00 #11
11 Ryuju HINO JPN 125.34 68.90 60.44 6.38 5.88 5.79 6.21 5.96 4.00 #4
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 114.04 56.80 58.24 6.04 5.54 5.83 5.92 5.79 1.00 #7
13 Daniel SAMOHIN ISR 108.94 54.02 58.92 6.25 5.54 5.67 6.04 5.96 4.00 #3
14 Bela PAPP FIN 101.66 51.24 51.42 5.25 4.96 5.04 5.25 5.21 1.00 #2
15 Samuel KOPPEL EST 96.94 49.68 51.26 5.25 4.96 5.00 5.29 5.13 4.00 #1
16 Daniel Albert NAURITS EST 95.57 41.41 56.16 5.83 5.25 5.58 5.67 5.75 2.00 #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Nathan CHEN USA 256.44 2 1
2 Patrick CHAN CAN 248.73 3 2
3 Maxim KOVTUN RUS 229.57 1 4
4 Mikhail KOLYADA RUS 219.55 4 5
5 Jorik HENDRICKX BEL 218.32 5 6
6 Alexander PETROV RUS 211.80 7 3
7 Alexei BYCHENKO ISR 203.75 6 10
8 Paul FENTZ GER 196.12 8 8
9 Alexander MAJOROV SWE 193.78 12 7
10 Ivan RIGHINI ITA 191.81 9 9
11 Ryuju HINO JPN 181.25 13 11
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 175.63 10 12
13 Daniel SAMOHIN ISR 160.97 14 13
14 Daniel Albert NAURITS EST 152.41 11 16
15 Bela PAPP FIN 148.84 15 14
16 Samuel KOPPEL EST 143.32 16 15

2016 Finlandia Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 69.50 37.59 31.91 8.00 7.67 8.13 7.96 8.13 0.00 #11
2 Mao ASADA JPN 64.87 32.55 32.32 8.08 7.79 8.04 8.17 8.33 0.00 #19
3 Kaetlyn OSMOND CAN 64.73 35.35 29.38 7.21 6.96 7.67 7.38 7.50 0.00 #6
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 62.99 33.46 29.53 7.38 7.00 7.58 7.46 7.50 0.00 #9
5 Courtney HICKS USA 57.41 31.34 26.07 6.63 6.21 6.63 6.50 6.63 0.00 #18
6 Joshi HELGESSON SWE 56.12 28.47 27.65 6.79 6.50 7.17 6.92 7.17 0.00 #2
7 Nicole SCHOTT GER 51.03 26.84 24.19 6.00 5.83 6.04 6.13 6.25 0.00 #1
8 Loena HENDRICKX BEL 48.81 25.74 23.07 5.79 5.38 5.92 5.71 6.04 0.00 #4
9 Danielle HARRISON GBR 47.72 26.55 21.17 5.21 5.08 5.50 5.21 5.46 0.00 #3
10 Viveca LINDFORS FIN 47.07 24.95 22.12 5.63 5.38 5.54 5.58 5.54 0.00 #17
11 Emmi PELTONEN FIN 46.49 24.03 23.46 5.92 5.54 5.83 6.04 6.00 1.00 #7
12 Helery HÄLVIN EST 45.24 22.27 22.97 5.79 5.46 5.71 5.83 5.92 0.00 #16
13 Karly ROBERTSON GBR 44.79 23.28 22.51 5.63 5.29 5.63 5.67 5.92 1.00 #5
14 Serafima SAKHANOVICH RUS 42.88 19.88 24.00 6.21 5.83 5.75 6.21 6.00 1.00 #15
15 Aimee BUCHANAN ISR 40.86 23.08 18.78 4.79 4.33 4.83 4.75 4.79 1.00 #12
16 Liubov EFIMENKO FIN 39.76 20.09 20.67 5.13 5.13 5.13 5.29 5.17 1.00 #8
17 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 38.50 21.17 18.33 4.79 4.42 4.54 4.63 4.54 1.00 #10
18 Dasa GRM SLO 31.37 12.00 19.37 5.21 4.67 4.58 4.92 4.83 0.00 #14
19 Ilaria NOGARO ITA 31.01 14.18 17.83 4.79 4.29 4.25 4.50 4.46 1.00 #13

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kaetlyn OSMOND CAN 122.54 60.59 61.95 7.67 7.54 7.67 7.96 7.88 0.00 #17
2 Mao ASADA JPN 121.29 56.08 65.21 8.08 7.63 8.33 8.21 8.50 0.00 #18
3 Anna POGORILAYA RUS 113.30 52.55 60.75 7.88 7.29 7.46 7.67 7.67 0.00 #19
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 102.60 48.20 56.40 7.00 6.75 6.96 7.25 7.29 2.00 #16
5 Serafima SAKHANOVICH RUS 100.49 52.44 48.05 6.25 5.54 6.04 6.04 6.17 0.00 #6
6 Loena HENDRICKX BEL 99.35 53.88 45.47 6.13 5.25 5.79 5.54 5.71 0.00 #12
7 Nicole SCHOTT GER 98.97 49.54 50.43 6.38 5.92 6.38 6.42 6.42 1.00 #13
8 Courtney HICKS USA 92.39 44.52 49.87 6.38 6.08 6.04 6.38 6.29 2.00 #15
9 Viveca LINDFORS FIN 90.03 45.23 45.80 5.92 5.58 5.83 5.71 5.58 1.00 #10
10 Joshi HELGESSON SWE 86.18 34.30 52.88 6.71 6.29 6.67 6.67 6.71 1.00 #14
11 Liubov EFIMENKO FIN 79.66 39.18 40.48 5.29 4.75 5.13 5.21 4.92 0.00 #4
12 Danielle HARRISON GBR 78.17 34.33 43.84 5.54 5.29 5.54 5.54 5.50 0.00 #11
13 Emmi PELTONEN FIN 77.68 32.73 45.95 6.08 5.46 5.46 5.83 5.88 1.00 #9
14 Karly ROBERTSON GBR 75.75 35.66 42.09 5.38 4.96 5.21 5.33 5.42 2.00 #7
15 Dasa GRM SLO 73.63 36.66 36.97 4.88 4.38 4.46 4.63 4.75 0.00 #2
16 Helery HÄLVIN EST 71.15 30.72 42.43 5.46 5.13 5.21 5.38 5.33 2.00 #8
17 Aimee BUCHANAN ISR 69.55 31.93 39.62 5.13 4.63 4.92 5.00 5.08 2.00 #5
18 Ilaria NOGARO ITA 59.86 24.93 34.93 4.46 4.08 4.21 4.54 4.54 0.00 #1
19 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 59.59 26.77 34.82 4.63 4.00 4.17 4.50 4.46 2.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kaetlyn OSMOND CAN 187.27 3 1
2 Mao ASADA JPN 186.16 2 2
3 Anna POGORILAYA RUS 182.80 1 3
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 165.59 4 4
5 Nicole SCHOTT GER 150.00 7 7
6 Courtney HICKS USA 149.80 5 8
7 Loena HENDRICKX BEL 148.16 8 6
8 Serafima SAKHANOVICH RUS 143.37 14 5
9 Joshi HELGESSON SWE 142.30 6 10
10 Viveca LINDFORS FIN 137.10 10 9
11 Danielle HARRISON GBR 125.89 9 12
12 Emmi PELTONEN FIN 124.17 11 13
13 Karly ROBERTSON GBR 120.54 13 14
14 Liubov EFIMENKO FIN 119.42 16 11
15 Helery HÄLVIN EST 116.39 12 16
16 Aimee BUCHANAN ISR 110.41 15 17
17 Dasa GRM SLO 105.00 18 15
18 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 98.09 17 19
19 Ilaria NOGARO ITA 90.87 19 18

2016 Finlandia Trophy Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 66.49 34.57 32.92 8.38 7.92 8.17 8.42 8.25 1.00 #5
2 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 57.26 29.26 29.00 7.33 7.00 7.17 7.42 7.33 1.00 #8
3 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 56.58 30.74 25.84 6.58 6.17 6.50 6.63 6.42 0.00 #4
4 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA USA 54.65 30.45 26.20 6.63 6.46 6.25 6.88 6.54 2.00 #2
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 54.54 31.27 23.27 6.17 5.54 5.88 5.88 5.63 0.00 #9
6 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 54.26 29.89 25.37 6.29 6.00 6.46 6.50 6.46 1.00 #7
7 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 50.28 27.68 22.60 5.75 5.38 5.88 5.71 5.54 0.00 #6
8 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 38.84 21.41 19.43 4.92 4.67 4.79 5.08 4.83 2.00 #3
9 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 33.61 16.84 17.77 4.63 4.38 4.21 4.67 4.33 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 131.29 65.28 67.01 8.42 8.21 8.29 8.50 8.46 1.00 #9
2 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 111.84 56.17 56.67 7.00 6.88 6.83 7.42 7.29 1.00 #8
3 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 108.33 56.86 53.47 7.00 6.54 6.46 6.75 6.67 2.00 #7
4 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 104.37 53.55 50.82 6.21 6.17 6.38 6.50 6.50 0.00 #4
5 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA USA 103.46 50.92 53.54 6.67 6.50 6.63 6.83 6.83 1.00 #6
6 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 92.48 50.28 44.20 5.96 5.29 5.46 5.58 5.33 2.00 #5
7 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 78.52 42.30 37.22 4.79 4.46 4.63 4.75 4.63 1.00 #2
8 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 77.27 38.46 39.81 5.21 4.75 4.75 5.13 5.04 1.00 #3
9 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 70.71 36.70 35.01 4.54 4.21 4.21 4.63 4.29 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 197.78 1 1
2 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 169.10 2 2
3 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 164.91 3 3
4 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 158.63 6 4
5 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA USA 158.11 4 5
6 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 147.02 5 6
7 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 127.55 7 8
8 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 117.36 8 7
9 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 104.32 9 9

Finlandia Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Rika HONGO JPN 65.75 34.96 30.79 7.75 7.58 7.63 7.71 7.83 0.00 #15
2 Julia LIPNITSKAIA RUS 62.81 32.50 30.31 7.71 7.17 7.54 7.71 7.75 0.00 #14
3 Joshi HELGESSON SWE 56.69 29.38 27.31 6.75 6.50 6.92 6.92 7.04 0.00 #11
4 Hannah MILLER USA 54.49 28.41 26.08 6.38 6.17 6.71 6.63 6.71 0.00 #3
5 Lutricia BOCK GER 53.45 29.59 23.86 6.04 5.79 6.21 5.96 5.83 0.00 #13
6 So Youn PARK KOR 51.51 26.50 25.01 6.63 5.96 6.42 6.04 6.21 0.00 #7
7 Viveca LINDFORS FIN 51.14 28.83 22.31 5.71 5.29 5.71 5.71 5.46 0.00 #9
8 Juulia TURKKILA FIN 47.05 24.63 22.42 5.67 5.42 5.63 5.63 5.67 0.00 #6
9 Anne Line GJERSEM NOR 46.69 24.25 22.44 5.54 5.21 5.71 5.71 5.88 0.00 #2
10 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 46.56 24.19 22.37 5.67 5.33 5.46 5.63 5.88 0.00 #1
11 Camilla GJERSEM NOR 45.92 25.15 20.77 5.00 4.96 5.33 5.42 5.25 0.00 #12
12 Tanja ODERMATT SUI 44.48 24.79 19.69 5.00 4.58 5.04 5.00 5.00 0.00 #5
13 Emmi PELTONEN FIN 39.60 18.17 21.43 5.42 5.33 5.00 5.58 5.46 0.00 #16
14 Ilaria NOGARO ITA 38.25 19.85 18.40 4.75 4.25 4.71 4.54 4.75 0.00 #8
15 Kristen SPOURS GBR 37.53 21.13 17.40 4.38 4.21 4.38 4.50 4.29 1.00 #4
16 Eliska BREZINOVA CZE 37.03 20.73 18.30 4.83 4.42 4.29 4.88 4.46 2.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Rika HONGO JPN 121.70 61.11 60.59 7.58 7.21 7.79 7.54 7.75 0.00 #13
2 Julia LIPNITSKAIA RUS 109.52 48.92 61.60 7.79 7.50 7.71 7.71 7.79 1.00 #14
3 So Youn PARK KOR 108.42 55.40 53.02 6.71 6.13 6.96 6.58 6.75 0.00 #12
4 Joshi HELGESSON SWE 107.59 56.32 51.27 6.58 6.21 6.67 6.25 6.33 0.00 #11
5 Viveca LINDFORS FIN 99.98 54.36 45.62 5.92 5.54 5.71 5.88 5.46 0.00 #10
6 Hannah MILLER USA 95.64 44.04 54.60 7.04 6.71 6.58 6.83 6.96 3.00 #16
7 Emmi PELTONEN FIN 91.64 46.99 44.65 5.79 5.29 5.75 5.58 5.50 0.00 #3
8 Eliska BREZINOVA CZE 89.56 51.22 39.34 5.33 4.46 5.13 4.83 4.83 1.00 #1
9 Tanja ODERMATT SUI 89.17 49.74 39.43 5.13 4.46 5.00 5.13 4.92 0.00 #2
10 Anne Line GJERSEM NOR 87.60 46.27 41.33 5.25 5.04 5.21 5.25 5.08 0.00 #9
11 Lutricia BOCK GER 86.94 41.31 46.63 5.92 5.63 5.71 5.96 5.92 1.00 #15
12 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 83.78 43.49 42.29 5.33 4.88 5.42 5.38 5.42 2.00 #8
13 Camilla GJERSEM NOR 82.13 41.99 41.14 4.83 4.96 5.29 5.42 5.21 1.00 #7
14 Juulia TURKKILA FIN 81.62 37.68 43.94 5.50 5.33 5.21 5.67 5.75 0.00 #6
15 Kristen SPOURS GBR 79.09 45.16 34.93 4.58 4.04 4.46 4.50 4.25 1.00 #4
16 Ilaria NOGARO ITA 67.32 32.92 34.40 4.54 3.88 4.42 4.33 4.33 0.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Rika HONGO JPN 187.45 1 1
2 Julia LIPNITSKAIA RUS 172.33 2 2
3 Joshi HELGESSON SWE 164.28 3 4
4 So Youn PARK KOR 159.93 6 3
5 Viveca LINDFORS FIN 151.12 7 5
6 Hannah MILLER USA 150.13 4 6
7 Lutricia BOCK GER 140.39 5 11
8 Anne Line GJERSEM NOR 134.29 9 10
9 Tanja ODERMATT SUI 133.65 12 9
10 Emmi PELTONEN FIN 131.24 13 7
11 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 130.34 10 12
12 Juulia TURKKILA FIN 128.67 8 14
13 Camilla GJERSEM NOR 128.05 11 13
14 Eliska BREZINOVA CZE 126.59 16 8
15 Kristen SPOURS GBR 116.62 15 15
16 Ilaria NOGARO ITA 105.57 14 16

Finlandia Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Sergei VORONOV RUS 79.06 42.23 36.83 7.79 6.83 7.42 7.29 7.50 0.00 #16
2 Konstantin MENSHOV RUS 76.71 41.16 36.55 7.38 7.00 7.29 7.46 7.42 1.00 #17
3 Adam RIPPON USA 69.29 33.40 36.89 7.38 6.96 7.42 7.46 7.67 1.00 #3
4 Ryuju HINO JPN 67.55 35.34 32.21 6.79 6.21 6.42 6.50 6.29 0.00 #13
5 Michal BREZINA CZE 67.48 30.31 37.17 7.58 7.08 7.25 7.63 7.63 0.00 #14
6 Timothy DOLENSKY USA 66.52 31.65 34.87 7.08 6.75 7.08 6.88 7.08 0.00 #11
7 Michael Christian MARTINEZ PHI 65.18 33.76 32.42 6.50 6.29 6.50 6.46 6.67 1.00 #10
8 Alexander MAJOROV SWE 64.59 31.00 33.59 6.96 6.46 6.63 6.79 6.75 0.00 #15
9 Liam FIRUS CAN 64.10 30.94 35.16 7.33 6.54 6.92 7.04 7.33 2.00 #7
10 Matthias VERSLUIS FIN 60.32 32.03 29.29 6.08 5.63 5.83 5.83 5.92 1.00 #5
11 June Hyoung LEE KOR 57.07 26.36 31.71 6.33 6.25 6.04 6.46 6.63 1.00 #6
12 Alexander BJELDE GER 53.71 26.03 28.68 5.96 5.38 5.75 5.71 5.88 1.00 #9
13 Viktor ZUBIK FIN 53.62 25.77 27.85 5.67 5.25 5.63 5.67 5.63 0.00 #8
14 Valtter VIRTANEN FIN 52.82 25.24 28.58 5.96 5.46 5.58 5.79 5.79 1.00 #4
15 Roman GALAY FIN 47.55 22.46 26.09 5.50 5.13 4.96 5.29 5.21 1.00 #2
16 Graham NEWBERRY GBR 42.26 19.21 25.05 5.17 4.75 4.92 5.08 5.13 2.00 #12

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Adam RIPPON USA 154.89 76.79 78.10 7.63 7.46 7.96 7.96 8.04 0.00 #15
2 Konstantin MENSHOV RUS 153.39 78.71 75.68 7.63 7.25 7.58 7.67 7.71 1.00 #13
3 Timothy DOLENSKY USA 144.03 72.93 71.10 7.17 6.75 7.17 7.25 7.21 0.00 #7
4 Michal BREZINA CZE 137.58 65.16 74.42 7.58 7.13 7.42 7.58 7.50 2.00 #12
5 Liam FIRUS CAN 136.17 65.41 70.76 7.17 6.50 7.04 7.25 7.42 0.00 #8
6 Ryuju HINO JPN 135.87 70.53 66.34 6.96 6.33 6.71 6.67 6.50 1.00 #14
7 Sergei VORONOV RUS 134.28 65.42 68.86 7.46 6.50 6.63 6.92 6.92 0.00 #11
8 Alexander MAJOROV SWE 134.13 67.29 66.84 6.88 6.29 6.79 6.67 6.79 0.00 #9
9 Michael Christian MARTINEZ PHI 125.36 61.84 63.52 6.29 6.13 6.38 6.38 6.58 0.00 #6
10 June Hyoung LEE KOR 115.90 57.96 59.94 6.13 5.71 6.17 5.88 6.08 2.00 #2
11 Matthias VERSLUIS FIN 102.70 43.86 60.84 6.21 5.71 6.08 6.21 6.21 2.00 #10
12 Valtter VIRTANEN FIN 101.78 49.36 54.42 5.67 5.17 5.33 5.54 5.50 2.00 #3
13 Roman GALAY FIN 93.43 43.59 50.84 5.42 4.83 4.92 5.21 5.04 1.00 #5
14 Viktor ZUBIK FIN 86.13 38.13 49.00 5.33 4.42 4.75 5.04 4.96 1.00 #4
15 Alexander BJELDE GER 80.99 33.79 50.20 5.42 4.92 4.63 5.17 4.96 3.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Konstantin MENSHOV RUS 230.10 2 2
2 Adam RIPPON USA 224.18 3 1
3 Sergei VORONOV RUS 213.34 1 7
4 Timothy DOLENSKY USA 210.55 6 3
5 Michal BREZINA CZE 205.06 5 4
6 Ryuju HINO JPN 203.42 4 6
7 Liam FIRUS CAN 200.27 9 5
8 Alexander MAJOROV SWE 198.72 8 8
9 Michael Christian MARTINEZ PHI 190.54 7 9
10 June Hyoung LEE KOR 172.97 11 10
11 Matthias VERSLUIS FIN 163.02 10 11
12 Valtter VIRTANEN FIN 154.60 14 12
13 Roman GALAY FIN 140.98 15 13
14 Viktor ZUBIK FIN 139.75 13 14
15 Alexander BJELDE GER 134.70 12 15
WD Iassen PETKOV BUL
WD Graham NEWBERRY GBR

Finlandia Trophy Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 65.13 31.25 34.88 8.96 8.67 8.71 8.83 8.42 1.00 #7
2 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR 60.04 30.38 29.66 7.54 7.13 7.54 7.50 7.38 0.00 #6
3 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 56.79 27.45 29.34 7.50 7.25 7.38 7.42 7.13 0.00 #8
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 55.60 27.02 28.58 7.13 6.96 7.25 7.42 6.96 0.00 #5
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 49.54 26.31 23.23 5.92 5.58 5.88 6.04 5.63 0.00 #1
6 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 48.78 25.84 22.94 5.96 5.58 5.75 5.96 5.42 0.00 #2
7 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 48.03 24.08 23.95 6.13 5.71 6.17 6.00 5.92 0.00 #4
8 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 47.70 24.64 24.06 6.08 5.88 6.08 6.13 5.92 1.00 #9
9 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 47.58 26.07 22.51 5.79 5.58 5.58 5.83 5.38 1.00 #11
10 Carter Marie JONES / Richard SHARPE GBR 45.61 23.87 21.74 5.50 5.21 5.42 5.58 5.46 0.00 #10
11 Jennifer URBAN / Sevan LERCHE GER 41.27 20.07 21.20 5.46 5.08 5.21 5.50 5.25 0.00 #3

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 96.54 44.23 52.31 8.92 8.63 8.71 8.83 8.50 0.00 #10
2 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 90.86 45.50 45.36 7.83 7.08 7.75 7.63 7.50 0.00 #11
3 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR 90.85 45.25 45.60 7.58 7.25 7.67 7.79 7.71 0.00 #8
4 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 81.54 42.23 39.31 6.38 6.21 6.71 6.75 6.71 0.00 #7
5 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 79.54 42.03 37.51 6.08 5.88 6.58 6.29 6.42 0.00 #2
6 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 79.28 43.33 35.95 6.04 5.46 6.17 6.21 6.08 0.00 #5
7 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 77.26 36.20 43.06 7.33 7.00 7.00 7.42 7.13 2.00 #9
8 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 68.97 35.40 35.57 5.96 5.71 5.88 6.21 5.88 2.00 #6
9 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 66.85 32.90 33.95 5.83 5.54 5.79 5.71 5.42 0.00 #4
10 Carter Marie JONES / Richard SHARPE GBR 65.87 35.31 31.56 5.50 5.08 5.54 5.29 4.88 1.00 #1
11 Jennifer URBAN / Sevan LERCHE GER 56.20 28.49 31.71 5.46 5.25 4.83 5.63 5.25 4.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 161.67 1 1
2 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR 150.89 2 3
3 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 147.65 3 2
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 132.86 4 7
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 131.08 5 4
6 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 127.31 7 6
7 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 127.12 9 5
8 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 117.75 6 8
9 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 114.55 8 9
10 Carter Marie JONES / Richard SHARPE GBR 111.48 10 10
11 Jennifer URBAN / Sevan LERCHE GER 97.47 11 11

Finlandia Trophy Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 59.46 30.82 28.64 7.20 6.85 7.30 7.40 7.05 0.00 #1
2 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 58.06 28.18 30.88 7.60 7.30 7.95 7.95 7.80 1.00 #6
3 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 49.80 29.20 21.60 5.35 5.15 5.45 5.65 5.40 1.00 #2
4 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 49.28 22.60 26.68 6.40 6.35 6.85 6.90 6.85 0.00 #8
5 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 45.64 23.80 21.84 5.55 5.40 5.45 5.60 5.30 0.00 #5
6 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN UKR 41.98 23.82 19.16 4.95 4.45 5.00 5.00 4.55 1.00 #9
7 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 41.90 22.10 21.80 5.70 5.20 5.45 5.70 5.20 2.00 #3
8 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 40.60 21.04 19.56 5.05 4.70 5.00 5.15 4.55 0.00 #7
9 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX 33.52 16.00 17.52 4.65 4.20 4.40 4.50 4.15 0.00 #4

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 93.36 47.22 46.14 7.60 7.30 7.70 7.90 7.95 0.00 #8
2 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 82.48 42.16 40.32 6.65 6.40 6.80 6.85 6.90 0.00 #5
3 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 81.92 39.16 44.76 7.50 7.20 7.30 7.50 7.80 2.00 #9
4 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 74.12 40.34 33.78 5.70 5.35 5.75 5.70 5.65 0.00 #6
5 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 73.60 41.20 32.40 5.55 5.15 5.45 5.55 5.30 0.00 #4
6 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 66.02 35.72 30.30 5.10 4.75 5.05 5.25 5.10 0.00 #3
7 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 62.70 32.12 32.58 5.40 5.25 5.25 5.85 5.40 2.00 #7
8 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN UKR 62.40 35.92 27.48 4.75 4.20 4.75 4.70 4.50 1.00 #1
9 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX 60.72 35.56 26.16 4.35 4.10 4.40 4.65 4.30 1.00 #2

 

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 152.82 1 1
2 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 139.98 2 3
3 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 131.76 4 2
4 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 119.76 5 4
5 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 115.50 7 5
6 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 112.50 3 7
7 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 106.62 8 6
8 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN UKR 104.38 6 8
9 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX 94.24 9 9

Finlandia Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Sergei VORONOV RUS 75.06 38.26 36.80 7.50 6.75 7.55 7.55 7.45 0.00 #6
2 Alexander PETROV RUS 73.29 39.24 34.05 6.80 6.35 7.10 6.95 6.85 0.00 #7
3 Adam RIPPON USA 68.53 34.13 35.40 7.10 6.80 7.05 7.20 7.25 1.00 #4
4 Misha GE UZB 64.96 31.81 35.15 6.70 6.60 7.15 7.25 7.45 2.00 #3
5 Alexei BYCHENKO ISR 59.03 29.58 29.45 6.10 5.35 6.00 5.90 6.10 0.00 #1
6 Viktor ZUBIK FIN 50.98 25.73 26.25 5.50 4.80 5.40 5.20 5.35 1.00 #2
7 Valtter VIRTANEN FIN 49.85 23.20 27.65 5.50 5.35 5.50 5.70 5.60 1.00 #8
8 Justus STRID DEN 42.33 20.08 25.25 5.05 4.70 4.90 5.15 5.45 3.00 #5

Free Skate

 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Adam RIPPON USA 152.22 77.82 74.40 7.25 7.30 7.65 7.40 7.60 0.00 #8
2 Sergei VORONOV RUS 146.05 69.55 76.50 7.80 6.70 8.00 7.65 8.10 0.00 #5
3 Alexander PETROV RUS 141.21 72.01 69.20 7.10 6.65 7.05 7.05 6.75 0.00 #7
4 Misha GE UZB 138.55 65.55 73.00 6.90 6.75 7.50 7.60 7.75 0.00 #6
5 Alexei BYCHENKO ISR 117.63 61.73 55.90 5.90 5.10 5.70 5.70 5.55 0.00 #1
6 Valtter VIRTANEN FIN 102.42 48.92 54.50 5.55 5.45 5.35 5.65 5.25 1.00 #4
7 Justus STRID DEN 95.50 45.60 50.90 5.10 4.65 5.10 5.25 5.35 1.00 #3
8 Viktor ZUBIK FIN 81.73 36.93 46.80 5.10 4.35 4.65 4.70 4.60 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Sergei VORONOV RUS 221.11 1 2
2 Adam RIPPON USA 220.75 3 1
3 Alexander PETROV RUS 214.50 2 3
4 Misha GE UZB 203.51 4 4
5 Alexei BYCHENKO ISR 176.66 5 5
6 Valtter VIRTANEN FIN 152.27 7 6
7 Justus STRID DEN 137.83 8 7
8 Viktor ZUBIK FIN 132.71 6 8

2014 Finlandia Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 67.05 36.85 30.20 7.60 7.10 7.60 7.65 7.80 0.00 #14
2 Liubov EFIMENKO FIN 56.21 32.05 24.16 6.00 5.85 6.20 6.05 6.10 0.00 #11
3 Rika HONGO JPN 52.11 27.35 24.76 6.40 5.95 6.15 6.20 6.25 0.00 #8
4 Juulia TURKKILA FIN 51.85 28.41 25.44 6.25 6.10 6.35 6.45 6.65 2.00 #13
5 Samantha CESARIO USA 50.79 23.95 26.84 6.70 6.50 6.80 6.75 6.80 0.00 #15
6 Jenni SAARINEN FIN 48.55 26.27 22.28 5.65 5.40 5.60 5.65 5.55 0.00 #1
7 Maria ARTEMIEVA RUS 47.43 23.07 26.36 6.75 6.35 6.50 6.75 6.60 2.00 #12
8 Camilla GJERSEM NOR 47.30 26.50 20.80 5.05 5.00 5.25 5.30 5.40 0.00 #2
9 Eliska BREZINOVA CZE 46.19 25.11 21.08 5.40 5.10 5.30 5.40 5.15 0.00 #9
10 Fleur MAXWELL LUX 45.51 24.71 22.80 5.55 5.45 5.75 5.80 5.95 2.00 #6
11 Anine RABE NOR 43.50 23.42 21.08 5.25 5.05 5.35 5.40 5.30 1.00 #10
12 Emilia TOIKKANEN FIN 37.67 18.91 19.76 4.90 4.80 5.00 4.95 5.05 1.00 #16
13 Helery HÄLVIN EST 36.95 17.91 21.04 5.35 5.00 5.25 5.30 5.40 2.00 #7
14 Carol BRESSANUTTI ITA 36.92 17.84 20.08 5.00 4.80 5.05 5.05 5.20 1.00 #5
15 Ieva GAILE LAT 36.62 17.98 18.64 4.60 4.50 4.60 4.85 4.75 0.00 #4
16 Kristine GAILE LAT 36.08 17.84 19.24 4.90 4.70 4.65 4.95 4.85 1.00 #3

Free Skate

 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 126.26 63.62 62.64 7.80 7.45 7.95 7.90 8.05 0.00 #16
2 Samantha CESARIO USA 108.61 52.53 56.08 6.90 6.75 7.15 7.05 7.20 0.00 #11
3 Rika HONGO JPN 101.60 50.96 50.64 6.45 6.15 6.10 6.60 6.35 0.00 #14
4 Jenni SAARINEN FIN 95.61 49.29 48.32 6.05 5.85 6.15 6.05 6.10 2.00 #13
5 Maria ARTEMIEVA RUS 92.95 40.71 54.24 6.80 6.45 6.70 7.00 6.95 2.00 #7
6 Fleur MAXWELL LUX 90.43 43.99 47.44 5.80 5.70 6.00 5.95 6.20 1.00 #9
7 Liubov EFIMENKO FIN 90.37 44.33 47.04 6.00 5.75 5.95 5.90 5.80 1.00 #15
8 Juulia TURKKILA FIN 85.30 37.74 48.56 6.25 5.85 5.90 6.20 6.15 1.00 #12
9 Helery HÄLVIN EST 82.24 39.76 42.48 5.50 5.00 5.45 5.25 5.35 0.00 #2
10 Eliska BREZINOVA CZE 79.67 40.83 41.84 5.75 5.05 4.85 5.40 5.10 3.00 #10
11 Camilla GJERSEM NOR 79.57 39.89 41.68 5.10 5.10 5.15 5.40 5.30 2.00 #6
12 Anine RABE NOR 76.77 36.93 41.84 5.30 5.00 5.15 5.40 5.30 2.00 #8
13 Carol BRESSANUTTI ITA 71.57 31.69 40.88 5.05 4.95 5.00 5.25 5.30 1.00 #4
14 Ieva GAILE LAT 67.66 31.66 36.00 4.55 4.25 4.55 4.60 4.55 0.00 #1
15 Kristine GAILE LAT 65.93 31.89 35.04 4.60 4.20 4.30 4.50 4.30 1.00 #3
16 Emilia TOIKKANEN FIN 52.61 19.17 35.44 4.60 4.30 4.15 4.60 4.50 2.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 193.31 1 1
2 Samantha CESARIO USA 159.40 5 2
3 Rika HONGO JPN 153.71 3 3
4 Liubov EFIMENKO FIN 146.58 2 7
5 Jenni SAARINEN FIN 144.16 6 4
6 Maria ARTEMIEVA RUS 140.38 7 5
7 Juulia TURKKILA FIN 137.15 4 8
8 Fleur MAXWELL LUX 135.94 10 6
9 Camilla GJERSEM NOR 126.87 8 11
10 Eliska BREZINOVA CZE 125.86 9 10
11 Anine RABE NOR 120.27 11 12
12 Helery HÄLVIN EST 119.19 13 9
13 Carol BRESSANUTTI ITA 108.49 14 13
14 Ieva GAILE LAT 104.28 15 14
15 Kristine GAILE LAT 102.01 16 15
16 Emilia TOIKKANEN FIN 90.28 12 16