2016 Grand Prix Final Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 80.50 42.16 38.34 9.50 9.39 9.71 9.54 9.79 0.00 #2
2 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 77.97 40.85 37.12 9.18 9.11 9.36 9.32 9.43 0.00 #5
3 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 77.86 40.18 37.68 9.43 9.39 9.32 9.43 9.54 0.00 #3
4 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 74.04 37.86 36.18 9.00 8.89 9.11 9.11 9.11 0.00 #4
5 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 72.47 37.66 34.81 8.61 8.61 8.79 8.71 8.79 0.00 #6
6 Madison CHOCK / Evan BATES USA 70.87 36.47 35.40 8.75 8.82 8.75 8.93 9.00 1.00 #1

Free Dance

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 116.72 58.58 58.14 9.57 9.57 9.71 9.75 9.86 0.00 #6
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 114.95 57.34 57.61 9.54 9.36 9.71 9.61 9.79 0.00 #4
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 111.63 55.45 56.18 9.36 9.21 9.39 9.36 9.50 0.00 #5
4 Madison CHOCK / Evan BATES USA 108.45 54.19 54.26 8.96 8.86 9.11 9.11 9.18 0.00 #1
5 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 107.91 52.92 54.99 9.14 9.04 9.25 9.18 9.21 0.00 #2
6 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 107.12 53.30 53.82 8.82 8.75 9.14 9.00 9.14 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR
CAN
197.22 1 1
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
FRA
192.81 3 2
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
189.60 2 3
4 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
181.95 4 5
5 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
USA
179.59 5 6
6 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
179.32 6 4

2016 Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 78.60 43.49 35.11 8.68 8.61 9.00 8.71 8.89 0.00 #2
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 75.34 41.83 33.51 8.54 8.18 8.36 8.43 8.39 0.00 #6
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 71.44 38.44 34.00 8.61 8.39 8.43 8.57 8.50 1.00 #3
4 Cheng PENG / Yang JIN CHN 70.84 38.70 32.14 7.93 7.75 8.21 8.07 8.21 0.00 #1
5 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 65.79 34.40 31.39 7.86 7.64 7.89 7.93 7.93 0.00 #4
6 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 60.86 31.49 31.37 7.82 7.79 7.64 8.00 7.96 2.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 135.25 66.05 69.20 8.64 8.54 8.68 8.68 8.71 0.00 #6
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 134.55 65.99 68.56 8.57 8.50 8.46 8.68 8.64 0.00 #4
3 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 131.37 63.64 68.73 8.64 8.43 8.61 8.64 8.64 1.00 #5
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 125.99 62.69 64.30 8.04 7.93 8.04 8.00 8.18 1.00 #1
5 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 122.53 61.27 61.26 7.71 7.46 7.61 7.82 7.68 0.00 #2
6 Cheng PENG / Yang JIN CHN 112.35 54.97 59.38 7.54 7.32 7.21 7.61 7.43 2.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
RUS
213.85 1 1
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
206.71 2 3
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
205.99 3 2
4 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT
RUS
188.32 5 5
5 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU
CAN
186.85 6 4
6 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
183.19 4 6

2016 Grand Prix Final Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 79.21 42.55 36.66 9.11 8.93 9.25 9.21 9.32 0.00 #6
2 Kaetlyn OSMOND CAN 75.54 40.62 34.92 8.75 8.46 8.82 8.75 8.86 0.00 #2
3 Satoko MIYAHARA JPN 74.64 40.99 33.65 8.43 8.18 8.43 8.50 8.54 0.00 #1
4 Anna POGORILAYA RUS 73.29 38.55 34.74 8.68 8.43 8.71 8.75 8.86 0.00 #4
5 Elena RADIONOVA RUS 68.98 35.07 33.91 8.36 8.18 8.57 8.64 8.64 0.00 #5
6 Maria SOTSKOVA RUS 65.74 33.31 32.43 8.07 7.89 8.21 8.11 8.25 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 148.45 74.23 74.22 9.14 9.11 9.29 9.39 9.46 0.00 #6
2 Satoko MIYAHARA JPN 143.69 73.24 70.45 8.89 8.68 8.89 8.86 8.71 0.00 #5
3 Anna POGORILAYA RUS 143.18 73.52 69.66 8.71 8.50 8.79 8.75 8.79 0.00 #3
4 Kaetlyn OSMOND CAN 136.91 66.85 70.06 8.75 8.54 8.82 8.82 8.86 0.00 #4
5 Maria SOTSKOVA RUS 133.05 66.77 66.28 8.25 8.07 8.43 8.29 8.39 0.00 #2
6 Elena RADIONOVA RUS 119.83 55.50 65.33 8.18 7.86 8.14 8.36 8.29 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
227.66 1 1
2 Satoko MIYAHARA
JPN
218.33 3 2
3 Anna POGORILAYA
RUS
216.47 4 3
4 Kaetlyn OSMOND
CAN
212.45 2 4
5 Maria SOTSKOVA
RUS
198.79 6 5
6 Elena RADIONOVA
RUS
188.81 5 6

2016 Grand Prix Final Men’s Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 106.53 59.18 47.35 9.39 9.25 9.64 9.50 9.57 0.00 #6
2 Patrick CHAN CAN 99.76 52.66 47.10 9.43 9.36 9.46 9.39 9.46 0.00 #2
3 Javier FERNANDEZ ESP 91.76 47.45 45.31 9.07 9.00 8.71 9.21 9.32 1.00 #1
4 Shoma UNO JPN 86.82 44.38 43.44 8.82 8.43 8.61 8.79 8.79 1.00 #3
5 Nathan CHEN USA 85.30 45.62 40.68 8.18 7.96 8.04 8.32 8.18 1.00 #4
6 Adam RIPPON USA 83.93 41.37 42.56 8.39 8.14 8.82 8.46 8.75 0.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Nathan CHEN USA 197.55 113.13 84.42 8.46 8.11 8.79 8.46 8.39 0.00 #3
2 Shoma UNO JPN 195.69 104.75 90.94 8.93 8.79 9.32 9.14 9.29 0.00 #1
3 Yuzuru HANYU JPN 187.37 96.01 92.36 9.36 9.11 9.07 9.32 9.32 1.00 #4
4 Javier FERNANDEZ ESP 177.01 86.17 91.84 9.14 9.14 8.93 9.39 9.32 1.00 #5
5 Patrick CHAN CAN 166.99 80.21 90.78 9.32 9.11 8.57 9.18 9.21 4.00 #6
6 Adam RIPPON USA 149.17 67.97 83.20 8.32 8.07 8.07 8.50 8.64 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
293.90 1 3
2 Nathan CHEN
USA
282.85 5 1
3 Shoma UNO
JPN
282.51 4 2
4 Javier FERNANDEZ
ESP
268.77 3 4
5 Patrick CHAN
CAN
266.75 2 5
6 Adam RIPPON
USA
233.10 6 6

2016 Grand Prix Final Qualifiers

Men

  1. Javier Fernandez, ESP
  2. Patrick Chan, CAN
  3. Yuzuru Hanyu, JPN
  4. Shoma Uno, JPN
  5. Nathan Chen, USA
  6. Adam Rippon, USA

Alternates

  1. Boyang Jin, CHN
  2. Sergei Voronov, RUS
  3. Alexei Bychenko, ISR

Ladies

  1. Evgenia Medvedeva, RUS
  2. Anna Pogorilaya, RUS
  3. Elena Radionova, RUS
  4. Kaetlyn Osmond, CAN
  5. Maria Sotskova, RUS
  6. Satoko Miyahara, JPN

Alternates

  1. Ashley Wagner, USA
  2. Elizaveta Tuktamysheva, RUS
  3. Mai Mihara, JPN

Pairs

  1. Duhamel/Radford, CAN
  2. Savchenko/Massot, GER
  3. Yu/Zhang, CHN
  4. Peng/Jin, CHN
  5. Tarasova/Morozov, RUS
  6. Seguin/Bilodeau, CAN

Alternates

  1. Zabiiako/Enbert, RUS
  2. Denney/Frazier, USA
  3. Iliushechkina/Moscovitch, CAN

 

Dance

  1. Virtue/Moir, CAN
  2. Shibutani/Shibutani, USA
  3. Papadakis/Cizeron, FRA
  4. Bobrova/Soloviev, RUS
  5. Chock/Bates, USA
  6. Hubbell/Donohue, USA

Alternates

  1. Weaver/Poje, CAN
  2. Gilles/Poirier, CAN
  3. Cappellini/Lanotte, ITA

Grand Prix Final Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 110.95 61.81 49.14 9.71 9.61 10.00 9.93 9.89 0.00 #5
2 Javier FERNANDEZ ESP 91.52 44.56 46.96 9.21 9.21 9.25 9.61 9.68 0.00 #6
3 Boyang JIN CHN 86.95 47.99 38.96 7.82 7.64 7.89 7.79 7.82 0.00 #3
4 Shoma UNO JPN 86.47 44.95 42.52 8.71 8.21 8.64 8.50 8.46 1.00 #4
5 Daisuke MURAKAMI JPN 83.47 42.39 41.08 8.21 8.00 8.29 8.29 8.29 0.00 #1
6 Patrick CHAN CAN 70.61 25.72 44.89 9.14 8.89 8.75 9.00 9.11 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 219.48 120.92 98.56 9.79 9.64 9.96 9.96 9.93 0.00 #6
2 Javier FERNANDEZ ESP 201.43 104.65 96.78 9.50 9.43 9.75 9.82 9.89 0.00 #5
3 Patrick CHAN CAN 192.84 96.76 96.08 9.61 9.36 9.64 9.68 9.75 0.00 #1
4 Shoma UNO JPN 190.32 100.74 89.58 9.04 8.46 9.29 9.00 9.00 0.00 #3
5 Boyang JIN CHN 176.50 101.86 75.64 7.79 7.21 7.82 7.57 7.43 1.00 #4
6 Daisuke MURAKAMI JPN 152.02 73.26 79.76 8.25 7.71 7.96 7.96 8.00 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
330.43 1 1
2 Javier FERNANDEZ
ESP
292.95 2 2
3 Shoma UNO
JPN
276.79 4 4
4 Patrick CHAN
CAN
263.45 6 3
5 Boyang JIN
CHN
263.45 3 5
6 Daisuke MURAKAMI
JPN
235.49 5 6

Grand Prix Final Ladies Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 74.58 40.20 34.38 8.61 8.36 8.71 8.54 8.75 0.00 #5
2 Elena RADIONOVA RUS 69.43 36.10 33.33 8.36 8.07 8.36 8.36 8.50 0.00 #2
3 Mao ASADA JPN 69.13 34.01 35.12 8.86 8.50 8.75 8.82 8.96 0.00 #3
4 Satoko MIYAHARA JPN 68.76 35.51 33.25 8.29 8.04 8.43 8.39 8.43 0.00 #4
5 Gracie GOLD USA 66.52 32.14 34.38 8.61 8.29 8.61 8.64 8.82 0.00 #6
6 Ashley WAGNER USA 60.04 28.00 33.04 8.11 8.04 8.00 8.54 8.61 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 147.96 75.59 72.37 9.04 8.86 9.29 8.93 9.11 0.00 #6
2 Satoko MIYAHARA JPN 140.09 72.89 67.20 8.46 8.00 8.71 8.36 8.46 0.00 #3
3 Ashley WAGNER USA 139.77 68.22 71.55 8.82 8.61 9.00 9.04 9.25 0.00 #1
4 Elena RADIONOVA RUS 131.70 64.14 68.56 8.61 8.32 8.57 8.64 8.71 1.00 #5
5 Gracie GOLD USA 128.27 60.91 67.36 8.50 8.21 8.11 8.64 8.64 0.00 #2
6 Mao ASADA JPN 125.19 56.75 68.44 8.68 8.39 8.14 8.75 8.82 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
222.54 1 1
2 Satoko MIYAHARA
JPN
208.85 4 2
3 Elena RADIONOVA
RUS
201.13 2 4
4 Ashley WAGNER
USA
199.81 6 3
5 Gracie GOLD
USA
194.79 5 5
6 Mao ASADA
JPN
194.32 3 6

Grand Prix Final Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 72.75 35.44 37.31 9.21 9.18 9.36 9.43 9.46 0.00 #6
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 71.64 35.19 36.45 9.04 8.93 9.21 9.18 9.21 0.00 #5
3 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 70.14 34.39 35.75 8.79 8.75 9.07 9.00 9.07 0.00 #4
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 69.11 33.92 35.19 8.68 8.57 8.89 8.96 8.89 0.00 #3
5 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 66.21 33.33 32.88 8.21 8.07 8.39 8.21 8.21 0.00 #2
6 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 65.43 32.52 32.91 8.18 7.93 8.29 8.39 8.36 0.00 #1

Free Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 109.91 53.63 56.28 9.39 9.18 9.39 9.43 9.50 0.00 #6
2 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 106.23 52.28 54.95 8.96 9.00 9.29 9.25 9.29 1.00 #4
3 Madison CHOCK / Evan BATES USA 105.91 51.04 54.87 9.21 9.04 9.04 9.25 9.18 0.00 #5
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 105.81 51.77 54.04 8.75 8.68 9.21 9.14 9.25 0.00 #3
5 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 101.30 50.03 51.27 8.54 8.25 8.68 8.61 8.64 0.00 #1
6 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 96.99 49.34 48.65 7.82 8.04 8.00 8.39 8.29 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
182.66 1 1
2 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
177.55 2 3
3 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE
ITA
176.37 3 2
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
174.92 4 4
5 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
166.73 6 5
6 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
USA
163.20 5 6

Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 74.84 38.95 35.89 9.04 8.75 9.04 8.96 9.07 0.00 #5
2 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 73.64 38.25 35.39 8.71 8.64 9.04 8.96 8.89 0.00 #6
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 72.74 38.76 34.98 8.82 8.71 8.61 8.86 8.71 1.00 #7
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 71.16 39.25 31.91 7.79 7.75 8.14 8.07 8.14 0.00 #2
5 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 68.63 38.40 30.23 7.64 7.29 7.75 7.57 7.54 0.00 #3
6 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 68.14 36.35 31.79 8.14 7.64 7.96 8.00 8.00 0.00 #4
7 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 65.60 35.24 31.36 7.93 7.57 7.93 7.89 7.89 1.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 154.60 79.12 75.48 9.36 9.25 9.64 9.46 9.46 0.00 #7
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 143.93 72.78 71.15 8.93 8.75 8.96 8.86 8.96 0.00 #5
3 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 132.95 62.55 72.40 8.93 8.93 8.89 9.36 9.14 2.00 #6
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 129.82 64.45 66.37 8.18 8.21 8.36 8.36 8.36 1.00 #4
5 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 118.24 60.59 59.65 7.71 7.25 7.43 7.50 7.39 2.00 #3
6 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 117.44 59.23 60.21 7.79 7.43 7.39 7.64 7.39 2.00 #1
7 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 109.28 52.61 59.67 7.68 7.43 7.11 7.64 7.43 3.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV
RUS
229.44 1 1
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
216.67 3 2
3 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
RUS
206.59 2 3
4 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU
CAN
200.98 4 4
5 Xiaoyu YU / Yang JIN
CHN
186.87 5 5
6 Cheng PENG / Hao ZHANG
CHN
183.04 7 6
7 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
USA
177.42 6 7

Grand Prix Final Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 71.34 35.11 36.23 8.96 8.79 9.21 9.21 9.11 0.00 #5
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 65.06 32.03 34.03 8.39 8.36 8.43 8.79 8.57 1.00 #6
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 63.90 30.56 33.34 8.39 8.11 8.46 8.39 8.32 0.00 #3
4 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 62.49 31.51 30.98 7.86 7.54 7.82 7.82 7.68 0.00 #2
5 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 61.48 29.05 32.43 7.96 8.04 7.93 8.32 8.29 0.00 #4
6 Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 60.25 28.47 32.78 8.07 8.04 8.21 8.32 8.32 1.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 109.80 53.46 56.34 9.25 9.18 9.54 9.43 9.54 0.00 #6
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 102.03 50.41 52.62 8.71 8.39 8.75 9.00 9.00 1.00 #5
3 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 100.91 48.26 52.65 8.57 8.50 8.96 8.89 8.96 0.00 #2
4 Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 96.21 46.81 50.40 8.39 8.04 8.57 8.43 8.57 1.00 #1
5 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 95.67 47.14 48.53 8.11 7.79 8.07 8.29 8.18 0.00 #3
6 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 95.04 45.16 49.88 8.46 8.07 8.36 8.50 8.18 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
181.14 1 1
2 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
167.09 2 2
3 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
FRA
162.39 5 3
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
158.94 3 6
5 Piper GILLES / Paul POIRIER
CAN
158.16 4 5
6 Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN
RUS
156.46 6 4