2016 NHK Trophy Dance Result

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 79.47 41.58 37.89 9.36 9.25 9.68 9.46 9.61 0.00 #6
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 75.60 37.98 37.62 9.39 9.25 9.43 9.46 9.50 0.00 #3
3 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 72.00 36.97 35.03 8.64 8.39 8.86 8.86 9.04 0.00 #9
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 68.85 34.41 34.44 8.54 8.36 8.79 8.61 8.75 0.00 #4
5 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 65.41 34.35 31.06 7.75 7.57 7.86 7.75 7.89 0.00 #5
6 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 59.92 31.34 28.58 7.04 6.86 7.32 7.18 7.32 0.00 #10
7 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA 58.21 30.55 27.66 7.00 6.64 7.07 7.00 6.86 0.00 #2
8 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 52.66 25.28 27.38 6.86 6.57 7.04 6.89 6.86 0.00 #7
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 49.37 25.80 23.57 5.96 5.75 5.93 5.96 5.86 0.00 #8

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 116.37 58.77 57.60 9.50 9.43 9.75 9.61 9.71 0.00 #8
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 111.06 54.40 56.66 9.39 9.29 9.43 9.46 9.64 0.00 #7
3 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 108.42 55.35 53.07 8.71 8.54 9.04 8.89 9.04 0.00 #9
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 104.34 54.66 49.68 8.11 8.07 8.43 8.36 8.43 0.00 #6
5 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 100.77 48.85 51.92 8.64 8.46 8.71 8.75 8.71 0.00 #5
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA 91.78 47.77 44.01 7.36 7.04 7.46 7.36 7.46 0.00 #3
7 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 88.01 45.70 42.31 6.93 6.82 7.14 7.18 7.18 0.00 #4
8 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 86.81 45.11 41.70 6.93 6.57 7.18 6.86 7.21 0.00 #1
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 70.98 36.78 34.20 5.75 5.61 5.79 5.71 5.64 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR
CAN
195.84 1 1
2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
FRA
186.66 2 2
3 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE
ITA
180.42 3 3
4 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER
USA
169.75 5 4
5 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
RUS
169.62 4 5
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC
FRA
149.99 7 6
7 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV
POL
147.93 6 7
8 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS
USA
139.47 8 8
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION
JPN
120.35 9 9
WD Kana MURAMOTO / Chris REED
JPN

2016 NHK Trophy Men’s Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 103.89 57.35 46.54 9.39 9.04 9.29 9.36 9.46 0.00 #9
2 Nathan CHEN USA 87.94 48.55 40.39 8.18 8.04 7.89 8.14 8.14 1.00 #3
3 Keiji TANAKA JPN 80.49 42.14 38.35 7.75 7.50 7.64 7.71 7.75 0.00 #4
4 Mikhail KOLYADA RUS 78.18 37.63 40.55 8.21 7.96 7.96 8.21 8.21 0.00 #1
5 Elladj BALDE CAN 76.29 38.18 38.11 7.57 7.36 7.68 7.61 7.89 0.00 #8
6 Nam NGUYEN CAN 75.33 40.04 36.29 7.21 7.07 7.29 7.29 7.43 1.00 #11
7 Alexei BYCHENKO ISR 75.13 35.81 39.32 7.93 7.54 7.93 7.96 7.96 0.00 #6
8 Jason BROWN USA 74.33 31.80 42.53 8.36 8.54 8.21 8.71 8.71 0.00 #5
9 Ryuju HINO JPN 72.50 37.82 34.68 7.11 6.71 7.04 7.00 6.82 0.00 #7
10 Deniss VASILJEVS LAT 70.50 33.82 36.68 7.32 7.14 7.50 7.36 7.36 0.00 #2
11 Grant HOCHSTEIN USA 68.31 33.64 35.67 7.14 7.07 7.07 7.14 7.25 1.00 #10

Free Skate

Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yuzuru HANYU JPN 197.58 106.06 92.52 9.36 9.07 9.18 9.29 9.36 1.00 #10
2 Nathan CHEN USA 180.97 97.91 84.06 8.54 8.32 8.25 8.46 8.46 1.00 #11
3 Keiji TANAKA JPN 167.95 87.79 80.16 8.04 7.71 8.11 8.04 8.18 0.00 #9
4 Alexei BYCHENKO ISR 154.74 78.26 76.48 7.89 7.46 7.79 7.64 7.46 0.00 #5
5 Deniss VASILJEVS LAT 153.23 79.09 74.14 7.54 6.96 7.57 7.50 7.50 0.00 #2
6 Mikhail KOLYADA RUS 147.51 67.99 81.52 8.32 7.79 8.04 8.25 8.36 2.00 #6
7 Jason BROWN USA 144.14 62.44 82.70 8.07 8.39 8.00 8.43 8.46 1.00 #3
8 Nam NGUYEN CAN 137.10 64.40 73.70 7.39 7.25 7.29 7.46 7.46 1.00 #8
9 Ryuju HINO JPN 134.65 66.37 69.28 7.32 6.64 6.86 6.93 6.89 1.00 #4
10 Grant HOCHSTEIN USA 123.09 54.07 70.02 7.04 6.79 6.79 7.07 7.32 1.00 #1
11 Elladj BALDE CAN 119.03 45.89 74.14 7.57 7.36 7.14 7.54 7.46 1.00 #7

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru HANYU
JPN
301.47 1 1
2 Nathan CHEN
USA
268.91 2 2
3 Keiji TANAKA
JPN
248.44 3 3
4 Alexei BYCHENKO
ISR
229.87 7 4
5 Mikhail KOLYADA
RUS
225.69 4 6
6 Deniss VASILJEVS
LAT
223.73 10 5
7 Jason BROWN
USA
218.47 8 7
8 Nam NGUYEN
CAN
212.43 6 8
9 Ryuju HINO
JPN
207.15 9 9
10 Elladj BALDE
CAN
195.32 5 11
11 Grant HOCHSTEIN
USA
191.40 11 10

2016 NHK Trophy Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 71.56 36.30 35.26 8.68 8.54 9.00 8.86 9.00 0.00 #2
2 Maria SOTSKOVA RUS 69.96 37.78 32.18 8.00 7.82 8.25 8.07 8.07 0.00 #3
3 Satoko MIYAHARA JPN 64.20 32.08 33.12 8.43 8.11 8.21 8.32 8.32 1.00 #5
4 Mirai NAGASU USA 63.49 32.42 31.07 7.82 7.54 7.75 7.86 7.86 0.00 #10
5 Wakaba HIGUCHI JPN 62.58 32.04 30.54 7.79 7.39 7.57 7.71 7.71 0.00 #9
6 Yura MATSUDA JPN 60.98 31.33 29.65 7.50 7.21 7.43 7.46 7.46 0.00 #8
7 Karen CHEN USA 58.76 28.52 30.24 7.61 7.29 7.57 7.61 7.71 0.00 #6
8 Alaine CHARTRAND CAN 58.72 29.44 29.28 7.29 7.18 7.21 7.43 7.50 0.00 #1
9 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 55.66 26.92 28.74 7.14 7.00 7.14 7.36 7.29 0.00 #11
10 Nicole RAJICOVA SVK 53.43 26.11 27.32 6.82 6.61 6.86 6.89 6.96 0.00 #4
11 Dabin CHOI KOR 51.06 25.54 25.52 6.50 6.29 6.36 6.39 6.36 0.00 #7

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 139.30 68.62 70.68 8.71 8.57 8.82 9.04 9.04 0.00 #9
2 Satoko MIYAHARA JPN 133.80 64.64 69.16 8.50 8.43 8.75 8.68 8.86 0.00 #10
3 Maria SOTSKOVA RUS 125.92 58.83 67.09 8.36 8.14 8.43 8.43 8.57 0.00 #11
4 Wakaba HIGUCHI JPN 122.81 61.62 61.19 7.82 7.39 7.61 7.64 7.79 0.00 #7
5 Karen CHEN USA 119.69 60.31 59.38 7.54 7.18 7.50 7.46 7.43 0.00 #3
6 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 119.45 60.80 59.65 7.57 7.25 7.46 7.54 7.46 1.00 #5
7 Yura MATSUDA JPN 117.28 57.15 60.13 7.68 7.36 7.54 7.50 7.50 0.00 #8
8 Mirai NAGASU USA 116.84 55.71 61.13 7.75 7.43 7.75 7.64 7.64 0.00 #6
9 Dabin CHOI KOR 114.57 61.93 52.64 6.64 6.36 6.68 6.68 6.54 0.00 #1
10 Nicole RAJICOVA SVK 106.27 52.23 54.04 6.89 6.46 6.82 6.82 6.79 0.00 #2
11 Alaine CHARTRAND CAN 101.50 43.53 57.97 7.36 7.18 7.04 7.36 7.29 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anna POGORILAYA
RUS
210.86 1 1
2 Satoko MIYAHARA
JPN
198.00 3 2
3 Maria SOTSKOVA
RUS
195.88 2 3
4 Wakaba HIGUCHI
JPN
185.39 5 4
5 Mirai NAGASU
USA
180.33 4 8
6 Karen CHEN
USA
178.45 7 5
7 Yura MATSUDA
JPN
178.26 6 7
8 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
175.11 9 6
9 Dabin CHOI
KOR
165.63 11 9
10 Alaine CHARTRAND
CAN
160.22 8 11
11 Nicole RAJICOVA
SVK
159.70 10 10

2016 NHK Trophy Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Cheng PENG / Yang JIN CHN 73.33 41.29 32.04 7.96 7.82 8.07 8.11 8.07 0.00 #4
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 72.95 39.53 34.42 8.68 8.43 8.57 8.68 8.68 1.00 #2
3 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 65.66 35.17 30.49 7.61 7.36 7.64 7.79 7.71 0.00 #6
4 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 61.23 32.77 28.46 7.18 7.04 7.04 7.21 7.11 0.00 #3
5 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA USA 57.02 30.59 28.43 7.21 7.14 6.86 7.25 7.07 2.00 #7
6 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 52.65 28.23 25.42 6.50 6.14 6.25 6.50 6.39 1.00 #5
7 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 52.19 28.50 25.69 6.61 6.25 6.21 6.61 6.43 2.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 131.61 64.59 67.02 8.39 8.29 8.21 8.64 8.36 0.00 #6
2 Cheng PENG / Yang JIN CHN 123.54 61.30 64.24 8.18 7.93 7.82 8.18 8.04 2.00 #7
3 Xuehan WANG / Lei WANG CHN 119.66 59.03 60.63 7.71 7.36 7.61 7.64 7.57 0.00 #4
4 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA USA 115.18 57.12 58.06 7.25 7.14 7.25 7.29 7.36 0.00 #3
5 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 109.72 58.44 52.28 6.68 6.32 6.50 6.71 6.46 1.00 #1
6 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 109.47 53.13 57.34 7.36 7.00 7.11 7.25 7.11 1.00 #5
7 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 109.20 56.61 52.59 6.71 6.36 6.61 6.68 6.50 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
204.56 2 1
2 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
196.87 1 2
3 Xuehan WANG / Lei WANG
CHN
185.32 3 3
4 Tarah KAYNE / Danny O’SHEA
USA
172.20 5 4
5 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT
GER
170.70 4 6
6 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER
AUT
161.91 7 5
7 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET
JPN
161.85 6 7

2016 NHK Trophy Dance Preview

While there are technically four teams still in contention for two spots at the Grand Prix Final at this event, the big battle is going to be between Papadakis and Cizeron and Virtue and Moir.  They now share the same coaches and this will be their first head to head event.  While the French team was plagued by injuries last season, they still have not lost an event since the Grand Prix Final of 2014 where they won bronze.  However, Virtue and Moir are one of the top names in the sport and have two Olympic medals to their name.  When Virtue and Moir became Olympic Champions, Papadakis and Cizeron finished just 22nd at Junior Worlds.  Four years later, the French placed 13th in a depleted Worlds field and Virtue and Moir were Olympic silver medalists.  However, Papadakis and Cizeron have now won back to back World Championship titles, something the Canadians have yet to accomplish.

The Shibutanis (30 points), Bobrova and Soloviev (26), Chock and Bates (26), and Hubbell and Donohue (26) have all qualified for the Final.

Weaver and Poje (24 points) and Gilles/Poirier (22) will have to see how this event plays out.

Papadakis and Cizeron won gold at Trophee Eric Bompard with a personal best short dance.  They need a gold, silver or bronze to qualify for the Final.  They have the best short dance, best free dance and best total scores.

Virtue and Moir won gold at Skate Canada.  They need a medal of any color to qualify for the Final.  They have the 2nd best short dance, 4th best free dance and 2nd best total scores.

Cappellini and Lanotte finished 4th at Skate Canada.  They need a gold medal and either Papadakis and Cizeron or Virtue and Moir to finish 5th or lower to qualify for the Final.  They have the 9th best short dance, 7th best free dance and 8th best total scores.

Sinitsina and Katsalapov finished 4th last week at Cup of China with a personal best short dance.  Like Cappellini and Lanotte they need a gold medal and some help to qualify for the Final.  They have the 10th best short dance score.

The best short dance score of the season is 78.26 with the top 10 scoring above 70 points.  The best free dance score is 115.24 with the top 10 scoring above 205.  The best total score is 193.50 with the top 10 scoring above 175.

 

My podium predictions:

Gold: Papadakis/Cizeron

Silver: Virtue/Moir

Bronze: Cappellini/Lanotte

 

The Competitors:

Virtue/Moir, CAN:

Lauriault/Le Gac, FRA:

Papadakis/Cizeron, FRA:

Cappellini/Lanotte, ITA:

Hirai/De la Asuncion, JPN:

Muramoto/Reed, JPN:

Kaliszek/Spodyriev, POL:

Sinitsina/Katsalapov, RUS:

Cannuscio/McManus, USA:

Hawayek/Baker, USA:

2016 NHK Trophy Pairs Preview

With the last event of the season upon us, the pairs qualification scenarios are more complex than the other events even though there are less teams still in contention.  Savchenko and Massot (30 points), Yu and Zhang (28), and Tarasova and Morozov (24) have already qualified for the Final.

Seguin and Bilodeau (22 points), Zabiiako and Enbert (22) and Denney and Frazier (22) are currently sitting in 4th-6th places awaiting the outcome of this event.

Duhamel and Radford took home the gold medal with a personal best short program at Skate Canada.  They can qualify with a gold, silver or bronze medal and a 4th place finish.  They can even qualify with a 5th place finish if they score higher than 162.38, even if the other two teams in contention here meet their qualification criteria.  They have the best short program, best free skate and best total scores.

Peng and Jin won the silver medal last week in their debut as a team at Cup of China. They need a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  There are also scenarios where a 4th place finish could get them in based on how the other teams here perform and winning the score tie breaker.  They have the 8th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Wang and Wang finished 4th last week at Cup of China.  They need a gold medal to qualify.  A silver medal would potentially qualify them depending on how the other two top teams do and if they win the score tie breaker.

The top short program for the season is 78.39 with the top 10 scoring above 67 points.  The top free skate score is 139.91 with the top 10 scoring above 125.  The top total score is 218.30 with the top 10 scoring above 191.

 

My podium predictions:

Gold: Duhamel/Radford

Silver: Peng/Jin

Bronze: Wang/Wang

 

The competitors:

Ziegler/Kiefer, AUT:

Duhamel/Radford, CAN:

Peng/Jin, CHN:

Wang/Wang, CHN:

Vartmann/Blommaert, GER:

Suto/Boudreau Audet, JPN:

Kayne/O’Shea, USA:

2016 NHK Trophy Ladies Preview

With one event to go this season, Evgenia Medvedeva (30 points), Elena Radionova (28) and Kaetlyn Osmond (26) have all qualified for the Grand Prix Final.

Ashley Wagner (20 points), Elizaveta Tuktamysheva (20) and Mai Mihara (20) sit in 4th-6th place awaiting the outcome of this event.  Five ladies competing here still have a chance of qualifying for the Final.

Anna Pogorilaya took home the gold medal from Rostelecom Cup with a personal best total score, surpassing the mark that won her a World Bronze medal last season.  She needs a gold, silver, bronze or 4th place finish to qualify for the Final.  She has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Maria Sotskova took home a silver medal from her debut at Trophee de France where she set personal best scores across the board.  She needs a gold or silver medal to qualify for the Final.  She has the 10th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Satoko Miyahara won a bronze medal at Skate Canada.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 7th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Wakaba Higuchi took home a bronze medal from Trophee de France with personal best free skate and total scores.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Alaine Chartrand still has a mathematical chance of qualifying for the Final after placing 5th at Skate Canada, but she would need to win a gold medal and have some help from the other skaters here to accomplish that.  She has the 8th best total score.

Mirai Nagasu cannot qualify for the Final, no matter how she scores here, but she has the 4th best short program score.

The best short program score of the season is 78.52 with the top 10 all scoring above 68 points.  The best free skate score is 144.41 with the top 10 scoring above 127.  The best total score is 221.54 with the top 10 scoring above 192.

 

My podium predictions:

Gold: Anna Pogorilaya

Silver: Maria Sotskova

Bronze: Satoko Miyahara

 

The competitors:

Alaine Chartrand, CAN:

Wakaba Higuchi, JPN:

Yura Matsuda, JPN:

Satoko Miyahara, JPN:

Elizabet Tursynbaeva, KAZ:

Dabin Choi, KOR:

Anna Pogorilaya, RUS:

Maria Sotskova, RUS:

Nicole Rajicova, SVK:

Karen Chen, USA:

Mirai Nagasu, USA:

2016 NHK Trophy Men’s Preview

This is the final stop on the Grand Prix series and will decide the last three qualifiers to make it to the Grand Prix Final.  Already qualified are Javier Fernandez (30 points), Patrick Chan (30), and Shoma Uno (28).

Waiting in 4th-6th positions are Adam Rippon (22 points), Boyang Jin (20) and Sergei Voronov (20).  Five skaters have the chance to qualify at this event.

Jason Brown took home a silver medal from Skater America where he set new personal best free skate and total scores and landed the first clean quad of his career.  He needs a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  He has the 5th best free skate and 6th best total scores.

Yuzuru Hanyu had a very disappointing showing at Skate Canada where he won the silver.  He had a similar first outing last year before eclipsing the 300 point mark in his second event.  He is more than capable of blowing away the field here and has a quad loop in his arsenal this season.  He needs a gold, silver or bronze medal to qualify for the Final.  He has the 8th best short program, 4th best free skate and 9th best total scores.

Alexei Bychenko won the bronze medal at Rostelecom Cup where he set new personal best scores across the board.  He can qualify for the Final with a gold or silver medal here.  He has the 10th best total scores.

Mikhail Kolyada finished 4th at Rostelecom Cup where he set a new personal best short program score.  He needs gold medal to qualify for the Final.  He has the 6th best short program score.

Nathan Chen is the only man in the world attempting five quads in his free skate and he has the most difficult short program attempted with a quad lutz + triple toe combination and a quad flip.  He has yet to hit everything at a competition but when he does, his TES will be through the roof.  He finished 4th at his Grand Prix debut in Trophee de France and needs a gold medal to qualify for the Final.  He has the 4th best short program, 9th best free skate and 8th best total scores.

The best short program score of the season is 98.59 with the top 10 all scoring above 87 points.  The best free skate score is 201.43 with the top 10 scoring above 170.  The best total score is 292.98 with the top 10 scoring above 255.

 

My podium predictions:

Gold: Yuzuru Hanyu

Silver: Nathan Chen

Bronze: Jason Brown

 

The competitors:

Elladj Balde, CAN:

Nam Nguyen, CAN:

Alexei Bychenko, ISR:

Yuzuru Hanyu, JPN:

Ryuju Hino, JPN:

Keiji Tanaka, JPN:

Deniss Vasiljevs, LAT:

Mikhail Kolyada, RUS:

Jason Brown, USA:

Nathan Chen, USA:

Grant Hochstein, USA:

NHK Trophy Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 68.08 33.94 34.14 8.39 8.32 8.71 8.68 8.57 0.00 #8
2 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 66.57 33.62 32.95 8.21 8.04 8.36 8.36 8.21 0.00 #7
3 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 66.19 33.00 33.19 8.21 8.04 8.39 8.46 8.39 0.00 #4
4 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 61.96 31.37 30.59 7.64 7.54 7.75 7.68 7.64 0.00 #5
5 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 61.00 30.49 30.51 7.64 7.50 7.64 7.75 7.61 0.00 #6
6 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 55.21 28.32 26.89 6.82 6.46 6.75 6.86 6.71 0.00 #3
7 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 53.44 26.90 26.54 6.54 6.39 6.82 6.79 6.64 0.00 #1
8 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 43.61 20.33 23.28 5.79 5.68 5.96 6.04 5.64 0.00 #2

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 106.35 53.34 54.01 8.82 8.79 9.18 9.11 9.11 1.00 #8
2 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 103.14 51.62 51.52 8.50 8.29 8.71 8.68 8.75 0.00 #6
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 100.92 50.83 51.09 8.43 8.21 8.68 8.57 8.68 1.00 #7
4 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 98.68 50.33 48.35 7.93 7.89 8.14 8.14 8.18 0.00 #5
5 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 94.88 48.49 46.39 7.68 7.50 7.75 7.79 7.93 0.00 #4
6 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 83.20 41.55 42.65 7.04 6.96 7.07 7.29 7.18 1.00 #3
7 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 81.53 41.74 40.79 6.61 6.64 6.64 7.14 6.96 1.00 #2
8 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 71.98 37.75 34.23 5.75 5.61 5.89 5.82 5.46 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI
USA
174.43 1 1
2 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV
RUS
169.33 3 2
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
USA
167.49 2 3
4 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN
RUS
160.64 4 4
5 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
GBR
155.88 5 5
6 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS
USA
138.41 6 6
7 Kana MURAMOTO / Chris REED
JPN
134.97 7 7
8 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION
JPN
115.59 8 8

NHK Trophy Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Satoko MIYAHARA JPN 69.53 37.50 32.03 8.00 7.75 8.25 8.11 7.93 0.00 #11
2 Courtney HICKS USA 65.60 36.09 29.51 7.43 7.21 7.54 7.43 7.29 0.00 #7
3 Ashley WAGNER USA 63.71 30.25 33.46 8.32 8.14 8.36 8.43 8.57 0.00 #9
4 Mao ASADA JPN 62.50 30.80 32.70 8.29 7.89 7.89 8.43 8.39 1.00 #6
5 Mirai NAGASU USA 61.10 32.20 28.90 7.39 6.93 7.39 7.25 7.18 0.00 #5
6 Zijun LI CHN 60.78 32.21 28.57 7.18 6.89 7.32 7.11 7.21 0.00 #4
7 Alena LEONOVA RUS 59.63 29.80 30.83 7.54 7.32 7.71 7.96 8.00 1.00 #8
8 Kaetlyn OSMOND CAN 57.07 28.71 29.36 7.43 7.14 7.18 7.43 7.54 1.00 #1
9 Maria ARTEMIEVA RUS 55.68 28.79 27.89 7.07 6.68 7.00 7.07 7.04 1.00 #3
10 Mariko KIHARA JPN 54.96 28.88 27.08 6.96 6.39 6.89 6.82 6.79 1.00 #2
11 Anna POGORILAYA RUS 47.35 22.49 27.86 7.36 6.86 6.54 7.18 6.89 3.00 #10

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Satoko MIYAHARA JPN 133.58 67.70 65.88 8.14 8.00 8.46 8.21 8.36 0.00 #11
2 Mao ASADA JPN 120.49 54.43 66.06 8.36 7.89 8.00 8.54 8.50 0.00 #8
3 Courtney HICKS USA 117.52 59.29 60.23 7.71 7.32 7.61 7.46 7.54 2.00 #10
4 Anna POGORILAYA RUS 117.28 58.30 58.98 7.54 7.18 7.32 7.46 7.36 0.00 #1
5 Ashley WAGNER USA 115.62 50.20 65.42 8.11 7.89 8.21 8.21 8.46 0.00 #9
6 Mirai NAGASU USA 114.54 55.57 58.97 7.46 7.07 7.50 7.36 7.46 0.00 #7
7 Kaetlyn OSMOND CAN 111.41 53.12 60.29 7.61 7.32 7.29 7.71 7.75 2.00 #4
8 Mariko KIHARA JPN 108.23 54.82 54.41 7.07 6.36 7.04 6.75 6.79 1.00 #2
9 Alena LEONOVA RUS 106.12 48.48 58.64 7.29 7.07 7.43 7.43 7.43 1.00 #5
10 Zijun LI CHN 105.62 49.26 56.36 7.14 6.86 7.18 7.11 6.93 0.00 #6
11 Maria ARTEMIEVA RUS 102.65 47.09 56.56 7.14 6.75 7.04 7.14 7.29 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Satoko MIYAHARA
JPN
203.11 1 1
2 Courtney HICKS
USA
183.12 2 3
3 Mao ASADA
JPN
182.99 4 2
4 Ashley WAGNER
USA
179.33 3 5
5 Mirai NAGASU
USA
175.64 5 6
6 Kaetlyn OSMOND
CAN
168.48 8 7
7 Zijun LI
CHN
166.40 6 10
8 Alena LEONOVA
RUS
165.75 7 9
9 Anna POGORILAYA
RUS
164.63 11 4
10 Mariko KIHARA
JPN
163.19 10 8
11 Maria ARTEMIEVA
RUS
158.33 9 11