2018 Pacific Coast Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 1 37.99 1 78.47 116.46
2 11 Samir Mallya, Los Angeles FSC 2 35.17 2 66.09 101.26
3 8 Ian Ramsey, Peninsula SC 3 28.95 3 58.68 87.63
4 10 Lawrence Winters, Wasatch FSC 6 26.87 4 55.09 81.96
5 7 Danil Siianytsia, All Year FSC 5 27.44 5 52.50 79.94
6 5 Gerald Hsu, All Year FSC 9 24.87 6 49.24 74.11
7 2 Jacob Wineland, SC of Phoenix 7 26.16 8 43.94 70.10
8 6 Kamden Black, Seattle SC 11 22.87 7 46.47 69.34
9 3 Seth Kurogi, Salt Lake Figure Skating 8 25.66 10 41.89 67.55
10 4 Kai Kovar, Wasatch FSC 10 23.95 9 43.25 67.20
11 1 Ben Spiers, All Year FSC 12 21.40 11 30.81 52.21
WD James Dayton, St. Moritz ISC 4 28.64

2018 Eastern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Zachary Yaninek, Hershey FSC 1 40.28 1 70.31 110.59
2 7 William Annis, Yarmouth Ice Club 4 33.45 2 68.24 101.69
3 11 Robert Yampolsky, North Jersey FSC 2 35.31 4 59.38 94.69
4 10 Haydn Gock, Princeton SC 5 33.41 3 60.89 94.30
5 9 Yuki Horiko, Ice House Of New Jersey FSC 3 33.75 5 59.06 92.81
6 6 Antonio Maravilla, SC of Northern Virginia 9 29.72 6 56.32 86.04
7 12 Ryan Siracuse, SC of Boston 6 32.54 9 51.04 83.58
8 1 Bryan Lehmann, Yarmouth Ice Club 8 30.99 8 51.41 82.40
9 4 Ean Huang, SC of New York 7 31.34 10 49.01 80.35
10 5 Luke Wang, Columbia FSC (MD) 11 25.71 7 52.06 77.77
11 2 Edison Chae, Colonial FSC 12 24.94 11 46.00 70.94
12 3 Benjamin McLemore, Pittsburgh FSC 10 26.95 12 43.76 70.71

2018 Midwestern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Joseph Klein, Skokie Valley SC 2 38.81 1 67.25 106.06
2 12 Matthew Nielsen, Strongsville SC 1 39.14 3 65.39 104.53
3 10 Maxim Zharkov, Dallas FSC 4 34.50 2 66.66 101.16
4 4 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 9 29.82 4 61.10 90.92
5 11 Austin Borjas-Ewell, San Antonio FSC 3 36.15 7 52.84 88.99
6 3 Daniel Martynov, Northern Ice SC 7 31.31 5 56.90 88.21
7 7 Collin Motley, DuPage FSC 6 31.72 8 47.69 79.41
8 2 Ian Kirk, Dallas FSC 11 25.37 6 53.39 78.76
9 9 Jan William Eraker, FSC of Madison 5 31.94 9 46.55 78.49
10 6 Alexander Liu, Dallas FSC 8 31.09 12 40.95 72.04
11 5 Matthew Ho, Lone Star FSC 10 25.84 10 43.45 69.29
12 1 Anthony Mugg, DuPage FSC 12 24.62 11 43.10 67.72

2018 New England Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 William Annis, Yarmouth Ice Club 1 34.71 1 72.30 107.01
2 7 Ryan Siracuse, SC of Boston 2 34.46 3 56.18 90.64
3 5 Bryan Lehmann, Yarmouth Ice Club 3 28.81 2 60.41 89.22
4 8 Edison Chae, Colonial FSC 4 24.99 4 48.43 73.42
5 3 Ramsey Ghanem, SC of Boston 5 22.33 6 39.99 62.32
6 4 Damian Jarvis, SC of Boston 6 21.60 5 40.29 61.89
7 1 Evan Marnell, Champlain Valley SC 7 19.05 7 33.27 52.32
8 2 Darren Nyland, Norwich FSC 8 17.19 8 31.97 49.16

2018 Central Pacific Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Kai Kovar, Wasatch FSC 2 32.38 1 61.95 94.33
2 7 Ian Ramsey, Peninsula SC 1 32.99 2 57.94 90.93
3 10 Lawrence Winters, Wasatch FSC 3 29.46 3 55.39 84.85
4 11 Seth Kurogi, Salt Lake Figure Skating 4 29.36 4 45.24 74.60
5 8 James Dayton, St. Moritz ISC 5 24.92 5 42.89 67.81
6 6 Evan Mullins, Stockton FSC 6 20.37 7 39.47 59.84
7 2 Gurshan Riarh, Peninsula SC 10 18.04 6 40.21 58.25
8 5 Laz Lune, St. Moritz ISC 9 19.65 8 38.02 57.67
9 1 Jonathan Ko, Peninsula SC 8 20.13 9 32.44 52.57
10 3 Daimion Davis, Utah FSC 7 20.19 10 32.25 52.44
11 4 Daniel Watts, Murray Silver Blades FSC 11 14.80 11 29.60 44.40
WD Dash Kamriani Beard, Peninsula SC

2018 Eastern Great Lakes Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Matthew Nielsen, Strongsville SC 1 43.95 1 69.15 113.10
2 2 Alexei Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 2 25.26 2 45.66 70.92

2017-2018 Top Intermediate Men’s US Qualifying Scores

Short Program

  1. Matthew Nielsen: 43.95 (Eastern Great Lakes Regionals)
  2. Austin Borjas-Ewell: 42.46 (Southwestern Regionals)
  3. Liam Kapeikis: 40.78 (Northwest Pacific Regionals)
  4. Zachary Yaninek: 40.28 (Eastern Sectionals)
  5. Maxim Zharkov: 39.75 (Southwestern Regionals)
  6. Joseph Klein: 38.81 (Midwestern Sectionals)
  7. Austin Borjas-Ewell: 36.15 (Midwestern Sectionals)
  8. Daniel Tioumentsev: 35.92 (Southwestern Regionals)
  9. Robert Yampolsky: 35.31 (Eastern Sectionals)
  10. Yuki Horiko: 35.28 (North Atlantic Regionals)

Free Skate

  1. Liam Kapeikis: 78.47 (Pacific Coast Sectionals)
  2. William Annis: 72.30 (New England Regionals)
  3. Austin Borjas-Ewell: 72.13 (Southwestern Regionals)
  4. Zachary Yaninek: 70.31 (Eastern Sectionals)
  5. Matthew Nielsen: 69.15 (Eastern Great Lakes)
  6. Maxim Zharkov: 68.98 (Southwestern Regionals)
  7. Joseph Klein: 68.73 (Upper Great Lakes Regionals)
  8. Daniel Tioumentsev: 66.93 (Southwestern Regionals)
  9. Samir Mallya: 66.09 (Pacific Coast Sectionals)
  10. Yuri Horiko: 63.65 (North Atlantic Regionals)

Total (one score per skater listed)

  1. Liam Kapeikis: 116.46 (Pacific Coast Sectionals)
  2. Austin Borjas-Ewell: 114.59 (Southwestern Regionals)
  3. Matthew Nielsen: 113.10 (Eastern Great Lakes Regionals)
  4. Zachary Yaninek: 110.59 (Eastern Sectionals)
  5. Maxim Zharkov: 108.73 (Southwestern Regionals)
  6. William Annis: 107.01 (New England Regionals)
  7. Joseph Klein: 106.06 (Midwestern Sectionals)
  8. Daniel Tiomentsev: 102.85 (Southwestern Regionals)
  9. Samir Mallya: 101.26 (Pacific Coast Sectionals)
  10. Yuki Horiko: 98.93 (North Atlantic Regionals)

Total (multiple scores per skater listed)

  1. Liam Kapeikis: 116.46 (Pacific Coast Sectionals)
  2. Austin Borjas-Ewell: 114.59 (Southwestern Regionals)
  3. Liam Kapeikis: 113.42 (Northwest Pacific Regionals)
  4. Matthew Nielsen: 113.10 (Eastern Great Lakes Regionals)
  5. Zachary Yaninek: 110.59 (Eastern Sectionals)
  6. Maxim Zharkov: 108.73 (Southwestern Regionals)
  7. Zachary Yaninek: 107.84 (South Atlantic Regionals)
  8. William Annis: 107.01 (New England Regionals)
  9. Joseph Klein: 106.06 (Midwestern Sectionals)
  10. Joseph Klein: 104.83 (Upper Great Lakes Regionals)
  11. Matthew Nielsen: 104.53 (Midwestern Sectionals)
  12. Daniel Tiomentsev: 102.85 (Southwestern Regionals)
  13. William Annis: 101.69 (Eastern Sectionals)
  14. Samir Mallya: 101.26 (Pacific Coast Sectionals)
  15. Maxim Zharkov: 101.16 (Midwestern Sectionals)
  16. Yuki Horiko: 98.93 (North Atlantic Regionals)
  17. Robert Yampolsky: 94.69 (Eastern Sectionals)
  18. Kai Kovar: 94.33 (Central Pacific Regionals)
  19. Haydn Gock: 94.30 (Eastern Sectionals)
  20. Samir Mallya: 94.10 (Southwest Pacific Regionals)

2018 Northwest Pacific Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 1 40.78 1 72.64 113.42
2 1 Kamden Black, Seattle SC 2 25.65 2 50.10 75.75

2018 Southwest Pacific Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Samir Mallya, Los Angeles FSC 2 33.34 1 60.76 94.10
2 10 Danil Siianytsia, All Year FSC 1 34.22 2 57.45 91.67
3 7 Jacob Wineland, SC of Phoenix 3 29.70 3 54.38 84.08
4 11 Gerald Hsu, All Year FSC 4 26.15 4 50.76 76.91
5 2 Ben Spiers, All Year FSC 8 23.14 5 50.37 73.51
6 3 Nathaniel Chen, Los Angeles FSC 7 23.84 6 45.99 69.83
7 8 Kevin Ponceau, San Diego FSC 5 25.86 7 42.25 68.11
8 12 Camden Rider, San Diego FSC 6 24.15 8 40.33 64.48
9 4 Mathew ONeill, Los Angeles FSC 9 22.70 9 38.72 61.42
10 6 Blake Edwards, All Year FSC 11 18.99 10 34.77 53.76
11 5 Ryan Taylor, Coyotes SC of Arizona 10 19.44 11 29.69 49.13
12 1 Dane Ayers, Coyotes SC of Arizona 12 12.70 12 28.63 41.33

2018 South Atlantic Regionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Zachary Yaninek, Hershey FSC 1 39.26 1 68.38 107.64
2 11 Antonio Maravilla, SC of Northern Virginia 3 29.95 2 58.77 88.72
3 9 Luke Wang, Columbia FSC (MD) 2 33.58 3 54.16 87.74
4 7 Benjamin McLemore, Pittsburgh FSC 5 28.99 4 53.99 82.98
5 6 Maxwell Demsky, Penguin FSC 4 29.75 6 46.56 76.31
6 1 Llewelyn Sannajust, SC of Wilmington 7 26.74 5 48.10 74.84
7 10 Ian Kang, Triangle FSC 6 27.13 8 39.54 66.67
8 2 Ocean Shen, SC of Wilmington 9 22.32 7 43.77 66.09
9 5 Max Roman, Washington FSC 8 25.63 10 36.06 61.69
10 4 Stefan Stalker, Summit FSC Of NC 10 20.53 9 38.06 58.59
11 3 Seiji Urano, Washington FSC 11 19.02 11 35.73 54.75