2017 The Nordics Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Carolina KOSTNER ITA 64.85 28.67 36.18 9.25 8.83 9.00 9.08 9.08 0.00 #10
2 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 60.72 29.00 31.72 8.08 7.33 8.25 7.92 8.08 0.00 #8
3 Joshi HELGESSON SWE 56.10 27.70 28.40 7.17 6.58 7.42 7.08 7.25 0.00 #15
4 Anita ÖSTLUND SWE 54.48 31.46 23.02 6.17 5.42 5.92 5.67 5.58 0.00 #4
5 Anne Line GJERSEM NOR 51.63 27.77 23.86 5.83 5.67 6.25 6.08 6.00 0.00 #1
6 Jenni SAARINEN FIN 48.63 24.63 24.00 6.00 5.83 6.17 6.00 6.00 0.00 #7
7 Isabelle OLSSON SWE 48.22 22.96 25.26 6.58 6.08 6.42 6.25 6.25 0.00 #12
8 Matilda ALGOTSSON SWE 45.18 22.30 22.88 6.00 5.67 5.50 5.92 5.50 0.00 #13
9 Viveca LINDFORS FIN 44.04 23.30 21.74 5.92 5.33 5.25 5.42 5.25 1.00 #2
10 Helery HÄLVIN EST 43.81 21.59 23.22 6.00 5.67 5.75 5.67 5.92 1.00 #16
11 Joanna KALLELA FIN 42.62 21.10 21.52 5.42 5.33 5.58 5.33 5.25 0.00 #17
12 Hanna KIVINIEMI FIN 37.68 16.74 20.94 5.25 5.00 5.25 5.17 5.50 0.00 #3
13 Jemima RASMUSS NOR 36.13 17.53 18.60 4.33 4.75 4.50 4.92 4.75 0.00 #18
14 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 34.91 18.51 17.40 4.58 4.08 4.25 4.42 4.42 1.00 #9
15 Emma Louise JENSEN DEN 26.28 13.40 14.88 3.92 3.50 3.67 4.00 3.50 2.00 #11
16 Malene ANDERSEN DEN 24.53 11.11 14.42 3.75 3.42 3.67 3.75 3.42 1.00 #6
17 Ingrid Katrina BAKKE NOR 24.38 9.70 15.68 3.92 3.75 3.92 4.00 4.00 1.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Carolina KOSTNER ITA 139.42 65.21 75.21 9.42 9.17 9.42 9.50 9.50 1.00 #17
2 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 117.41 57.08 61.33 7.83 7.17 7.83 7.75 7.75 1.00 #16
3 Anita ÖSTLUND SWE 100.75 57.14 43.61 6.17 4.92 5.67 5.33 5.17 0.00 #14
4 Joshi HELGESSON SWE 90.02 39.82 51.20 6.58 5.83 6.50 6.42 6.67 1.00 #15
5 Viveca LINDFORS FIN 89.71 46.90 42.81 5.92 5.00 5.42 5.42 5.00 0.00 #9
6 Isabelle OLSSON SWE 84.45 41.05 44.40 5.83 5.25 5.67 5.50 5.50 1.00 #11
7 Anne Line GJERSEM NOR 84.03 41.29 43.74 5.67 4.92 5.75 5.58 5.42 1.00 #13
8 Matilda ALGOTSSON SWE 81.69 38.56 44.13 5.83 5.33 5.25 5.75 5.42 1.00 #10
9 Hanna KIVINIEMI FIN 74.38 39.71 36.67 4.75 4.42 4.42 4.75 4.58 2.00 #6
10 Joanna KALLELA FIN 74.17 36.78 38.39 4.92 4.58 5.08 4.58 4.83 1.00 #7
11 Jemima RASMUSS NOR 67.54 31.42 36.12 4.33 4.58 4.58 4.75 4.33 0.00 #5
12 Helery HÄLVIN EST 66.97 29.83 38.14 5.25 4.67 4.75 4.75 4.42 1.00 #8
13 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 62.81 30.20 33.61 4.42 3.92 4.17 4.25 4.25 1.00 #4
14 Jenni SAARINEN FIN 58.65 24.91 39.74 4.67 5.25 4.50 5.25 5.17 6.00 #12
15 Emma Louise JENSEN DEN 52.58 26.71 25.87 3.25 3.33 3.25 3.42 2.92 0.00 #3
16 Ingrid Katrina BAKKE NOR 50.29 21.76 28.53 3.58 3.25 3.75 3.67 3.58 0.00 #1
17 Malene ANDERSEN DEN 35.25 21.18 21.07 3.00 2.67 2.42 2.83 2.25 7.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Carolina KOSTNER ITA 204.27 1 1
2 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 178.13 2 2
3 Anita ÖSTLUND SWE 155.23 4 3
4 Joshi HELGESSON SWE 146.12 3 4
5 Anne Line GJERSEM NOR 135.66 5 7
6 Viveca LINDFORS FIN 133.75 9 5
7 Isabelle OLSSON SWE 132.67 7 6
8 Matilda ALGOTSSON SWE 126.87 8 8
9 Joanna KALLELA FIN 116.79 11 10
10 Hanna KIVINIEMI FIN 112.06 12 9
11 Helery HÄLVIN EST 110.78 10 12
12 Jenni SAARINEN FIN 107.28 6 14
13 Jemima RASMUSS NOR 103.67 13 11
14 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 97.72 14 13
15 Emma Louise JENSEN DEN 78.86 15 15
16 Ingrid Katrina BAKKE NOR 74.67 17 16
17 Malene ANDERSEN DEN 59.78 16 17

2016 Cup of Nice Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR 55.98 31.46 24.52 6.45 6.10 5.90 6.15 6.05 0.00 #6
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER 52.60 30.44 24.16 6.15 5.75 6.15 6.00 6.15 2.00 #7
3 Zoe WILKINSON / Chris BOYADJI 52.58 30.82 21.76 5.50 5.05 5.75 5.30 5.60 0.00 #1
4 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI 51.26 29.02 22.24 5.80 5.25 5.75 5.50 5.50 0.00 #5
5 Bogdana LUKASHEVISH / Aleksandr STEPANOV 47.58 27.50 21.08 5.75 4.85 5.30 5.25 5.20 1.00 #3
6 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV 39.96 22.52 18.44 4.90 4.40 4.30 4.75 4.70 1.00 #2

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR 104.34 56.74 49.60 6.55 6.15 6.15 6.15 6.00 2.00 #6
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER 97.95 50.11 47.84 6.35 5.60 5.85 6.00 6.10 0.00 #5
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI 96.04 53.92 43.12 5.50 5.15 5.45 5.55 5.30 1.00 #3
4 Bogdana LUKASHEVISH / Aleksandr STEPANOV 89.08 51.12 38.96 5.25 4.60 4.85 4.80 4.85 1.00 #2
5 Zoe WILKINSON / Chris BOYADJI 81.90 39.82 42.08 5.35 5.10 5.10 5.35 5.40 0.00 #4
6 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV 75.03 42.51 35.52 4.75 4.30 4.20 4.65 4.30 3.00 #1

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR 160.32 1 1
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER 150.55 2 2
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI 147.30 4 3
4 Bogdana LUKASHEVISH / Aleksandr STEPANOV 136.66 5 4
5 Zoe WILKINSON / Chris BOYADJI 134.48 3 5
6 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV 114.99 6 6
WD Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT

2016 Cup of Nice Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Laurine LECAVELIER 58.97 32.97 26.00 6.50 6.05 6.75 6.70 6.50 0.00 #11
2 Loena HENDRICKX 57.88 32.44 25.44 6.40 6.05 6.65 6.30 6.40 0.00 #22
3 Mae Berenice MEITE 57.65 32.45 25.20 6.50 6.00 6.35 6.35 6.30 0.00 #18
4 Alena LEONOVA 54.47 27.39 28.08 7.00 6.55 7.20 7.10 7.25 1.00 #1
5 Giada RUSSO 50.83 26.23 24.60 6.05 5.85 6.30 6.30 6.25 0.00 #19
6 Ivett TOTH 50.17 24.77 25.40 6.50 6.05 6.35 6.40 6.45 0.00 #20
7 Elzbieta KROPA 49.69 29.41 20.28 5.50 4.90 4.95 5.05 4.95 0.00 #16
8 Nina POVEY 48.55 26.75 21.80 5.35 5.25 5.65 5.45 5.55 0.00 #10
9 Nicol CRISTINI 48.45 26.41 23.04 5.90 5.45 5.80 5.80 5.85 1.00 #24
10 Diana PERVUSHKINA 47.93 25.01 23.92 6.15 5.80 5.95 6.05 5.95 1.00 #5
11 Nathalie WEINZERL 47.65 25.73 23.92 6.15 5.85 5.75 6.10 6.05 2.00 #26
12 Aleksandra GOLOVKINA 47.59 25.51 23.08 5.85 5.40 5.80 5.85 5.95 1.00 #6
13 Anna KHNYCHENKOVA 47.56 25.20 22.36 5.90 5.35 5.55 5.60 5.55 0.00 #2
14 Johanna ALLIK 46.27 24.07 22.20 5.60 5.25 5.70 5.55 5.65 0.00 #17
15 Anastasia GALUSTYAN 45.73 24.13 21.60 5.70 5.10 5.35 5.45 5.40 0.00 #15
16 Karly ROBERTSON 45.48 25.04 21.44 5.40 5.20 5.50 5.30 5.40 1.00 #23
17 Elizaveta UKOLOVA 44.85 23.53 21.32 5.60 5.10 5.35 5.30 5.30 0.00 #4
18 Katarina KULGEYKO 44.67 23.43 22.24 5.65 5.35 5.60 5.55 5.65 1.00 #25
19 Alisson Krystle PERTICHETO 43.69 23.93 19.76 5.25 4.65 5.10 4.85 4.85 0.00 #13
20 Danielle HARRISON 40.76 20.20 20.56 4.95 5.05 5.40 5.25 5.05 0.00 #7
21 Lara ROTH 38.14 20.86 19.28 5.00 4.70 4.75 4.90 4.75 2.00 #14
22 Eri NISHIMURA 37.47 17.47 20.00 5.10 4.80 5.00 5.10 5.00 0.00 #8
23 Colette KAMINSKI 35.21 17.73 18.48 4.75 4.35 4.65 4.70 4.65 1.00 #9
24 Marta GARCIA 33.58 15.22 18.36 4.80 4.30 4.50 4.75 4.60 0.00 #12
25 Amelia JACKSON 33.09 17.77 17.32 4.45 4.15 4.30 4.35 4.40 2.00 #27
26 Vilte RADZVILAVICIUTE 24.51 11.63 13.88 3.60 3.30 3.45 3.55 3.45 1.00 #21

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Mae Berenice MEITE 111.60 60.08 51.52 6.65 6.00 6.65 6.40 6.50 0.00 #22
2 Loena HENDRICKX 109.19 54.23 54.96 6.80 6.60 7.05 6.95 6.95 0.00 #23
3 Laurine LECAVELIER 106.81 50.01 56.80 7.10 6.75 7.30 7.15 7.20 0.00 #24
4 Nathalie WEINZERL 106.18 55.22 50.96 6.35 6.15 6.40 6.45 6.50 0.00 #14
5 Alena LEONOVA 99.55 45.63 53.92 6.85 6.35 6.75 6.80 6.95 0.00 #21
6 Ivett TOTH 97.65 48.65 50.00 6.40 6.00 6.15 6.35 6.35 1.00 #19
7 Nina POVEY 93.79 48.75 45.04 5.70 5.40 5.65 5.65 5.75 0.00 #17
8 Giada RUSSO 91.97 41.81 50.16 6.25 6.10 6.25 6.30 6.45 0.00 #20
9 Aleksandra GOLOVKINA 90.20 46.72 44.48 5.60 5.30 5.55 5.65 5.70 1.00 #13
10 Anna KHNYCHENKOVA 89.28 50.08 39.20 5.35 4.55 4.80 4.90 4.90 0.00 #12
11 Diana PERVUSHKINA 89.02 43.98 47.04 6.15 5.70 5.75 5.95 5.85 2.00 #15
12 Nicol CRISTINI 82.99 38.67 44.32 5.75 5.30 5.65 5.55 5.45 0.00 #16
13 Anastasia GALUSTYAN 81.17 39.41 41.76 5.45 4.90 5.20 5.30 5.25 0.00 #10
14 Elizaveta UKOLOVA 80.98 41.74 40.24 5.30 4.80 5.00 5.10 4.95 1.00 #8
15 Elzbieta KROPA 80.73 41.05 39.68 5.50 4.75 4.75 5.00 4.80 0.00 #18
16 Johanna ALLIK 79.90 36.62 43.28 5.40 5.30 5.45 5.45 5.45 0.00 #11
17 Katarina KULGEYKO 71.62 35.38 38.24 5.10 4.55 4.60 4.95 4.70 2.00 #7
18 Colette KAMINSKI 71.12 39.48 32.64 4.35 3.90 4.05 4.10 4.00 1.00 #2
19 Danielle HARRISON 70.32 31.20 39.12 4.65 4.70 5.05 5.00 5.05 0.00 #5
20 Karly ROBERTSON 66.47 32.15 38.32 4.90 4.55 4.80 4.80 4.90 4.00 #9
21 Eri NISHIMURA 66.33 32.73 35.60 4.70 4.15 4.45 4.55 4.40 2.00 #3
22 Alisson Krystle PERTICHETO 64.95 33.03 35.92 4.75 4.20 4.55 4.55 4.40 4.00 #6
23 Marta GARCIA 60.84 29.32 31.52 4.25 3.90 3.65 4.10 3.80 0.00 #1
24 Lara ROTH 60.72 29.84 34.88 4.55 4.20 4.20 4.40 4.45 4.00 #4

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Mae Berenice MEITE 169.25 3 1
2 Loena HENDRICKX 167.07 2 2
3 Laurine LECAVELIER 165.78 1 3
4 Alena LEONOVA 154.02 4 5
5 Nathalie WEINZERL 153.83 11 4
6 Ivett TOTH 147.82 6 6
7 Giada RUSSO 142.80 5 8
8 Nina POVEY 142.34 8 7
9 Aleksandra GOLOVKINA 137.79 12 9
10 Diana PERVUSHKINA 136.95 10 11
11 Anna KHNYCHENKOVA 136.84 13 10
12 Nicol CRISTINI 131.44 9 12
13 Elzbieta KROPA 130.42 7 15
14 Anastasia GALUSTYAN 126.90 15 13
15 Johanna ALLIK 126.17 14 16
16 Elizaveta UKOLOVA 125.83 17 14
17 Katarina KULGEYKO 116.29 18 17
18 Karly ROBERTSON 111.95 16 20
19 Danielle HARRISON 111.08 20 19
20 Alisson Krystle PERTICHETO 108.64 19 22
21 Colette KAMINSKI 106.33 23 18
22 Eri NISHIMURA 103.80 22 21
23 Lara ROTH 98.86 21 24
24 Marta GARCIA 94.42 24 23
FNR Amelia JACKSON
FNR Vilte RADZVILAVICIUTE
WD Nicole GOSVIANI

2016 Cup of Nice Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander MAJOROV 71.94 37.99 33.95 6.85 6.55 6.90 6.75 6.90 0.00 #12
2 Chafik BESSEGHIER 71.33 38.68 32.65 6.65 6.25 6.60 6.60 6.55 0.00 #3
3 Makar IGNATOV 67.94 37.79 31.15 6.50 6.00 6.15 6.30 6.20 1.00 #7
4 Ondrej SPIEGL 65.76 35.56 30.20 6.10 5.65 6.25 5.95 6.25 0.00 #2
5 Anton SHULEPOV 64.63 31.93 32.70 6.80 6.50 6.35 6.50 6.55 0.00 #6
6 Igor REZNICHENKO 59.02 29.97 29.05 6.10 5.50 5.65 5.95 5.85 0.00 #13
7 Ivan PAVLOV 55.16 27.96 28.20 5.70 5.40 5.55 5.75 5.80 1.00 #11
8 Michael Christian MARTINEZ 54.45 25.45 30.00 6.15 5.70 6.00 6.05 6.10 1.00 #20
9 Charlie PARRY EVANS 53.95 27.60 26.35 5.50 5.05 5.25 5.35 5.20 0.00 #16
10 Josh BROWN 53.68 28.23 25.45 5.30 4.75 5.05 5.20 5.15 0.00 #4
11 Adrien BANNISTER 53.61 27.46 27.15 5.55 5.05 5.50 5.55 5.50 1.00 #15
12 Harry MATTICK 52.93 27.28 26.65 5.40 5.10 5.20 5.40 5.55 1.00 #10
13 Mattia DALLA TORRE 52.43 25.08 27.35 5.35 5.20 5.55 5.60 5.65 0.00 #8
14 Conor STAKELUM 51.99 25.74 26.25 5.35 5.00 5.35 5.20 5.35 0.00 #18
15 Adrien TESSON 50.83 24.78 29.05 5.80 5.50 5.60 6.05 6.10 3.00 #14
16 Romain PONSART 50.59 23.74 27.85 5.80 5.20 5.45 5.65 5.75 1.00 #5
17 Simon HOCQUAUX 50.36 22.51 28.85 6.05 5.65 5.40 5.85 5.90 1.00 #17
18 Felipe MONTOYA 48.00 19.10 28.90 5.85 5.65 5.65 5.85 5.90 0.00 #9
19 Michael NEUMAN 45.55 19.45 26.10 5.25 4.90 5.10 5.40 5.45 0.00 #19
20 Alessandro FADINI 45.26 20.36 24.90 5.20 4.60 4.85 5.10 5.15 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Chafik BESSEGHIER 156.87 85.17 71.70 7.35 6.80 7.25 7.20 7.25 0.00 #19
2 Anton SHULEPOV 144.91 75.41 69.50 7.00 6.90 6.90 7.00 6.95 0.00 #16
3 Makar IGNATOV 131.45 69.65 61.80 6.60 5.75 6.10 6.40 6.05 0.00 #18
4 Alexander MAJOROV 120.30 54.60 65.70 6.75 6.35 6.45 6.60 6.70 0.00 #20
5 Michael Christian MARTINEZ 115.15 55.55 60.60 6.25 5.80 6.05 6.30 5.90 1.00 #13
6 Ivan PAVLOV 111.54 57.14 55.40 5.95 5.40 5.50 5.50 5.35 1.00 #14
7 Harry MATTICK 108.59 52.09 58.50 5.75 5.55 6.00 5.90 6.05 2.00 #9
8 Adrien TESSON 108.18 48.88 59.30 5.90 5.55 6.00 6.15 6.05 0.00 #6
9 Ondrej SPIEGL 107.98 48.18 60.80 6.30 5.80 6.00 6.20 6.10 1.00 #17
10 Josh BROWN 106.94 55.24 52.70 5.45 5.00 5.40 5.25 5.25 1.00 #11
11 Mattia DALLA TORRE 104.17 50.27 54.90 5.65 5.25 5.45 5.60 5.50 1.00 #8
12 Romain PONSART 104.09 49.39 55.70 5.60 5.35 5.60 5.60 5.70 1.00 #5
13 Simon HOCQUAUX 102.49 45.99 57.50 5.65 5.50 5.75 5.95 5.90 1.00 #4
14 Charlie PARRY EVANS 102.06 50.96 51.10 5.45 4.90 5.15 5.15 4.90 0.00 #12
15 Igor REZNICHENKO 100.56 47.96 56.60 5.95 5.40 5.45 5.85 5.65 4.00 #15
16 Adrien BANNISTER 99.64 47.44 52.20 5.60 4.85 5.40 5.20 5.05 0.00 #10
17 Felipe MONTOYA 89.25 38.75 51.50 5.45 4.75 5.10 5.25 5.20 1.00 #3
18 Alessandro FADINI 88.88 44.48 46.40 5.00 4.20 4.50 4.95 4.55 2.00 #1
19 Conor STAKELUM 88.69 38.09 50.60 5.20 4.80 5.15 5.00 5.15 0.00 #7
20 Michael NEUMAN 87.67 42.17 45.50 4.65 4.25 4.50 4.75 4.60 0.00 #2

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Chafik BESSEGHIER 228.20 2 1
2 Anton SHULEPOV 209.54 5 2
3 Makar IGNATOV 199.39 3 3
4 Alexander MAJOROV 192.24 1 4
5 Ondrej SPIEGL 173.74 4 9
6 Michael Christian MARTINEZ 169.60 8 5
7 Ivan PAVLOV 166.70 7 6
8 Harry MATTICK 161.52 12 7
9 Josh BROWN 160.62 10 10
10 Igor REZNICHENKO 159.58 6 15
11 Adrien TESSON 159.01 15 8
12 Mattia DALLA TORRE 156.60 13 11
13 Charlie PARRY EVANS 156.01 9 14
14 Romain PONSART 154.68 16 12
15 Adrien BANNISTER 153.25 11 16
16 Simon HOCQUAUX 152.85 17 13
17 Conor STAKELUM 140.68 14 19
18 Felipe MONTOYA 137.25 18 17
19 Alessandro FADINI 134.14 20 18
20 Michael NEUMAN 133.22 19 20

2016 Cup of Nice Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Marie Jade LAURIAULT / Romain LE GAC 60.86 33.70 27.16 6.75 6.35 6.90 7.00 6.95 0.00 #5
2 Katharina MULLER / Tim DIECK 58.70 33.02 25.68 6.40 6.05 6.60 6.55 6.50 0.00 #9
3 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN 57.34 31.46 25.88 6.50 6.25 6.55 6.60 6.45 0.00 #14
4 Alexandra NAZAROVA / Maksim NIKITIN 56.98 30.26 26.72 6.85 6.55 6.60 6.90 6.50 0.00 #1
5 Lilah FEAR / Lewis GIBSON 56.60 32.32 24.28 6.05 5.75 6.25 6.15 6.15 0.00 #4
6 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS 54.90 30.22 24.68 6.30 5.95 6.20 6.30 6.10 0.00 #3
7 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI 52.82 28.86 23.96 6.10 5.60 6.00 6.25 6.00 0.00 #17
8 Celia ROBLEDO / Luis FENERO 52.12 28.48 23.64 5.90 5.60 6.05 6.10 5.90 0.00 #12
9 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY 51.86 26.34 25.52 6.55 6.15 6.35 6.55 6.30 0.00 #11
10 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN 50.36 26.28 24.08 6.05 5.60 6.05 6.35 6.05 0.00 #13
11 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS 48.68 26.64 24.04 6.15 5.75 5.95 6.30 5.90 2.00 #15
12 Shari KOCH / Christian NUCHTERN 48.12 24.92 23.20 5.90 5.50 5.85 6.00 5.75 0.00 #10
13 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV 47.76 25.36 22.40 5.60 5.35 5.65 5.80 5.60 0.00 #16
14 Cortney MANSOUR / Michal CESKA 43.90 21.18 22.72 5.65 5.40 5.55 6.10 5.70 0.00 #7
15 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK 42.02 20.38 21.64 5.40 5.25 5.15 5.80 5.45 0.00 #8

Free Dance

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Marie Jade LAURIAULT / Romain LE GAC 93.26 51.30 42.96 7.20 6.85 7.15 7.35 7.25 1.00 #15
2 Katharina MULLER / Tim DIECK 85.76 45.68 40.08 6.60 6.35 7.00 6.85 6.60 0.00 #14
3 Alexandra NAZAROVA / Maksim NIKITIN 83.58 43.56 40.02 6.75 6.55 6.60 6.95 6.50 0.00 #12
4 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN 83.10 43.38 39.72 6.70 6.50 6.55 6.80 6.55 0.00 #13
5 Lilah FEAR / Lewis GIBSON 82.40 47.08 37.32 6.25 6.10 6.10 6.35 6.30 2.00 #11
6 Cortney MANSOUR / Michal CESKA 80.66 44.06 36.60 6.15 5.75 6.25 6.35 6.00 0.00 #2
7 Celia ROBLEDO / Luis FENERO 79.26 41.70 37.56 6.30 5.95 6.45 6.45 6.15 0.00 #8
8 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY 76.62 39.54 37.08 6.20 5.90 6.30 6.35 6.15 0.00 #7
9 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS 75.74 37.58 38.16 6.50 6.20 6.35 6.50 6.25 0.00 #10
10 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN 74.22 38.40 35.82 6.10 5.50 5.90 6.35 6.00 0.00 #6
11 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI 73.22 38.20 37.02 6.10 5.95 6.10 6.50 6.20 2.00 #9
12 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS 72.92 38.60 34.32 5.65 5.25 5.80 6.20 5.70 0.00 #5
13 Shari KOCH / Christian NUCHTERN 65.02 33.44 32.58 5.60 5.25 5.30 5.50 5.50 1.00 #4
14 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV 63.94 34.80 31.14 5.20 5.00 5.05 5.45 5.25 2.00 #3
15 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK 63.50 31.92 32.58 5.55 5.20 5.35 5.75 5.30 1.00 #1

Total

FPl. Name Club Points SD FD
1 Marie Jade LAURIAULT / Romain LE GAC 154.12 1 1
2 Katharina MULLER / Tim DIECK 144.46 2 2
3 Alexandra NAZAROVA / Maksim NIKITIN 140.56 4 3
4 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN 140.44 3 4
5 Lilah FEAR / Lewis GIBSON 139.00 5 5
6 Celia ROBLEDO / Luis FENERO 131.38 8 7
7 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS 130.64 6 9
8 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY 128.48 9 8
9 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI 126.04 7 11
10 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN 124.58 10 10
11 Cortney MANSOUR / Michal CESKA 124.56 14 6
12 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS 121.60 11 12
13 Shari KOCH / Christian NUCHTERN 113.14 12 13
14 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV 111.70 13 14
15 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK 105.52 15 15
WD Mina ZDRAVKOVA / Christopher MARTIN DAVIS
WD Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET

2016 Denkova-Staviski Cup Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra FEIGIN BUL 57.38 34.64 22.74 5.75 5.58 5.67 5.75 5.67 0.00 #4
2 Ilayda BAYAR TUR 40.92 21.40 19.52 4.67 4.58 5.08 5.00 5.08 0.00 #5
3 Ceciliane MEI LING HARTMANN SGP 40.18 19.98 20.20 4.83 4.92 5.08 5.25 5.17 0.00 #1
4 Kristina GRIGOROVA BUL 36.29 19.23 18.06 4.50 4.33 4.50 4.67 4.58 1.00 #6
5 Charline CHAUVIERE FRA 31.02 14.08 16.94 3.83 4.00 4.42 4.42 4.50 0.00 #7
6 Svetoslava RYADKOVA BUL 28.87 10.93 17.94 4.17 4.25 4.58 4.75 4.67 0.00 #2
7 Aneeta LINGAM MAS 26.76 13.08 13.68 3.42 3.25 3.42 3.58 3.42 0.00 #3
8 Mihaela Cristiana SILCA ROU 22.74 11.80 13.94 3.75 3.33 3.42 3.67 3.25 3.00 #8

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra FEIGIN BUL 97.20 51.41 46.79 5.83 5.58 6.00 6.00 5.83 1.00 #8
2 Ceciliane MEI LING HARTMANN SGP 75.80 33.01 42.79 5.33 5.08 5.33 5.50 5.50 0.00 #6
3 Kristina GRIGOROVA BUL 70.35 34.41 36.94 4.83 4.17 4.67 4.75 4.67 1.00 #5
4 Ilayda BAYAR TUR 67.17 31.91 36.26 4.58 4.33 4.58 4.67 4.50 1.00 #7
5 Svetoslava RYADKOVA BUL 55.28 24.41 31.87 4.08 3.75 4.00 4.17 3.92 1.00 #3
6 Mihaela Cristiana SILCA ROU 54.03 26.50 28.53 3.75 3.33 3.50 3.75 3.50 1.00 #1
7 Charline CHAUVIERE FRA 52.71 22.78 30.93 4.08 3.67 3.83 3.75 4.00 1.00 #4
8 Aneeta LINGAM MAS 39.52 16.99 24.53 3.25 2.83 3.08 3.00 3.17 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexandra FEIGIN BUL 154.58 1 1
2 Ceciliane MEI LING HARTMANN SGP 115.98 3 2
3 Ilayda BAYAR TUR 108.09 2 4
4 Kristina GRIGOROVA BUL 106.64 4 3
5 Svetoslava RYADKOVA BUL 84.15 6 5
6 Charline CHAUVIERE FRA 83.73 5 7
7 Mihaela Cristiana SILCA ROU 76.77 8 6
8 Aneeta LINGAM MAS 66.28 7 8

2016 Denkova-Staviski Cup Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Natalie KLOTZ AUT 47.56 28.36 19.20 5.17 4.83 4.75 4.75 4.50 0.00 #8
2 Anna LITVINENKO GBR 46.80 26.94 19.86 4.83 4.75 5.08 5.00 5.17 0.00 #3
3 Kristen SPOURS GBR 45.24 24.98 20.26 5.00 4.75 5.17 5.08 5.33 0.00 #6
4 Elin HALLBERG SWE 40.25 20.03 21.22 5.25 4.92 5.42 5.42 5.50 1.00 #1
5 Antonina DUBININA SRB 36.75 18.23 19.52 4.92 4.75 4.83 5.08 4.83 1.00 #7
6 Anita KAPFERER AUT 34.26 17.46 17.80 4.58 4.17 4.50 4.42 4.58 1.00 #2
7 Monika YORDANOVA BUL 30.03 15.37 14.66 3.83 3.50 3.75 3.58 3.67 0.00 #4
8 Emma ANDERSEN DEN 29.44 12.30 19.14 4.75 4.67 4.83 4.92 4.75 2.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Natalie KLOTZ AUT 89.68 45.55 44.13 5.58 5.42 5.58 5.58 5.42 0.00 #8
2 Kristen SPOURS GBR 88.23 44.57 44.66 5.58 5.25 5.67 5.58 5.83 1.00 #6
3 Anna LITVINENKO GBR 72.03 33.23 40.80 5.08 4.83 5.17 5.25 5.17 2.00 #7
4 Antonina DUBININA SRB 69.78 30.64 40.14 5.17 4.83 5.17 5.17 4.75 1.00 #4
5 Anita KAPFERER AUT 67.77 32.11 36.66 4.58 4.33 4.67 4.75 4.58 1.00 #3
6 Elin HALLBERG SWE 60.64 25.71 38.93 5.00 4.67 4.83 5.00 4.83 4.00 #5
7 Emma ANDERSEN DEN 56.06 26.73 35.33 4.42 4.25 4.33 4.58 4.50 6.00 #1
8 Monika YORDANOVA BUL 50.62 25.82 28.80 3.83 3.50 3.50 3.67 3.50 4.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Natalie KLOTZ AUT 137.24 1 1
2 Kristen SPOURS GBR 133.47 3 2
3 Anna LITVINENKO GBR 118.83 2 3
4 Antonina DUBININA SRB 106.53 5 4
5 Anita KAPFERER AUT 102.03 6 5
6 Elin HALLBERG SWE 100.89 4 6
7 Emma ANDERSEN DEN 85.50 8 7
8 Monika YORDANOVA BUL 80.65 7 8

2016 Cup of Nice Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Egor MURASHOV 65.97 35.72 30.25 6.10 5.65 6.20 6.05 6.25 0.00 #6
2 Radek JAKUBKA 52.38 28.43 23.95 5.05 4.60 4.65 4.85 4.80 0.00 #7
3 Gabriel FOLKESSON 50.77 26.57 24.20 5.10 4.70 4.80 4.90 4.70 0.00 #9
4 Isaak DROYSEN 49.83 23.33 26.50 5.35 5.05 5.30 5.35 5.45 0.00 #13
5 Maxence COLLET 49.45 23.25 27.20 5.35 5.25 5.50 5.30 5.80 1.00 #16
6 Adam SIAO HIM FA 49.31 24.41 25.90 5.30 4.95 5.30 5.20 5.15 1.00 #8
7 Antonin HERREBOUDT 48.82 26.42 22.40 4.65 4.40 4.50 4.45 4.40 0.00 #4
8 Aleix GABARA 48.81 23.36 25.45 5.25 5.00 5.10 5.00 5.10 0.00 #10
9 Nikolaj MAJOROV 48.76 22.81 25.95 5.30 5.05 5.30 5.20 5.10 0.00 #1
10 Lukas BRITSCHGI 48.27 24.52 23.75 4.95 4.55 4.70 4.75 4.80 0.00 #11
11 Tim HUBER 47.66 25.41 22.25 4.65 4.20 4.50 4.40 4.50 0.00 #3
12 Joshua ROLS 46.35 23.65 22.70 4.65 4.35 4.70 4.50 4.50 0.00 #14
13 Xavier VAUCLIN 41.31 21.11 22.20 4.80 4.15 4.35 4.55 4.35 2.00 #2
14 Nicolas RUST 40.09 19.89 20.20 4.20 3.85 4.00 4.10 4.05 0.00 #12
15 Samuel MC ALLISTER 40.05 20.05 20.00 4.20 3.80 4.05 3.95 4.00 0.00 #15

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Egor MURASHOV 120.88 63.12 57.76 6.06 5.31 5.94 5.69 5.88 0.00 #15
2 Adam SIAO HIM FA 111.40 60.78 51.62 5.44 4.81 5.31 5.25 5.00 1.00 #10
3 Lukas BRITSCHGI 105.87 53.33 52.54 5.13 4.94 5.38 5.38 5.44 0.00 #6
4 Gabriel FOLKESSON 105.74 54.74 51.00 5.13 4.81 5.06 5.31 5.19 0.00 #13
5 Radek JAKUBKA 99.97 49.81 51.16 5.38 4.94 5.13 5.19 4.94 1.00 #14
6 Isaak DROYSEN 98.21 46.67 51.54 5.38 4.94 5.19 5.13 5.13 0.00 #12
7 Aleix GABARA 94.35 48.09 48.26 5.06 4.63 4.81 4.75 4.88 2.00 #8
8 Tim HUBER 93.48 49.08 45.40 4.69 4.25 4.63 4.69 4.44 1.00 #5
9 Nikolaj MAJOROV 93.22 44.82 49.40 5.13 4.69 4.88 5.00 5.00 1.00 #7
10 Antonin HERREBOUDT 92.24 48.00 45.24 4.81 4.31 4.63 4.56 4.31 1.00 #9
11 Xavier VAUCLIN 80.62 40.48 41.14 4.44 3.81 4.19 4.13 4.00 1.00 #3
12 Maxence COLLET 80.54 33.52 50.02 5.38 4.81 4.69 5.13 5.00 3.00 #11
13 Joshua ROLS 79.33 42.57 37.76 4.13 3.50 3.81 3.88 3.56 1.00 #4
14 Samuel MC ALLISTER 71.34 33.32 39.02 4.19 3.69 4.00 3.75 3.88 1.00 #1
15 Nicolas RUST 64.53 32.39 33.14 3.75 2.94 3.38 3.44 3.06 1.00 #2

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Egor MURASHOV 186.85 1 1
2 Adam SIAO HIM FA 160.71 6 2
3 Gabriel FOLKESSON 156.51 3 4
4 Lukas BRITSCHGI 154.14 10 3
5 Radek JAKUBKA 152.35 2 5
6 Isaak DROYSEN 148.04 4 6
7 Aleix GABARA 143.16 8 7
8 Nikolaj MAJOROV 141.98 9 9
9 Tim HUBER 141.14 11 8
10 Antonin HERREBOUDT 141.06 7 10
11 Maxence COLLET 129.99 5 12
12 Joshua ROLS 125.68 12 13
13 Xavier VAUCLIN 121.93 13 11
14 Samuel MC ALLISTER 111.39 15 14
15 Nicolas RUST 104.62 14 15
WD Marco BOZZUTO

2016 Cup of Nice Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alisa FEDICHKINA 58.50 34.50 24.00 6.19 5.81 6.06 5.88 6.06 0.00 #18
2 Yi Christy LEUNG 48.35 27.65 20.70 5.25 5.00 5.31 5.13 5.19 0.00 #9
3 Heloise PITOT 47.19 25.74 21.45 5.31 4.94 5.56 5.50 5.50 0.00 #15
4 Pauline WANNER 47.01 25.51 21.50 5.56 5.06 5.38 5.44 5.44 0.00 #13
5 Kristina ISAEV 45.66 25.06 20.60 5.25 4.88 5.25 5.06 5.31 0.00 #17
6 Tina LEUENGERGER 44.01 25.66 18.35 4.81 4.31 4.63 4.56 4.63 0.00 #2
7 Smilla SZALKAI 42.91 23.06 19.85 4.88 4.88 4.94 5.00 5.13 0.00 #14
8 Julie FROETSCHER 41.97 20.92 21.05 5.44 4.88 5.31 5.31 5.38 0.00 #12
9 Dahyun KO 41.27 24.32 16.95 4.69 4.13 4.06 4.19 4.13 0.00 #1
10 Natalie KRATENOVA 39.26 21.91 17.35 4.63 4.13 4.31 4.31 4.31 0.00 #3
11 Sophia SCHALLER 38.84 20.69 19.15 4.81 4.63 4.94 4.69 4.88 1.00 #4
12 Romy SCHALLERT 34.95 18.65 17.30 4.50 4.13 4.25 4.38 4.38 1.00 #11
13 Jennifer SCHMIDT 34.41 17.76 17.65 4.56 4.19 4.44 4.31 4.56 1.00 #7
14 Marianna TORRESANI 29.46 16.41 16.05 3.94 3.94 4.00 4.13 4.06 3.00 #16
15 Marina POPOV 28.28 13.23 17.05 4.25 4.13 4.06 4.44 4.44 2.00 #6
16 Emma CARR 27.15 12.95 15.20 3.88 3.63 3.81 3.81 3.88 1.00 #5
17 Romy GROGNAN 25.05 10.80 15.25 3.75 3.63 3.88 3.94 3.88 1.00 #8
18 Ciara HOEY 22.90 11.30 12.60 3.19 3.19 3.06 3.13 3.19 1.00 #10

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alisa FEDICHKINA 113.80 62.39 51.41 6.50 6.06 6.44 6.50 6.63 0.00 #18
2 Julie FROETSCHER 87.31 46.61 41.70 5.31 5.00 5.19 5.31 5.25 1.00 #11
3 Yi Christy LEUNG 86.71 46.71 42.00 5.56 5.00 5.19 5.31 5.19 2.00 #17
4 Pauline WANNER 81.05 40.44 41.61 5.50 4.94 5.25 5.13 5.19 1.00 #15
5 Smilla SZALKAI 79.35 39.85 39.50 5.06 4.75 4.94 5.00 4.94 0.00 #12
6 Tina LEUENGERGER 76.78 38.37 38.41 5.06 4.63 4.75 4.81 4.75 0.00 #13
7 Dahyun KO 76.61 42.78 36.83 4.94 4.44 4.38 4.63 4.63 3.00 #10
8 Sophia SCHALLER 75.97 40.77 35.20 4.56 4.06 4.44 4.44 4.50 0.00 #8
9 Kristina ISAEV 70.43 34.11 38.32 5.00 4.50 4.63 4.88 4.94 2.00 #14
10 Natalie KRATENOVA 64.45 34.34 32.11 4.25 3.88 3.81 4.06 4.06 2.00 #9
11 Heloise PITOT 61.24 29.53 36.71 5.00 4.31 4.13 4.81 4.69 5.00 #16
12 Marina POPOV 60.44 29.93 32.51 4.25 3.81 3.88 4.19 4.19 2.00 #4
13 Jennifer SCHMIDT 58.62 27.61 32.01 4.38 3.75 3.75 4.06 4.06 1.00 #6
14 Romy GROGNAN 45.66 18.55 28.11 3.69 3.38 3.56 3.50 3.44 1.00 #2
15 Emma CARR 45.63 21.02 27.61 3.69 3.25 3.38 3.44 3.50 3.00 #3
16 Romy SCHALLERT 45.47 18.05 29.42 4.06 3.50 3.63 3.56 3.63 2.00 #7
17 Ciara HOEY 37.80 14.79 24.01 3.25 2.75 2.94 3.13 2.94 1.00 #1
18 Marianna TORRESANI 34.97 13.27 25.70 3.56 3.06 3.00 3.25 3.19 4.00 #5

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Alisa FEDICHKINA 172.30 1 1
2 Yi Christy LEUNG 135.06 2 3
3 Julie FROETSCHER 129.28 8 2
4 Pauline WANNER 128.06 4 4
5 Smilla SZALKAI 122.26 7 5
6 Tina LEUENGERGER 120.79 6 6
7 Dahyun KO 117.88 9 7
8 Kristina ISAEV 116.09 5 9
9 Sophia SCHALLER 114.81 11 8
10 Heloise PITOT 108.43 3 11
11 Natalie KRATENOVA 103.71 10 10
12 Jennifer SCHMIDT 93.03 13 13
13 Marina POPOV 88.72 15 12
14 Romy SCHALLERT 80.42 12 16
15 Emma CARR 72.78 16 15
16 Romy GROGNAN 70.71 17 14
17 Marianna TORRESANI 64.43 14 18
18 Ciara HOEY 60.70 18 17

Cup of Nice Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 59.42 33.06 26.36 6.70 6.45 6.45 6.65 6.70 0.00 #6
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 47.50 27.54 19.96 4.90 4.80 5.05 5.00 5.20 0.00 #1
3 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 46.42 27.10 19.32 5.00 5.00 4.75 4.90 4.50 0.00 #5
4 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 42.78 26.18 17.60 4.65 4.10 4.45 4.55 4.25 1.00 #2
5 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 37.10 20.74 16.36 4.20 4.00 4.15 4.15 3.95 0.00 #3
6 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN 33.06 17.10 15.96 4.00 3.75 4.00 4.20 4.00 0.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 105.98 53.90 52.08 6.65 6.40 6.35 6.60 6.55 0.00 #6
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 93.52 50.20 44.32 5.60 5.45 5.40 5.70 5.55 1.00 #5
3 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 80.58 44.82 37.76 4.95 4.70 4.60 4.80 4.55 2.00 #4
4 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 75.84 41.12 34.72 4.65 4.35 4.10 4.60 4.00 0.00 #3
5 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 74.68 40.52 34.16 4.40 4.35 4.25 4.35 4.00 0.00 #2
6 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN 65.68 35.16 31.52 4.05 3.85 3.90 4.10 3.80 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 165.40 1 1
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 141.02 2 2
3 Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA 127.00 3 3
4 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 118.62 4 4
5 Ioulia CHTCHETININA / Noah SCHERER SUI 111.78 5 5
6 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN 98.74 6 6