2016 Denkova-Staviski Cup Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Gabriele FRANGIPANI ITA 52.88 26.80 26.08 5.00 5.00 5.33 5.42 5.33 0.00 #2
2 Bazar OKTAR TUR 49.00 26.91 24.09 5.00 4.58 4.92 4.92 4.67 2.00 #1
3 Nikola ZLATANOV BUL 37.34 14.68 22.66 4.50 4.33 4.58 4.75 4.50 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Bazar OKTAR TUR 92.41 46.57 49.84 5.17 4.83 4.92 5.08 4.92 4.00 #2
2 Gabriele FRANGIPANI ITA 92.11 41.79 51.32 5.08 4.83 5.17 5.33 5.25 1.00 #3
3 Nikola ZLATANOV BUL 67.20 26.88 40.32 4.33 3.75 4.08 4.08 3.92 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Gabriele FRANGIPANI ITA 144.99 1 2
2 Bazar OKTAR TUR 141.41 2 1
3 Nikola ZLATANOV BUL 104.54 3 3

2016 Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Maurizio ZANDRON ITA 64.35 35.84 28.51 5.67 5.42 5.67 5.83 5.92 0.00 #5
2 Graham NEWBERRY GBR 59.63 32.21 28.42 5.67 5.50 5.75 5.75 5.75 1.00 #2
3 Dario BETTI ITA 59.18 32.01 27.17 5.50 5.17 5.42 5.50 5.58 0.00 #8
4 Larry LOUPOLOVER AZE 55.17 25.66 29.51 5.83 5.42 5.92 6.17 6.17 0.00 #3
5 Nicky-Leo OBREYKOV BUL 53.41 24.41 29.00 5.58 5.50 5.92 5.92 6.08 0.00 #6
6 Ivo GATOVSKI BUL 51.84 28.76 23.08 4.75 4.33 4.67 4.75 4.58 0.00 #1
7 Simone CERVI ITA 51.24 24.81 27.43 5.25 5.17 5.42 5.67 5.92 1.00 #4
8 Alberto VANZ ITA 50.57 24.65 26.92 5.17 5.08 5.50 5.50 5.67 1.00 #7
9 Marco ZANDRON ITA 47.54 22.87 25.67 5.08 4.83 5.42 5.17 5.17 1.00 #9

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Maurizio ZANDRON ITA 132.59 68.41 64.18 6.25 6.17 6.50 6.50 6.67 0.00 #9
2 Graham NEWBERRY GBR 126.53 64.03 62.50 6.08 5.92 6.33 6.42 6.50 0.00 #8
3 Dario BETTI ITA 113.89 58.71 55.18 5.42 5.08 5.67 5.75 5.67 0.00 #7
4 Larry LOUPOLOVER AZE 112.84 57.36 57.48 5.83 5.42 5.83 5.83 5.83 2.00 #6
5 Alberto VANZ ITA 108.50 57.00 52.50 5.00 5.00 5.33 5.50 5.42 1.00 #2
6 Simone CERVI ITA 104.20 51.04 53.16 5.17 5.08 5.25 5.50 5.58 0.00 #3
7 Nicky-Leo OBREYKOV BUL 101.69 46.37 56.32 5.50 5.33 5.67 5.83 5.83 1.00 #5
8 Marco ZANDRON ITA 91.96 46.98 45.98 4.50 4.25 4.58 4.83 4.83 1.00 #1
9 Ivo GATOVSKI BUL 90.56 46.06 46.50 4.75 4.50 4.67 4.75 4.58 2.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Maurizio ZANDRON ITA 196.94 1 1
2 Graham NEWBERRY GBR 186.16 2 2
3 Dario BETTI ITA 173.07 3 3
4 Larry LOUPOLOVER AZE 168.01 4 4
5 Alberto VANZ ITA 159.07 8 5
6 Simone CERVI ITA 155.44 7 6
7 Nicky-Leo OBREYKOV BUL 155.10 5 7
8 Ivo GATOVSKI BUL 142.40 6 9
9 Marco ZANDRON ITA 139.50 9 8

Denkova-Staviski Cup Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anne Line GJERSEM NOR 56.12 29.92 26.20 6.50 6.25 6.60 6.65 6.75 0.00 #14
2 Isabelle OLSSON SWE 55.79 30.43 25.36 6.40 6.00 6.45 6.35 6.50 0.00 #11
3 Angelina KUCHVALSKA LAT 55.22 29.54 25.68 6.60 6.15 6.45 6.30 6.60 0.00 #8
4 Kerstin FRANK AUT 52.14 27.14 25.00 6.50 5.95 6.35 6.25 6.20 0.00 #15
5 Brooklee HAN AUS 50.95 26.91 24.04 6.15 5.90 5.90 6.05 6.05 0.00 #2
6 Roberta RODEGHIERO ITA 49.50 25.10 25.40 6.45 6.10 6.40 6.35 6.45 1.00 #10
7 Kyu Eun KIM KOR 48.67 23.55 25.12 6.50 6.00 6.35 6.25 6.30 0.00 #9
8 Johanna ALLIK EST 44.69 21.53 23.16 5.85 5.30 5.80 5.90 6.10 0.00 #4
9 Suh Hyun SON KOR 44.03 22.91 22.12 5.85 5.35 5.35 5.50 5.60 1.00 #12
10 Birce ATABEY TUR 38.22 20.30 18.92 4.95 4.55 4.65 4.85 4.65 1.00 #13
11 Beata PAPP FIN 37.67 19.03 20.64 5.25 4.80 5.15 5.20 5.40 2.00 #1
12 Hristina VASSILEVA BUL 35.20 17.24 18.96 5.00 4.35 4.75 4.85 4.75 1.00 #7
13 Sinem KUYUCU TUR 33.84 16.20 17.64 4.75 4.30 4.30 4.40 4.30 0.00 #5
14 Daniela STOEVA BUL 26.90 11.70 17.20 4.45 4.05 4.20 4.45 4.35 2.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Isabelle OLSSON SWE 108.48 54.72 53.76 6.85 6.30 6.80 6.75 6.90 0.00 #13
2 Angelina KUCHVALSKA LAT 108.04 57.48 50.56 6.50 6.10 6.45 6.25 6.30 0.00 #10
3 Anne Line GJERSEM NOR 100.59 49.75 51.84 6.80 6.20 6.40 6.40 6.60 1.00 #12
4 Roberta RODEGHIERO ITA 100.31 50.79 49.52 6.20 5.85 6.20 6.35 6.35 0.00 #6
5 Kerstin FRANK AUT 97.43 46.23 51.20 6.75 6.05 6.40 6.40 6.40 0.00 #11
6 Brooklee HAN AUS 94.21 44.81 50.40 6.50 6.05 6.20 6.50 6.25 1.00 #14
7 Suh Hyun SON KOR 89.78 49.06 42.72 5.70 5.25 5.35 5.30 5.10 2.00 #9
8 Johanna ALLIK EST 86.27 40.47 46.80 5.90 5.55 5.80 5.85 6.15 1.00 #7
9 Kyu Eun KIM KOR 82.18 37.34 45.84 6.15 5.55 5.55 5.65 5.75 1.00 #8
10 Birce ATABEY TUR 76.51 41.07 37.44 5.10 4.65 4.50 4.70 4.45 2.00 #5
11 Beata PAPP FIN 76.26 36.90 39.36 5.25 4.50 5.00 4.85 5.00 0.00 #1
12 Sinem KUYUCU TUR 68.11 34.03 34.08 4.65 4.05 4.25 4.25 4.10 0.00 #4
13 Hristina VASSILEVA BUL 57.24 21.72 35.52 4.80 4.05 4.45 4.35 4.55 0.00 #3
14 Daniela STOEVA BUL 49.37 18.61 31.76 4.40 3.75 3.80 4.10 3.80 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Isabelle OLSSON SWE 164.27 2 1
2 Angelina KUCHVALSKA LAT 163.26 3 2
3 Anne Line GJERSEM NOR 156.71 1 3
4 Roberta RODEGHIERO ITA 149.81 6 4
5 Kerstin FRANK AUT 149.57 4 5
6 Brooklee HAN AUS 145.16 5 6
7 Suh Hyun SON KOR 133.81 9 7
8 Johanna ALLIK EST 130.96 8 8
9 Kyu Eun KIM KOR 130.85 7 9
10 Birce ATABEY TUR 114.73 10 10
11 Beata PAPP FIN 113.93 11 11
12 Sinem KUYUCU TUR 101.95 13 12
13 Hristina VASSILEVA BUL 92.44 12 13
14 Daniela STOEVA BUL 76.27 14 14
WD Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA

Denkova-Staviski Cup Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 58.76 29.64 29.12 7.40 7.00 7.35 7.35 7.30 0.00 #5
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 57.62 29.46 28.16 7.10 6.75 7.05 7.10 7.20 0.00 #4
3 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 56.32 29.00 27.32 6.75 6.60 6.90 6.95 6.95 0.00 #3
4 Ludmila SOSNITSKAIA / Pavel GOLOVISHNOKOV RUS 52.66 26.86 25.80 6.55 6.20 6.50 6.55 6.45 0.00 #1
5 Misato KOMATSUBARA / Andrea FABBRI ITA 48.14 25.02 24.12 6.15 5.75 5.85 6.15 6.25 1.00 #7
6 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 44.94 21.90 23.04 6.05 5.60 5.85 5.65 5.65 0.00 #2
7 Mathilde DIAS / Jean-Denis SANCHIS FRA 36.70 17.54 21.16 5.40 5.10 5.30 5.50 5.15 2.00 #6

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 92.98 47.26 45.72 7.60 7.25 7.70 7.60 7.95 0.00 #5
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 90.46 46.24 44.22 7.35 7.15 7.20 7.60 7.55 0.00 #7
3 Ludmila SOSNITSKAIA / Pavel GOLOVISHNOKOV RUS 83.72 42.56 41.16 6.90 6.55 6.80 7.05 7.00 0.00 #6
4 Misato KOMATSUBARA / Andrea FABBRI ITA 82.74 42.96 39.78 6.55 6.25 6.75 6.80 6.80 0.00 #3
5 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 74.46 38.68 36.78 6.20 5.85 6.25 6.15 6.20 1.00 #2
6 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 72.94 36.22 39.72 6.60 6.40 6.55 6.80 6.75 3.00 #4
7 Mathilde DIAS / Jean-Denis SANCHIS FRA 54.56 26.18 31.38 5.35 5.00 5.30 5.35 5.15 3.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 151.74 1 1
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 148.08 2 2
3 Ludmila SOSNITSKAIA / Pavel GOLOVISHNOKOV RUS 136.38 4 3
4 Misato KOMATSUBARA / Andrea FABBRI ITA 130.88 5 4
5 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT 129.26 3 6
6 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 119.40 6 5
7 Mathilde DIAS / Jean-Denis SANCHIS FRA 91.26 7 7

Denkova-Staviski Cup Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Rebecca GHILARDI ITA 42.86 23.00 19.86 5.00 4.75 5.08 4.92 5.08 0.00 #6
2 Zeynep Dilruba SANOGLU TUR 42.81 23.87 18.94 4.92 4.42 5.00 4.58 4.75 0.00 #19
3 Teodora MARKOVA BUL 40.23 20.51 19.72 4.83 4.75 5.00 5.00 5.08 0.00 #15
4 Sara BOSCHIROLI ITA 40.02 20.68 19.34 4.83 4.67 4.75 4.92 5.00 0.00 #14
5 Martina MANZO ITA 38.12 19.72 18.40 4.75 4.25 4.50 4.67 4.83 0.00 #10
6 Martina ROTA ITA 37.24 19.08 18.16 4.67 4.42 4.67 4.50 4.42 0.00 #18
7 Greta LUPATTELLI ITA 35.75 18.35 18.40 4.67 4.25 4.58 4.75 4.75 1.00 #12
8 Marianna TORRESANI ITA 35.42 19.14 17.28 4.42 4.00 4.42 4.33 4.42 1.00 #3
9 Valeria PARMA ITA 34.78 18.64 16.14 4.17 3.75 4.17 4.00 4.08 0.00 #5
10 Mona LEHTINEN FIN 30.38 14.32 17.06 4.42 4.08 4.08 4.33 4.42 1.00 #13
11 Alina MARTYNIUK UKR 29.33 12.93 17.40 4.33 4.17 4.33 4.42 4.50 1.00 #16
12 Sara MARTUSCELLI ITA 28.34 12.78 16.56 4.17 3.92 3.92 4.25 4.42 1.00 #9
13 Simona ARNAUDOVA BUL 26.07 12.27 13.80 3.67 3.33 3.33 3.50 3.42 0.00 #1
14 Chiara PAGANIN ITA 25.65 12.07 15.58 4.08 3.83 3.58 4.00 4.00 2.00 #8
15 Monika YORDANOVA BUL 21.69 8.69 14.00 3.67 3.33 3.33 3.67 3.50 1.00 #7
16 Kameliya DONCHEVA BUL 20.78 7.38 13.40 3.58 3.17 3.25 3.33 3.42 0.00 #2
17 Zeynep YIGIT TUR 19.69 7.97 13.72 3.67 3.33 3.33 3.50 3.33 2.00 #11
18 Sophia MIHAYLOVA BUL 19.50 7.78 13.72 3.58 3.25 3.33 3.50 3.50 2.00 #4

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Rebecca GHILARDI ITA 72.53 30.93 41.60 5.25 4.92 5.17 5.33 5.33 0.00 #14
2 Zeynep Dilruba SANOGLU TUR 69.91 33.44 37.47 4.92 4.50 4.75 4.67 4.58 1.00 #16
3 Teodora MARKOVA BUL 69.18 28.25 40.93 5.08 5.00 5.17 5.25 5.08 0.00 #18
4 Sara BOSCHIROLI ITA 67.90 29.50 40.40 5.08 4.92 4.83 5.25 5.17 2.00 #15
5 Greta LUPATTELLI ITA 64.46 29.20 36.26 4.67 4.25 4.58 4.58 4.58 1.00 #10
6 Martina MANZO ITA 64.21 28.34 37.87 4.75 4.50 4.67 4.92 4.83 2.00 #17
7 Martina ROTA ITA 63.56 28.36 35.20 4.58 4.25 4.50 4.42 4.25 0.00 #13
8 Mona LEHTINEN FIN 59.32 25.52 34.80 4.50 4.17 4.33 4.42 4.33 1.00 #9
9 Valeria PARMA ITA 57.55 27.55 32.00 4.08 3.75 3.92 4.33 3.92 2.00 #11
10 Sara MARTUSCELLI ITA 56.84 23.25 33.59 4.33 4.00 4.08 4.33 4.25 0.00 #7
11 Chiara PAGANIN ITA 55.28 25.81 31.47 4.00 3.67 3.83 4.17 4.00 2.00 #1
12 Simona ARNAUDOVA BUL 52.18 23.25 30.93 4.00 3.67 3.83 4.00 3.83 2.00 #6
13 Alina MARTYNIUK UKR 51.65 18.99 32.66 4.25 3.92 4.08 4.08 4.08 0.00 #8
14 Marianna TORRESANI ITA 50.88 19.08 34.80 4.33 4.08 4.17 4.67 4.50 3.00 #12
15 Monika YORDANOVA BUL 49.53 19.07 31.46 4.08 3.75 4.00 4.00 3.83 1.00 #3
16 Zeynep YIGIT TUR 44.15 18.29 27.86 3.58 3.33 3.50 3.50 3.50 2.00 #4
17 Kameliya DONCHEVA BUL 41.74 13.35 28.39 3.83 3.33 3.33 3.67 3.58 0.00 #2

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Rebecca GHILARDI ITA 115.39 1 1
2 Zeynep Dilruba SANOGLU TUR 112.72 2 2
3 Teodora MARKOVA BUL 109.41 3 3
4 Sara BOSCHIROLI ITA 107.92 4 4
5 Martina MANZO ITA 102.33 5 6
6 Martina ROTA ITA 100.80 6 7
7 Greta LUPATTELLI ITA 100.21 7 5
8 Valeria PARMA ITA 92.33 9 9
9 Mona LEHTINEN FIN 89.70 10 8
10 Marianna TORRESANI ITA 86.30 8 14
11 Sara MARTUSCELLI ITA 85.18 12 10
12 Alina MARTYNIUK UKR 80.98 11 13
13 Chiara PAGANIN ITA 80.93 14 11
14 Simona ARNAUDOVA BUL 78.25 13 12
15 Monika YORDANOVA BUL 71.22 15 15
16 Zeynep YIGIT TUR 63.84 17 16
17 Kameliya DONCHEVA BUL 62.52 16 17
WD Sophia MIHAYLOVA BUL
WD Beste BEKMAN TUR

Denkova-Staviski Cup Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Marco BOZZUTO ITA 45.92 24.50 23.42 5.00 4.42 4.50 4.75 4.75 2.00 #6
2 Jari KESSLER ITA 43.36 21.44 21.92 4.42 4.17 4.50 4.33 4.50 0.00 #7
3 Marco ZANDRON ITA 43.20 21.03 22.17 4.42 4.17 4.25 4.58 4.75 0.00 #4
4 Ivo GATOVSKI BUL 42.98 21.06 22.92 4.75 4.42 4.50 4.75 4.50 1.00 #5
5 Alberto VANZ ITA 42.32 20.90 21.42 4.33 4.00 4.17 4.50 4.42 0.00 #2
6 Mikhail MEDUNITSA UKR 40.46 18.46 22.00 4.58 4.17 4.50 4.42 4.33 0.00 #3
7 Alexandr KHILINICHENKO UKR 36.35 16.10 20.25 4.25 3.75 4.08 4.17 4.00 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Marco BOZZUTO ITA 88.45 42.13 47.32 5.00 4.50 4.58 4.75 4.83 1.00 #6
2 Mikhail MEDUNITSA UKR 87.71 44.03 44.68 4.58 4.25 4.67 4.42 4.42 1.00 #1
3 Ivo GATOVSKI BUL 80.58 37.24 46.34 4.75 4.42 4.50 4.83 4.67 3.00 #7
4 Jari KESSLER ITA 78.97 34.65 45.32 4.75 4.25 4.50 4.58 4.58 1.00 #5
5 Marco ZANDRON ITA 75.92 32.94 43.98 4.50 4.08 4.33 4.50 4.58 1.00 #4
6 Alberto VANZ ITA 71.06 28.88 42.18 4.42 4.00 4.17 4.33 4.17 0.00 #3
7 Alexandr KHILINICHENKO UKR 64.10 27.76 38.34 4.00 3.67 3.75 4.00 3.75 2.00 #2

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Marco BOZZUTO ITA 134.37 1 1
2 Mikhail MEDUNITSA UKR 128.17 6 2
3 Ivo GATOVSKI BUL 123.56 4 3
4 Jari KESSLER ITA 122.33 2 4
5 Marco ZANDRON ITA 119.12 3 5
6 Alberto VANZ ITA 113.38 5 6
7 Alexandr KHILINICHENKO UKR 100.45 7 7

2014 Denkova-Staviski Cup Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Fleur MAXWELL LUX 51.52 27.78 23.74 5.92 5.67 6.08 5.92 6.08 0.00 #6
2 Sara FALOTICO ITA 47.87 26.07 21.80 5.58 5.17 5.50 5.42 5.58 0.00 #4
3 Micol CRISTINI ITA 43.81 23.21 20.60 5.25 4.75 5.25 5.25 5.25 0.00 #8
4 Nelma HEDE FIN 42.86 21.88 20.98 5.33 5.00 5.25 5.33 5.33 0.00 #3
5 Pernille SORENSEN DEN 42.78 21.50 21.28 5.42 5.08 5.42 5.25 5.42 0.00 #9
6 Daniela STOEVA BUL 40.88 21.40 20.48 5.25 4.92 5.00 5.25 5.17 1.00 #2
7 Carol BRESSANUTTI ITA 33.41 14.67 19.74 5.00 4.75 4.67 5.17 5.08 1.00 #7

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Pernille SORENSEN DEN 96.85 52.05 44.80 5.67 5.33 5.75 5.58 5.67 0.00 #2
2 Fleur MAXWELL LUX 85.17 37.10 49.07 6.25 5.92 5.92 6.25 6.33 1.00 #4
3 Micol CRISTINI ITA 81.03 41.96 41.07 5.33 4.67 5.17 5.17 5.33 2.00 #6
4 Daniela STOEVA BUL 77.21 37.81 40.40 5.08 4.75 5.00 5.25 5.17 1.00 #1
5 Sara FALOTICO ITA 73.83 35.43 40.40 5.17 4.75 5.08 5.17 5.08 2.00 #5
6 Nelma HEDE FIN 68.36 28.09 40.27 5.08 4.67 4.92 5.17 5.33 0.00 #7
7 Carol BRESSANUTTI ITA 67.22 26.69 40.53 5.08 4.83 4.92 5.33 5.17 0.00 #3

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Pernille SORENSEN DEN 139.63 5 1
2 Fleur MAXWELL LUX 136.69 1 2
3 Micol CRISTINI ITA 124.84 3 3
4 Sara FALOTICO ITA 121.70 2 5
5 Daniela STOEVA BUL 118.09 6 4
6 Nelma HEDE FIN 111.22 4 6
7 Carol BRESSANUTTI ITA 100.63 7 7
WD Sofia CURCI ITA
WD Anastasia KONONENKO UKR

Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Strid JUSTUS DEN 56.68 29.93 28.75 5.83 5.50 5.67 5.75 6.00 2.00 #5
2 Matteo RIZZO ITA 53.16 25.82 27.34 5.42 5.17 5.50 5.58 5.67 0.00 #2
3 Adrien BANNISTER ITA 50.47 25.80 25.67 5.25 4.92 5.25 5.17 5.08 1.00 #4
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 45.68 20.60 26.08 5.33 5.08 5.25 5.25 5.17 1.00 #6
5 Alessandro FADINI ITA 40.27 17.10 24.17 4.92 4.75 4.75 5.00 4.75 1.00 #3
6 Iassen PETKOV BUL 36.84 14.99 22.85 4.67 4.42 4.42 4.67 4.67 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 118.98 59.32 59.66 6.00 5.75 6.00 6.08 6.00 0.00 #5
2 Adrien BANNISTER ITA 107.15 52.81 55.34 5.58 5.25 5.67 5.50 5.67 1.00 #4
3 Strid JUSTUS DEN 105.27 46.27 60.00 6.17 5.58 6.00 6.08 6.17 1.00 #6
4 Alessandro FADINI ITA 96.91 45.73 51.18 5.17 4.83 5.25 5.17 5.17 0.00 #1
5 Giorgio SETTEMBRINI ITA 93.58 41.26 52.32 5.33 5.00 5.08 5.42 5.33 0.00 #2
6 Iassen PETKOV BUL 71.81 25.29 46.52 4.67 4.42 4.67 4.83 4.67 0.00 #3

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Matteo RIZZO ITA 172.14 2 1
2 Strid JUSTUS DEN 161.95 1 3
3 Adrien BANNISTER ITA 157.62 3 2
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 139.26 4 5
5 Alessandro FADINI ITA 137.18 5 4
6 Iassen PETKOV BUL 108.65 6 6
WD Maurizio ZANDRON ITA
WD Engin Ali ARTAN TUR

2013 Denkova-Staviski Cup Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Francesca RIO ITA 52.51 29.77 22.74 5.67 5.58 5.75 5.67 5.75 0.00 #17
2 Joshi HELGESSON SWE 52.30 27.36 24.94 6.33 5.67 6.42 6.42 6.33 0.00 #4
3 Roberta RODEGHIERO ITA 50.52 27.32 23.20 5.83 5.58 5.92 5.75 5.92 0.00 #8
4 Tamila SHRESTHA FIN 48.48 27.14 21.34 5.42 5.08 5.33 5.42 5.42 0.00 #7
5 Sara CASELLA ITA 47.03 25.43 21.60 5.50 5.17 5.33 5.58 5.42 0.00 #15
6 Cirilly LAURIANE FRA 45.44 24.50 20.94 5.42 5.00 5.25 5.25 5.25 0.00 #5
7 Anna AFONKINA BUL 44.42 23.76 21.66 5.50 5.00 5.50 5.58 5.50 1.00 #1
8 Guia TAGLIAPIETRA ITA 44.13 23.87 20.26 5.08 4.92 5.17 5.08 5.08 0.00 #10
9 Birce ATABEY TUR 41.46 21.96 19.50 4.92 4.67 4.92 4.92 4.92 0.00 #18
10 Daniela STOEVA BUL 40.88 21.86 20.02 5.17 4.92 5.08 4.92 4.92 1.00 #6
11 Ami PAREKH IND 39.50 19.10 21.40 5.50 5.00 5.25 5.50 5.50 1.00 #12
12 Victoria MANNI ITA 37.64 18.40 19.24 5.00 4.58 4.83 4.83 4.83 0.00 #19
13 Sila SAYGI TUR 37.26 18.40 20.86 5.33 5.00 5.17 5.33 5.25 2.00 #9
14 Clara PETERS IRL 36.43 17.83 19.60 5.00 4.58 4.92 5.08 4.92 1.00 #2
15 Bernadett SZAKA’CS HUN 35.48 18.08 18.40 4.75 4.33 4.67 4.75 4.50 1.00 #11
16 Luisa WEBER GER 34.55 16.27 19.28 4.92 4.67 4.83 4.92 4.75 1.00 #3
17 Helena STENBACKA FIN 31.94 14.34 18.60 4.75 4.42 4.58 4.75 4.75 1.00 #13
18 Jessica FUSSINGER GER 27.18 10.90 17.28 4.42 4.08 4.42 4.50 4.17 1.00 #14

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Roberta RODEGHIERO ITA 97.13 52.40 45.73 5.92 5.33 5.75 5.83 5.75 1.00 #13
2 Joshi HELGESSON SWE 94.72 46.71 48.01 6.00 5.67 6.17 6.00 6.17 0.00 #16
3 Francesca RIO ITA 92.48 45.27 47.21 5.92 5.67 5.92 6.00 6.00 0.00 #14
4 Guia TAGLIAPIETRA ITA 85.68 44.62 41.06 5.33 5.00 5.08 5.17 5.08 0.00 #10
5 Ami PAREKH IND 85.36 42.02 43.34 5.50 5.17 5.42 5.50 5.50 0.00 #11
6 Sara CASELLA ITA 81.22 39.42 42.80 5.50 5.08 5.25 5.42 5.50 1.00 #18
7 Cirilly LAURIANE FRA 80.53 39.87 40.66 5.25 4.92 5.08 5.08 5.08 0.00 #17
8 Anna AFONKINA BUL 78.86 37.06 42.80 5.50 4.83 5.33 5.67 5.42 1.00 #8
9 Clara PETERS IRL 75.78 37.51 38.27 4.92 4.33 4.92 4.75 5.00 0.00 #3
10 Tamila SHRESTHA FIN 74.55 33.75 40.80 5.25 4.83 5.08 5.17 5.17 0.00 #15
11 Birce ATABEY TUR 70.09 35.70 34.39 4.58 4.08 4.25 4.33 4.25 0.00 #12
12 Luisa WEBER GER 68.93 32.53 36.40 4.75 4.33 4.50 4.75 4.42 0.00 #4
13 Victoria MANNI ITA 66.00 28.46 38.54 4.92 4.58 4.75 4.92 4.92 1.00 #7
14 Bernadett SZAKA’CS HUN 65.91 32.51 34.40 4.42 4.08 4.25 4.42 4.33 1.00 #5
15 Sila SAYGI TUR 64.82 28.02 38.80 4.92 4.58 4.92 4.75 5.08 2.00 #2
16 Daniela STOEVA BUL 63.41 30.28 36.13 4.83 4.42 4.33 4.58 4.42 3.00 #9
17 Helena STENBACKA FIN 63.29 27.43 35.86 4.50 4.33 4.42 4.58 4.58 0.00 #1
18 Jessica FUSSINGER GER 53.33 20.33 34.00 4.50 3.92 4.33 4.25 4.25 1.00 #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Roberta RODEGHIERO ITA 147.65 3 1
2 Joshi HELGESSON SWE 147.02 2 2
3 Francesca RIO ITA 144.99 1 3
4 Guia TAGLIAPIETRA ITA 129.81 8 4
5 Sara CASELLA ITA 128.25 5 6
6 Cirilly LAURIANE FRA 125.97 6 7
7 Ami PAREKH IND 124.86 11 5
8 Anna AFONKINA BUL 123.28 7 8
9 Tamila SHRESTHA FIN 123.03 4 10
10 Clara PETERS IRL 112.21 14 9
11 Birce ATABEY TUR 111.55 9 11
12 Daniela STOEVA BUL 104.29 10 16
13 Victoria MANNI ITA 103.64 12 13
14 Luisa WEBER GER 103.48 16 12
15 Sila SAYGI TUR 102.08 13 15
16 Bernadett SZAKA’CS HUN 101.39 15 14
17 Helena STENBACKA FIN 95.23 17 17
18 Jessica FUSSINGER GER 80.51 18 18
WD Victoria HELGESSON SWE

Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Misha GE UZB 66.80 33.14 34.66 6.83 6.58 7.00 7.00 7.25 1.00 #3
2 Pavel IGNATENKO BLR 56.91 29.50 28.41 5.83 5.33 5.75 5.75 5.75 1.00 #9
3 Pierre NOEL-ANTOINE FRA 54.81 28.40 26.41 5.33 4.92 5.33 5.50 5.33 0.00 #1
4 Chafik BESSEGHIER FRA 53.40 25.73 27.67 5.75 5.25 5.50 5.50 5.67 0.00 #2
5 Manuel KOLL AUT 52.50 25.33 27.17 5.42 5.25 5.58 5.50 5.42 0.00 #4
6 Manol ATANSSOV BUL 51.82 27.06 26.76 5.42 5.17 5.42 5.50 5.25 2.00 #6
7 Ali DEMIRBOGA TUR 49.59 24.76 24.83 5.08 4.67 5.08 5.00 5.00 0.00 #10
8 Iassen PETKOV BUL 39.35 14.35 25.00 5.17 4.75 5.00 5.08 5.00 0.00 #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Misha GE UZB 132.40 61.74 71.66 6.83 6.75 7.50 7.33 7.42 1.00 #5
2 Chafik BESSEGHIER FRA 117.53 57.37 60.16 6.08 5.75 6.17 6.00 6.08 0.00 #8
3 Pierre NOEL-ANTOINE FRA 111.70 56.84 55.86 5.67 5.25 5.67 5.67 5.67 1.00 #7
4 Manol ATANSSOV BUL 98.19 44.85 54.34 5.58 5.25 5.50 5.42 5.42 1.00 #3
5 Pavel IGNATENKO BLR 95.98 43.32 55.66 5.92 5.33 5.50 5.58 5.50 3.00 #6
6 Manuel KOLL AUT 94.65 46.49 49.16 5.25 4.58 5.00 4.83 4.92 1.00 #2
7 Iassen PETKOV BUL 90.66 38.50 52.16 5.33 5.08 5.17 5.25 5.25 0.00 #4
8 Ali DEMIRBOGA TUR 76.17 33.33 43.84 4.67 4.17 4.42 4.33 4.33 1.00 #1

 

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Misha GE UZB 199.20 1 1
2 Chafik BESSEGHIER FRA 170.93 4 2
3 Pierre NOEL-ANTOINE FRA 166.51 3 3
4 Pavel IGNATENKO BLR 152.89 2 5
5 Manol ATANSSOV BUL 150.01 6 4
6 Manuel KOLL AUT 147.15 5 6
7 Iassen PETKOV BUL 130.01 8 7
8 Ali DEMIRBOGA TUR 125.76 7 8
WD Maurizo ZANDRON ITA
WD Kim LUCINE MON