2018 Egna Dance Trophy Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Cecilia TORN / Jussiville PARTANENE FIN 64.40 34.00 30.40 7.56 7.31 7.88 7.63 7.63 0.00 #3
2 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 61.20 34.00 27.20 6.81 6.63 7.00 6.75 6.81 0.00 #1
3 Shari KOCH / Christian NUCHTERN GER 58.50 30.90 27.60 6.81 6.81 7.06 6.94 6.88 0.00 #6
4 Sofya EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 55.61 27.46 29.15 7.38 7.25 7.13 7.38 7.31 1.00 #4
5 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 55.51 27.76 27.75 6.81 6.81 7.06 7.06 6.94 0.00 #11
6 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 52.20 26.65 25.55 6.38 6.25 6.50 6.31 6.50 0.00 #9
7 Victoria MANNI / Carlo ROTHLISBERGER SUI 50.60 25.05 25.55 6.31 6.31 6.63 6.31 6.38 0.00 #7
8 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 46.05 23.15 23.90 5.81 6.00 6.00 6.13 5.94 1.00 #8
9 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 35.07 17.02 18.05 4.63 4.38 4.50 4.69 4.38 0.00 #10

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Cecilia TORN / Jussiville PARTANENE FIN 94.19 46.91 47.28 7.75 7.69 8.13 7.88 7.94 0.00 #9
2 Sofya EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 91.82 46.34 45.48 7.63 7.38 7.75 7.63 7.50 0.00 #6
3 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 90.96 47.44 43.52 7.19 7.00 7.38 7.31 7.38 0.00 #8
4 Shari KOCH / Christian NUCHTERN GER 88.04 45.35 42.69 7.00 6.94 7.19 7.25 7.19 0.00 #7
5 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 79.20 39.23 39.97 6.56 6.44 6.81 6.81 6.69 0.00 #4
6 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 78.04 39.05 39.99 6.38 6.63 6.56 7.00 6.75 1.00 #5
7 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 76.30 39.31 36.99 6.06 6.13 6.19 6.38 6.06 0.00 #2
8 Victoria MANNI / Carlo ROTHLISBERGER SUI 72.10 37.15 35.95 6.00 5.88 6.00 6.13 5.94 1.00 #3
9 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 51.19 26.29 24.90 4.25 3.94 4.31 4.25 4.00 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Cecilia TORN / Jussiville PARTANENE FIN 158.59 1 1
2 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 152.16 2 3
3 Sofya EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 147.43 4 2
4 Shari KOCH / Christian NUCHTERN GER 146.54 3 4
5 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 133.55 5 6
6 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 131.40 6 5
7 Victoria MANNI / Carlo ROTHLISBERGER SUI 122.70 7 8
8 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 122.35 8 7
9 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 86.26 9 9
WD Jenny URBAN / Banjamin STEFFAN GER
WD Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN

2018 Egna Dance Trophy Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anastassia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 51.29 26.63 24.66 6.33 5.92 6.33 6.08 6.17 0.00 #11
2 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 49.04 26.50 22.54 5.67 5.42 5.75 5.75 5.58 0.00 #2
3 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 47.45 25.17 22.28 5.50 5.50 5.67 5.50 5.67 0.00 #10
4 Sasha FEAR / Geroge WADDELL GBR 45.11 22.93 22.18 5.58 5.25 5.83 5.75 5.33 0.00 #8
5 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 41.64 21.30 20.34 5.17 4.92 5.33 5.17 4.83 0.00 #3
6 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 41.62 22.40 19.22 4.83 4.67 4.92 4.92 4.67 0.00 #1
7 Hanna JAKUCS / Alessio GALLI HUN 38.56 19.50 19.06 5.00 4.75 4.83 4.58 4.67 0.00 #6
8 Yana BOZHILOVA / Georgiev KALOYAN BUL 37.60 21.40 17.20 4.25 4.17 4.33 4.50 4.25 1.00 #5
9 Sara BORDIGA / Pietro MIRABELLA-ROBERTI ITA 36.82 19.20 17.62 4.42 4.42 4.42 4.58 4.17 0.00 #7
10 Alice ROSSI / Marco CILLI ITA 35.83 17.63 18.20 4.75 4.50 4.67 4.50 4.33 0.00 #9
11 Irene BIROLO / Riccardo TARENZI ITA 27.01 14.23 13.78 3.75 3.50 3.33 3.83 2.83 1.00 #4

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 73.07 35.37 37.70 6.33 6.00 6.42 6.25 6.42 0.00 #9
2 Anastassia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 71.94 32.54 39.40 6.67 6.42 6.67 6.58 6.50 0.00 #11
3 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 71.00 31.20 39.80 6.75 6.50 6.83 6.58 6.50 0.00 #10
4 Sasha FEAR / Geroge WADDELL GBR 69.83 32.33 37.50 6.17 6.00 6.50 6.25 6.33 0.00 #8
5 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 58.13 28.63 30.50 5.25 4.83 5.25 5.08 5.00 1.00 #6
6 Yana BOZHILOVA / Georgiev KALOYAN BUL 58.13 29.23 28.90 4.83 4.67 4.83 4.92 4.83 0.00 #4
7 Hanna JAKUCS / Alessio GALLI HUN 58.00 28.30 29.70 5.00 4.75 5.08 5.00 4.92 0.00 #5
8 Alice ROSSI / Marco CILLI ITA 53.56 26.16 27.40 4.67 4.42 4.67 4.67 4.42 0.00 #2
9 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 52.64 26.04 28.60 4.58 4.92 4.58 5.00 4.75 2.00 #7
10 Sara BORDIGA / Pietro MIRABELLA-ROBERTI ITA 48.29 23.09 25.20 4.08 4.25 4.33 4.33 4.00 0.00 #3
11 Irene BIROLO / Riccardo TARENZI ITA 41.36 18.86 24.50 4.08 4.00 4.00 4.08 4.25 2.00 #1

Results

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anastassia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 123.23 1 2
2 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 120.52 3 1
3 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 120.04 2 3
4 Sasha FEAR / Geroge WADDELL GBR 114.94 4 4
5 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 99.75 6 5
6 Hanna JAKUCS / Alessio GALLI HUN 96.56 7 7
7 Yana BOZHILOVA / Georgiev KALOYAN BUL 95.73 8 6
8 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 94.28 5 9
9 Alice ROSSI / Marco CILLI ITA 89.39 10 8
10 Sara BORDIGA / Pietro MIRABELLA-ROBERTI ITA 85.11 9 10
11 Irene BIROLO / Riccardo TARENZI ITA 68.37 11 11