2016 Golden Bear Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Laurine LECAVELIER FRA 61.47 34.13 27.34 7.00 6.75 6.67 6.83 6.92 0.00 #33
2 Fruzsina MEDGYESI HUN 53.13 30.67 22.46 5.67 5.50 5.75 5.58 5.58 0.00 #4
3 Giada RUSSO ITA 53.12 26.80 26.32 6.50 6.58 6.42 6.58 6.83 0.00 #29
4 Nicole SCHOTT GER 52.64 28.50 24.14 6.00 5.75 6.00 6.17 6.25 0.00 #6
5 Liubov EFIMENKO FIN 51.44 27.72 23.72 5.75 5.75 6.08 6.08 6.00 0.00 #28
6 Antonina DUBININA SRB 49.80 28.80 21.00 5.33 5.17 5.42 5.25 5.08 0.00 #16
7 Micol CRISTINI ITA 49.52 27.06 22.46 5.58 5.25 5.67 5.75 5.83 0.00 #2
8 Jeromie REPOND SUI 49.18 27.90 21.28 5.25 5.00 5.42 5.42 5.50 0.00 #23
9 Kerstin FRANK AUT 48.39 25.03 23.36 5.92 5.50 5.92 5.92 5.92 0.00 #20
10 Eliska BREZINOVA CZE 47.04 24.26 23.78 6.33 5.75 5.83 6.08 5.75 1.00 #18
11 Maria HERCEG GER 46.99 25.39 22.60 5.83 5.42 5.50 5.83 5.67 1.00 #32
12 Matilda ALGOTSSON SWE 46.26 24.86 22.40 5.75 5.33 5.42 5.75 5.75 1.00 #22
13 Annika HOCKE GER 46.13 24.39 21.74 5.50 5.17 5.50 5.42 5.58 0.00 #5
14 Charlotte VAN DER SARREN BEL 45.53 23.07 22.46 5.58 5.42 5.83 5.58 5.67 0.00 #34
15 Julia SAUTER ROM 45.20 25.32 20.88 5.17 4.92 5.33 5.17 5.50 1.00 #25
16 Belinda SCHOENBERGER AUT 44.40 23.52 20.88 5.08 4.92 5.17 5.42 5.50 0.00 #27
17 Michaela DU TOIT RSA 43.52 25.26 19.26 4.83 4.50 4.83 5.00 4.92 1.00 #31
18 Alessia ZARDINI ITA 42.18 23.44 18.74 4.58 4.50 4.75 4.67 4.92 0.00 #1
19 Natalie KLOTZ AUT 40.44 22.66 18.78 5.08 4.50 4.58 4.75 4.58 1.00 #8
20 Kristina SKULETA-GROMOVA EST 39.55 20.23 20.32 5.25 5.00 4.83 5.08 5.25 1.00 #26
21 Lara ROTH AUT 38.14 19.60 19.54 5.25 5.00 4.58 4.92 4.67 1.00 #12
22 Julia BATORI HUN 35.85 17.47 18.38 4.58 4.42 4.58 4.58 4.83 0.00 #10
23 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 35.00 17.20 18.80 4.75 4.42 4.75 4.83 4.75 1.00 #17
24 Romana KAISER LIE 33.54 16.40 17.14 4.33 3.92 4.17 4.50 4.50 0.00 #19
25 Sila SAYGI TUR 32.77 13.83 19.94 5.17 4.92 4.83 5.00 5.00 1.00 #3
26 Anita KAPFERER AUT 30.95 17.13 17.82 4.67 4.42 4.08 4.42 4.67 4.00 #21
27 Dasa GRM SLO 30.73 15.67 19.06 5.25 4.75 4.33 4.75 4.75 4.00 #11
28 Eszter SZOMBATHELYI HUN 30.31 12.73 17.58 4.50 4.08 4.33 4.33 4.75 0.00 #9
29 Valentina MIKAC CRO 18.75 9.17 13.58 3.58 3.00 3.08 3.75 3.58 4.00 #24
30 Lea SERNA FRA 18.19 6.17 16.02 4.67 4.08 3.42 4.17 3.67 4.00 #14

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Giada RUSSO ITA 107.23 51.50 55.73 6.92 6.92 6.83 6.83 7.33 0.00 #28
2 Laurine LECAVELIER FRA 106.58 54.78 52.80 6.83 6.42 6.50 6.50 6.75 1.00 #30
3 Matilda ALGOTSSON SWE 102.41 53.80 49.61 6.17 5.92 6.42 6.08 6.42 1.00 #19
4 Nicole SCHOTT GER 99.26 49.73 50.53 6.33 6.08 6.25 6.50 6.42 1.00 #27
5 Maria HERCEG GER 94.51 46.11 48.40 6.25 5.83 6.17 5.92 6.08 0.00 #20
6 Micol CRISTINI ITA 93.55 44.08 49.47 6.25 5.92 6.00 6.33 6.42 0.00 #24
7 Fruzsina MEDGYESI HUN 90.86 45.40 47.46 6.00 5.67 5.83 6.08 6.08 2.00 #29
8 Belinda SCHOENBERGER AUT 88.05 44.17 43.88 5.50 5.17 5.67 5.42 5.67 0.00 #15
9 Natalie KLOTZ AUT 87.92 46.19 41.73 5.50 5.00 5.25 5.33 5.00 0.00 #12
10 Jeromie REPOND SUI 85.72 43.06 42.66 5.58 5.00 5.25 5.50 5.33 0.00 #23
11 Eliska BREZINOVA CZE 85.30 41.36 44.94 6.17 5.00 5.50 5.75 5.67 1.00 #21
12 Kerstin FRANK AUT 84.15 40.09 45.06 5.92 5.33 5.50 5.83 5.58 1.00 #22
13 Michaela DU TOIT RSA 82.35 40.41 42.94 5.42 5.00 5.42 5.33 5.67 1.00 #14
14 Liubov EFIMENKO FIN 81.98 36.05 46.93 6.17 5.83 5.58 6.00 5.75 1.00 #26
15 Charlotte VAN DER SARREN BEL 81.58 35.98 45.60 5.92 5.50 5.58 5.83 5.67 0.00 #17
16 Kristina SKULETA-GROMOVA EST 80.13 38.07 43.06 5.42 5.08 5.33 5.58 5.50 1.00 #11
17 Annika HOCKE GER 80.08 35.89 45.19 5.58 5.58 5.58 5.67 5.83 1.00 #18
18 Antonina DUBININA SRB 80.08 38.15 42.93 5.83 5.33 5.58 5.17 4.92 1.00 #25
19 Dasa GRM SLO 78.51 37.18 41.33 5.33 5.00 5.08 5.17 5.25 0.00 #4
20 Julia SAUTER ROM 76.78 36.24 42.54 5.42 5.17 5.08 5.50 5.42 2.00 #16
21 Alessia ZARDINI ITA 76.75 35.82 40.93 5.25 5.00 5.08 5.08 5.17 0.00 #13
22 Julia BATORI HUN 74.77 37.57 37.20 4.75 4.58 4.67 4.67 4.58 0.00 #9
23 Lara ROTH AUT 72.79 32.33 41.46 5.33 4.83 5.25 5.17 5.33 1.00 #10
24 Lea SERNA FRA 70.83 33.97 37.86 5.00 4.50 4.75 4.83 4.58 1.00 #1
25 Romana KAISER LIE 68.65 33.39 36.26 4.58 4.25 4.58 4.58 4.67 1.00 #7
26 Sila SAYGI TUR 65.43 27.17 38.26 4.83 4.42 4.75 4.83 5.08 0.00 #6
27 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 60.40 27.06 35.34 4.42 4.25 4.50 4.50 4.42 2.00 #8
28 Eszter SZOMBATHELYI HUN 56.33 23.86 33.47 4.33 3.92 4.17 4.17 4.33 1.00 #3
29 Valentina MIKAC CRO 48.87 23.07 26.80 3.50 3.08 3.33 3.42 3.42 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Laurine LECAVELIER FRA 168.05 1 2
2 Giada RUSSO ITA 160.35 3 1
3 Nicole SCHOTT GER 151.90 4 4
4 Matilda ALGOTSSON SWE 148.67 12 3
5 Fruzsina MEDGYESI HUN 143.99 2 7
6 Micol CRISTINI ITA 143.07 7 6
7 Maria HERCEG GER 141.50 11 5
8 Jeromie REPOND SUI 134.90 8 10
9 Liubov EFIMENKO FIN 133.42 5 14
10 Kerstin FRANK AUT 132.54 9 12
11 Belinda SCHOENBERGER AUT 132.45 16 8
12 Eliska BREZINOVA CZE 132.34 10 11
13 Antonina DUBININA SRB 129.88 6 18
14 Natalie KLOTZ AUT 128.36 19 9
15 Charlotte VAN DER SARREN BEL 127.11 14 15
16 Annika HOCKE GER 126.21 13 17
17 Michaela DU TOIT RSA 125.87 17 13
18 Julia SAUTER ROM 121.98 15 20
19 Kristina SKULETA-GROMOVA EST 119.68 20 16
20 Alessia ZARDINI ITA 118.93 18 21
21 Lara ROTH AUT 110.93 21 23
22 Julia BATORI HUN 110.62 22 22
23 Dasa GRM SLO 109.24 27 19
24 Romana KAISER LIE 102.19 24 25
25 Sila SAYGI TUR 98.20 25 26
26 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 95.40 23 27
27 Lea SERNA FRA 89.02 30 24
28 Eszter SZOMBATHELYI HUN 86.64 28 28
29 Valentina MIKAC CRO 67.62 29 29
WD Anita KAPFERER AUT
WD Helery HALVIN EST
WD Elizaveta LEONOVA EST
WD Julie FROETSCHER FRA
WD Naja FERKOV SLO
WD Ursa KRUSEC SLO

2016 Golden Bear Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Nurullah SAHAKA SUI 61.40 31.48 30.92 6.25 5.92 6.17 6.25 6.33 1.00 #9
2 Daniel GRASSL ITA 58.52 32.27 26.25 5.25 5.00 5.50 5.25 5.25 0.00 #4
3 Maxence COLLET FRA 56.86 27.19 30.67 5.83 5.92 6.17 6.33 6.42 1.00 #1
4 Luc MAIERHOFER AUT 54.20 27.20 27.00 5.33 5.08 5.67 5.42 5.50 0.00 #3
5 Yann FRECHON FRA 43.57 21.90 21.67 4.58 4.25 4.42 4.17 4.25 0.00 #8
6 Natran TZAGAI SWE 41.66 19.23 23.43 4.92 4.42 4.75 4.67 4.67 1.00 #5
7 Johannes MAIERHOFER AUT 41.07 20.16 22.91 4.83 4.33 4.67 4.58 4.50 2.00 #7
8 Anton SKOFICZ AUT 40.50 19.76 21.74 4.58 4.08 4.58 4.42 4.08 1.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Daniel GRASSL ITA 124.51 64.35 60.16 5.75 5.75 6.25 6.08 6.25 0.00 #7
2 Nurullah SAHAKA SUI 112.08 50.42 63.66 6.58 5.92 6.33 6.50 6.50 2.00 #8
3 Luc MAIERHOFER AUT 101.01 52.35 49.66 5.08 4.75 4.92 5.00 5.08 1.00 #5
4 Maxence COLLET FRA 99.47 43.63 57.84 6.00 5.25 5.92 5.67 6.08 2.00 #6
5 Natran TZAGAI SWE 83.82 43.48 40.34 4.58 3.67 4.00 3.92 4.00 0.00 #3
6 Johannes MAIERHOFER AUT 75.47 38.29 40.18 4.58 3.75 3.92 3.92 3.92 3.00 #2
7 Anton SKOFICZ AUT 74.94 34.78 41.16 4.42 3.83 4.25 4.08 4.00 1.00 #1
8 Yann FRECHON FRA 67.64 32.30 38.34 4.17 3.58 3.83 3.92 3.67 3.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Daniel GRASSL ITA 183.03 2 1
2 Nurullah SAHAKA SUI 173.48 1 2
3 Maxence COLLET FRA 156.33 3 4
4 Luc MAIERHOFER AUT 155.21 4 3
5 Natran TZAGAI SWE 125.48 6 5
6 Johannes MAIERHOFER AUT 116.54 7 6
7 Anton SKOFICZ AUT 115.44 8 7
8 Yann FRECHON FRA 111.21 5 8
WD Mate BOROCZ HUN

2016 Golden Bear Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Starr ANDREWS USA 63.27 37.27 26.00 6.67 6.08 6.75 6.58 6.42 0.00 #34
2 Ashley KIM USA 50.39 26.41 23.98 6.08 5.83 5.75 6.25 6.08 0.00 #40
3 Lea DASTICH GER 49.32 27.20 22.12 5.58 5.33 5.75 5.50 5.50 0.00 #22
4 Ekin SAYGI TUR 47.66 27.14 20.52 5.00 4.75 5.33 5.25 5.33 0.00 #23
5 Lisa LAGER SWE 47.28 27.00 20.28 4.92 4.83 5.17 5.17 5.25 0.00 #42
6 Sara BOSCHIROLI ITA 46.08 25.48 20.60 5.08 4.92 5.25 5.17 5.33 0.00 #37
7 Matilde BATTAGIN ITA 45.90 25.10 20.80 5.08 4.92 5.42 5.33 5.25 0.00 #15
8 Nadjma MAHAMOUD FRA 45.88 24.10 21.78 5.58 5.17 5.33 5.58 5.58 0.00 #46
9 Guia TAGLIAPIETRA ITA 42.64 22.50 20.14 5.08 4.67 5.00 5.17 5.25 0.00 #11
10 Tina HELLEKEN GER 41.81 23.13 19.68 5.17 4.67 4.67 5.00 5.08 1.00 #13
11 Cleo HAMON FRA 41.67 22.87 18.80 4.67 4.58 4.75 4.83 4.67 0.00 #4
12 Chenny PAOLUCCI ITA 41.31 23.23 19.08 4.75 4.42 4.83 4.92 4.92 1.00 #10
13 Sophia SCHALLER AUT 40.19 20.73 19.46 4.92 4.58 4.83 5.08 4.92 0.00 #28
14 Katarina KITAROVIC CRO 39.89 22.35 17.54 4.25 4.00 4.67 4.42 4.58 0.00 #9
15 Ginevra BARRA BAJETO ITA 39.76 21.08 19.68 4.67 4.67 5.08 5.00 5.17 1.00 #26
16 Daria JAKAB HUN 39.57 22.37 18.20 4.75 4.25 4.67 4.50 4.58 1.00 #45
17 Dora HUS GER 38.16 19.10 19.06 4.83 4.50 4.75 4.83 4.92 0.00 #18
18 Emma KIVIOJA SWE 36.95 19.19 18.76 4.67 4.42 4.67 4.75 4.92 1.00 #33
19 Stefanie FRANCESCHINI ITA 36.73 19.55 17.18 4.33 4.08 4.25 4.50 4.33 0.00 #47
20 Hana CVIJANOVIC CRO 36.45 20.47 15.98 4.08 3.75 4.08 4.00 4.08 0.00 #7
21 Nina POLŠAK SLO 36.40 19.54 16.86 4.08 3.92 4.33 4.25 4.50 0.00 #32
22 Greta LUPATELLI ITA 35.87 18.41 18.46 4.67 4.33 4.83 4.67 4.58 1.00 #16
23 Maruša UDRIH SLO 34.86 18.08 16.78 4.33 4.00 4.08 4.33 4.25 0.00 #44
24 Yuka KOYAMA AUT 34.73 18.55 16.18 4.08 4.00 4.00 4.08 4.08 0.00 #12
25 Violette IVANOFF AUT 34.46 16.84 17.62 4.42 4.17 4.50 4.42 4.50 0.00 #39
26 Caya SCHEEPENS NED 34.22 17.96 17.26 4.25 4.08 4.33 4.42 4.50 1.00 #41
27 Kaja GRIL SLO 33.11 17.59 15.52 3.83 3.67 3.83 4.00 4.08 0.00 #19
28 Paula MIKOLAJCZYK GER 32.85 15.17 17.68 4.50 4.17 4.33 4.67 4.42 0.00 #17
29 Tullia Maria TREVISAN ITA 32.71 15.23 18.48 4.67 4.50 4.58 4.67 4.67 1.00 #43
30 Lara GUCEK SLO 31.47 15.41 16.06 3.92 3.67 4.08 4.08 4.33 0.00 #5
31 Zona APOSTOLOVIC SRB 30.72 15.26 15.46 3.83 3.58 3.92 3.83 4.17 0.00 #38
32 Michela SACCHET ITA 30.33 13.87 16.46 4.25 4.08 3.92 4.33 4.00 0.00 #29
33 Mira BARATH HUN 29.10 15.36 16.74 4.50 4.17 3.92 4.33 4.00 3.00 #8
34 Joelle NASHEIM AUT 28.81 14.35 14.46 3.58 3.50 3.58 3.75 3.67 0.00 #48
35 Britt VAN DE MEULEN NED 28.68 14.68 14.00 3.42 3.33 3.50 3.75 3.50 0.00 #3
36 Anna TROGER AUT 27.10 13.44 15.66 3.75 3.75 3.83 4.00 4.25 2.00 #35
37 Pia OMOVŠEK SLO 26.11 13.45 12.66 3.33 2.92 3.08 3.42 3.08 0.00 #6
38 Patricia SKOPANCIC CRO 26.09 12.65 14.44 3.58 3.33 3.58 3.83 3.75 1.00 #36
39 Celine VAN DE HEUVEL NED 25.14 12.14 13.00 3.33 3.17 3.08 3.42 3.25 0.00 #30
40 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 24.37 13.69 11.68 2.75 2.92 2.92 2.92 3.08 1.00 #31
41 Claudia KRIZMANIC CRO 23.47 9.83 13.64 3.50 3.33 3.33 3.58 3.33 0.00 #20
42 Marta PILI CRO 14.90 5.58 10.32 2.58 2.50 2.58 2.42 2.83 1.00 #2
43 Timea MRSIC CRO 12.26 5.60 8.66 2.33 2.08 1.92 2.42 2.08 2.00 #14
44 Klara KRMPOTIC CRO 9.53 4.73 6.80 2.00 1.75 1.42 1.75 1.58 2.00 #24

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Starr ANDREWS USA 108.75 54.61 54.14 6.92 6.50 6.67 6.92 6.83 0.00 #44
2 Lisa LAGER SWE 88.05 42.18 45.87 5.67 5.42 6.00 5.83 5.75 0.00 #40
3 Ashley KIM USA 84.38 37.11 48.27 6.33 5.67 5.75 6.17 6.25 1.00 #43
4 Guia TAGLIAPIETRA ITA 84.13 37.19 46.94 5.75 5.50 5.92 6.00 6.17 0.00 #36
5 Lea DASTICH GER 82.03 41.24 42.79 5.75 5.00 5.33 5.33 5.33 2.00 #42
6 Chenny PAOLUCCI ITA 81.27 39.80 41.47 5.25 4.83 5.42 5.17 5.25 0.00 #33
7 Tina HELLEKEN GER 80.82 37.36 43.46 5.50 5.17 5.33 5.58 5.58 0.00 #35
8 Emma KIVIOJA SWE 76.82 36.22 41.60 5.17 4.92 5.33 5.33 5.25 1.00 #27
9 Daria JAKAB HUN 74.91 36.38 38.53 4.92 4.50 5.00 4.83 4.83 0.00 #29
10 Sophia SCHALLER AUT 72.16 35.15 38.01 4.75 4.42 4.75 4.92 4.92 1.00 #32
11 Ekin SAYGI TUR 68.75 30.29 39.46 5.08 4.33 4.83 5.17 5.25 1.00 #41
12 Hana CVIJANOVIC CRO 68.43 33.62 34.81 4.42 4.25 4.42 4.42 4.25 0.00 #25
13 Caya SCHEEPENS NED 67.23 31.77 35.46 4.50 4.08 4.50 4.58 4.50 0.00 #19
14 Nadjma MAHAMOUD FRA 66.78 28.72 41.06 5.58 4.75 5.08 5.25 5.00 3.00 #37
15 Cleo HAMON FRA 66.25 30.52 37.73 4.92 4.50 4.58 4.75 4.83 2.00 #34
16 Dora HUS GER 64.93 27.86 39.07 5.17 4.50 4.75 5.08 4.92 2.00 #28
17 Michela SACCHET ITA 64.81 31.20 33.61 4.42 3.92 4.17 4.33 4.17 0.00 #13
18 Greta LUPATELLI ITA 64.05 28.91 36.14 4.58 4.42 4.50 4.67 4.42 1.00 #23
19 Ginevra BARRA BAJETO ITA 64.02 27.95 37.07 4.58 4.25 4.67 4.75 4.92 1.00 #30
20 Stefanie FRANCESCHINI ITA 63.18 28.38 36.80 4.67 4.25 4.42 4.83 4.83 2.00 #26
21 Katarina KITAROVIC CRO 61.18 28.04 34.14 4.42 4.08 4.00 4.42 4.42 1.00 #31
22 Sara BOSCHIROLI ITA 61.11 22.91 39.20 5.17 4.83 4.50 5.00 5.00 1.00 #39
23 Violette IVANOFF AUT 61.01 27.54 33.47 4.33 4.08 3.92 4.42 4.17 0.00 #20
24 Mira BARATH HUN 60.71 27.51 33.20 4.33 3.92 4.17 4.25 4.08 0.00 #12
25 Nina POLŠAK SLO 60.27 27.67 33.60 4.17 4.00 4.17 4.33 4.33 1.00 #24
26 Tullia Maria TREVISAN ITA 59.94 26.40 34.54 4.42 4.17 4.33 4.50 4.17 1.00 #16
27 Paula MIKOLAJCZYK GER 59.41 25.68 35.73 4.75 4.17 4.58 4.58 4.25 2.00 #17
28 Matilde BATTAGIN ITA 57.23 20.96 38.27 4.92 4.58 4.42 5.08 4.92 2.00 #38
29 Kaja GRIL SLO 57.20 26.86 31.34 4.00 3.67 3.92 4.08 3.92 1.00 #18
30 Maruša UDRIH SLO 55.68 24.48 33.20 4.42 4.00 4.00 4.25 4.08 2.00 #22
31 Lara GUCEK SLO 55.08 23.48 31.60 3.92 3.58 4.00 4.08 4.17 0.00 #15
32 Joelle NASHEIM AUT 54.81 25.81 30.00 3.92 3.58 3.83 3.75 3.67 1.00 #11
33 Yuka KOYAMA AUT 51.78 22.25 30.53 4.00 3.67 3.58 4.00 3.83 1.00 #21
34 Anna TROGER AUT 50.85 21.52 31.33 4.08 3.58 3.75 4.00 4.17 2.00 #9
35 Pia OMOVŠEK SLO 49.79 23.65 26.14 3.58 2.92 3.17 3.50 3.17 0.00 #8
36 Britt VAN DE MEULEN NED 49.04 23.58 25.46 3.58 3.08 3.00 3.33 2.92 0.00 #10
37 Zona APOSTOLOVIC SRB 47.47 18.54 28.93 3.58 3.42 3.58 3.75 3.75 0.00 #14
38 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 46.33 24.40 22.93 3.08 2.42 2.83 3.08 2.92 1.00 #5
39 Celine VAN DE HEUVEL NED 45.19 21.32 25.87 3.42 3.00 3.25 3.33 3.17 2.00 #6
40 Patricia SKOPANCIC CRO 44.32 20.64 24.68 3.42 2.92 2.92 3.25 2.92 1.00 #7
41 Claudia KRIZMANIC CRO 29.12 11.73 18.39 2.83 1.83 2.08 2.58 2.17 1.00 #4
42 Marta PILI CRO 25.66 11.06 15.60 2.08 1.67 1.75 2.25 2.00 1.00 #3
43 Klara KRMPOTIC CRO 22.09 8.16 14.93 2.25 1.58 1.67 2.00 1.83 1.00 #1
44 Timea MRSIC CRO 19.77 9.77 14.00 2.17 1.33 1.50 2.08 1.67 4.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Starr ANDREWS USA 172.02 1 1
2 Lisa LAGER SWE 135.33 5 2
3 Ashley KIM USA 134.77 2 3
4 Lea DASTICH GER 131.35 3 5
5 Guia TAGLIAPIETRA ITA 126.77 9 4
6 Tina HELLEKEN GER 122.63 10 7
7 Chenny PAOLUCCI ITA 122.58 12 6
8 Ekin SAYGI TUR 116.41 4 11
9 Daria JAKAB HUN 114.48 16 9
10 Emma KIVIOJA SWE 113.77 18 8
11 Nadjma MAHAMOUD FRA 112.66 8 14
12 Sophia SCHALLER AUT 112.35 13 10
13 Cleo HAMON FRA 107.92 11 15
14 Sara BOSCHIROLI ITA 107.19 6 22
15 Hana CVIJANOVIC CRO 104.88 20 12
16 Ginevra BARRA BAJETO ITA 103.78 15 19
17 Matilde BATTAGIN ITA 103.13 7 28
18 Dora HUS GER 103.09 17 16
19 Caya SCHEEPENS NED 101.45 26 13
20 Katarina KITAROVIC CRO 101.07 14 21
21 Greta LUPATELLI ITA 99.92 22 18
22 Stefanie FRANCESCHINI ITA 99.91 19 20
23 Nina POLŠAK SLO 96.67 21 25
24 Violette IVANOFF AUT 95.47 25 23
25 Michela SACCHET ITA 95.14 32 17
26 Tullia Maria TREVISAN ITA 92.65 29 26
27 Paula MIKOLAJCZYK GER 92.26 28 27
28 Maruša UDRIH SLO 90.54 23 30
29 Kaja GRIL SLO 90.31 27 29
30 Mira BARATH HUN 89.81 33 24
31 Lara GUCEK SLO 86.55 30 31
32 Yuka KOYAMA AUT 86.51 24 33
33 Joelle NASHEIM AUT 83.62 34 32
34 Zona APOSTOLOVIC SRB 78.19 31 37
35 Anna TROGER AUT 77.95 36 34
36 Britt VAN DE MEULEN NED 77.72 35 36
37 Pia OMOVŠEK SLO 75.90 37 35
38 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 70.70 40 38
39 Patricia SKOPANCIC CRO 70.41 38 40
40 Celine VAN DE HEUVEL NED 70.33 39 39
41 Claudia KRIZMANIC CRO 52.59 41 41
42 Marta PILI CRO 40.56 42 42
43 Timea MRSIC CRO 32.03 43 44
44 Klara KRMPOTIC CRO 31.62 44 43
WD Eva-Lotta KIIBUS EST
WD Kata GYARMATI HUN
WD Dilara AKKURT TUR
WD Emine Azra TERLEMEZ TUR

2016 Golden Bear Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 75.79 42.80 32.99 6.33 6.00 6.83 6.83 7.00 0.00 #16
2 Phillip HARRIS GBR 72.95 39.53 33.42 6.42 5.92 7.00 7.08 7.00 0.00 #13
3 Stephane WALKER SUI 70.30 37.46 32.84 6.33 6.00 6.67 6.67 7.17 0.00 #7
4 Adrien BANNISTER ITA 58.69 31.10 27.59 5.83 5.00 5.67 5.67 5.42 0.00 #8
5 Sondre ODDVOLL BOE NOR 57.66 31.58 26.08 5.25 4.58 5.25 5.42 5.58 0.00 #1
6 Chih I TSAO TPE 57.56 31.41 27.15 5.83 4.83 5.58 5.33 5.58 1.00 #5
7 Dario BETTI ITA 57.04 31.54 26.50 5.67 4.83 5.50 5.25 5.25 1.00 #3
8 Matteo RIZZO ITA 56.29 29.29 27.00 5.58 5.00 5.50 5.42 5.50 0.00 #2
9 Jari KESSLER ITA 55.52 28.19 27.33 5.42 4.83 5.58 5.75 5.75 0.00 #12
10 Alberto VANZ ITA 49.13 25.72 23.41 4.58 4.25 4.83 4.75 5.00 0.00 #11
11 Thomas KENNES NED 48.76 25.27 24.49 4.75 4.58 4.83 5.00 5.33 1.00 #9
12 Daniel Albert NAURITS EST 47.19 22.28 25.91 5.33 4.67 5.25 5.33 5.33 1.00 #14
13 Aleksandr SELEVKO EST 46.52 22.52 24.00 4.75 4.42 4.75 5.00 5.08 0.00 #15
14 Alexander MASZLJANKO HUN 46.04 24.37 23.67 5.17 4.33 4.58 4.67 4.92 2.00 #18
15 Marco ZANDRON ITA 45.27 21.19 24.08 5.17 4.33 4.75 5.00 4.83 0.00 #4
16 Albert MUCK AUT 44.27 21.27 23.00 4.75 4.25 4.75 4.58 4.67 0.00 #17
17 Tomas KUPKA CZE 42.28 18.10 24.18 4.92 4.42 4.92 4.92 5.00 0.00 #19
18 Harry Hau Yin LEE HKG 41.30 20.80 21.50 4.58 4.08 4.42 4.25 4.17 1.00 #10
19 Alexander BOROVOJ HUN 37.28 16.53 21.75 4.42 4.25 4.25 4.58 4.25 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 127.16 62.00 67.16 6.75 6.08 6.75 7.00 7.00 2.00 #19
2 Matteo RIZZO ITA 122.26 62.26 61.00 6.17 5.58 6.25 6.17 6.33 1.00 #12
3 Stephane WALKER SUI 117.80 55.46 63.34 6.42 6.00 6.50 6.25 6.50 1.00 #17
4 Phillip HARRIS GBR 115.27 52.93 66.34 6.67 6.42 6.50 6.83 6.75 4.00 #18
5 Dario BETTI ITA 113.98 57.30 56.68 6.00 5.17 5.92 5.58 5.67 0.00 #13
6 Sondre ODDVOLL BOE NOR 105.02 46.86 59.16 5.83 5.75 5.83 5.92 6.25 1.00 #15
7 Adrien BANNISTER ITA 102.31 48.47 54.84 5.75 5.08 5.42 5.42 5.75 1.00 #16
8 Jari KESSLER ITA 101.92 46.74 56.18 5.67 5.42 5.50 5.67 5.83 1.00 #11
9 Daniel Albert NAURITS EST 101.17 43.33 57.84 5.92 5.17 5.83 5.83 6.17 0.00 #8
10 Aleksandr SELEVKO EST 98.64 48.14 54.50 5.33 5.17 5.50 5.58 5.67 4.00 #7
11 Alexander MASZLJANKO HUN 92.84 45.16 48.68 5.08 4.67 4.67 4.92 5.00 1.00 #6
12 Thomas KENNES NED 92.56 43.58 49.98 5.08 4.67 5.08 5.08 5.08 1.00 #9
13 Chih I TSAO TPE 92.55 44.37 54.18 5.67 4.92 5.33 5.50 5.67 6.00 #14
14 Tomas KUPKA CZE 90.60 43.94 46.66 4.92 4.33 4.58 4.75 4.75 0.00 #3
15 Marco ZANDRON ITA 86.75 41.27 46.48 4.83 4.33 4.42 4.83 4.83 1.00 #5
16 Alberto VANZ ITA 81.60 33.94 47.66 4.92 4.50 4.58 5.00 4.83 0.00 #10
17 Harry Hau Yin LEE HKG 76.23 36.73 40.50 4.33 3.67 4.08 4.25 3.92 1.00 #2
18 Alexander BOROVOJ HUN 75.73 35.41 41.32 4.08 3.92 4.08 4.33 4.25 1.00 #1
19 Albert MUCK AUT 75.02 33.34 42.68 4.42 4.00 4.25 4.25 4.42 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin AYMOZ FRA 202.95 1 1
2 Phillip HARRIS GBR 188.22 2 4
3 Stephane WALKER SUI 188.10 3 3
4 Matteo RIZZO ITA 178.55 8 2
5 Dario BETTI ITA 171.02 7 5
6 Sondre ODDVOLL BOE NOR 162.68 5 6
7 Adrien BANNISTER ITA 161.00 4 7
8 Jari KESSLER ITA 157.44 9 8
9 Chih I TSAO TPE 150.11 6 13
10 Daniel Albert NAURITS EST 148.36 12 9
11 Aleksandr SELEVKO EST 145.16 13 10
12 Thomas KENNES NED 141.32 11 12
13 Alexander MASZLJANKO HUN 138.88 14 11
14 Tomas KUPKA CZE 132.88 17 14
15 Marco ZANDRON ITA 132.02 15 15
16 Alberto VANZ ITA 130.73 10 16
17 Albert MUCK AUT 119.29 16 19
18 Harry Hau Yin LEE HKG 117.53 18 17
19 Alexander BOROVOJ HUN 113.01 19 18

Golden Bear Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Tomi PULKKINEN FIN 58.02 29.27 28.75 6.25 5.00 5.92 5.83 5.75 0.00 #3
2 David KRANJEC SLO 57.58 30.58 27.00 5.42 5.00 5.42 5.58 5.58 0.00 #8
3 Matthias VERSLUIS FIN 49.66 23.57 26.09 5.67 4.92 5.00 5.25 5.25 0.00 #7
4 Alessandro FADINI ITA 48.19 23.36 25.83 5.25 4.75 5.08 5.25 5.50 1.00 #1
5 Peter James HALLAM GBR 47.81 20.97 26.84 5.17 4.92 5.58 5.50 5.67 0.00 #5
6 Vincent CUEREL SUI 47.33 21.16 26.17 5.42 4.83 5.33 5.42 5.17 0.00 #4
7 Charlie PARRY-EVANS GBR 46.96 24.87 22.09 4.67 4.00 4.50 4.42 4.50 0.00 #2
8 Adrien BANNISTER ITA 43.87 17.04 26.83 5.58 5.00 5.25 5.42 5.58 0.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Matthias VERSLUIS FIN 115.23 57.07 59.16 6.17 4.92 6.08 6.33 6.08 1.00 #6
2 Peter James HALLAM GBR 112.77 59.27 54.50 5.08 5.00 5.75 5.75 5.67 1.00 #4
3 Adrien BANNISTER ITA 100.54 52.02 50.52 5.25 4.67 5.17 5.00 5.17 2.00 #1
4 David KRANJEC SLO 100.39 49.19 53.20 5.42 4.92 5.42 5.42 5.42 2.00 #7
5 Vincent CUEREL SUI 98.46 47.28 51.18 5.00 4.67 5.17 5.42 5.33 0.00 #3
6 Charlie PARRY-EVANS GBR 93.62 49.78 44.84 4.67 4.08 4.67 4.58 4.42 1.00 #2
7 Alessandro FADINI ITA 90.12 38.28 52.84 5.42 5.00 5.17 5.50 5.33 1.00 #5
8 Tomi PULKKINEN FIN 82.46 37.12 45.34 5.50 4.17 4.08 4.67 4.25 0.00 #8

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Matthias VERSLUIS FIN 164.89 3 1
2 Peter James HALLAM GBR 160.58 5 2
3 David KRANJEC SLO 157.97 2 4
4 Vincent CUEREL SUI 145.79 6 5
5 Adrien BANNISTER ITA 144.41 8 3
6 Charlie PARRY-EVANS GBR 140.58 7 6
7 Tomi PULKKINEN FIN 140.48 1 8
8 Alessandro FADINI ITA 138.31 4 7

Golden Bear Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Linnea MELLGREN SWE 49.83 27.83 22.00 5.50 5.25 5.67 5.58 5.50 0.00 #3
2 Carol BRESSANUTTI ITA 48.56 25.34 23.22 5.50 5.42 5.92 6.17 6.00 0.00 #4
3 Lara ROTH AUT 37.93 19.93 19.00 4.92 4.58 4.58 4.92 4.75 1.00 #1
4 Karly ROBERTSON GBR 34.18 16.92 18.26 4.42 4.33 4.67 4.58 4.83 1.00 #11
5 So Yeon IM KOR 34.03 16.43 18.60 4.75 4.42 4.58 4.92 4.58 1.00 #2
6 Jueun KIM KOR 28.02 12.50 16.52 4.25 3.67 4.08 4.33 4.33 1.00 #8
7 Joanna SO HKG 26.88 13.48 16.40 4.33 3.75 3.92 4.33 4.17 3.00 #5
8 Ashley MITCHELL GBR 24.06 10.20 13.86 3.58 3.17 3.25 3.75 3.58 0.00 #7
9 Urša KRUŠEC SLO 20.09 10.63 10.46 2.92 2.42 2.58 2.58 2.58 1.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Lara ROTH AUT 83.79 39.19 45.60 5.67 5.25 6.08 5.58 5.92 1.00 #9
2 Linnea MELLGREN SWE 82.55 39.01 44.54 5.67 5.25 5.50 5.75 5.67 1.00 #5
3 Karly ROBERTSON GBR 82.30 39.37 42.93 5.50 4.92 5.50 5.33 5.58 0.00 #8
4 So Yeon IM KOR 81.25 36.72 44.53 5.50 5.33 5.67 5.58 5.75 0.00 #6
5 Carol BRESSANUTTI ITA 71.82 31.10 43.72 5.33 5.08 5.33 5.83 5.75 3.00 #7
6 Joanna SO HKG 66.83 33.57 34.26 4.33 4.00 4.33 4.50 4.25 1.00 #2
7 Ashley MITCHELL GBR 51.72 23.38 29.34 3.75 3.42 3.67 3.67 3.83 1.00 #3
8 Jueun KIM KOR 49.65 19.99 32.66 4.08 3.92 4.00 4.33 4.08 3.00 #1
9 Urša KRUŠEC SLO 40.38 20.85 20.53 2.92 2.58 2.58 2.42 2.33 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Linnea MELLGREN SWE 132.38 1 2
2 Lara ROTH AUT 121.72 3 1
3 Carol BRESSANUTTI ITA 120.38 2 5
4 Karly ROBERTSON GBR 116.48 4 3
5 So Yeon IM KOR 115.28 5 4
6 Joanna SO HKG 93.71 7 6
7 Jueun KIM KOR 77.67 6 8
8 Ashley MITCHELL GBR 75.78 8 7
9 Urša KRUŠEC SLO 60.47 9 9
WD Elettra OLIVOTTO ITA
WD Alessia ZARDINI ITA

Golden Bear Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Daniel GRASSI ITA 54.85 33.36 21.49 4.17 4.08 4.33 4.58 4.33 0.00 #2
2 Jari KESSLER ITA 47.37 24.53 23.84 4.75 4.50 4.75 4.92 4.92 1.00 #1
3 Alexander MASZLJANKO HUN 46.91 27.00 19.91 4.00 3.83 4.08 4.00 4.00 0.00 #5
4 Josh BROWN GBR 42.40 21.56 20.84 4.42 3.83 4.25 4.17 4.17 0.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Daniel GRASSI ITA 109.98 61.96 48.02 4.17 4.25 5.25 5.17 5.17 0.00 #3
2 Josh BROWN GBR 87.31 44.31 46.00 4.92 4.33 4.58 4.50 4.67 3.00 #1
3 Jari KESSLER ITA 86.41 35.23 51.18 5.17 5.00 4.92 5.17 5.33 0.00 #4
4 Alexander MASZLJANKO HUN 81.16 40.50 41.66 4.33 3.83 4.25 4.17 4.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Daniel GRASSI ITA 164.83 1 1
2 Jari KESSLER ITA 133.78 2 3
3 Josh BROWN GBR 129.71 4 2
4 Alexander MASZLJANKO HUN 128.07 3 4
WD Mate BOROCZ HUN
WD Alexander BOROVOJ HUN

Golden Bear Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Giulia FORESTI ITA 47.05 25.67 21.38 5.33 5.08 5.58 5.17 5.58 0.00 #9
2 Yujin CHOI KOR 46.98 25.06 21.92 5.75 5.17 5.58 5.33 5.58 0.00 #12
3 Dorka HAVASI HUN 43.43 22.93 20.50 5.17 5.17 5.17 4.92 5.17 0.00 #39
4 Jee Won BANG KOR 43.16 22.76 20.40 5.17 4.83 5.08 5.25 5.17 0.00 #26
5 Anna LITVINENKO GBR 41.90 24.78 18.12 4.58 4.25 4.67 4.58 4.58 1.00 #29
6 Rebecca GHILARDI ITA 41.13 22.53 18.60 4.50 4.33 4.67 4.83 4.92 0.00 #36
7 Alexandra RUDOLF POL 38.78 21.26 18.52 4.50 4.33 4.83 4.67 4.83 1.00 #31
8 Marianna TORRESANI ITA 38.01 19.69 18.32 4.58 4.25 4.67 4.58 4.83 0.00 #20
9 Sara BOSCHIROLI ITA 37.98 21.86 17.12 4.50 4.08 4.25 4.33 4.25 1.00 #15
10 Katarina KITAROVIC CRO 37.74 21.86 15.88 3.92 3.75 4.08 3.92 4.17 0.00 #35
11 Amelia JACKSON AUS 36.33 18.99 18.34 4.50 4.42 4.58 4.67 4.75 1.00 #6
12 Maruša UDRIH SLO 36.13 19.39 16.74 4.17 3.83 4.25 4.25 4.42 0.00 #38
13 Matilde BATTAGIN ITA 36.12 17.94 18.18 4.58 4.33 4.58 4.58 4.67 0.00 #27
14 Francesca CAPOMOLLA ITA 36.09 17.33 18.76 4.67 4.42 4.75 4.67 4.92 0.00 #14
15 Amelia SADLER AUS 35.99 20.39 15.60 3.92 3.75 3.92 3.83 4.08 0.00 #25
16 Damiana Alessandra CELI ITA 35.20 17.32 17.88 4.67 4.33 4.42 4.42 4.50 0.00 #4
17 Violette IVANOFF AUT 35.00 19.52 16.48 4.25 3.92 4.17 4.08 4.17 1.00 #42
18 Claudia MARTINELLI ITA 33.87 18.27 16.60 4.25 4.00 4.08 4.25 4.17 1.00 #7
19 Lara GUCEK SLO 33.54 17.82 15.72 4.08 3.75 4.00 3.83 4.00 0.00 #22
20 Nina POLŠAK SLO 32.32 17.80 14.52 3.83 3.58 3.67 3.50 3.58 0.00 #21
21 Sophie ALMASSY AUT 31.59 16.93 15.66 4.00 3.67 4.00 4.08 3.83 1.00 #1
22 Valentina MIKAC CRO 30.93 17.19 14.74 3.67 3.42 3.67 3.83 3.83 1.00 #43
23 Tena COPOR CRO 30.58 16.64 14.94 3.75 3.58 3.67 3.75 3.92 1.00 #37
24 Michela SACCHET ITA 29.92 13.66 16.26 4.25 4.00 4.00 4.00 4.08 0.00 #17
25 Naja FERKOV SLO 29.71 16.57 13.14 3.42 3.17 3.25 3.25 3.33 0.00 #2
26 Antonia BANOVIC CRO 27.88 14.26 14.62 3.92 3.42 3.67 3.42 3.83 1.00 #18
27 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 27.78 16.60 12.18 3.08 2.75 3.08 3.08 3.25 1.00 #16
28 Christina Lillian BAKER CRO 25.44 13.76 12.68 3.33 2.92 3.17 3.25 3.17 1.00 #11
29 Kaya MELISSASOPHIE TUR 23.22 11.40 11.82 3.17 2.75 3.00 2.92 2.92 0.00 #24
30 Nika MELEH CRO 20.15 10.09 10.06 2.83 2.42 2.58 2.33 2.42 0.00 #41
31 Ivona REPE CRO 19.07 10.61 10.46 3.08 2.33 2.75 2.50 2.42 2.00 #34
32 Lea MACEK CRO 17.50 7.64 9.86 2.58 2.42 2.50 2.50 2.33 0.00 #19
33 Klara KRMPOTIC CRO 16.29 9.01 8.28 2.42 1.92 2.08 2.00 1.92 1.00 #33
34 Claudia KRIZMANIC CRO 15.40 6.60 9.80 2.92 2.25 2.50 2.25 2.33 1.00 #40
35 Tjaša BURSIC SLO 14.78 7.64 8.14 2.42 1.92 2.00 1.83 2.00 1.00 #13
36 Nina PUŠNIK SLO 12.58 6.20 7.38 2.33 1.58 1.83 1.83 1.67 1.00 #5
37 Larisa SAFARIC SLO 10.89 5.17 7.72 2.25 1.75 1.83 2.00 1.83 2.00 #23
38 Romana GRGIC CRO 10.53 4.55 5.98 1.83 1.33 1.67 1.33 1.33 0.00 #32
39 Nika CERKEZ CRO 10.30 3.90 6.40 2.00 1.50 1.58 1.67 1.25 0.00 #3
40 Robertina VITEZ CRO 5.48 1.80 4.68 1.50 1.00 1.25 1.17 0.92 1.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Yujin CHOI KOR 81.43 42.24 41.19 5.33 4.83 5.25 5.25 5.08 2.00 #35
2 Rebecca GHILARDI ITA 79.47 36.67 42.80 5.25 5.08 5.33 5.42 5.67 0.00 #36
3 Anna LITVINENKO GBR 77.42 40.22 37.20 4.50 4.50 5.00 4.50 4.75 0.00 #39
4 Giulia FORESTI ITA 68.79 30.99 38.80 4.92 4.25 4.83 4.92 5.33 1.00 #40
5 Alexandra RUDOLF POL 68.55 34.62 34.93 4.50 4.08 4.50 4.33 4.42 1.00 #29
6 Amelia JACKSON AUS 67.96 30.56 38.40 4.92 4.58 4.83 4.75 4.92 1.00 #32
7 Dorka HAVASI HUN 66.21 27.28 38.93 5.08 4.67 4.83 4.83 4.92 0.00 #37
8 Claudia MARTINELLI ITA 65.32 32.85 33.47 4.08 3.92 4.25 4.42 4.25 1.00 #24
9 Damiana Alessandra CELI ITA 63.83 29.96 33.87 4.50 3.83 4.42 4.17 4.25 0.00 #28
10 Matilde BATTAGIN ITA 60.09 28.36 31.73 4.25 3.67 3.83 4.00 4.08 0.00 #23
11 Marianna TORRESANI ITA 59.91 27.91 34.00 4.25 3.92 4.33 4.33 4.42 2.00 #34
12 Amelia SADLER AUS 59.40 29.93 29.47 3.92 3.42 3.92 3.58 3.58 0.00 #26
13 Sara BOSCHIROLI ITA 59.28 27.69 33.59 4.42 4.08 3.83 4.33 4.33 2.00 #31
14 Violette IVANOFF AUT 58.78 30.65 30.13 4.17 3.50 3.75 3.58 3.83 2.00 #25
15 Francesca CAPOMOLLA ITA 58.17 27.57 31.60 4.42 3.75 3.83 4.00 3.75 1.00 #27
16 Nina POLŠAK SLO 55.82 28.42 28.40 3.50 3.25 3.58 3.75 3.67 1.00 #21
17 Sophie ALMASSY AUT 55.39 26.79 29.60 3.92 3.33 3.67 3.83 3.75 1.00 #18
18 Naja FERKOV SLO 51.51 25.91 25.60 3.50 2.92 3.08 3.33 3.17 0.00 #13
19 Antonia BANOVIC CRO 49.66 23.39 26.27 3.42 3.08 3.42 3.25 3.25 0.00 #16
20 Lara GUCEK SLO 48.47 22.72 27.75 3.67 3.17 3.42 3.42 3.67 2.00 #20
21 Maruša UDRIH SLO 48.23 19.76 29.47 3.67 3.50 3.75 3.67 3.83 1.00 #33
22 Katarina KITAROVIC CRO 46.92 22.00 26.92 3.58 3.33 3.25 3.33 3.33 2.00 #30
23 Kaya MELISSASOPHIE TUR 45.83 22.96 23.87 2.92 2.58 3.00 3.17 3.25 1.00 #11
24 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 45.41 25.21 21.20 2.92 2.50 2.58 2.67 2.58 1.00 #14
25 Michela SACCHET ITA 44.39 21.59 24.80 3.50 2.92 3.08 3.08 2.92 2.00 #19
26 Tena COPOR CRO 43.85 23.99 21.86 3.25 2.50 2.75 2.58 2.58 2.00 #17
27 Jee Won BANG KOR 43.12 13.12 32.00 4.67 3.83 3.58 4.17 3.75 2.00 #38
28 Ivona REPE CRO 41.65 22.25 20.40 3.08 2.25 2.67 2.50 2.25 1.00 #10
29 Valentina MIKAC CRO 40.83 18.51 23.32 3.33 2.83 2.83 2.75 2.83 1.00 #22
30 Christina Lillian BAKER CRO 39.69 17.21 23.48 3.17 2.92 2.92 2.92 2.75 1.00 #15
31 Tjaša BURSIC SLO 30.03 15.10 14.93 2.33 1.67 1.83 2.00 1.50 0.00 #8
32 Nika MELEH CRO 27.76 11.63 16.13 2.42 1.83 2.08 1.83 1.92 0.00 #12
33 Lea MACEK CRO 27.42 11.55 15.87 2.42 1.67 2.08 1.92 1.83 0.00 #9
34 Claudia KRIZMANIC CRO 26.76 12.76 16.00 2.50 1.75 2.00 1.83 1.92 2.00 #6
35 Klara KRMPOTIC CRO 26.71 11.59 16.12 2.75 1.58 2.08 1.83 1.83 1.00 #7
36 Nika CERKEZ CRO 18.78 8.05 11.73 2.00 1.25 1.33 1.42 1.33 1.00 #2
37 Romana GRGIC CRO 18.57 7.23 11.34 2.00 1.25 1.50 1.17 1.17 0.00 #4
38 Nina PUŠNIK SLO 17.28 9.35 10.93 1.83 1.25 1.17 1.33 1.25 3.00 #1
39 Robertina VITEZ CRO 15.42 5.48 10.94 1.58 1.17 1.25 1.42 1.42 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yujin CHOI KOR 128.41 2 1
2 Rebecca GHILARDI ITA 120.60 6 2
3 Anna LITVINENKO GBR 119.32 5 3
4 Giulia FORESTI ITA 115.84 1 4
5 Dorka HAVASI HUN 109.64 3 7
6 Alexandra RUDOLF POL 107.33 7 5
7 Amelia JACKSON AUS 104.29 11 6
8 Claudia MARTINELLI ITA 99.19 18 8
9 Damiana Alessandra CELI ITA 99.03 16 9
10 Marianna TORRESANI ITA 97.92 8 11
11 Sara BOSCHIROLI ITA 97.26 9 13
12 Matilde BATTAGIN ITA 96.21 13 10
13 Amelia SADLER AUS 95.39 15 12
14 Francesca CAPOMOLLA ITA 94.26 14 15
15 Violette IVANOFF AUT 93.78 17 14
16 Nina POLŠAK SLO 88.14 20 16
17 Sophie ALMASSY AUT 86.98 21 17
18 Jee Won BANG KOR 86.28 4 27
19 Katarina KITAROVIC CRO 84.66 10 22
20 Maruša UDRIH SLO 84.36 12 21
21 Lara GUCEK SLO 82.01 19 20
22 Naja FERKOV SLO 81.22 25 18
23 Antonia BANOVIC CRO 77.54 26 19
24 Tena COPOR CRO 74.43 23 26
25 Michela SACCHET ITA 74.31 24 25
26 Mihaela STIMAC ROJTINIC CRO 73.19 27 24
27 Valentina MIKAC CRO 71.76 22 29
28 Kaya MELISSASOPHIE TUR 69.05 29 23
29 Christina Lillian BAKER CRO 65.13 28 30
30 Ivona REPE CRO 60.72 31 28
31 Nika MELEH CRO 47.91 30 32
32 Lea MACEK CRO 44.92 32 33
33 Tjaša BURSIC SLO 44.81 35 31
34 Klara KRMPOTIC CRO 43.00 33 35
35 Claudia KRIZMANIC CRO 42.16 34 34
36 Nina PUŠNIK SLO 29.86 36 38
37 Romana GRGIC CRO 29.10 38 37
38 Nika CERKEZ CRO 29.08 39 36
39 Robertina VITEZ CRO 20.90 40 39
WD Larisa SAFARIC SLO
WD Antea STOJIC CRO
WD Bianka FRIESZ HUN
WD Daria JAKAB HUN

Golden Bear Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Lara Nikola ROTH 39.09 22.21 17.88 4.50 4.17 4.42 4.50 4.75 1.00 #6
2 Violette IVANOFF 37.23 20.41 16.82 4.25 4.00 4.42 4.17 4.17 0.00 #5
3 Alexandra PHILIPPOVA 32.46 17.40 15.06 3.83 3.50 4.00 3.83 3.67 0.00 #15
4 Antonia BANOVIC 32.41 17.03 15.38 3.67 3.58 3.83 4.08 4.08 0.00 #14
5 Tena COPOR 30.10 15.68 15.42 3.92 3.67 3.83 3.92 3.92 1.00 #10
6 Bianka FRIESZ 28.30 14.42 14.88 3.75 3.42 3.42 4.08 3.92 1.00 #1
7 Isabella RIEGLER 28.16 14.90 13.26 3.42 3.08 3.33 3.42 3.33 0.00 #12
8 Valentina MIKAC 25.84 13.50 13.34 3.58 3.17 3.00 3.50 3.42 1.00 #13
9 Antea STOJIC 20.28 8.76 11.52 2.83 2.75 2.58 3.17 3.08 0.00 #2
10 Lea MACEK 19.65 9.51 10.14 2.58 2.42 2.42 2.67 2.58 0.00 #11
11 Lorelaj LUKACIN 18.84 9.90 9.94 2.75 2.33 2.42 2.50 2.42 1.00 #7
12 Laura BLAZEVIC 14.16 6.90 8.26 2.25 1.83 1.83 2.25 2.17 1.00 #9
13 Romana GRGIC 9.32 2.40 7.92 2.08 1.83 1.75 2.17 2.08 1.00 #4
14 Nika CERKEZ 8.46 2.20 7.26 2.08 1.75 1.58 1.92 1.75 1.00 #8
15 Mihaela MIKAC 8.06 3.00 7.06 1.92 1.58 1.58 2.00 1.75 2.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Antonia BANOVIC 59.72 27.85 31.87 3.92 3.83 4.17 3.92 4.08 0.00 #12
2 Alexandra PHILIPPOVA 59.43 29.49 30.94 4.25 3.58 3.92 3.92 3.67 1.00 #11
3 Tena COPOR 58.19 25.79 32.40 3.83 3.92 4.00 4.25 4.25 0.00 #13
4 Violette IVANOFF 56.84 25.85 31.99 4.00 4.00 3.83 4.08 4.08 1.00 #15
5 Bianka FRIESZ 55.57 25.30 30.27 3.75 3.42 3.75 3.92 4.08 0.00 #10
6 Lara Nikola ROTH 51.61 21.80 30.81 4.42 3.92 3.42 3.92 3.58 1.00 #14
7 Isabella RIEGLER 46.52 21.32 25.20 3.33 3.00 3.17 3.25 3.00 0.00 #9
8 Valentina MIKAC 45.37 21.70 24.67 3.17 3.00 2.83 3.25 3.17 1.00 #8
9 Antea STOJIC 34.70 13.44 22.26 3.00 2.58 2.58 2.83 2.92 1.00 #7
10 Lorelaj LUKACIN 33.05 16.12 18.93 2.33 2.25 2.42 2.50 2.33 2.00 #5
11 Laura BLAZEVIC 32.91 14.31 19.60 2.42 2.25 2.33 2.67 2.58 1.00 #4
12 Lea MACEK 30.17 12.37 18.80 2.58 2.42 2.08 2.42 2.25 1.00 #6
13 Nika CERKEZ 21.66 6.80 15.86 2.25 1.83 1.83 2.08 1.92 1.00 #1
14 Mihaela MIKAC 20.74 8.41 13.33 1.83 1.58 1.67 1.67 1.58 1.00 #2
15 Romana GRGIC 16.61 4.00 13.61 2.00 1.67 1.42 1.67 1.75 1.00 #3

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Violette IVANOFF 94.07 2 4
2 Antonia BANOVIC 92.13 4 1
3 Alexandra PHILIPPOVA 91.89 3 2
4 Lara Nikola ROTH 90.70 1 6
5 Tena COPOR 88.29 5 3
6 Bianka FRIESZ 83.87 6 5
7 Isabella RIEGLER 74.68 7 7
8 Valentina MIKAC 71.21 8 8
9 Antea STOJIC 54.98 9 9
10 Lorelaj LUKACIN 51.89 11 10
11 Lea MACEK 49.82 10 12
12 Laura BLAZEVIC 47.07 12 11
13 Nika CERKEZ 30.12 14 13
14 Mihaela MIKAC 28.80 15 14
15 Romana GRGIC 25.93 13 15
WD Anna PLANK

Golden Bear Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alessandro FADINI YGS 44.82 22.91 21.91 4.42 4.08 4.33 4.50 4.58 0.00 #4
2 Krištof BREZAR 36.09 18.59 18.50 3.75 3.58 3.67 3.75 3.75 1.00 #6
3 Steven Spencer BAKER 26.93 12.10 14.83 3.08 2.83 2.75 3.00 3.17 0.00 #1
4 Tomislav MIKULANDRIC 16.86 6.19 11.67 2.42 2.17 2.25 2.50 2.33 1.00 #2

Free Skate

Pl. Name Club TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alessandro FADINI YGS 87.12 41.30 45.82 4.58 4.33 4.67 4.58 4.75 0.00 #4
2 Krištof BREZAR 61.43 28.93 33.50 3.50 3.08 3.17 3.58 3.42 1.00 #3
3 Steven Spencer BAKER 40.34 19.02 21.32 2.58 2.00 2.08 2.00 2.00 0.00 #1
4 Tomislav MIKULANDRIC 37.30 14.46 23.84 2.33 2.17 2.17 2.67 2.58 1.00 #2

Total

FPl. Name Club Points SP FS
1 Alessandro FADINI YGS 131.94 1 1
2 Krištof BREZAR 97.52 2 2
3 Steven Spencer BAKER 67.27 3 3
4 Tomislav MIKULANDRIC 54.16 4 4
WD Ivo GATOVSKI
WD Marco BOZZUTO YGS