2016 Ice Star Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anastasiia SHPILEVAYA / Georgi SMIRNOV RUS 66.49 35.97 30.52 7.50 7.33 7.83 7.75 7.75 0.00 #4
2 Arina USAKOVA / Maksim NEKRASOV RUS 58.97 30.63 28.34 7.08 6.83 7.17 7.17 7.17 0.00 #12
3 Polina VELIKANOVA / Dmitriy KOTLOV RUS 57.24 31.30 25.94 6.50 6.25 6.50 6.67 6.50 0.00 #13
4 Vlada SOLOVYEVA / Yurii KOTOV RUS 55.24 29.50 25.74 6.58 6.25 6.42 6.42 6.50 0.00 #11
5 Maria GOLUBTSOVA / Kiril BIELOBROV UKR 53.88 29.70 24.18 6.08 5.75 6.08 6.08 6.25 0.00 #6
6 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 52.36 28.70 23.66 5.92 5.50 6.00 6.08 6.08 0.00 #3
7 Anastasiia ILIANOVA / Dmitry BOVIN RUS 51.06 26.60 24.46 6.17 5.92 6.33 6.08 6.08 0.00 #10
8 Daria DROZD / Mikhail KHOMICHENOK RUS 51.03 26.23 24.80 6.25 6.00 6.25 6.33 6.17 0.00 #19
9 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 50.46 28.00 23.46 5.75 5.58 6.00 6.00 6.00 1.00 #9
10 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 50.31 26.57 23.74 6.00 5.67 6.00 6.08 5.92 0.00 #16
11 Mariia KAZAKOVA / Aleksandr VASKOVICH RUS 50.26 26.80 23.46 5.83 5.50 6.00 6.08 5.92 0.00 #7
12 Olga GIGLAVA / Alexandr SIROSHTAN UKR 49.68 26.00 23.68 5.92 5.67 6.00 6.00 6.00 0.00 #5
13 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 48.94 25.00 23.94 6.08 5.67 6.00 6.17 6.00 0.00 #15
14 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 47.00 25.10 21.90 5.58 5.33 5.58 5.58 5.33 0.00 #18
15 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 41.18 19.50 21.68 5.50 5.17 5.42 5.58 5.42 0.00 #14
16 Karina SIDORENKO / Maksim ELENICH BLR 38.23 18.03 20.20 5.08 4.83 5.17 5.17 5.00 0.00 #8
17 Elvira NIKOLOVA / Ricards EVELINS BUL 37.40 19.40 18.00 4.42 4.25 4.50 4.75 4.58 0.00 #2
18 Palina MISHCHANCHUK / Raman BALANOVICH BLR 34.16 17.30 16.86 4.33 4.00 4.25 4.42 4.08 0.00 #1
19 Elizaveta NOVIK / Ilia DRANTUSOV BLR 26.68 9.40 17.28 4.50 4.17 4.17 4.42 4.33 0.00 #17

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anastasiia SHPILEVAYA / Georgi SMIRNOV RUS 93.43 45.73 47.70 7.75 7.75 8.00 8.00 8.25 0.00 #17
2 Arina USAKOVA / Maksim NEKRASOV RUS 89.57 44.87 44.70 7.33 7.33 7.42 7.58 7.58 0.00 #18
3 Anastasiia ILIANOVA / Dmitry BOVIN RUS 79.07 40.47 38.60 6.42 6.17 6.50 6.58 6.50 0.00 #13
4 Polina VELIKANOVA / Dmitriy KOTLOV RUS 79.00 38.40 40.60 6.75 6.67 6.83 6.83 6.75 0.00 #19
5 Vlada SOLOVYEVA / Yurii KOTOV RUS 76.83 37.63 39.20 6.50 6.33 6.50 6.67 6.67 0.00 #16
6 Daria DROZD / Mikhail KHOMICHENOK RUS 76.00 38.80 38.20 6.42 6.08 6.42 6.50 6.42 1.00 #14
7 Maria GOLUBTSOVA / Kiril BIELOBROV UKR 74.47 36.17 38.30 6.33 6.17 6.42 6.58 6.42 0.00 #15
8 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 72.90 37.50 35.40 5.83 5.67 5.92 6.17 5.92 0.00 #10
9 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 72.30 35.60 36.70 6.08 5.92 6.25 6.17 6.17 0.00 #12
10 Mariia KAZAKOVA / Aleksandr VASKOVICH RUS 67.87 34.77 33.10 5.58 5.42 5.50 5.58 5.50 0.00 #9
11 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 65.20 33.90 31.30 5.17 5.08 5.33 5.33 5.17 0.00 #6
12 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 65.10 33.50 31.60 5.33 5.00 5.25 5.42 5.33 0.00 #5
13 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 62.23 29.03 35.20 5.83 5.83 5.67 6.17 5.83 2.00 #11
14 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 57.83 26.83 34.00 5.67 5.42 5.67 5.92 5.67 3.00 #7
15 Karina SIDORENKO / Maksim ELENICH BLR 54.47 28.07 26.40 4.50 4.17 4.50 4.50 4.33 0.00 #4
16 Elvira NIKOLOVA / Ricards EVELINS BUL 48.03 21.63 26.40 4.50 4.25 4.50 4.50 4.25 0.00 #1
17 Palina MISHCHANCHUK / Raman BALANOVICH BLR 47.13 22.13 25.00 4.33 3.92 4.25 4.25 4.08 0.00 #3
18 Elizaveta NOVIK / Ilia DRANTUSOV BLR 41.47 17.97 24.50 4.00 4.00 4.08 4.25 4.08 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anastasiia SHPILEVAYA / Georgi SMIRNOV RUS 159.92 1 1
2 Arina USAKOVA / Maksim NEKRASOV RUS 148.54 2 2
3 Polina VELIKANOVA / Dmitriy KOTLOV RUS 136.24 3 4
4 Vlada SOLOVYEVA / Yurii KOTOV RUS 132.07 4 5
5 Anastasiia ILIANOVA / Dmitry BOVIN RUS 130.13 7 3
6 Maria GOLUBTSOVA / Kiril BIELOBROV UKR 128.35 5 7
7 Daria DROZD / Mikhail KHOMICHENOK RUS 127.03 8 6
8 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 123.36 9 8
9 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 122.61 10 9
10 Mariia KAZAKOVA / Aleksandr VASKOVICH RUS 118.13 11 10
11 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 114.59 6 13
12 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 112.20 14 11
13 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 106.77 13 14
14 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 106.28 15 12
15 Karina SIDORENKO / Maksim ELENICH BLR 92.70 16 15
16 Elvira NIKOLOVA / Ricards EVELINS BUL 85.43 17 16
17 Palina MISHCHANCHUK / Raman BALANOVICH BLR 81.29 18 17
18 Elizaveta NOVIK / Ilia DRANTUSOV BLR 68.15 19 18
WD Olga GIGLAVA / Alexandr SIROSHTAN UKR

2016 Ice Star Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 64.58 34.78 29.80 7.45 7.20 7.45 7.60 7.55 0.00 #7
2 Alisa AGAFONOVA / Alper UÑAR TUR 62.88 33.84 29.04 7.25 7.10 7.30 7.35 7.30 0.00 #9
3 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 60.42 32.02 28.40 7.15 6.95 7.05 7.15 7.20 0.00 #6
4 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV AZE 59.50 32.26 27.24 6.80 6.60 6.90 7.00 6.75 0.00 #8
5 Tatiana KOZMAVA / Oleksii SHUMSKYI GEO 57.12 32.00 25.12 6.25 6.10 6.35 6.40 6.30 0.00 #13
6 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 55.70 28.38 27.32 6.85 6.60 6.80 7.00 6.90 0.00 #4
7 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN CZE 54.64 28.64 26.00 6.55 6.30 6.40 6.55 6.70 0.00 #3
8 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN AZE 53.18 27.54 25.64 6.55 6.25 6.30 6.55 6.40 0.00 #10
9 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 52.20 28.16 24.04 6.10 5.75 6.05 6.05 6.10 0.00 #2
10 Ekaterina FEDYUSHCHENKO / Lucas KITTERIDGE GBR 50.76 26.28 24.48 6.20 5.90 6.20 6.20 6.10 0.00 #12
11 Yulia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 47.58 24.78 22.80 5.75 5.50 5.75 5.80 5.70 0.00 #5
12 Vera GORODETSKAYA / Mark NECHIPORENKO UKR 43.84 21.40 22.44 5.70 5.40 5.60 5.70 5.65 0.00 #11
13 India NETTE / Patrick ADDRLEY AUS 38.68 18.92 19.76 5.15 4.75 4.95 5.05 4.80 0.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 98.82 52.02 46.80 7.70 7.60 7.90 8.00 7.80 0.00 #10
2 Alisa AGAFONOVA / Alper UÑAR TUR 93.06 47.88 45.18 7.45 7.35 7.65 7.55 7.65 0.00 #9
3 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV AZE 90.88 48.76 42.12 7.05 6.80 7.05 7.10 7.10 0.00 #13
4 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 90.38 48.26 42.12 7.10 6.85 7.00 7.15 7.00 0.00 #5
5 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 90.34 46.06 44.28 7.35 7.25 7.40 7.45 7.45 0.00 #11
6 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN CZE 85.90 44.92 40.98 6.80 6.60 6.90 6.95 6.90 0.00 #7
7 Tatiana KOZMAVA / Oleksii SHUMSKYI GEO 82.58 43.04 39.54 6.65 6.40 6.60 6.65 6.65 0.00 #12
8 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN AZE 82.12 43.84 38.28 6.45 6.20 6.40 6.45 6.40 0.00 #6
9 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 79.62 42.06 37.56 6.35 6.05 6.25 6.35 6.30 0.00 #8
10 Ekaterina FEDYUSHCHENKO / Lucas KITTERIDGE GBR 77.46 42.60 34.86 5.95 5.65 5.75 5.85 5.85 0.00 #3
11 Yulia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 70.40 36.86 33.54 5.75 5.35 5.60 5.65 5.60 0.00 #1
12 Vera GORODETSKAYA / Mark NECHIPORENKO UKR 68.46 34.74 33.72 5.70 5.45 5.60 5.75 5.60 0.00 #4
13 India NETTE / Patrick ADDRLEY AUS 62.32 32.36 30.96 5.30 4.95 5.10 5.30 5.15 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 163.40 1 1
2 Alisa AGAFONOVA / Alper UÑAR TUR 155.94 2 2
3 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 150.76 3 5
4 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV AZE 150.38 4 3
5 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 146.08 6 4
6 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN CZE 140.54 7 6
7 Tatiana KOZMAVA / Oleksii SHUMSKYI GEO 139.70 5 7
8 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN AZE 135.30 8 8
9 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 131.82 9 9
10 Ekaterina FEDYUSHCHENKO / Lucas KITTERIDGE GBR 128.22 10 10
11 Yulia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 117.98 11 11
12 Vera GORODETSKAYA / Mark NECHIPORENKO UKR 112.30 12 12
13 India NETTE / Patrick ADDRLEY AUS 101.00 13 13

2016 Ice Star Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Artem KOVALEV RUS 69.83 37.17 32.66 6.50 6.25 6.58 6.58 6.75 0.00 #6
2 Gabriel FOLKESSON SWE 58.73 31.23 28.50 5.83 5.50 5.67 5.83 5.67 1.00 #7
3 Nika ERADZE GEO 53.83 27.16 27.67 5.58 5.42 5.50 5.67 5.50 1.00 #4
4 Yakov ZENKO BLR 50.69 24.43 27.26 5.42 5.08 5.42 5.67 5.67 1.00 #1
5 Yauheny PUZANAU BLR 47.97 21.80 27.17 5.42 5.17 5.50 5.50 5.58 1.00 #5
6 Nikita MANKO KAZ 36.71 17.21 20.50 4.42 4.08 4.08 4.00 3.92 1.00 #2
7 Mikita STSIAPANKOU BLR 35.89 15.55 21.34 4.42 4.00 4.33 4.42 4.17 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Artem KOVALEV RUS 135.69 70.53 65.16 6.58 6.33 6.58 6.67 6.42 0.00 #6
2 Gabriel FOLKESSON SWE 120.41 59.57 61.84 6.25 5.92 6.17 6.33 6.25 1.00 #7
3 Nika ERADZE GEO 103.87 51.71 56.16 5.67 5.50 5.58 5.75 5.58 4.00 #4
4 Yakov ZENKO BLR 100.96 44.94 56.02 5.75 5.42 5.67 5.67 5.50 0.00 #5
5 Yauheny PUZANAU BLR 96.78 41.98 54.80 5.58 5.33 5.58 5.58 5.33 0.00 #2
6 Nikita MANKO KAZ 78.99 34.81 46.18 4.67 4.50 4.67 4.58 4.67 2.00 #3
7 Mikita STSIAPANKOU BLR 68.60 25.58 43.02 4.50 4.17 4.25 4.42 4.17 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Artem KOVALEV RUS 205.52 1 1
2 Gabriel FOLKESSON SWE 179.14 2 2
3 Nika ERADZE GEO 157.70 3 3
4 Yakov ZENKO BLR 151.65 4 4
5 Yauheny PUZANAU BLR 144.75 5 5
6 Nikita MANKO KAZ 115.70 6 6
7 Mikita STSIAPANKOU BLR 104.49 7 7

2016 Ice Star Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Eun Bi KO KOR 54.16 31.10 23.06 5.92 5.58 5.83 5.83 5.67 0.00 #24
2 Su Been JEON KOR 51.49 29.29 22.20 5.75 5.42 5.67 5.58 5.33 0.00 #23
3 Hyun Soo LEE KOR 49.63 27.87 22.76 5.92 5.50 5.67 5.67 5.67 1.00 #7
4 Ye Jin KIM KOR 40.73 20.27 20.46 5.17 4.83 5.08 5.25 5.25 0.00 #10
5 Elizabete JUBKANE LAT 40.02 20.80 19.22 4.67 4.50 4.92 5.00 4.92 0.00 #6
6 Anastasiya BAZHANKOVA BLR 37.43 19.49 18.94 4.92 4.50 4.67 4.83 4.75 1.00 #4
7 Hanna PAROSHINA BLR 37.13 17.93 19.20 5.00 4.67 4.75 4.83 4.75 0.00 #20
8 Lizaveta KHLYPAUKA BLR 36.96 18.78 18.18 4.50 4.33 4.58 4.75 4.58 0.00 #3
9 Palina SALANEKA BLR 35.93 18.75 18.18 4.75 4.33 4.50 4.58 4.58 1.00 #5
10 Tatsiana MIHITS BLR 35.38 16.78 18.60 4.75 4.50 4.58 4.75 4.67 0.00 #18
11 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 34.23 17.43 17.80 4.58 4.42 4.25 4.50 4.50 1.00 #22
12 Alisa TURCHINA BLR 33.73 16.27 17.46 4.50 4.25 4.25 4.50 4.33 0.00 #16
13 Elina RANCANE LAT 33.68 16.54 17.14 4.42 4.08 4.25 4.42 4.25 0.00 #1
14 Mariya SALDAKAEVA BLR 32.94 15.28 17.66 4.58 4.25 4.33 4.42 4.50 0.00 #12
15 Ekaterina IVANCENKO MDA 31.80 16.00 16.80 4.42 4.00 4.00 4.33 4.25 1.00 #15
16 Viktoriya VOLOSOZHAR BLR 31.75 15.91 15.84 4.08 3.83 4.00 4.08 3.83 0.00 #29
17 Mariya MINEVICH BLR 31.63 14.55 17.08 4.42 4.08 4.17 4.42 4.25 0.00 #28
18 Darya MALTZAVA BLR 31.63 13.21 19.42 4.92 4.67 4.67 5.08 4.92 1.00 #11
19 Anastasiia TUZHILOVA RUS 30.96 16.04 16.92 4.42 4.08 4.08 4.33 4.25 2.00 #14
20 Miriam ABDULKARIMOVA UKR 30.50 13.38 18.12 4.58 4.33 4.42 4.75 4.58 1.00 #8
21 Anna IVANCENKO MDA 30.42 14.34 17.08 4.50 4.17 4.17 4.25 4.25 1.00 #17
22 Varvara PETROVA KGS 29.62 14.02 15.60 4.08 3.67 3.83 4.00 3.92 0.00 #13
23 Alika SARYMSAKOVA KGS 27.64 12.38 15.26 4.00 3.75 3.75 3.83 3.75 0.00 #27
24 Tatsiana CHORNAYA BLR 27.52 13.18 15.34 4.08 3.58 3.92 3.67 3.92 1.00 #2
25 Marina SHERSTOBITOVA RUS 27.06 12.94 17.12 4.50 4.08 4.08 4.42 4.33 3.00 #26
26 Laura ISMAGULOVA KGS 25.90 11.72 14.18 3.75 3.25 3.58 3.58 3.58 0.00 #21
27 Komila FARADAEVA UZB 25.61 10.47 16.14 4.25 3.92 3.92 4.08 4.00 1.00 #25

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Hyun Soo LEE KOR 102.56 54.37 49.19 6.33 5.92 6.08 6.33 6.08 1.00 #26
2 Eun Bi KO KOR 89.68 45.54 46.14 5.92 5.67 5.75 5.75 5.75 2.00 #27
3 Su Been JEON KOR 84.94 45.07 43.87 5.75 5.33 5.42 5.50 5.42 4.00 #25
4 Elizabete JUBKANE LAT 77.00 35.66 41.34 5.17 5.08 5.17 5.25 5.17 0.00 #24
5 Lizaveta KHLYPAUKA BLR 75.39 36.99 38.40 4.83 4.58 4.92 4.92 4.75 0.00 #19
6 Ye Jin KIM KOR 74.88 32.09 42.79 5.50 5.08 5.33 5.50 5.33 0.00 #22
7 Hanna PAROSHINA BLR 70.08 32.61 37.47 5.00 4.33 4.67 4.67 4.75 0.00 #21
8 Anastasiia TUZHILOVA RUS 67.80 32.67 36.13 4.67 4.33 4.50 4.58 4.50 1.00 #10
9 Anastasiya BAZHANKOVA BLR 65.32 25.59 39.73 5.08 4.83 4.92 5.08 4.92 0.00 #23
10 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 64.73 29.00 35.73 4.67 4.25 4.33 4.58 4.50 0.00 #18
11 Elina RANCANE LAT 63.36 28.81 34.55 4.42 4.17 4.42 4.42 4.17 0.00 #14
12 Miriam ABDULKARIMOVA UKR 60.74 23.53 37.21 4.67 4.50 4.67 4.75 4.67 0.00 #8
13 Mariya SALDAKAEVA BLR 59.65 25.66 35.99 4.58 4.33 4.50 4.58 4.50 2.00 #15
14 Mariya MINEVICH BLR 58.14 24.21 34.93 4.42 4.08 4.33 4.50 4.50 1.00 #11
15 Varvara PETROVA KGS 56.47 24.07 32.40 4.17 3.92 4.08 4.08 4.00 0.00 #9
16 Tatsiana MIHITS BLR 56.23 22.82 34.41 4.50 4.17 4.25 4.42 4.17 1.00 #16
17 Ekaterina IVANCENKO MDA 56.20 23.06 34.14 4.42 4.08 4.25 4.42 4.17 1.00 #13
18 Palina SALANEKA BLR 55.24 21.25 35.99 4.58 4.33 4.50 4.58 4.50 2.00 #20
19 Alisa TURCHINA BLR 53.47 21.54 34.93 4.58 4.25 4.25 4.50 4.25 3.00 #17
20 Darya MALTZAVA BLR 53.11 19.51 33.60 4.42 3.92 4.08 4.33 4.25 0.00 #6
21 Viktoriya VOLOSOZHAR BLR 51.62 19.95 32.67 4.25 3.92 3.92 4.08 4.25 1.00 #12
22 Marina SHERSTOBITOVA RUS 51.22 22.81 30.41 4.00 3.67 3.67 3.92 3.75 2.00 #3
23 Anna IVANCENKO MDA 50.21 21.21 32.00 4.33 3.75 3.92 4.00 4.00 3.00 #7
24 Komila FARADAEVA UZB 45.98 17.91 29.07 3.67 3.42 3.58 3.83 3.67 1.00 #2
25 Laura ISMAGULOVA KGS 45.74 18.48 28.26 3.67 3.33 3.58 3.58 3.50 1.00 #1
26 Tatsiana CHORNAYA BLR 43.18 17.85 29.33 3.92 3.50 3.58 3.75 3.58 4.00 #4
27 Alika SARYMSAKOVA KGS 36.03 11.43 27.60 3.58 3.25 3.25 3.67 3.50 3.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Hyun Soo LEE KOR 152.19 3 1
2 Eun Bi KO KOR 143.84 1 2
3 Su Been JEON KOR 136.43 2 3
4 Elizabete JUBKANE LAT 117.02 5 4
5 Ye Jin KIM KOR 115.61 4 6
6 Lizaveta KHLYPAUKA BLR 112.35 8 5
7 Hanna PAROSHINA BLR 107.21 7 7
8 Anastasiya BAZHANKOVA BLR 102.75 6 9
9 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 98.96 11 10
10 Anastasiia TUZHILOVA RUS 98.76 19 8
11 Elina RANCANE LAT 97.04 13 11
12 Mariya SALDAKAEVA BLR 92.59 14 13
13 Tatsiana MIHITS BLR 91.61 10 16
14 Miriam ABDULKARIMOVA UKR 91.24 20 12
15 Palina SALANEKA BLR 91.17 9 18
16 Mariya MINEVICH BLR 89.77 17 14
17 Ekaterina IVANCENKO MDA 88.00 15 17
18 Alisa TURCHINA BLR 87.20 12 19
19 Varvara PETROVA KGS 86.09 22 15
20 Darya MALTZAVA BLR 84.74 18 20
21 Viktoriya VOLOSOZHAR BLR 83.37 16 21
22 Anna IVANCENKO MDA 80.63 21 23
23 Marina SHERSTOBITOVA RUS 78.28 25 22
24 Laura ISMAGULOVA KGS 71.64 26 25
25 Komila FARADAEVA UZB 71.59 27 24
26 Tatsiana CHORNAYA BLR 70.70 24 26
27 Alika SARYMSAKOVA KGS 63.67 23 27
WD Aleksandra SHLAHOVA LAT
WD Tatiana ARTIKULA UKR

2016 Ice Star Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan PAVLOV UKR 77.21 41.13 36.08 7.25 7.00 7.17 7.33 7.33 0.00 #6
2 Irakli MAISURADZE GEO 66.68 36.01 31.67 6.33 6.08 6.42 6.42 6.42 1.00 #11
3 Evgenii VLASOV RUS 63.57 32.81 32.76 6.67 6.42 6.50 6.75 6.42 2.00 #1
4 Nicholas VRDOLJAK CRO 63.56 35.23 29.33 5.83 5.58 6.00 5.92 6.00 1.00 #12
5 June Hyoung LEE KOR 63.30 31.73 31.57 6.33 6.00 6.33 6.58 6.33 0.00 #9
6 Murad KURBANOV RUS 63.04 33.30 32.74 6.58 6.25 6.58 6.75 6.58 3.00 #3
7 Larry LOUPOLOVER AZE 61.79 30.79 32.00 6.58 6.08 6.25 6.67 6.42 1.00 #10
8 Egor MURASHOV RUS 58.73 28.07 30.66 6.25 5.83 6.08 6.42 6.08 0.00 #2
9 Anton KARPUK BLR 55.78 26.87 28.91 5.75 5.50 5.83 5.83 6.00 0.00 #8
10 Marcus BJORK SWE 49.07 22.57 27.50 5.58 5.25 5.50 5.67 5.50 1.00 #4
11 Nicky Leo OBREYKOV BUL 46.94 20.43 26.51 5.42 5.00 5.25 5.42 5.42 0.00 #7
12 Aliaksei MIALIOKHIN BLR 43.40 17.16 26.24 5.33 5.08 5.17 5.33 5.33 0.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan PAVLOV UKR 143.86 73.20 70.66 7.17 6.83 7.00 7.25 7.08 0.00 #11
2 Irakli MAISURADZE GEO 134.05 68.39 66.66 6.75 6.42 6.58 6.83 6.75 1.00 #10
3 Larry LOUPOLOVER AZE 133.30 73.64 60.66 6.33 5.75 6.00 6.08 6.17 1.00 #4
4 Murad KURBANOV RUS 130.02 65.36 64.66 6.50 6.25 6.58 6.50 6.50 0.00 #8
5 Egor MURASHOV RUS 128.48 65.82 62.66 6.42 6.00 6.33 6.33 6.25 0.00 #5
6 Nicholas VRDOLJAK CRO 128.17 68.49 59.68 6.17 5.67 5.83 6.17 6.00 0.00 #9
7 June Hyoung LEE KOR 119.09 57.77 62.32 6.33 6.08 6.08 6.42 6.25 1.00 #7
8 Anton KARPUK BLR 111.69 54.01 59.68 6.17 5.75 5.83 6.17 5.92 2.00 #6
9 Marcus BJORK SWE 110.29 52.63 57.66 5.75 5.58 5.83 5.75 5.92 0.00 #3
10 Nicky Leo OBREYKOV BUL 99.37 42.87 57.50 5.83 5.58 5.67 5.92 5.75 1.00 #1
11 Evgenii VLASOV RUS 95.11 34.11 62.00 6.33 6.00 6.00 6.42 6.25 1.00 #12

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ivan PAVLOV UKR 221.07 1 1
2 Irakli MAISURADZE GEO 200.73 2 2
3 Larry LOUPOLOVER AZE 195.09 7 3
4 Murad KURBANOV RUS 193.06 6 4
5 Nicholas VRDOLJAK CRO 191.73 4 6
6 Egor MURASHOV RUS 187.21 8 5
7 June Hyoung LEE KOR 182.39 5 7
8 Anton KARPUK BLR 167.47 9 8
9 Marcus BJORK SWE 159.36 10 9
10 Evgenii VLASOV RUS 158.68 3 11
11 Nicky Leo OBREYKOV BUL 146.31 11 10
WD Aliaksei MIALIOKHIN BLR

2016 Ice Star Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anna KHNYCHENKOVA UKR 56.98 31.00 25.98 6.58 6.33 6.50 6.58 6.50 0.00 #6
2 Evgeniia IVANKOVA RUS 53.18 29.86 25.32 6.42 6.08 6.33 6.33 6.50 2.00 #8
3 Se Na KIM KOR 52.34 26.54 25.80 6.50 6.25 6.50 6.50 6.50 0.00 #7
4 Hae Jin KIM KOR 52.03 27.03 25.00 6.33 5.92 6.33 6.25 6.42 0.00 #5
5 Isadora WILLIAMS BRA 46.53 24.27 23.26 5.83 5.75 5.75 5.83 5.92 1.00 #3
6 Janina MAKEENKA BLR 45.66 21.80 23.86 5.83 5.67 6.17 6.08 6.08 0.00 #11
7 Daria GOZHVA UKR 41.30 20.18 22.12 5.67 5.33 5.58 5.50 5.58 1.00 #2
8 Deimante KIZALAITE LTU 37.60 19.86 19.74 4.92 4.75 4.92 5.00 5.08 2.00 #10
9 Alisa PANCHENKO UKR 36.08 16.20 19.88 5.25 4.75 4.92 4.92 5.00 0.00 #1
10 Alina SUPONENKA BLR 33.97 14.83 20.14 5.17 4.92 4.92 5.08 5.08 1.00 #4
11 Hanna MIARZLIKINA BLR 32.91 14.91 19.00 5.00 4.50 4.75 4.75 4.75 1.00 #9

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anna KHNYCHENKOVA UKR 104.69 54.08 51.61 6.50 6.17 6.67 6.50 6.42 1.00 #11
2 Evgeniia IVANKOVA RUS 101.06 50.66 50.40 6.50 6.00 6.33 6.42 6.25 0.00 #10
3 Isadora WILLIAMS BRA 99.52 49.31 51.21 6.42 6.17 6.50 6.50 6.42 1.00 #8
4 Se Na KIM KOR 95.16 46.49 48.67 6.33 5.92 6.17 6.08 5.92 0.00 #9
5 Hae Jin KIM KOR 87.92 41.18 47.74 6.25 5.67 5.92 6.00 6.00 1.00 #7
6 Janina MAKEENKA BLR 70.41 27.35 45.06 5.75 5.42 5.58 5.58 5.83 2.00 #6
7 Daria GOZHVA UKR 69.94 29.73 41.21 5.17 4.92 5.25 5.25 5.17 1.00 #5
8 Alina SUPONENKA BLR 65.30 27.70 37.60 4.92 4.50 4.58 4.83 4.67 0.00 #2
9 Deimante KIZALAITE LTU 59.05 27.18 35.87 4.67 4.42 4.33 4.50 4.50 4.00 #3
10 Alisa PANCHENKO UKR 58.16 21.03 38.13 5.08 4.58 4.75 4.75 4.67 1.00 #4
11 Hanna MIARZLIKINA BLR 55.95 22.16 34.79 4.58 4.25 4.33 4.33 4.25 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anna KHNYCHENKOVA UKR 161.67 1 1
2 Evgeniia IVANKOVA RUS 154.24 2 2
3 Se Na KIM KOR 147.50 3 4
4 Isadora WILLIAMS BRA 146.05 5 3
5 Hae Jin KIM KOR 139.95 4 5
6 Janina MAKEENKA BLR 116.07 6 6
7 Daria GOZHVA UKR 111.24 7 7
8 Alina SUPONENKA BLR 99.27 10 8
9 Deimante KIZALAITE LTU 96.65 8 9
10 Alisa PANCHENKO UKR 94.24 9 10
11 Hanna MIARZLIKINA BLR 88.86 11 11

2015 Ice Star Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 64.52 34.00 30.52 7.58 7.33 7.83 7.75 7.67 0.00 #7
2 Maria OLEYNIK / Yuri HULITSKI BLR 52.58 27.80 24.78 6.08 6.00 6.33 6.33 6.25 0.00 #8
3 Yulia TULSEVA / Grigorii YAKUSHEV RUS 47.80 25.00 22.80 5.75 5.50 5.75 5.75 5.75 0.00 #3
4 Anzhelika YURCENKO / Volodymyr BYELIKOV UKR 47.47 23.47 25.00 6.25 6.17 6.08 6.42 6.33 1.00 #14
5 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 46.19 25.13 21.06 5.17 5.17 5.33 5.33 5.33 0.00 #15
6 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN UKR 43.15 24.07 19.08 4.75 4.42 4.92 5.00 4.75 0.00 #6
7 Anastasiya TKACHEVA / Vadim DAVIDOVICH BLR 42.41 23.93 19.48 4.92 4.67 4.83 4.92 5.00 1.00 #2
8 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 41.13 22.87 19.26 4.75 4.67 4.83 5.00 4.83 1.00 #9
9 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 36.87 20.13 17.74 4.42 4.33 4.50 4.42 4.50 1.00 #13
10 Yulia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 19.84 7.30 12.54 3.25 3.00 3.08 3.17 3.17 0.00 #4

Free Dance

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 91.73 44.33 47.40 7.67 7.75 8.00 8.08 8.00 0.00 #9
2 Maria OLEYNIK / Yuri HULITSKI BLR 77.60 38.50 39.10 6.50 6.33 6.58 6.58 6.58 0.00 #6
3 Anzhelika YURCENKO / Volodymyr BYELIKOV UKR 76.13 37.63 38.50 6.33 6.25 6.58 6.50 6.42 0.00 #8
4 Yulia TULSEVA / Grigorii YAKUSHEV RUS 70.50 34.90 36.60 6.08 6.00 6.08 6.17 6.17 1.00 #7
5 Anastasiya TKACHEVA / Vadim DAVIDOVICH BLR 67.17 35.17 33.00 5.50 5.25 5.50 5.67 5.58 1.00 #1
6 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 65.53 33.03 32.50 5.42 5.25 5.42 5.50 5.50 0.00 #10
7 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN UKR 61.40 30.20 31.20 5.17 4.83 5.25 5.50 5.25 0.00 #3
8 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 58.77 29.37 29.40 4.75 4.75 4.92 5.08 5.00 0.00 #2
9 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 45.60 19.40 27.20 4.50 4.33 4.67 4.67 4.50 1.00 #4
10 Yulia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 37.40 18.20 19.20 3.17 3.00 3.17 3.33 3.33 0.00 #5

Total

FPl. Name Club Nation Points SD FD
1 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 156.25 1 1
2 Maria OLEYNIK / Yuri HULITSKI BLR 130.18 2 2
3 Anzhelika YURCENKO / Volodymyr BYELIKOV UKR 123.60 4 3
4 Yulia TULSEVA / Grigorii YAKUSHEV RUS 118.30 3 4
5 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 111.72 5 6
6 Anastasiya TKACHEVA / Vadim DAVIDOVICH BLR 109.58 7 5
7 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN UKR 104.55 6 7
8 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 99.90 8 8
9 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 82.47 9 9
10 Yulia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 57.24 10 10
WD Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU
WD Aleksandra AMELKHINA / Andrey FILATOV RUS
WD Ksenia KONKINA / Georgy REVIYA RUS
WD Vitaliia SOKOLOVA / Stanislav NOVOZHIKOV RUS
WD Arina USHAKOVA / Maksim NEKRASOV RUS

Ice Star Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Ivan SHMURATKO UKR 56.98 30.39 26.59 5.33 5.17 5.42 5.25 5.42 0.00 #6
2 Yakau ZENKO BLR 55.69 29.86 26.83 5.50 5.17 5.33 5.33 5.50 1.00 #1
3 Aleksandr SELEVKO EST 55.47 29.30 27.17 5.42 5.25 5.58 5.42 5.50 1.00 #4
4 Anton KARPUK BLR 49.46 25.39 25.07 5.08 4.83 5.08 5.00 5.08 1.00 #3
5 Dmitry EVGENIEV RUS 46.79 23.30 24.49 5.00 4.58 4.83 5.00 5.08 1.00 #5

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Ivan SHMURATKO UKR 107.17 53.67 53.50 5.33 5.17 5.50 5.25 5.50 0.00 #5
2 Yakau ZENKO BLR 101.04 49.04 55.00 5.58 5.42 5.25 5.58 5.67 3.00 #4
3 Dmitry EVGENIEV RUS 92.87 45.01 49.86 5.17 4.67 5.00 4.92 5.17 2.00 #2
4 Aleksandr SELEVKO EST 85.35 34.67 52.68 5.33 5.17 5.17 5.25 5.42 2.00 #3
5 Anton KARPUK BLR 81.88 34.06 47.82 5.08 4.58 4.67 4.75 4.83 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Ivan SHMURATKO UKR 164.15 1 1
2 Yakau ZENKO BLR 156.73 2 2
3 Aleksandr SELEVKO EST 140.82 3 4
4 Dmitry EVGENIEV RUS 139.66 5 3
5 Anton KARPUK BLR 131.34 4 5
WD Illia OKHRIMENKO UKR

Ice Star Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anita OSTLUND SWE 52.55 31.83 20.72 5.33 5.00 5.33 5.17 5.08 0.00 #15
2 Anzelika KLUJEVA LAT 45.06 24.80 20.26 5.17 4.83 5.08 5.08 5.17 0.00 #19
3 Kristina SHKULETA GROMOVA EST 43.16 22.70 20.46 5.25 4.83 5.08 5.17 5.25 0.00 #26
4 Ah Hyun LIM KOR 40.23 20.49 20.74 5.25 5.00 5.17 5.33 5.17 1.00 #2
5 Daria BATURA BLR 38.82 18.60 20.22 5.17 4.92 5.00 5.17 5.00 0.00 #20
6 Kamile LINAUSKAITE LTU 37.12 19.14 17.98 4.50 4.25 4.58 4.58 4.58 0.00 #14
7 Mariya SALDAKAEVA BLR 36.67 17.39 19.28 4.75 4.50 4.92 4.92 5.00 0.00 #6
8 Mariya GAVRILOVA UKR 36.20 18.54 17.66 4.75 4.25 4.33 4.33 4.42 0.00 #8
9 Martina RAFIKOVA RUS 35.08 16.96 18.12 4.58 4.33 4.58 4.50 4.67 0.00 #21
10 Greta MORKYTE LTU 34.28 18.82 15.46 4.08 3.67 3.75 4.00 3.83 0.00 #1
11 Alisa PANCHENKO UKR 34.06 17.26 18.80 4.92 4.33 4.75 4.67 4.83 2.00 #25
12 Darya MALTSAVA BLR 33.01 15.23 18.78 4.75 4.50 4.58 4.83 4.83 1.00 #11
13 Polina SALANEKA BLR 32.99 15.79 19.20 4.92 4.67 4.75 4.83 4.83 2.00 #16
14 Julia BASHINSKA UKR 32.89 15.23 18.66 4.83 4.58 4.58 4.67 4.67 1.00 #17
15 Hanna MIARZLIKINA BLR 31.78 15.50 16.28 4.25 3.92 3.92 4.17 4.08 0.00 #23
16 Alina SUPONENKA BLR 30.92 13.26 18.66 4.67 4.58 4.58 4.75 4.75 1.00 #22
17 Natalja GORDEJEVA EST 30.41 13.73 16.68 4.17 4.00 4.17 4.25 4.25 0.00 #5
18 Ieva MIKELIONYTE LTU 29.49 13.69 16.80 4.25 4.00 4.25 4.25 4.25 1.00 #24
19 Anastasiya ZAITSAVA BLR 28.76 13.30 16.46 4.33 4.08 4.08 4.17 3.92 1.00 #4
20 Hanna PAROSHINA BLR 28.31 15.79 14.52 4.00 3.50 3.50 3.58 3.58 2.00 #13
21 Hanna BABROVA BLR 26.41 12.49 14.92 3.75 3.50 3.83 3.83 3.75 1.00 #18
22 Tatsiana CHORNAYA BLR 26.11 10.37 15.74 4.17 3.67 3.83 4.08 3.92 0.00 #10
23 Alisa TURCHYNA BLR 24.87 7.53 17.34 4.42 4.33 4.17 4.50 4.25 0.00 #9
24 Jelizaveta SMELJOVA EST 24.11 10.29 14.82 3.92 3.50 3.67 3.75 3.67 1.00 #3
25 Tatsiana TALDYKINA BLR 21.81 9.27 13.54 3.50 3.50 3.33 3.42 3.17 1.00 #7

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kristina SHKULETA GROMOVA EST 84.96 40.49 45.47 5.83 5.42 5.67 5.75 5.75 1.00 #23
2 Anita OSTLUND SWE 84.54 41.81 43.73 5.75 5.33 5.25 5.42 5.58 1.00 #24
3 Anzelika KLUJEVA LAT 80.33 37.33 44.00 5.75 5.33 5.42 5.50 5.50 1.00 #25
4 Ah Hyun LIM KOR 78.02 37.42 43.60 5.75 5.25 5.25 5.50 5.50 3.00 #22
5 Mariya SALDAKAEVA BLR 73.42 33.15 40.27 5.08 4.67 5.00 5.25 5.17 0.00 #16
6 Kamile LINAUSKAITE LTU 70.88 30.88 40.00 5.08 4.75 4.92 5.17 5.08 0.00 #19
7 Daria BATURA BLR 69.88 29.41 41.47 5.42 5.00 5.00 5.25 5.25 1.00 #21
8 Mariya GAVRILOVA UKR 68.38 30.38 38.00 5.00 4.42 4.83 4.67 4.83 0.00 #17
9 Greta MORKYTE LTU 66.87 30.60 38.27 5.00 4.67 4.67 4.83 4.75 2.00 #18
10 Darya MALTSAVA BLR 65.64 25.65 39.99 5.08 4.83 5.08 5.00 5.00 0.00 #15
11 Julia BASHINSKA UKR 61.96 25.76 37.20 4.75 4.33 4.42 4.83 4.92 1.00 #14
12 Martina RAFIKOVA RUS 61.68 25.41 36.27 4.67 4.25 4.50 4.75 4.50 0.00 #20
13 Polina SALANEKA BLR 61.42 26.69 35.73 4.75 4.08 4.50 4.58 4.42 1.00 #13
14 Alisa PANCHENKO UKR 59.63 23.50 36.13 5.00 4.25 4.58 4.42 4.33 0.00 #11
15 Alina SUPONENKA BLR 58.37 24.38 33.99 4.58 4.08 4.08 4.33 4.17 0.00 #9
16 Hanna PAROSHINA BLR 57.74 28.82 30.92 4.33 3.75 3.83 3.83 3.58 2.00 #8
17 Hanna MIARZLIKINA BLR 56.96 21.62 35.34 4.67 4.17 4.50 4.42 4.33 0.00 #12
18 Natalja GORDEJEVA EST 56.61 23.29 33.32 4.58 4.08 3.83 4.25 4.08 0.00 #7
19 Anastasiya ZAITSAVA BLR 56.20 23.00 33.20 4.58 3.92 4.00 4.25 4.00 0.00 #10
20 Ieva MIKELIONYTE LTU 55.74 25.14 31.60 4.25 3.75 3.83 4.00 3.92 1.00 #6
21 Hanna BABROVA BLR 53.72 21.45 32.27 3.92 3.92 4.25 4.08 4.00 0.00 #3
22 Jelizaveta SMELJOVA EST 51.28 23.21 29.07 4.00 3.42 3.58 3.67 3.50 1.00 #1
23 Alisa TURCHYNA BLR 47.05 19.85 31.20 4.25 3.75 3.75 3.92 3.83 4.00 #2
24 Tatsiana CHORNAYA BLR 46.96 21.09 27.87 3.75 3.42 3.42 3.50 3.33 2.00 #4
25 Tatsiana TALDYKINA BLR 43.17 17.10 27.07 3.58 3.25 3.42 3.42 3.25 1.00 #5

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Anita OSTLUND SWE 137.09 1 2
2 Kristina SHKULETA GROMOVA EST 128.12 3 1
3 Anzelika KLUJEVA LAT 125.39 2 3
4 Ah Hyun LIM KOR 118.25 4 4
5 Mariya SALDAKAEVA BLR 110.09 7 5
6 Daria BATURA BLR 108.70 5 7
7 Kamile LINAUSKAITE LTU 108.00 6 6
8 Mariya GAVRILOVA UKR 104.58 8 8
9 Greta MORKYTE LTU 101.15 10 9
10 Darya MALTSAVA BLR 98.65 12 10
11 Martina RAFIKOVA RUS 96.76 9 12
12 Julia BASHINSKA UKR 94.85 14 11
13 Polina SALANEKA BLR 94.41 13 13
14 Alisa PANCHENKO UKR 93.69 11 14
15 Alina SUPONENKA BLR 89.29 16 15
16 Hanna MIARZLIKINA BLR 88.74 15 17
17 Natalja GORDEJEVA EST 87.02 17 18
18 Hanna PAROSHINA BLR 86.05 20 16
19 Ieva MIKELIONYTE LTU 85.23 18 20
20 Anastasiya ZAITSAVA BLR 84.96 19 19
21 Hanna BABROVA BLR 80.13 21 21
22 Jelizaveta SMELJOVA EST 75.39 24 22
23 Tatsiana CHORNAYA BLR 73.07 22 24
24 Alisa TURCHYNA BLR 71.92 23 23
25 Tatsiana TALDYKINA BLR 64.98 25 25
WD Anastasiya BAZHANKOVA BLR

Ice Star Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Ksenia MONKO / Kirill KHALYAVIN RUS 69.29 36.17 33.12 8.17 8.08 8.33 8.50 8.33 0.00 #4
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 61.77 32.63 29.14 7.17 7.08 7.33 7.42 7.42 0.00 #2
3 Rebeka KIM / Kirill MINOV KOR 52.70 29.60 25.10 6.33 6.08 6.33 6.33 6.33 2.00 #3
4 Katarina PAICE / Iurii IEREMENKO SUI 48.92 26.60 22.32 5.50 5.33 5.67 5.83 5.58 0.00 #1

Free Dance

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Ksenia MONKO / Kirill KHALYAVIN RUS 104.00 52.50 52.50 8.58 8.50 8.75 9.00 8.92 1.00 #3
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 89.07 45.87 44.20 7.33 7.17 7.42 7.50 7.42 1.00 #4
3 Rebeka KIM / Kirill MINOV KOR 85.80 46.20 39.60 6.50 6.33 6.75 6.83 6.58 0.00 #2
4 Katarina PAICE / Iurii IEREMENKO SUI 72.00 38.70 33.30 5.50 5.33 5.67 5.75 5.50 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SD FD
1 Ksenia MONKO / Kirill KHALYAVIN RUS 173.29 1 1
2 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 150.84 2 2
3 Rebeka KIM / Kirill MINOV KOR 138.50 3 3
4 Katarina PAICE / Iurii IEREMENKO SUI 120.92 4 4