2016 Open d’Andorra Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Olivia SMART / Adriá DÍAZ ESP 63.47 34.13 29.34 7.25 7.08 7.42 7.25 7.67 0.00 #2
2 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 62.83 33.37 29.46 7.33 7.08 7.50 7.42 7.50 0.00 #4
3 Cortney MANSOUR / Michael CESKA CZE 61.54 32.80 28.74 7.17 6.92 7.25 7.25 7.33 0.00 #5
4 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 58.30 28.90 29.40 7.33 7.08 7.42 7.42 7.50 0.00 #3
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 56.08 28.70 27.38 6.83 6.58 6.83 6.92 7.08 0.00 #6
6 Ho JUNG LEE / Richard KAM KOR 49.19 24.47 24.72 6.33 6.00 6.08 6.33 6.17 0.00 #8
7 Adele MORRISON / Demid ROKAEV AUS 46.65 23.93 22.72 5.83 5.50 5.75 5.75 5.58 0.00 #7
8 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 42.59 22.59 21.00 5.33 5.00 5.42 5.25 5.25 1.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Olivia SMART / Adriá DÍAZ ESP 100.93 52.73 48.20 7.92 7.75 8.17 8.08 8.25 0.00 #8
2 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 93.37 49.67 43.70 7.17 7.00 7.33 7.42 7.50 0.00 #7
3 Cortney MANSOUR / Michael CESKA CZE 91.30 47.60 44.70 7.33 7.25 7.58 7.50 7.58 1.00 #6
4 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 89.74 46.64 43.10 7.17 6.83 7.33 7.25 7.33 0.00 #5
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 86.33 47.13 41.20 6.75 6.50 6.92 7.00 7.17 2.00 #4
6 Ho JUNG LEE / Richard KAM KOR 80.11 43.51 36.60 6.25 6.00 6.08 6.17 6.00 0.00 #3
7 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 65.47 35.47 30.00 5.08 4.83 4.92 5.17 5.00 0.00 #1
8 Adele MORRISON / Demid ROKAEV AUS 62.16 31.66 31.50 5.42 5.00 5.17 5.42 5.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Olivia SMART / Adriá DÍAZ ESP 164.40 1 1
2 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 156.20 2 2
3 Cortney MANSOUR / Michael CESKA CZE 152.84 3 3
4 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 148.04 4 4
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 142.41 5 5
6 Ho JUNG LEE / Richard KAM KOR 129.30 6 6
7 Adele MORRISON / Demid ROKAEV AUS 108.81 7 8
8 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 108.06 8 7

2016 Open d’Andorra Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia POLISCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 65.40 34.60 30.80 7.67 7.42 7.75 7.83 7.83 0.00 #11
2 Daria RUMYANTSEVA / Dmitry RYABCHENKO RUS 57.79 28.93 28.86 7.25 7.00 7.33 7.25 7.25 0.00 #4
3 Sasha FEAR / Elliot VEBURG GBR 56.62 30.20 26.42 6.58 6.42 6.67 6.67 6.67 0.00 #14
4 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 54.91 29.53 25.38 6.33 6.08 6.42 6.58 6.33 0.00 #9
5 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 47.11 26.13 20.98 5.33 5.08 5.33 5.33 5.17 0.00 #2
6 Sabrina BITTNER / Andrei LEBED GER 41.83 21.83 20.00 5.08 4.75 5.08 5.17 4.92 0.00 #1
7 Villö MARTON / Danyil SEMKO HUN 38.24 17.96 20.28 5.17 4.75 5.17 5.25 5.00 0.00 #13
8 Lucy C. BURTON / Thomas INGALL CZE 36.64 17.96 18.68 4.75 4.50 4.67 4.75 4.67 0.00 #8
9 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 36.18 17.70 18.48 4.75 4.42 4.67 4.75 4.50 0.00 #15
10 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 34.37 16.17 18.20 4.67 4.42 4.58 4.50 4.58 0.00 #5
11 Courtney TYERMAN / Beau MCELROY AUS 33.84 18.04 16.80 4.25 4.00 4.42 4.25 4.08 1.00 #12
12 Elisa SAEZ / Yann THAYALAN POL 30.21 12.67 18.54 4.83 4.42 4.67 4.67 4.58 1.00 #10
13 Marine BERTAU / Rafael M. MUSIL DEN 28.24 15.90 15.34 3.92 3.75 3.75 4.00 3.75 3.00 #7
14 Tiffany MILLER / Jake MEYER AUS 27.54 15.60 12.94 3.33 3.08 3.42 3.42 2.92 1.00 #6

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia POLISCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 92.00 43.60 48.40 8.00 7.92 8.25 8.08 8.08 0.00 #14
2 Daria RUMYANTSEVA / Dmitry RYABCHENKO RUS 85.90 40.90 45.00 7.50 7.33 7.58 7.50 7.58 0.00 #13
3 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 84.83 41.73 43.10 7.08 6.92 7.33 7.25 7.33 0.00 #11
4 Sasha FEAR / Elliot VEBURG GBR 77.76 35.86 41.90 6.92 6.67 7.00 7.17 7.17 0.00 #12
5 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 73.31 38.21 36.10 5.92 5.92 6.17 5.92 6.17 1.00 #10
6 Villö MARTON / Danyil SEMKO HUN 65.03 32.93 32.10 5.33 5.08 5.50 5.42 5.42 0.00 #8
7 Sabrina BITTNER / Andrei LEBED GER 62.67 30.67 32.00 5.33 5.08 5.42 5.42 5.42 0.00 #9
8 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 52.20 27.60 24.60 4.17 4.00 4.08 4.08 4.17 0.00 #5
9 Lucy C. BURTON / Thomas INGALL CZE 47.50 20.50 27.00 4.67 4.25 4.50 4.58 4.50 0.00 #7
10 Elisa SAEZ / Yann THAYALAN POL 46.81 23.61 25.20 4.42 4.00 4.33 4.33 3.92 2.00 #3
11 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 46.63 21.73 24.90 4.25 3.92 4.08 4.25 4.25 0.00 #6
12 Courtney TYERMAN / Beau MCELROY AUS 41.50 21.10 20.40 3.58 3.17 3.50 3.33 3.42 0.00 #4
13 Marine BERTAU / Rafael M. MUSIL DEN 36.37 19.37 19.00 3.42 3.00 3.25 3.17 3.00 2.00 #2
14 Tiffany MILLER / Jake MEYER AUS 35.37 16.97 18.40 3.25 2.92 2.92 3.25 3.00 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Sofia POLISCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 157.40 1 1
2 Daria RUMYANTSEVA / Dmitry RYABCHENKO RUS 143.69 2 2
3 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 139.74 4 3
4 Sasha FEAR / Elliot VEBURG GBR 134.38 3 4
5 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 120.42 5 5
6 Sabrina BITTNER / Andrei LEBED GER 104.50 6 7
7 Villö MARTON / Danyil SEMKO HUN 103.27 7 6
8 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 86.57 10 8
9 Lucy C. BURTON / Thomas INGALL CZE 84.14 8 9
10 Anna NEVEROVA / Alexander EVMENOV RUS 82.81 9 11
11 Elisa SAEZ / Yann THAYALAN POL 77.02 12 10
12 Courtney TYERMAN / Beau MCELROY AUS 75.34 11 12
13 Marine BERTAU / Rafael M. MUSIL DEN 64.61 13 13
14 Tiffany MILLER / Jake MEYER AUS 62.91 14 14
WD Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA

2016 Open d’Andorra Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Natasha MCKAY GBR 45.57 23.43 22.14 5.67 5.25 5.67 5.33 5.75 0.00 #5
2 Valentina MATOS ROMERO ESP 45.08 24.80 20.28 5.17 4.75 5.25 5.17 5.00 0.00 #3
3 Michaela DU TOIT RSA 44.69 23.03 21.66 5.50 5.17 5.50 5.33 5.58 0.00 #9
4 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 43.66 22.06 21.60 5.75 5.08 5.42 5.33 5.42 0.00 #7
5 Katie POWELL GBR 42.22 21.70 20.52 5.17 4.83 5.33 5.00 5.33 0.00 #4
6 Teodora MARKOVA BUL 36.62 17.56 19.06 5.00 4.50 4.75 4.83 4.75 0.00 #2
7 Dimitra KORRI GRE 33.01 15.07 18.94 4.92 4.58 4.67 4.75 4.75 1.00 #6
8 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 32.86 15.20 17.66 4.58 4.00 4.58 4.42 4.50 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Natasha MCKAY GBR 92.44 44.97 47.47 6.00 5.58 6.00 5.92 6.17 0.00 #8
2 Valentina MATOS ROMERO ESP 82.28 42.14 42.14 5.42 5.17 5.25 5.33 5.17 2.00 #7
3 Michaela DU TOIT RSA 75.26 35.80 39.46 5.25 4.50 5.08 5.00 4.83 0.00 #6
4 Katie POWELL GBR 74.27 35.87 38.40 5.00 4.42 4.75 4.83 5.00 0.00 #4
5 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 66.87 32.20 34.67 4.50 4.00 4.42 4.50 4.25 0.00 #1
6 Teodora MARKOVA BUL 66.49 31.83 34.66 4.50 4.08 4.50 4.33 4.25 0.00 #3
7 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 66.29 28.50 38.79 5.58 4.58 4.58 5.00 4.50 1.00 #5
8 Dimitra KORRI GRE 57.40 25.40 34.00 4.42 4.08 4.08 4.50 4.17 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Natasha MCKAY GBR 138.01 1 1
2 Valentina MATOS ROMERO ESP 127.36 2 2
3 Michaela DU TOIT RSA 119.95 3 3
4 Katie POWELL GBR 116.49 5 4
5 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 109.95 4 7
6 Teodora MARKOVA BUL 103.11 6 6
7 Nina Larissa WOLFSLAST AUT 99.73 8 5
8 Dimitra KORRI GRE 90.41 7 8
WD Alizee CROZET FRA

2016 Open d’Andorra Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Zachary DALEMAN CAN 50.82 27.56 24.26 4.92 4.50 4.92 4.92 5.00 1.00 #2
2 Adam SIAO HIM FA FRA 49.00 22.50 27.50 5.42 5.25 5.58 5.50 5.75 1.00 #5
3 Joshua ROLS FRA 42.20 18.20 26.00 5.08 5.08 5.17 5.17 5.50 2.00 #3
4 Erik HRUSZOWY NED 33.53 13.44 22.09 4.75 4.17 4.17 4.58 4.42 2.00 #4
5 Brian LEE NZL 30.74 10.24 20.50 4.33 3.92 4.00 4.17 4.08 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Adam SIAO HIM FA FRA 105.18 58.86 47.32 5.08 4.33 4.83 4.67 4.75 1.00 #4
2 Joshua ROLS FRA 91.80 48.48 45.32 4.75 4.08 4.58 4.58 4.67 2.00 #3
3 Zachary DALEMAN CAN 87.00 41.84 45.16 5.00 4.08 4.58 4.42 4.50 0.00 #5
4 Erik HRUSZOWY NED 81.74 41.60 40.14 4.58 3.50 4.08 4.08 3.83 0.00 #2
5 Brian LEE NZL 60.08 25.74 35.34 4.00 3.25 3.42 3.75 3.25 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Adam SIAO HIM FA FRA 154.18 2 1
2 Zachary DALEMAN CAN 137.82 1 3
3 Joshua ROLS FRA 134.00 3 2
4 Erik HRUSZOWY NED 115.27 4 4
5 Brian LEE NZL 90.82 5 5

2016 Open d’Andorra Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alisa STOMAKHINA AUT 51.98 30.80 21.18 5.33 4.92 5.33 5.33 5.58 0.00 #15
2 Anastasia VAIPAN LAW GRB 43.08 23.70 19.38 5.08 4.42 4.83 4.83 5.08 0.00 #5
3 Alana TOKTAROVA KAZ 38.03 19.03 19.00 4.75 4.67 4.83 4.67 4.83 0.00 #16
4 Laura BARQUERO ESP 36.74 19.06 17.68 4.67 4.17 4.25 4.42 4.58 0.00 #4
5 Serena XU AUS 34.96 17.94 17.02 4.42 3.92 4.42 4.25 4.25 0.00 #1
6 Claudia JUSTO DE ANDRÉS ESP 33.51 17.45 17.06 4.25 4.00 4.33 4.25 4.50 1.00 #9
7 Daniela A. BLANCO ESP 32.72 15.98 16.74 4.33 4.00 4.17 4.25 4.17 0.00 #7
8 Laia BERTRAN GRACIA ESP 32.70 17.28 16.42 4.17 4.00 3.92 4.17 4.25 1.00 #12
9 Serena GIRAUD FRA 31.33 14.75 16.58 4.33 4.00 4.08 4.25 4.08 0.00 #2
10 Elsa SPENNINGE SWE 30.74 14.76 15.98 4.08 3.67 4.08 4.08 4.08 0.00 #10
11 Júlia RIBAS SASTRE ESP 29.36 14.02 16.34 4.17 4.00 4.00 4.17 4.08 1.00 #17
12 Tania MARGARIDO PEREIRA AND 28.92 14.38 15.54 4.00 3.67 3.83 3.92 4.00 1.00 #8
13 Griselda SERRALLACH ESP 24.53 10.33 14.20 3.75 3.33 3.50 3.67 3.50 0.00 #13
14 Belén ÁLVAREZ ESP 24.50 10.30 16.20 4.00 3.92 4.00 4.08 4.25 2.00 #14
15 Julia GRÖNVALL SWE 23.99 8.71 15.28 3.83 3.67 3.67 4.00 3.92 0.00 #11

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alisa STOMAKHINA AUT 88.70 45.63 43.07 5.58 5.08 5.42 5.42 5.42 0.00 #15
2 Anastasia VAIPAN LAW GRB 77.03 35.75 42.28 5.42 4.92 5.42 5.25 5.42 1.00 #14
3 Alana TOKTAROVA KAZ 69.59 34.65 36.94 5.00 4.33 4.42 4.67 4.67 2.00 #13
4 Elsa SPENNINGE SWE 61.43 26.49 34.94 4.42 4.17 4.33 4.50 4.42 0.00 #6
5 Laura BARQUERO ESP 58.79 25.13 34.66 4.33 4.08 4.33 4.50 4.42 1.00 #12
6 Serena XU AUS 58.53 25.34 33.19 4.33 4.00 4.08 4.33 4.00 0.00 #11
7 Laia BERTRAN GRACIA ESP 56.56 23.90 32.66 4.33 3.83 4.00 4.25 4.00 0.00 #8
8 Júlia RIBAS SASTRE ESP 55.48 21.20 34.28 4.42 3.92 4.17 4.50 4.42 0.00 #5
9 Serena GIRAUD FRA 52.03 21.96 33.07 4.25 3.92 4.08 4.17 4.25 3.00 #7
10 Claudia JUSTO DE ANDRÉS ESP 52.02 20.22 32.80 4.33 3.92 3.92 4.33 4.00 1.00 #10
11 Tania MARGARIDO PEREIRA AND 48.73 19.66 31.07 4.17 3.58 3.83 3.92 3.92 2.00 #4
12 Belén ÁLVAREZ ESP 47.85 23.19 26.66 3.58 3.25 3.08 3.58 3.17 2.00 #2
13 Daniela A. BLANCO ESP 46.33 17.26 31.07 4.17 3.67 3.83 4.08 3.67 2.00 #9
14 Julia GRÖNVALL SWE 41.66 15.38 26.28 3.67 3.17 3.17 3.50 2.92 0.00 #1
15 Griselda SERRALLACH ESP 37.45 11.65 26.80 3.67 3.25 3.00 3.50 3.33 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alisa STOMAKHINA AUT 140.68 1 1
2 Anastasia VAIPAN LAW GRB 120.11 2 2
3 Alana TOKTAROVA KAZ 107.62 3 3
4 Laura BARQUERO ESP 95.53 4 5
5 Serena XU AUS 93.49 5 6
6 Elsa SPENNINGE SWE 92.17 10 4
7 Laia BERTRAN GRACIA ESP 89.26 8 7
8 Claudia JUSTO DE ANDRÉS ESP 85.53 6 10
9 Júlia RIBAS SASTRE ESP 84.84 11 8
10 Serena GIRAUD FRA 83.36 9 9
11 Daniela A. BLANCO ESP 79.05 7 13
12 Tania MARGARIDO PEREIRA AND 77.65 12 11
13 Belén ÁLVAREZ ESP 72.35 14 12
14 Julia GRÖNVALL SWE 65.65 15 14
15 Griselda SERRALLACH ESP 61.98 13 15
WD Vivien GALLEE AUT
WD Elodie EUDINE FRA

Open d’Andorra Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Viktor ZUBIK FIN 58.80 30.71 28.09 5.92 5.42 5.58 5.42 5.75 0.00 #3
2 A.Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 56.43 24.35 33.08 6.33 6.33 6.67 6.83 6.92 1.00 #2
3 Javier RAYA BUENACHE ESP 55.40 21.40 34.00 6.67 6.75 6.67 6.83 7.08 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Javier RAYA BUENACHE ESP 135.52 67.54 67.98 6.75 6.33 7.00 6.83 7.08 0.00 #1
2 A.Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 114.06 50.22 63.84 6.50 5.83 6.25 6.67 6.67 0.00 #2
3 Viktor ZUBIK FIN 103.35 45.69 57.66 6.08 5.25 5.92 5.75 5.83 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Javier RAYA BUENACHE ESP 190.92 3 1
2 A.Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 170.49 2 2
3 Viktor ZUBIK FIN 162.15 1 3

Open d’Andorra Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 53.26 28.72 24.54 6.00 5.83 6.25 6.42 6.17 0.00 #4
2 Chantalle KERRY AUS 45.97 23.49 22.48 5.42 5.58 5.67 5.67 5.75 0.00 #8
3 Michaela DU TOIT RSA 43.20 23.40 20.80 5.25 5.08 5.25 5.25 5.17 1.00 #7
4 Marta GARCIA ORGE ESP 36.27 16.97 20.30 5.08 4.83 4.83 5.33 5.33 1.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Michaela DU TOIT RSA 82.90 41.97 40.93 5.25 4.75 5.25 5.25 5.08 0.00 #2
2 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 80.38 37.84 44.54 5.75 5.25 5.42 5.92 5.50 2.00 #4
3 Chantalle KERRY AUS 77.45 34.12 43.33 5.33 5.17 5.58 5.33 5.67 0.00 #3
4 Marta GARCIA ORGE ESP 76.39 36.85 40.54 5.17 4.83 4.92 5.25 5.17 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Sonia LAFUENTE MARTÍNEZ ESP 133.64 1 2
2 Michaela DU TOIT RSA 126.10 3 1
3 Chantalle KERRY AUS 123.42 2 3
4 Marta GARCIA ORGE ESP 112.66 4 4
WD Kerstin FRANK AUT
WD Yu Jin CHOI KOR
WD Hae Jin KIM KOR
WD Anne Line GJERSEM NOR

Open d’Andorra Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER 53.57 28.57 25.00 6.25 5.92 6.33 6.50 6.25 0.00 #5
2 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 52.85 27.83 25.02 5.92 6.42 6.17 6.25 6.50 0.00 #7
3 Anastasiia KHROMOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 52.05 30.37 21.68 5.25 5.17 5.50 5.67 5.50 0.00 #6
4 Olesja KARMI / Max LINDHOLM FIN 51.57 27.17 24.40 6.33 5.75 6.33 6.17 5.92 0.00 #2
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 50.22 26.30 23.92 5.75 5.58 6.00 6.50 6.08 0.00 #1
6 Thea RABE / Timothy KOLETO NOR 47.63 24.43 23.20 5.58 5.67 5.92 6.00 5.83 0.00 #4
7 Peroline OJARDIAS / Michael BRAMANTE FRA 44.30 24.30 22.00 5.42 5.33 5.50 5.92 5.33 2.00 #8
8 Eleanor HIRST / Jordan BARRETT GRB 40.52 21.24 19.28 5.17 4.92 4.67 5.00 4.33 0.00 #3

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER 86.17 45.97 41.20 6.42 6.42 7.33 7.08 7.08 1.00 #8
2 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 85.17 45.77 40.40 6.67 6.42 7.00 6.67 6.92 1.00 #7
3 Olesja KARMI / Max LINDHOLM FIN 76.20 40.70 36.50 6.08 5.58 6.42 6.17 6.17 1.00 #5
4 Anastasiia KHROMOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 73.67 40.97 33.70 5.75 5.33 5.75 5.75 5.50 1.00 #6
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 71.57 34.47 37.10 5.83 5.67 6.42 6.50 6.50 0.00 #4
6 Peroline OJARDIAS / Michael BRAMANTE FRA 69.20 38.00 32.20 5.33 5.00 5.58 5.42 5.50 1.00 #2
7 Eleanor HIRST / Jordan BARRETT GRB 68.47 38.07 30.40 5.00 4.75 4.92 5.50 5.17 0.00 #1
8 Thea RABE / Timothy KOLETO NOR 61.31 28.11 33.20 5.50 5.25 5.67 5.92 5.33 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER 139.74 1 1
2 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 138.02 2 2
3 Olesja KARMI / Max LINDHOLM FIN 127.77 4 3
4 Anastasiia KHROMOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 125.72 3 4
5 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 121.79 5 5
6 Peroline OJARDIAS / Michael BRAMANTE FRA 113.50 7 6
7 Eleanor HIRST / Jordan BARRETT GRB 108.99 8 7
8 Thea RABE / Timothy KOLETO NOR 108.94 6 8
WD Laureline AUBRY / Kevin BELLINGARD FRA

Open d’Andorra Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 57.47 32.53 24.94 6.08 5.92 6.50 6.42 6.25 0.00 #5
2 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA 48.95 27.57 21.38 5.33 5.00 5.50 5.58 5.33 0.00 #4
3 Anastasiia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 42.96 24.64 18.32 4.58 4.50 4.58 4.75 4.50 0.00 #7
4 Sasha FEAR / Jack OSMAN GRB 41.72 25.40 16.32 4.00 3.67 4.08 4.33 4.33 0.00 #2
5 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 40.18 22.40 18.78 4.58 4.58 4.67 5.08 4.58 1.00 #6
6 Elizaveta ORLOVA / Stephano SHUSTER AUT 35.82 22.14 13.68 3.67 3.17 3.33 3.67 3.25 0.00 #9
7 Laura BOUTARY / Leo DORNIER FRA 35.69 21.57 15.12 4.00 3.58 3.83 4.08 3.42 1.00 #1
8 Anna NEVEROVA / Aleksander EVMENOV RUS 34.84 19.70 15.14 3.92 3.67 3.92 3.83 3.58 0.00 #3
9 Jessica MARJOT / Daniel LINDEN GRB 31.68 18.80 13.88 3.42 3.42 3.42 3.83 3.25 1.00 #8

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 80.80 42.40 38.40 6.17 6.00 6.58 6.58 6.67 0.00 #9
2 Sasha FEAR / Jack OSMAN GRB 61.10 33.60 27.50 4.75 4.17 4.50 4.75 4.75 0.00 #6
3 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA 58.70 28.90 29.80 4.92 4.75 4.92 5.33 4.92 0.00 #8
4 Elizaveta ORLOVA / Stephano SCHUSTER AUT 52.76 30.66 23.10 4.00 3.67 3.92 3.92 3.75 1.00 #4
5 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 51.40 26.50 25.90 4.17 4.00 4.42 4.67 4.33 1.00 #5
6 Anastasiia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 45.80 21.90 23.90 3.75 3.92 3.92 4.33 4.00 0.00 #7
7 Jessica MARJOT / Daniel LINDEN GRB 44.74 24.34 20.40 3.50 3.25 3.42 3.67 3.17 0.00 #1
8 Laura BOUTARY / Leo DORNIER FRA 42.67 21.07 21.60 3.75 3.50 3.50 3.92 3.33 0.00 #3
9 Anna NEVEROVA / Aleksander EVMENOV RUS 39.16 21.56 18.60 3.00 3.00 3.00 3.42 3.08 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 138.27 1 1
2 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA 107.65 2 3
3 Sasha FEAR / Jack OSMAN GRB 102.82 4 2
4 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 91.58 5 5
5 Anastasiia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 88.76 3 6
6 Elizaveta ORLOVA / Stephano SCHUSTER AUT 88.58 6 4
7 Laura BOUTARY / Leo DORNIER FRA 78.36 7 8
8 Jessica MARJOT / Daniel LINDEN GRB 76.42 9 7
9 Anna NEVEROVA / Aleksander EVMENOV RUS 74.00 8 9

Open d’Andorra Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Héctor ALONSO SERRANO ESP 63.25 33.66 29.59 5.67 5.42 6.25 6.00 6.25 0.00 #3
2 Aleix GABARA XANCÓ ESP 57.97 28.97 29.00 5.67 5.42 6.08 5.83 6.00 0.00 #4
3 Ton CONSUL VIVAR ESP 57.62 30.70 26.92 5.33 5.17 5.42 5.58 5.42 0.00 #5
4 Tomàs LLORENS GUARINO ESP 45.70 23.36 23.34 4.75 4.67 4.58 4.67 4.67 1.00 #1
5 Ernesto MARTÍNEZ FERRÁN ESP 41.58 17.07 24.51 4.92 4.92 4.67 4.83 5.17 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Héctor ALONSO SERRANO ESP 119.93 56.41 63.52 6.17 6.25 6.42 6.42 6.50 0.00 #5
2 Aleix GABARA XANCÓ ESP 109.42 51.92 57.50 5.83 5.42 6.00 5.75 5.75 0.00 #4
3 Ton CONSUL VIVAR ESP 99.29 46.13 53.16 5.33 5.00 5.42 5.58 5.25 0.00 #3
4 Tomàs LLORENS GUARINO ESP 95.45 49.11 46.34 4.92 4.42 4.50 4.83 4.50 0.00 #2
5 Ernesto MARTÍNEZ FERRÁN ESP 86.70 39.38 48.32 4.92 4.58 4.75 5.08 4.83 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Héctor ALONSO SERRANO ESP 183.18 1 1
2 Aleix GABARA XANCÓ ESP 167.39 2 2
3 Ton CONSUL VIVAR ESP 156.91 3 3
4 Tomàs LLORENS GUARINO ESP 141.15 4 4
5 Ernesto MARTÍNEZ FERRÁN ESP 128.28 5 5