2016 Sportland Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 62.17 34.50 27.67 5.33 5.17 5.50 5.75 5.92 0.00 #3
2 Alexander MASZLJANKO HUN 44.16 21.99 23.17 4.75 4.42 4.42 4.83 4.75 1.00 #5
3 Darian KAPTICH AUS 40.99 22.49 18.50 3.75 3.50 3.92 3.75 3.58 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Petr GUMENNIK RUS 121.77 62.43 60.34 5.92 5.50 6.17 6.33 6.25 1.00 #3
2 Alexander MASZLJANKO HUN 87.89 45.87 44.02 4.50 4.17 4.42 4.50 4.42 2.00 #2
3 Darian KAPTICH AUS 76.89 38.87 38.02 4.00 3.50 3.92 3.92 3.67 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Petr GUMENNIK RUS 183.94 1 1
2 Alexander MASZLJANKO HUN 132.05 2 2
3 Darian KAPTICH AUS 117.88 3 3
WD Olgied FEBBI ITA
WD Guido Alberto OFFSASS ITA

2016 Sportland Trophy Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Roberta RODEGHIERO ITA 59.46 34.60 24.86 6.08 5.92 6.33 6.33 6.42 0.00 #24
2 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 52.79 29.93 22.86 5.75 5.42 6.00 5.58 5.83 0.00 #8
3 Johanna ALLIK EST 50.63 26.23 24.40 6.17 5.75 6.08 6.25 6.25 0.00 #19
4 Helery HALVIN EST 49.81 26.23 23.58 5.83 5.58 6.08 6.00 6.00 0.00 #23
5 Hristina VASSILEVA BUL 49.17 27.89 21.28 5.42 5.08 5.42 5.42 5.25 0.00 #2
6 Fleur MAXWELL LUX 49.15 26.03 24.12 6.08 5.67 6.08 6.08 6.25 1.00 #5
7 Danielle HARRISON GBR 48.58 26.40 22.18 5.33 5.33 5.67 5.58 5.83 0.00 #1
8 Fruzsina MEDGYESI HUN 47.97 26.75 22.22 5.50 5.42 5.67 5.67 5.50 1.00 #6
9 Karly ROBERTSON GBR 46.70 25.44 22.26 5.42 5.25 5.75 5.58 5.83 1.00 #14
10 Elin HALLBERG SWE 46.05 23.57 22.48 5.75 5.50 5.50 5.67 5.67 0.00 #21
11 Elizaveta LEONOVA EST 45.32 26.40 19.92 5.00 4.83 5.00 5.00 5.08 1.00 #12
12 Isadora Marie WILLIAMS BRA 44.96 22.84 22.12 5.58 5.25 5.58 5.67 5.58 0.00 #15
13 Olivia TUUVA FIN 42.91 22.97 20.94 5.33 5.00 5.17 5.42 5.25 1.00 #18
14 Micol CRISTINI ITA 42.76 21.10 22.66 5.75 5.42 5.75 5.58 5.83 1.00 #20
15 Daniela STOEVA BUL 39.56 21.44 19.12 4.92 4.50 4.83 4.83 4.83 1.00 #9
16 Katie POWELL GBR 38.95 19.95 20.00 4.92 4.67 5.00 5.08 5.33 1.00 #16
17 Tanja ODERMATT SUI 37.56 19.56 19.00 4.92 4.58 4.67 4.83 4.75 1.00 #22
18 Christina GRILL AUT 33.80 16.80 18.00 4.58 4.25 4.50 4.67 4.50 1.00 #11
19 Ursa KRUSEC SLO 26.84 14.30 13.54 3.58 3.17 3.17 3.50 3.50 1.00 #10
20 Justiina NIEMI FIN 26.10 10.30 16.80 4.25 4.08 4.00 4.42 4.25 1.00 #17

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Roberta RODEGHIERO ITA 106.83 55.36 51.47 6.50 6.17 6.58 6.50 6.42 0.00 #20
2 Isadora Marie WILLIAMS BRA 104.62 57.02 47.60 5.92 5.58 6.17 6.08 6.00 0.00 #9
3 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 96.32 48.79 48.53 6.08 5.83 6.00 6.17 6.25 1.00 #19
4 Fruzsina MEDGYESI HUN 88.85 44.91 44.94 5.58 5.42 5.67 5.67 5.75 1.00 #13
5 Johanna ALLIK EST 88.16 39.17 49.99 6.33 6.08 6.17 6.33 6.33 1.00 #18
6 Danielle HARRISON GBR 85.84 39.91 46.93 5.58 5.67 5.92 6.08 6.08 1.00 #14
7 Karly ROBERTSON GBR 85.19 38.79 46.40 5.75 5.50 5.75 5.83 6.17 0.00 #12
8 Fleur MAXWELL LUX 84.31 35.24 51.07 6.42 6.17 6.25 6.50 6.58 2.00 #15
9 Elin HALLBERG SWE 84.18 38.58 45.60 5.58 5.50 5.67 5.83 5.92 0.00 #11
10 Hristina VASSILEVA BUL 82.90 41.56 41.34 5.25 4.92 5.25 5.17 5.25 0.00 #16
11 Helery HALVIN EST 81.36 35.69 46.67 6.00 5.42 5.67 6.08 6.00 1.00 #17
12 Tanja ODERMATT SUI 81.36 44.97 36.39 4.58 4.33 4.58 4.58 4.67 0.00 #4
13 Micol CRISTINI ITA 77.08 34.34 43.74 5.50 5.25 5.42 5.50 5.67 1.00 #7
14 Elizaveta LEONOVA EST 72.39 33.05 39.34 5.17 4.67 4.75 5.00 5.00 0.00 #10
15 Katie POWELL GBR 68.91 35.30 35.61 4.42 4.17 4.50 4.75 4.42 2.00 #5
16 Olivia TUUVA FIN 65.94 28.34 37.60 4.83 4.50 4.67 4.83 4.67 0.00 #8
17 Daniela STOEVA BUL 64.78 30.44 35.34 4.75 4.17 4.42 4.42 4.33 1.00 #6
18 Christina GRILL AUT 58.29 28.23 31.06 4.08 3.67 3.83 4.00 3.83 1.00 #3
19 Justiina NIEMI FIN 50.33 19.93 30.40 4.08 3.58 3.67 3.92 3.75 0.00 #1
20 Ursa KRUSEC SLO 42.87 21.66 23.21 3.17 2.75 2.75 2.92 2.92 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Roberta RODEGHIERO ITA 166.29 1 1
2 Isadora Marie WILLIAMS BRA 149.58 12 2
3 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 149.11 2 3
4 Johanna ALLIK EST 138.79 3 5
5 Fruzsina MEDGYESI HUN 136.82 8 4
6 Danielle HARRISON GBR 134.42 7 6
7 Fleur MAXWELL LUX 133.46 6 8
8 Hristina VASSILEVA BUL 132.07 5 10
9 Karly ROBERTSON GBR 131.89 9 7
10 Helery HALVIN EST 131.17 4 11
11 Elin HALLBERG SWE 130.23 10 9
12 Micol CRISTINI ITA 119.84 14 13
13 Tanja ODERMATT SUI 118.92 17 12
14 Elizaveta LEONOVA EST 117.71 11 14
15 Olivia TUUVA FIN 108.85 13 16
16 Katie POWELL GBR 107.86 16 15
17 Daniela STOEVA BUL 104.34 15 17
18 Christina GRILL AUT 92.09 18 18
19 Justiina NIEMI FIN 76.43 20 19
20 Ursa KRUSEC SLO 69.71 19 20
WD Eliska BREZINOVA CZE
WD Aimee BUCHANAN ISR
WD Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
WD Sinem KUYUCU TUR

2016 Sportland Trophy Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kevin REYNOLDS CAN 67.84 32.76 36.08 7.17 6.42 7.33 7.58 7.58 1.00 #1
2 Aleksandr PETROV RUS 67.83 34.83 35.00 7.33 6.92 6.58 7.17 7.00 2.00 #3
3 Nicola TODESCHINI SUI 63.15 33.32 29.83 6.08 5.58 5.92 6.08 6.17 0.00 #2
4 Stephane WALKER SUI 61.07 31.66 29.41 5.83 5.25 6.08 6.00 6.25 0.00 #6
5 Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 57.27 26.53 31.74 6.33 6.08 6.25 6.50 6.58 1.00 #5
6 Adrien BANNISTER ITA 56.04 29.46 27.58 5.75 5.17 5.50 5.58 5.58 1.00 #7
7 Michael NEUMAN SVK 55.36 28.93 26.43 5.42 5.00 5.17 5.42 5.42 0.00 #4
8 Samuel KOPPEL EST 51.46 24.63 28.83 5.75 5.50 5.67 5.83 6.08 2.00 #9
9 Conor STAKELUM IRL 47.25 21.67 25.58 5.25 4.83 5.00 5.33 5.17 0.00 #8

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kevin REYNOLDS CAN 148.20 77.20 73.00 7.42 6.83 7.25 7.50 7.50 2.00 #9
2 Aleksandr PETROV RUS 143.01 69.17 73.84 7.42 6.83 7.42 7.58 7.67 0.00 #8
3 Stephane WALKER SUI 129.62 68.94 60.68 6.00 5.58 6.17 6.17 6.42 0.00 #7
4 Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 123.56 63.22 61.34 6.00 5.83 6.17 6.42 6.25 1.00 #6
5 Nicola TODESCHINI SUI 109.45 52.79 56.66 6.00 5.08 5.67 5.75 5.83 0.00 #1
6 Samuel KOPPEL EST 98.32 48.66 50.66 5.08 4.92 4.75 5.33 5.25 1.00 #3
7 Adrien BANNISTER ITA 88.91 45.75 47.16 5.17 4.25 4.25 4.83 5.08 4.00 #5
8 Conor STAKELUM IRL 86.94 40.44 46.50 4.58 4.17 4.58 4.92 5.00 0.00 #2
9 Michael NEUMAN SVK 84.33 40.67 44.66 4.67 4.08 4.33 4.67 4.58 1.00 #4

Total

 

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin REYNOLDS CAN 216.04 1 1
2 Aleksandr PETROV RUS 210.84 2 2
3 Stephane WALKER SUI 190.69 4 3
4 Felipe MONTOYA PULGARÍN ESP 180.83 5 4
5 Nicola TODESCHINI SUI 172.60 3 5
6 Samuel KOPPEL EST 149.78 8 6
7 Adrien BANNISTER ITA 144.95 6 7
8 Michael NEUMAN SVK 139.69 7 9
9 Conor STAKELUM IRL 134.19 9 8

2016 Sportland Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alisa LOZKO RUS 61.12 34.50 26.62 6.42 6.42 6.50 6.92 7.00 0.00 #17
2 Matilde BATTAGIN ITA 45.11 25.77 19.34 4.83 4.50 4.92 4.92 5.00 0.00 #20
3 Alisa PANCHENKO UKR 40.87 23.87 18.00 4.83 4.25 4.50 4.50 4.42 1.00 #5
4 Anna TROGER AUT 39.60 22.46 17.14 4.42 4.00 4.50 4.25 4.25 0.00 #16
5 Elif ERDEM TUR 36.05 19.73 18.32 4.58 4.42 4.33 4.75 4.83 2.00 #21
6 Anastasia VAIPAN LAW GBR 35.76 18.30 17.46 4.50 4.08 4.42 4.33 4.50 0.00 #28
7 Dária JAKAB HUN 35.01 19.67 15.34 3.92 3.67 3.83 3.92 3.83 0.00 #3
8 Júlia BÁTORI HUN 34.78 18.86 16.92 4.33 4.17 4.08 4.33 4.25 1.00 #7
9 Lisa VAN GENCK BEL 34.72 20.86 13.86 3.75 3.33 3.67 3.33 3.25 0.00 #25
10 Ilaria STROPPA ITA 34.72 17.46 17.26 4.42 4.08 4.33 4.42 4.33 0.00 #6
11 Ilayda BAYAR TUR 34.19 19.99 15.20 3.83 3.50 3.92 3.92 3.83 1.00 #1
12 Frida SANDGREN SWE 33.08 17.66 15.42 3.92 3.67 3.83 3.92 3.92 0.00 #23
13 Nina POLSAK SLO 32.91 17.79 15.12 3.83 3.75 3.67 3.83 3.83 0.00 #9
14 Rebecka JOHANSSON SWE 32.81 17.09 15.72 4.00 3.83 3.75 4.00 4.08 0.00 #2
15 Emilia-Ros OMARSDOTTIR ISL 32.60 17.40 15.20 3.75 3.58 3.75 3.92 4.00 0.00 #29
16 Zselyke KENEZ ROU 32.19 16.47 15.72 3.92 3.75 3.83 4.08 4.08 0.00 #8
17 Naja FERKOV SLO 30.87 15.27 15.60 4.00 3.75 3.75 4.00 4.00 0.00 #26
18 Begum BOYNUKISA TUR 30.59 16.79 13.80 3.42 3.33 3.50 3.67 3.33 0.00 #19
19 Marusa UDRIH SLO 30.56 16.02 14.54 3.75 3.42 3.67 3.75 3.58 0.00 #12
20 Layla LABERNY GER 30.19 15.93 14.26 3.75 3.58 3.50 3.50 3.50 0.00 #24
21 Tena COPOR CRO 29.93 15.93 15.00 3.83 3.67 3.67 3.75 3.83 1.00 #15
22 Zona APOSTOLOVIC SRB 28.88 14.82 14.06 3.33 3.33 3.42 3.75 3.75 0.00 #14
23 Buse BAYRAMOGLU TUR 28.60 14.18 14.42 3.67 3.42 3.42 3.75 3.75 0.00 #27
24 Chiara PAGANIN ITA 28.21 13.37 14.84 3.83 3.58 3.33 3.83 4.00 0.00 #22
25 Michaela STIMAC ROJTINIC CRO 28.02 15.30 13.72 3.33 3.25 3.33 3.67 3.58 1.00 #13
26 Giorgia Isabella SECHI CYP 14.13 6.27 7.86 2.17 1.83 1.83 2.17 1.83 0.00 #11
27 Larisa SAFARIC SLO 13.33 4.67 8.66 2.25 2.08 2.00 2.25 2.25 0.00 #4
28 Romana GRGIC CRO 12.93 4.65 8.28 2.17 2.00 1.83 2.17 2.17 0.00 #18
29 Liza BRILEJ SLO 12.58 6.50 7.08 1.92 1.67 1.50 1.92 1.83 1.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alisa LOZKO RUS 120.20 62.87 57.33 7.08 6.75 7.33 7.42 7.25 0.00 #29
2 Júlia BÁTORI HUN 71.48 36.41 35.07 4.50 4.25 4.33 4.42 4.42 0.00 #22
3 Dária JAKAB HUN 66.60 32.93 34.67 4.42 4.25 4.25 4.42 4.33 1.00 #23
4 Elif ERDEM TUR 65.00 32.54 33.46 4.42 4.00 4.33 4.08 4.08 1.00 #25
5 Frida SANDGREN SWE 64.75 29.95 34.80 4.33 4.08 4.42 4.50 4.42 0.00 #18
6 Ilaria STROPPA ITA 62.54 28.01 34.53 4.33 4.08 4.33 4.42 4.42 0.00 #20
7 Anastasia VAIPAN LAW GBR 62.33 26.92 36.41 4.58 4.42 4.42 4.67 4.67 1.00 #24
8 Ilayda BAYAR TUR 62.03 30.89 32.14 3.92 3.75 4.17 4.17 4.08 1.00 #19
9 Alisa PANCHENKO UKR 61.37 28.78 33.59 4.58 3.83 4.33 4.08 4.17 1.00 #27
10 Nina POLSAK SLO 61.07 30.20 31.87 4.17 3.92 3.83 4.08 3.92 1.00 #17
11 Lisa VAN GENCK BEL 59.76 29.63 30.13 3.92 3.58 3.83 3.83 3.67 0.00 #21
12 Anna TROGER AUT 58.54 28.93 29.61 3.75 3.50 3.67 3.92 3.67 0.00 #26
13 Matilde BATTAGIN ITA 58.25 26.32 32.93 4.33 4.08 3.67 4.33 4.17 1.00 #28
14 Naja FERKOV SLO 57.72 26.12 31.60 4.08 3.75 4.00 4.00 3.92 0.00 #13
15 Marusa UDRIH SLO 56.98 29.45 28.53 3.67 3.42 3.83 3.58 3.33 1.00 #11
16 Layla LABERNY GER 55.78 25.39 30.39 4.00 3.58 4.00 3.83 3.58 0.00 #10
17 Zselyke KENEZ ROU 54.65 24.91 31.74 4.17 3.75 3.83 4.17 3.92 2.00 #14
18 Buse BAYRAMOGLU TUR 53.51 26.84 26.67 3.42 3.08 3.50 3.42 3.25 0.00 #7
19 Emilia-Ros OMARSDOTTIR ISL 53.23 24.37 29.86 3.83 3.75 3.50 3.75 3.83 1.00 #15
20 Chiara PAGANIN ITA 52.31 24.84 27.47 3.58 3.17 3.33 3.42 3.67 0.00 #6
21 Rebecka JOHANSSON SWE 51.18 22.19 29.99 3.92 3.58 3.58 3.83 3.83 1.00 #16
22 Tena COPOR CRO 50.09 23.62 29.47 3.83 3.50 3.42 3.75 3.92 3.00 #9
23 Zona APOSTOLOVIC SRB 49.60 21.86 27.74 3.42 3.25 3.33 3.67 3.67 0.00 #8
24 Michaela STIMAC ROJTINIC CRO 48.24 25.04 23.20 3.00 2.67 3.08 2.92 2.83 0.00 #5
25 Begum BOYNUKISA TUR 42.54 18.74 24.80 3.33 2.92 3.17 3.25 2.83 1.00 #12
26 Giorgia Isabella SECHI CYP 31.36 14.69 16.67 2.33 1.75 2.25 2.17 1.92 0.00 #4
27 Liza BRILEJ SLO 30.56 15.42 16.14 2.17 1.83 1.92 2.17 2.00 1.00 #1
28 Romana GRGIC CRO 24.74 8.68 17.06 2.33 2.00 2.08 2.17 2.08 1.00 #2
29 Larisa SAFARIC SLO 24.58 13.04 14.54 1.92 1.58 1.67 2.00 1.92 3.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alisa LOZKO RUS 181.32 1 1
2 Júlia BÁTORI HUN 106.26 8 2
3 Matilde BATTAGIN ITA 103.36 2 13
4 Alisa PANCHENKO UKR 102.24 3 9
5 Dária JAKAB HUN 101.61 7 3
6 Elif ERDEM TUR 101.05 5 4
7 Anna TROGER AUT 98.14 4 12
8 Anastasia VAIPAN LAW GBR 98.09 6 7
9 Frida SANDGREN SWE 97.83 12 5
10 Ilaria STROPPA ITA 97.26 10 6
11 Ilayda BAYAR TUR 96.22 11 8
12 Lisa VAN GENCK BEL 94.48 9 11
13 Nina POLSAK SLO 93.98 13 10
14 Naja FERKOV SLO 88.59 17 14
15 Marusa UDRIH SLO 87.54 19 15
16 Zselyke KENEZ ROU 86.84 16 17
17 Layla LABERNY GER 85.97 20 16
18 Emilia-Ros OMARSDOTTIR ISL 85.83 15 19
19 Rebecka JOHANSSON SWE 83.99 14 21
20 Buse BAYRAMOGLU TUR 82.11 23 18
21 Chiara PAGANIN ITA 80.52 24 20
22 Tena COPOR CRO 80.02 21 22
23 Zona APOSTOLOVIC SRB 78.48 22 23
24 Michaela STIMAC ROJTINIC CRO 76.26 25 24
25 Begum BOYNUKISA TUR 73.13 18 25
26 Giorgia Isabella SECHI CYP 45.49 26 26
27 Liza BRILEJ SLO 43.14 29 27
28 Larisa SAFARIC SLO 37.91 27 29
29 Romana GRGIC CRO 37.67 28 28

Sportland Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alexander BOROVOJ HUN 43.72 22.97 21.75 4.42 4.08 4.25 4.50 4.50 1.00 #2
2 Carlo Vittorio PALERMO ITA 43.18 19.77 23.41 4.83 4.25 4.67 4.83 4.83 0.00 #5
3 Charlton DOHERTY AUS 37.29 17.05 21.24 4.33 4.17 4.08 4.33 4.33 1.00 #7
4 Olgied FEBBI ITA 32.62 15.20 19.42 4.17 3.58 3.67 4.08 3.92 2.00 #4
5 Steven BAKER CRO 29.83 14.75 15.08 3.33 2.83 3.00 3.00 2.92 0.00 #1
6 Tomislav MIKULANDRIC CRO 21.64 8.49 13.15 2.83 2.33 2.58 2.83 2.58 0.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Carlo Vittorio PALERMO ITA 89.24 43.74 46.50 4.75 4.33 4.67 4.75 4.75 1.00 #4
2 Olgied FEBBI ITA 75.53 31.53 44.00 4.67 4.08 4.50 4.42 4.33 0.00 #1
3 Charlton DOHERTY AUS 73.25 32.57 40.68 4.25 3.92 4.17 4.00 4.00 0.00 #6
4 Alexander BOROVOJ HUN 72.05 30.21 42.84 4.50 4.00 4.17 4.50 4.25 1.00 #5
5 Steven BAKER CRO 55.83 22.47 34.36 3.67 3.25 3.42 3.42 3.42 1.00 #3
6 Tomislav MIKULANDRIC CRO 41.13 15.79 25.34 3.00 2.25 2.50 2.67 2.25 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Carlo Vittorio PALERMO ITA 132.42 2 1
2 Alexander BOROVOJ HUN 115.77 1 4
3 Charlton DOHERTY AUS 110.54 3 3
4 Olgied FEBBI ITA 108.15 4 2
5 Steven BAKER CRO 85.66 5 5
6 Tomislav MIKULANDRIC CRO 62.77 6 6
WD Gratiano DINU ROU
WD Daniel PATRICHE ROU

 

Sportland Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Joanna KALLELA FIN 38.67 21.27 17.40 4.42 4.08 4.33 4.42 4.50 0.00 #19
2 Zselyke KENEZ ROU 36.96 20.30 16.66 4.25 3.83 4.17 4.25 4.33 0.00 #23
3 Lyydia MAATTANEN FIN 35.86 20.26 17.60 4.67 4.08 4.17 4.50 4.58 2.00 #21
4 Dorka HAVASI HUN 35.37 18.23 17.14 4.42 4.00 4.25 4.33 4.42 0.00 #26
5 Milica JOKIC SRB 34.66 18.60 16.06 4.00 3.75 4.08 4.08 4.17 0.00 #16
6 Valentina BARBERINI ITA 34.54 18.80 15.74 4.17 3.67 3.92 3.83 4.08 0.00 #20
7 Renee HAMBLY AUS 33.69 17.67 17.02 4.17 4.08 4.42 4.17 4.42 1.00 #2
8 Natalja GORDEEVA EST 33.55 17.29 16.26 4.08 3.83 4.08 4.17 4.17 0.00 #12
9 Hrafnhildur BIRGISDOTTIR ISL 33.41 16.81 16.60 4.17 3.83 4.17 4.33 4.25 0.00 #1
10 Lydia BRUHN SWE 33.21 16.73 16.48 4.42 3.92 4.00 4.08 4.17 0.00 #22
11 Alessia ZARDINI ITA 32.74 17.04 16.70 4.33 3.83 4.08 4.33 4.33 1.00 #9
12 Linnea STRÖMBERG SWE 32.46 17.68 14.78 3.83 3.50 3.58 3.75 3.83 0.00 #28
13 YANCEY CHAN AUS 32.24 17.62 14.62 3.67 3.42 3.67 3.67 3.83 0.00 #7
14 Anna DEGTYAREVA RUS 30.21 15.81 15.40 3.92 3.58 3.75 4.08 3.92 1.00 #29
15 Jana SAVINA ITA 30.16 14.30 15.86 4.25 3.67 3.83 4.08 4.00 0.00 #14
16 Alina MARTYNIUK UKR 29.46 13.86 15.60 3.83 3.50 3.92 4.17 4.08 0.00 #25
17 Kristina DUBROVSKAYA CYP 29.20 14.80 14.40 3.75 3.25 3.58 3.67 3.75 0.00 #17
18 Alisa PANCHENKO UKR 29.14 15.20 14.94 3.92 3.50 3.75 3.83 3.67 1.00 #10
19 Jovana TOMOVIC SRB 28.99 15.51 13.48 3.50 3.08 3.42 3.42 3.42 0.00 #3
20 Fanny RAABE SWE 28.86 15.18 14.68 3.75 3.42 3.67 3.83 3.67 1.00 #13
21 Júlia BÁTORI HUN 28.77 13.17 16.60 4.25 3.92 4.08 4.25 4.25 1.00 #24
22 Mariya ASTASHENKOVA UKR 27.72 12.40 15.32 3.83 3.42 3.83 4.08 4.00 0.00 #27
23 Valentina MIKAC CRO 27.54 14.78 13.76 3.67 3.17 3.42 3.42 3.50 1.00 #18
24 Ana CATANA ROU 27.33 14.51 12.82 3.42 3.00 3.17 3.17 3.25 0.00 #4
25 Martina SCOCCIMARO ITA 26.60 12.60 15.00 3.83 3.42 3.75 3.83 3.92 1.00 #11
26 Zahra LARY UAE 22.64 10.58 12.06 3.08 2.75 3.00 3.17 3.08 0.00 #5
27 Arijana TIRAK BIH 19.12 8.20 11.92 3.25 2.58 2.92 3.08 3.08 1.00 #8

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Joanna KALLELA FIN 74.82 38.88 36.94 4.75 4.33 4.67 4.67 4.67 1.00 #25
2 Valentina BARBERINI ITA 65.79 31.65 34.14 4.42 4.00 4.17 4.42 4.33 0.00 #22
3 YANCEY CHAN AUS 65.10 31.24 33.86 4.33 3.92 4.33 4.33 4.25 0.00 #11
4 Anna DEGTYAREVA RUS 64.13 32.27 33.86 4.58 3.83 4.33 4.25 4.17 2.00 #15
5 Zselyke KENEZ ROU 62.59 29.32 34.27 4.33 3.92 4.33 4.42 4.42 1.00 #23
6 Natalja GORDEEVA EST 62.51 29.26 34.25 4.33 4.08 4.33 4.58 4.08 1.00 #19
7 Lyydia MAATTANEN FIN 62.05 27.20 35.85 4.58 4.33 4.33 4.58 4.58 1.00 #27
8 Alisa PANCHENKO UKR 61.79 28.92 33.87 4.33 3.92 4.33 4.42 4.17 1.00 #9
9 Dorka HAVASI HUN 61.66 28.59 35.07 4.67 4.08 4.25 4.50 4.42 2.00 #26
10 Júlia BÁTORI HUN 60.52 26.99 34.53 4.33 4.00 4.42 4.50 4.33 1.00 #10
11 Lydia BRUHN SWE 59.36 26.42 32.94 4.33 3.92 4.17 4.17 4.00 0.00 #16
12 Alina MARTYNIUK UKR 58.46 24.33 34.13 4.25 4.00 4.33 4.33 4.42 0.00 #14
13 Alessia ZARDINI ITA 58.31 25.58 33.73 4.25 4.00 4.08 4.33 4.42 1.00 #17
14 Martina SCOCCIMARO ITA 58.28 25.34 32.94 4.17 3.75 4.00 4.25 4.42 0.00 #1
15 Milica JOKIC SRB 58.15 25.75 32.40 4.25 3.58 4.17 4.17 4.08 0.00 #24
16 Jana SAVINA ITA 57.19 23.67 34.52 4.58 4.08 4.33 4.25 4.33 1.00 #12
17 Valentina MIKAC CRO 56.00 25.86 30.14 3.92 3.42 3.75 4.00 3.75 0.00 #3
18 Renee HAMBLY AUS 55.82 21.35 35.47 4.42 4.17 4.50 4.58 4.50 1.00 #21
19 Hrafnhildur BIRGISDOTTIR ISL 55.48 24.41 31.07 4.17 3.67 3.75 4.00 3.83 0.00 #20
20 Ana CATANA ROU 55.23 26.30 28.93 3.75 3.25 3.83 3.58 3.67 0.00 #4
21 Linnea STRÖMBERG SWE 54.68 25.29 32.39 4.08 3.83 3.83 4.33 4.17 3.00 #18
22 Kristina DUBROVSKAYA CYP 54.03 22.89 32.14 4.17 3.67 4.00 4.08 4.17 1.00 #13
23 Mariya ASTASHENKOVA UKR 52.14 21.54 31.60 4.08 3.67 4.08 3.92 4.00 1.00 #7
24 Jovana TOMOVIC SRB 49.75 22.69 29.06 3.83 3.33 3.67 3.75 3.58 2.00 #6
25 Fanny RAABE SWE 47.24 19.65 29.59 3.83 3.42 3.58 3.83 3.83 2.00 #8
26 Arijana TIRAK BIH 44.52 19.59 24.93 3.25 2.75 3.17 3.33 3.08 0.00 #2
27 Zahra LARY UAE 44.10 17.23 27.87 3.58 3.17 3.67 3.67 3.33 1.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Joanna KALLELA FIN 113.49 1 1
2 Valentina BARBERINI ITA 100.33 6 2
3 Zselyke KENEZ ROU 99.55 2 5
4 Lyydia MAATTANEN FIN 97.91 3 7
5 YANCEY CHAN AUS 97.34 13 3
6 Dorka HAVASI HUN 97.03 4 9
7 Natalja GORDEEVA EST 96.06 8 6
8 Anna DEGTYAREVA RUS 94.34 14 4
9 Milica JOKIC SRB 92.81 5 15
10 Lydia BRUHN SWE 92.57 10 11
11 Alessia ZARDINI ITA 91.05 11 13
12 Alisa PANCHENKO UKR 90.93 18 8
13 Renee HAMBLY AUS 89.51 7 18
14 Júlia BÁTORI HUN 89.29 21 10
15 Hrafnhildur BIRGISDOTTIR ISL 88.89 9 19
16 Alina MARTYNIUK UKR 87.92 16 12
17 Jana SAVINA ITA 87.35 15 16
18 Linnea STRÖMBERG SWE 87.14 12 21
19 Martina SCOCCIMARO ITA 84.88 25 14
20 Valentina MIKAC CRO 83.54 23 17
21 Kristina DUBROVSKAYA CYP 83.23 17 22
22 Ana CATANA ROU 82.56 24 20
23 Mariya ASTASHENKOVA UKR 79.86 22 23
24 Jovana TOMOVIC SRB 78.74 19 24
25 Fanny RAABE SWE 76.10 20 25
26 Zahra LARY UAE 66.74 26 27
27 Arijana TIRAK BIH 63.64 27 26
WD Martina – Valeria COLAK CRO
WD Bianka FRIESZ HUN

Sportland Trophy Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kerstin FRANK AUT 48.07 26.41 21.66 5.58 5.08 5.67 5.42 5.33 0.00 #11
2 Carol BRESSANUTTI ITA 47.82 25.68 22.14 5.42 5.33 5.58 5.67 5.67 0.00 #10
3 Dasa GRM SLO 47.69 26.23 21.46 5.50 5.00 5.33 5.50 5.50 0.00 #7
4 Nika CERIC SLO 37.11 21.17 16.94 4.50 3.92 4.25 4.17 4.33 1.00 #4
5 Frances HOWELL GBR 30.65 14.91 16.74 4.42 3.92 4.00 4.33 4.25 1.00 #5
6 Mila PETROVIC SRB 29.51 14.19 15.32 4.00 3.58 3.83 3.92 3.83 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Carol BRESSANUTTI ITA 92.03 45.89 46.14 5.67 5.42 5.67 6.00 6.08 0.00 #6
2 Dasa GRM SLO 82.66 41.27 42.39 5.58 5.00 5.25 5.33 5.33 1.00 #4
3 Kerstin FRANK AUT 71.30 30.16 42.14 5.42 4.92 5.17 5.33 5.50 1.00 #5
4 Nika CERIC SLO 67.77 31.91 35.86 4.58 4.17 4.50 4.58 4.58 0.00 #2
5 Mila PETROVIC SRB 61.64 28.85 32.79 4.25 3.83 4.08 4.25 4.08 0.00 #3
6 Frances HOWELL GBR 57.50 23.43 35.07 4.50 4.08 4.42 4.50 4.42 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Carol BRESSANUTTI ITA 139.85 2 1
2 Dasa GRM SLO 130.35 3 2
3 Kerstin FRANK AUT 119.37 1 3
4 Nika CERIC SLO 104.88 4 4
5 Mila PETROVIC SRB 91.15 6 5
6 Frances HOWELL GBR 88.15 5 6
WD Daniela STOEVA BUL
WD Virág MOLNÁR HUN
WD Bernadett SZAKÁCS HUN
WD Eszter SZOMBATHELYI HUN
WD Sara FALOTICO ITA