2017 Triglav Trophy Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alina SOLOVYEVA RUS 54.23 28.81 26.42 6.67 6.42 6.58 6.67 6.67 1.00 #8
2 Jennifer SCHMIDT GER 46.41 25.27 22.14 5.67 5.25 5.58 5.67 5.50 1.00 #5
3 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 44.34 22.74 22.60 5.67 5.42 5.75 5.83 5.58 1.00 #9
4 Brooklee HAN AUS 44.28 23.40 22.88 5.83 5.67 5.42 5.75 5.92 2.00 #7
5 Su Hyun KIM KOR 41.48 22.60 18.88 4.92 4.58 4.75 4.67 4.67 0.00 #2
6 Dasa GRM SLO 39.20 17.86 21.34 5.67 5.00 5.08 5.50 5.42 0.00 #4
7 Ilaria NOGARO ITA 35.20 16.98 19.22 4.92 4.42 4.67 5.08 4.92 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alina SOLOVYEVA RUS 123.47 65.06 58.41 7.17 7.00 7.50 7.42 7.42 0.00 #6
2 Brooklee HAN AUS 96.62 46.22 50.40 6.08 6.08 6.42 6.50 6.42 0.00 #5
3 Jennifer SCHMIDT GER 78.10 37.10 42.00 5.50 5.17 5.08 5.25 5.25 1.00 #4
4 Dasa GRM SLO 77.53 34.33 43.20 5.75 5.25 5.33 5.25 5.42 0.00 #2
5 Ilaria NOGARO ITA 75.62 35.61 40.01 5.25 4.67 5.00 5.17 4.92 0.00 #3
6 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 72.54 29.47 45.07 5.67 5.25 5.42 5.83 6.00 2.00 #7
7 Su Hyun KIM KOR 66.10 33.56 36.54 4.67 4.50 4.42 4.75 4.50 4.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Alina SOLOVYEVA RUS 177.70 1 1
2 Brooklee HAN AUS 140.90 4 2
3 Jennifer SCHMIDT GER 124.51 2 3
4 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 116.88 3 6
5 Dasa GRM SLO 116.73 6 4
6 Ilaria NOGARO ITA 110.82 7 5
7 Su Hyun KIM KOR 107.58 5 7
WD Daria JAKAB HUN
WD Eszter SZOMBATHELYI HUN

2017 Triglav Trophy Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Andrei LAZUKIN RUS 77.33 42.67 34.66 6.92 6.58 7.00 7.08 7.08 0.00 #3
2 Alexander PETROV RUS 75.62 40.29 36.33 7.42 6.83 7.33 7.33 7.42 1.00 #8
3 Dario BETTI ITA 64.55 36.64 27.91 5.58 5.25 5.67 5.58 5.83 0.00 #9
4 Alberto VANZ ITA 47.77 24.02 24.75 4.83 4.67 5.00 5.08 5.17 1.00 #4
5 Mattia DALLA TORRE ITA 47.53 23.94 24.59 5.00 4.67 4.92 5.00 5.00 1.00 #2
6 Albert MUCK AUT 44.03 20.61 23.42 4.92 4.33 4.75 4.67 4.75 0.00 #10
7 Nicky OBREYKOV BUL 43.19 17.36 25.83 5.25 4.92 5.08 5.25 5.33 0.00 #7
8 Alexander BOROVOJ HUN 40.29 16.63 24.66 5.25 4.83 4.58 5.00 5.00 1.00 #5
9 Alexander MASZLJANKO HUN 39.47 21.63 21.84 4.58 4.17 4.17 4.42 4.50 4.00 #1
10 Josh BROWN GBR 39.23 16.40 23.83 5.08 4.67 4.42 4.83 4.83 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander PETROV RUS 141.94 70.44 71.50 7.17 6.75 7.08 7.42 7.33 0.00 #6
2 Andrei LAZUKIN RUS 137.44 69.92 69.52 7.25 6.75 6.67 6.92 7.17 2.00 #9
3 Dario BETTI ITA 106.95 52.79 55.16 5.75 5.25 5.33 5.58 5.67 1.00 #8
4 Alberto VANZ ITA 103.45 49.77 53.68 5.50 5.17 5.42 5.25 5.50 0.00 #7
5 Nicky OBREYKOV BUL 99.98 53.98 47.00 5.00 4.50 4.58 4.67 4.75 1.00 #2
6 Josh BROWN GBR 99.69 49.69 51.00 5.25 4.92 5.08 5.17 5.08 1.00 #4
7 Mattia DALLA TORRE ITA 95.77 45.59 51.18 5.33 5.17 4.92 5.00 5.17 1.00 #10
8 Alexander BOROVOJ HUN 93.76 42.76 51.00 5.25 4.83 4.92 5.25 5.25 0.00 #5
9 Alexander MASZLJANKO HUN 85.29 39.63 46.66 4.83 4.58 4.67 4.75 4.50 1.00 #3
10 Albert MUCK AUT 84.54 40.54 44.00 4.42 4.25 4.67 4.33 4.33 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Alexander PETROV RUS 217.56 2 1
2 Andrei LAZUKIN RUS 214.77 1 2
3 Dario BETTI ITA 171.50 3 3
4 Alberto VANZ ITA 151.22 4 4
5 Mattia DALLA TORRE ITA 143.30 5 7
6 Nicky OBREYKOV BUL 143.17 7 5
7 Josh BROWN GBR 138.92 10 6
8 Alexander BOROVOJ HUN 134.05 8 8
9 Albert MUCK AUT 128.57 6 10
10 Alexander MASZLJANKO HUN 124.76 9 9

2017 Triglav Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ruaridh FISHER GBR 46.61 24.03 23.58 4.75 4.42 4.75 4.83 4.83 1.00 #1
2 Samuel MCALLISTER IRL 40.62 18.96 21.66 4.50 4.00 4.33 4.33 4.50 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ruaridh FISHER GBR 90.37 43.05 49.32 5.08 4.58 4.92 5.08 5.00 2.00 #2
2 Samuel MCALLISTER IRL 76.17 35.83 41.34 4.42 3.92 4.17 4.08 4.08 1.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Ruaridh FISHER GBR 136.98 1 1
2 Samuel MCALLISTER IRL 116.79 2 2
WD Mate BOROCZ HUN

2017 Triglav Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 65.86 37.74 28.12 7.00 6.83 7.08 7.17 7.08 0.00 #13
2 Sofia SAMODUROVA RUS 58.48 33.88 24.60 6.08 5.92 6.25 6.33 6.17 0.00 #19
3 Paula MIKOLAJCZYK GER 44.32 24.60 19.72 4.83 4.58 5.17 5.08 5.00 0.00 #15
4 Hana CVIJANOVIC CRO 38.50 22.32 16.18 4.00 3.83 4.08 4.25 4.08 0.00 #5
5 Katarina KITAROVIC CRO 35.53 19.25 16.28 4.00 3.92 4.00 4.25 4.17 0.00 #9
6 Nina POLSAK SLO 35.00 19.60 15.40 3.92 3.58 3.92 4.00 3.83 0.00 #10
7 Charlie ANDERSON GBR 32.11 16.79 15.32 3.75 3.67 3.83 4.08 3.83 0.00 #7
8 Patricia SKOPANCIC CRO 32.06 17.58 15.48 3.92 3.58 4.00 3.92 3.92 1.00 #16
9 Emilie GROSCH AUT 31.81 16.81 16.00 4.08 3.75 3.92 4.17 4.08 1.00 #17
10 Kaja GRIL SLO 31.80 17.78 14.02 3.50 3.42 3.42 3.67 3.50 0.00 #8
11 Anna TROGER AUT 31.33 16.91 15.42 3.92 3.67 3.75 3.92 4.00 1.00 #4
12 Emese GLOZIK HUN 31.32 16.48 14.84 3.83 3.58 3.83 3.75 3.58 0.00 #6
13 Valentina INDELICATO ITA 29.43 15.03 16.40 4.25 4.08 3.92 4.08 4.17 2.00 #2
14 Marusa UDRIH SLO 28.81 15.41 14.40 3.67 3.50 3.58 3.75 3.50 1.00 #1
15 Pia OMOVSEK SLO 27.87 13.67 14.20 3.75 3.33 3.58 3.67 3.42 0.00 #18
16 Giorgia ZAMPIERI ITA 24.20 11.40 14.80 3.75 3.58 3.67 3.75 3.75 2.00 #12
17 Nea SMOLEJ SLO 23.86 12.32 13.54 3.67 3.33 3.25 3.25 3.42 2.00 #3
18 Ciara HOEY IRL 21.36 9.70 11.66 3.00 2.58 3.08 2.92 3.00 0.00 #14

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 121.12 62.05 59.07 7.50 7.00 7.42 7.42 7.58 0.00 #17
2 Sofia SAMODUROVA RUS 113.03 63.57 49.46 6.33 5.83 6.25 6.25 6.25 0.00 #16
3 Paula MIKOLAJCZYK GER 70.89 33.22 38.67 5.00 4.50 4.92 4.83 4.92 1.00 #18
4 Hana CVIJANOVIC CRO 68.63 36.56 33.07 4.33 3.83 4.17 4.17 4.17 1.00 #14
5 Katarina KITAROVIC CRO 67.80 34.59 33.21 4.42 3.92 4.25 4.17 4.00 0.00 #13
6 Nina POLSAK SLO 67.53 32.60 34.93 4.50 4.17 4.50 4.33 4.33 0.00 #15
7 Emilie GROSCH AUT 67.30 31.57 35.73 4.42 4.33 4.58 4.58 4.42 0.00 #10
8 Pia OMOVSEK SLO 61.77 30.16 31.61 4.00 3.67 4.00 4.17 3.92 0.00 #6
9 Marusa UDRIH SLO 61.09 32.10 29.99 4.08 3.58 3.75 3.83 3.50 1.00 #1
10 Kaja GRIL SLO 60.81 29.74 31.07 4.08 3.67 3.83 3.92 3.92 0.00 #9
11 Valentina INDELICATO ITA 59.51 27.45 33.06 4.25 3.83 4.17 4.33 4.08 1.00 #3
12 Charlie ANDERSON GBR 59.23 27.17 33.06 4.33 3.92 4.08 4.25 4.08 1.00 #11
13 Emese GLOZIK HUN 58.50 29.23 30.27 4.00 3.75 3.75 3.75 3.67 1.00 #8
14 Anna TROGER AUT 53.50 24.62 29.88 3.92 3.42 3.75 3.92 3.67 1.00 #7
15 Patricia SKOPANCIC CRO 52.03 24.17 29.86 3.83 3.42 3.75 3.83 3.83 2.00 #12
16 Ciara HOEY IRL 42.91 16.78 26.13 3.50 3.08 3.25 3.33 3.17 0.00 #5

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Elizaveta NUGUMANOVA RUS 186.98 1 1
2 Sofia SAMODUROVA RUS 171.51 2 2
3 Paula MIKOLAJCZYK GER 115.21 3 3
4 Hana CVIJANOVIC CRO 107.13 4 4
5 Katarina KITAROVIC CRO 103.33 5 5
6 Nina POLSAK SLO 102.53 6 6
7 Emilie GROSCH AUT 99.11 9 7
8 Kaja GRIL SLO 92.61 10 10
9 Charlie ANDERSON GBR 91.34 7 12
10 Marusa UDRIH SLO 89.90 14 9
11 Emese GLOZIK HUN 89.82 12 13
12 Pia OMOVSEK SLO 89.64 15 8
13 Valentina INDELICATO ITA 88.94 13 11
14 Anna TROGER AUT 84.83 11 14
15 Patricia SKOPANCIC CRO 84.09 8 15
16 Ciara HOEY IRL 64.27 18 16
WD Giorgia ZAMPIERI ITA
WD Nea SMOLEJ SLO
WD Kata GYARMATI HUN

2016 Triglav Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Alice YANG USA 43.81 25.25 20.56 5.42 4.92 4.92 5.25 5.17 2.00 #7
2 Sara CONTI ITA 42.90 23.30 19.60 4.92 4.67 4.83 5.00 5.08 0.00 #21
3 Tina HELLEKEN GER 41.48 22.22 19.26 4.92 4.58 4.67 5.08 4.83 0.00 #18
4 Doris PIRCHER ITA 40.79 21.93 18.86 4.75 4.50 4.67 4.83 4.83 0.00 #6
5 Julia BATORI HUN 39.64 22.02 17.62 4.42 4.17 4.58 4.42 4.42 0.00 #9
6 Mia KOSKINEN FIN 39.15 21.09 18.06 4.58 4.42 4.50 4.50 4.58 0.00 #10
7 Amelia Scarlett JACKSON AUS 38.63 20.49 18.14 4.50 4.50 4.50 4.67 4.50 0.00 #19
8 Sallianna OZTURK FIN 38.62 21.00 18.62 4.92 4.67 4.58 4.67 4.42 1.00 #25
9 Rebecca GILLESPIE GBR 36.17 18.85 17.32 4.33 4.17 4.33 4.50 4.33 0.00 #14
10 Monika PETERKA SLO 36.03 19.89 17.14 4.42 4.17 4.08 4.42 4.33 1.00 #15
11 Kloe ROZGONYI GBR 34.57 17.89 17.68 4.67 4.25 4.17 4.42 4.58 1.00 #8
12 Naja FERKOV SLO 34.19 19.13 16.06 4.08 3.75 4.08 4.25 3.92 1.00 #24
13 Valentina INDELICATO ITA 33.86 16.46 19.40 4.92 4.75 4.58 4.92 5.08 2.00 #26
14 Greta LUPATELLI ITA 33.67 17.75 16.92 4.33 4.00 4.17 4.33 4.33 1.00 #12
15 Suzi MURRAY GBR 32.78 17.92 16.86 4.08 4.08 4.08 4.42 4.42 2.00 #16
16 Tena COPOR CRO 32.68 18.34 15.34 4.08 3.67 3.75 3.92 3.75 1.00 #1
17 Lena KREITMEIER GER 32.48 17.26 16.22 4.33 3.67 3.92 4.17 4.17 1.00 #5
18 Katarina KITAROVIC CRO 31.76 15.56 16.20 4.25 3.75 3.92 4.25 4.08 0.00 #13
19 Michela SACCHET ITA 30.39 15.85 15.54 4.17 3.67 3.83 4.08 3.67 1.00 #11
20 Morgan SWALES GBR 29.61 14.33 17.28 4.42 4.17 4.08 4.50 4.42 2.00 #22
21 Karen KA AUS 29.26 14.80 14.46 3.75 3.42 3.58 3.75 3.58 0.00 #17
22 Vivienne CONTARINO ITA 28.82 13.42 16.40 4.17 3.92 3.83 4.33 4.25 1.00 #20
23 Maria Fernanda CORONA MEX 20.72 10.00 11.72 3.00 2.75 2.83 3.00 3.08 1.00 #3
24 Valeria ORTEGA MEX 16.05 5.73 10.32 2.58 2.33 2.42 2.75 2.83 0.00

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Tina HELLEKEN GER 80.86 39.39 41.47 5.42 5.00 5.17 5.25 5.08 0.00 #22
2 Sara CONTI ITA 76.56 37.88 40.68 5.17 4.92 5.00 5.17 5.17 2.00 #21
3 Sallianna OZTURK FIN 75.92 38.05 39.87 5.17 4.83 4.83 5.17 4.92 2.00 #18
4 Alice YANG USA 72.02 33.34 42.68 5.67 5.17 5.17 5.50 5.17 4.00 #20
5 Amelia Scarlett JACKSON AUS 70.71 35.71 36.00 4.58 4.25 4.50 4.67 4.50 1.00 #15
6 Mia KOSKINEN FIN 69.83 33.23 37.60 4.83 4.42 4.75 4.83 4.67 1.00 #19
7 Doris PIRCHER ITA 68.70 32.10 37.60 4.92 4.58 4.58 4.75 4.67 1.00 #24
8 Rebecca GILLESPIE GBR 68.47 31.80 36.67 4.58 4.42 4.58 4.67 4.67 0.00 #17
9 Naja FERKOV SLO 66.49 32.36 34.13 4.33 4.08 4.17 4.50 4.25 0.00 #13
10 Suzi MURRAY GBR 65.47 26.93 38.54 4.75 4.58 4.67 4.92 5.17 0.00 #11
11 Julia BATORI HUN 64.40 30.80 35.60 4.75 4.42 4.33 4.50 4.25 2.00 #23
12 Valentina INDELICATO ITA 63.14 23.47 40.67 5.17 4.92 4.75 5.25 5.33 1.00 #9
13 Tena COPOR CRO 62.01 30.80 31.21 4.17 3.67 4.00 3.92 3.75 0.00 #7
14 Vivienne CONTARINO ITA 60.34 27.01 33.33 4.33 4.00 4.00 4.17 4.33 0.00 #2
15 Greta LUPATELLI ITA 60.03 27.44 33.59 4.33 4.08 4.08 4.25 4.25 1.00 #8
16 Katarina KITAROVIC CRO 57.82 30.55 30.27 4.08 3.50 3.92 3.75 3.67 3.00 #12
17 Kloe ROZGONYI GBR 57.55 23.88 34.67 4.42 4.33 4.08 4.42 4.42 1.00 #16
18 Morgan SWALES GBR 57.35 25.15 33.20 4.25 4.00 4.17 4.25 4.08 1.00 #1
19 Monika PETERKA SLO 56.13 25.00 34.13 4.50 4.08 3.92 4.50 4.33 3.00 #14
20 Karen KA AUS 54.78 25.70 29.08 3.75 3.42 3.67 3.67 3.67 0.00 #6
21 Maria Fernanda CORONA MEX 31.46 14.26 21.20 3.00 2.58 2.50 2.67 2.50 4.00 #5
22 Valeria ORTEGA MEX 30.23 11.62 19.61 2.67 2.17 2.42 2.58 2.42 1.00

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Tina HELLEKEN GER 122.34 3 1
2 Sara CONTI ITA 119.46 2 2
3 Alice YANG USA 115.83 1 4
4 Sallianna OZTURK FIN 114.54 8 3
5 Doris PIRCHER ITA 109.49 4 7
6 Amelia Scarlett JACKSON AUS 109.34 7 5
7 Mia KOSKINEN FIN 108.98 6 6
8 Rebecca GILLESPIE GBR 104.64 9 8
9 Julia BATORI HUN 104.04 5 11
10 Naja FERKOV SLO 100.68 12 9
11 Suzi MURRAY GBR 98.25 15 10
12 Valentina INDELICATO ITA 97.00 13 12
13 Tena COPOR CRO 94.69 16 13
14 Greta LUPATELLI ITA 93.70 14 15
15 Monika PETERKA SLO 92.16 10 19
16 Kloe ROZGONYI GBR 92.12 11 17
17 Katarina KITAROVIC CRO 89.58 18 16
18 Vivienne CONTARINO ITA 89.16 22 14
19 Morgan SWALES GBR 86.96 20 18
20 Karen KA AUS 84.04 21 20
21 Maria Fernanda CORONA MEX 52.18 23 21
22 Valeria ORTEGA MEX 46.28 24 22
WD Lena KREITMEIER GER
WD Michela SACCHET ITA
WD Kalina LEWICKA GER
WD Daria JAKAB HUN

2016 Triglav Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Emmanuel SAVARY USA 69.59 38.76 30.83 6.25 5.83 6.42 6.08 6.25 0.00 #6
2 Josh BROWN GBR 47.31 25.07 23.24 4.83 4.58 4.42 4.83 4.58 1.00 #1
3 Ruaridh FISHER GBR 46.55 21.38 25.17 5.08 4.75 5.17 5.00 5.17 0.00 #2
4 Daniel SHAPIRO GER 45.35 21.60 23.75 4.92 4.58 4.67 4.75 4.83 0.00 #5
5 Johannes MAIERHOFER AUT 33.31 15.13 19.18 4.17 3.67 3.75 3.92 3.67 1.00 #3
6 Guido Adelberto OFFSAS ITA 28.22 10.80 17.42 3.83 3.42 3.25 3.42 3.50 0.00

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Emmanuel SAVARY USA 109.65 50.15 60.50 6.58 5.75 6.08 5.92 5.92 1.00 #5
2 Josh BROWN GBR 91.54 40.68 51.86 5.50 4.92 4.92 5.42 5.17 1.00 #6
3 Ruaridh FISHER GBR 86.62 31.96 55.66 5.58 5.25 5.42 5.83 5.75 1.00 #4
4 Daniel SHAPIRO GER 85.95 41.77 46.18 5.00 4.42 4.42 4.75 4.50 2.00 #3
5 Johannes MAIERHOFER AUT 63.46 28.30 38.16 4.33 3.42 3.58 3.92 3.83 3.00 #1
6 Guido Adelberto OFFSAS ITA 57.10 23.60 33.50 3.58 3.25 3.17 3.50 3.25 0.00

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Emmanuel SAVARY USA 179.24 1 1
2 Josh BROWN GBR 138.85 2 2
3 Ruaridh FISHER GBR 133.17 3 3
4 Daniel SHAPIRO GER 131.30 4 4
5 Johannes MAIERHOFER AUT 96.77 5 5
6 Guido Adelberto OFFSAS ITA 85.32 6 6

2016 Triglav Trophy Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Mariko KIHARA JPN 54.37 29.09 26.28 6.67 6.42 6.67 6.50 6.58 1.00 #6
2 Courtney HICKS USA 47.19 24.13 23.06 6.17 5.58 5.50 5.83 5.75 0.00 #1
3 Ilaria NOGARO ITA 46.01 25.93 21.08 5.33 5.00 5.17 5.42 5.42 1.00 #7
4 Alessia ZARDINI ITA 35.62 18.20 18.42 4.67 4.42 4.42 4.67 4.83 1.00 #2
5 Zoe WILKINSON GBR 30.85 13.93 17.92 4.58 4.33 4.25 4.67 4.58 1.00 #3
6 Ursa KRUSEC SLO 25.46 13.40 13.06 3.42 3.17 3.08 3.33 3.33 1.00 #4
7 Priscila ALAVEZ MEX 25.10 12.90 14.20 3.67 3.33 3.50 3.75 3.50 2.00 #5
8 Ana HANHAUSEN MEX 20.02 9.00 12.02 3.25 2.75 2.92 3.17 2.92 1.00 #10
9 Ana Daniela BECERRIL MEX 18.46 7.00 11.46 3.17 2.67 2.83 2.83 2.83 0.00 #11
10 Maria Magdalena PORTAS MEX 16.37 5.03 11.34 3.08 2.50 2.75 2.92 2.92 0.00

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Mariko KIHARA JPN 101.12 52.79 49.33 6.42 5.83 6.08 6.33 6.17 1.00 #6
2 Ilaria NOGARO ITA 82.40 39.74 42.66 5.33 4.75 5.42 5.58 5.58 0.00 #7
3 Zoe WILKINSON GBR 74.07 34.53 40.54 5.00 4.67 4.92 5.33 5.42 1.00 #9
4 Alessia ZARDINI ITA 73.03 37.43 37.60 4.75 4.50 4.58 4.92 4.75 2.00 #8
5 Ursa KRUSEC SLO 46.82 24.23 23.59 3.50 2.83 2.75 3.08 2.58 1.00 #3
6 Priscila ALAVEZ MEX 45.22 21.21 28.01 3.67 3.42 3.17 3.58 3.67 4.00 #4
7 Ana HANHAUSEN MEX 39.73 19.26 21.47 3.17 2.33 2.75 2.67 2.50 1.00 #1
8 Ana Daniela BECERRIL MEX 33.07 12.74 21.33 2.83 2.42 2.58 2.83 2.67 1.00 #2
9 Maria Magdalena PORTAS MEX 30.24 11.83 18.41 2.67 2.08 1.92 2.42 2.42 0.00

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Mariko KIHARA JPN 155.49 1 1
2 Ilaria NOGARO ITA 128.41 3 2
3 Alessia ZARDINI ITA 108.65 4 4
4 Zoe WILKINSON GBR 104.92 5 3
5 Ursa KRUSEC SLO 72.28 6 5
6 Priscila ALAVEZ MEX 70.32 7 6
7 Ana HANHAUSEN MEX 59.75 8 7
8 Ana Daniela BECERRIL MEX 51.53 9 8
9 Maria Magdalena PORTAS MEX 46.61 10 9
WD Courtney HICKS USA
WD Isabelle OLSSON SWE

2016 Triglav Trophy Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Liam FIRUS CAN 64.40 32.73 33.67 7.00 6.42 6.33 6.92 7.00 2.00 #3
2 Maurizio ZANDRON ITA 63.53 33.61 30.92 6.25 5.92 6.25 6.25 6.25 1.00 #2
3 Alberto VANZ ITA 58.23 31.23 27.00 5.50 5.17 5.33 5.50 5.50 0.00 #9
4 Charlie PARRY-EVANS GBR 53.41 27.91 25.50 5.25 4.92 5.08 5.08 5.17 0.00 #1
5 Marco ZANDRON ITA 53.23 26.57 26.66 5.33 5.08 5.50 5.33 5.42 0.00 #5
6 Alexander MASZLJANKO HUN 48.74 26.00 23.74 4.83 4.50 4.75 4.83 4.83 1.00 #8
7 Meng Ju LEE TPE 46.57 23.56 23.01 4.67 4.42 4.67 4.67 4.58 0.00 #10
8 Marco BOZZUTO ITA 45.23 20.73 24.50 5.17 4.75 4.83 4.83 4.92 0.00 #6
9 Hugh BRABYN JONES GBR 42.08 17.43 24.65 5.08 4.58 5.08 4.83 5.08 0.00 #4
10 Victor Eduardo LUNA MEX 24.84 10.93 15.91 3.42 3.08 3.08 3.25 3.08 2.00

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Liam FIRUS CAN 136.47 69.13 68.34 6.92 6.58 6.58 6.92 7.17 1.00 #9
2 Maurizio ZANDRON ITA 124.79 62.95 62.84 6.25 5.92 6.33 6.50 6.42 1.00 #7
3 Charlie PARRY-EVANS GBR 109.15 53.81 55.34 5.67 5.17 5.75 5.50 5.58 0.00 #10
4 Marco ZANDRON ITA 104.84 53.32 51.52 5.42 4.75 5.17 5.25 5.17 0.00 #6
5 Alberto VANZ ITA 96.55 44.73 52.82 5.33 5.08 5.50 5.33 5.17 1.00 #8
6 Alexander MASZLJANKO HUN 85.18 42.70 45.48 4.83 4.50 4.33 4.58 4.50 3.00 #1
7 Meng Ju LEE TPE 81.57 38.39 45.18 4.75 4.17 4.33 4.67 4.67 2.00 #3
8 Hugh BRABYN JONES GBR 80.27 37.43 44.84 4.83 4.33 4.42 4.42 4.42 2.00 #2
9 Marco BOZZUTO ITA 59.53 22.19 38.34 4.25 4.00 3.42 4.00 3.50 1.00 #4
10 Victor Eduardo LUNA MEX 45.26 15.58 29.68 3.25 2.67 2.83 3.17 2.92 0.00

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Liam FIRUS CAN 200.87 1 1
2 Maurizio ZANDRON ITA 188.32 2 2
3 Charlie PARRY-EVANS GBR 162.56 4 3
4 Marco ZANDRON ITA 158.07 5 4
5 Alberto VANZ ITA 154.78 3 5
6 Alexander MASZLJANKO HUN 133.92 6 6
7 Meng Ju LEE TPE 128.14 7 7
8 Hugh BRABYN JONES GBR 122.35 9 8
9 Marco BOZZUTO ITA 104.76 8 9
10 Victor Eduardo LUNA MEX 70.10 10 10

2014 Triglav Trophy Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizabet TURSYNBAYEVA KAZ 48.97 29.55 19.42 5.17 4.67 4.75 4.92 4.75 0.00 #15
2 Alissa SCHEIDT GER 41.36 23.96 18.40 4.75 4.50 4.50 4.75 4.50 1.00 #13
3 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 40.15 21.87 18.28 4.67 4.33 4.50 4.67 4.67 0.00 #7
4 Aiza IMAMBEK KAZ 37.57 22.17 15.40 3.83 3.58 4.00 3.92 3.92 0.00 #18
5 Alice LUCCISANO ITA 37.45 20.31 17.14 4.42 4.00 4.25 4.33 4.42 0.00 #4
6 Samantha CABILES PHI 36.96 19.50 17.46 4.33 4.08 4.42 4.42 4.58 0.00 #20
7 Jana SAVINA ITA 36.62 20.36 17.26 4.33 4.08 4.33 4.42 4.42 1.00 #1
8 Ah HYUN LIM KOR 35.93 19.29 17.64 4.58 4.33 4.33 4.33 4.50 1.00 #22
9 Alessia ZARDIN ITA 34.28 17.62 16.66 4.08 3.92 4.25 4.25 4.33 0.00 #14
10 Jemima RASMUSS NOR 33.34 17.82 15.52 4.00 3.83 3.83 3.92 3.83 0.00 #2
11 Bryony CORRIGAN-RATTRAY GBR 33.02 18.94 14.08 3.67 3.42 3.50 3.58 3.42 0.00 #17
12 Amina GOHM AUT 32.68 17.62 16.06 4.17 3.83 3.92 4.08 4.08 1.00 #11
13 Kristina DUBROVSKAYA CYP 32.30 18.10 14.20 3.67 3.33 3.58 3.67 3.50 0.00 #8
14 Bethan WHITEMAN GBR 31.21 16.81 14.40 3.67 3.50 3.58 3.67 3.58 0.00 #9
15 Tena COPOR CRO 31.07 16.67 14.40 3.58 3.25 3.67 3.75 3.75 0.00 #5
16 Antonella PALMISANO ITA 30.96 16.38 15.58 4.08 3.83 3.92 3.83 3.83 1.00 #10
17 Dorka HAVASI HUN 30.63 15.23 15.40 3.83 3.58 3.75 4.17 3.92 0.00 #16
18 Julia BATORI HUN 30.49 15.47 15.02 3.92 3.67 3.75 3.75 3.67 0.00 #6
19 Yoshino BRAGANTI FRA 29.85 15.53 15.32 4.08 3.58 3.67 4.00 3.83 1.00 #21
20 Summer WILLIAMS GBR 28.90 15.58 13.32 3.42 3.08 3.33 3.50 3.33 0.00 #12
21 Valentina MIKAC CRO 26.99 14.51 12.48 3.17 2.83 3.17 3.25 3.17 0.00 #19
22 Manja KRAIGHER SLO 24.13 11.51 12.62 3.25 2.92 3.17 3.25 3.17 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizabet TURSYNBAYEVA KAZ 101.71 58.37 43.34 5.75 4.92 5.42 5.50 5.50 0.00 #22
2 Ah HYUN LIM KOR 84.40 44.74 40.66 5.33 4.83 5.17 5.08 5.00 1.00 #13
3 Alissa SCHEIDT GER 74.33 38.59 35.74 4.67 4.17 4.42 4.58 4.50 0.00 #19
4 Jemima RASMUSS NOR 69.97 34.63 35.34 4.42 4.25 4.42 4.58 4.42 0.00 #15
5 Alessia ZARDIN ITA 66.33 32.73 33.60 4.25 3.92 4.25 4.25 4.33 0.00 #11
6 Dorka HAVASI HUN 63.62 31.09 32.53 4.33 3.92 4.08 4.00 4.00 0.00 #10
7 Samantha CABILES PHI 63.08 29.15 34.93 4.42 4.00 4.25 4.58 4.58 1.00 #20
8 Yoshino BRAGANTI FRA 62.54 31.01 32.53 4.33 3.83 4.17 4.00 4.00 1.00 #4
9 Aiza IMAMBEK KAZ 61.95 30.08 31.87 4.00 3.75 3.92 4.17 4.08 0.00 #18
10 Bryony CORRIGAN-RATTRAY GBR 60.81 29.08 31.73 4.08 3.75 4.08 4.00 3.92 0.00 #12
11 Julia BATORI HUN 60.58 31.72 29.86 4.17 3.58 3.75 3.58 3.58 1.00 #2
12 Alice LUCCISANO ITA 59.75 28.07 32.68 4.17 3.92 4.00 4.17 4.17 1.00 #21
13 Summer WILLIAMS GBR 56.17 29.50 26.67 3.67 3.17 3.42 3.08 3.33 0.00 #1
14 Bethan WHITEMAN GBR 55.82 27.68 28.14 3.67 3.42 3.50 3.58 3.42 0.00 #7
15 Amina GOHM AUT 55.79 25.85 30.94 4.17 3.75 3.67 3.92 3.83 1.00 #16
16 Jana SAVINA ITA 54.67 23.60 31.07 4.25 3.67 3.75 3.92 3.83 0.00 #14
17 Kristina DUBROVSKAYA CYP 51.82 24.15 28.67 3.67 3.33 3.50 3.75 3.67 1.00 #9
18 Tena COPOR CRO 51.29 23.62 28.67 3.67 3.33 3.58 3.67 3.67 1.00 #8
19 Valentina MIKAC CRO 51.12 25.26 25.86 3.50 3.00 3.33 3.25 3.08 0.00 #3
20 Antonella PALMISANO ITA 49.26 21.92 29.34 3.92 3.50 3.67 3.67 3.58 2.00 #6
21 Manja KRAIGHER SLO 40.52 18.46 23.06 3.17 2.58 2.83 3.00 2.83 1.00 #5

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Elizabet TURSYNBAYEVA KAZ 150.68 1 1
2 Ah HYUN LIM KOR 120.33 8 2
3 Alissa SCHEIDT GER 115.69 2 3
4 Jemima RASMUSS NOR 103.31 10 4
5 Alessia ZARDIN ITA 100.61 9 5
6 Samantha CABILES PHI 100.04 6 7
7 Aiza IMAMBEK KAZ 99.52 4 9
8 Alice LUCCISANO ITA 97.20 5 12
9 Dorka HAVASI HUN 94.25 17 6
10 Bryony CORRIGAN-RATTRAY GBR 93.83 11 10
11 Yoshino BRAGANTI FRA 92.39 19 8
12 Jana SAVINA ITA 91.29 7 16
13 Julia BATORI HUN 91.07 18 11
14 Amina GOHM AUT 88.47 12 15
15 Bethan WHITEMAN GBR 87.03 14 14
16 Summer WILLIAMS GBR 85.07 20 13
17 Kristina DUBROVSKAYA CYP 84.12 13 17
18 Tena COPOR CRO 82.36 15 18
19 Antonella PALMISANO ITA 80.22 16 20
20 Valentina MIKAC CRO 78.11 21 19
21 Manja KRAIGHER SLO 64.65 22 21
WD Juni Marie BENJAMINSEN NOR

Triglav Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Giorgio SETTEMBRINI ITA 49.26 25.43 24.83 5.08 4.75 5.00 5.00 5.00 1.00 #2
2 Anton KEMPF GER 47.01 24.60 22.41 4.75 4.08 4.50 4.58 4.50 0.00 #1
3 Daniel NAURITS FRA 46.80 22.54 24.26 4.92 4.67 4.92 4.83 4.92 0.00 #3
4 Marco ZANDRON ITA 40.10 19.60 20.50 4.25 4.00 4.08 4.17 4.00 0.00 #4

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Anton KEMPF GER 92.65 46.97 46.68 4.92 4.42 4.67 4.83 4.50 1.00 #4
2 Daniel NAURITS FRA 86.08 37.26 48.82 5.08 4.58 4.67 5.08 5.00 0.00 #2
3 Marco ZANDRON ITA 84.56 44.06 40.50 4.33 3.75 4.00 4.25 3.92 0.00 #1
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 73.75 27.77 46.98 4.75 4.58 4.58 4.83 4.75 1.00 #3

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Anton KEMPF GER 139.66 2 1
2 Daniel NAURITS FRA 132.88 3 2
3 Marco ZANDRON ITA 124.66 4 3
4 Giorgio SETTEMBRINI ITA 123.01 1 4