2017 Volvo Open Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Isadora WILLIAMS BRA 54.51 28.63 25.88 6.60 6.30 6.45 6.40 6.60 0.00 #10
2 Danielle HARRISON GBR 50.30 24.70 25.60 6.35 6.35 6.45 6.40 6.45 0.00 #4
3 Karly ROBERTSON GBR 48.42 26.42 23.00 5.75 5.55 5.80 5.75 5.90 1.00 #2
4 Gerli LIINAMAE EST 47.23 25.55 22.68 5.80 5.60 5.80 5.60 5.55 1.00 #7
5 Antonina DUBININA SRB 46.55 24.99 21.56 5.50 5.35 5.50 5.35 5.25 0.00 #15
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 39.24 19.32 20.92 5.35 5.15 5.15 5.20 5.30 1.00 #9
7 Elizaveta LEONOVA EST 38.54 20.54 19.00 5.00 4.55 4.85 4.80 4.55 1.00 #3
8 Darja SHATIBELKO LAT 37.66 17.62 20.04 5.05 4.90 5.10 5.10 4.90 0.00 #11
9 Kyarha VAN TIEL NED 36.01 17.21 19.80 5.15 4.80 5.00 4.90 4.90 1.00 #5
10 Greta MORKYTE LTU 35.18 15.74 20.44 5.15 4.95 5.00 5.15 5.30 1.00 #8
11 Simona GOSPODINOVA BUL 32.37 15.21 18.16 4.70 4.20 4.60 4.70 4.50 1.00 #1
12 Hanna PAROSHYNA BLR 31.47 14.43 18.04 4.70 4.40 4.40 4.55 4.50 1.00 #14
13 Emma Frida ANDERSEN DEN 26.30 10.90 17.40 4.55 4.30 4.25 4.35 4.30 2.00 #12
14 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 26.12 11.04 17.08 4.40 4.10 4.20 4.35 4.30 2.00 #13
15 Alina SUPONENKO BLR 25.34 9.82 16.52 4.40 4.05 3.95 4.25 4.00 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Gerli LIINAMAE EST 99.28 50.80 48.48 6.25 5.95 6.15 6.10 5.85 0.00 #12
2 Isadora WILLIAMS BRA 91.88 36.68 55.20 6.95 6.85 6.85 6.95 6.90 0.00 #15
3 Danielle HARRISON GBR 90.25 35.53 54.72 6.60 6.60 6.95 6.95 7.10 0.00 #14
4 Karly ROBERTSON GBR 87.73 38.09 50.64 6.15 6.00 6.50 6.45 6.55 1.00 #13
5 Kyarha VAN TIEL NED 86.02 44.58 41.44 5.40 5.10 5.20 5.15 5.05 0.00 #7
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 83.93 40.05 44.88 5.70 5.50 5.65 5.65 5.55 1.00 #10
7 Antonina DUBININA SRB 82.77 40.69 42.08 5.45 5.30 5.35 5.25 4.95 0.00 #11
8 Greta MORKYTE LTU 82.27 43.35 39.92 5.15 4.90 5.00 5.05 4.85 1.00 #6
9 Hanna PAROSHYNA BLR 66.14 33.50 34.64 4.70 4.20 4.35 4.25 4.15 2.00 #4
10 Darja SHATIBELKO LAT 65.71 28.79 37.92 5.00 4.60 4.75 4.75 4.60 1.00 #8
11 Emma Frida ANDERSEN DEN 65.60 30.32 35.28 4.65 4.30 4.40 4.45 4.25 0.00 #3
12 Elizaveta LEONOVA EST 65.30 29.06 38.24 5.10 4.70 4.65 4.85 4.60 2.00 #9
13 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 58.32 23.92 34.40 4.35 4.05 4.40 4.40 4.30 0.00 #2
14 Alina SUPONENKO BLR 55.33 24.73 31.60 4.20 3.85 3.85 4.10 3.75 1.00 #1
15 Simona GOSPODINOVA BUL 54.87 22.07 34.80 4.45 4.20 4.50 4.35 4.25 2.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Gerli LIINAMAE EST 146.51 4 1
2 Isadora WILLIAMS BRA 146.39 1 2
3 Danielle HARRISON GBR 140.55 2 3
4 Karly ROBERTSON GBR 136.15 3 4
5 Antonina DUBININA SRB 129.32 5 7
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 123.17 6 6
7 Kyarha VAN TIEL NED 122.03 9 5
8 Greta MORKYTE LTU 117.45 10 8
9 Elizaveta LEONOVA EST 103.84 7 12
10 Darja SHATIBELKO LAT 103.37 8 10
11 Hanna PAROSHYNA BLR 97.61 12 9
12 Emma Frida ANDERSEN DEN 91.90 13 11
13 Simona GOSPODINOVA BUL 87.24 11 15
14 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 84.44 14 13
15 Alina SUPONENKO BLR 80.67 15 14

2017 Volvo Open Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Vladislav CHASHKOV RUS 57.41 29.84 27.57 5.58 5.33 5.50 5.58 5.58 0.00 #7
2 Xavier VAUCLIN FRA 56.21 28.96 28.25 5.75 5.33 5.75 5.67 5.75 1.00 #12
3 Kims Georgs PAVLOVS LAT 53.31 29.39 23.92 5.00 4.67 4.83 4.75 4.67 0.00 #11
4 Daniel SAPOZHNIKOV GER 51.89 25.64 26.25 5.42 5.08 5.25 5.25 5.25 0.00 #8
5 Luke DIGBY GBR 50.39 25.13 26.26 5.25 5.17 5.17 5.42 5.25 1.00 #13
6 Andreas NORDEBACK SWE 49.92 25.66 24.26 4.92 4.75 4.75 4.92 4.92 0.00 #1
7 Alexander BIBIKOV RUS 48.60 24.18 25.42 5.25 5.00 4.92 5.33 4.92 1.00 #5
8 Mikael NORDEBACK SWE 46.22 23.56 24.66 5.08 4.58 4.67 5.25 5.08 2.00 #9
9 Yann FRECHON FRA 45.65 23.56 23.09 4.67 4.42 4.58 4.75 4.67 1.00 #2
10 Mihhail SELEVKO EST 42.77 17.77 25.00 5.25 5.00 4.58 5.25 4.92 0.00 #14
11 Louis WEISSERT GER 42.36 18.86 24.50 5.00 4.83 4.75 4.92 5.00 1.00 #10
12 Artemiy KOSITSYN SUI 41.37 19.87 22.50 4.67 4.33 4.50 4.50 4.50 1.00 #6
13 Lofti SEREIR FRA 33.50 13.66 22.84 4.58 4.42 4.42 4.67 4.75 3.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander BIBIKOV RUS 110.40 57.22 53.18 5.50 5.17 5.25 5.42 5.25 0.00 #7
2 Andreas NORDEBACK SWE 107.11 52.11 56.00 5.75 5.42 5.58 5.58 5.67 1.00 #8
3 Vladislav CHASHKOV RUS 105.96 50.80 56.16 5.83 5.42 5.75 5.58 5.50 1.00 #13
4 Kims Georgs PAVLOVS LAT 104.63 54.63 50.00 5.25 4.75 5.00 5.08 4.92 0.00 #11
5 Luke DIGBY GBR 104.51 47.85 56.66 5.75 5.50 5.75 5.75 5.58 0.00 #9
6 Mikael NORDEBACK SWE 102.96 50.96 52.00 5.33 5.08 5.17 5.25 5.17 0.00 #6
7 Xavier VAUCLIN FRA 101.75 45.25 58.50 6.00 5.67 5.58 6.08 5.92 2.00 #12
8 Yann FRECHON FRA 94.57 49.23 46.34 4.83 4.58 4.67 4.67 4.42 1.00 #5
9 Daniel SAPOZHNIKOV GER 94.33 45.67 49.66 5.42 4.75 4.83 5.08 4.75 1.00 #10
10 Mihhail SELEVKO EST 79.62 32.96 47.66 5.08 4.83 4.50 4.75 4.67 1.00 #4
11 Artemiy KOSITSYN SUI 76.98 34.32 44.66 4.75 4.33 4.42 4.58 4.25 2.00 #2
12 Lofti SEREIR FRA 76.80 35.28 42.52 4.50 4.17 4.17 4.25 4.17 1.00 #1
13 Louis WEISSERT GER 68.71 28.19 41.52 4.75 4.17 3.75 4.17 3.92 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Vladislav CHASHKOV RUS 163.37 1 3
2 Alexander BIBIKOV RUS 159.00 7 1
3 Xavier VAUCLIN FRA 157.96 2 7
4 Kims Georgs PAVLOVS LAT 157.94 3 4
5 Andreas NORDEBACK SWE 157.03 6 2
6 Luke DIGBY GBR 154.90 5 5
7 Mikael NORDEBACK SWE 149.18 8 6
8 Daniel SAPOZHNIKOV GER 146.22 4 9
9 Yann FRECHON FRA 140.22 9 8
10 Mihhail SELEVKO EST 122.39 10 10
11 Artemiy KOSITSYN SUI 118.35 12 11
12 Louis WEISSERT GER 111.07 11 13
13 Lofti SEREIR FRA 110.30 13 12
WD Ryszard GURTLER POL

2017 Volvo Open Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan RIGHINI ITA 79.71 43.46 36.25 7.25 6.95 7.45 7.30 7.30 0.00 #6
2 Maurizio ZANDRON ITA 63.46 34.71 30.75 6.30 6.25 5.85 6.20 6.15 2.00 #1
3 Phillip HARRIS GBR 60.34 27.19 33.15 6.70 6.75 6.50 6.55 6.65 0.00 #8
4 Daniel Albert NAURITS EST 55.94 25.64 32.30 6.65 6.05 6.20 6.65 6.75 2.00 #10
5 Peter HALLAM GBR 53.20 24.80 28.40 5.90 5.40 5.70 5.70 5.70 0.00 #5
6 Michael NEUMAN SVK 48.20 23.35 25.85 5.30 4.85 5.30 5.30 5.10 1.00 #2
7 Nicky Leo OBREYKOV BUL 43.01 18.81 26.20 5.65 4.80 4.90 5.40 5.45 2.00 #9
8 Samuel KOPPEL EST 30.50 9.70 22.80 5.30 4.45 3.95 4.85 4.25 2.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan RIGHINI ITA 159.26 82.76 76.50 7.50 7.20 7.90 7.75 7.90 0.00 #8
2 Maurizio ZANDRON ITA 131.78 62.48 69.30 6.95 6.65 7.00 6.95 7.10 0.00 #7
3 Phillip HARRIS GBR 130.52 64.52 68.00 6.75 6.50 6.95 6.85 6.95 2.00 #6
4 Daniel Albert NAURITS EST 106.20 47.20 61.00 6.20 5.75 6.15 6.05 6.35 2.00 #5
5 Michael NEUMAN SVK 99.52 46.12 53.40 5.35 5.25 5.30 5.45 5.35 0.00 #3
6 Peter HALLAM GBR 93.67 37.57 56.10 5.55 5.65 5.50 5.75 5.60 0.00 #4
7 Samuel KOPPEL EST 92.62 40.62 52.00 5.30 4.90 5.15 5.25 5.40 0.00 #1
8 Nicky Leo OBREYKOV BUL 84.61 38.51 47.10 5.10 4.40 4.50 4.80 4.75 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ivan RIGHINI ITA 238.97 1 1
2 Maurizio ZANDRON ITA 195.24 2 2
3 Phillip HARRIS GBR 190.86 3 3
4 Daniel Albert NAURITS EST 162.14 4 4
5 Michael NEUMAN SVK 147.72 6 5
6 Peter HALLAM GBR 146.87 5 6
7 Nicky Leo OBREYKOV BUL 127.62 7 8
8 Samuel KOPPEL EST 123.12 8 7
WD Thomas JUNSKI GER
WD Vladislav CHASHKOV RUS
WD Illiya SOLOMIN SWE

2017 Volvo Open Cup Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anastasiia GULIAKOVA RUS 50.92 25.97 25.95 6.69 6.31 6.44 6.50 6.50 1.00 #24
2 Polina ANDREJEVA LAT 46.91 26.51 20.40 5.25 4.81 5.31 5.00 5.13 0.00 #5
3 Anete LACE LAT 46.72 27.87 19.85 5.19 4.75 4.94 4.94 5.00 1.00 #6
4 Nastasya EREMINA EST 45.87 25.32 20.55 5.06 4.88 5.31 5.13 5.31 0.00 #28
5 Anastasia VAIPAN-LAW GBR 44.18 23.63 20.55 5.44 4.63 5.13 5.19 5.31 0.00 #16
6 Jelizaveta KOPACA SWE 43.66 23.96 20.70 5.38 5.00 5.19 5.06 5.25 1.00 #9
7 Jelizaveta MALINOUSKAYA BLR 42.76 23.21 19.55 4.88 4.63 5.06 4.88 5.00 0.00 #26
8 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 40.70 20.50 20.20 5.19 4.75 5.13 5.06 5.13 0.00 #31
9 Calista CRASS EST 40.39 20.84 20.55 5.25 4.88 5.13 5.13 5.31 1.00 #19
10 Polina SKORKINA EST 39.82 20.97 18.85 4.81 4.56 4.75 4.63 4.81 0.00 #14
11 Nikola MAZGANE LAT 39.54 21.34 18.20 4.63 4.38 4.56 4.63 4.56 0.00 #21
12 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 39.14 21.24 17.90 4.63 4.38 4.50 4.50 4.38 0.00 #23
13 Jeong EUN JEON KOR 38.76 20.56 18.20 4.88 4.44 4.56 4.56 4.31 0.00 #1
14 Rebecca GILLESPIE GBR 36.43 19.73 17.70 4.50 4.25 4.50 4.38 4.50 1.00 #25
15 Hye Seung CHI KOR 36.34 18.64 17.70 4.63 4.31 4.44 4.44 4.31 0.00 #27
16 Jekaterina RUDNEVA EST 36.32 19.02 18.30 4.75 4.50 4.50 4.69 4.44 1.00 #15
17 Cassandra PEROTIN FRA 35.88 18.73 17.15 4.38 4.06 4.38 4.31 4.31 0.00 #22
18 Valeria PETROVA LAT 34.08 17.93 16.15 4.19 3.88 4.06 4.13 3.94 0.00 #17
19 Marija TSVETKOVA EST 33.58 17.38 17.20 4.31 4.06 4.31 4.31 4.50 1.00 #10
20 Katerina GRISHKUN EST 32.39 16.84 17.55 4.44 4.31 4.44 4.44 4.31 2.00 #11
21 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 31.14 14.84 17.30 4.44 4.06 4.31 4.31 4.50 1.00 #8
22 Elina RANCANE LAT 30.98 16.18 15.80 3.81 3.75 4.06 3.94 4.19 1.00 #4
23 Alina USTINOVA LAT 30.50 15.70 15.80 3.94 3.75 3.94 3.94 4.19 1.00 #2
24 Carlota BUSTOS-KNOBLICHGER GER 30.47 15.22 16.25 4.25 3.88 4.00 4.19 4.00 1.00 #12
25 Arina SOMOVA LAT 29.47 13.97 17.50 4.50 4.19 4.31 4.44 4.44 2.00 #20
26 Alisa TURCHINA BLR 29.03 15.13 15.90 4.13 3.81 3.88 4.00 4.06 2.00 #7
27 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 26.71 10.86 15.85 3.94 3.81 4.06 3.94 4.06 0.00 #30
28 Dora Lilja NJALSDOTTIR ISL 25.14 11.19 14.95 3.69 3.63 3.75 3.88 3.75 1.00 #13
29 Herdis Birna HJALTALIN ISL 24.16 10.81 14.35 3.69 3.63 3.44 3.63 3.56 1.00 #18

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Anastasiia GULIAKOVA RUS 120.25 65.64 54.61 6.88 6.56 7.00 6.75 6.94 0.00 #29
2 Nastasya EREMINA EST 86.83 43.62 43.21 5.44 5.25 5.50 5.38 5.44 0.00 #26
3 Anete LACE LAT 82.72 40.01 42.71 5.44 5.13 5.44 5.25 5.44 0.00 #27
4 Anastasia VAIPAN-LAW GBR 81.23 37.23 45.00 5.75 5.25 5.81 5.50 5.81 1.00 #25
5 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 80.77 41.36 40.41 5.25 4.88 5.06 5.00 5.06 1.00 #22
6 Polina ANDREJEVA LAT 75.42 35.91 42.51 5.44 4.94 5.38 5.50 5.31 3.00 #28
7 Jelizaveta KOPACA SWE 74.30 33.47 41.83 5.38 5.00 5.00 5.38 5.38 1.00 #24
8 Cassandra PEROTIN FRA 70.41 38.39 34.02 4.44 4.06 4.38 4.13 4.25 2.00 #13
9 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 69.56 35.05 35.51 4.81 4.25 4.50 4.25 4.38 1.00 #18
10 Calista CRASS EST 68.06 29.35 39.71 5.13 4.69 5.00 5.00 5.00 1.00 #21
11 Carlota BUSTOS-KNOBLICHGER GER 66.78 32.98 33.80 4.44 4.00 4.25 4.19 4.25 0.00 #6
12 Arina SOMOVA LAT 65.38 34.07 33.31 4.56 4.00 4.13 4.19 3.94 2.00 #5
13 Rebecca GILLESPIE GBR 65.31 30.41 34.90 4.56 4.00 4.44 4.31 4.50 0.00 #16
14 Nikola MAZGANE LAT 65.14 32.54 34.60 4.56 4.19 4.25 4.44 4.19 2.00 #19
15 Polina SKORKINA EST 63.99 28.97 37.02 4.69 4.44 4.63 4.75 4.63 2.00 #20
16 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 62.77 29.04 34.73 4.38 4.13 4.38 4.31 4.50 1.00 #9
17 Jekaterina RUDNEVA EST 62.42 28.81 34.61 4.63 4.19 4.25 4.31 4.25 1.00 #14
18 Elina RANCANE LAT 61.99 29.57 32.42 3.94 3.81 4.13 4.13 4.25 0.00 #8
19 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 59.38 28.15 31.23 3.88 3.63 4.06 3.88 4.06 0.00 #3
20 Alina USTINOVA LAT 58.33 25.22 34.11 4.31 4.13 4.31 4.25 4.31 1.00 #7
21 Jeong EUN JEON KOR 58.05 25.34 32.71 4.56 4.00 3.88 4.00 4.00 0.00 #17
22 Hye Seung CHI KOR 56.11 25.81 33.30 4.69 3.94 4.06 4.19 3.94 3.00 #15
23 Jelizaveta MALINOUSKAYA BLR 55.94 23.91 36.03 4.88 4.38 4.38 4.56 4.31 4.00 #23
24 Katerina GRISHKUN EST 54.56 23.85 31.71 4.38 3.94 3.75 4.00 3.75 1.00 #10
25 Marija TSVETKOVA EST 52.84 24.33 31.51 4.38 3.69 3.75 4.06 3.81 3.00 #11
26 Alisa TURCHINA BLR 51.76 21.45 30.31 3.94 3.56 3.88 3.81 3.75 0.00 #4
27 Valeria PETROVA LAT 48.38 17.76 30.62 4.13 3.75 3.69 3.94 3.63 0.00 #12
28 Herdis Birna HJALTALIN ISL 46.97 20.87 27.10 3.56 3.31 3.50 3.50 3.06 1.00 #1
29 Dora Lilja NJALSDOTTIR ISL 41.35 17.84 26.51 3.56 3.31 3.25 3.38 3.06 3.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasiia GULIAKOVA RUS 171.17 1 1
2 Nastasya EREMINA EST 132.70 4 2
3 Anete LACE LAT 129.44 3 3
4 Anastasia VAIPAN-LAW GBR 125.41 5 4
5 Polina ANDREJEVA LAT 122.33 2 6
6 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 121.47 8 5
7 Jelizaveta KOPACA SWE 117.96 6 7
8 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 108.70 12 9
9 Calista CRASS EST 108.45 9 10
10 Cassandra PEROTIN FRA 106.29 17 8
11 Nikola MAZGANE LAT 104.68 11 14
12 Polina SKORKINA EST 103.81 10 15
13 Rebecca GILLESPIE GBR 101.74 14 13
14 Jekaterina RUDNEVA EST 98.74 16 17
15 Jelizaveta MALINOUSKAYA BLR 98.70 7 23
16 Carlota BUSTOS-KNOBLICHGER GER 97.25 24 11
17 Jeong EUN JEON KOR 96.81 13 21
18 Arina SOMOVA LAT 94.85 25 12
19 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 93.91 21 16
20 Elina RANCANE LAT 92.97 22 18
21 Hye Seung CHI KOR 92.45 15 22
22 Alina USTINOVA LAT 88.83 23 20
23 Katerina GRISHKUN EST 86.95 20 24
24 Marija TSVETKOVA EST 86.42 19 25
25 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 86.09 27 19
26 Valeria PETROVA LAT 82.46 18 27
27 Alisa TURCHINA BLR 80.79 26 26
28 Herdis Birna HJALTALIN ISL 71.13 29 28
29 Dora Lilja NJALSDOTTIR ISL 66.49 28 29
WD Naomi MUGNIER FRA
WD Lucyna OKHREM POL

2017 Volvo Open Cup Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Katharina MULLER / Tim DIECK GER 62.28 33.80 28.48 7.05 6.90 7.15 7.20 7.30 0.00 #8
2 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 58.04 32.92 25.12 6.25 6.10 6.25 6.40 6.40 0.00 #11
3 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 57.68 30.84 26.84 6.70 6.45 6.75 6.90 6.75 0.00 #3
4 Vlada SOLOVYEVA / Yuriy VLASENKO RUS 52.06 26.38 25.68 6.40 6.20 6.45 6.50 6.55 0.00 #4
5 Liudmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 51.56 27.16 24.40 6.20 5.90 6.05 6.15 6.20 0.00 #2
6 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 49.66 22.46 27.20 6.85 6.65 6.75 6.80 6.95 0.00 #1
7 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 49.00 26.12 23.88 6.00 5.80 5.95 6.05 6.05 1.00 #5
8 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 48.00 25.20 22.80 5.70 5.50 5.65 5.80 5.85 0.00 #7
9 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 44.52 23.00 22.52 5.65 5.50 5.60 5.75 5.65 1.00 #6
10 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 40.76 22.00 18.76 4.70 4.60 4.70 4.75 4.70 0.00 #12
11 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 39.18 19.62 19.56 4.95 4.75 4.90 4.95 4.90 0.00 #9

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Katharina MULLER / Tim DIECK GER 90.68 46.16 44.52 7.35 7.20 7.50 7.50 7.55 0.00 #11
2 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 89.12 46.28 42.84 7.10 6.90 7.10 7.25 7.35 0.00 #6
3 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 87.08 46.40 40.68 6.80 6.70 6.75 6.85 6.80 0.00 #10
4 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 86.66 44.54 42.12 7.00 6.85 7.00 7.15 7.10 0.00 #9
5 Vlada SOLOVYEVA / Yuriy VLASENKO RUS 82.14 42.78 39.36 6.55 6.40 6.55 6.70 6.60 0.00 #8
6 Liudmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 80.72 42.50 38.22 6.35 6.15 6.35 6.55 6.45 0.00 #7
7 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 76.76 40.56 37.20 6.20 6.00 6.25 6.30 6.25 1.00 #5
8 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 75.20 42.36 33.84 5.50 5.40 5.70 5.80 5.80 1.00 #3
9 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 68.52 35.34 33.18 5.55 5.40 5.45 5.70 5.55 0.00 #4
10 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 66.14 38.94 28.20 4.70 4.50 4.80 4.80 4.70 1.00 #2
11 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 53.72 27.40 28.32 4.85 4.55 4.85 4.65 4.70 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Katharina MULLER / Tim DIECK GER 152.96 1 1
2 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 145.12 2 3
3 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 144.34 3 4
4 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 138.78 6 2
5 Vlada SOLOVYEVA / Yuriy VLASENKO RUS 134.20 4 5
6 Liudmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 132.28 5 6
7 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 125.76 7 7
8 Anastasia POLIBINA / Radoslaw BARSZCZAK POL 119.72 9 8
9 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 116.52 8 9
10 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 106.90 10 10
11 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 92.90 11 11
WD Chantelle KERRY / Andrew DODDS AUS

2017 Volvo Open Junior Dance Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 61.85 33.00 28.85 7.19 7.06 7.31 7.19 7.31 0.00 #8
2 Sofya LITVINOVA / Aleksandr BALYKOV RUS 50.97 29.22 21.75 5.50 5.25 5.50 5.56 5.38 0.00 #2
3 Aleksandra KRAVCHENKO / Gordey KHUBULOV RUS 47.08 24.58 22.50 5.63 5.38 5.75 5.69 5.69 0.00 #9
4 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 44.28 24.93 19.35 4.88 4.69 4.88 4.88 4.88 0.00 #4
5 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 41.60 22.95 19.65 4.88 4.81 4.81 5.13 4.94 1.00 #3
6 Nika DAYNEKO / Leonid OKIN RUS 39.00 22.45 19.55 5.00 4.75 4.75 5.06 4.88 3.00 #5
7 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 32.82 16.57 17.25 4.44 4.13 4.25 4.44 4.31 1.00 #10

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 85.67 39.98 45.69 7.50 7.38 7.69 7.69 7.81 0.00 #7
2 Sofya LITVINOVA / Aleksandr BALYKOV RUS 75.49 37.30 38.19 6.31 6.13 6.44 6.38 6.56 0.00 #6
3 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 64.54 31.08 33.46 5.50 5.31 5.63 5.69 5.75 0.00 #4
4 Aleksandra KRAVCHENKO / Gordey KHUBULOV RUS 64.24 30.65 34.59 5.75 5.63 5.88 5.75 5.81 1.00 #5
5 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 63.77 33.16 31.61 5.19 5.00 5.38 5.38 5.38 1.00 #3
6 Nika DAYNEKO / Leonid OKIN RUS 62.66 31.91 31.75 5.25 5.13 5.25 5.38 5.44 1.00 #2
7 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 54.67 28.20 26.47 4.56 4.31 4.38 4.50 4.31 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 147.52 1 1
2 Sofya LITVINOVA / Aleksandr BALYKOV RUS 126.46 2 2
3 Aleksandra KRAVCHENKO / Gordey KHUBULOV RUS 111.32 3 4
4 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 108.82 4 3
5 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 105.37 5 5
6 Nika DAYNEKO / Leonid OKIN RUS 101.66 6 6
7 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 87.49 7 7
WD Valerie WING YI SO / Marcus YAU HKG
WD Mayya BOBROVA / German SHAMRAEV RUS
WD Eva KUTS / Dmitry MIKHAILOV RUS
WD Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymyr NAKISKO SUI

2017 Volvo Open Junior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Irma CALDARO / Edoardo CAPUTO ITA 37.06 21.10 18.96 4.80 4.50 4.70 4.95 4.75 3.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Irma CALDARO / Edoardo CAPUTO ITA 64.42 31.94 34.48 4.55 4.20 4.15 4.50 4.15 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Irma CALDARO / Edoardo CAPUTO ITA 101.48 1 1
WD Valeriia MAKAROVA / Vladimir SLED RUS

2017 Volvo Open Cup Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 48.70 26.18 22.52 5.60 5.50 5.70 5.75 5.60 0.00 #5
2 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 47.10 25.66 21.44 5.50 5.15 5.40 5.40 5.35 0.00 #4
3 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 46.10 25.62 20.48 5.30 4.90 4.90 5.35 5.15 0.00 #3
4 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 39.08 19.12 19.96 5.30 4.75 5.05 4.95 4.90 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 92.90 49.26 44.64 5.65 5.30 5.75 5.60 5.60 1.00 #4
2 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 91.28 51.76 39.52 5.20 4.80 4.85 5.00 4.85 0.00 #2
3 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 83.06 43.54 39.52 5.20 4.75 4.85 5.10 4.80 0.00 #1
4 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 73.04 35.88 38.16 5.10 4.70 4.35 5.00 4.70 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 141.60 1 1
2 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 137.38 3 2
3 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 122.14 4 3
4 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 120.14 2 4
WD Goda BUTKUTE / Nikita JERMOLAEV LTU

2016 Volvo Open Senior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Lucie MYSLIVECKOVA / Lucas CSOLLEY SVK 56.94 29.40 27.54 6.92 6.58 6.92 7.00 7.00 0.00 #7
2 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 55.49 30.03 25.46 6.33 6.08 6.50 6.50 6.42 0.00 #5
3 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV AZE 54.76 31.76 23.00 5.75 5.50 5.92 5.75 5.83 0.00 #4
4 Olga JAKUSHINA / Andrei NEVSKY LAT 51.47 26.33 25.14 6.25 5.92 6.42 6.50 6.33 0.00 #6
5 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA 46.53 24.73 21.80 5.42 5.25 5.33 5.67 5.58 0.00 #1
6 Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR 44.54 23.34 21.20 5.33 4.92 5.42 5.50 5.33 0.00 #3
7 India NETTE / Patrick ADDERLEY AUS 34.88 17.80 17.08 4.42 4.08 4.42 4.25 4.17 0.00 #2
8 Kimberley HEW-LOW / Timothy MCKERNAN AUS 34.81 16.97 17.84 4.58 4.33 4.50 4.58 4.33 0.00 #8

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 87.26 47.86 40.40 6.75 6.42 6.75 6.92 6.83 1.00 #7
2 Lucie MYSLIVECKOVA / Lucas CSOLLEY SVK 86.26 43.86 42.40 7.17 6.83 6.92 7.33 7.08 0.00 #8
3 Olga JAKUSHINA / Andrei NEVSKY LAT 81.30 43.20 38.10 6.33 6.08 6.33 6.50 6.50 0.00 #5
4 Varvara OGLOBLINA / Mikhail ZHIRNOV AZE 78.21 41.31 36.90 6.08 5.83 6.25 6.25 6.33 0.00 #6
5 Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR 61.23 33.13 28.10 4.83 4.58 4.67 4.67 4.67 0.00 #3
6 Adelina GALYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA 59.04 30.44 29.60 4.92 4.67 4.83 5.00 5.25 1.00 #4
7 India NETTE / Patrick ADDERLEY AUS 58.96 31.86 27.10 4.58 4.25 4.50 4.67 4.58 0.00 #2
8 Kimberley HEW-LOW / Timothy MCKERNAN AUS 57.53 30.93 27.60 4.50 4.33 4.83 4.67 4.67 1.00 #1

Total

2016 Volvo Open Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia LITVINOVA / Alexandre BALIKOV RUS 51.98 28.80 23.18 5.75 5.58 5.75 5.83 6.08 0.00 #2
2 Julia WAGRE / Mathieu COUYRAS FRA 45.33 23.53 21.80 5.33 5.25 5.50 5.50 5.67 0.00 #11
3 Emilia KALEGANOVA / Vladislav POLLKHOVSKY BLR 44.52 25.50 19.02 4.67 4.42 4.75 4.92 5.00 0.00 #4
4 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 44.04 24.50 19.54 4.75 4.67 5.00 5.08 4.92 0.00 #9
5 Adelina ZVEZDOVA / Vladimir ZAITSEV BLR 43.32 24.26 19.06 4.92 4.58 4.67 4.83 4.83 0.00 #8
6 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 35.69 18.37 17.32 4.33 4.25 4.25 4.50 4.33 0.00 #6
7 Sara CAMPANINI / Francesko RIVA ITA 35.52 19.20 17.32 4.33 4.25 4.33 4.50 4.25 1.00 #13
8 Eron WESTWOOD / Joy DAVIS GBR 35.16 18.76 16.40 4.25 4.00 4.08 4.17 4.00 0.00 #7
9 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 34.02 18.20 15.82 3.92 3.67 4.00 4.17 4.00 0.00 #10
10 Karina SIDORENKO / Maxim ELENICH BLR 33.01 17.13 15.88 4.00 3.67 3.92 4.17 4.08 0.00 #5
11 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 32.22 16.40 15.82 4.00 3.67 4.00 4.17 3.92 0.00 #3
12 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 30.59 16.93 14.66 3.83 3.50 3.58 3.75 3.67 1.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia LITVINOVA / Alexandre BALIKOV RUS 77.57 39.07 39.50 6.42 6.17 6.83 6.75 6.75 1.00 #12
2 Emilia KALEGANOVA / Vladislav POLLKHOVSKY BLR 70.40 36.50 33.90 5.58 5.33 5.67 5.92 5.75 0.00 #10
3 Julia WAGRE / Mathieu COUYRAS FRA 68.06 33.16 34.90 5.83 5.50 6.08 6.08 5.58 0.00 #11
4 Adelina ZVEZDOVA / Vladimir ZAITSEV BLR 63.37 34.07 29.30 5.00 4.75 4.75 5.17 4.75 0.00 #8
5 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 62.47 32.37 31.10 5.17 4.92 5.25 5.42 5.17 1.00 #9
6 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 58.90 31.10 27.80 4.67 4.42 4.67 4.75 4.67 0.00 #7
7 Sara CAMPANINI / Francesko RIVA ITA 52.80 27.00 27.80 4.58 4.42 4.50 4.92 4.75 2.00 #6
8 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 49.91 26.81 23.10 4.08 3.58 4.00 3.83 3.75 0.00 #2
9 Eron WESTWOOD / Joy DAVIS GBR 49.63 24.23 26.40 4.42 4.17 4.42 4.50 4.50 1.00 #5
10 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 47.20 23.50 23.70 4.08 3.75 4.00 4.08 3.83 0.00 #4
11 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 45.13 24.63 22.50 3.83 3.42 3.83 3.83 3.83 2.00 #1
12 Karina SIDORENKO / Maxim ELENICH BLR 42.67 21.57 23.10 4.00 3.75 3.75 4.00 3.75 2.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Sofia LITVINOVA / Alexandre BALIKOV RUS 129.55 1 1
2 Emilia KALEGANOVA / Vladislav POLLKHOVSKY BLR 114.92 3 2
3 Julia WAGRE / Mathieu COUYRAS FRA 113.39 2 3
4 Adelina ZVEZDOVA / Vladimir ZAITSEV BLR 106.69 5 4
5 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 106.51 4 5
6 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 94.59 6 6
7 Sara CAMPANINI / Francesko RIVA ITA 88.32 7 7
8 Eron WESTWOOD / Joy DAVIS GBR 84.79 8 9
9 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY GBR 82.13 11 8
10 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 81.22 9 10
11 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 75.72 12 11
12 Karina SIDORENKO / Maxim ELENICH BLR 75.68 10 12
WD Iana BUGA / Georgiy POKHILYUK RUS