2018 Eastern Sectionals Senior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Emmy Ma, SC of Boston 1 61.45 1 106.16 167.61
2 11 Franchesca Chiera, Panthers FSC 2 55.96 4 97.37 153.33
3 15 Katie McBeath, Westminster FSC of Erie 4 49.53 3 97.76 147.29
4 12 Megan Wessenberg, SC of Boston 5 44.71 2 101.73 146.44
5 14 Heidi Munger, SC of Boston 3 52.43 5 89.44 141.87
6 8 Olivia Serafini, SC of New York 6 42.97 8 83.42 126.39
7 10 Rebecca Peng, SC of Boston 9 38.05 6 85.06 123.11
8 9 Jordan Bauth, Buffalo SC 10 35.71 7 84.63 120.34
9 6 Kristine Levitina, Pines FSC 7 42.31 10 75.07 117.38
10 7 Haley Beavers, SC of New York 8 41.38 9 75.18 116.56
11 2 Morgan Leighow, Washington FSC 12 34.20 12 70.73 104.93
12 3 Kjerstyn Hall, Boston University 15 32.30 11 71.44 103.74
13 4 Grace Moyer, Penguin FSC 13 34.05 13 65.99 100.04
14 5 Paulina Pawlak, Connecticut Skating Academy 11 35.57 14 62.38 97.95
15 1 Camilla Zhang, SC of Northern Virginia 14 33.58 15 59.00 92.58

2017 Internationaux de France Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Kaetlyn OSMOND CAN 69.05 34.35 34.70 8.64 8.39 8.68 8.79 8.89 0.00 #11
2 Maria SOTSKOVA RUS 67.79 35.26 32.53 8.21 7.89 8.18 8.14 8.25 0.00 #10
3 Yuna SHIRAIWA JPN 66.05 36.42 29.63 7.57 7.21 7.54 7.39 7.32 0.00 #4
4 Mai MIHARA JPN 64.57 31.93 32.64 8.29 7.82 8.11 8.21 8.36 0.00 #8
5 Alina ZAGITOVA RUS 62.46 32.27 31.19 7.89 7.68 7.57 7.89 7.96 1.00 #5
6 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 62.29 30.89 31.40 7.86 7.64 8.00 7.82 7.93 0.00 #9
7 Laurine LECAVELIER FRA 60.68 31.21 29.47 7.36 7.07 7.46 7.36 7.57 0.00 #6
8 Mae Berenice MEITE FRA 58.96 31.85 27.11 6.71 6.46 7.00 6.79 6.93 0.00 #3
9 Polina EDMUNDS USA 56.31 28.73 27.58 7.00 6.57 6.86 6.96 7.07 0.00 #1
10 Nicole SCHOTT GER 55.54 29.25 27.29 6.86 6.54 6.82 6.89 7.00 1.00 #2
11 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 53.03 24.91 29.12 7.61 6.96 7.11 7.29 7.43 1.00 #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alina ZAGITOVA RUS 151.34 81.80 69.54 8.57 8.39 8.93 8.71 8.86 0.00 #7
2 Maria SOTSKOVA RUS 140.99 73.78 67.21 8.46 8.07 8.61 8.43 8.43 0.00 #10
3 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 138.69 73.21 65.48 8.18 7.82 8.39 8.29 8.25 0.00 #8
4 Kaetlyn OSMOND CAN 137.72 68.42 70.30 8.86 8.57 8.68 8.86 8.96 1.00 #11
5 Mai MIHARA JPN 137.55 73.45 64.10 8.14 7.64 8.25 8.00 8.04 0.00 #6
6 Yuna SHIRAIWA JPN 127.13 64.86 63.27 7.93 7.61 8.04 8.00 7.96 1.00 #9
7 Nicole SCHOTT GER 116.85 60.12 56.73 7.04 6.89 7.25 7.07 7.21 0.00 #1
8 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 114.62 57.23 58.39 7.61 6.89 7.39 7.29 7.32 1.00 #2
9 Mae Berenice MEITE FRA 112.44 56.09 56.35 7.04 6.68 7.25 7.07 7.18 0.00 #4
10 Polina EDMUNDS USA 101.46 46.77 56.69 7.25 6.82 7.00 7.11 7.25 2.00 #5
11 Laurine LECAVELIER FRA 93.67 39.94 54.73 7.00 6.57 6.71 6.96 6.96 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alina ZAGITOVA
RUS
213.80 5 1
2 Maria SOTSKOVA
RUS
208.78 2 2
3 Kaetlyn OSMOND
CAN
206.77 1 4
4 Mai MIHARA
JPN
202.12 4 5
5 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
200.98 6 3
6 Yuna SHIRAIWA
JPN
193.18 3 6
7 Nicole SCHOTT
GER
172.39 10 7
8 Mae Berenice MEITE
FRA
171.40 8 9
9 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
167.65 11 8
10 Polina EDMUNDS
USA
157.77 9 10
11 Laurine LECAVELIER
FRA
154.35 7 11

2017 Volvo Open Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Isadora WILLIAMS BRA 54.51 28.63 25.88 6.60 6.30 6.45 6.40 6.60 0.00 #10
2 Danielle HARRISON GBR 50.30 24.70 25.60 6.35 6.35 6.45 6.40 6.45 0.00 #4
3 Karly ROBERTSON GBR 48.42 26.42 23.00 5.75 5.55 5.80 5.75 5.90 1.00 #2
4 Gerli LIINAMAE EST 47.23 25.55 22.68 5.80 5.60 5.80 5.60 5.55 1.00 #7
5 Antonina DUBININA SRB 46.55 24.99 21.56 5.50 5.35 5.50 5.35 5.25 0.00 #15
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 39.24 19.32 20.92 5.35 5.15 5.15 5.20 5.30 1.00 #9
7 Elizaveta LEONOVA EST 38.54 20.54 19.00 5.00 4.55 4.85 4.80 4.55 1.00 #3
8 Darja SHATIBELKO LAT 37.66 17.62 20.04 5.05 4.90 5.10 5.10 4.90 0.00 #11
9 Kyarha VAN TIEL NED 36.01 17.21 19.80 5.15 4.80 5.00 4.90 4.90 1.00 #5
10 Greta MORKYTE LTU 35.18 15.74 20.44 5.15 4.95 5.00 5.15 5.30 1.00 #8
11 Simona GOSPODINOVA BUL 32.37 15.21 18.16 4.70 4.20 4.60 4.70 4.50 1.00 #1
12 Hanna PAROSHYNA BLR 31.47 14.43 18.04 4.70 4.40 4.40 4.55 4.50 1.00 #14
13 Emma Frida ANDERSEN DEN 26.30 10.90 17.40 4.55 4.30 4.25 4.35 4.30 2.00 #12
14 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 26.12 11.04 17.08 4.40 4.10 4.20 4.35 4.30 2.00 #13
15 Alina SUPONENKO BLR 25.34 9.82 16.52 4.40 4.05 3.95 4.25 4.00 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Gerli LIINAMAE EST 99.28 50.80 48.48 6.25 5.95 6.15 6.10 5.85 0.00 #12
2 Isadora WILLIAMS BRA 91.88 36.68 55.20 6.95 6.85 6.85 6.95 6.90 0.00 #15
3 Danielle HARRISON GBR 90.25 35.53 54.72 6.60 6.60 6.95 6.95 7.10 0.00 #14
4 Karly ROBERTSON GBR 87.73 38.09 50.64 6.15 6.00 6.50 6.45 6.55 1.00 #13
5 Kyarha VAN TIEL NED 86.02 44.58 41.44 5.40 5.10 5.20 5.15 5.05 0.00 #7
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 83.93 40.05 44.88 5.70 5.50 5.65 5.65 5.55 1.00 #10
7 Antonina DUBININA SRB 82.77 40.69 42.08 5.45 5.30 5.35 5.25 4.95 0.00 #11
8 Greta MORKYTE LTU 82.27 43.35 39.92 5.15 4.90 5.00 5.05 4.85 1.00 #6
9 Hanna PAROSHYNA BLR 66.14 33.50 34.64 4.70 4.20 4.35 4.25 4.15 2.00 #4
10 Darja SHATIBELKO LAT 65.71 28.79 37.92 5.00 4.60 4.75 4.75 4.60 1.00 #8
11 Emma Frida ANDERSEN DEN 65.60 30.32 35.28 4.65 4.30 4.40 4.45 4.25 0.00 #3
12 Elizaveta LEONOVA EST 65.30 29.06 38.24 5.10 4.70 4.65 4.85 4.60 2.00 #9
13 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 58.32 23.92 34.40 4.35 4.05 4.40 4.40 4.30 0.00 #2
14 Alina SUPONENKO BLR 55.33 24.73 31.60 4.20 3.85 3.85 4.10 3.75 1.00 #1
15 Simona GOSPODINOVA BUL 54.87 22.07 34.80 4.45 4.20 4.50 4.35 4.25 2.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Gerli LIINAMAE EST 146.51 4 1
2 Isadora WILLIAMS BRA 146.39 1 2
3 Danielle HARRISON GBR 140.55 2 3
4 Karly ROBERTSON GBR 136.15 3 4
5 Antonina DUBININA SRB 129.32 5 7
6 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 123.17 6 6
7 Kyarha VAN TIEL NED 122.03 9 5
8 Greta MORKYTE LTU 117.45 10 8
9 Elizaveta LEONOVA EST 103.84 7 12
10 Darja SHATIBELKO LAT 103.37 8 10
11 Hanna PAROSHYNA BLR 97.61 12 9
12 Emma Frida ANDERSEN DEN 91.90 13 11
13 Simona GOSPODINOVA BUL 87.24 11 15
14 Eva Dogg SAEMUNSDOTTIR ISL 84.44 14 13
15 Alina SUPONENKO BLR 80.67 15 14

2017 Internationaux de France Ladies Preview

With two events to go in the Grand Prix series, Evgenia Medvedeva (30 points) and Carolina Kostner (26 points) have both qualified for the Final.  Wakaba Higuchi has 24 points and will have to await the outcome of the next few weeks.  Four ladies still have a chance of qualifying for the Final based on their performance here and all four of these ladies have scored over 200 points this season.

Alina Zagitova won gold in her Grand Prix debut at Cup of China.  She needs a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Final, while a 4th place finish would still give her a strong chance.  Her short program has a triple lutz + triple loop and a triple flip with all the jumps in the bonus.  She fell on the combo at Cup of China but she did earn Level 4 for all of her elements.  Her program components in China were slightly lower than she received at Lombardia Trophy, and were in the mid 7s to low 8s.  Her free skate is completely backloaded, with all seven of her jumping passes in the bonus, including a double axel + triple toe and a triple lutz + triple loop.  Her only error was on an under-rotated triple lutz and she earned 12 points from GOEs.  She earned all Level 4s and had stronger program components, in the mid to high 8s.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Kaetlyn Osmond won gold at Skate Canada with a personal best short program score.  She needs a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Final, while a 4th place finish would still give her a strong chance.  Her short program includes a triple flip + triple toe and a triple lutz.  She earned all positive GOEs, worth 9 points, and had program components in the high 8s to low 9s.  Her free skate featured a triple flip + triple toe and a double axel + triple toe.  She did pop a flip into a double and fell on her double axel at the end of the program.  At the Autumn Classic International, she earned almost all +3 GOEs for her opening combo for 11.56 points overall, but the jump was messy at Skate Canada, and she only earned 8.20 points.  Her program components were in the high 8s to low 9s.  She has the 2nd best short program, 4th best free skate, and 4th best total scores.

Mai Mihara placed 4th at Cup of China.  She needs a gold medal to give herself a chance at the Final.  At the Autumn Classic International, her short program included a triple lutz + triple toe and a triple flip, but she received an edge call.  However, in China, she did not even place in the top 6 with her short program effort.  Her program components were in the mid 7s to low 8s.  She has been changing her free skate layout around, but she landed at triple lutz + triple toe combo and a double axel + triple toe combo in China.  Her program was clean with only a tiny negative GOE on her double axel and all Level 4 elements.  In all she earned 11 points from GOEs and her program components were in the high 7s to mid 8s.  She has the 7th best free skate and 8th best total scores.

Maria Sotskova won silver at Skate Canada.  She needs a gold or silver medal to guarantee herself a spot in the Final.  She hit her triple lutz + triple toe and triple flip, but under-rotated her double axel.  Her program components were in the high 7s to low 8s, better than she received at Finlandia Trophy.  Her triple lutz + triple toe combination was under-rotated as was her triple flip + single loop + triple salchow, however, she landed both jumps cleanly at Finlandia.  She also under-rotated the last double axel in the program at both of her events.  Her program components were lower here than earlier in the season, and she received low 7s to mid 8s.  She has the 8th best free skate and 9th best total scores.

 

My podium predictions:

Gold: Alina Zagitova

Silver: Kaetlyn Osmond

Bronze: Mai Mihara

 

Bios of the competitors:

Kaetlyn Osmond, CAN: She is the reigning World Silver Medalist and placed 4th at Four Continents.  She won gold at Skate Canada.  Her personal best is 218.13.  She is 21 years old.

Laurine Lecavelier, FRA: She finished 18th at Worlds and 5th at Europeans.  She placed 8th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 188.10.  She is 21 years old.

Mae Berenice Meite, FRA: She finished 16th at Europeans.  She placed 11th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 174.53.  She is 23 years old.

Nicole Schott, GER: She placed 19th at Worlds and 10th at Europeans.  She finished 10th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 168.72.  She is 21 years old.

Mai Mihara, JPN: She finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She placed 4th at Cup of China.  Her personal best is 218.27.  She is 18 years old.

Yuna Shiraiwa, JPN: She finished 5th at Junior Worlds.  She placed 8th at NHK Trophy.  Her personal best is 186.80.  She is 15 years old.

Elizabet Tursynbaeva, KAZ: She finished 9th at Worlds and 8th at Four Continents.  She placed 8th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 191.99.  She is 17 years old.

Maria Sotskova, RUS: She placed 8th at Worlds and 4th at Europeans.  She won silver at Skate Canada.  She is the 2016 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 205.30.  She is 17 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 7th at Cup of China.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 20 years old.

Alina Zagitova, RUS: She is the reigning World Junior Champion.  She won gold at Cup of China.  Her personal best is 218.46.  She is 15 years old.

Polina Edmunds, USA: She is the 2015 World Junior Champion.  Her personal best is 187.50.  She is 19 years old.

2017 NHK Trophy Ladies Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 79.99 41.71 38.28 9.43 9.57 9.64 9.54 9.68 0.00 #12
2 Carolina KOSTNER  ITA 74.57 37.25 37.32 9.21 9.18 9.36 9.36 9.54 0.00 #8
3 Polina TSURSKAYA  RUS 70.04 38.78 31.26 7.82 7.57 7.96 7.79 7.93 0.00 #2
4 Rika HONGO  JPN 65.83 34.00 31.83 7.96 7.79 8.11 7.89 8.04 0.00 #10
5 Mirai NAGASU  USA 65.17 34.45 30.72 7.82 7.29 7.82 7.68 7.79 0.00 #9
6 Satoko MIYAHARA  JPN 65.05 31.02 34.03 8.50 8.29 8.54 8.50 8.71 0.00 #11
7 Alena LEONOVA  RUS 63.61 34.13 29.48 7.39 7.04 7.50 7.39 7.54 0.00 #1
8 Yuna SHIRAIWA  JPN 57.34 28.86 28.48 7.46 6.89 7.04 7.07 7.14 0.00 #5
9 Mariah BELL  USA 57.25 26.94 30.31 7.54 7.29 7.64 7.68 7.75 0.00 #7
10 Nicole RAJICOVA  SVK 53.36 27.33 27.03 6.82 6.57 6.64 6.86 6.89 1.00 #6
11 Soyoun PARK  KOR 51.54 24.24 27.30 7.00 6.61 6.79 6.86 6.86 0.00 #4
12 Alaine CHARTRAND  CAN 49.60 23.06 27.54 6.89 6.79 6.71 7.11 6.93 1.00 #3

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 144.40 70.60 74.80 9.36 9.39 9.18 9.43 9.39 1.00 #10
2 Polina TSURSKAYA  RUS 140.15 74.38 65.77 8.36 8.00 8.32 8.21 8.21 0.00 #11
3 Carolina KOSTNER  ITA 137.67 62.96 75.71 9.39 9.39 9.36 9.50 9.68 1.00 #12
4 Mirai NAGASU  USA 129.29 66.20 63.09 8.07 7.57 8.11 7.82 7.86 0.00 #8
5 Alena LEONOVA  RUS 127.34 65.22 62.12 7.61 7.50 8.04 7.71 7.96 0.00 #4
6 Satoko MIYAHARA  JPN 126.75 58.23 68.52 8.68 8.43 8.46 8.57 8.68 0.00 #9
7 Rika HONGO  JPN 122.00 58.55 64.45 7.96 7.79 8.25 8.07 8.21 1.00 #7
8 Yuna SHIRAIWA  JPN 114.60 55.29 59.31 7.61 7.14 7.57 7.39 7.36 0.00 #5
9 Alaine CHARTRAND  CAN 109.76 55.03 55.73 7.07 6.75 6.86 7.11 7.04 1.00 #1
10 Mariah BELL  USA 108.79 52.84 57.95 7.36 7.18 7.07 7.32 7.29 2.00 #6
11 Nicole RAJICOVA  SVK 106.42 51.27 55.15 7.04 6.68 6.93 6.89 6.93 0.00 #2
12 Soyoun PARK  KOR 84.25 35.19 50.06 6.50 6.21 6.11 6.25 6.21 1.00 #3

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Evgenia MEDVEDEVA  RUS 1 1 224.39
2. Carolina KOSTNER  ITA 2 3 212.24
3. Polina TSURSKAYA  RUS 3 2 210.19
4. Mirai NAGASU  USA 5 4 194.46
5. Satoko MIYAHARA  JPN 6 6 191.80
6. Alena LEONOVA  RUS 7 5 190.95
7. Rika HONGO  JPN 4 7 187.83
8. Yuna SHIRAIWA  JPN 8 8 171.94
9. Mariah BELL  USA 9 10 166.04
10. Nicole RAJICOVA  SVK 10 11 159.78
11. Alaine CHARTRAND  CAN 12 9 159.36
12. Soyoun PARK  KOR 11 12 135.79

2017 NHK Trophy Ladies Preview

Of those, finished competing on the Grand Prix this season, Wakaba Higuchi stands at 24 points, while Elena Radionova has 20.  They will both need some help from other competitors to have a chance at making the Final, so the event is wide open at this point, but a few spots could be filled this weekend.

This is a bit of a rematch of Rostelecom Cup, as Medvedeva, Kostner, Nagasu, and Bell are all competing again here.  Medvedeva and Kostner took the top two spots in Russia, while Bell got the best of Nagasu on the US side.  This will actually be the third time this season that Bell and Nagasu have competed against each other, and both have come out on top once.

Medvedeva has won gold at Skate America, Skate Canada, Trophee de France, Rostelecom Cup, and the Grand Prix Final.  If she wins gold here this weekend, she’ll only need to win gold at Cup of China to have won every single event on the circuit, despite this being just her third season competing.

Both Yuna Shiraiwa and Polina Tsurskaya are making their Grand Prix debuts.  Shiraiwa is the youngest at 15, while Carolina Kostner is the oldest at 30.  Eight of these ladies have scored over 190 points, while three have scored over 200 in their careers.  Medvedeva currently holds World record scores in every category.

Evgenia Medvedeva won the gold medal at Rostelecom Cup.  All of her short program jumps are in the bonus, including her triple flip +triple toe and her triple loop.  She has earned all Level 4s at both of her events this season (including the earlier Ondrej Nepela Trophy) and had positive GOEs on all of her elements.  In Russia, she netted 9 points from GOEs alone.  Her program components were in the mid 9s and she earned three 10.00 marks.  She reworked her free skate layout after Nepela, moving one of the jumping passes out of the bonus.  She still has a triple flip + triple toe and a triple salchow + triple toe.  She earned all Level 4s and all positive GOEs, except for her final double axel which she fell on, extremely unusual for her.  Even with the fall, she still earned 13 points from GOEs and had program components in the mid 9s, including three 10.00 marks, although they were all from the same judge.  She needs a gold or silver medal to guarantee her spot in the Final, while a bronze would keep her in the running.  She has the best short program, best free skate, and best total scores.

Carolina Kostner won the silver medal at Rostelecom Cup, behind Medvedeva.  She hit her triple toe + triple toe combination for the first time this season in her short program and also landed a triple loop.  She earned all Level 4s and had all positive GOEs worth 7 points.  Her program components were in the high 8s to mid 9s, not her best for the season.  Out of three events, she has not landed a triple + triple combination in her free skate, although Rostelecom Cup was her cleanest performance to date with no popped jumps or falls and she did add a double axel + half loop + triple salchow combination.  She received all Level 4s and positive GOEs totaling 11 points.  Her program components were in the high 8s to mid 9s.  She needs a gold medal to guarantee her spot in the Final, while a silver would keep her in contention.  She has the 3rd best short program, 5th best free skate, and 5th best total scores.

Rika Hongo placed 6th at Skate Canada.  Her short program had an under-rotated triple flip + triple toe and a triple lutz.  Her program components were in the low to mid 7s.  Her free skate was riddled with jump problems, including four under-rotation calls, but she does have a triple flip + triple toe and a double axel + triple toe + double toe planned.  Her program components were slightly better in the mid to high 7s.

Mirai Nagasu placed a disappointing 9th at Rostelecom Cup.  In her short program, she has stood up on triple axel at both of her events this season, earning a negative GOE at the US Figure Skating Classic and under-rotating it in Russia.  At Rostelecom Cup, her triple + triple combination was also downgraded and she fell, and she fell on an under-rotated triple lutz, giving her no clean jumping passes in the short program.  Despite that, her program components were still fairly good in the mid to high 7s.  She landed a quality triple axel in the free skate at the US International Figure Skating Classic, and while she stood up on it in Russia, it was under-rotated.  She also under-rotated two other jumps, which was better than the four jumps she had under-rotated at the US Classic.

Mariah Bell finished 6th at Rostelecom Cup and won’t be able to qualify for the Final, but could still compete for a medal here.  She hasn’t hit her triple lutz + triple toe cleanly in the short program this season but twice she has received all positive GOEs on everything else in the program and her program components were much better in Russia, scoring in the mid 7s.  She has hit her triple lutz + triple toe combination in her free skate twice with positive GOEs, and she fully rotated all of her jumps, much better than at the US Figure Skating Classic.  Her program components were what really held her back, scoring in the mid 7s, although this was better than she received earlier in the season.

Satoko Miyahara is competing in her first event of the season.  She won the silver medal right behind Medvedeva at the Grand Prix Final last year, but then had to miss the rest of the season.  It has been 11 months since she has competed, so this will be the first real test if she’ll be competitive for an Olympic medal in a few short months.  If she medals here, she’ll have a chance to qualify for the Final at Skate America.

Polina Tsurskaya is a bit of a wild card at this event.  She won two gold medals on the Junior Grand Prix last season with some of the highest junior marks recorded.  She had to have surgery and missed the Junior Grand Prix Final.  She placed 3rd at Russian nationals as a junior and a disappointing 10th at Junior Worlds, but that likely was not her at her best.  The surgery was on her knee and this will be a better indicator of how well it has healed and whether she can land all of the jumps without an issue.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Carolina Kostner

Bronze: Satoko Miyahara

 

Bios of the competitors:

Alaine Chartrand, CAN: She placed 11th at Four Continents.  She finished 11th at Skate Canada.  Her personal best is 186.11.  She is 21 years old.

Carolina Kostner, ITA: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Bronze Medalist.  She won silver at Rostelecom Cup.  She is the 2014 Olympic Bronze Medalist; 2012 World Champion; 2008 and 2013 World Silver Medalist; 2005, 2011, and 2014 World Bronze Medalist; 2007, 2008, 2010, 2012, and 2013 European Champion; 2009 and 2011 European Silver Medalist; 2006 and 2014 European Bronze Medalist; and 2003 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 216.73.  She is 30 years old.

Rika Hongo, JPN: She placed 16th at Worlds and 10th at Four Continents.  She finished 6th at Skate Canada.  She is the 2015 and 2016 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 199.15.  She is 21 years old.

Satoko Miyahara, JPN: She won bronze at Skate Canada and silver at NHK Trophy last season to qualify for the Grand Prix Final where she won silver.  She is the 2015 World Silver Medalist, 2016 Four Continents Champion, and 2014 and 2015 Four Continents Silver Medalist.  Her personal best is 218.33.  She is 19 years old.

Yuna Shiraiwa, JPN: She finished 5th at Junior Worlds.  She placed 4th at JGP Russia and won silver at JGP Germany last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 186.80.  She is 15 years old.

Soyoun Park, KOR: She placed 8th at Skate America and 5th at Trophee de France last season.  Her personal best is 185.19.  She is 20 years old.

Alena Leonova, RUS: She finished 12th at Trophee de France last season.  She is the 2012 World Silver Medalist and 2009 World Junior Champion.  Her personal best is 191.39.  She is 26 years old.

Evgenia Medvedeva, RUS: She is the reigning World Champion and reigning European Champion.  She won gold at Rostelecom Cup.  She is the 2016 World Champion, 2016 European Champion, 2015 World Junior Champion, and 2014 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 241.31.  She is 17 years old.

Polina Tsurskaya, RUS: She placed 10th at Junior Worlds.  She won gold at JGP Russia and gold at JGP Estonia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final, but had to withdraw due to injury.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 195.28.  She is 16 years old.

Nicole Rajicova, SVK: She finished 17th at Worlds and 6th at Europeans.  She placed 7th at Rostelecom Cup and 11th at NHK Trophy last season.  Her personal best is 179.70.  She is 22 years old.

Mariah Bell, USA: She placed 12th at Worlds and 6th at Four Continents.  She finished 6th at Rostelecom Cup.  Her personal best is 191.59.  She is 21 years old.

Mirai Nagasu, USA: She is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 9th at Rostelecom Cup.  She is the 2016 Four Continents Silver Medalist, 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist, and 2008 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 194.95.  She is 24 years old.

2017 Cup of China Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabrielle DALEMAN CAN 70.65 37.51 33.14 8.36 8.00 8.39 8.29 8.39 0.00 #11
2 Wakaba HIGUCHI JPN 70.53 37.68 32.85 8.39 7.89 8.29 8.25 8.25 0.00 #9
3 Elena RADIONOVA RUS 70.48 37.17 33.31 8.29 8.07 8.39 8.43 8.46 0.00 #10
4 Alina ZAGITOVA RUS 69.44 39.01 31.43 7.82 7.71 7.71 8.11 7.93 1.00 #4
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 67.10 35.67 31.43 7.89 7.50 8.07 7.82 8.00 0.00 #6
6 Marin HONDA JPN 66.90 35.01 31.89 8.00 7.68 8.11 8.00 8.07 0.00 #5
7 Mai MIHARA JPN 66.90 34.66 32.24 8.11 7.79 8.11 8.11 8.18 0.00 #8
8 Xiangning LI CHN 59.20 32.95 26.25 6.68 6.18 6.75 6.64 6.57 0.00 #2
9 Dabin CHOI KOR 53.90 26.10 27.80 7.04 6.71 6.89 7.07 7.04 0.00 #7
10 Amber GLENN USA 52.61 25.78 27.83 7.14 6.79 6.68 7.11 7.07 1.00 #3
11 Ziquan ZHAO CHN 50.39 26.68 24.71 6.25 6.00 6.14 6.32 6.18 1.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alina ZAGITOVA RUS 144.44 76.09 68.35 8.39 8.36 8.79 8.50 8.68 0.00 #8
2 Wakaba HIGUCHI JPN 141.99 74.10 67.89 8.64 8.11 8.61 8.50 8.57 0.00 #9
3 Mai MIHARA JPN 139.17 74.45 64.72 8.14 7.79 8.32 8.07 8.14 0.00 #3
4 Elena RADIONOVA RUS 136.34 69.43 66.91 8.39 8.11 8.43 8.32 8.57 0.00 #11
5 Marin HONDA JPN 131.42 66.84 64.58 8.11 7.68 8.25 8.14 8.18 0.00 #6
6 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 129.58 66.04 63.54 8.07 7.54 8.07 8.00 8.04 0.00 #7
7 Gabrielle DALEMAN CAN 126.18 61.05 65.13 8.29 7.89 8.18 8.21 8.14 0.00 #10
8 Xiangning LI CHN 115.62 63.43 52.19 6.93 5.93 6.93 6.36 6.46 0.00 #4
9 Dabin CHOI KOR 112.09 59.08 53.01 6.82 6.32 6.64 6.79 6.57 0.00 #5
10 Amber GLENN USA 98.53 45.66 53.87 6.89 6.64 6.46 6.86 6.82 1.00 #1
11 Ziquan ZHAO CHN 94.32 48.75 46.57 6.04 5.39 5.93 5.96 5.79 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alina ZAGITOVA
RUS
213.88 4 1
2 Wakaba HIGUCHI
JPN
212.52 2 2
3 Elena RADIONOVA
RUS
206.82 3 4
4 Mai MIHARA
JPN
206.07 7 3
5 Marin HONDA
JPN
198.32 6 5
6 Gabrielle DALEMAN
CAN
196.83 1 7
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
196.68 5 6
8 Xiangning LI
CHN
174.82 8 8
9 Dabin CHOI
KOR
165.99 9 9
10 Amber GLENN
USA
151.14 10 10
11 Ziquan ZHAO
CHN
144.71 11 11

2017 Denkova-Staviski Cup Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Micol CRISTINI ITA 58.90 34.10 24.80 6.17 5.92 6.33 6.25 6.33 0.00 #5
2 Jenni SAARINEN FIN 55.93 31.07 24.86 6.17 6.08 6.17 6.33 6.33 0.00 #11
3 Lea SERNA FRA 49.25 26.23 24.02 6.17 5.92 5.92 6.08 5.92 1.00 #13
4 Nelma HEDE FIN 47.21 25.53 22.68 5.75 5.58 5.67 5.67 5.67 1.00 #12
5 Sara CONTI ITA 46.87 25.53 21.34 5.25 4.92 5.42 5.50 5.58 0.00 #9
6 Natasha MCKAY GBR 46.44 22.30 24.14 5.83 5.75 6.17 6.17 6.25 0.00 #4
7 Camila M.B. GJERSEN NOR 44.72 24.30 20.42 5.25 4.92 5.17 5.00 5.17 0.00 #2
8 Presyana DIMITROVA BUL 44.07 23.33 20.74 5.25 5.08 5.17 5.25 5.17 0.00 #10
9 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 44.01 23.19 20.82 5.17 4.92 5.17 5.42 5.33 0.00 #6
10 Pauline WANNER FRA 42.62 21.50 21.12 5.25 5.25 5.25 5.33 5.33 0.00 #3
11 Daniela STOEVA BUL 40.10 20.84 21.26 5.33 5.17 5.33 5.33 5.42 2.00 #14
12 Lucrezia GENNARO ITA 39.05 20.23 19.82 5.00 4.75 4.92 5.17 4.92 1.00 #7
13 Heloise PITOT FRA 37.79 16.93 20.86 5.17 5.00 5.08 5.33 5.50 0.00 #15
14 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP 35.12 15.80 19.32 4.83 4.50 4.75 5.08 5.00 0.00 #1
15 Dimitra KORRI GRE 30.81 13.15 17.66 4.42 4.25 4.33 4.50 4.58 0.00 #8

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Micol CRISTINI ITA 105.31 52.37 52.94 6.58 6.42 6.67 6.67 6.75 0.00 #15
2 Lea SERNA FRA 98.32 50.53 48.79 6.08 5.83 6.08 6.25 6.25 1.00 #13
3 Natasha MCKAY GBR 92.50 46.43 47.07 5.67 5.58 5.92 6.17 6.08 1.00 #10
4 Camila M.B. GJERSEN NOR 90.71 45.78 44.93 5.58 5.50 5.58 5.75 5.67 0.00 #9
5 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 83.31 39.78 44.53 5.42 5.33 5.58 5.67 5.83 1.00 #7
6 Sara CONTI ITA 81.35 39.21 44.14 5.58 5.25 5.42 5.67 5.67 2.00 #11
7 Pauline WANNER FRA 80.99 39.39 43.60 5.50 5.17 5.42 5.58 5.58 2.00 #6
8 Jenni SAARINEN FIN 79.58 33.91 46.67 5.92 5.58 5.75 5.92 6.00 1.00 #14
9 Lucrezia GENNARO ITA 75.14 33.53 41.61 5.25 4.92 4.92 5.42 5.50 0.00 #4
10 Heloise PITOT FRA 72.16 31.76 42.40 5.17 5.08 5.33 5.50 5.42 2.00 #3
11 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP 69.02 30.56 39.46 4.83 4.75 5.00 5.08 5.00 1.00 #2
12 Nelma HEDE FIN 68.11 31.24 37.87 5.25 4.25 4.58 4.67 4.92 1.00 #12
13 Daniela STOEVA BUL 59.66 23.72 36.94 4.67 4.42 4.50 4.75 4.75 1.00 #5
14 Presyana DIMITROVA BUL 58.42 22.82 39.60 5.25 4.83 4.67 5.08 4.92 4.00 #8
15 Dimitra KORRI GRE 56.30 25.23 33.07 4.25 3.92 3.83 4.42 4.25 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Micol CRISTINI ITA 164.21 1 1
2 Lea SERNA FRA 147.57 3 2
3 Natasha MCKAY GBR 138.94 6 3
4 Jenni SAARINEN FIN 135.51 2 8
5 Camila M.B. GJERSEN NOR 135.43 7 4
6 Sara CONTI ITA 128.22 5 6
7 Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA 127.32 9 5
8 Pauline WANNER FRA 123.61 10 7
9 Nelma HEDE FIN 115.32 4 12
10 Lucrezia GENNARO ITA 114.19 12 9
11 Heloise PITOT FRA 109.95 13 10
12 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP 104.14 14 11
13 Presyana DIMITROVA BUL 102.49 8 14
14 Daniela STOEVA BUL 99.76 11 13
15 Dimitra KORRI GRE 87.11 15 15

2017 Golden Bear Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Dasa GRM SLO 49.42 26.62 23.80 5.83 5.42 6.17 6.00 6.33 1.00 #14
2 Diana NIKITINA LAT 48.40 26.20 22.20 5.58 5.42 5.50 5.58 5.67 0.00 #8
3 Kristen SPOURS GBR 46.15 24.87 21.28 5.42 4.92 5.67 5.25 5.33 0.00 #9
4 Giada RUSSO ITA 44.95 21.23 23.72 5.83 5.75 5.42 6.33 6.33 0.00 #16
5 Matilda ALGOTSSON SWE 44.29 23.69 21.60 5.67 5.08 5.25 5.42 5.58 1.00 #2
6 Cassandra JOHANSSON SWE 41.97 22.77 19.20 4.75 4.58 4.83 4.92 4.92 0.00 #4
7 Sophia SCHALLER AUT 41.65 21.73 20.92 5.33 5.00 5.00 5.33 5.50 1.00 #13
8 Daria JAKAB HUN 41.63 21.57 20.06 5.00 4.92 5.00 5.08 5.08 0.00 #5
9 Nina POLSAK SLO 34.54 18.90 16.64 4.00 3.83 4.33 4.33 4.33 1.00 #11
10 Romana KAISER LIE 33.76 16.04 17.72 4.50 4.33 4.25 4.58 4.50 0.00 #7
11 Kerstin FRANK AUT 32.08 13.08 19.00 5.00 4.50 4.42 4.83 5.00 0.00 #17
12 Zahra LARI UAE 29.57 14.45 16.12 4.08 3.83 4.00 4.17 4.08 1.00 #12
13 Eva Dogg SAEMUNDSDOTTIR ISL 27.89 13.35 14.54 3.75 3.50 3.33 3.67 3.92 0.00 #6
14 Ursa KRUSEC SLO 20.18 9.58 10.60 2.67 2.42 2.50 2.83 2.83 0.00 #15
15 Maria VINOGRADOVA SVK 19.77 7.51 12.26 2.92 3.00 2.83 3.25 3.33 0.00 #3
16 Romana GRGIC CRO 12.26 3.40 8.86 2.33 2.08 2.08 2.42 2.17 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Matilda ALGOTSSON SWE 98.09 52.29 46.80 5.92 5.50 5.92 5.83 6.08 1.00 #12
2 Giada RUSSO ITA 96.33 44.46 51.87 6.25 6.42 6.33 6.67 6.75 0.00 #13
3 Diana NIKITINA LAT 95.89 50.29 45.60 6.00 5.50 5.58 5.75 5.67 0.00 #15
4 Dasa GRM SLO 94.86 46.33 48.53 6.33 5.75 5.92 6.00 6.33 0.00 #16
5 Kristen SPOURS GBR 83.56 40.89 42.67 5.67 5.17 5.33 5.33 5.17 0.00 #14
6 Kerstin FRANK AUT 75.38 36.86 38.52 5.08 4.50 4.83 4.83 4.83 0.00 #6
7 Sophia SCHALLER AUT 70.04 32.72 39.32 5.00 4.83 4.58 5.08 5.08 2.00 #10
8 Nina POLSAK SLO 70.04 35.17 35.87 4.42 4.25 4.50 4.50 4.75 1.00 #8
9 Cassandra JOHANSSON SWE 69.25 32.32 38.93 5.00 4.75 4.33 5.17 5.08 2.00 #11
10 Daria JAKAB HUN 66.88 29.81 39.07 4.92 4.67 4.67 5.08 5.08 2.00 #9
11 Romana KAISER LIE 66.54 32.81 35.73 4.42 4.33 4.25 4.50 4.83 2.00 #7
12 Eva Dogg SAEMUNDSDOTTIR ISL 51.96 23.89 29.07 3.67 3.42 3.42 3.83 3.83 1.00 #4
13 Zahra LARI UAE 46.75 18.88 27.87 3.50 3.58 3.25 3.67 3.42 0.00 #5
14 Maria VINOGRADOVA SVK 40.90 18.16 23.74 2.92 2.67 2.92 3.08 3.25 1.00 #2
15 Ursa KRUSEC SLO 36.52 17.78 19.74 2.67 2.25 2.25 2.75 2.42 1.00 #3
16 Romana GRGIC CRO 20.38 6.12 14.26 1.83 1.75 1.58 1.83 1.92 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Diana NIKITINA LAT 144.29 2 3
2 Dasa GRM SLO 144.28 1 4
3 Matilda ALGOTSSON SWE 142.38 5 1
4 Giada RUSSO ITA 141.28 4 2
5 Kristen SPOURS GBR 129.71 3 5
6 Sophia SCHALLER AUT 111.69 7 7
7 Cassandra JOHANSSON SWE 111.22 6 9
8 Daria JAKAB HUN 108.51 8 10
9 Kerstin FRANK AUT 107.46 11 6
10 Nina POLSAK SLO 104.58 9 8
11 Romana KAISER LIE 100.30 10 11
12 Eva Dogg SAEMUNDSDOTTIR ISL 79.85 13 12
13 Zahra LARI UAE 76.32 12 13
14 Maria VINOGRADOVA SVK 60.67 15 14
15 Ursa KRUSEC SLO 56.70 14 15
16 Romana GRGIC CRO 32.64 16 16
WD Guia Maria TAGLIAPIETRA ITA

2017 Cup of China Ladies Preview

Three strong Japanese ladies are competing at this event, and with only two spots on the Olympic team, placements here matter when deciding who will head to Korea.  But there are still some dangerous Russian skaters as well as the reigning World Bronze Medalist in the mix.

Alina Zagitova and Amber Glenn are making their Grand Prix debuts at this event.  This is a relatively young field, with Alina Zagitova the youngest at 15 and Elizaveta Tuktamysheva the oldest at 20.  Of the eleven skaters competing in this event, a whopping seven have scored over 200 points in their careers.

Alina Zagitova is making her Grand Prix debut after winning the World Junior title last season.  She kicked off her first senior season with a gold medal at Lombardia Trophy.  At that event, she landed a triple lutz + triple loop and a triple flip in her short program, both in the bonus.  She fell on her double axel but that was the only negative GOE she received for the program.  She earned Level 4 for all of her spins and steps, and despite the fall, she still earned GOEs totaling 5.5 points.  Her program components ranged from 7.70-8.20, fairly strong for a first year senior competitor.  Her free skate is completely backloaded, with all seven of her jumping passes in the bonus, including a double axel + triple toe and a triple lutz + triple loop.  They lutz + loop combo earned positive GOEs and was worth 13.61 points.  In fact, she earned positive GOEs on the entire program, many in the 2s and 3s, and netted 13 points total.  She again achieved Level 4 on all of her spins and the step sequence and her program components were higher than the short program, in the mid 8s.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Wakaba Higuchi won bronze at Rostelecom Cup a few weeks ago.  She can guarantee herself a spot in the Final with a gold medal, while a silver or bronze would keep her in the running.  Her best short program came at Lombardia Trophy and included a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  At Rostelecom Cup, her triple + triple was under-rotated, but she did max out her levels.  She has hit her triple lutz + triple toe combinations at both her events this year, and earned all Level 4s at Rostelecom Cup with program components in the mid 8s.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Mai Mihara is starting her sophomore season on the Grand Prix after winning bronze in her debut last season at Skate America.  She started this season with a silver medal at the Autumn Classic International.  Her short program included a triple lutz + triple toe and a triple flip, but she received an edge call.  Her program components were in the mid 7s to low 8s.  Her free skate featured a triple lutz + triple toe at the beginning of the program and in the bonus but she again received an edge call on her flip and popped the last jump in the program into a double.  She received all positive GOEs except for the flip and her program components were in the high 7s to mid 8s.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Marin Honda finished 5th in her Grand Prix debut in Canada last week.  Her short program was not strong enough to finish in the top 6 at that event, but at the US International Figure Skating Classic, she landed a triple flip + triple toe and a triple loop with all positive GOEs and program components in the mid 7s.  Her free skate included a triple flip + triple toe and an under-rotated double axel + triple toe.  She also under-rotated a triple flip, but has five jumping passes in the bonus.  Her program components were in the low to high 7s, but were higher with some marks in the 8s at the US International Figure Skating Classic.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Elena Radionova finished 4th at Rostelecom Cup, placing off the podium for the first time in her Grand Prix career.  She has qualified for each of the last four Grand Prix Finals, and she’ll need to win a gold medal here to give herself a chance at qualifying.  Her triple lutz + triple toe in the short program was under-rotated at both Rostelecom Cup and Ondrej Nepela Trophy but her program components were strongest in Russia, where she received marks in the mid to high 8s.  Her free skates have been full of problems from receiving no credit for an intended triple loop at both events, edge calls on her flip at Nepela Trophy, and an under-rotation on her opening triple lutz + triple toe at Rostelecom Cup.  Her program components were best in Russia, ranging from 8.36 to 8.75.  She has the 8th best short program score.

Elizaveta Tuktamysheva is starting her 7th season on the Grand Prix and has won seven total medals.  She has qualified for the Final three times, most recently in 2014, and won gold that year.  She placed 6th at Lombardia Trophy and then won bronze at Finlandia Trophy to start her season.  At Lombardia Trophy, her short program included a triple toe + triple toe and a triple lutz (fall).  Her program components were also on the lower side, in the mid 7s.  Her free skate started with a popped lutz and she did not hit a triple + triple combination.  Her program components were slightly better, in the high 7s to mid 8s.  At Finlandia Trophy, she again his her triple toe + triple toe and stood up on her lutz, earning all positive GOEs.  Her program components were higher, in the mid 7s to low 8s.  Her free skate had a triple toe + triple toe in the bonus but she under-rotated a flip and fell on it.  Her program components were similar to Lombardia.  She has the 9th best short program score.

Gabrielle Daleman is entering her third season on the Grand Prix, but has never finished higher than 4th place.  She had a breakout end to her season, medaling at both Four Continents and Worlds.  She had a bit of a disappointing start to this season, finishing 6th at Finlandia Trophy.  Her short program there started with her signature triple toe + triple toe, but she didn’t receive the +3 GOE she normally gets.  She also had a solo triple lutz that she fell on and she only earned Level 2 for all of her spins, leaving lots of points on the table.  Her program components were in the high 7s to low 8s.  Her free skate did not even place her in the top 6 at that event.

 

My podium predictions:

Gold: Alina Zagitova

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Mai Mihara

 

Bios of the competitors:

Gabrielle Daleman, CAN: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning Four Continents Silver Medalist.  She placed 4th at Skate American and 4th at Trophee de France last season.  Her personal best is 214.15.  She is 19 years old.

Xiangning Li, CHN: She placed 14th at Worlds, 13th at Four Continents, and 11th at Junior Worlds.  She finished 10th at Cup of China last season.  Her personal best is 179.42.  She is 17 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 15th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 149.12.  She is 19 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Rostelecom Cup.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Marin Honda, JPN: She is the reigning World Junior Silver Medalist.  She finished 5th at Skate Canada.  She is the 2016 World Junior Champion.  Her personal best is 201.61.  She is 16 years old.

Mai Mihara, JPN: She finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She won bronze at Skate America and placed 4th at Cup of China last season.  Her personal best is 218.27.  She is 18 years old.

Dabin Choi, KOR: She placed 10th at Worlds and 5th at Four Continents.  She finished 7th at Skate Canada and 9th at NHK Trophy.  Her personal best is 191.11.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada and won bronze at Cup of China last season.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 20 years old.

Alina Zagitova, RUS: She is the reigning World Junior Champion.  She won gold at JGP France and bronze at JGP Slovenia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won gold.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 218.46.  She is 15 years old.

Amber Glenn, USA: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 183.60.  She is 18 years old.