2018 Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Timothy Dolensky, Atlanta FSC 1 84.51 1 153.84 238.35
2 3 Kevin Shum, SC of Boston 3 67.27 2 126.12 193.39
3 5 Jimmy Ma, SC of New York 2 72.55 5 117.73 190.28
4 2 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 4 65.43 3 124.31 189.74
5 1 Curran Oi, SC of Boston 5 58.68 4 121.17 179.85

2017 Internationaux de France Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Javier FERNANDEZ ESP 107.86 60.00 47.86 9.46 9.29 9.79 9.61 9.71 0.00 #10
2 Shoma UNO JPN 93.92 48.91 46.01 9.29 9.04 9.07 9.32 9.29 1.00 #11
3 Alexander SAMARIN RUS 91.51 50.98 40.53 8.25 7.79 8.14 8.14 8.21 0.00 #8
4 Moris KVITELASHVILI GEO 86.98 48.98 39.00 7.93 7.57 7.75 7.89 7.86 1.00 #4
5 Alexei BYCHENKO ISR 86.79 46.29 40.50 8.04 7.71 8.32 8.18 8.25 0.00 #9
6 Misha GE UZB 85.41 43.13 42.28 8.36 8.14 8.43 8.64 8.71 0.00 #6
7 Denis TEN KAZ 83.70 42.56 42.14 8.46 8.18 8.32 8.57 8.61 1.00 #3
8 Max AARON USA 78.64 41.54 38.10 7.93 7.32 7.50 7.71 7.64 1.00 #7
9 Kevin AYMOZ FRA 70.00 34.18 35.82 7.25 6.93 7.14 7.18 7.32 0.00 #2
10 Vincent ZHOU USA 66.12 32.12 36.00 7.46 7.04 7.00 7.29 7.21 2.00 #5
11 Romain PONSART FRA 63.81 31.56 34.25 7.07 6.57 6.79 6.86 6.96 2.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Shoma UNO JPN 179.40 90.20 91.20 9.32 9.00 8.89 9.18 9.21 2.00 #11
2 Javier FERNANDEZ ESP 175.85 85.49 92.36 9.43 9.07 8.93 9.36 9.39 2.00 #10
3 Misha GE UZB 172.93 86.09 86.84 8.57 8.46 8.79 8.64 8.96 0.00 #8
4 Alexander SAMARIN RUS 161.62 82.84 79.78 8.18 7.75 8.00 8.00 7.96 1.00 #9
5 Alexei BYCHENKO ISR 160.65 80.51 80.14 8.00 7.71 8.04 8.21 8.11 0.00 #7
6 Max AARON USA 158.56 82.70 75.86 7.86 7.32 7.54 7.64 7.57 0.00 #4
7 Vincent ZHOU USA 156.09 88.57 69.52 7.18 6.68 6.86 7.11 6.93 2.00 #1
8 Moris KVITELASHVILI GEO 153.52 75.52 79.00 8.00 7.68 7.79 8.07 7.96 1.00 #6
9 Kevin AYMOZ FRA 150.43 73.21 77.22 7.68 7.39 7.79 7.82 7.93 0.00 #5
10 Denis TEN KAZ 144.87 63.01 83.86 8.46 8.18 8.11 8.57 8.61 2.00 #3
11 Romain PONSART FRA 134.31 63.25 71.06 7.18 6.71 7.25 7.21 7.18 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Javier FERNANDEZ
ESP
283.71 1 2
2 Shoma UNO
JPN
273.32 2 1
3 Misha GE
UZB
258.34 6 3
4 Alexander SAMARIN
RUS
253.13 3 4
5 Alexei BYCHENKO
ISR
247.44 5 5
6 Moris KVITELASHVILI
GEO
240.50 4 8
7 Max AARON
USA
237.20 8 6
8 Denis TEN
KAZ
228.57 7 10
9 Vincent ZHOU
USA
222.21 10 7
10 Kevin AYMOZ
FRA
220.43 9 9
11 Romain PONSART
FRA
198.12 11 11

2017 Volvo Open Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan RIGHINI ITA 79.71 43.46 36.25 7.25 6.95 7.45 7.30 7.30 0.00 #6
2 Maurizio ZANDRON ITA 63.46 34.71 30.75 6.30 6.25 5.85 6.20 6.15 2.00 #1
3 Phillip HARRIS GBR 60.34 27.19 33.15 6.70 6.75 6.50 6.55 6.65 0.00 #8
4 Daniel Albert NAURITS EST 55.94 25.64 32.30 6.65 6.05 6.20 6.65 6.75 2.00 #10
5 Peter HALLAM GBR 53.20 24.80 28.40 5.90 5.40 5.70 5.70 5.70 0.00 #5
6 Michael NEUMAN SVK 48.20 23.35 25.85 5.30 4.85 5.30 5.30 5.10 1.00 #2
7 Nicky Leo OBREYKOV BUL 43.01 18.81 26.20 5.65 4.80 4.90 5.40 5.45 2.00 #9
8 Samuel KOPPEL EST 30.50 9.70 22.80 5.30 4.45 3.95 4.85 4.25 2.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Ivan RIGHINI ITA 159.26 82.76 76.50 7.50 7.20 7.90 7.75 7.90 0.00 #8
2 Maurizio ZANDRON ITA 131.78 62.48 69.30 6.95 6.65 7.00 6.95 7.10 0.00 #7
3 Phillip HARRIS GBR 130.52 64.52 68.00 6.75 6.50 6.95 6.85 6.95 2.00 #6
4 Daniel Albert NAURITS EST 106.20 47.20 61.00 6.20 5.75 6.15 6.05 6.35 2.00 #5
5 Michael NEUMAN SVK 99.52 46.12 53.40 5.35 5.25 5.30 5.45 5.35 0.00 #3
6 Peter HALLAM GBR 93.67 37.57 56.10 5.55 5.65 5.50 5.75 5.60 0.00 #4
7 Samuel KOPPEL EST 92.62 40.62 52.00 5.30 4.90 5.15 5.25 5.40 0.00 #1
8 Nicky Leo OBREYKOV BUL 84.61 38.51 47.10 5.10 4.40 4.50 4.80 4.75 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ivan RIGHINI ITA 238.97 1 1
2 Maurizio ZANDRON ITA 195.24 2 2
3 Phillip HARRIS GBR 190.86 3 3
4 Daniel Albert NAURITS EST 162.14 4 4
5 Michael NEUMAN SVK 147.72 6 5
6 Peter HALLAM GBR 146.87 5 6
7 Nicky Leo OBREYKOV BUL 127.62 7 8
8 Samuel KOPPEL EST 123.12 8 7
WD Thomas JUNSKI GER
WD Vladislav CHASHKOV RUS
WD Illiya SOLOMIN SWE

2017 Internationaux de France Men’s Preview

With two events to go in the Grand Prix series, only Mikhail Kolyada has secured his place in the Final with 26 points.  Jason Brown has 22 points, and while it is unlikely, he still has a shot at the Final depending on how everyone else skates.  Six men at this event have a shot of making the Final, but most will need a gold medal to do so.

Shoma Uno is the only skater to score over 300 points this season and has done so twice, at Lombardia Trophy and Skate Canada.  He needs a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Final, while a 4th place finish would still give him a strong chance.  At Lombardia Trophy he hit the quad flip and quad toe + triple toe, while at Skate Canada he only added a double to the combination.  He earned all positive GOEs in Canada, worth 10 points, and his program components were his highest of the season ranging from the low to mid 9s.  He even received three 10.00 marks, but they were all from the same judge.  He has been playing with the layout of his free skate and did not attempt the quad salchow at Skate Canada that he had landed at Lombardia Trophy.  He has three quads and a triple axel combination in the bonus, although his solo quad toe was under-rotated in Canada.  He completed four quads, and two of them had positive GOEs.  At Lombardia Trophy, he landed five quads, four with positive GOEs.  His biggest difference in scores between events, definitely has to be on the GOE side.  At Lombardia Trophy, he earned a whopping 23 points from GOEs in his free skate, while at Skate Canada, he only earned 6.  His program components were similar between events, in the high 8s to mid 9s.  He has the 2nd best short program, best free skate, and best total scores.

Javier Fernandez is out of the running for the Grand Prix Final after a 6th place finish at Cup of China, his worst finish since 2010.  His short program is intended to include a quad toe + double toe and a quad salchow.  However, in China he missed his opening quad.  At both events he earned all Level 4s, but he lost ground in China with a messy triple axel.  His program components were similar at both events, in the low to mid 9s.  His free skate is intended to have a quad toe and a quad salchow + triple toe.  He landed a quad salchow in his free skate in China, but tripled his opening quad, missed his triple axel combination, doubled a flip and earned negative GOEs on three of his jumps.  He did earn all Level 4s and had program components in the high 8s to low 9s.  He has the 4th best short program, 6th best free skate, and 5th best total scores, although they all came from the Autumn Classic International.

Max Aaron won the bronze medal at Cup of China with a personal best free skate score.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final.  He landed a quad toe + double toe and a quad salchow in his short program, although the opening quad and his triple axel received negative GOEs.  Overall, he earned only tenths of a point from GOEs for this program.  His program components were better than earlier in the season, in the mid to high 7s.  In the free skate he landed a quad toe + double toe, quad salchow, and a quad toe in the bonus.  Both of his triple axels are in the bonus, along with a triple lutz + single loop + triple salchow combination.  He also earned Level 4 on his spins and his step sequence and only had two very slight negative GOEs.  His program components were some of his best, in the high 7s to low 8s.  He has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Vincent Zhou finished 4th in his Grand Prix debut at Cup of China.  He needs a gold medal to keep himself in the running for the Final.  He started off with a bang with a clean quad lutz + triple toe worth 19.76 points.  However, he fell on a fully rotated quad flip and had his triple axel under-rotated and fell on it.  He also under-rotated the triple axel and his solo flip at Finlandia Trophy.  At both events, his GOEs actually lost him points on the technical score.  His program components were much better in China, scoring in the low to mid 7s.  His free skate had a quad lutz + triple toe that was again well done, earning him 19.90 points.  He also attempted a quad flip, quad salchow, quad lutz, and quad salchow + double toe.  The solo salchow and lutz were both under-rotated and he fell on the salchow.  He also has one triple axel in the bonus and a triple lutz + single loop + triple flip combination.  His program was a bit cleaner at Finlandia, but his jump content was a lot more difficult in China, and he did score over 100 points on the technical side.  His program components were all in the mid 7s.  He has the 10th best free skate score.

Alexei Bychenko won bronze at NHK Trophy last week.  His short program includes a quad toe and a triple lutz + triple toe.  He earned all positive GOEs and had program components in the mid 7s to low 8s.  His free skate has a quad toe + triple toe and a quad toe.  He doubled a loop and had a messy landing on a triple axel, but otherwise the program was fairly clean.  His program components were in the high 7s to low 8s.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final.

Alexander Samarin won bronze in his Grand Prix debut at Skate Canada with personal best scores across the board.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final.  His short program includes a quad lutz + triple toe and a quad toe, although neither are in the bonus.  His triple axel was under-rotated and earned negative GOEs.  His program components were on the lower side, in the low to high 7s.  His free skate includes a quad lutz and a quad toe.  His only errors were under-rotating his triple axel combination and a messy double axel at the end of the program.  He only earned Level 3 on his spins, so that is an area he could improve on.  His program components were slightly better, in the mid 7s to low 8s.

Misha Ge finished 4th at Rostelecom Cup with personal best scores across the board.  He hasn’t included a quad in his short program at either of his events this season, but he has landed his triple lutz + triple toe and triple flip.  He earned all positive GOEs at Rostelecom Cup and had program components in the low to mid 8s.  His free skate also does not include a quad and while he has five jumping passes in the bonus, two are his lower value double axels.  He earned all positive GOEs in Russia, worth 11 points, and had program components in the low to mid 8s.  He needs a gold medal to keep himself in the running for the Final.

 

My podium predictions:

Gold: Shoma Uno

Silver: Javier Fernandez

Bronze: Vincent Zhou

 

Bios of the competitors:

Kevin Aymoz, FRA: He placed 15th at Europeans and 7th at Junior Worlds.  He finished 4th at JGP France and 6th at JGP Slovenia last season.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 218.63.  He is 20 years old.

Romain Ponsart, FRA: His personal best is 184.12.  He is 25 years old.

Moris Kvitelashvili, GEO: He placed 13th at Worlds and 6th at Europeans.  He finished 5th at Rostelecom Cup last season.  His personal best is 250.26.  He is 22 years old.

Alexei Bychenko, ISR: He finished 10th at Worlds and 5th at Europeans.  He won bronze at NHK Trophy.  He is the 2016 European Silver Medalist.  His personal best is 255.52.  He is 29 years old.

Shoma Uno, JPN: He is the reigning World Silver Medalist and reigning Four Continents Bronze Medalist. He won gold at Skate Canada.  He is the 2015 World Junior Champion.  His personal best is 319.84.  He is 19 years old.

Denis Ten, KAZ: He finished 16th at Worlds.  He placed 9th at Rostelecom Cup.  He is the 2014 Olympic Bronze Medalist, 2013 World Silver Medalist, 2015 World Bronze Medalist, and 2015 Four Continents Champion.  His personal best is 289.46.  He is 24 years old.

Alexander Samarin, RUS: He placed 8th at Europeans and is the reigning World Junior Bronze Medalist.  He won bronze at Skate Canada.  His personal best is 250.06.  He is 19 years old.

Javier Fernandez, ESP: He finished 4th at Worlds and is the reigning European Champion.  He placed 6th at Cup of China.  He is the 2015 and 2016 World Champion; 2013 and 2014 World Bronze Medalist; and 2013, 2014, 2015, and 2016 European Champion.  His personal best is 314.93.  He is 26 years old.

Max Aaron, USA: He won bronze at Cup of China.  His personal best is 261.56.  He is 25 years old.

Vincent Zhou, USA: He is the reigning World Junior Champion.  He placed 4th at Cup of China.  His personal best is 258.11.  He is 17 years old.

Misha Ge, UZB: He placed 12th at Worlds and 7th at Four Continents.  He finished 4th at Rostelecom Cup.  His personal best is 255.33.  He is 26 years old.

2017 NHK Trophy Men’s Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Sergei VORONOV  RUS 90.06 49.18 40.88 8.25 7.89 8.39 8.21 8.14 0.00 #6
2 Alexei BYCHENKO  ISR 85.52 45.84 39.68 7.93 7.57 8.11 8.07 8.00 0.00 #10
3 Jason BROWN  USA 85.36 40.58 44.78 8.82 8.82 8.93 9.07 9.14 0.00 #11
4 Adam RIPPON  USA 84.95 43.16 41.79 8.32 8.11 8.43 8.36 8.57 0.00 #9
5 Keegan MESSING  CAN 80.13 42.37 38.76 7.75 7.50 7.86 7.79 7.86 1.00 #3
6 Kazuki TOMONO  JPN 79.88 43.80 36.08 7.29 6.93 7.39 7.18 7.29 0.00 #2
7 Dmitri ALIEV  RUS 77.51 39.40 39.11 7.96 7.79 7.68 7.93 7.75 1.00 #8
8 Deniss VASILJEVS  LAT 76.51 38.54 38.97 7.86 7.54 7.82 7.82 7.93 1.00 #7
9 Michal BREZINA  CZE 76.24 37.28 39.96 8.07 7.61 8.07 8.00 8.21 1.00 #5
10 Hiroaki SATO  JPN 75.95 40.56 35.39 7.25 6.82 7.14 7.07 7.11 0.00 #1
11 Nam NGUYEN  CAN 65.82 32.76 35.06 7.14 6.75 6.96 7.25 6.96 2.00 #4

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Sergei VORONOV  RUS 181.06 94.34 86.72 8.71 8.29 8.89 8.68 8.79 0.00 #9
2 Adam RIPPON  USA 177.04 91.46 85.58 8.54 8.29 8.75 8.46 8.75 0.00 #6
3 Alexei BYCHENKO  ISR 166.55 85.85 80.70 8.14 7.89 8.18 8.07 8.07 0.00 #10
4 Jason BROWN  USA 160.59 72.73 89.86 8.89 8.93 8.79 9.11 9.21 2.00 #11
5 Deniss VASILJEVS  LAT 158.29 76.43 81.86 8.11 7.89 8.21 8.29 8.43 0.00 #4
6 Keegan MESSING  CAN 155.67 74.59 81.08 8.18 7.86 8.18 8.11 8.21 0.00 #7
7 Kazuki TOMONO  JPN 152.05 75.69 77.36 7.71 7.46 7.79 7.86 7.86 1.00 #8
8 Nam NGUYEN  CAN 148.69 78.49 70.20 7.21 6.68 7.00 7.07 7.14 0.00 #1
9 Dmitri ALIEV  RUS 145.94 70.52 77.42 7.89 7.50 7.61 7.89 7.82 2.00 #3
10 Michal BREZINA  CZE 144.21 66.35 79.86 8.07 7.79 7.89 8.11 8.07 2.00 #5
11 Hiroaki SATO  JPN 123.25 55.67 68.58 7.04 6.54 6.75 7.00 6.96 1.00 #2

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Sergei VORONOV  RUS 1 1 271.12
2. Adam RIPPON  USA 4 2 261.99
3. Alexei BYCHENKO  ISR 2 3 252.07
4. Jason BROWN  USA 3 4 245.95
5. Keegan MESSING  CAN 5 6 235.80
6. Deniss VASILJEVS  LAT 8 5 234.80
7. Kazuki TOMONO  JPN 6 7 231.93
8. Dmitri ALIEV  RUS 7 9 223.45
9. Michal BREZINA  CZE 9 10 220.45
10. Nam NGUYEN  CAN 11 8 214.51
11. Hiroaki SATO  JPN 10 11 199.20
Withdrawn
Yuzuru HANYU  JPN

2017 NHK Trophy Men’s Preview

Mikhail Kolyada is the only top competitor done with his Grand Prix events, and he sits at 26 points overall.  Definitely enough to keep him in the running, but there are still six open spots available.

Yuzuru Hanyu will be a quad leader at this event, going for two quads in the short program and at least three quads in the free skate.  This will be a good indicator of how well he is healing from his injury if he can include the quad loop in his program and land it cleanly.  The rest of the top competitors plan quads in both of their programs, but are often sporadic in their success (Aliev, Voronov, Nguyen) or only plan one quad and have not been very successful (Brown, Rippon).

Two of the Japanese competitors are making their Grand Prix debut here.  Dennis Vasiljevs and Dmitri Aliev are the youngest at 18 while Sergei Voronov is the veteran at 30.  Yuzuru Hanyu is the only one in the field to have scored over 300 points, and no one else has even scored above 280.

Yuzuru Hanyu suffered an upset when he lost to Nathan Chen at Rostelecom Cup.  However, he has not been competing at full strength all season.  At the Autumn Classic International, he set the best short program score with a quad salchow and a quad t0e + triple toe.  At Rostelecom Cup, he went for the quad loop but it was under-rotated and he fell on his combo.  His program components were also significantly lower in Russia, in the low to mid 9s and he received no 10.00 marks, compared to 9 for his short program at ACI.  He won the free skate in Russia, even though he was edged out on the technical side.  He landed a quad lutz, quad salchow, and quad toe + double toe.  He popped one quad toe into a double but he also landed two triple axels and he only earned a slight negative GOE on the quad salchow.  Overall, he received 13 points from GOEs and had program components in the low to mid 9s.  He needs a gold medal to guarantee a spot in the Final while a silver would keep him in contention.   He has the best short program, score, 2nd best free skate score, and 3rd best total scores.

Jason Brown won a silver medal at Skate Canada.  He went for a quad toe in his short program at Lombardia Trophy (downgraded and fall), but in Canada he went for the safer triple lutz and triple flip + triple toe combination.  Brown is all about the total package, but one thing he could do to compensate for the lack of quad would be to backload the program and put all of his jumps in the bonus, instead of just one.  His program components at both events were in the high 8s to low 9s.   While his free skate in Italy did not include a quad, he went for the quad toe at Skate Canada, and it was under-rotated and had a fall.  He also under-rotated his triple axel and singled a loop near the end of the program.  His highest value element was his triple axel + triple toe in the bonus that earned him 15.37 points.  At both events he had program components in the high 8s to mid 9s.  He has been playing with his layouts thoughout the season, but hasn’t successfully hit a clean quad in competition, so it is unlikely we will see more than one attempt from him here.  He needs a gold medal to guarantee him a trip to his first ever Grand Prix Final, while a silver will keep him in contention.  He has the 8th best short program, 6th best free skate, and 8th best total scores.

Dmitri Aliev finished 6th in his Grand Prix debut at Rostelecom Cup.  He won’t be able to qualify for the Final, but he could be in the running for his first career Grand Prix medal.  His short program includes a quad toe and a triple lutz + triple toe combination.  He earned all positive GOEs and had program components in the high 7s to low 8s.  He struggled in the free skate at that event and didn’t finish in the top six for that segment.  He has the 9th best short program score.

Sergei Voronov is starting his 12th season on the Grand Prix circuit.  His career has been a bit sporadic, but he has won six career medals, and even qualified for the Final in 2014, winning bronze.  However, he has never won a gold medal.  He won silver at Ondrej Nepela Trophy and gold at Minsk-Arena Ice Star to start his season.  At Ondrej Nepela, he fell on a quad toe in his short program but also landed a triple lutz + triple toe.  His program components were in the low to mid 7s.  He didn’t fall on the quad toe in Minsk, but it did receive a negative GOE.  His program components were slightly better, in the mid to high 7s.  He didn’t have a good free skate at Nepela, but at Ice Star, he landed a quad toe + triple toe and a quad toe with two triple axels.  He even received a Level 4 for his step sequence.  His program components were in the mid 7s to mid 8s.  He has the 10th best free skate score.

Nam Nguyen finished 7th at Rostelecom Cup, so he doesn’t have a shot at the Grand Prix Final, but he can try and win his second career Grand Prix medal.  He has the 10th best short program score, but that was set at Autumn Classic International, where he hit a quad salchow + triple toe and a quad toe.  At Rostelecom Cup, he didn’t place in the top 6 for his short program.  His free skate at that event only included two quads (one under-rotated and a fall and a third one popped), but the rest of the program was better.  His program components are a bit on the low side, with most in the mid 7 range.

Adam Rippon is going into his 10th season on the Grand Prix.  He has medaled five times, and qualified for the Final for the first time last season.  He has never won gold, and has only won a silver medal one time.  He missed US Nationals and the opportunity to compete at Four Continents and Worlds last season due to a foot injury.  He started this season with a bronze medal at Finlandia Trophy.  His short program includes a triple flip + triple toe and a triple lutz.  He earned all positive GOEs and had program components in the low to mid 8s.  His free skate did include a quad lutz but he fell and it was under-rotated, earning just 4.50 points.  He also under-rotated a triple lutz at the end of the program and had a messy landing on a triple axel.  His program components were in the low to mid 8s and he earned Level 4 for his step sequence and spins.

 

My podium predictions:

Gold: Yuzuru Hanyu

Silver: Jason Brown

Bronze: Adam Rippon

 

Bios of the competitors:

Keegan Messing, CAN: He finished 8th at Skate Canada.  His personal best is 248.30.  He is 25 years old.

Nam Nguyen, CAN: He placed 8th at Four Continents.  He finished 7th at Rostelecom Cup.  He is the 2014 World Junior Champion.  His personal best is 245.21.  He is 19 years old.

Michal Brezina, CZE: He placed 17th at Worlds and 12th at Europeans last season.  He finished 6th at Skate Canada.  He is the 2013 European Bronze Medalist and 2009 World Junior Silver Medalist.  His personal best is 243.52.  He is 27 years old.

Alexei Bychenko, ISR: He finished 10th at Worlds and 5th at Europeans.  He won bronze at Rostelecom Cup and placed 4th at NHK Trophy last season.  He is the 2016 European Silver Medalist.  His personal best is 255.52.  He is 29 years old.

Yuzuru Hanyu, JPN: He is the reigning World Champion and Four Continents Silver Medalist.  He won silver at Rostelecom Cup.  He is the 2014 Olympic Champion; 2014 World Champion; 2015 and 2016 World Silver Medalist; 2012 World Bronze Medalist; 2011 and 2013 Four Continents Silver Medalist; and 2010 World Junior champion.  His personal best is 330.43.  He is 22 years old.

Hiroaki Sato, JPN: This is his Grand Prix debut.  His personal best is 184.78.  He is 21 years old.

Kazuki Tomono, JPN: He finished 9th at Junior Worlds.  He placed 4th at JGP Japan last season and won bronze at JGP Sloevenia.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 225.30.  He is 19 years old.

Deniss Vasiljevs, LAT: He placed 14th at Worlds and 7th at Europeans.  He finished 8th at Rostelecom Cup.  His personal best is 239.00.  He is 18 years old.

Dmitri Aliev, RUS: He is the reigning World Junior Silver Medalist.  He finished 6th at Rostelecom Cup.  His personal best is 247.31.  He is 18 years old.

Sergei Voronov, RUS: He finished 4th at Skate America and won bronze at Cup of China last season.  He is the 2014 European Silver Medalist and 2015 European Bronze Medalist.  His personal best is 252.55.  He is 30 years old.

Jason Brown, USA: He placed 7th at Worlds and 6th at Four Continents.  He won silver at Skate Canada.  He is the 2013 World Junior Silver Medalist and 2012 World Junior Bronze Medalist.  His personal best is 273.67.  He is 22 years old.

Adam Rippon, USA: He won bronze at Skate America and bronze at Trophee de France last season to qualify for the Grand Prix Final where he finished 6th.  He is the 2010 Four Continents Champion and 2008 and 2009 World Junior Champion.  His personal best is 267.53.  He is 27 years old.

2017 Cup of China Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Mikhail KOLYADA RUS 103.13 59.63 43.50 8.75 8.36 8.93 8.75 8.71 0.00 #11
2 Boyang JIN CHN 93.89 52.67 41.22 8.32 8.07 8.29 8.29 8.25 0.00 #10
3 Javier FERNANDEZ ESP 90.57 44.35 46.22 9.11 9.18 9.18 9.29 9.46 0.00 #12
4 Keiji TANAKA JPN 87.19 47.91 39.28 7.89 7.57 7.93 7.93 7.96 0.00 #7
5 Max AARON USA 83.11 44.50 38.61 7.89 7.50 7.79 7.75 7.68 0.00 #9
6 Han YAN CHN 82.22 41.36 40.86 8.36 8.07 8.07 8.18 8.18 0.00 #4
7 Grant HOCHSTEIN USA 80.55 42.68 37.87 7.54 7.29 7.61 7.64 7.79 0.00 #5
8 Vincent ZHOU USA 80.23 45.66 36.57 7.43 7.21 7.04 7.57 7.32 2.00 #6
9 Alexander PETROV RUS 68.58 32.44 36.14 7.43 7.04 7.21 7.32 7.14 0.00 #8
10 Kevin REYNOLDS CAN 64.40 31.30 35.10 7.14 6.96 6.71 7.11 7.18 2.00 #3
11 Alexander MAJOROV SWE 64.27 31.16 34.11 6.86 6.61 6.64 7.00 7.00 1.00 #2
12 He ZHANG CHN 46.99 17.95 30.04 6.43 5.79 5.71 6.18 5.93 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Max AARON USA 176.58 96.60 79.98 8.21 7.71 8.18 8.00 7.89 0.00 #8
2 Vincent ZHOU USA 176.43 102.35 75.08 7.64 7.29 7.50 7.61 7.50 1.00 #5
3 Mikhail KOLYADA RUS 176.25 90.11 87.14 8.89 8.57 8.54 8.82 8.75 1.00 #12
4 Han YAN CHN 172.39 88.67 83.72 8.54 8.04 8.46 8.39 8.43 0.00 #7
5 Boyang JIN CHN 170.59 92.81 78.78 8.21 7.54 7.89 7.86 7.89 1.00 #11
6 Javier FERNANDEZ ESP 162.49 72.93 89.56 8.89 8.96 8.61 9.18 9.14 0.00 #10
7 Kevin REYNOLDS CAN 162.10 88.16 73.94 7.43 7.18 7.43 7.54 7.39 0.00 #1
8 Keiji TANAKA JPN 159.98 81.40 79.58 8.04 7.79 7.89 8.00 8.07 1.00 #9
9 Grant HOCHSTEIN USA 135.89 63.83 73.06 7.43 7.14 7.11 7.39 7.46 1.00 #4
10 Alexander MAJOROV SWE 121.77 53.63 69.14 7.00 6.79 6.75 6.96 7.07 1.00 #2
11 He ZHANG CHN 120.59 59.15 61.44 6.50 5.86 6.14 6.18 6.04 0.00 #3
12 Alexander PETROV RUS 117.44 56.04 67.40 6.96 6.64 6.32 6.96 6.82 6.00 #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Mikhail KOLYADA
RUS
279.38 1 3
2 Boyang JIN
CHN
264.48 2 5
3 Max AARON
USA
259.69 5 1
4 Vincent ZHOU
USA
256.66 8 2
5 Han YAN
CHN
254.61 6 4
6 Javier FERNANDEZ
ESP
253.06 3 6
7 Keiji TANAKA
JPN
247.17 4 8
8 Kevin REYNOLDS
CAN
226.50 10 7
9 Grant HOCHSTEIN
USA
216.44 7 9
10 Alexander MAJOROV
SWE
186.04 11 10
11 Alexander PETROV
RUS
186.02 9 12
12 He ZHANG
CHN
167.58 12 11

2017 Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 75.25 39.41 35.84 7.17 6.75 7.33 7.17 7.42 0.00 #7
2 Maxence COLLET FRA 64.35 32.76 31.59 6.08 6.00 6.42 6.42 6.67 0.00 #5
3 Burak DEMIRBOGA TUR 63.79 36.30 27.49 5.58 5.33 5.58 5.50 5.50 0.00 #10
4 Mattia DALLA TORRE ITA 62.87 31.54 31.33 6.08 6.00 6.42 6.50 6.33 0.00 #8
5 Basar OKTAR TUR 60.50 31.17 29.33 5.83 5.58 5.75 6.00 6.17 0.00 #13
6 Thomas KENNES NED 59.66 31.50 28.16 5.50 5.33 5.83 5.67 5.83 0.00 #4
7 Davidé LEWTON BRAIN MON 57.71 29.37 28.34 5.75 5.42 5.67 5.67 5.83 0.00 #14
8 Niki-Leo OBREYKOV BUL 54.28 26.62 28.66 5.75 5.58 5.50 5.83 6.00 1.00 #11
9 Michael NEUMAN SVK 51.92 26.26 26.66 5.33 5.17 5.33 5.33 5.50 1.00 #12
10 Marco ZANDRON ITA 51.84 26.35 26.49 5.33 5.08 5.25 5.33 5.50 1.00 #3
11 Conor STAKELUM IRL 49.44 25.60 23.84 4.92 4.67 4.75 4.75 4.75 0.00 #1
12 Aleksander ZLATKOV BUL 47.87 22.70 26.17 5.42 5.08 4.92 5.33 5.42 1.00 #2
13 Alberto VANZ ITA 42.34 20.16 24.18 4.92 4.75 4.67 4.92 4.92 2.00 #9
14 Ivo GATOVSKI BUL 39.61 18.94 22.67 4.67 4.58 4.25 4.67 4.50 2.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 150.04 72.88 78.16 7.67 7.58 7.83 7.92 8.08 1.00 #14
2 Basar OKTAR TUR 142.13 77.79 64.34 6.42 6.08 6.67 6.50 6.50 0.00 #10
3 Burak DEMIRBOGA TUR 114.93 58.95 55.98 5.83 5.33 5.58 5.58 5.67 0.00 #12
4 Marco ZANDRON ITA 107.36 55.18 53.18 5.42 5.08 5.17 5.42 5.50 1.00 #5
5 Conor STAKELUM IRL 105.72 50.56 55.16 5.42 5.33 5.58 5.50 5.75 0.00 #4
6 Niki-Leo OBREYKOV BUL 104.92 49.74 56.18 5.67 5.50 5.50 5.67 5.75 1.00 #7
7 Maxence COLLET FRA 103.92 38.92 65.00 6.25 6.50 6.33 6.67 6.75 0.00 #13
8 Mattia DALLA TORRE ITA 102.84 43.00 61.84 6.17 5.92 6.00 6.33 6.50 2.00 #11
9 Davidé LEWTON BRAIN MON 102.45 47.93 55.52 5.67 5.25 5.50 5.67 5.67 1.00 #8
10 Alberto VANZ ITA 100.81 50.81 51.00 5.17 4.83 5.00 5.25 5.25 1.00 #2
11 Michael NEUMAN SVK 97.93 45.61 52.32 5.25 5.33 5.17 5.08 5.33 0.00 #6
12 Thomas KENNES NED 96.82 45.80 54.02 5.42 5.08 5.42 5.42 5.67 3.00 #9
13 Aleksander ZLATKOV BUL 90.44 39.94 51.50 5.50 4.92 5.00 5.25 5.08 1.00 #3
14 Ivo GATOVSKI BUL 90.06 44.24 45.82 4.75 4.33 4.50 4.75 4.58 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin AYMOZ FRA 225.29 1 1
2 Basar OKTAR TUR 202.63 5 2
3 Burak DEMIRBOGA TUR 178.72 3 3
4 Maxence COLLET FRA 168.27 2 7
5 Mattia DALLA TORRE ITA 165.71 4 8
6 Davidé LEWTON BRAIN MON 160.16 7 9
7 Marco ZANDRON ITA 159.20 10 4
8 Niki-Leo OBREYKOV BUL 159.20 8 6
9 Thomas KENNES NED 156.48 6 12
10 Conor STAKELUM IRL 155.16 11 5
11 Michael NEUMAN SVK 149.85 9 11
12 Alberto VANZ ITA 143.15 13 10
13 Aleksander ZLATKOV BUL 138.31 12 13
14 Ivo GATOVSKI BUL 129.67 14 14

2017 Golden Bear Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Daniel GRASSL ITA 67.27 37.69 30.58 5.92 5.92 6.08 6.33 6.33 1.00 #11
2 Graham NEWBERRY GBR 64.01 31.51 32.50 6.42 6.33 6.42 6.58 6.75 0.00 #12
3 Adrien BANNISTER ITA 57.72 29.64 29.08 5.75 5.58 5.83 6.00 5.92 1.00 #7
4 Lukas BRITSCHGI SUI 51.65 26.81 26.84 5.42 5.17 5.33 5.42 5.50 2.00 #2
5 Joshua ROLS FRA 46.90 23.23 23.67 4.75 4.58 4.75 4.67 4.92 0.00 #3
6 Luc MAIERHOFER AUT 44.52 18.35 26.17 5.17 5.08 5.17 5.25 5.50 0.00 #5
7 Mate BOROCZ HUN 44.22 24.13 21.09 4.42 4.08 4.17 4.25 4.17 1.00 #8
8 Tim HUBER SUI 43.38 23.06 22.32 4.58 4.33 4.25 4.58 4.58 2.00 #1
9 Alexander MASZLJANKO HUN 42.06 23.56 23.50 4.75 4.58 4.42 4.75 5.00 5.00 #9
10 Marco KLEPOCH SVK 41.76 20.43 22.33 4.50 4.33 4.42 4.58 4.50 1.00 #4
11 Manuel DRECHSLER AUT 37.30 17.96 20.34 4.25 3.92 3.92 4.17 4.08 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Daniel GRASSL ITA 130.91 67.07 63.84 6.17 6.25 6.42 6.50 6.58 0.00 #11
2 Graham NEWBERRY GBR 120.84 57.50 64.34 6.58 6.17 6.25 6.50 6.67 1.00 #10
3 Lukas BRITSCHGI SUI 112.08 55.10 57.98 5.58 5.58 5.75 6.00 6.08 1.00 #8
4 Adrien BANNISTER ITA 104.23 48.89 55.34 5.58 5.42 5.42 5.50 5.75 0.00 #9
5 Luc MAIERHOFER AUT 99.97 50.95 51.02 5.17 5.00 5.00 5.17 5.17 2.00 #6
6 Marco KLEPOCH SVK 94.84 50.02 44.82 4.58 4.25 4.50 4.50 4.58 0.00 #2
7 Mate BOROCZ HUN 86.47 43.47 43.00 4.58 4.00 4.17 4.42 4.33 0.00 #5
8 Joshua ROLS FRA 83.87 38.37 45.50 4.58 4.33 4.50 4.67 4.67 0.00 #7
9 Manuel DRECHSLER AUT 80.27 40.45 39.82 4.25 3.83 3.92 4.08 3.83 0.00 #1
10 Alexander MASZLJANKO HUN 77.25 36.25 43.00 4.67 4.17 4.08 4.50 4.08 2.00 #3
11 Tim HUBER SUI 76.67 36.51 42.16 4.33 4.08 3.92 4.42 4.33 2.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Daniel GRASSL ITA 198.18 1 1
2 Graham NEWBERRY GBR 184.85 2 2
3 Lukas BRITSCHGI SUI 163.73 4 3
4 Adrien BANNISTER ITA 161.95 3 4
5 Luc MAIERHOFER AUT 144.49 6 5
6 Marco KLEPOCH SVK 136.60 10 6
7 Joshua ROLS FRA 130.77 5 8
8 Mate BOROCZ HUN 130.69 7 7
9 Tim HUBER SUI 120.05 8 11
10 Alexander MASZLJANKO HUN 119.31 9 10
11 Manuel DRECHSLER AUT 117.57 11 9
WD Albert MUCK AUT

2017 Minsk-Arena Ice Star Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sergei VORONOV RUS 78.75 40.45 38.30 7.95 7.40 7.65 7.65 7.65 0.00 #5
2 Moris KVITELASHVILI GEO 78.28 41.68 37.60 7.60 7.35 7.40 7.60 7.65 1.00 #14
3 Ivan PAVLOV UKR 76.31 41.56 34.75 7.10 6.75 6.95 7.00 6.95 0.00 #1
4 Alexei BYCHENKO ISR 76.01 38.21 37.80 7.65 7.25 7.55 7.65 7.70 0.00 #12
5 Maurizio ZANDRON ITA 74.19 40.44 33.75 6.85 6.50 6.75 6.80 6.85 0.00 #9
6 Daniel SAMOHIN ISR 72.76 37.11 35.65 7.15 6.90 7.20 7.20 7.20 0.00 #4
7 Makar IGNATOV RUS 71.68 39.03 33.65 6.90 6.45 6.70 6.85 6.75 1.00 #2
8 Anton SHULEPOV RUS 68.84 34.34 35.50 7.25 6.90 7.05 7.15 7.15 1.00 #15
9 Peter LIEBERS GER 67.79 32.84 34.95 7.15 6.80 6.95 7.00 7.05 0.00 #8
10 Ivan RIGHINI ITA 67.39 32.74 36.65 7.45 7.10 7.10 7.50 7.50 2.00 #13
11 Yakau ZENKO BLR 60.35 31.25 29.10 5.90 5.60 5.80 5.90 5.90 0.00 #11
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 59.32 28.42 30.90 6.30 5.90 6.25 6.25 6.20 0.00 #7
13 Igor REZNICHENKO POL 58.88 28.53 32.35 6.65 6.25 6.30 6.60 6.55 2.00 #16
14 Matyas BELOHRADSKY CZE 58.60 28.60 30.00 5.90 5.75 6.10 6.10 6.15 0.00 #10
15 Anton KARPUK BLR 54.86 26.36 28.50 5.80 5.55 5.80 5.70 5.65 0.00 #6
16 Se Jong BYUN KOR 49.90 21.70 29.20 6.10 5.55 5.85 5.90 5.80 1.00 #3
17 Davide LEWTON BRAIN MON 40.70 14.30 26.40 5.65 5.05 5.00 5.40 5.30 0.00 #17

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sergei VORONOV RUS 171.35 91.15 81.20 8.30 7.70 8.25 8.10 8.25 1.00 #17
2 Ivan RIGHINI ITA 152.22 78.92 73.30 7.45 6.95 7.45 7.30 7.50 0.00 #8
3 Moris KVITELASHVILI GEO 149.03 73.83 76.20 7.70 7.30 7.60 7.70 7.80 1.00 #16
4 Daniel SAMOHIN ISR 146.99 78.29 73.70 7.45 7.15 7.15 7.55 7.55 5.00 #12
5 Makar IGNATOV RUS 144.65 74.05 70.60 7.25 6.75 7.10 7.20 7.00 0.00 #11
6 Anton SHULEPOV RUS 135.69 66.79 70.90 7.30 6.80 7.05 7.20 7.10 2.00 #10
7 Alexei BYCHENKO ISR 135.20 63.30 72.90 7.50 7.10 7.10 7.40 7.35 1.00 #14
8 Ivan PAVLOV UKR 134.58 67.68 67.90 7.05 6.50 6.75 6.85 6.80 1.00 #15
9 Maurizio ZANDRON ITA 130.84 60.84 70.00 7.00 6.80 7.00 7.05 7.15 0.00 #13
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 130.72 64.92 65.80 6.75 6.25 6.65 6.60 6.65 0.00 #6
11 Peter LIEBERS GER 128.80 58.70 71.10 7.25 6.75 7.15 7.15 7.25 1.00 #9
12 Matyas BELOHRADSKY CZE 123.13 60.53 62.60 6.25 5.95 6.35 6.35 6.40 0.00 #4
13 Igor REZNICHENKO POL 115.70 55.90 63.80 6.55 6.10 6.25 6.50 6.50 4.00 #5
14 Yakau ZENKO BLR 109.60 49.10 62.50 6.40 6.00 6.30 6.30 6.25 2.00 #7
15 Anton KARPUK BLR 108.17 50.77 57.40 5.95 5.50 5.65 5.75 5.85 0.00 #3
16 Se Jong BYUN KOR 103.72 46.82 57.90 6.00 5.50 5.80 5.80 5.85 1.00 #2
17 Davide LEWTON BRAIN MON 86.04 35.74 52.30 5.65 4.85 5.25 5.25 5.15 2.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Sergei VORONOV RUS 250.10 1 1
2 Moris KVITELASHVILI GEO 227.31 2 3
3 Daniel SAMOHIN ISR 219.75 6 4
4 Ivan RIGHINI ITA 219.61 10 2
5 Makar IGNATOV RUS 216.33 7 5
6 Alexei BYCHENKO ISR 211.21 4 7
7 Ivan PAVLOV UKR 210.89 3 8
8 Maurizio ZANDRON ITA 205.03 5 9
9 Anton SHULEPOV RUS 204.53 8 6
10 Peter LIEBERS GER 196.59 9 11
11 Jiri BELOHRADSKY CZE 190.04 12 10
12 Matyas BELOHRADSKY CZE 181.73 14 12
13 Igor REZNICHENKO POL 174.58 13 13
14 Yakau ZENKO BLR 169.95 11 14
15 Anton KARPUK BLR 163.03 15 15
16 Se Jong BYUN KOR 153.62 16 16
17 Davide LEWTON BRAIN MON 126.74 17 17