2016 Youth Olympic Games Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G RUS 57.93 29.93 28.00 6.96 6.79 7.17 7.04 7.04 0.00 #12
2 SKOPTCOVA A / ALESHIN K RUS 57.75 29.78 27.97 6.92 6.83 7.13 7.13 6.96 0.00 #11
3 LEWIS Chloe / BYE Logan USA 55.07 27.40 27.67 6.88 6.67 6.96 7.08 7.00 0.00 #10
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary CAN 51.06 26.52 24.54 6.04 5.96 6.21 6.25 6.21 0.00 #4
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V UKR 48.00 25.02 22.98 5.83 5.58 5.83 5.75 5.75 0.00 #7
6 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U BLR 47.88 26.03 21.85 5.46 5.42 5.46 5.54 5.42 0.00 #8
7 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D LTU 44.58 23.44 22.14 5.54 5.38 5.67 5.63 5.46 1.00 #6
8 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu FRA 44.50 24.32 21.18 5.38 5.08 5.33 5.38 5.33 1.00 #5
9 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill UKR 41.37 20.23 21.14 5.33 5.17 5.25 5.50 5.17 0.00 #9
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur EST 40.06 22.67 18.39 4.75 4.46 4.83 4.63 4.33 1.00 #3
11 MATTHAEI C / PFISTERER M GER 39.29 21.21 18.08 4.46 4.21 4.67 4.75 4.50 0.00 #2
12 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro ITA 38.22 21.80 17.42 4.42 4.21 4.50 4.42 4.21 1.00 #1

Free Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G RUS 83.95 41.65 43.30 7.21 7.00 7.42 7.25 7.21 1.00 #10
2 LEWIS Chloe / BYE Logan USA 81.30 38.88 42.42 6.88 6.92 7.25 7.17 7.13 0.00 #11
3 SKOPTCOVA A / ALESHIN K RUS 76.87 37.05 41.82 6.96 6.88 6.79 7.13 7.08 2.00 #12
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary CAN 74.81 36.99 37.82 6.21 6.08 6.38 6.46 6.38 0.00 #9
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V UKR 66.96 32.58 35.38 5.88 5.63 6.08 6.00 5.88 1.00 #5
6 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill UKR 66.29 35.23 31.06 5.13 5.00 5.25 5.29 5.21 0.00 #3
7 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu FRA 61.14 29.62 32.52 5.46 5.13 5.58 5.54 5.38 1.00 #7
8 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D LTU 60.94 28.54 32.40 5.46 5.21 5.58 5.50 5.25 0.00 #6
9 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U BLR 60.24 27.72 32.52 5.38 5.08 5.54 5.63 5.46 0.00 #8
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur EST 58.54 31.33 27.21 4.75 4.21 4.63 4.58 4.50 0.00 #2
11 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro ITA 57.32 30.82 26.50 4.50 4.17 4.58 4.54 4.29 0.00 #4
12 MATTHAEI C / PFISTERER M GER 57.11 29.61 27.50 4.54 4.33 4.79 4.71 4.54 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 SHPILEVAYA A / SMIRNOV G
RUS
141.88 1 1
2 LEWIS Chloe / BYE Logan
USA
136.37 3 2
3 SKOPTCOVA A / ALESHIN K
RUS
134.62 2 3
4 LAJOIE Marjorie / LAGHA Zachary
CAN
125.87 4 4
5 YURCHENKO A / BYELIKOV V
UKR
114.96 5 5
6 KALEHANAVA E / PALKHOUSKI U
BLR
108.12 6 9
7 GOLUBTSOVA Maria / BELOBROV Kirill
UKR
107.66 9 6
8 WAGRET Julia / COUYRAS Mathieu
FRA
105.64 8 7
9 DAMULEVICIUTE G / KIZALA D
LTU
105.52 7 8
10 SEMENJUK Viktoria / GRUZDEV Artur
EST
98.60 10 10
11 MATTHAEI C / PFISTERER M
GER
96.40 11 12
12 RIGHI Francesca / PAPETTI Pietro
ITA
95.54 12 11

2016 Youth Olympic Games Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 61.82 34.84 26.98 6.54 6.57 6.86 7.00 6.75 0.00 #9
2 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 60.80 34.25 26.55 6.93 6.29 6.61 6.75 6.61 0.00 #7
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 56.38 32.13 24.25 6.18 5.96 6.07 6.14 5.96 0.00 #4
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 48.51 27.06 21.45 5.46 5.14 5.39 5.46 5.36 0.00 #10
5 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 46.47 26.56 19.91 4.93 4.79 5.04 5.25 4.89 0.00 #5
6 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 45.84 24.87 20.97 5.39 4.93 5.07 5.54 5.29 0.00 #8
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 43.96 24.90 19.06 4.86 4.50 4.86 4.93 4.68 0.00 #2
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 35.86 19.83 17.03 4.46 3.93 4.11 4.50 4.29 1.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 35.49 18.49 17.00 4.39 4.18 4.11 4.46 4.11 0.00 #6
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 28.16 14.23 13.93 3.68 3.29 3.39 3.68 3.39 0.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 107.86 52.44 55.42 7.14 6.75 6.86 7.07 6.82 0.00 #9
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 104.31 51.68 54.63 6.86 6.96 6.54 6.96 6.82 2.00 #10
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 96.39 47.06 49.33 6.36 5.89 6.18 6.29 6.11 0.00 #7
4 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 93.22 48.14 45.08 5.64 5.54 5.61 5.82 5.57 0.00 #5
5 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 92.08 47.35 45.73 5.68 5.57 5.68 5.86 5.79 1.00 #8
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 80.06 38.06 44.00 5.39 5.54 5.21 5.75 5.61 2.00 #6
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 75.82 36.33 39.49 4.93 4.96 4.79 5.11 4.89 0.00 #4
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 72.67 36.76 35.91 4.57 4.36 4.54 4.61 4.36 0.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 64.66 32.62 33.04 4.29 3.93 4.00 4.32 4.11 1.00 #1
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 46.14 20.51 26.63 3.61 3.14 3.21 3.43 3.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry
RUS
168.66 2 1
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin
CZE
166.13 1 2
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita
RUS
152.77 3 3
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu
CAN
140.59 4 5
5 ZHAO Ying / XIE Zhong
CHN
139.06 6 4
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph
USA
126.53 5 6
7 GAO Yumeng / LI Bowen
CHN
119.78 7 7
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae
KOR
108.53 8 8
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo
ITA
100.15 9 9
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D
UKR
74.30 10 10

2016 Youth Olympic Games Ladies Results

Short Program

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 SHIRAIWA Yuna JPN 60.87 35.44 25.43 6.64 6.11 6.46 6.29 6.29 0.00 #9
2 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ 59.11 32.57 26.54 6.43 6.36 6.82 6.64 6.93 0.00 #16
3 NIKITINA Diana LAT 58.81 34.44 24.37 6.18 5.93 6.07 6.18 6.11 0.00 #13
4 TSURSKAYA Polina RUS 58.65 30.76 27.89 7.04 6.86 6.93 7.11 6.93 0.00 #11
5 SAKAMOTO Kaori JPN 56.25 32.22 24.03 6.43 5.79 6.00 6.00 5.82 0.00 #15
5 BYUN Ji Hyun KOR 56.25 32.22 24.03 6.07 5.75 6.00 6.00 6.21 0.00 #8
7 GALUSTYAN Anastasia ARM 55.89 31.91 23.98 6.07 5.82 6.04 6.04 6.00 0.00 #10
8 SOTSKOVA Maria RUS 53.40 29.29 25.11 6.50 6.25 6.04 6.43 6.18 1.00 #14
9 JARVENPAA Anni FIN 48.27 27.38 21.89 5.54 5.21 5.43 5.57 5.61 1.00 #4
10 GIANG Vanna USA 48.14 25.55 22.59 5.68 5.46 5.64 5.68 5.79 0.00 #1
11 GENNARO Lucrezia ITA 47.45 26.41 21.04 5.21 5.11 5.25 5.36 5.36 0.00 #7
12 BENJAMINSEN Juni Marie NOR 47.18 27.40 20.78 5.29 5.11 5.14 5.32 5.11 1.00 #6
13 LI Xiangning CHN 46.97 26.39 20.58 5.43 4.86 5.11 5.25 5.07 0.00 #12
14 MEDGYESI Fruzsina HUN 43.45 23.83 19.62 4.89 4.75 4.93 5.04 4.93 0.00 #5
15 HOCKE Annika GER 41.52 21.12 20.40 5.18 4.82 5.29 5.07 5.14 0.00 #2
16 HAGAROVA Alexandra SVK 38.75 21.36 17.39 4.43 4.14 4.46 4.39 4.32 0.00 #3

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 TSURSKAYA Polina RUS 127.39 69.46 57.93 7.29 7.13 7.33 7.29 7.17 0.00 #15
2 SOTSKOVA Maria RUS 116.10 64.01 52.09 6.71 6.25 6.50 6.46 6.63 0.00 #7
3 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ 108.77 57.43 53.34 6.50 6.38 6.79 6.75 6.92 2.00 #13
4 NIKITINA Diana LAT 106.79 57.50 49.29 6.21 5.96 6.17 6.33 6.13 0.00 #16
5 SHIRAIWA Yuna JPN 105.79 54.37 52.42 6.75 6.38 6.54 6.63 6.46 1.00 #11
6 SAKAMOTO Kaori JPN 98.98 52.19 46.79 6.33 5.50 5.83 5.83 5.75 0.00 #12
7 GIANG Vanna USA 87.51 44.11 44.40 5.58 5.38 5.58 5.67 5.54 1.00 #10
8 BYUN Ji Hyun KOR 87.45 42.44 47.01 5.88 5.79 5.71 6.08 5.92 2.00 #14
9 GENNARO Lucrezia ITA 86.73 43.66 43.07 5.33 5.17 5.54 5.46 5.42 0.00 #6
10 HOCKE Annika GER 83.68 41.13 43.55 5.42 5.13 5.63 5.54 5.50 1.00 #4
11 GALUSTYAN Anastasia ARM 77.32 32.90 45.42 5.83 5.50 5.46 5.88 5.71 1.00 #8
12 HAGAROVA Alexandra SVK 74.52 41.15 34.37 4.46 4.21 4.21 4.38 4.21 1.00 #3
13 LI Xiangning CHN 74.27 39.74 35.53 5.00 4.00 4.54 4.42 4.25 1.00 #5
14 MEDGYESI Fruzsina HUN 74.16 35.55 40.61 5.13 5.04 4.83 5.21 5.17 2.00 #2
15 JARVENPAA Anni FIN 72.64 34.69 40.95 5.38 5.08 4.88 5.21 5.04 3.00 #9
16 BENJAMINSEN Juni Marie NOR 69.98 33.38 38.60 5.08 4.71 4.71 4.83 4.79 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 TSURSKAYA Polina
RUS
186.04 4 1
2 SOTSKOVA Maria
RUS
169.50 8 2
3 TURSYNBAEVA Elizabet
KAZ
167.88 2 3
4 SHIRAIWA Yuna
JPN
166.66 1 5
5 NIKITINA Diana
LAT
165.60 3 4
6 SAKAMOTO Kaori
JPN
155.23 5 6
7 BYUN Ji Hyun
KOR
143.70 5 8
8 GIANG Vanna
USA
135.65 10 7
9 GENNARO Lucrezia
ITA
134.18 11 9
10 GALUSTYAN Anastasia
ARM
133.21 7 11
11 HOCKE Annika
GER
125.20 15 10
12 LI Xiangning
CHN
121.24 13 13
13 JARVENPAA Anni
FIN
120.91 9 15
14 MEDGYESI Fruzsina
HUN
117.61 14 14
15 BENJAMINSEN Juni Marie
NOR
117.16 12 16
16 HAGAROVA Alexandra
SVK
113.27 16 12

2016 Youth Olympic Games Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 YAMAMOTO Sota JPN 73.07 38.22 34.85 7.21 6.68 6.96 7.07 6.93 0.00 #16
2 SADOVSKY Roman CAN 72.61 37.71 34.90 7.04 6.75 7.04 7.07 7.00 0.00 #15
3 VASILJEVS Deniss LAT 70.16 33.70 36.46 7.32 7.18 7.18 7.39 7.39 0.00 #14
4 CHA Jun Hwan KOR 68.76 37.58 32.18 6.64 6.18 6.36 6.54 6.46 1.00 #8
5 ALIEV Dmitri RUS 67.24 33.06 35.18 7.21 6.93 6.93 7.00 7.11 1.00 #12
6 SHIMADA Koshiro JPN 63.18 32.15 31.03 6.39 5.96 6.29 6.18 6.21 0.00 #11
7 PULKINEN Camden USA 57.91 29.30 28.61 5.86 5.39 5.82 5.75 5.79 0.00 #7
8 SIAO HIM FA Adam FRA 49.19 25.44 24.75 4.93 4.75 4.89 5.04 5.14 1.00 #6
9 LI Tangxu CHN 49.19 21.61 28.58 6.04 5.64 5.50 5.86 5.54 1.00 #13
10 BANNISTER Adrien ITA 46.68 20.72 26.96 5.46 5.18 5.14 5.54 5.64 1.00 #9
11 CHEW Kai Xiang MAS 46.53 24.10 22.43 4.64 4.18 4.57 4.54 4.50 0.00 #2
12 GORODNITSKY Mark ISR 44.48 21.99 22.49 4.46 4.32 4.46 4.64 4.61 0.00 #5
13 LU Yunda CHN 44.20 19.66 24.54 5.18 4.79 4.71 5.00 4.86 0.00 #10
14 SHMURATKO Ivan UKR 42.39 21.07 22.32 4.46 4.29 4.36 4.64 4.57 1.00 #3
15 LANKILA Lauri FIN 30.65 13.68 17.97 3.68 3.50 3.39 3.79 3.61 1.00 #1
16 CALCAGNO Mauro ARG 23.92 8.21 17.71 3.57 3.32 3.43 3.64 3.75 2.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 VASILJEVS Deniss LAT 144.27 72.19 74.08 7.50 7.21 7.18 7.54 7.61 2.00 #14
2 ALIEV Dmitri RUS 142.53 72.03 71.50 7.21 6.93 7.04 7.25 7.32 1.00 #15
3 YAMAMOTO Sota JPN 142.45 72.65 70.80 7.39 6.79 7.00 7.11 7.11 1.00 #16
4 SADOVSKY Roman CAN 133.08 62.58 70.50 7.14 6.86 7.00 7.18 7.07 0.00 #11
5 CHA Jun Hwan KOR 130.14 61.56 68.58 6.82 6.75 6.86 7.00 6.86 0.00 #12
6 SHIMADA Koshiro JPN 119.34 57.32 64.02 6.54 6.18 6.36 6.54 6.39 2.00 #13
7 LI Tangxu CHN 116.51 58.67 57.84 6.07 5.57 5.82 5.82 5.64 0.00 #10
8 PULKINEN Camden USA 108.68 53.40 55.28 5.75 5.25 5.71 5.57 5.36 0.00 #6
9 BANNISTER Adrien ITA 106.71 52.49 54.22 5.57 5.04 5.57 5.36 5.57 0.00 #9
10 SIAO HIM FA Adam FRA 101.46 48.26 53.20 5.46 5.04 5.39 5.50 5.21 0.00 #7
11 LU Yunda CHN 93.06 46.04 47.02 5.04 4.50 4.61 4.79 4.57 0.00 #4
12 GORODNITSKY Mark ISR 91.30 45.18 46.12 4.64 4.36 4.71 4.71 4.64 0.00 #5
13 CHEW Kai Xiang MAS 90.94 43.80 48.14 4.93 4.64 4.68 5.00 4.82 1.00 #8
14 SHMURATKO Ivan UKR 83.39 44.69 40.70 4.21 3.89 4.04 4.21 4.00 2.00 #2
15 LANKILA Lauri FIN 61.43 25.29 36.14 3.68 3.61 3.50 3.71 3.57 0.00 #1
16 CALCAGNO Mauro ARG 55.58 20.00 35.58 3.71 3.43 3.61 3.43 3.61 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 YAMAMOTO Sota
JPN
215.52 1 3
2 VASILJEVS Deniss
LAT
214.43 3 1
3 ALIEV Dmitri
RUS
209.77 5 2
4 SADOVSKY Roman
CAN
205.69 2 4
5 CHA Jun Hwan
KOR
198.90 4 5
6 SHIMADA Koshiro
JPN
182.52 6 6
7 PULKINEN Camden
USA
166.59 7 8
8 LI Tangxu
CHN
165.70 9 7
9 BANNISTER Adrien
ITA
153.39 10 9
10 SIAO HIM FA Adam
FRA
150.65 8 10
11 CHEW Kai Xiang
MAS
137.47 11 13
12 LU Yunda
CHN
137.26 13 11
13 GORODNITSKY Mark
ISR
135.78 12 12
14 SHMURATKO Ivan
UKR
125.78 14 14
15 LANKILA Lauri
FIN
92.08 15 15
16 CALCAGNO Mauro
ARG
79.50 16 16

2012 Youth Olympic Games Ladies Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 TUKTAMISHEVA Elizaveta RUS 61.83 34.42 27.41 6.82 6.32 7.11 6.93 7.07 0.00 #10
2 SOTNIKOVA Adelina RUS 59.44 32.66 26.78 6.82 6.36 6.82 6.75 6.71 0.00 #7
3 LI Zijun CHN 50.92 27.58 23.34 5.96 5.57 5.93 5.96 5.75 0.00 #5
4 VENTARD Anais FRA 49.85 27.37 22.48 5.39 5.21 5.68 5.86 5.96 0.00 #13
5 PARK So Youn KOR 48.37 25.30 23.07 5.79 5.54 5.86 5.86 5.79 0.00 #14
6 SHOJI Risa JPN 47.29 23.26 24.03 6.07 5.71 6.07 6.18 6.00 0.00 #11
7 BAUTH Jordan USA 42.33 22.47 19.86 5.04 4.71 4.96 5.04 5.07 0.00 #3
8 STUERZINGER Tina SUI 40.63 22.63 18.00 4.71 4.29 4.50 4.61 4.39 0.00 #15
9 CRISTINI Micol ITA 39.87 21.75 18.12 4.96 4.32 4.50 4.54 4.32 0.00 #2
10 KHUSSEIN Darin UKR 39.77 22.75 17.02 4.50 3.93 4.39 4.29 4.18 0.00 #1
11 KERRY Chantelle AUS 37.51 20.12 17.39 4.43 4.00 4.39 4.43 4.50 0.00 #8
12 WOLFSLAST Nina Larissa AUT 34.45 19.08 15.37 3.93 3.50 3.96 4.00 3.82 0.00 #12
13 KRIISA Sindra EST 34.43 16.69 17.74 4.46 4.25 4.50 4.46 4.50 0.00 #9
14 SALDEEN OLOFSSON Myrtel SWE 33.57 17.03 16.54 4.32 3.96 4.18 4.18 4.04 0.00 #16
15 SWERTS Lieselotte BEL 30.73 16.75 14.98 3.82 3.50 3.79 3.82 3.79 1.00 #6
16 VILJANEN Eveliina FIN 29.73 13.04 18.69 4.93 4.61 4.32 4.82 4.68 2.00 #4
 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 TUKTAMISHEVA Elizaveta RUS 111.27 57.47 54.80 7.04 6.46 6.89 6.93 6.93 1.00 #11
2 LI Zijun CHN 106.78 57.59 49.19 6.32 5.79 6.32 6.25 6.07 0.00 #12
3 SOTNIKOVA Adelina RUS 99.64 46.72 52.92 6.82 6.46 6.36 6.75 6.68 0.00 #16
4 PARK So Youn KOR 88.23 44.79 44.44 5.89 5.25 5.64 5.54 5.46 1.00 #15
5 SHOJI Risa JPN 88.03 42.40 46.63 5.96 5.68 5.64 6.00 5.86 1.00 #14
6 VENTARD Anais FRA 86.23 41.45 45.78 5.61 5.43 5.57 6.04 5.96 1.00 #13
7 BAUTH Jordan USA 81.06 39.87 41.19 5.32 4.86 5.29 5.14 5.14 0.00 #9
8 STUERZINGER Tina SUI 72.92 36.39 36.53 4.86 4.32 4.54 4.68 4.43 0.00 #6
9 KERRY Chantelle AUS 71.48 35.94 35.54 4.46 4.18 4.50 4.50 4.57 0.00 #7
10 VILJANEN Eveliina FIN 71.37 36.00 36.37 4.93 4.11 4.61 4.54 4.54 1.00 #2
11 KHUSSEIN Darin UKR 69.54 34.37 35.17 4.68 4.04 4.54 4.36 4.36 0.00 #10
12 CRISTINI Micol ITA 65.57 31.10 35.47 4.89 4.21 4.25 4.57 4.25 1.00 #8
13 WOLFSLAST Nina Larissa AUT 61.81 31.26 30.55 3.89 3.64 3.82 3.89 3.86 0.00 #4
14 SALDEEN OLOFSSON Myrtel SWE 58.97 28.80 32.17 4.29 3.96 3.93 4.04 3.89 2.00 #5
15 KRIISA Sindra EST 58.00 26.47 32.53 4.21 3.79 4.04 4.18 4.11 1.00 #1
16 SWERTS Lieselotte BEL 54.84 26.81 29.03 3.71 3.32 3.68 3.82 3.61 1.00 #3
Pl. Name Nation Points SP FS
1 TUKTAMISHEVA Elizaveta
RUS
173.10 1 1
2 SOTNIKOVA Adelina
RUS
159.08 2 3
3 LI Zijun
CHN
157.70 3 2
4 PARK So Youn
KOR
136.60 5 4
5 VENTARD Anais
FRA
136.08 4 6
6 SHOJI Risa
JPN
135.32 6 5
7 BAUTH Jordan
USA
123.39 7 7
8 STUERZINGER Tina
SUI
113.55 8 8
9 KHUSSEIN Darin
UKR
109.31 10 11
10 KERRY Chantelle
AUS
108.99 11 9
11 CRISTINI Micol
ITA
105.44 9 12
12 VILJANEN Eveliina
FIN
101.10 16 10
13 WOLFSLAST Nina Larissa
AUT
96.26 12 13
14 SALDEEN OLOFSSON Myrtel
SWE
92.54 14 14
15 KRIISA Sindra
EST
92.43 13 15
16 SWERTS Lieselotte
BEL
85.57 15 16

Youth Olympic Games Ice Dance Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 YANOVSKAYA Anna / MOZGOV Sergey RUS 60.19 33.79 26.40 6.75 6.46 6.64 6.75 6.43 0.00 #1
2 NAZAROVA Aleksandra / NIKITIN Maxim UKR 57.44 33.36 24.08 6.04 5.82 6.18 6.11 5.96 0.00 #11
3 SIMONOVA Maria / DRAGUN Dmitri RUS 54.11 29.57 24.54 6.18 5.82 6.25 6.21 6.18 0.00 #7
4 PARSONS Rachel / PARSONS Michael USA 44.69 25.49 20.20 5.25 4.89 5.07 5.04 5.00 1.00 #4
5 UZUROVA Karina / ALI Ilias KAZ 43.71 26.29 18.42 4.82 4.43 4.86 4.71 4.29 1.00 #5
6 ELIZABETH Estelle / LE GAC Romain FRA 42.60 24.42 20.18 5.14 4.82 5.00 5.11 5.11 2.00 #8
7 TESSARI Jasmine / COLAFATO Stefano ITA 38.00 23.36 14.64 3.86 3.46 3.61 3.82 3.54 0.00 #3
8 CEJKOVA Jana / SINICYN Alexandr CZE 37.38 20.00 17.38 4.50 4.14 4.39 4.54 4.18 0.00 #9
9 SMITH Christine / EISENBAUER Simon AUT 32.22 19.93 12.29 3.11 2.86 3.32 3.32 2.82 0.00 #12
10 TKACHENKA Eugenia / GULITSKI Yuri BLR 31.90 20.22 11.68 3.07 2.75 3.07 3.21 2.57 0.00 #2
11 PATERSON Millie / CARSTAIRS Edward GBR 30.70 16.43 14.27 3.64 3.36 3.68 3.71 3.46 0.00 #10
12 LOHMUS Victoria-Laura / DAVODOV Andrei EST 26.67 13.36 13.31 3.46 3.14 3.39 3.54 3.14 0.00 #6
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 YANOVSKAYA Anna / MOZGOV Sergey RUS 86.77 42.78 43.99 7.39 7.04 7.54 7.43 7.46 0.00 #9
2 NAZAROVA Aleksandra / NIKITIN Maxim UKR 74.24 35.70 38.54 6.54 6.14 6.61 6.50 6.50 0.00 #11
3 SIMONOVA Maria / DRAGUN Dmitri RUS 71.11 33.50 37.61 6.39 6.11 6.32 6.36 6.25 0.00 #12
4 PARSONS Rachel / PARSONS Michael USA 69.53 35.21 35.32 6.00 5.61 5.93 6.07 6.00 1.00 #10
5 ELIZABETH Estelle / LE GAC Romain FRA 63.82 32.63 31.19 5.25 4.89 5.39 5.39 5.29 0.00 #5
6 UZUROVA Karina / ALI Ilias KAZ 59.06 31.00 29.06 4.96 4.57 5.00 4.93 4.93 1.00 #7
7 CEJKOVA Jana / SINICYN Alexandr CZE 55.34 27.00 28.34 4.82 4.50 4.89 4.79 4.75 0.00 #6
8 TESSARI Jasmine / COLAFATO Stefano ITA 50.15 26.21 24.94 4.21 3.96 4.18 4.32 4.25 1.00 #8
9 SMITH Christine / EISENBAUER Simon AUT 46.04 26.00 20.04 3.43 3.18 3.46 3.43 3.29 0.00 #3
10 LOHMUS Victoria-Laura / DAVODOV Andrei EST 44.11 25.42 20.69 3.54 3.29 3.50 3.54 3.46 2.00 #4
11 TKACHENKA Eugenia / GULITSKI Yuri BLR 42.66 22.71 19.95 3.43 3.11 3.43 3.50 3.29 0.00 #2
12 PATERSON Millie / CARSTAIRS Edward GBR 40.35 18.55 21.80 3.64 3.43 3.75 3.82 3.68 0.00 #1

2012 Youth Olympic Games Men’s Results

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 YAN Han CHN 59.65 25.44 34.21 7.14 6.71 6.71 6.79 6.86 0.00 #13
2 EFREMENKOV Feodosi RUS 54.70 30.34 25.36 5.36 4.82 5.18 5.07 4.93 1.00 #2
3 MARTINEZ Michael Christian PHI 54.35 26.86 27.49 5.46 5.43 5.57 5.46 5.57 0.00 #9
4 ULANOVSKY Niko GER 54.03 29.17 24.86 5.07 4.79 5.11 4.96 4.93 0.00 #8
5 NOVAIKIN Timofei FRA 52.47 28.68 23.79 4.86 4.64 4.71 4.79 4.79 0.00 #7
6 UNO Shoma JPN 51.52 23.99 28.53 5.86 5.46 5.71 5.68 5.82 1.00 #3
7 LEE June Hyoung KOR 50.93 23.47 27.46 5.68 5.36 5.46 5.50 5.46 0.00 #5
8 OLENIUS Tino FIN 46.03 23.03 23.00 4.71 4.36 4.68 4.61 4.64 0.00 #10
9 TODESCHINI Nicola SUI 44.02 21.38 22.64 4.64 4.36 4.57 4.57 4.50 0.00 #14
10 NAKAMURA Shu JPN 42.34 19.55 23.79 5.04 4.57 4.75 4.75 4.68 1.00 #1
11 HALLMAN John-Olof SWE 40.50 19.75 20.75 4.29 4.00 4.11 4.21 4.14 0.00 #16
12 PALERMO Carlo Vittorio ITA 39.29 18.19 21.10 4.43 4.00 4.21 4.21 4.25 0.00 #12
13 PANIOT Yaroslav UKR 36.04 14.25 21.79 4.50 4.18 4.43 4.43 4.25 0.00 #11
14 LYAN Alexander KAZ 35.97 16.04 20.93 4.25 3.93 4.25 4.29 4.21 1.00 #15
15 DRECHSLER Manuel AUT 28.62 13.62 16.00 3.39 2.93 3.25 3.25 3.18 1.00 #6
16 MANAND Timothee BEL 25.06 9.42 15.64 3.29 2.86 3.21 3.14 3.14 0.00 #4
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 YAN Han CHN 132.80 59.28 74.52 7.61 7.25 7.54 7.43 7.43 1.00 #12
2 UNO Shoma JPN 115.63 52.91 62.72 6.36 6.00 6.29 6.32 6.39 0.00 #14
3 NAKAMURA Shu JPN 111.88 57.88 54.00 5.57 5.18 5.36 5.43 5.46 0.00 #7
4 LEE June Hyoung KOR 110.06 52.56 57.50 5.86 5.50 5.71 5.79 5.89 0.00 #8
5 EFREMENKOV Feodosi RUS 108.76 57.06 53.70 5.64 5.11 5.39 5.39 5.32 2.00 #13
6 ULANOVSKY Niko GER 104.44 52.02 52.42 5.43 5.07 5.21 5.25 5.25 0.00 #16
7 MARTINEZ Michael Christian PHI 97.25 44.39 53.86 5.50 5.29 5.39 5.36 5.39 1.00 #15
8 PANIOT Yaroslav UKR 96.51 49.89 46.62 4.89 4.39 4.71 4.64 4.68 0.00 #5
9 NOVAIKIN Timofei FRA 94.76 45.88 49.88 5.21 4.79 4.86 5.04 5.04 1.00 #11
10 PALERMO Carlo Vittorio ITA 86.26 40.76 45.50 4.64 4.39 4.54 4.61 4.57 0.00 #4
11 TODESCHINI Nicola SUI 84.96 40.46 44.50 4.68 4.25 4.43 4.46 4.43 0.00 #6
12 OLENIUS Tino FIN 81.09 35.87 45.22 4.79 4.25 4.57 4.54 4.46 0.00 #9
13 HALLMAN John-Olof SWE 79.62 36.46 44.16 4.61 4.18 4.36 4.50 4.43 1.00 #10
14 LYAN Alexander KAZ 59.90 23.18 37.72 3.93 3.46 3.79 3.82 3.86 1.00 #3
15 MANAND Timothee BEL 57.30 22.44 34.86 3.57 3.25 3.57 3.54 3.50 0.00 #2
16 DRECHSLER Manuel AUT 56.46 28.58 30.88 3.43 2.86 3.11 3.00 3.04 3.00 #1
FPl. Name Nation Points SP FS
1 YAN Han
CHN
192.45 1 1
2 UNO Shoma
JPN
167.15 6 2
3 EFREMENKOV Feodosi
RUS
163.46 2 5
4 LEE June Hyoung
KOR
160.99 7 4
5 ULANOVSKY Niko
GER
158.47 4 6
6 NAKAMURA Shu
JPN
154.22 10 3
7 MARTINEZ Michael Christian
PHI
151.60 3 7
8 NOVAIKIN Timofei
FRA
147.23 5 9
9 PANIOT Yaroslav
UKR
132.55 13 8
10 TODESCHINI Nicola
SUI
128.98 9 11
11 OLENIUS Tino
FIN
127.12 8 12
12 PALERMO Carlo Vittorio
ITA
125.55 12 10
13 HALLMAN John-Olof
SWE
120.12 11 13
14 LYAN Alexander
KAZ
95.87 14 14
15 DRECHSLER Manuel
AUT
85.08 15 16
16 MANAND Timothee
BEL
82.36 16 15

Youth Olympic Games Pairs Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 YU Xiaoyu / JIN Yang CHN 51.79 29.56 22.23 5.79 5.39 5.61 5.61 5.39 0.00 #1
2 FEDOROVA Lina / MIROSHKIN Maxim RUS 49.32 27.34 21.98 5.57 5.36 5.50 5.61 5.43 0.00 #2
3 DOLIDZE Anastasia / IVANOV Vadim RUS 38.75 19.50 19.25 4.89 4.64 4.82 4.93 4.79 0.00 #4
4 BELT Caitlin / JOHNSON Michael USA 38.65 21.02 17.63 4.50 4.25 4.50 4.43 4.36 0.00 #3
5 USMANTSEVA Ielizaveta / LYSOY Vladislav UKR 34.81 18.80 16.01 4.18 3.86 4.04 4.07 3.86 0.00 #5
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 YU Xiaoyu / JIN Yang CHN 102.03 54.02 48.01 6.07 5.79 6.11 6.04 6.00 0.00 #3
2 FEDOROVA Lina / MIROSHKIN Maxim RUS 84.87 41.06 46.81 5.68 5.54 6.04 5.96 6.04 3.00 #5
3 DOLIDZE Anastasia / IVANOV Vadim RUS 73.97 34.77 39.20 5.14 4.75 4.86 5.00 4.75 0.00 #4
4 BELT Caitlin / JOHNSON Michael USA 70.96 34.36 36.60 4.71 4.39 4.64 4.57 4.57 0.00 #1
5 USMANTSEVA Ielizaveta / LYSOY Vladislav UKR 60.54 31.84 30.70 4.11 3.75 3.75 3.86 3.71 2.00 #2
FPl. Name Nation Points SP FS
1 YU Xiaoyu / JIN Yang
CHN
153.82 1 1
2 FEDOROVA Lina / MIROSHKIN Maxim
RUS
134.19 2 2
3 DOLIDZE Anastasia / IVANOV Vadim
RUS
112.72 3 3
4 BELT Caitlin / JOHNSON Michael
USA
109.61 4 4
5 USMANTSEVA Ielizaveta / LYSOY Vladislav
UKR
95.35 5 5