2018 Eastern Sectionals Senior Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Allison Timlen, Columbia FSC (MD)
Justin Highgate-Brutman, St. Clair Shores FSC
1 50.48 1 93.81 144.29
2 1 Jade Esposito, Colonial FSC
Rique Newby-Estrella, Dallas FSC
2 34.97 2 87.29 122.26

2017 Internationaux de France Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 77.84 41.90 36.94 9.32 9.00 9.43 9.29 9.14 1.00 #8
2 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 73.18 38.47 34.71 8.64 8.50 8.86 8.75 8.64 0.00 #7
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 70.65 38.50 32.15 8.00 7.82 8.14 8.11 8.11 0.00 #5
4 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 66.36 34.99 31.37 7.86 7.68 7.86 7.89 7.93 0.00 #6
5 Cheng PENG / Yang JIN CHN 62.40 33.17 29.23 7.46 7.18 7.36 7.32 7.21 0.00 #3
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN USA 58.99 29.51 29.48 7.46 7.14 7.32 7.46 7.46 0.00 #4
7 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 51.90 26.99 24.91 6.29 6.00 6.14 6.39 6.32 0.00 #2
8 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 44.59 23.78 22.81 5.82 5.54 5.57 5.82 5.75 2.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 141.14 70.95 70.19 8.79 8.54 8.93 8.86 8.75 0.00 #7
2 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 140.36 67.05 73.31 9.32 9.04 9.07 9.18 9.21 0.00 #8
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 126.94 62.97 64.97 8.07 7.89 8.25 8.29 8.11 1.00 #5
4 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 126.71 62.49 64.22 8.00 7.89 8.07 8.07 8.11 0.00 #6
5 Cheng PENG / Yang JIN CHN 125.74 66.89 60.85 7.61 7.46 7.64 7.68 7.64 2.00 #4
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN USA 118.16 58.89 59.27 7.36 7.25 7.46 7.54 7.43 0.00 #3
7 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA 94.82 45.21 49.61 6.36 6.00 6.21 6.25 6.18 0.00 #1
8 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 85.84 42.47 45.37 5.68 5.46 5.71 5.82 5.68 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
RUS
218.20 1 2
2 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
FRA
214.32 2 1
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
197.59 3 3
4 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
193.07 4 4
5 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
188.14 5 5
6 Marissa CASTELLI / Mervin TRAN
USA
177.15 6 6
7 Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV
FRA
146.72 7 7
8 Zoe JONES / Christopher BOYADJI
GBR
130.43 8 8

2017 Internationaux de France Pairs Preview

With two events to go in the series, Sui and Han have qualified for the Final with 30 points, while Stolbova and Klimov have also qualified with 26 points.  Astakhova and Rogonov have 22 points and are a long shot for the Final, but still in the running depending on how the events the next two weeks pan out.  There are three teams at this event that still have a shot of qualifying for the Final.

Tarasova and Morozov won their first career Grand Prix gold medal with a personal best free skate at Rostelecom Cup.  They need a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Final, while a 4th place finish would keep them in contention.  Their short program includes side by side triple toes and a throw triple loop.  They earned Level 4 for their twist, pair spin, lift and step sequence.  They had earned a Level 4 on their death spiral earlier this season at Nebelhorn Trophy.  They had program components in the low to mid 9s.  Their free skate included a Level 3 quad twist that earned positive GOEs, earning 8.74 points at Nebelhorn Trophy and 8.69 points at Rostelecom Cup.  They landed their side by side triple salchows and triple toe + double toe + double toe successfully along with their throw triple salchow and throw triple loop.  The only negative GOEs they received on their program were a very slight negative on the throw triple loop.  They earned Level 4 on their lifts and spins with program components in the low to mid 9s.  They lost a point for a time violation at both of their events this season.  They have the 2nd best short program, 4th best free skate, and 2nd best total scores.

James and Cipres won bronze in a tough field at Skate Canada.  They need a gold medal to guarantee a spot in the Final.  Their short program includes a solo triple salchow and a throw triple lutz.  They earned Level 4 on their lift and step sequence, but had earned a Level 4 on their death spiral at the Autumn Classic International.  They had all positive GOEs, earning 7 points, and their program components were in the mid to high 8s.  Their free skate included a side by side triple toe + double toe + double toe and a triple salchow.  Their throw jumps include a triple lutz and a quad salchow which she stood up on and was fully rotated for the second time this season.  They earned Level 4 on their death spiral, side by side spin, and two lifts.  Their program components were in the mid to high 8s.  They have the 6th best short program, 5th best free skate, and 6th best total scores.

Peng and Jin are out of the running for the Grand Prix Final after finishing 5th at Skate Canada, but they could still play spoiler and win a medal.  While their short program at Skate Canada did not land them in the top 6, they had a more successful outing at Finlandia Trophy.  At that event, their short program included a triple toe and a throw triple loop.  They earned Level 4 on their twist, death spiral, and lift.  They had all positive GOEs and program components in the high 7s to mid 8s.  Their free skate includes side by side triple toe + double toe and triple salchow which they have not landed cleanly at either of their events this season.  Their throw jumps are a triple loop and triple salchow.  They earned Level 4 on their death spiral and two lifts at Skate Canada.  Their program components were in the low to mid 7s.  They have the 8th best short program and 9th best total scores.

Della Monica and Guarise finished 4th at Cup of China.  They need a gold medal to keep themselves in contention for the Final.  Their short program includes  side by side triple salchows and a throw triple loop.  They have earned Level 4 on different elements throughout the season, earning Level 4 on each element at least once this season, however they have hit Level 4 on the lift at all three of their events.  Their program components have been consistent in the mid to high 7s.  Their free skate features side by side triple salchows but they have only landed their triple toe + double combination once this season.  For their throws they have triple loop and triple salchow.  Again, they have earned Level 4 on everything at some points this season, but their spins have received Level 4 at all three of their events.  Their program components have again been fairly consistent, with Cup of China being the average in the low to mid 8s.

 

My podium predictions:

Gold: Tarasova/Morozov

Silver: James/Cipres

Bronze: Della Monica/Guarise

 

Bios of the competitors:

Ilyushechkina/Moscovitch, CAN: They finished 6th at Worlds and are the reigning Four Continents Bronze Medalists.  They placed 6th at Skate Canada.  Their personal best is 206.19.  She is 26 and he is 33.

Peng/Jin, CHN: They placed 5th at Four Continents.  They finished 5th at Skate Canada.  Their personal best is 204.49.  She is 20 and he is 23.

Esbrat/Novoselov, FRA: They finished 27th at Worlds and 13th at Europeans.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 145.72.  She is 20 and he is 27.

James/Cipres, FRA: They finished 8th at Worlds and are the reigning European Bronze Medalists.  They won bronze at Skate Canada.  Their personal best is 222.59.  She is 30 and he is 26.

Jones/Boyadji, GBR: They placed 26th at Worlds and 14th at Europeans.  This is their Grand Prix debut.  She is 37 and he is 27.

Della Monica/Guarise, ITA: They placed 13th at Worlds and 8th at Europeans.  They finished 4th at Cup of China.  Their personal best is 193.50.  She is 28 and he is 29.

Tarasova/Morozov, RUS: They are the reigning World Bronze Medalists and reigning European Champions.  They won gold at Rostelecom Cup.  They are the 2015 and 2016 European Bronze Medalists and 2014 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 227.58.  She is 22 and he is 25.

Castelli/Tran, USA: They placed 7th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 176.38.  She is 27 and he is 27.

2017 NHK Trophy Pairs Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Wenjing SUI
Cong HAN
 CHN 79.43 41.74 37.69 9.32 9.32 9.46 9.54 9.46 0.00 #7
2 Ksenia STOLBOVA
Fedor KLIMOV
 RUS 75.05 38.02 37.03 9.25 9.00 9.25 9.32 9.46 0.00 #8
3 Kristina ASTAKHOVA
Alexei ROGONOV
 RUS 70.47 38.32 32.15 7.93 7.93 8.11 8.11 8.11 0.00 #5
4 Alexa SCIMECA KNIERIM
Chris KNIERIM
 USA 65.86 35.20 30.66 7.64 7.36 7.71 7.79 7.82 0.00 #3
5 Julianne SEGUIN
Charlie BILODEAU
 CAN 63.98 31.95 32.03 8.00 7.93 7.86 8.18 8.07 0.00 #6
6 Miriam ZIEGLER
Severin KIEFER
 AUT 62.61 33.27 29.34 7.32 7.11 7.39 7.43 7.43 0.00 #4
7 Sumire SUTO
Francis BOUDREAU-AUDET
 JPN 51.69 26.17 25.52 6.50 6.21 6.32 6.50 6.36 0.00 #2
8 Miu SUZAKI
Ryuichi KIHARA
 JPN 44.83 22.90 22.93 5.93 5.39 5.71 5.89 5.75 1.00 #1

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Wenjing SUI
Cong HAN
 CHN 155.10 78.54 76.56 9.43 9.46 9.68 9.64 9.64 0.00 #8
2 Ksenia STOLBOVA
Fedor KLIMOV
 RUS 147.69 72.56 75.13 9.39 9.25 9.36 9.39 9.57 0.00 #7
3 Kristina ASTAKHOVA
Alexei ROGONOV
 RUS 133.17 67.24 65.93 8.18 8.14 8.25 8.39 8.25 0.00 #6
4 Julianne SEGUIN
Charlie BILODEAU
 CAN 130.39 66.26 64.13 7.86 7.86 8.18 8.04 8.14 0.00 #3
5 Alexa SCIMECA KNIERIM
Chris KNIERIM
 USA 126.65 61.91 64.74 8.00 7.93 8.07 8.25 8.21 0.00 #5
6 Miriam ZIEGLER
Severin KIEFER
 AUT 108.52 53.54 56.98 7.36 7.00 6.89 7.25 7.11 2.00 #4
7 Sumire SUTO
Francis BOUDREAU-AUDET
 JPN 104.83 54.04 50.79 6.50 6.21 6.32 6.46 6.25 0.00 #2
8 Miu SUZAKI
Ryuichi KIHARA
 JPN 95.15 47.86 47.29 6.14 5.64 5.89 5.93 5.96 0.00 #1

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Wenjing SUI
Cong HAN
 CHN 1 1 234.53
2. Ksenia STOLBOVA
Fedor KLIMOV
 RUS 2 2 222.74
3. Kristina ASTAKHOVA
Alexei ROGONOV
 RUS 3 3 203.64
4. Julianne SEGUIN
Charlie BILODEAU
 CAN 5 4 194.37
5. Alexa SCIMECA KNIERIM
Chris KNIERIM
 USA 4 5 192.51
6. Miriam ZIEGLER
Severin KIEFER
 AUT 6 6 171.13
7. Sumire SUTO
Francis BOUDREAU-AUDET
 JPN 7 7 156.52
8. Miu SUZAKI
Ryuichi KIHARA
 JPN 8 8 139.98

2017 Volvo Open Cup Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 48.70 26.18 22.52 5.60 5.50 5.70 5.75 5.60 0.00 #5
2 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 47.10 25.66 21.44 5.50 5.15 5.40 5.40 5.35 0.00 #4
3 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 46.10 25.62 20.48 5.30 4.90 4.90 5.35 5.15 0.00 #3
4 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 39.08 19.12 19.96 5.30 4.75 5.05 4.95 4.90 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 92.90 49.26 44.64 5.65 5.30 5.75 5.60 5.60 1.00 #4
2 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 91.28 51.76 39.52 5.20 4.80 4.85 5.00 4.85 0.00 #2
3 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 83.06 43.54 39.52 5.20 4.75 4.85 5.10 4.80 0.00 #1
4 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 73.04 35.88 38.16 5.10 4.70 4.35 5.00 4.70 1.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 141.60 1 1
2 Sofiya KARAGODINA / Semen STEPANOV AZE 137.38 3 2
3 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 122.14 4 3
4 Liubov EFIMENKO / Matthew PENASSE FIN 120.14 2 4
WD Goda BUTKUTE / Nikita JERMOLAEV LTU

2017 NHK Trophy Pairs Preview

Sui and Han won gold last week at Cup of China with a new personal best free skate score.  Their short program included a solo triple toe and a throw triple flip with Level 4 on everything but their death spiral.  Their throw triple flip was awarded all +3 GOE, receiving 7.60 points overall.  They had all positive GOEs, racking up 10 points, and had program components in the mid 9s.  They even earned five 10.00 marks coming from three different judges.  Their free skate started with a quad twist and also included a triple toe + double toe + double toe combination and a triple salchow.  Their throws were a triple flip and triple salchow, both which received very high GOEs.  They earned Level 4 on their lifts, and while they did earn a negative GOE on their side by side triple salchows, overall the program was so good, they earned 14 points.  Their program components were in the mid 9s and they received one 10.00 mark.  Despite setting up a sizeable gap between the other competitors and setting a new personal best, they still have some improvement they can make in their free skate, especially in regards to their levels.  They need a gold or silver medal to qualify for the Final, while a bronze would give them a solid chance.  They have the best short program, best free skate, and best total scores.

Stolbova and Klimov won silver at Rostelecom Cup.  At that event, they executed a throw triple flip and a solo triple toe (fall) in the short program.  They earned the most Level 4s of the season with their death spiral, pairs spin, lift, and step sequence.  Their program components were in the high 8s to low 9s, also their highest of the season.  Their free skate featured throw triple flip and throw triple salchow (fall) along with side by side triple salchows and side by side triple toes (fall and missed combo–intended to be triple toe + double toe + double toe).  They earned Level 4 on their lifts, death spiral, and spins and despite the falls, had program components in the high 8s to mid 9s.  They need a gold medal to qualify for the Final, while a silver would keep them in contention.  They have the 6th best short program, 7th best free skate, and 7th best total scores.

Astakhova and Rogonov won a bronze medal at Rostelecom Cup with personal best free skate and total scores.  Their short program included a side by side triple salchow and throw triple flip.  While they had earned Level 4s on all of their elements at both Nepela Trophy and Finlandia Trophy, they only earned Level 4 on their lift, death spiral, and pairs spin in Russia.   In every short program this season, they have earned all positive GOEs, except for one slightly negative GOE at Finlandia.  They earned their best program components in Russia, in the mid 7s.  In the free skate, they hit their triple toe + double toe + double toe combination for the first time this season along with their side by side triple salchows.  They also hit a throw triple flip and throw triple loop.  They earned Level 4 on their lifts and spins, whereas they had received Level 4 on their twists and death spiral at their earlier events.  Their program components were in the high 7s to low 8s.  They need a gold medal to give themselves a solid chance of qualifying for the Final.  They have the 9th best free skate and 8th best total scores.

Seguin and Bilodeau finished 5th at Rostelecom Cup, and likely won’t be able to qualify for the Final, however they could still compete for a medal here.  They hit their side by side triple salchows in the short program along with their throw triple lutz.  They earned Level 4 on their lift, death spiral, and pairs spin but only a Level 2 on their step sequence, which had previously earned Level 4 at the Autumn Classic International.  They had all positive GOEs and their program components were their best of the season, in the mid to high 7s.  They missed their triple toe + double toe combo in the free skate but hit their side by side triple salchows.  They landed their throw triple lutz and throw triple loop.  They earned Level 4 on only one lift and their side by side spins, and only earned a Level 1 on their pair spin.  Their program components were in the mid to high 7s.

Scimeca and Knierim had to sit out most of last season as she battled a life threatening illness that required several surgeries.  They still managed a top 10 finish at Worlds with a new personal best short program score.  If they can medal here, they’ll have a chance to qualify for the Final in a few weeks at Skate America.  This will be their fifth Grand Prix season and they have medaled twice, qualifying them for the Grand Prix Final once.  They kicked off their season with a silver medal at the US International Figure Skating Classic. Their short program included doubled salchows and a throw triple flip.  They earned Level 4 on their lift and death spiral and only a Level 1 on their pairs spin.  Their program components were in the low to mid 7s.  Their free skate did not include their signature quad twist.  They singled their side by side salchows and completed a double toe + double toe sequence.  They did land a throw triple salchow and throw triple flip.  They earned Level 4 on their lifts, death spiral, and pairs spin.  Their program components were in the high 7s to low 8s.

 

My podium predictions:

Gold: Sui/Han

Silver: Stolbova/Klimov

Bronze: Astakhova/Rogonov

 

Bios of the competitors:

Ziegler/Kiefer, AUT: They finished 18th at Worlds and 9th at Europeans.  They placed 6th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 180.60.  She is 23 and he is 27.

Seguin/Bilodeau, CAN: They placed 11th at Worlds.  They finished 5th at Rostelecom Cup.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  Their personal best is 208.30.  She is 21 and he is 24.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They won gold at  Cup of China.  They are the 2015 and 2016 World Silver Medalists; 2012, 2014, and 2016 Four Continents Champions; and 2010, 2011, and 2012 World Junior Champions.  Their personal best is 232.06.  She is 22 and he is 25.

Suto/Boudreau-Audet, JPN: They finished 17th at Worlds and 10th at Four Continents.  They placed 8th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 164.96.  She is 19 and he is 24.

Suzaki/Kihara, JPN: They placed 13th at Four Continents.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 130.85.  She is 17 and he is 25.

Astakhova/Rogonov, RUS: They won bronze at Rostelecom Cup.  Their personal best is 199.11.  She is 20 and he is 29.

Stolbova/Klimov, RUS: They finished 5th at Worlds and 4th at Europeans.  They won silver at Rostelecom Cup.  They are the 2014 Olympic Silver Medalists; 2014 World Silver Medalists; 2014 and 2015 European Silver Medalists; 2012 European Bronze Medalists; 2011 World Junior Silver Medalists; and 2010 World Junior Bronze Medalists.  Their personal best is 229.44.  She is 25 and he is 27.

Scimeca Knierim/Knierim, USA: They placed 10th at Worlds and 6th at Four Continents.  They are the 2016 Four Continents Silver Medalists and 2014 Four Continents Bronze Medalists.  Their personal best is 207.96.  She is 26 and he is 30.

 

2017 Cup of China Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 80.14 42.60 37.54 9.25 9.29 9.50 9.46 9.43 0.00 #5
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 71.37 38.46 32.91 8.29 8.07 8.18 8.39 8.21 0.00 #4
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 63.76 32.90 30.86 7.71 7.61 7.75 7.79 7.71 0.00 #6
4 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 62.52 31.89 30.63 7.64 7.54 7.61 7.86 7.64 0.00 #3
5 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 59.53 29.28 31.25 7.75 7.64 7.75 7.96 7.96 1.00 #7
6 Mingyang ZHANG / Bowen SONG CHN 53.15 30.27 22.88 5.71 5.46 5.82 5.71 5.89 0.00 #1
7 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 53.15 26.20 27.95 7.00 6.79 7.00 7.04 7.11 1.00 #2

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 150.93 74.81 76.12 9.46 9.46 9.54 9.61 9.50 0.00 #6
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 134.17 65.81 68.36 8.75 8.43 8.43 8.61 8.50 0.00 #7
3 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 132.00 66.17 65.83 8.36 8.07 8.32 8.21 8.18 0.00 #5
4 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA 128.48 63.23 65.25 8.00 7.96 8.25 8.25 8.32 0.00 #2
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 126.49 61.47 65.02 8.18 8.07 8.07 8.25 8.07 0.00 #4
6 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 101.21 47.48 54.73 6.89 6.82 6.75 6.89 6.86 1.00 #1
7 Mingyang ZHANG / Bowen SONG CHN 95.19 50.49 44.70 5.68 5.43 5.61 5.75 5.46 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Wenjing SUI / Cong HAN
CHN
231.07 1 1
2 Xiaoyu YU / Hao ZHANG
CHN
205.54 2 2
3 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO
CAN
194.52 4 3
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
ITA
190.25 3 5
5 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK
ITA
188.01 5 4
6 Ashley CAIN / Timothy LEDUC
USA
154.36 7 6
7 Mingyang ZHANG / Bowen SONG
CHN
148.34 6 7

2017 Cup of China Pairs Preview

This is the Chinese team’s signature event, and they are sending their top two pairs to this competition.  Neither have competed in a major event so far this season, so there are some unknown variables, but it is highly likely that China will walk away with two medals from this event.

Cain and LeDuc and Zhang and Song will make their Grand Prix debuts here.  The youngest lady is Xiaoyu Yu at 21 years old, while the oldest is Valentina Marchei at 31.  Both Michael Marinaro and Cong Han are 25, while Hao Zhang and Ondrej Hotarek are 33.  Three of the teams have scored over 200 points in their careers.

Sui and Han are going into their 6th season on the Grand Prix, after missing 2012 and last season.  They have won nine medals, but have only won gold once, at Skate America in 2015.  They have qualified for the Final two times, most recently in 2014, and won bronze each time.  They have not competed yet this season and had to miss the first half of the season last year as she recovered from surgery, however, they hit the end of the season hard, and won their first World title with personal best scores across the board.  They are capable of both throw quad salchows and quad twists and even without competition experience this season, should be able to at the very least land on the medal podium here.

Yu and Zhang won two medals in their Grand Prix debut as a team last season and qualified for the Grand Prix Final, where they won silver.  They started their season with a gold medal at the International Cup of Nice, but this was a senior B event, and scores do not count toward season’s best.  They finished 4th at Worlds last year with a personal best free skate and total score.

Marchei and Hotarek finished 4th at Rostelecom Cup.  They need a gold medal to stay in contention for the Final.  In Russia they hit the side by side triple salchows and throw triple lutz and earned Level 4 for their lift and death spiral.  At Lombardia Trophy, earlier this season they earned Level 4 for their step sequence.  Their program components were strongest at Rostelecom Cup, ranging from 7.79-8.29.  Their free skate had their best side by side jumps of the season so far with an under rotation call and a fall on the triple toe but they did hit the triple salchow + double toe + double toe combination.  They hit their triple loop and triple lutz throws cleanly and received Level 4 on their lifts and side by side spin.  Again, their program components were higher here in the high 7s to low 8s, but they also received a one point deduction for going over time.  They have the 8th best short program and 9th best total scores.

Della Monica and Guarise are going into their 6th season on the Grand Prix, but they have never finished higher than 5th place.  This could be their breakthrough year as they won silver at both Lombardia and Finlandia Trophies to start their season and set a new personal best free skate and total score at Finlandia Trophy.  At Lombardia, their short program included side by side triple salchows and a throw triple loop, with Level 4 on their triple twist, lift, and death spiral.  They earned all positive GOEs and had program components in the mid to high 7s.  Their free skate featured side by side triple salchows and they both fell on the triple toe combination.  For their throws they have triple loop and triple salchow.  They earned Level 4 on their triple twist, pairs spin, two lifts, and their side by side spin.  Their program components were slightly better, in the mid 7s to low 8s.  At Finlandia, they earned Level 4 on their triple twist, lift, step sequence, and pairs spin in the short program and had similar program components.  Their free skate included the triple toe + double toe they fell on earlier that season and they earned Level 4 on their triple twist, pairs spin, death spiral, two lifts, and their side by side spin.  Their program components were slightly better, reaching the mid 8s.  They have the 7th best free skate and 10th best total scores.

 

My podium predictions:

Gold: Sui/Han

Silver: Yu/Zhang

Bronze: Della Monica/Guarise

 

Bios of the competitors:

Moore-Towers/Marinaro, CAN: They placed 7th at Worlds.  Their personal best is 199.65.  She is 25 and he is 25.

Sui/Han, CHN: They are the reigning World Champions and reigning Four Continents Champions.  They are the 2015 and 2016 World Silver Medalists; 2012, 2014, and 2016 Four Continents Champions; and 2010, 2011, and 2012 World Junior Champions.  Their personal best is 232.06.  She is 22 and he is 25.

Yu/Zhang, CHN: They finished 4th at Worlds and 4th at Four Continents.  They won silver at Skate Canada and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where they won silver.  Their personal best is 211.51.  She is 21 and he is 33.

Zhang/Song, CHN:

Della Monica/Guarise, ITA: They placed 13th at Worlds and 8th at Europeans.  They finished 6th at Skate Canada and 5th at Cup of China last season.  Their personal best is 193.50.  She is 28 and he is 29.

Marchei/Hotarek, ITA: They finished 9th at Worlds and 6th at Europeans.  They placed 4th at Rostelecom Cup.  Their personal best is 203.92.  She is 31 and he is 33.

Cain/LeDuc, USA: They placed 9th at Four Continents.  This is their Grand Prix debut.  Their personal best is 176.35.  She is 22 and he is 27.

2017 Minsk-Arena Ice Star Senior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 64.46 35.74 28.72 7.35 6.95 7.20 7.20 7.20 0.00 #2
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 59.58 32.26 27.32 6.80 6.60 6.95 6.90 6.90 0.00 #5
3 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 55.38 29.74 25.64 6.55 6.10 6.50 6.40 6.50 0.00 #3
4 Paige CONNERS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 51.86 28.30 24.56 6.25 5.85 6.10 6.25 6.25 1.00 #4
5 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 50.26 27.50 24.76 6.40 5.90 6.15 6.25 6.25 2.00 #1
6 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 41.48 20.28 22.20 5.80 5.30 5.35 5.70 5.60 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 127.12 66.00 61.12 7.70 7.30 7.75 7.75 7.70 0.00 #6
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 113.06 55.70 57.36 7.25 6.95 7.30 7.15 7.20 0.00 #5
3 Paige CONNERS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 102.12 50.36 51.76 6.60 6.25 6.50 6.50 6.50 0.00 #3
4 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 97.78 46.78 52.00 6.60 6.30 6.50 6.55 6.55 1.00 #4
5 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 86.70 42.62 46.08 6.05 5.60 5.75 5.80 5.60 2.00 #2
6 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 82.80 40.16 44.64 5.70 5.30 5.50 5.75 5.65 2.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 191.58 1 1
2 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 172.64 2 2
3 Paige CONNERS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 153.98 4 3
4 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 153.16 3 4
5 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 136.96 5 5
6 Ioulia CHTCHETININA / Mikhail AKULOV SUI 124.28 6 6

2017 Skate Canada Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 77.34 40.74 36.60 9.04 9.04 9.14 9.21 9.32 0.00 #7
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 73.53 37.44 36.09 8.96 8.96 9.00 9.07 9.11 0.00 #8
3 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 73.04 38.55 34.49 8.46 8.50 8.79 8.61 8.75 0.00 #6
4 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 69.00 37.59 31.41 7.93 7.64 7.89 7.93 7.89 0.00 #4
5 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 64.06 32.41 31.65 7.89 7.79 7.89 8.04 7.96 0.00 #5
6 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 63.26 33.55 29.71 7.39 7.29 7.54 7.43 7.50 0.00 #3
7 Cheng PENG / Yang JIN CHN 61.58 31.81 29.77 7.43 7.36 7.39 7.54 7.50 0.00 #2
8 Sydney KOLODZIEJ / Maxime DESCHAMPS CAN 59.06 32.73 26.33 6.64 6.43 6.68 6.68 6.50 0.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 148.69 75.84 72.85 9.07 8.93 9.21 9.18 9.14 0.00 #7
2 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 141.33 70.70 70.63 8.71 8.68 8.93 8.89 8.93 0.00 #5
3 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 138.32 65.23 73.09 9.11 9.18 8.89 9.29 9.21 0.00 #8
4 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 123.70 60.68 63.02 7.89 7.75 7.89 7.93 7.93 0.00 #6
5 Cheng PENG / Yang JIN CHN 120.92 61.86 59.06 7.39 7.21 7.46 7.46 7.39 0.00 #1
6 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 112.29 54.31 58.98 7.36 7.32 7.18 7.46 7.54 1.00 #3
7 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 109.69 52.13 58.56 7.36 7.21 7.39 7.32 7.32 1.00 #4
8 Sydney KOLODZIEJ / Maxime DESCHAMPS CAN 104.97 53.50 52.47 6.68 6.43 6.50 6.68 6.50 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
222.22 2 1
2 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT
GER
215.66 1 3
3 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
FRA
214.37 3 2
4 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT
RUS
192.70 4 4
5 Cheng PENG / Yang JIN
CHN
182.50 7 5
6 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH
CAN
176.35 5 6
7 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER
USA
172.95 6 7
8 Sydney KOLODZIEJ / Maxime DESCHAMPS
CAN
164.03 8 8