2017 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 19 Jadyn Bortman, Detroit SC 52.93
2 20 Sophia Zou, FSC of Cincinnati 50.32
3 17 Sydney Flaum, Broadmoor SC 47.78
4 18 Samantha Lee, Columbus FSC 47.75
5 14 Isabelle Goldstein, Detroit SC 44.59
6 13 Baleigh Costello, Lansing SC 44.53
7 10 Kendall Erne, Indiana World Sk Acad FSC 44.19
8 16 Megan Ulewicz, Onyx-Suburban Skating Academy 41.95
9 11 Ava Zarewych, Detroit SC 39.68
10 1 Jamie McSweeney, Pavilion SC of Cleveland Heights 39.30
11 8 Zoe Krantz, Shaker FSC 39.25
12 12 Grace Caicco, Arctic FSC 38.64
13 7 Lilah Gibson, Columbus FSC 38.58
14 3 Toni Miano, St. Clair Shores FSC 38.50
15 9 Sloane Huey, Northern Kentucky SC 38.02
16 2 Briley Socha, Onyx-Suburban Skating Academy 37.02
17 5 Jasmine Tedjo, Detroit SC 35.97
18 6 Gabrielle Yakovlev, Detroit SC 35.15
19 15 Amanda Melling, Lansing SC 34.99
20 4 Abigail Harper, Cleveland SC 34.51

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Lily Yu, Columbus FSC 1 35.85 1 66.28 102.13
2 20 Emily Saari, Onyx-Suburban Skating Academy 5 32.95 2 62.67 95.62
3 16 Alexa Gasparotto, Arctic FSC 3 34.72 3 60.42 95.14
4 18 Finley Hawk, Glenwood FSC 2 34.82 5 55.56 90.38
5 19 Josephine Hagan, Louisville Skating Academy 4 34.40 7 51.62 86.02
6 6 Frances Rossiter, Traverse City FSC 12 28.50 4 56.60 85.10
7 13 Charlene Hsiung, Onyx-Suburban Skating Academy 6 32.13 9 50.59 82.72
8 10 Alison Yan, Columbus FSC 11 28.75 6 52.12 80.87
9 15 Molly Schelosky, St. Clair Shores FSC 7 29.71 12 48.13 77.84
10 14 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 9 29.35 13 47.84 77.19
11 8 Kendall Hackler, Columbus FSC 14 27.09 10 50.02 77.11
12 12 Delaney Ratliff, Arctic FSC 10 28.92 14 46.18 75.10
13 4 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 16 24.05 8 50.72 74.77
14 7 Elizabeth Hammill, Lansing SC 13 28.28 15 45.93 74.21
15 11 Catherine Sukpraphrute, Arctic FSC 8 29.36 17 44.83 74.19
16 3 Kamryn Keller, Columbus FSC 17 23.90 11 48.47 72.37
17 2 Sasha Klein, FSC of Birmingham MI 20 22.76 16 45.65 68.41
18 5 Giselle Miller, Lansing SC 19 23.21 18 42.40 65.61
19 1 Claire Rivas, Birmingham FSC 18 23.79 19 41.29 65.08
20 9 Olivia Wheeler, Lansing SC 15 24.14 20 38.91 63.05

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Jenna Shi, Arctic FSC 4 39.36 1 82.92 122.28
2 12 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 5 38.77 2 76.78 115.55
3 10 Tori Bennett, Mentor FSC 1 44.25 4 66.15 110.40
4 11 Samantha Lang, Detroit SC 2 39.76 3 69.75 109.51
5 8 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 3 39.74 5 66.11 105.85
6 7 Winter Deardorff, Northern Kentucky SC 6 37.43 7 62.30 99.73
7 2 Braedyn Miller, Lansing SC 7 34.66 6 64.10 98.76
8 1 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 9 29.33 8 56.08 85.41
9 3 Kaya Chakrabortty, Detroit SC 8 31.72 10 51.46 83.18
10 5 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC 11 26.05 9 52.20 78.25
11 4 Abigail Schmitt, Strongsville SC 10 27.65 12 46.15 73.80
12 6 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 12 25.62 11 47.50 73.12

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 15 Ani Kahaian, Columbus FSC 6 36.72 1 77.11 113.83
2 14 Meiryla Findley, Detroit SC 3 39.01 2 72.29 111.30
3 18 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 1 42.22 4 67.28 109.50
4 17 Melissa Murray, Arctic FSC 4 38.65 3 67.30 105.95
5 13 Alexis Proudlock, Arctic FSC 2 39.35 6 61.08 100.43
6 8 Chloe Mitchell, Detroit SC 7 34.40 5 61.60 96.00
7 11 Kamryn Lorenzen, Center Ice SC 8 31.26 7 60.76 92.02
8 12 Mikaela Manoogian, Detroit SC 12 30.29 9 60.59 90.88
9 2 Alisha Wang, ISC of Indianapolis 13 28.70 8 60.64 89.34
10 9 Dorothy Wilson, Strongsville SC 9 30.98 10 56.84 87.82
11 16 Elise Wellman, Fort Wayne ISC 5 37.92 16 45.93 83.85
12 10 Tori Weingarten, Detroit SC 10 30.76 13 51.52 82.28
13 7 Aubyn Herbison, Arctic FSC 11 30.30 14 51.40 81.70
14 4 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 16 23.46 11 55.99 79.45
15 1 Marina Nesbitt, Columbus FSC 15 26.93 12 52.36 79.29
16 3 Hope Manley, Lincoln Center FSC 14 27.66 15 49.88 77.54
17 5 Andrea Mendez, Detroit SC 18 17.32 17 35.02 52.34
WD Jolie Vassel-Beasley, Detroit SC 17 22.02
WD Alyson Pekkola, Winterhurst FSC
WD Emma Wolak, Arctic FSC

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Hannah Miller, Lansing SC 1 51.85 1 103.44 155.29
2 8 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 3 44.46 2 75.24 119.70
3 9 Chloe Roslin, Detroit SC 2 49.33 3 65.65 114.98
4 6 Caitlyn Nemastil, Winterhurst FSC 4 39.24 4 64.61 103.85
5 10 Ashlyn Olson, Ice House Skating Academy 5 31.50 6 63.49 94.99
6 1 Quinn Herbison, Arctic FSC 6 30.18 7 62.91 93.09
7 4 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 7 28.56 5 63.64 92.20
8 3 Lyndsay Ream, Columbus FSC 8 27.83 8 59.11 86.94
9 2 Isabel Kalafatis, Shaker FSC 9 27.52 9 54.50 82.02
10 5 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 10 25.69 10 52.68 78.37
WD Jessica Pierce, Onyx-Suburban Skating Academy
WD Brenna Sandles, Onyx-Suburban Skating Academy

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Alexei Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 36.05
2 2 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 28.93
3 3 Lake Liao, International Center For Excellence In Skating 25.31

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Matthew Nielsen, Strongsville SC 2 30.43 1 60.74 91.17
2 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 1 38.03 2 50.70 88.73
3 1 Jake Pagano, Nashville FSC 3 27.02 3 45.33 72.35

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Luke Ferrante, SC of Huntsville 1 49.63 1 92.17 141.80
2 4 Chase Finster, Northern Kentucky SC 2 37.50 3 73.27 110.77
3 5 Nathan Chapple, Shaker FSC 3 34.74 2 73.35 108.09
4 1 Jacob DeWolfe, Traverse City FSC 4 31.55 4 57.88 89.43
5 2 Dylan Wajda, Strongsville SC 5 24.63 5 51.75 76.38

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Dennis Phan, Birmingham FSC 1 48.22 1 108.81 157.03
2 1 Alexander Newman, Detroit SC 2 43.40 2 74.40 117.80

2016 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 6 Josephine Hagan, Louisville Skating Academy 50.80
2 11 Lily Yu, Columbus FSC 48.47
3 2 Anna Rossiter, Traverse City FSC 46.10
4 12 Alison Yan, Columbus FSC 43.54
5 5 Molly Schelosky, St. Clair Shores FSC 43.35
6 13 Samantha Lee, Columbus FSC 43.07
7 17 Alexandra Klein, Detroit SC 42.80
8 14 Natassja Nowak, Detroit SC 41.71
9 18 Emily Saari, Onyx-Suburban Skating Academy 41.52
10 4 Jadyn Bortman, Detroit SC 41.20
11 3 Kendall Hackler, Columbus FSC 39.59
12 16 Delaney Ratliff, Arctic FSC 39.00
13 9 Jiarui Han, Fort Wayne ISC 38.59
14 15 Isabelle Goldstein, Detroit SC 36.44
15 1 Sarah Bamford, Birmingham FSC 34.35
16 7 Ching Ching Zhang, Nashville FSC 33.97
17 10 Grace Walton, Philadelphia SC & HS 33.55
18 8 Toni Miano, St. Clair Shores FSC 30.53

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Braedyn Miller, Lansing SC 1 34.60 1 60.45 95.05
2 18 Samantha Lang, Detroit SC 2 34.00 2 58.14 92.14
3 19 Caroline Harris, Nashville FSC 3 33.79 3 53.73 87.52
4 16 Winter Deardorff, Northern Kentucky SC 4 32.97 4 53.25 86.22
5 13 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 8 29.93 5 52.40 82.33
6 11 Jessica Pierce, Onyx-Suburban Skating Academy 10 29.16 6 52.19 81.35
7 20 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 5 31.76 12 47.73 79.49
8 15 Frances Rossiter, Traverse City FSC 6 30.01 11 48.81 78.82
9 12 Ani Kahaian, Columbus FSC 9 29.38 10 48.90 78.28
10 10 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 12 27.46 7 50.45 77.91
11 14 Joanna Hubbart, Fort Wayne ISC 7 29.94 13 47.31 77.25
12 4 Cienna Baka, Columbus FSC 18 24.49 8 50.24 74.73
13 9 Megan Kehrig, Onyx-Suburban Skating Academy 11 27.53 15 46.05 73.58
14 1 Kamryn Keller, Columbus FSC 19 23.09 9 49.27 72.36
15 6 Mira Tasich, Detroit SC 14 26.38 17 45.45 71.83
16 3 Lauren Kim, Arctic FSC 17 25.85 16 45.94 71.79
17 8 Elizabeth Hammill, Lansing SC 15 26.37 18 45.33 71.70
18 5 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 16 26.35 19 42.87 69.22
19 2 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 20 21.89 14 46.27 68.16
20 7 Kate Capper, Coliseum FSC Of Michigan 13 26.66 20 39.69 66.35

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Emma Wolak, Arctic FSC 1 45.72 1 83.21 128.93
2 8 Jenna Shi, Arctic FSC 2 43.01 3 74.97 117.98
3 7 Meiryla Findley, Fort Wayne ISC 3 39.07 2 77.61 116.68
4 12 Tori Bennett, Mentor FSC 4 38.75 4 71.87 110.62
5 9 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 5 38.62 5 63.85 102.47
6 10 Lynn Kim, Arctic FSC 6 34.89 6 60.34 95.23
7 1 Evelyn Grace Hanns, Strongsville SC 7 32.50 7 56.11 88.61
8 2 Nekoe Baumgartner, Columbus FSC 8 31.32 9 55.02 86.34
9 6 Sarah Liberatore, Arctic FSC 10 29.06 8 55.79 84.85
10 5 Alexis Proudlock, Arctic FSC 9 29.66 10 53.38 83.04
11 4 Elise Wellman, Fort Wayne ISC 11 28.73 11 47.50 76.23
WD Selina Shi, Detroit SC 12 27.30

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Chloe Roslin, Detroit SC 1 42.91 1 73.62 116.53
2 19 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 2 41.64 3 69.83 111.47
3 16 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 3 41.18 4 67.76 108.94
4 17 Rebecca Dashevsky, Columbus FSC 4 38.50 2 70.11 108.61
5 12 Melissa Murray, Arctic FSC 6 37.40 5 60.61 98.01
6 20 Jacqueline Tu, Columbus FSC 5 37.43 8 58.90 96.33
7 11 Alyson Pekkola, Winterhurst FSC 9 34.91 6 60.52 95.43
8 15 Vivian Chen, Columbus FSC 8 34.96 10 58.24 93.20
9 9 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 11 31.21 7 59.48 90.69
10 14 Mikaela Manoogian, Detroit SC 7 35.29 14 54.77 90.06
11 7 Quinn Herbison, Arctic FSC 13 30.52 9 58.40 88.92
12 13 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 10 32.09 12 56.72 88.81
13 10 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 14 29.48 13 55.67 85.15
14 4 Reagan Liberatore, Arctic FSC 18 25.37 11 56.94 82.31
15 8 Rachael Bachman, Columbus FSC 15 27.27 15 51.46 78.73
16 6 Brenna Sandles, Onyx-Suburban Skating Academy 12 31.08 16 46.29 77.37
17 2 Edith Lui, Detroit SC 17 26.08 17 44.21 70.29
18 1 Dasha Chalenko, Columbus FSC 16 26.29 18 43.75 70.04
19 5 Stephanie Rice, ISC of Indianapolis 19 24.22 20 35.58 59.80
20 3 Andrea Mendez, Onyx-Suburban Skating Academy 20 17.83 19 41.90 59.73
WD Alisha Wang, ISC of Indianapolis

 

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 1 51.29 2 94.82 146.11
2 9 Livvy Shilling, Columbus FSC 3 47.56 1 95.79 143.35
3 11 Anya Kay Cockerell, Winterhurst FSC 4 46.96 3 82.05 129.01
4 6 Christina Cleveland, Strongsville SC 2 50.29 5 75.28 125.57
5 10 Sarah Miller, Lansing SC 5 36.32 4 77.79 114.11
6 7 Isabelle Daskas, Onyx-Suburban Skating Academy 6 30.71 7 58.44 89.15
7 3 Peyton Lee, Detroit SC 9 27.08 6 61.23 88.31
8 5 Amy Hu, Detroit SC 7 29.72 8 58.31 88.03
9 4 Lyndsay Ream, Columbus FSC 8 28.18 10 52.25 80.43
10 1 Ashlyn Olson, Ice House Skating Academy 10 25.94 9 53.26 79.20
11 2 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 11 23.35 11 48.74 72.09
WD Isabella Falsetti, Detroit SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 3 Levon Davis, Arctic FSC 44.88
2 1 Matthew Nielsen, Strongsville SC 43.68
3 2 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 32.36
4 4 Alexei Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 30.50

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jacob Sedlar, Lansing SC 1 35.65 2 56.30 91.95
2 6 Chase Finster, Louisville Skating Academy 2 32.62 1 58.04 90.66
3 9 Nathan Chapple, Shaker FSC 4 30.18 3 54.30 84.48
4 8 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 3 31.79 5 50.73 82.52
5 7 Nick Hubbart, Fort Wayne ISC 5 29.31 4 51.45 80.76
6 1 Dylan Wajda, Strongsville SC 6 23.18 8 36.37 59.55
7 3 Jake Pagano, Nashville FSC 7 22.15 7 36.61 58.76
8 4 Albert Tedjo, Detroit SC 8 19.00 6 37.56 56.56
9 2 Patrick Ronan, Mt Pleasant FSC 9 18.85 9 36.04 54.89

Novice Men

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 William Hubbart, Fort Wayne ISC 1 53.01 1 102.77 155.78
2 2 Luke Ferrante, SC of Huntsville 2 47.93 2 80.66 128.59
3 1 Stanley Mackey, Westland FSC 3 25.41 3 43.73 69.14

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Alexander Newman, Detroit SC 1 43.78 1 63.86 107.64

2015 Eastern Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 2 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 44.70
2 8 Frances Rossiter, Traverse City FSC 43.18
3 18 Cienna Baka, Columbus FSC 42.24
4 17 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 41.88
5 6 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 41.84
6 9 Kamryn Keller, Columbus FSC 41.10
7 10 Lauren Kim, Arctic FSC 40.60
8 14 Linzy Fitzpatrick, Detroit SC 40.48
9 12 Katherina Frantz, Fort Wayne ISC 39.96
10 1 Caroline Harris, Nashville FSC 39.93
11 11 Grace VanZanten, Greater Grand Rapids FSC 39.88
12 4 Kaya Chakrabortty, Detroit SC 36.86
13 13 Julianna Stanley, Individual Member 34.77
14 7 Elizabeth Schaffran, Onyx-Suburban Skating Academy 33.69
15 16 Ching Ching Zhang, Nashville FSC 31.45
16 5 Jadyn Bortman, Detroit SC 31.33
17 3 Rhea Dhar, Detroit SC 30.88
18 15 Kate Capper, Coliseum FSC Of Michigan 26.10

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 1 34.36 4 57.55 91.91
2 15 Tori Bennett, Mentor FSC 2 32.43 2 57.97 90.40
3 13 Jenna Shi, Arctic FSC 3 32.23 3 57.71 89.94
4 7 Molly Davies, Traverse City FSC 10 28.20 1 59.83 88.03
5 17 Braedyn Miller, Lansing SC 4 32.03 6 53.40 85.43
6 12 Lynn Kim, Arctic FSC 8 28.89 5 56.41 85.30
7 14 Selina Shi, Detroit SC 6 29.93 8 52.02 81.95
8 8 Katelyn Pothoff, Onyx-Suburban Skating Academy 7 28.95 7 52.34 81.29
9 9 Valeria Olano, Nashville FSC 11 26.96 9 51.18 78.14
10 11 Megan Kehrig, Onyx-Suburban Skating Academy 9 28.37 12 49.23 77.60
11 16 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 5 30.51 13 46.74 77.25
12 4 Kayla Stein, Arctic FSC 15 25.10 10 50.28 75.38
13 2 Mira Tasich, Detroit SC 14 25.17 11 49.64 74.81
14 10 Courtney Luck, Detroit SC 12 26.22 14 45.44 71.66
15 5 Sara Abee, Arctic FSC 13 25.18 15 43.51 68.69
16 3 Amy Bruder, Indiana World Sk Acad FSC 17 22.76 16 41.56 64.32
17 1 Carly Williams, Arctic FSC 16 23.64 17 39.69 63.33
18 6 Abigail Schmitt, Kent SC 18 20.98 18 31.75 52.73

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Chloe Roslin, Detroit SC 2 36.98 1 69.91 106.89
2 15 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 1 37.79 3 68.45 106.24
3 17 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 4 35.11 2 69.88 104.99
4 14 Sarah Liberatore, Arctic FSC 3 35.76 4 67.75 103.51
5 16 Emma Wolak, Arctic FSC 6 34.09 5 67.49 101.58
6 2 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 13 30.07 6 67.10 97.17
7 18 Melissa Murray, Arctic FSC 5 34.86 8 57.40 92.26
8 10 Angela Wang, Arctic FSC 7 32.98 9 56.39 89.37
9 6 Aubyn Herbison, Arctic FSC 15 29.77 7 59.11 88.88
10 8 Reagan Liberatore, Arctic FSC 12 30.25 10 56.27 86.52
11 12 Alexis Proudlock, Arctic FSC 10 31.52 11 54.53 86.05
12 11 Anna Kallmeyer, Pavilion SC of Cleveland Heights 11 30.37 12 54.37 84.74
13 3 Rebecca Dashevsky, Columbus FSC 14 29.91 13 54.23 84.14
14 7 Sarah Miller, Lansing SC 8 32.83 16 46.44 79.27
15 4 Emily Scott, Greater Grand Rapids FSC 17 27.97 14 51.06 79.03
16 5 Alisha Wang, ISC of Indianapolis 16 28.63 15 47.72 76.35
17 9 Lyndsay Ream, Columbus FSC 9 31.69 17 44.02 75.71
18 1 Helena Golden, Strongsville SC 18 26.84 18 43.51 70.35

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Natalie Motley, Winterhurst FSC 2 41.54 1 75.36 116.90
2 12 Livvy Shilling, Columbus FSC 1 42.68 2 73.46 116.14
3 15 Vivian Chen, Columbus FSC 3 41.14 3 68.65 109.79
4 17 Isabella Falsetti, Detroit SC 5 36.26 4 65.13 101.39
5 16 Yukino Wada, Detroit SC 4 37.57 6 62.18 99.75
6 13 Amy Hu, Detroit SC 6 33.10 5 64.83 97.93
7 10 Mollie Boswell, Detroit SC 8 30.31 7 61.81 92.12
8 6 Peyton Lee, Detroit SC 7 31.30 10 54.26 85.56
9 9 Regan Landman, Greater Grand Rapids FSC 9 28.47 9 56.61 85.08
10 8 Quinn Herbison, Arctic FSC 11 27.37 8 57.58 84.95
11 7 Kiersten Overton, Northern Kentucky SC 12 26.09 11 54.21 80.30
12 4 Isabel Kalafatis, Shaker FSC 14 24.05 12 50.75 74.80
13 11 Maureen Wu, Detroit SC 10 27.82 16 43.32 71.14
14 5 Rachael Bachman, Columbus FSC 15 23.98 13 45.10 69.08
15 1 Edith Lui, Bowling Green SC 13 24.37 15 43.59 67.96
16 3 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 17 20.96 14 44.03 64.99
17 2 Lexi Smith, Miami University 16 22.32 17 27.99 50.31

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Kacie Kotnik, Northern Kentucky SC 2 45.28 1 84.19 129.47
2 5 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 1 48.34 3 76.24 124.58
3 7 Christina Cleveland, Strongsville SC 3 40.16 2 82.63 122.79
4 6 Isabelle Daskas, Onyx-Suburban Skating Academy 4 34.82 4 63.79 98.61
5 1 Taylor Sirset, Columbus FSC 5 31.35 5 61.26 92.61
6 2 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 6 26.03 6 57.43 83.46
7 3 Elanor Bolles, Indiana World Sk Acad FSC 7 25.00 7 54.36 79.36
WD Lexi Petkovic, Lansing SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 2 Chase Finster, Louisville Skating Academy 44.66
2 1 Levon Davis, Queen City FSC 34.47
3 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 32.19
4 6 Albert Tedjo, Detroit SC 26.80
5 5 Matthew Mlachak, Gilmour Academy FSC 21.15
6 4 Kimichika Wada, Detroit SC 18.92
WD Will Shawver, Louisville Skating Academy

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 1 36.43 1 58.74 95.17
2 9 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 2 30.13 2 49.02 79.15
3 7 Samuel Parks, Lansing SC 4 26.04 3 45.29 71.33
4 10 Nathan Chapple, Shaker FSC 3 26.28 4 41.74 68.02
5 8 Jacob Sedlar, Detroit SC 5 23.74 6 38.14 61.88
6 2 Louis Zheng, Strongsville SC 7 18.63 5 40.82 59.45
7 4 Nicolas Frantz, Fort Wayne ISC 6 20.31 7 35.14 55.45
8 5 Dylan Wajda, Strongsville SC 9 16.00 8 32.85 48.85
9 3 Andrew Spagnola, Strongsville SC 8 17.08 9 29.31 46.39
10 1 Patrick Ronan, Mt Pleasant FSC 10 12.58 10 21.78 34.36

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Ivan Mokhov, Lansing SC 2 39.01 1 83.98 122.99
2 4 Eric Hartley, Queen City FSC 1 45.07 2 75.69 120.76
3 5 Jason Cohn, Detroit SC 3 33.43 3 72.06 105.49
4 1 Alex Magnuson, Columbus FSC 4 33.11 4 56.56 89.67
5 2 Stanley Mackey, Westland FSC 5 24.41 5 45.25 69.66

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Ryan Hartley, Queen City FSC 1 46.47 1 75.46 121.93
2 1 Alexander Newman, Detroit SC 2 42.49 2 73.73 116.22

Eastern Great Lakes Regional Results

Novice Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Amy Hu, Detroit SC 2 34.33 1 66.62 100.95
2 9 Vivian Chen, Columbus FSC 1 34.90 2 65.18 100.08
3 12 Chloe Roslin, Detroit SC 4 31.52 3 62.16 93.68
4 7 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 3 32.66 5 58.56 91.22
5 8 Lyndsay Ream, Columbus FSC 6 30.88 4 59.55 90.43
6 11 Mikaela Manoogian, Detroit SC 5 31.04 7 54.58 85.62
7 3 Kimberly Scott, Greater Grand Rapids FSC 10 28.25 6 55.03 83.28
8 1 Reagan Liberatore, Arctic FSC 8 29.83 9 52.51 82.34
9 6 Peyton Lee, Detroit SC 7 30.24 10 51.75 81.99
10 2 Mollie Boswell, Detroit SC 12 24.77 8 53.45 78.22
11 4 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 9 29.08 11 46.82 75.90
12 5 Meghan Murphy, Onyx-Suburban Skating Academy 11 26.53 12 46.24 72.77

 

Junior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 17 Christina Cleveland, Strongsville SC 1 43.49 1 73.53 117.02
2 13 Anya Cockerell, Wooster FSC 2 40.54 2 71.85 112.39
3 16 Livvy Shilling, Columbus FSC 3 40.25 3 70.38 110.63
4 15 Caitlyn Nemastil, Winterhurst FSC 4 40.10 5 65.35 105.45
5 14 Natalie Motley, Winterhurst FSC 5 35.25 4 67.65 102.90
6 18 Jessica Schilkey, St. Clair Shores FSC 6 33.88 6 64.95 98.83
7 12 Madison Deluca, Arctic FSC 7 32.45 7 64.87 97.32
8 8 Delaney Hoberecht, Arctic FSC 11 29.53 8 63.87 93.40
9 11 Isabelle Daskas, Onyx-Suburban Skating Academy 10 29.63 9 54.82 84.45
10 10 Kourtney Strong, Arctic FSC 8 31.41 10 51.60 83.01
11 7 Lexi Petkovic, Pavilion SC of Cleveland Heights 9 29.72 11 50.57 80.29
12 9 Lila Asher, Louisville Skating Academy 12 29.21 14 49.09 78.30
13 1 Yukino Wada, Detroit SC 14 27.81 13 49.51 77.32
14 4 Angelica Dabrowski, Northern Kentucky SC 13 28.82 16 46.59 75.41
15 3 Brianna Mascia, Winterhurst FSC 17 22.93 12 49.78 72.71
16 2 Linde LaChance, Nashville FSC 15 25.31 15 46.75 72.06
17 5 Corinne Oliphant, Nashville FSC 16 23.75 17 36.07 59.82
18 6 Amanda Rayas, Miami University 18 21.55 18 34.28 55.83

Senior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Alissa Czisny, Detroit SC 1 50.23 1 94.89 145.12
2 10 Amber Walczyk, Detroit SC 2 46.68 2 79.27 125.95
3 7 Chelsea Christopher, Winterhurst FSC 3 42.46 3 79.27 121.73
4 8 Alicia Hsu, Nashville FSC 5 37.98 4 73.06 111.04
5 9 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 4 39.78 5 67.16 106.94
6 2 Jessie Anderson, Winterhurst FSC 6 33.27 6 56.31 89.58
7 1 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 7 29.93 7 54.37 84.30
8 5 Erica Miller, Onyx-Suburban Skating Academy 8 25.98 9 44.64 70.62
9 4 Christina Dicola, Mentor FSC 9 23.70 10 42.94 66.64
10 3 Elanor Bolles, Indiana World Sk Acad FSC 10 21.36 8 44.95 66.31
WD Kacie Kotnik, Lincoln Center FSC
WD Farah Sheikh, Detroit SC

Novice Men

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Jason Cohn, Detroit SC 1 36.87 1 74.02 110.89
2 4 Daniel Li, Arctic FSC 2 34.04 2 72.75 106.79
3 2 Alex Magnuson, Columbus FSC 3 27.02 3 51.35 78.37
4 1 Alexander Dicola, Mentor FSC 4 22.99 4 46.53 69.52
WD Jonathan Butler, Columbus FSC

 

2013 Eastern Great Lakes Regional Results

Novice Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 15 Livvy Shilling, Columbus FSC 2 36.28 1 67.85 104.13
2 14 Chloe Roslin, Detroit SC 1 37.39 5 58.56 95.95
3 11 Michelle Chen, Onyx-Suburban Skating Academy 5 32.60 2 59.85 92.45
4 13 Olivia Keils, Arctic FSC 4 33.09 3 59.11 92.20
5 12 Aya Takai, Detroit SC 3 36.06 7 54.73 90.79
6 9 Lauren Smith, Detroit SC 6 31.62 9 52.99 84.61
7 7 Maureen Wu, Detroit SC 9 27.75 6 55.36 83.11
8 10 Shannon Steiner, Plymouth FSC 10 27.48 8 53.23 80.71
9 3 Anya Cockerell, Winterhurst FSC 15 20.01 4 58.62 78.63
10 6 Gretta Gast, Lansing SC 7 29.97 13 48.11 78.08
11 8 Kimberly Berkovich, Pavilion SC of Cleveland Heights 8 28.42 15 47.47 75.89
12 5 Mollie Boswell, Detroit SC 12 27.01 12 48.35 75.36
13 1 Emma Black, Knoxville FSC 13 25.88 11 49.45 75.33
14 4 Kourtney Strong, Arctic FSC 11 27.17 14 47.49 74.66
15 2 Yukino Wada, Detroit SC 14 22.71 10 51.26 73.97
Junior Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Katia Shpilband, Ann Arbor FSC 1 44.00 1 85.82 129.82
2 8 Caitlyn Nemastil, Winterhurst FSC 2 41.99 3 68.75 110.74
3 12 Maria Fu, Northern Kentucky SC 3 36.80 2 70.58 107.38
4 11 Madison DeLuca, Arctic FSC 5 35.67 4 65.81 101.48
5 10 Kaitlin Budd, Detroit SC 4 35.97 5 64.50 100.47
6 7 Meghan Koehler, Detroit SC 6 34.50 6 61.94 96.44
7 1 Jessica Schilkey, St. Clair Shores FSC 7 33.71 7 59.45 93.16
8 5 Jamie Schreffler, Strongsville SC 8 32.60 8 59.08 91.68
9 6 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 11 27.56 9 48.42 75.98
10 2 Sonja Boruszok, Detroit SC 10 27.67 11 46.74 74.41
11 3 Angelica Dabrowski, Indiana World Sk Acad FSC 12 26.00 10 47.40 73.40
WD Alexie Mieskoski, Columbus FSC 9 28.04
Senior Ladies
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Becky Bereswill, Detroit SC 1 48.07 1 97.68 145.75
2 6 Chelsea Christopher, Winterhurst FSC 3 46.54 2 95.83 142.37
3 9 Amber Walczyk, Detroit SC 2 47.65 3 79.20 126.85
4 8 Kacie Kotnik, Lincoln Center FSC 4 39.75 4 78.50 118.25
5 7 Alicia Hsu, Nashville FSC 5 38.91 5 75.35 114.26
6 4 Madeline Koehler, Detroit SC 6 35.17 6 66.95 102.12
7 5 Ann Hulme, Cleveland SC 8 30.27 8 59.26 89.53
8 1 Caroline Nickerson, Columbus FSC 9 28.99 7 59.97 88.96
9 3 Sarah Salomone, Pavilion SC of Cleveland Heights 7 32.88 9 53.66 86.54
10 2 Rachel Jones, Winterhurst FSC 10 24.60 10 53.11 77.71
WD Ashton Miller, Lansing SC
WD Farah Sheikh, Detroit SC
Novice Men
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Brian Johnson, Detroit SC 2 42.52 1 77.47 119.99
2 3 Daniel Takayama, Detroit SC 1 44.75 2 67.55 112.30
3 2 Jason Cohn, Detroit SC 3 30.78 3 60.09 90.87
4 1 Nicholas Anderson, Indiana World Sk Acad FSC 4 26.13 4 41.39 67.52
Junior Men
Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Ryan Hartley, Queen City FSC 2 48.31 1 94.13 142.44
2 4 Troy Tomasello, Strongsville SC 1 54.21 2 84.34 138.55
3 2 Justin Highgate-Brutman, St. Clair Shores FSC 3 45.80 3 80.59 126.39
4 1 Konstantin Chizhikov, Detroit SC 4 37.82 4 67.21 105.03

Eastern Great Lakes Regional Results

Senior Ladies Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Alexe Gilles, Detroit SC 1 48.04 1 80.98 129.02
2 17 Becky Bereswill, Detroit SC 2 40.02 3 74.94 114.96
3 13 Chelsea Christopher, Winterhurst FSC 3 39.81 4 74.37 114.18
4 15 Farah Sheikh, Detroit SC 5 38.67 5 69.67 108.34
5 11 Ashton Miller, Lansing SC 8 32.73 2 75.52 108.25
6 14 Hannah Kimberly, Cleveland SC 4 39.30 6 66.29 105.59
7 16 Alicia Hsu, Nashville FSC 6 37.25 7 62.19 99.44
8 8 Madeline Koehler, Detroit SC 7 34.50 8 62.10 96.60
9 12 Jillian Kastely, Arctic FSC 11 31.16 9 58.25 89.41
10 7 Shelby Sylvester, Mt. Clemens FSC 9 31.40 11 55.33 86.73
11 10 Meleah Hansen, N/A 12 29.31 10 56.84 86.15
12 6 Rachel Jones, Winterhurst FSC 15 27.18 13 50.32 77.50
13 4 Kimberly Morawski, St. Clair Shores FSC 14 27.90 14 48.81 76.71
14 1 Kristie Robinson, International Center For Excellence In Skating 16 24.32 12 51.28 75.60
15 2 Bethany Bonenfant, Detroit SC 17 23.80 15 46.39 70.19
16 5 Jennifer Forrest, Greater Ottawa County FSA Dba Skaters Edge Of West MI 13 28.17 16 41.36 69.53
17 3 Allison Margevicius, Forestwood FSC of Parma OH 18 21.22 17 39.71 60.93
DSQ Kacie Kotnik, Lincoln Center FSC 10 31.32
WD Roxanna Schmidt, Miami University

Junior Ladies Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Meghan Koehler, Detroit SC 1 36.73 1 69.62 106.35
2 15 Alexie Mieskoski, Columbus FSC 3 31.41 2 64.96 96.37
3 13 Caroline Nickerson, Columbus FSC 2 34.48 3 59.07 93.55
4 12 Kirsten Clark, Louisville Skating Academy 5 29.62 4 56.50 86.12
5 10 Angelica Dabrowski, IN World Sk Acad FSC 8 27.29 7 46.16 73.45
6 6 Alexis McDonell, Queen City FSC 7 28.13 8 45.25 73.38
7 3 Erika Krol, Onyx-Suburban Skating Academy 11 21.49 5 51.87 73.36
8 11 Rina Saji, Columbus FSC 4 31.15 12 41.74 72.89
9 8 Morgan Barnett, Winterhurst FSC 9 26.89 9 44.89 71.78
10 4 Allyson Vander Klok, Greater Grand Rapids FSC 12 19.92 6 51.64 71.56
11 7 Emily Albers, IN World Sk Acad FSC 6 29.40 13 41.66 71.06
12 5 Kelsey Kavulich, Onyx-Suburban Skating Academy 14 18.77 10 43.96 62.73
13 9 Michelle Lee, Northern KY SC 10 24.93 14 37.56 62.49
14 1 Aliyah Cohen, Columbus FSC 15 13.80 11 42.83 56.63
15 2 Rachael Henninger, Onyx-Suburban Skating Academy 13 19.24 15 34.68 53.92
WD   Maria Fu, Northern KY SC    

Novice Ladies Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Madison Deluca, Arctic FSC 1 36.09 2 65.29 101.38
2 15 Livvy Shilling, Columbus FSC 2 32.16 1 65.82 97.98
3 14 Olivia Keils, Arctic FSC 3 31.69 6 56.28 87.97
4 11 Kimberly Berkovich, Pavilion SC of Cleveland Heights 4 30.12 3 56.86 86.98
5 12 Gretta Gast, Lansing SC 5 29.34 4 56.84 86.18
6 8 Jamie Schreffler, Strongsville SC 6 29.29 5 56.61 85.90
7 9 Klabera Komini, Mt. Clemens FSC 7 29.22 7 56.12 85.34
8 6 Lexi Petkovic, Pavilion SC of Cleveland Heights 9 28.26 9 48.15 76.41
9 10 Lauren Smith, International Center For Excellence In Skating 8 28.48 10 46.98 75.46
10 2 Delaney Hoberecht, Arctic FSC 13 23.82 8 51.21 75.03
11 7 Jessica Schilkey, St. Clair Shores FSC 10 25.92 12 45.77 71.69
12 5 Kourtney Strong, Arctic FSC 11 24.82 11 46.77 71.59
13 1 Katie Hochrein, Detroit SC 12 24.22 14 39.45 63.67
14 3 Alexandra Smola, Pavilion SC of Cleveland Heights 14 22.82 13 40.29 63.11
15 4 Zoe Davidson, Shaker FSC 15 22.04 15 39.09 61.13
22.04
Junior Men’s Results 

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Troy Tomasello, Strongsville SC 1 48.98 1 97.56 146.54
2 4 Ryan Hartley, Queen City FSC 2 46.08 2 93.76 139.84
3 5 Alexander Newman, Detroit SC 3 41.01 3 83.89 124.90
4 2 Konstantin Chizhikov, Detroit SC 6 38.08 4 77.70 115.78
5 3 Zachariah Szabo, Detroit SC 4 38.31 5 73.48 111.79
6 1 Jacob Jaffe, Pavilion SC of Cleveland Heights 5 38.28 6 69.00 107.28

Novice Men’s results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Daniel Takayama, Detroit SC 2 37.33 1 79.75 117.08
2 4 Justin Highgate-Brutman, St. Clair Shores FSC 3 33.03 2 75.48 108.51
3 7 Brian Johnson, Detroit SC 1 37.47 4 66.09 103.56
4 2 Jordan Pordash, Strongsville SC 7 29.39 3 66.98 96.37
5 6 Austin Hale, Fort Wayne ISC 4 31.20 5 63.29 94.49
6 1 Nicholas Anderson, IN World Sk Acad FSC 6 30.99 6 57.39 88.38
7 3 Timothy Sterbenz, Detroit SC 5 31.00 7 50.93 81.93


Eastern Great Lakes Regional Championships

Saturday, October 1st
8:55-9:30 Junior Men Short Program


Sunday, October 2nd
10:20-12:00 Novice Ladies Qualifying Round Group A
12:00-1:40 Novice Ladies Qualifying Round Group B
2:00-3:40 Novice Ladies Qualifying Round Group C
4:20-6:10 Junior Ladies Short Program
6:30-8:45 Senior Ladies Short Program

Monday, October 3rd
10:45-12:30 Novice Ladies Short Program
10:30-1:20 Novice Men Short Program
3:50-4:35 Junior Men Free Skate
4:35-7:15 Senior Ladies Free Skate

Tuesday, October 4th
8:20-10:05 Novice Ladies Free Skate
10:45-12:50 Junior Ladies Free Skate
1:10-2:10 Novice Men Free Skate

Senior Ladies
Bethany Bonenfant
Becky Bereswill
Chelsea Christopher
Alicia Hsu
Rachel Jones
Jillian Kastely
Hannah Kimberly
Madeline Koehler
Kacie Kotnik
Ashton Miller
Kimberly Morawski
Kristie Robinson
Farah Sheikh

Junior Ladies
Emily Albers
Kirsten Clark
Aliyah Cohen
Angelica Dabrowski
Maria Fu
Meghan Koehler
Michelle Lee
Alexis McDonell
Alexie Mieskoski
Hannah Miller (bye due to competing in JGP Italy)
Caroline Nicherson
Rina Saji

Novice Ladies
Madison Deluca
Caitlin Deluca
Jessica Schilkey
Livvy Shilling
Katie Hochrein
Jamie Schreffler
Kaitlin Budd
Delaney Hoberecht
Gretta Gast
Lauren Smith
Olivia Keils
Klabera Komini
Lexi Petkovic
Megan Haase
Jessie Anderson
Jessica Nicosia
Linde Lachance
Samantha Cabiles
Rachelle Fragedakis
Alexandra Smola
Elizabeth Hackett
Christina Dicola
Lila Asher
Yukino Wada
Michelle Chen
Tophi Trinh
MykaelaWolsing
Miranda Caruso
Lara Cherry
Isabelle Daskas
Stephanie Duncan
Holly Arneil
Kaytlynn Thomsen
Kristen Jennings
Brooke Andersen
Rachel Abdullah
Alexandra Draybuck
Nina Stute
Kimberly Berkovich
Zoe Davidson
Kourtney Strong
Laura Nakhle

Junior Men
Konstantin Chizhikov
Ryan Hartley
Alexander Newman
Troy Tomasello

Novice Men
Nicholas Anderson
Nicholas Hale
Justin Highgate-Brutman
Brian Johnson
Daniel Takayama