2018 Eastern Sectionals Senior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 2 Julia Biechler, SC of Wilmington
Damian Dodge, IceWorks SC
1 59.80 1 89.38 149.18
2 3 Elicia Reynolds, Ice Line FSC
Stephen Reynolds, Ice Line FSC
2 45.85 2 73.20 119.05
3 1 Cassidy Klopstock, Centennial 7k SC
Jacob Schedl, University of Delaware FSC
3 38.73 3 61.70 100.43

2018 Eastern Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 5 Caroline Green, Pavilion SC of Cleveland Heights
Gordon Green, Washington FSC
1 62.15 1 80.54 142.69
2 6 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
2 55.70 2 73.50 129.20
3 4 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
3 55.15 3 71.23 126.38
4 1 Allie Rose, Philadelphia SC & HS
J.T. Michel, Louisville Skating Academy
4 43.72 4 59.85 103.57
5 2 Daria Popova, IceWorks SC
Cameron Colucci, Peninsula SC
5 40.54 5 57.17 97.71
6 3 Cherri Chen, Washington FSC
YuanShi Jin, Los Angeles FSC
6 33.50 6 49.39 82.89

2018 Eastern Sectionals Intermediate Pairs Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Cate Fleming, SC of Boston
Jedidiah Isbell, SC of Boston
1 34.52 1 62.99 97.51
2 2 Zoe Larson, Champions Edge SC
Nick Hubbart, Champions Edge SC
2 33.20 2 57.42 90.62
3 1 Anastasia Lestina, Pittsburgh FSC
Benjamin McLemore, Pittsburgh FSC
3 26.04 3 35.74 61.78

2018 Eastern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Zachary Yaninek, Hershey FSC 1 40.28 1 70.31 110.59
2 7 William Annis, Yarmouth Ice Club 4 33.45 2 68.24 101.69
3 11 Robert Yampolsky, North Jersey FSC 2 35.31 4 59.38 94.69
4 10 Haydn Gock, Princeton SC 5 33.41 3 60.89 94.30
5 9 Yuki Horiko, Ice House Of New Jersey FSC 3 33.75 5 59.06 92.81
6 6 Antonio Maravilla, SC of Northern Virginia 9 29.72 6 56.32 86.04
7 12 Ryan Siracuse, SC of Boston 6 32.54 9 51.04 83.58
8 1 Bryan Lehmann, Yarmouth Ice Club 8 30.99 8 51.41 82.40
9 4 Ean Huang, SC of New York 7 31.34 10 49.01 80.35
10 5 Luke Wang, Columbia FSC (MD) 11 25.71 7 52.06 77.77
11 2 Edison Chae, Colonial FSC 12 24.94 11 46.00 70.94
12 3 Benjamin McLemore, Pittsburgh FSC 10 26.95 12 43.76 70.71

2018 Eastern Sectionals Novice Dance Results

Place Start Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 3 Oona Brown, SC of New York
Gage Brown, SC of New York
2 44.68 1 65.28 109.96
2 4 Elizabeth Tkachenko, Washington FSC
Alexei Kiliakov, Washington FSC
1 48.69 3 55.10 103.79
3 1 Jordan Lin, Washington FSC
Morgan Sletten, Washington FSC
4 37.31 2 56.65 93.96
4 5 Anna Pettersson, Colonial FSC
TJ Carey, SC of Boston
3 38.72 4 52.42 91.14
5 2 Olivia Sebastiani, University of Delaware FSC
Dillon Berry, University of Delaware FSC
5 31.22 5 48.51 79.73

2018 Eastern Sectionals Intermediate Dance Results

Place Start Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 4 Claire Cain, Washington FSC
Andrei Davydov, Washington FSC
1 47.54 1 46.00 93.54
2 3 Anna Gissibl, Philadelphia SC & HS
Alexander Colucci, Peninsula SC
2 40.18 3 37.30 77.48
3 2 Nastia Efimova, Triangle FSC
Jonathan Zhao, Triangle FSC
3 33.75 2 43.38 77.13
4 1 Haeley Arruda, Warwick Figure Skaters
Christopher Alexander, Warwick Figure Skaters
4 15.19 4 22.78 37.97
WD Maria Soldatova, Washington FSC
Faddey Soldatov, Washington FSC

2018 Eastern Sectionals Intermediate Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Indi Cha, SC of Boston 1 46.82 3 75.52 122.34
2 8 Haley Scott, First Coast FSC 6 40.96 1 79.47 120.43
3 7 Alexa Binder, Pines FSC 3 44.09 5 71.38 115.47
4 10 Arianna Concepcion, Colonial FSC 2 44.46 6 69.95 114.41
5 9 Emily Zhang, SC of New York 5 41.68 4 72.72 114.40
6 3 Sophia Tsintsadze, SC of New York 11 34.95 2 77.65 112.60
7 12 Lindsay Thorngren, Ice House Of New Jersey FSC 4 41.89 7 69.76 111.65
8 5 Hazel Collier, SC of Boston 10 36.92 8 65.71 102.63
9 4 Julia Kierul, Colonial FSC 8 37.64 9 64.16 101.80
10 2 Lindsey Scurlock, Washington FSC 9 37.61 10 59.94 97.55
11 6 Olivia Tennant, Frederick FSC 7 37.75 11 59.76 97.51
12 1 Angie Chen, Ice House Of New Jersey FSC 12 32.41 12 53.34 85.75

2018 Eastern Sectionals Juvenile Dance Results

Place Start Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 9 Jenna Hauer, SC of Wilmington
Benjamin Starr, Charter Oak FSC
2 35.57 2 38.26 73.83
2 11 Macy Halim, Amherst SC
Noah Lafornara, Niagara University SC
3 32.45 1 38.29 70.74
3 8 Olivia Ilin, Washington FSC
Dylan Cain, Washington FSC
1 36.06 4 30.60 66.66
4 10 Emma LEsperance, SC of Boston
Mika Amdour, SC of Boston
4 31.04 3 30.67 61.71
5 5 Meryl Shackett, IceWorks SC
Kenny Eckert, IceWorks SC
5 27.42 5 29.87 57.29
6 6 Jasmine Lanata, SC of Boston
William Annis, Yarmouth Ice Club
8 23.78 6 28.76 52.54
7 4 Ashley Flanagan, Palm Beach FSC
Robert Polcz, Palm Beach FSC
6 26.23 7 25.76 51.99
8 7 Anna Sophia OBrien, North Jersey FSC
Steven Wei, North Jersey FSC
7 25.17 11 22.64 47.81
9 1 Caroline Mullen, Columbia FSC (MD)
Brendan Mullen, Columbia FSC (MD)
9 22.46 9 24.65 47.11
10 3 Gabrielle Brandt, Garden State SC
Alexei Novojilov, Garden State SC
10 14.82 10 23.62 38.44
11 2 Jennifer Gearin, Space Coast Ice Plex FSC
Caden Cox, Space Coast Ice Plex FSC
11 8.13 8 25.28 33.41

2018 Eastern Sectionals Juvenile Pairs Results

Place Start Name Score
1 1 Megan Voigt, Southwest Florida FSC
Levon Davis, Southwest Florida FSC
39.39
2 8 Caitlin Levine, Colonial FSC
Bryan Lehmann, Yarmouth Ice Club
36.67
3 3 Dalila DeLaura, SC of New York
Ryan Xie, SC of Central New Jersey
35.71
4 7 Isabella Costa, Niagara University SC
Noah Lafornara, Niagara University SC
35.21
5 4 Katie Mousseau, SC of Boston
Damian Jarvis, SC of Boston
34.45
6 5 Claire Fleming, SC of Boston
Anthony Ying, SC of Boston
31.58
7 2 Vasiliki Karatzas, Palm Beach FSC
Robert Polcz, Palm Beach FSC
29.24
8 6 Briella Doherty, North Atlantic FSC
Hans-Erik Jerosch, North Atlantic FSC
20.93

2018 Eastern Sectionals Juvenile Boys Results

Place Start Name Score
1 2 Matthew Grossman, Champions Edge SC 54.02
2 10 Ethan Kohn, Pines FSC 51.67
3 5 Jacob Sanchez, Hudson Valley FSC 49.11
4 8 Keita Horiko, Ice House Of New Jersey FSC 46.75
5 6 Lucas Fitterer, Ice House Of New Jersey FSC 41.99
6 1 Louis Lorenz, SC of New York 40.41
7 12 Jonathan Hildebrandt, Yarmouth Ice Club 39.59
8 4 Luke Witkowski, SC of Boston 34.87
9 7 Eric Heston, Southwest Florida FSC 34.31
10 3 Jon Maravilla, SC of Northern Virginia 34.01
11 9 Jack Liu, SC of Boston 32.85
12 11 Alexander Bologov, SC of Boston 26.85