2017 World Team Trophy Ladies Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 80.85 43.14 37.71 9.39 9.14 9.54 9.46 9.61 0.00 #12
2 Elena RADIONOVA  RUS 72.21 38.38 33.83 8.36 8.14 8.57 8.54 8.68 0.00 #10
3 Mai MIHARA  JPN 72.10 39.22 32.88 8.39 7.89 8.36 8.29 8.18 0.00 #7
4 Gabrielle DALEMAN  CAN 71.74 37.73 34.01 8.54 8.25 8.57 8.61 8.54 0.00 #9
5 Wakaba HIGUCHI  JPN 71.41 39.36 32.05 7.96 7.71 8.11 8.14 8.14 0.00 #6
6 Ashley WAGNER  USA 70.75 35.47 35.28 8.64 8.50 8.93 8.96 9.07 0.00 #11
7 Xiangning LI  CHN 63.81 37.12 26.69 6.75 6.32 6.86 6.79 6.64 0.00 #1
8 Karen CHEN  USA 60.33 28.57 31.76 7.96 7.68 7.89 8.04 8.14 0.00 #8
9 Zijun LI  CHN 59.76 30.50 29.26 7.32 7.11 7.46 7.25 7.43 0.00 #3
10 Alaine CHARTRAND  CAN 59.13 29.93 29.20 7.25 7.04 7.29 7.43 7.50 0.00 #5
11 Laurine LECAVELIER  FRA 54.15 25.64 28.51 7.21 6.93 7.11 7.18 7.21 0.00 #4
12 Mae Berenice MEITE  FRA 49.11 23.63 26.48 6.57 6.39 6.64 6.71 6.79 1.00 #2

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA  RUS 160.46 82.40 78.06 9.61 9.50 10.00 9.79 9.89 0.00 #12
2 Mai MIHARA  JPN 146.17 76.07 70.10 8.75 8.57 8.96 8.82 8.71 0.00 #10
3 Wakaba HIGUCHI  JPN 145.30 75.65 69.65 8.75 8.46 8.89 8.75 8.68 0.00 #8
4 Gabrielle DALEMAN  CAN 142.41 71.78 70.63 8.93 8.57 8.96 8.93 8.75 0.00 #9
5 Elena RADIONOVA  RUS 137.08 66.23 70.85 8.89 8.71 8.82 8.93 8.93 0.00 #11
6 Ashley WAGNER  USA 133.26 62.40 70.86 8.89 8.57 8.93 8.86 9.04 0.00 #7
7 Zijun LI  CHN 128.30 66.98 61.32 7.71 7.29 7.79 7.79 7.75 0.00 #4
8 Xiangning LI  CHN 115.61 58.44 58.17 7.43 7.14 7.36 7.29 7.14 1.00 #6
9 Karen CHEN  USA 108.62 49.54 61.08 7.86 7.54 7.39 7.82 7.57 2.00 #5
10 Laurine LECAVELIER  FRA 107.43 52.95 55.48 7.04 6.64 7.04 7.00 6.96 1.00 #2
11 Alaine CHARTRAND  CAN 107.15 50.05 58.10 7.46 6.96 7.14 7.43 7.32 1.00 #3
12 Mae Berenice MEITE  FRA 105.58 54.28 52.30 6.75 6.18 6.71 6.61 6.43 1.00 #1

Total

  1. Evgenia Medvedeva, RUS: 241.31
  2. Mai Mihara, JPN: 218.27
  3. Wakaba Higuchi, JPN: 216.71
  4. Gabrielle Daleman, CAN: 214.15
  5. Elena Radionova, RUS: 209.29
  6. Ashley Wagner, USA: 204.01
  7. Zijun Li, CHN: 188.06
  8. Xiangning Li, CHN: 179.42
  9. Karen Chen, USA: 168.95
  10. Alaine Chartrand, CAN: 166.28
  11. Laurine LeCavelier, FRA: 161.58
  12. Mae Berenice Meite, FRA: 154.69

2017 World Team Trophy Pairs Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Vanessa JAMES
Morgan CIPRES
 FRA 75.72 41.81 33.91 8.39 8.18 8.71 8.57 8.54 0.00 #5
2 Cheng PENG
Yang JIN
 CHN 71.36 40.17 31.19 7.68 7.46 7.89 8.00 7.96 0.00 #2
3 Kirsten MOORE-TOWERS
Michael MARINARO
 CAN 69.56 38.16 31.40 7.79 7.68 7.96 7.86 7.96 0.00 #4
4 Evgenia TARASOVA
Vladimir MOROZOV
 RUS 66.37 34.74 34.63 9.07 8.75 8.29 8.71 8.46 3.00 #6
5 Ashley CAIN
Timothy LEDUC
 USA 59.57 32.29 27.28 6.82 6.61 6.89 6.89 6.89 0.00 #1
6 Sumire SUTO
Francis BOUDREAU-AUDET
 JPN 54.84 29.39 26.45 6.71 6.54 6.43 6.75 6.64 1.00 #3

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Vanessa JAMES
Morgan CIPRES
 FRA 146.87 74.99 71.88 8.82 8.79 9.21 9.04 9.07 0.00 #6
2 Evgenia TARASOVA
Vladimir MOROZOV
 RUS 142.38 71.19 71.19 8.96 8.71 8.96 9.07 8.79 0.00 #3
3 Cheng PENG
Yang JIN
 CHN 133.13 68.31 65.82 8.18 8.00 8.25 8.39 8.32 1.00 #5
4 Kirsten MOORE-TOWERS
Michael MARINARO
 CAN 130.09 64.89 65.20 8.07 8.00 8.25 8.18 8.25 0.00 #4
5 Ashley CAIN
Timothy LEDUC
 USA 104.23 53.90 52.33 6.86 6.43 6.39 6.64 6.39 2.00 #2
6 Sumire SUTO
Francis BOUDREAU-AUDET
 JPN 97.57 48.29 50.28 6.43 6.21 6.18 6.39 6.21 1.00 #1

Total

  1. James/Cipres, FRA: 222.59
  2. Tarasova/Morozov, RUS: 208.75
  3. Peng/Jin, CHN: 204.49
  4. Moore-Towers/Marinaro, CAN: 199.65
  5. Cain/LeDuc, USA: 163.80
  6. Suto/Boudreau-Audet, JPN: 152.41

 

2017 World Team Trophy Men’s Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Shoma UNO  JPN 103.53 56.79 46.74 9.39 9.07 9.46 9.39 9.43 0.00 #11
2 Nathan CHEN  USA 99.28 57.17 42.11 8.46 8.21 8.61 8.29 8.54 0.00 #5
3 Boyang JIN  CHN 97.98 56.12 41.86 8.36 8.04 8.64 8.32 8.50 0.00 #8
4 Mikhail KOLYADA  RUS 95.37 52.09 43.28 8.64 8.36 8.89 8.57 8.82 0.00 #6
5 Jason BROWN  USA 94.32 48.43 45.89 8.96 9.04 9.32 9.18 9.39 0.00 #9
6 Patrick CHAN  CAN 85.73 41.05 45.68 9.36 9.21 8.75 9.18 9.18 1.00 #10
7 Yuzuru HANYU  JPN 83.51 37.62 45.89 9.39 9.18 8.79 9.21 9.32 0.00 #12
8 Chafik BESSEGHIER  FRA 81.93 45.93 36.00 7.25 6.89 7.36 7.11 7.39 0.00 #4
9 Kevin AYMOZ  FRA 67.23 34.31 32.92 6.89 6.25 6.50 6.57 6.71 0.00 #2
10 Tangxu LI  CHN 65.24 34.03 31.21 6.46 6.04 6.32 6.25 6.14 0.00 #1
11 Maxim KOVTUN  RUS 64.62 26.16 38.46 8.00 7.64 7.36 7.75 7.71 0.00 #7
12 Kevin REYNOLDS  CAN 61.88 27.59 35.29 7.25 6.93 6.79 7.11 7.21 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Ded. StN. Team
Point
1 Yuzuru HANYU  JPN 200.49 106.93 93.56 9.50 9.18 9.14 9.46 9.50 0.00 #6 12
2 Shoma UNO  JPN 198.49 106.71 92.78 9.36 9.00 9.14 9.39 9.50 1.00 #12 11
3 Patrick CHAN  CAN 190.74 95.60 95.14 9.64 9.43 9.32 9.57 9.61 0.00 #7 10
4 Nathan CHEN  USA 185.24 101.88 83.36 8.50 8.07 8.50 8.29 8.32 0.00 #11 9
5 Mikhail KOLYADA  RUS 184.04 97.60 87.44 8.86 8.50 8.86 8.64 8.86 1.00 #9 8
6 Jason BROWN  USA 179.35 87.27 92.08 9.07 9.04 9.11 9.32 9.50 0.00 #8 7
7 Boyang JIN  CHN 174.63 92.49 82.14 8.43 8.00 8.11 8.32 8.21 0.00 #10 6
8 Chafik BESSEGHIER  FRA 157.46 83.74 73.72 7.43 7.14 7.39 7.36 7.54 0.00 #5 5
9 Kevin REYNOLDS  CAN 150.41 79.07 72.34 7.36 6.96 7.21 7.21 7.43 1.00 #1 4
10 Maxim KOVTUN  RUS 148.29 73.65 75.64 7.93 7.21 7.39 7.61 7.68 1.00 #2 3
11 Kevin AYMOZ  FRA 127.43 59.27 68.16 6.89 6.54 6.68 6.93 7.04 0.00 #4 2
12 Tangxu LI  CHN 125.32 63.60 62.72 6.46 6.11 6.25 6.36 6.18 1.00 #3 1

Total

  1. Shoma Uno, JPN: 302.02
  2. Nathan Chen, USA: 284.52
  3. Yuzuru Hanyu, JPN: 284.00
  4. Mikhail Kolyada, RUS: 279.41
  5. Patrick Chan, CAN: 276.47
  6. Jason Brown, USA: 273.67
  7. Boyang Jin, CHN: 272.61
  8. Chafik Besseghier, FRA: 239.39
  9. Maxim Kovtun, RUS: 212.91
  10. Kevin Reynolds, CAN: 212.29
  11. Kevin Aymoz, FRA: 194.66
  12. Tangxu Li, CHN: 190.56

2017 World Team Trophy Dance Results

Short Dance

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Madison CHOCK
Evan BATES
 USA 79.05 41.51 37.54 9.29 9.29 9.46 9.43 9.46 0.00 #6
2 Kaitlyn WEAVER
Andrew POJE
 CAN 76.73 39.53 37.20 9.21 9.11 9.43 9.32 9.43 0.00 #5
3 Ekaterina BOBROVA
Dmitri SOLOVIEV
 RUS 68.94 33.49 35.45 8.71 8.75 8.89 9.04 8.93 0.00 #4
4 Shiyue WANG
Xinyu LIU
 CHN 64.03 34.47 29.56 7.43 7.21 7.43 7.46 7.43 0.00 #3
5 Kana MURAMOTO
Chris REED
 JPN 63.77 34.71 29.06 7.14 7.07 7.39 7.36 7.36 0.00 #2
6 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC
 FRA 61.44 33.10 28.34 7.14 6.86 7.18 7.18 7.07 0.00 #1

Free Dance

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Kaitlyn WEAVER
Andrew POJE
 CAN 113.83 57.86 55.97 9.25 9.14 9.39 9.36 9.50 0.00 #5
2 Madison CHOCK
Evan BATES
 USA 109.96 54.88 55.08 9.04 9.11 9.18 9.25 9.32 0.00 #6
3 Ekaterina BOBROVA
Dmitri SOLOVIEV
 RUS 104.55 51.10 53.45 8.86 8.68 8.89 9.07 9.04 0.00 #4
4 Shiyue WANG
Xinyu LIU
 CHN 94.33 49.63 44.70 7.43 7.21 7.57 7.50 7.54 0.00 #3
5 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC
 FRA 92.92 49.85 43.07 7.14 6.93 7.21 7.29 7.32 0.00 #1
6 Kana MURAMOTO
Chris REED
 JPN 92.68 48.85 43.83 7.25 7.07 7.36 7.39 7.46 0.00 #2

Total

  1. Weaver/Poje, CAN: 190.56
  2. Chock/Bates, USA: 189.01
  3. Bobrova/Soloviev, RUS: 173.49
  4. Wang/Liu, CHN: 158.36
  5. Muramoto/Reed, JPN: 156.45
  6. Lauriault/Le Gac, FRA: 154.36

World Team Trophy Ladies Free Skate Results

Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Akiko SUZUKI JPN 133.02 65.76 67.26 8.36 8.07 8.50 8.57 8.54 0.00 #11
2 Ashley WAGNER USA 128.83 63.74 65.09 8.07 8.00 8.25 8.25 8.11 0.00 #9
3 Gracie GOLD USA 127.05 65.28 61.77 7.79 7.32 7.96 7.79 7.75 0.00 #10
4 Zijun LI CHN 118.34 61.79 56.55 7.14 6.75 7.25 7.14 7.07 0.00 #4
5 Mao ASADA JPN 117.97 53.38 64.59 8.11 7.79 7.93 8.29 8.25 0.00 #8
6 Adelina SOTNIKOVA RUS 115.97 56.28 60.69 7.82 7.36 7.61 7.64 7.50 1.00 #12
7 Kaetlyn OSMOND CAN 109.67 52.55 58.12 7.11 7.18 7.21 7.43 7.39 1.00 #6
8 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 102.22 50.83 52.39 6.75 6.25 6.39 6.82 6.54 1.00 #3
9 Mae Berenice MEITE FRA 101.20 51.05 51.15 6.50 6.00 6.43 6.50 6.54 1.00 #7
10 Kexin ZHANG CHN 100.52 54.25 46.27 6.07 5.43 5.96 5.89 5.57 0.00 #5
11 Gabrielle DALEMAN CAN 92.00 48.35 45.65 5.89 5.43 5.68 5.82 5.71 2.00 #1
12 Lenaelle GILLERON-GORRY FRA 72.39 33.43 41.96 5.61 4.96 5.00 5.54 5.11 3.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS Team
Points
1 Akiko SUZUKI
JPN
199.58 2 1 12
2 Ashley WAGNER
USA
188.60 4 2 11
3 Gracie GOLD
USA
188.03 3 3 10
4 Adelina SOTNIKOVA
RUS
183.10 1 6 9
5 Mao ASADA
JPN
177.36 5 5 8
6 Zijun LI
CHN
171.50 9 4 7
7 Kaetlyn OSMOND
CAN
164.85 7 7 6
8 Mae Berenice MEITE
FRA
159.71 6 9 5
9 Kexin ZHANG
CHN
155.49 8 10 4
10 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
152.16 10 8 3
11 Gabrielle DALEMAN
CAN
140.82 12 11 2
12 Lenaelle GILLERON-GORRY
FRA
121.80 11 12 1

World Team Trophy Pairs Free Skate Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 136.06 65.22 71.84 9.11 8.79 8.82 9.11 9.07 1.00 #5
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 121.21 59.01 63.20 8.00 7.86 7.68 8.14 7.82 1.00 #4
3 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 115.78 61.54 55.24 7.14 6.57 7.00 7.07 6.75 1.00 #2
4 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 115.58 59.29 56.29 7.29 6.68 7.14 7.11 6.96 0.00 #3
5 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 115.12 60.07 56.05 6.96 6.89 6.93 7.21 7.04 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS Team
Points
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV
RUS
210.47 1 1 12
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
CAN
191.15 2 2 11
3 Cheng PENG / Hao ZHANG
CHN
174.40 4 3 10
4 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
FRA
174.31 3 4 9
5 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR
USA
172.30 5 5 8

World Team Trophy Men’s Free Skate Results

Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Daisuke TAKAHASHI JPN 168.65 82.65   86.00 8.64 8.36 8.68 8.61 8.71 0.00 #11
2 Kevin REYNOLDS CAN 164.13 87.79   76.34 7.61 7.39 7.64 7.82 7.71 0.00 #4
3 Max AARON USA 159.24 86.74   73.50 7.75 6.86 7.50 7.43 7.21 1.00 #7
4 Takahito MURA JPN 156.03 77.87   78.16 8.07 7.50 7.86 7.86 7.79 0.00 #8
5 Patrick CHAN CAN 153.54 71.54   85.00 8.75 8.68 8.00 8.64 8.43 3.00 #12
6 Jeremy ABBOTT USA 151.60 69.10   83.50 8.25 8.21 8.18 8.43 8.68 1.00 #9
7 Brian JOUBERT FRA 151.40 74.26   77.14 7.93 7.14 8.00 7.75 7.75 0.00 #5
8 Maxim KOVTUN RUS 145.12 73.62   72.50 7.50 7.00 7.29 7.25 7.21 1.00 #6
9 Han YAN CHN 143.27 72.41   71.86 7.61 6.89 7.18 7.18 7.07 1.00 #3
10 Yi WANG CHN 125.27 66.57   58.70 6.21 5.64 5.93 5.96 5.61 0.00 #2
11 Romain PONSART FRA 108.20 50.84   58.36 6.07 5.36 5.93 5.96 5.86 1.00 #1
WD Konstantin MENSHOV RUS                     #10

Total

FPl. Name Nation Points SP FS Team
Points
1 Daisuke TAKAHASHI
JPN
249.52 2 1 12
2 Patrick CHAN
CAN
240.21 1 5 11
3 Kevin REYNOLDS
CAN
237.65 9 2 10
4 Max AARON
USA
236.62 6 3 9
5 Takahito MURA
JPN
233.68 5 4 8
6 Jeremy ABBOTT
USA
231.84 4 6 7
7 Brian JOUBERT
FRA
227.95 8 7 6
8 Maxim KOVTUN
RUS
221.79 7 8 5
9 Han YAN
CHN
207.81 10 9 4
10 Yi WANG
CHN
183.57 11 10 3
11 Romain PONSART
FRA
165.59 12 11 2
WD Konstantin MENSHOV
RUS
  3

World Team Trophy Free Dance Results

Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Madison CHOCK / Evan BATES USA 98.37 49.07   49.30 8.25 7.93 8.36 8.46 8.29 0.00 #6
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 97.66 48.35   50.31 8.29 8.32 8.21 8.64 8.54 1.00 #5
3 Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS 89.80 46.26   43.54 7.25 7.11 7.25 7.43 7.36 0.00 #4
4 Cathy REED / Chris REED JPN 85.40 44.31   41.09 6.79 6.61 7.07 6.96 7.00 0.00 #3
5 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 84.24 42.96   42.28 7.07 6.86 7.11 7.18 7.14 1.00 #2
6 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN 68.61 35.68   32.93 5.68 5.21 5.75 5.64 5.32 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD Team
Points
1 Madison CHOCK / Evan BATES
USA
164.91 1 1 12
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE
CAN
160.08 2 2 11
3 Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN
RUS
149.27 3 3 10
4 Cathy REED / Chris REED
JPN
141.75 4 4 9
5 Pernelle CARRON / Lloyd JONES
FRA
138.97 5 5 8
6 Xiaoyang YU / Chen WANG
CHN
113.76 6 6 7

World Team Trophy Pairs Short Program Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 74.41 38.26 36.15 9.11 8.79 9.00 9.18 9.11 0.00 #5
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 69.94 37.94 32.00 8.07 7.79 7.96 8.18 8.00 0.00 #4
3 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 58.73 31.16 27.57 7.04 6.54 6.96 6.96 6.96 0.00 #3
4 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 58.62 31.76 26.86 6.93 6.61 6.79 6.75 6.50 0.00 #1
5 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 57.18 30.64 27.54 6.96 6.82 6.71 7.04 6.89 1.00 #2

World Team Trophy Men’s Short Program Results

l.   Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Patrick CHAN CAN 86.67 43.64 44.03 8.89 8.71 8.54 9.00 8.89 1.00 #12
2 Daisuke TAKAHASHI JPN 80.87 38.19 42.68 8.54 8.25 8.46 8.57 8.86 0.00 #11
3 Konstantin MENSHOV RUS 80.60 45.21 35.39 7.07 6.86 7.21 7.18 7.07 0.00 #6
4 Jeremy ABBOTT USA 80.24 40.03 41.21 8.11 7.96 8.21 8.43 8.50 1.00 #10
5 Takahito MURA JPN 77.65 41.47 37.18 7.71 7.25 7.43 7.43 7.36 1.00 #9
6 Max AARON USA 77.38 42.31 35.07 7.39 6.50 7.18 6.93 7.07 0.00 #4
7 Maxim KOVTUN RUS 76.67 43.28 34.39 6.96 6.50 6.93 7.07 6.93 1.00 #3
8 Brian JOUBERT FRA 76.55 38.37 38.18 7.82 7.11 7.86 7.57 7.82 0.00 #8
9 Kevin REYNOLDS CAN 73.52 38.67 35.85 7.21 7.14 6.86 7.39 7.25 1.00 #7
10 Han YAN CHN 64.54 33.15 33.39 6.93 6.68 6.25 6.89 6.64 2.00 #5
11 Yi WANG CHN 58.30 28.77 29.53 6.18 5.50 6.00 5.96 5.89 0.00 #1
12 Romain PONSART FRA 57.39 28.39 29.00 5.93 5.43 5.82 5.93 5.89 0.00 #2