Nestle Cup Junior Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 51.66 30.66 22.00 5.50 5.50 5.42 5.58 5.50 1.00 #1
2 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK UKR 48.04 25.67 22.37 5.67 5.33 5.67 5.58 5.67 0.00 #5
3 Anastasia KHROMOVA / Yury KARASEY RUS 47.64 26.67 20.97 5.33 5.08 5.33 5.42 5.08 0.00 #10
4 Daria RUMYANTEVA / Dmitry RYABCHENCO RUS 38.87 22.33 17.54 4.42 4.25 4.50 4.42 4.33 1.00 #4
5 Olga JAKUSHINA / Aleksander GRISHIN LAT 37.92 19.83 18.09 4.75 4.50 4.50 4.58 4.33 0.00 #2
6 Kimberly BERKOVICH / Ronald ZILBERBERG ISR 37.61 18.67 18.94 4.75 4.50 4.67 4.75 4.92 0.00 #9
7 Marina ELIAS / Denis KORELINE EST 35.79 18.16 17.63 4.42 4.17 4.42 4.58 4.42 0.00 #7
8 Yauhenia TKACHENKA / Yurii GUITSKY BLR 35.46 20.34 15.12 3.92 3.75 3.75 3.92 3.58 0.00 #3
9 Irina SAYKO / Konstantin YAKOVLEV UKR 31.64 15.24 16.40 4.25 4.08 3.92 4.25 4.00 0.00 #6
10 Varvara OGLOBLINA / Mark NECHYPORENKO UKR 30.22 13.84 16.38 4.25 4.00 4.08 4.25 3.92 0.00 #11

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK UKR 66.41 33.17 33.24 5.42 5.50 5.58 5.58 5.67 0.00 #9
2 Anastasia KHROMOVA / Yury KARASEY RUS 62.39 32.17 32.22 5.42 5.25 5.33 5.50 5.42 2.00 #8
3 Daria RUMYANTEVA / Dmitry RYABCHENCO RUS 61.46 31.70 29.76 4.92 4.83 5.08 5.08 5.00 0.00 #7
4 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 59.92 27.33 33.59 5.58 5.58 5.42 5.75 5.67 1.00 #10
5 Marina ELIAS / Denis KORELINE EST 59.12 33.04 26.08 4.42 4.17 4.42 4.50 4.33 0.00 #4
6 Yauhenia TKACHENKA / Yurii GUITSKY BLR 57.56 31.87 25.69 4.50 4.08 4.42 4.33 4.17 0.00 #3
7 Kimberly BERKOVICH / Ronald ZILBERBERG ISR 57.18 29.40 28.78 4.75 4.67 4.75 5.00 4.92 1.00 #5
8 Olga JAKUSHINA / Aleksander GRISHIN LAT 55.07 28.19 26.88 4.75 4.25 4.50 4.58 4.42 0.00 #6
9 Varvara OGLOBLINA / Mark NECHYPORENKO UKR 43.92 21.33 22.59 3.92 3.58 3.83 3.92 3.67 0.00 #1
10 Irina SAYKO / Konstantin YAKOVLEV UKR 40.48 17.69 23.79 4.08 3.92 3.83 4.08 3.92 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Valeriya GAYSTRUK / Alexei OLEYNIK UKR 114.45 2 1
2 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 111.58 1 4
3 Anastasia KHROMOVA / Yury KARASEY RUS 110.03 3 2
4 Daria RUMYANTEVA / Dmitry RYABCHENCO RUS 100.33 4 3
5 Marina ELIAS / Denis KORELINE EST 94.91 7 5
6 Kimberly BERKOVICH / Ronald ZILBERBERG ISR 94.79 6 7
7 Yauhenia TKACHENKA / Yurii GUITSKY BLR 93.02 8 6
8 Olga JAKUSHINA / Aleksander GRISHIN LAT 92.99 5 8
9 Varvara OGLOBLINA / Mark NECHYPORENKO UKR 74.14 10 9
10 Irina SAYKO / Konstantin YAKOVLEV UKR 72.12 9 10