2015 Northwest Pacific Regional Championships Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 12 Ellie Kam, Alaska Assoc of Figure Skaters 42.60
2 8 Hannah Yi, Highland SC 42.05
3 5 MacKenzie Kazandjian, Lilac City FSC 41.30
4 9 Meagan Duncan, Lakewood Winter Club 40.85
5 14 Nykki Olejniczak, Portland ISC 39.72
6 18 Riona Kessler, Highland SC 39.08
7 15 Sasha Lynette, Everett FSC 36.34
8 13 Slade Tomlinson, Portland ISC 36.27
9 22 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 35.24
10 20 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of FS 34.10
11 11 Jenny Shyu, Kingsgate SC 33.72
12 10 Anna Olson-Voss, SC of Oregon 32.27
13 21 Kimberly Navarro, Highland SC 31.83
14 6 Shauri Wentzel, Portland ISC 31.30
15 1 Ainsley Peterson, Lakewood Winter Club 29.89
16 4 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 29.14
17 16 Emma Tang, Carousel Sherwood FSC 29.08
18 3 Lily Scott, Lakewood Winter Club 29.05
19 7 Ashlyn Pickering, Bellingham FSC 26.40
20 23 Minako Cheney, Kent Valley FSC 24.02
21 19 Alexandra Gardner, Everett FSC 22.08
22 2 Makayla Bouwman, Lakewood Winter Club 22.07
23 17 Nira Barlow, Everett FSC 22.03

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 1 32.01 2 57.54 89.55
2 8 Cheyenne King, Lilac City FSC 5 26.62 1 59.24 85.86
3 12 Jasmine Cheng, Cascade Valley FSC 2 30.14 3 53.23 83.37
4 10 Mina Done, Cascade Valley FSC 3 28.16 4 48.13 76.29
5 4 Kenzie Sacco, Highland SC 8 23.83 5 47.15 70.98
6 11 Kristin Baker, Lakewood Winter Club 4 27.86 8 41.90 69.76
7 3 Hailey West, Highland SC 12 22.58 6 46.13 68.71
8 7 Haja Cason, Lakewood Winter Club 6 25.41 9 41.54 66.95
9 2 Brittney Schuler, Lakewood Winter Club 11 22.99 7 43.39 66.38
10 5 Evangeline Chang, Cascade Valley FSC 7 23.83 10 41.10 64.93
11 6 Laurinne Balstad, Juneau SC 10 23.31 11 40.93 64.24
12 1 Mikayla James, Lilac City FSC 9 23.42 12 38.74 62.16

Novice Ladies

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Meiryla Findley, Everett FSC 1 37.66 1 71.45 109.11
2 12 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 4 31.48 2 61.46 92.94
3 10 MacKenzie Caputo, Highland SC 2 35.75 3 57.06 92.81
4 11 Anna Lank, Highland SC 3 31.98 5 54.07 86.05
5 13 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 5 29.70 7 52.47 82.17
6 6 Jordan Hagness, Cascade Valley FSC 8 26.27 4 55.41 81.68
7 8 Grace Lee, Alaska Assoc of FS 6 27.88 6 53.66 81.54
8 7 Nakira Kreofsky, SC of Oregon 9 25.00 9 44.65 69.65
9 2 Maya Narang, Alaska Assoc of FS 11 23.41 8 45.20 68.61
10 5 Jiale Turner, Alaska Assoc of FS 7 26.37 12 40.91 67.28
11 9 Lisa Grimm, Portland ISC 10 23.46 10 42.30 65.76
12 4 Kendal Reynolds, Seattle SC 13 20.36 11 41.71 62.07
13 1 Haley Palm, Everett FSC 12 21.58 13 36.87 58.45
14 3 Madison Defler, SC of Oregon 14 14.97 14 34.13 49.10

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Gabriella Lee, SC of Oregon 3 27.70 1 68.90 96.60
2 3 Mikaela Randolph, Lakewood Winter Club 1 31.69 2 61.42 93.11
3 4 Clare Cook, Anchorage FSC 2 27.91 3 49.79 77.70
4 2 Larissa Rasmussen, Lilac City FSC 4 26.70 4 43.55 70.25

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Tiana Lee, Highland SC 1 37.70 1 77.33 115.03
2 7 Xinghua Turner, Alaska Assoc of FS 2 34.71 2 71.12 105.83
3 8 Jordan Lee, Lakewood Winter Club 3 32.42 3 66.70 99.12
4 6 Karen Siedenburg, Kingsgate SC 5 28.94 4 61.02 89.96
5 11 Brittney Shiue, SC of Oregon 4 30.59 7 58.97 89.56
6 2 Annee Magee, SC of Oregon 8 25.72 6 59.34 85.06
7 3 Kaela Kapeikis, Wenatchee FSC 9 24.80 5 59.53 84.33
8 10 Raelani Mark, Kent Valley FSC 6 27.20 8 55.34 82.54
9 4 Christalyn Trimilove, Yellowstone Valley FSC 7 26.88 10 50.41 77.29
10 1 Hunter Berry, Boise FSC 10 23.98 9 52.31 76.29
11 5 Alanna Collins, Wenatchee FSC 11 19.37 11 37.33 56.70
WD Alison Jeffers, Seattle SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 2 Ivan Brown, Highland SC 37.37
2 3 Andrew Lee, Alaska Assoc of FS 25.90
3 1 Kamden Black, Seattle SC 21.00

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Collin Woodall-Williams, Lilac City FSC 1 22.13 1 41.90 64.03

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 38.32 1 72.66 110.98
2 4 Micah Lynette, Everett FSC 2 36.87 2 68.25 105.12
3 5 Alec Schmitt, Bremerton FSC 3 33.00 3 65.68 98.68
4 2 Dmitri Murphy, Lilac City FSC 4 31.52 4 64.45 95.97
5 1 Remington Burghart, Alaska Assoc of Figure Skaters 5 30.78 5 55.43 86.21

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Joey Millet, Spokane FSC 2 42.42 1 83.17 125.59
2 2 Ikaika Miyata, Everett FSC 1 42.66 2 71.17 113.83