2016 Northwest Pacific Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 7 Alena Budko, SC of Oregon 53.75
2 19 Jenny Shyu, Kingsgate SC 52.34
3 3 Da eun (Danika) Lee, Portland ISC 46.14
4 17 Hailey Sundstrom, Alaska Assoc of Figure Skaters 43.08
5 20 Riona Kessler, Highland SC 42.42
6 21 Hailey Bowman, Lakewood Winter Club 41.48
7 8 Abby Jurasin, Lilac City FSC 41.40
8 12 Hope Terpilowski, Cascade Valley FSC 37.49
9 11 HANNAH RAINFORD, Whitefish FSC 36.06
10 10 Claire Dickau, Lilac City FSC 34.25
11 5 Selina Wu, Kingsgate SC 34.11
12 18 Elizabeth Qin, Kingsgate SC 32.59
13 9 Anastasia Tam, SC of Oregon 32.26
14 2 Michelle Lee, Lakewood Winter Club 30.65
15 6 Isabelle Bergeron, Everett FSC 30.44
16 15 Monet Medeiros, Highland SC 28.80
17 13 Kaysa Anderson, Everett FSC 25.61
18 14 Savannah Morrey, Bremerton FSC 25.56
19 16 Aruwin Salehhuddin, Everett FSC 24.19
20 1 Katherine Walkenhorst, Everett FSC 24.10
21 4 Miku Reed, Highland SC 23.16

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Cheyenne King, Lilac City FSC 1 34.65 1 63.90 98.55
2 9 Hannah Yi, Highland SC 3 32.04 2 54.72 86.76
3 10 Kaya Sasaki, SC of Oregon 4 30.16 3 52.90 83.06
4 8 Anna Olson-Voss, SC of Oregon 6 27.92 4 50.69 78.61
5 7 MacKenzie Kazandjian, Lilac City FSC 2 32.74 9 45.59 78.33
6 3 Sasha Lynette, Everett FSC 7 27.57 5 48.88 76.45
7 12 Sarah Mixsell, Alaska Assoc of Figure Skaters 5 27.99 10 45.53 73.52
8 5 Brittney Schuler, Lakewood Winter Club 8 27.46 8 45.68 73.14
9 2 Hailey West, Highland SC 11 25.51 6 47.09 72.60
10 1 Jane Duberow, Highland SC 10 26.38 7 46.13 72.51
11 4 Ashlyn Pickering, Everett FSC 12 20.36 11 38.50 58.86
12 6 Nira Barlow, Everett FSC 9 27.05 12 27.52 54.57

 

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 MacKenzie Caputo, Highland SC 1 39.89 1 77.95 117.84
2 16 Kayleigh Elliott, Lilac City FSC 2 38.94 2 71.16 110.10
3 19 Lydia Marie Finch, SC of Oregon 3 34.72 3 64.82 99.54
4 15 Mina Done, Cascade Valley FSC 5 31.90 4 62.99 94.89
5 14 Courtney Kirschke, Lilac City FSC 8 30.98 5 58.98 89.96
6 17 Jasmine Cheng, Cascade Valley FSC 4 33.46 6 56.33 89.79
7 10 Grace Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 6 31.24 7 55.45 86.69
8 11 Kenzie Sacco, Highland SC 9 29.56 9 53.03 82.59
9 12 Emma Probus, Central Florida FSC 10 27.48 8 54.93 82.41
10 13 Jordan Hagness, Cascade Valley FSC 7 31.23 11 46.56 77.79
11 9 Phoebie Simonyi, Seattle SC 13 25.25 10 51.77 77.02
12 6 Jiale Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 12 26.04 12 45.55 71.59
13 5 Elana Klopfstein, Kent Valley FSC 11 26.95 16 39.47 66.42
14 8 Sierra Harmon, Everett FSC 15 23.71 14 42.63 66.34
15 1 Evangeline Chang, Cascade Valley FSC 17 21.64 13 43.48 65.12
16 7 Kristin Baker, Lakewood Winter Club 14 24.41 18 37.64 62.05
17 4 Sasha Mullen, Kent Valley FSC 18 18.50 15 41.10 59.60
18 3 Miharu Chaffin, Lakewood Winter Club 19 13.69 17 37.74 51.43
WD Brooke Bowman, Lakewood Winter Club 16 22.60

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Anna Lank, Highland SC 2 43.56 1 76.89 120.45
2 5 Gabriella Lee, SC of Oregon 1 45.76 2 74.69 120.45
3 3 Victoria Dinh, Everett FSC 3 39.31 4 55.53 94.84
4 1 Shoritah Ching, Seattle SC 4 35.94 3 55.82 91.76
5 2 Lisa Grimm, Portland ISC 5 25.37 5 54.17 79.54

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Xinghua Turner, Alaska Assoc of Figure Skaters 1 31.78 1 57.56 89.34
2 3 Annee Magee, SC of Oregon 2 24.42 2 46.32 70.74
3 1 Larissa Rasmussen, Lilac City FSC 3 22.08 3 46.18 68.26
4 2 Alanna Collins, Wenatchee FSC 4 14.84 4 33.48 48.32

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 1 Samuel Mindra, Portland ISC 53.59
2 2 Kamden Black, Seattle SC 35.82

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Ivan Brown, Highland SC 1 25.40 1 46.86 72.26
2 3 Andrew Lee, Alaska Assoc of Figure Skaters 2 21.27 2 40.06 61.33
3 1 Carson Leckenby, Lakewood Winter Club 3 19.35 3 36.54 55.89

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Micah Lynette, Everett FSC 1 42.06 1 78.11 120.17
2 1 Dmitri Murphy, Lilac City FSC 2 33.79 2 69.87 103.66

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 1 52.83 1 98.98 151.81
2 4 Alec Schmitt, Bremerton FSC 2 45.57 2 89.33 134.90
3 2 Ikaika Miyata, Everett FSC 3 40.70 3 73.88 114.58
4 1 Remington Burghart, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 37.98 4 60.40 98.38