NRW Ice Dance Trophy Senior Dance Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 59.74 31.14 28.60 7.25 7.00 7.13 7.31 7.06 0.00 #10
2 Cathy REED / Chris REED JPN 55.88 29.64 26.24 6.75 6.38 6.56 6.44 6.63 0.00 #13
3 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 51.95 28.88 23.07 5.88 5.56 5.75 5.88 5.75 0.00 #5
4 Valeriya STARYGINA / Ivan VOLOBUEV RUS 50.88 25.25 25.63 6.44 6.13 6.56 6.38 6.50 0.00 #1
5 Kristina GORSHKOVA / Vitaliy BUTIKOV RUS 49.34 23.13 26.21 6.63 6.44 6.56 6.56 6.56 0.00 #7
6 Charlotte AIKEN / Josh WHIDBORNE GBR 47.41 25.27 22.14 5.50 5.31 5.56 5.63 5.63 0.00 #11
7 Danielle O´BRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 44.62 21.88 22.74 5.81 5.44 5.81 5.81 5.56 0.00 #2
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 43.82 21.63 22.19 5.50 5.38 5.56 5.63 5.63 0.00 #3
9 Louise WALDEN / Owen EDWARDS GBR 43.06 22.00 21.06 5.31 5.06 5.44 5.19 5.31 0.00 #8
10 Natalia KALISZEK / Michal KALISZEK POL 38.51 19.12 19.39 4.75 4.75 4.75 5.06 4.88 0.00 #12
11 Sarah May COWARD / Georgi KENCHADZE BUL 37.85 20.01 17.84 4.63 4.31 4.38 4.44 4.50 0.00 #9
12 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 37.71 17.17 20.54 5.13 5.00 5.06 5.19 5.25 0.00 #6
13 Katharina MÜLLER / Justin GERKE GER 37.59 18.24 19.35 4.81 4.63 4.81 4.94 4.94 0.00 #4

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 87.73 43.01 44.72 7.44 7.31 7.44 7.63 7.56 0.00 #11
2 Cathy REED / Chris REED JPN 84.95 44.01 40.94 6.88 6.69 6.81 6.88 6.94 0.00 #10
3 Valeriya STARYGINA / Ivan VOLOBUEV RUS 84.35 42.55 42.80 7.06 6.94 7.19 7.25 7.38 1.00 #13
4 Kristina GORSHKOVA / Vitaliy BUTIKOV RUS 80.87 39.91 40.96 7.00 6.69 6.81 6.88 6.81 0.00 #12
5 Charlotte AIKEN / Josh WHIDBORNE GBR 78.82 43.38 36.44 6.06 5.81 6.06 6.25 6.38 1.00 #7
6 Louise WALDEN / Owen EDWARDS GBR 74.18 39.18 35.00 5.88 5.69 5.94 5.94 5.81 0.00 #8
7 Danielle O´BRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 72.53 37.79 34.74 5.75 5.56 5.75 5.94 6.13 0.00 #5
8 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 72.40 35.25 38.15 6.38 6.13 6.50 6.44 6.50 1.00 #9
9 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 69.61 34.94 35.67 6.06 5.69 5.88 6.00 6.25 1.00 #6
10 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 68.01 36.49 32.52 5.56 5.25 5.44 5.44 5.50 1.00 #4
11 Katharina MÜLLER / Justin GERKE GER 62.80 32.72 30.08 4.94 4.69 5.19 5.25 5.25 0.00 #2
12 Natalia KALISZEK / Michal KALISZEK POL 56.44 27.35 30.09 5.06 5.00 4.88 5.25 4.88 1.00 #3
13 Sarah May COWARD / Georgi KENCHADZE BUL 52.16 26.76 26.40 4.75 4.19 4.44 4.44 4.25 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 147.47 1 1
2 Cathy REED / Chris REED JPN 140.83 2 2
3 Valeriya STARYGINA / Ivan VOLOBUEV RUS 135.23 4 3
4 Kristina GORSHKOVA / Vitaliy BUTIKOV RUS 130.21 5 4
5 Charlotte AIKEN / Josh WHIDBORNE GBR 126.23 6 5
6 Allison REED / Vasili ROGOV ISR 124.35 3 8
7 Louise WALDEN / Owen EDWARDS GBR 117.24 9 6
8 Danielle O´BRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 117.15 7 7
9 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 113.43 8 9
10 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN 105.72 12 10
11 Katharina MÜLLER / Justin GERKE GER 100.39 13 11
12 Natalia KALISZEK / Michal KALISZEK POL 94.95 10 12
13 Sarah May COWARD / Georgi KENCHADZE BUL 90.01 11 13
WD Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS