Pacific Coast Sectionals Preview

Saturday, November 10th
6:20-7:25 Novice Pattern Dance
8:25-9:30 Novice Ladies Short Program
9:45-10:45 Junior Short Dance
11:00-12:05 Novice Men’s Short Program

Sunday, November 11th
6:10-6:50 Novice Free Dance
7:05-7:55 Junior Men’s Short Program
8:10-9:25 Novice Ladies Free Skate
10:05-11:15 Novice Men’s Free Skate

Monday, November 12th
12:50-1:05 Novice Pairs Short Program
1:05-2:10 Junior Ladies Short Program
2:25-3:00 Junior Pairs Short Program
5:50-7:10 Senior Ladies Short Program
7:30-8:35 Junior Men’s Free Skate
8:50-9:55 Junior Free Dance
10:10-10:55 Senior Men’s Short Program

Tuesday, November 13th
12:30-1:45 Junior Ladies Free Skate
2:00-2:20 Novice Pairs Free Skate
2:20-2:55 Junior Pairs Free Skate
4:30-6:15 Senior Ladies Free Skate
6:30-7:30 Senior Men’s Free Skate

Senior Ladies

Thirteen ladies are competing for four places at nationals.  Vanessa Lam placed 9th at nationals last season and finished 4th at her JGP assignment.  She has the 3rd best short program, best free skate and best total score from regionals.  Sophia Adams placed 17th at nationals last season.

Courtney Hicks was injured last season and couldn’t compete at nationals.  She placed 4th and won a silver medal at her two JGP assignments.

Senior Men

Seven men are competing for four spots to nationals.  Keegan Messing placed 7th at nationals last season and won gold at Cup of Nice and bronze at Nebelhorn Trophy.  Scott Dyer finished 10th at nationals and Jonathan Cassar finished 11th.  Philip Warren is the reigning Junior Bronze Medalist.

Senior Pairs

Denney and Frazier have chosen to take their bye to nationals so this event will not be contested.

Senior Dance

This will be exhibition only as only Tran and Kaplun are competing.

Junior Ladies

There are twelve ladies competing for four places at nationals.  Polina Edmunds finished 6th at nationals last season and has the 2nd best short program, best free skate and best total score from regionals.  Gwendolyn Prescott finished 7th at nationals last season and has the 9th best short program score from regionals.  Camille Davis finished 12th at nationals.

Karen Chen is the reigning Novice Ladies Champion and has the 6th best short program, 5th best free skate and 5th best total regional score.  Amanda Gelb is the reigning Novice Ladies Bronze Medalist and has the 10th best regional score.  Selena Zhao finished 7th as a novice last season and has the 6th best free skate and total score after regionals.  Dylan McIntee finished 9th as a novice last season. 

Junior Men

Eight men are competing for four spots at nationals.  Nathan Chen is the reigning National Champion and won gold at his JGP assignment.  Shotaro Omori placed 4th at his two JGP assignments this season.  

Vincent Zhou is the reigning Novice National Champion and has the best short program, free skate and total score from regionals.  Spencer Howe is the reigning Novice Bronze Medalist and has the 3rd best short program score from regionals.  

Junior Pairs

Four teams are competing and all will qualify to nationals.  Calalang and Sidhu are the reigning Pewter Medalists and finished 6th and 8th at their two JGP assignments this season.  Pfund and Reiss placed  5th at nationals and finished 7th at their JGP assignment.

Liu and Perini are the reigning Novice Champions and Fields/Pacini are the reigning Novice Silver Medalists.

Junior Dance

Six teams are competing for four spots at nationals.  Heritage and Fast finished 5th at nationals last season and placed 7th at their JGP assignment.  Siddon and Weiss finished 5th at the novice level last season.  

Novice Ladies

Twelve ladies are competing for four places at nationals.  Elizabeth Nguyen is the reigning Intermediate Silver Medalist and has the 7th best short program and total score from regionals.  Tyler Pierce is the reigning Intermediate Bronze Medalist and has the best short program, 3rd best free skate and best total regional score.  Sarah Feng finished 8th in Intermediate last season and has the 8th best regional short program score.  Cheyenne Taylor finished 10th and  Brittney Shiue finished 19th last season.   

Novice Men

Ten men are competing for four spots at nationals.  Wilbur Ji finished 12th at nationals last season.  

Paolo Borromeo is the reigning Intermediate Men’s Bronze Medalist.  He has the 4th best free skate and 6th best total score from regionals.  Harrison Wong is the reigning Intermediate Men’s Pewter Medalist.  

Novice Pairs

Two teams are competing and both will advance to nationals.  Middleton and Hennings finished 5th at nationals last season.  Erickson and Fleming finished 10th as Intermediates last season.

Novice Dance

Six teams are competing for four spots at nationals.  Lewis and Bye are the reigning Pewter Medalists.  Feng and Pomarenkeo finished 5th at the Intermediate level last season and Luo and Cheung finished 11th.