Sectionals Recap 11/11

Junior Pairs-Eastern Sectionals

Kylie Duarte/Colin Grafton placed 2nd in the short program with 42.42 points.  They executed a double twist, double axels, and a throw double toe loop.  Their spins received a level 4.  They placed 2nd in the Free Skate with a score of 77.23 and finished 2nd overall with a total score of 119.65.  They executed a double twist, triple salchow, throw triple salchow, and a double axel (without the intended 3 jump combo).  They received a Level 3 and a Level 4 on their spins.

Haven Denney/Daniel Raad placed 5th in the short program with 38.33 points.  They executed a double twist, double axels and a throw triple toe loop which was downgraded.  They placed 1st in the free program with 77.39 points and finished in 3rd place overall with 115.72 points.  They executed a triple twist, a double axel (without the intended combo), a throw triple loop, double salchow (intended triple) and a throw triple salchow.  They received a Level 4 on their pair spin and Level 3 on two of their lifts. 

Junior Pairs–Midwestern Sectionals

Andrea Poapst/Christopher Knierim sit in 2nd place following the short program with 41.28 points.  They executed a double twist, double axel, and throw triple toe loop.  They had one deduction for a fall on the throw toe.   

Junior Pairs–Pacific Coast Sectionals

Jessica Noelle Calalang/Zack Sidhu: Calalang and Sidhu sit in 1st place after the short program with a score of 44.19.  They executed a double axel, double twist, and throw double toe.  They received a Level 3 on their step sequence and their spin.

Brynn Carman/AJ Reiss: Carman and Reiss sit in 3rd place after the short program with a score of 41.67.  They executed a double twist, double loop, and throw double toe.  They received a Level 4 on their lift and spin and a Level 3 on their step sequence.

Senior Pairs–Midwestern Sectionals

Becky Bereswill/Trevor Young sit in 1st place following the short program with 49.24 points.  They executed triple toes, double twist, and a throw triple salchow.  They received level 3s on 3 of their elements.  Only their throw salchow had a negative GOE.

Molly Aaron/Daniyel Cohen sit in 2nd place following the short program with 46.26 points.  They executed a triple twist, throw triple toe, and a double toe loop.  They received two level 4s and one level 3.  They received one deduction for a fall.

Lisa Moore/Justin Gaumond sit in 3rd place following the short program with 43.08 points.  They executed a triple twist, throw triple salchow, and double lutz.  They received a Level 4 and two Level 3s.  They had one deduction for a fall on their throw salchow.

Junior Ladies–Pacific Coast Sectionals

Mary Beth Marley: Marley sits in 4th place following the short program with 42.46 points.  She executed a triple lutz (intended triple-double), triple loop and a double axel.  She received a Level 4 on her layback spin and a Level 3 on all other elements.  She received one deduction for a fall.

Leah Keiser: Keiser sits in 5th place following the short program with 41.58 points.  She executed a triple lutz (intended triple-double), single loop (intended triple) and a double axel.  She received a Level 4 for her layback and change foot combination spin and a Level 3 for her other two elements.

Junior Ladies–Midwestern Sectionals

Nina Jiang sits in 2nd place after the short program with 44.78 points.  She executed a triple loop (under-rotated and a fall), triple toe-double toe, and a double axel.  She received a Level 4 on her layback spin and a level 3 on all other elements. 

Ashley Cain sits in 3rd place after the short program with 43.20 points.  She executed a single lutz-double toe (intended triple-double), triple loop, and a double axel.  She received a Level 4 on two elements and a Level 3 on the remaining two elements. 

Gracie Gold sits in 6th place after the short program with 40.52 points.  She executed a single axel (intended double) triple lutz (intended triple-triple combo) and a triple loop.  She received a Level 4 on all her spins and a Level 3 on her step sequence.

Senior Ladies–Midwestern Sectionals

Alissa Czisny: Czisny sits in 1st place after the short program with a score of 56.98.  She executed a triple flip-double toe, triple flip (downgraded and a fall), and a double axel.  She received a Level 4 on all her spins.

Morgan Bell: Bell sits in 2nd place after the short program with a score of 44.94.  She executed a double axel, triple toe-double toe and a single salchow (intended triple).  She received a Level 4 on her change-foot combination spin and a Level 3 on her other two spins. 

Tatyana Khazova: Khazova sits in 3rd place after the short program with a score of 41.74.  She executed a triple loop, double axel (fall) and a triple lutz-double toe.  She received a Level 3 on her change foot combination spin. 

Chelsea Christopher: Christopher sits in 4th place after the short program with a score of 40.68.  She executed a triple lutz-double toe (intended triple-triple), single flip (intended triple) and a double axel.  She received a Level 4 on her flying sit spin and a Level 3 on her change foot combination spin.  She had a 1 point deduction for a time violation.

Katy Jo West: West sits in 5th place after the short program with a score of 38.70.  She executed a double axel, triple salchow (downgraded) and a triple toe-double toe.  She received a Level 4 on her change foot combination spin and a Level 3 on her flying sit spin.  She had one deduction for a fall.

Christina-Maria Sperduto: Sperduto sits in 6th place after the short program with a score of 37.48.  She executed a triple salchow, triple toe-double toe (triple downgraded) and a double axel (under-roated and a fall).  She received a Level 4 on her flying sit spin and a Level 3 on her other two spins.   

Kayla Grayson: Grayson sits in 7th place after the short program with a score of 37.28.  She executed a double axel, triple salchow (intended triple-double) and a triple toe loop.  She received a Level 4 for her change foot combination spin and a Level 3 on her step sequence and flying camel spin.

Taylor Kulpa: Kulpa sits in 8th place after the short program with a score of 36.88.  She executed a triple toe-double toe (triple under-rotated), double salchow (intended triple) and a double axel (under-rotated).  She received a Level 4 on her layback spin and a Level 3 on her other elements.

Samiera Abou-Nasr: Abou-Nasr sits in 9th place after the short program with a score of 35.60.  She executed a double axel, triple loop (downgraded) and a triple salchow-double toe (triple downgraded).  She received a Level 4 on all her spins.

Alicia Hsu: Hsu sits in 10th place after the short program with a score of 35.26.  She executed a double axel, triple loop (downgraded), and a double lutz-double toe (intended triple-double).  She received a Level 3 on all her spins.

Amy Nunn sits in 11th, Chelsea Morrow sits in 12th, Amber Walczyk sits in 13th and Mikenenzie Frost sits in 14th place.

Senior Ladies–Pacific Coast Sectionals

Vanessa Lam: Lam is in 1st place after the short program with a score of 53.64.  She executed a double axel, triple lutz-double loop, and a triple flip.  She received a Level 3 on two of her spins and her step sequence.

Danielle Kahle: Kahle is in 2nd place after the short program with a score of 43.41.  She executed a triple flip (fall), triple loop-double loop, and a double axel.  She received a Level 3 on her flying camel and change foot combination spin.

Ellie Kawamura: Kawamura is in 3rd place after the short program with a score of 39.96.  She executed a triple lutz-double toe, double axel and a double lutz (intended triple).  She received a Level 4 on two of her elements and a level 3 on the other two elements. 

Carolyn-Ann Alba: Alba is in 4th place after the short program with a score of 39.24.  She executed triple salchow-double toe, triple toe and a double axel (under-rotated).  She received a Level 3 on two of her spins and her step sequence.
 
Keli Zhou: Zhou is in 5th place after the short program with a score of 39.16.  She executed a triple loop (under-rotated and a fall), triple salchow-double toe and a double axel.  She received a Level 4 on her layback spin and a Level 3 on her change-foot combination spin.

Karen Zhou: Zhou is in 6th place after the short program with a score of 36.33.  She executed a triple lutz-single toe (triple under-rotated and intended triple-double), triple flip (downgraded) and double axel.  She received a Level 4 on her flying sit spin and Level 3 on her change foot combination spin and step sequence.  She received one deduction for a fall.

Sophia Adams: Adams in in 7th place after the short program with a score of 32.09.  She executed a triple salchow (intended triple-double and a fall), single axel (intended double) and triple loop (downgraded).  She received a Level 4 for her change foot combination spin and a Level 3 for her step sequence and flying camel spin.  She received two deductions for falls. 

Kristina Struthwolf: Struthwolf is in 8th place after the short program with a score of 32.03.  She executed a triple salchow (downgraded), double axel (downgraded) and a double flip-double loop (intended triple-double).  She receieved a Level 4 for her change foot combination spin and a Level 3 for her flying sit spin.  She received one deduction for a fall.

Samantha David: David is in 9th place after the short program with a score of 30.97.  She executed a double axel, double flip-double toe and a double lutz (intended triple).  She received a Level 3 on her change foot combination spin.  She received one deduction for a fall.

Alyona Bilash: Bilash is in 10th place after the short program with a score of 30.28.  She executed a double toe-double toe (intended triple-double), double salchow (intended triple and downgraded) and single axel (intended double).  She received a Level 4 on her flying sit spin and a Level 3 on her change foot combnation spin and step sequence. 

Laura Lipetski is in 11th, Sarah Gonzales is in 12th, Olivia Olsen is in 13th and Jacquelyn Garces is in 14th place.

Novice Men–Pacific Coast Sectionals

Nathan Chen: Chen sits in 1st place after the short program with a score of 43.29.  He executed a double axel, triple toe, and triple lutz (under-rotated and intended triple-double).  He received a Level 4 on his camel spin and change foot combination spin.

Senior Men–Pacific Coast Sectionals

Jonathan Cassar sits in first place after the short program with 61.11 points.  He executed a triple lutz-double toe (planned triple-triple), double axel, and triple loop.  He received Level 4 on three elements and Level 3 on one element and received no negative grades of execution. 

Austin Kanallakan sits in 2nd place after the short program with 58.86 points.  He executed a single axel (planned triple), triple flip-triple toe, and triple lutz.  He received Level 4 on one element and Level 3 on two elements.

Andrew Gonzales sits in 3rd place after the short program with 58.71 points.  He executed a triple flip-triple toe (triple toe under-roated), double axel and triple lutz.  He received two Level 4s and two Level 3s. 

Christopher Caluza sits in 4th place after the short program with 57.22 points.  He executed a triple lutz-triple toe, triple flip and double axel.  He received a Level 4 on two elements and a Level 3 on one element. 

Sean Rabbitt sits in 5th place after the short program with 54.66 points.  He executed a triple lutz-triple toe (under-rotated), triple flip and single axel (planned double).  He received a Level 4 on two elements and a level 3 on two elements. 

Robert Przepioski sits in 6th place after the short program with 35.99 points.  He executed a triple salchow, triple toeloop (downgraded and without planned combo) and a double axel. 

Marvin Au sits in 7th place after the short program with 32.08 points.  He executed a double axel, triple lutz (without the intended combo and with a fall), and a single flip (intended triple).  He received no credit for his change foot combination spin. 

Ben Blandford sits in 8th place after the short program with 24.36 points.  He executed a triple toe loop (intended combo), single salchow-single toe (intended triple), and a single axel (intended double).  He received a level 4 for one of his elements.  Two of his three spins received no points.

Senior Men–Midwestern Sectionals

Jason Brown: Brown sits in 1st place after the short program with a score of 63.36.  He executed a double axel, triple lutz-triple toe, and a triple flip.  He received Level 4 on his spins and a Level 3 on his step sequence.

Alexander Johnson: Johnson sits in 2nd place after the short program with a score of 61.11.  He executed a triple axel, triple flip-double toe, and a triple lutz.  He received Level 4 on his spins and a Level 3 on his step sequence.

Grant Hochstein: Hochstein sits in 3rd place after the short program with a score of 60.70.  He executed a triple lutz-triple toe, triple axel (fall) and triple flip.  He received Level 4 on his spins and a Level 3 for his step sequence.

Parker Pennington: Pennington sits in 4th place after the short program with a score of 59.70.  He executed a single axel (intended triple), triple lutz-triple toe and triple flip.  He received a Level 4 on two spins and a Level 3 on his flying camel spin and step sequence.

William Brewster: Brewster sits in 5th place after the short program with a score of 48.26.  He executed a triple lutz (intended triple-triple), double axel and triple loop.  He received a Level 4 on his change foot combination spin and a Level 3 on his change foot sit spin and step sequence.

Christopher Darling: Darling sits in 6th place after the short program with a score of 47.69.  He executed a triple toe-double toe, triple salchow and a double axel.  He received a Level 4 on his change foot combination spin and a Level 3 his flying sit spin and step sequence.

Roger Corvasce: Corvasce sits in 7th place after the short program with a score of 43.28.  He executed a triple axel (under-rotated and fall), triple lutz-double toe (intended triple-triple) and triple flip (under rotated and fall). 

Paul Wood: Wood sits in 8th place after the short program with a score of 42.86.  He executed a triple lutz-double toe, double axel and single flip (intended triple).  He received a Level 3 on his two spins and the 3rd spin was invalid.

Osadolo Irowa: Irowa sits in 9th place after the short program with a score of 42.74.  He executed a triple flip-triple toe (downgraded), triple axel (downgraded) and a triple lutz.  He received a Level 4 on his change foot combination spin and a Level 3 on his other spin and step sequence.  He received no credit for his change foot sit spin. 

Justin Brachat: Brachat sits in 10th place after the short program with a score of 31.01.  He executed a double axel, double lutz (downgraded and intended triple-double) and a single flip (intended triple).  He received a Level 4 for his change foot sit spin and his last spin was invalid and received no credit.

Junior Dance–Pacific Coast Sectionals

Joylyn Yang/Jean-Luc Baker sit in 1st place following the short dance with 52.74 points.  They received a Level 4 on the second half of their Viennese Waltz and a Level 3 on all other elements.  They only received a negative GOE on their twizzles.