2017 Triglav Trophy Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Andrei LAZUKIN RUS 77.33 42.67 34.66 6.92 6.58 7.00 7.08 7.08 0.00 #3
2 Alexander PETROV RUS 75.62 40.29 36.33 7.42 6.83 7.33 7.33 7.42 1.00 #8
3 Dario BETTI ITA 64.55 36.64 27.91 5.58 5.25 5.67 5.58 5.83 0.00 #9
4 Alberto VANZ ITA 47.77 24.02 24.75 4.83 4.67 5.00 5.08 5.17 1.00 #4
5 Mattia DALLA TORRE ITA 47.53 23.94 24.59 5.00 4.67 4.92 5.00 5.00 1.00 #2
6 Albert MUCK AUT 44.03 20.61 23.42 4.92 4.33 4.75 4.67 4.75 0.00 #10
7 Nicky OBREYKOV BUL 43.19 17.36 25.83 5.25 4.92 5.08 5.25 5.33 0.00 #7
8 Alexander BOROVOJ HUN 40.29 16.63 24.66 5.25 4.83 4.58 5.00 5.00 1.00 #5
9 Alexander MASZLJANKO HUN 39.47 21.63 21.84 4.58 4.17 4.17 4.42 4.50 4.00 #1
10 Josh BROWN GBR 39.23 16.40 23.83 5.08 4.67 4.42 4.83 4.83 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander PETROV RUS 141.94 70.44 71.50 7.17 6.75 7.08 7.42 7.33 0.00 #6
2 Andrei LAZUKIN RUS 137.44 69.92 69.52 7.25 6.75 6.67 6.92 7.17 2.00 #9
3 Dario BETTI ITA 106.95 52.79 55.16 5.75 5.25 5.33 5.58 5.67 1.00 #8
4 Alberto VANZ ITA 103.45 49.77 53.68 5.50 5.17 5.42 5.25 5.50 0.00 #7
5 Nicky OBREYKOV BUL 99.98 53.98 47.00 5.00 4.50 4.58 4.67 4.75 1.00 #2
6 Josh BROWN GBR 99.69 49.69 51.00 5.25 4.92 5.08 5.17 5.08 1.00 #4
7 Mattia DALLA TORRE ITA 95.77 45.59 51.18 5.33 5.17 4.92 5.00 5.17 1.00 #10
8 Alexander BOROVOJ HUN 93.76 42.76 51.00 5.25 4.83 4.92 5.25 5.25 0.00 #5
9 Alexander MASZLJANKO HUN 85.29 39.63 46.66 4.83 4.58 4.67 4.75 4.50 1.00 #3
10 Albert MUCK AUT 84.54 40.54 44.00 4.42 4.25 4.67 4.33 4.33 0.00 #1

Total

FPl. Name Club Nation Points SP FS
1 Alexander PETROV RUS 217.56 2 1
2 Andrei LAZUKIN RUS 214.77 1 2
3 Dario BETTI ITA 171.50 3 3
4 Alberto VANZ ITA 151.22 4 4
5 Mattia DALLA TORRE ITA 143.30 5 7
6 Nicky OBREYKOV BUL 143.17 7 5
7 Josh BROWN GBR 138.92 10 6
8 Alexander BOROVOJ HUN 134.05 8 8
9 Albert MUCK AUT 128.57 6 10
10 Alexander MASZLJANKO HUN 124.76 9 9

2017 World Junior Championships Men’s Results

Short Program

Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Dmitri ALIEV RUS 83.48 44.51 38.97 7.79 7.57 7.93 7.79 7.89 0.00 #41
2 Q Jun Hwan CHA KOR 82.34 45.27 37.07 7.43 7.14 7.57 7.43 7.50 0.00 #31
3 Q Alexander SAMARIN RUS 82.23 44.66 37.57 7.57 7.25 7.57 7.54 7.64 0.00 #42
4 Q Alexander PETROV RUS 81.29 43.97 37.32 7.57 7.21 7.46 7.54 7.54 0.00 #40
5 Q Vincent ZHOU USA 78.87 42.97 35.90 7.21 7.04 7.29 7.18 7.18 0.00 #35
6 Q Kevin AYMOZ FRA 77.24 42.63 34.61 6.93 6.64 7.04 6.89 7.11 0.00 #45
7 Q Nicolas NADEAU CAN 77.20 41.62 35.58 7.11 6.82 7.29 7.11 7.25 0.00 #36
8 Q Alexei KRASNOZHON USA 76.50 42.18 34.32 6.89 6.64 7.00 6.79 7.00 0.00 #32
9 Q Roman SADOVSKY CAN 76.27 41.72 34.55 6.86 6.68 7.04 6.93 7.04 0.00 #37
10 Q Yaroslav PANIOT UKR 72.03 39.39 32.64 6.75 6.21 6.64 6.50 6.54 0.00 #34
11 Q Graham NEWBERRY GBR 70.80 38.77 32.03 6.46 6.21 6.50 6.43 6.43 0.00 #38
12 Q Koshiro SHIMADA JPN 68.77 35.74 33.03 6.75 6.39 6.75 6.64 6.50 0.00 #30
13 Q Matteo RIZZO ITA 68.53 35.28 33.25 6.61 6.36 6.75 6.71 6.82 0.00 #44
14 Q Kazuki TOMONO JPN 68.12 36.62 32.50 6.68 6.14 6.57 6.54 6.57 1.00 #23
15 Q Sihyeong LEE KOR 67.51 36.12 31.39 6.39 6.07 6.39 6.25 6.29 0.00 #33
16 Q Daniel SAMOHIN ISR 67.00 31.33 36.67 7.50 7.18 7.14 7.39 7.46 1.00 #43
17 Q Daniel Albert NAURITS EST 66.44 36.98 30.46 6.18 5.82 6.14 6.11 6.21 1.00 #27
18 Q Conrad ORZEL CAN 66.21 37.64 28.57 5.89 5.50 5.79 5.71 5.68 0.00 #18
19 Q Sondre ODDVOLL BOE NOR 66.16 34.91 31.25 6.18 6.00 6.43 6.25 6.39 0.00 #29
20 Q Chih-I TSAO TPE 63.17 33.39 30.78 6.25 5.86 6.21 6.14 6.32 1.00 #26
21 Q Tangxu LI CHN 62.08 33.62 28.46 5.96 5.46 5.79 5.71 5.54 0.00 #24
22 Q Mark GORODNITSKY ISR 59.27 31.66 27.61 5.68 5.21 5.54 5.64 5.54 0.00 #22
23 Q Thomas STOLL GER 57.10 30.06 27.04 5.50 5.29 5.36 5.43 5.46 0.00 #13
24 Q Petr KOTLARIK CZE 56.66 28.70 27.96 5.68 5.32 5.64 5.61 5.71 0.00 #28
25 Andrew TORGASHEV USA 55.42 23.14 33.28 6.89 6.50 6.39 6.68 6.82 1.00 #39
26 Basar OKTAR TUR 54.17 29.85 24.32 4.86 4.57 5.04 4.89 4.96 0.00 #6
27 Donovan CARRILLO MEX 53.92 28.06 25.86 5.07 4.89 5.29 5.25 5.36 0.00 #11
28 Yuheng LI CHN 53.76 29.12 25.64 5.39 4.96 5.04 5.14 5.11 1.00 #12
29 James MIN AUS 53.72 28.79 24.93 4.96 4.75 5.07 5.04 5.11 0.00 #9
30 Luc ECONOMIDES FRA 53.52 26.59 27.93 5.57 5.29 5.50 5.75 5.82 1.00 #21
31 Nikolaj MAJOROV SWE 52.42 26.24 26.18 5.18 4.93 5.32 5.36 5.39 0.00 #15
32 Artur PANIKHIN KAZ 51.72 26.54 25.18 5.14 4.86 5.04 5.07 5.07 0.00 #16
33 Yakau ZENKO BLR 50.92 25.77 26.15 5.29 5.04 5.14 5.32 5.36 1.00 #17
34 Nurullah SAHAKA SUI 50.58 25.80 25.78 5.18 4.93 5.14 5.32 5.21 1.00 #7
35 Irakli MAYSURADZE GEO 48.66 20.45 29.21 6.07 5.64 5.64 5.93 5.93 1.00 #25
36 Jakub KRSNAK SVK 48.60 24.64 23.96 4.89 4.46 4.93 4.86 4.82 0.00 #19
37 Ivo GATOVSKI BUL 48.05 25.82 22.23 4.68 4.29 4.43 4.54 4.29 0.00 #2
38 Aleix GABARA ESP 47.82 22.64 25.18 5.04 4.82 5.07 5.07 5.18 0.00 #20
39 Glebs BASINS LAT 45.70 21.95 23.75 4.89 4.57 4.79 4.79 4.71 0.00 #5
40 Ryszard GURTLER POL 45.41 23.60 21.81 4.64 4.21 4.36 4.39 4.21 0.00 #10
41 Alexander BOROVOJ HUN 45.41 22.79 23.62 4.86 4.54 4.79 4.75 4.68 1.00 #4
42 Kai Xiang CHEW MAS 44.23 21.98 22.25 4.61 4.14 4.54 4.50 4.46 0.00 #14
43 Davide LEWTON BRAIN MON 44.14 22.81 22.33 4.61 4.04 4.61 4.50 4.57 1.00 #8
44 Benjam PAPP FIN 43.51 22.30 22.21 4.64 4.25 4.50 4.46 4.36 1.00 #1
45 Matthew SAMUELS RSA 41.68 20.00 22.68 4.50 4.39 4.64 4.54 4.61 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Vincent ZHOU USA 179.24 104.66 74.58 7.43 7.04 7.71 7.50 7.61 0.00 #19
2 Daniel SAMOHIN ISR 165.63 90.21 76.42 7.79 7.18 7.71 7.71 7.82 1.00 #10
3 Dmitri ALIEV RUS 163.83 84.25 79.58 8.00 7.79 7.86 8.07 8.07 0.00 #24
4 Alexander SAMARIN RUS 163.30 88.16 75.14 7.71 7.18 7.57 7.57 7.54 0.00 #22
5 Alexander PETROV RUS 162.18 86.48 75.70 7.68 7.25 7.71 7.57 7.64 0.00 #21
6 Jun Hwan CHA KOR 160.11 85.59 75.52 7.54 7.29 7.61 7.71 7.61 1.00 #23
7 Kazuki TOMONO JPN 143.16 74.94 68.22 6.86 6.50 6.86 6.96 6.93 0.00 #8
8 Kevin AYMOZ FRA 141.39 67.59 73.80 7.54 7.00 7.50 7.32 7.54 0.00 #20
9 Yaroslav PANIOT UKR 136.54 71.98 65.56 6.82 6.18 6.64 6.64 6.50 1.00 #13
10 Alexei KRASNOZHON USA 134.97 64.49 70.48 7.14 6.71 7.11 7.14 7.14 0.00 #18
11 Matteo RIZZO ITA 128.94 62.92 66.02 6.61 6.29 6.68 6.68 6.75 0.00 #12
12 Conrad ORZEL CAN 128.20 68.70 59.50 6.25 5.64 6.04 6.00 5.82 0.00 #9
13 Koshiro SHIMADA JPN 125.33 58.77 66.56 6.75 6.50 6.64 6.75 6.64 0.00 #14
14 Graham NEWBERRY GBR 120.98 55.18 65.80 6.68 6.29 6.54 6.64 6.75 0.00 #15
15 Nicolas NADEAU CAN 119.43 48.87 70.56 7.21 6.82 6.93 7.11 7.21 0.00 #16
16 Sihyeong LEE KOR 119.16 59.42 59.74 6.04 5.82 6.04 6.04 5.93 0.00 #7
17 Chih-I TSAO TPE 118.72 60.72 59.00 6.11 5.54 5.93 5.96 5.96 1.00 #5
18 Sondre ODDVOLL BOE NOR 112.82 51.84 60.98 6.21 5.89 5.96 6.11 6.32 0.00 #3
19 Petr KOTLARIK CZE 112.13 57.35 54.78 5.79 5.14 5.64 5.43 5.39 0.00 #1
20 Daniel Albert NAURITS EST 112.04 49.90 62.14 6.36 5.89 6.21 6.29 6.32 0.00 #11
21 Mark GORODNITSKY ISR 111.32 57.32 54.00 5.64 5.11 5.57 5.36 5.32 0.00 #2
22 Tangxu LI CHN 111.00 58.26 54.74 5.79 5.25 5.36 5.61 5.36 2.00 #6
23 Roman SADOVSKY CAN 110.26 45.84 67.42 7.07 6.57 6.46 6.82 6.79 3.00 #17
24 Thomas STOLL GER 96.58 43.00 55.58 5.79 5.36 5.39 5.68 5.57 2.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Vincent ZHOU
USA
258.11 5 1
2 Dmitri ALIEV
RUS
247.31 1 3
3 Alexander SAMARIN
RUS
245.53 3 4
4 Alexander PETROV
RUS
243.47 4 5
5 Jun Hwan CHA
KOR
242.45 2 6
6 Daniel SAMOHIN
ISR
232.63 16 2
7 Kevin AYMOZ
FRA
218.63 6 8
8 Alexei KRASNOZHON
USA
211.47 8 10
9 Kazuki TOMONO
JPN
211.28 14 7
10 Yaroslav PANIOT
UKR
208.57 10 9
11 Matteo RIZZO
ITA
197.47 13 11
12 Nicolas NADEAU
CAN
196.63 7 15
13 Conrad ORZEL
CAN
194.41 18 12
14 Koshiro SHIMADA
JPN
194.10 12 13
15 Graham NEWBERRY
GBR
191.78 11 14
16 Sihyeong LEE
KOR
186.67 15 16
17 Roman SADOVSKY
CAN
186.53 9 23
18 Chih-I TSAO
TPE
181.89 20 17
19 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
178.98 19 18
20 Daniel Albert NAURITS
EST
178.48 17 20
21 Tangxu LI
CHN
173.08 21 22
22 Mark GORODNITSKY
ISR
170.59 22 21
23 Petr KOTLARIK
CZE
168.79 24 19
24 Thomas STOLL
GER
153.68 23 24
Andrew TORGASHEV
USA
FNR 25
Basar OKTAR
TUR
FNR 26
Donovan CARRILLO
MEX
FNR 27
Yuheng LI
CHN
FNR 28
James MIN
AUS
FNR 29
Luc ECONOMIDES
FRA
FNR 30
Nikolaj MAJOROV
SWE
FNR 31
Artur PANIKHIN
KAZ
FNR 32
Yakau ZENKO
BLR
FNR 33
Nurullah SAHAKA
SUI
FNR 34
Irakli MAYSURADZE
GEO
FNR 35
Jakub KRSNAK
SVK
FNR 36
Ivo GATOVSKI
BUL
FNR 37
Aleix GABARA
ESP
FNR 38
Glebs BASINS
LAT
FNR 39
Alexander BOROVOJ
HUN
FNR 41
Ryszard GURTLER
POL
FNR 40
Kai Xiang CHEW
MAS
FNR 42
Davide LEWTON BRAIN
MON
FNR 43
Benjam PAPP
FIN
FNR 44
Matthew SAMUELS
RSA
FNR 45

2017 Sofia Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Aleksandr PETROV RUS RUS 77.52 41.76 35.76 7.25 6.67 7.17 7.25 7.42 0.00 #4
2 Maxence COLLET FRA FRA 56.56 27.23 29.33 5.75 5.50 5.83 6.00 6.25 0.00 #2
3 Jules Vince ALPE PHI PHI 48.63 22.46 26.17 5.42 4.92 5.33 5.08 5.42 0.00 #6
4 Xavier VAUCLIN FRA FRA 46.63 21.96 26.67 5.50 4.92 5.33 5.42 5.50 2.00 #8
5 Filippo CLERICI UIS ITA 43.07 20.48 22.59 4.75 4.17 4.50 4.75 4.42 0.00 #1
6 Remi BELMONTE FRA FRA 38.33 15.99 23.34 4.92 4.42 4.67 4.58 4.75 1.00 #7
7 Nikola ZLATANOV IDS BUL 32.51 12.93 20.58 4.33 3.83 4.00 4.42 4.00 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Aleksandr PETROV RUS 134.08 64.58 69.50 7.00 6.50 7.08 6.92 7.25 0.00 #7
2 Maxence COLLET FRA 102.42 45.76 57.66 5.83 5.42 5.75 5.75 6.08 1.00 #6
3 Xavier VAUCLIN FRA 90.47 40.63 49.84 5.17 4.67 5.17 4.83 5.08 0.00 #4
4 Jules Vince ALPE PHI 82.68 32.66 50.02 5.25 4.67 5.00 4.92 5.17 0.00 #5
5 Filippo CLERICI ITA 81.38 38.22 43.16 4.58 4.08 4.50 4.25 4.17 0.00 #3
6 Remi BELMONTE FRA 71.52 26.86 47.66 4.83 4.33 4.67 4.92 5.08 3.00 #2
7 Nikola ZLATANOV BUL 68.86 30.52 39.34 4.33 3.75 3.92 4.00 3.67 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Aleksandr PETROV RUS 211.60 1 1
2 Maxence COLLET FRA 158.98 2 2
3 Xavier VAUCLIN FRA 137.10 4 3
4 Jules Vince ALPE PHI 131.31 3 4
5 Filippo CLERICI ITA 124.45 5 5
6 Remi BELMONTE FRA 109.85 6 6
7 Nikola ZLATANOV BUL 101.37 7 7

2016 Cup of China Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Boyang JIN CHN 96.17 57.02 39.15 7.79 7.46 8.11 7.93 7.86 0.00 #7
2 Daniel SAMOHIN ISR 83.47 46.47 38.00 7.75 7.32 7.61 7.64 7.68 1.00 #5
3 Patrick CHAN CAN 83.41 38.92 44.49 9.07 8.89 8.57 8.89 9.07 0.00 #1
4 Sergei VORONOV RUS 82.93 44.36 38.57 7.89 7.39 7.79 7.68 7.82 0.00 #3
5 Max AARON USA 81.67 43.90 37.77 7.64 7.32 7.71 7.46 7.64 0.00 #9
6 Ross MINER USA 76.73 38.74 37.99 7.71 7.46 7.61 7.64 7.57 0.00 #2
7 Michal BREZINA CZE 75.86 36.53 39.33 7.86 7.68 7.89 7.86 8.04 0.00 #10
8 Han YAN CHN 75.04 35.87 39.17 8.07 7.64 7.68 7.82 7.96 0.00 #6
9 Alexander PETROV RUS 74.21 37.35 36.86 7.39 7.11 7.43 7.50 7.43 0.00 #8
10 Maxim KOVTUN RUS 70.10 32.73 37.37 7.61 7.43 7.25 7.54 7.54 0.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Patrick CHAN CAN 196.31 104.31 93.00 9.36 9.18 9.14 9.36 9.46 1.00 #9
2 Boyang JIN CHN 182.37 104.57 78.80 7.86 7.54 8.07 7.93 8.00 1.00 #8
3 Max AARON USA 161.07 84.79 76.28 7.75 7.46 7.61 7.61 7.71 0.00 #6
4 Sergei VORONOV RUS 160.83 81.89 78.94 8.04 7.39 8.14 7.86 8.04 0.00 #7
5 Han YAN CHN 155.15 76.43 78.72 8.21 7.57 7.79 7.93 7.86 0.00 #4
6 Alexander PETROV RUS 154.23 79.85 74.38 7.36 7.25 7.50 7.54 7.54 0.00 #2
7 Maxim KOVTUN RUS 151.33 76.33 75.00 7.75 7.21 7.57 7.54 7.43 0.00 #1
8 Ross MINER USA 136.61 61.75 74.86 7.57 7.43 7.32 7.54 7.57 0.00 #5
9 Michal BREZINA CZE 135.91 60.49 76.42 7.86 7.46 7.39 7.68 7.82 1.00 #3
10 Daniel SAMOHIN ISR 130.04 58.98 73.06 7.50 7.21 7.04 7.39 7.39 2.00 #10

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Patrick CHAN
CAN
279.72 3 1
2 Boyang JIN
CHN
278.54 1 2
3 Sergei VORONOV
RUS
243.76 4 4
4 Max AARON
USA
242.74 5 3
5 Han YAN
CHN
230.19 8 5
6 Alexander PETROV
RUS
228.44 9 6
7 Maxim KOVTUN
RUS
221.43 10 7
8 Daniel SAMOHIN
ISR
213.51 2 10
9 Ross MINER
USA
213.34 6 8
10 Michal BREZINA
CZE
211.77 7 9

2016 Skate Canada Men’s Preview

Yuzuru Hanyu had a bit of an up and down season last year.  At his first event he scored only 259 points before he broke the 300 point mark just a few weeks late.  He was the first man to do so and then went on to beat his own record at the Grand Prix Final, scoring a remarkable 330 points.  His free skate at Worlds was flawed and he finished just 2nd to his training mate.  Injuries kept him off the ice for a portion of last season and most of the summer this year.  Although he started his season with a gold medal at the Autumn Classic International, he scored 70 points below his personal best.  He landed the first ever quad loop in competition in the short program at that event.  His free skate includes three different quads but he singled two jumps in one of his combinations and had two falls.  His program components were also in the 8s, which is shockingly low for him.  He has the 2nd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Patrick Chan changed coaches in the offseason and is now trained by Marina Zoueva, the famed ice dancing coach.  Performance has never been his problem, so it remains to be seen how this will play out as the technical side is what he needs the most focus on at this point in his career.  For years he was ahead of the field as the only man trying two quads in a free skate but now that is not enough, as many skaters are doing three, four or even five quads in a program.  He started his season with a silver at Finlandia Trophy.  His free skate at that event included a quad toe and an under-rotated quad toe not performed in combination that earned only 2.16 points.  His three jump combination had two double jumps and a single, leaving valuable points on the table.  He has the 7th best short program, 9th best free skate and 7th best total scores.

Takahito Mura set personal bests across the board at Four Continents last season, but was not on the World team.  He started his season with a silver at the US International Classic.  His free skate included two quad toes, but he singled an axel, earned no Level 4 elements and had program components in the 7s.  He has the 8th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Alexander Petrov won gold at Nebelhorn Trophy and finished 6th at Finlandia Trophy.  He did not land a single quad at Nebelhorn Trophy.  He has the 10th best total score.

Han Yan won a bronze medal at Four Continents, setting new personal best free skate and total scores.  He went on to finish a dismal 26th at Worlds.  He has not competed yet this season.

Ross Miner had a very uneven season last year.  He took home a bronze medal at Rostelecom Cup with personal best scores across the board but finished just 14th at the Four Continents Championships.  He has kept his New York State of Mind program from last year which is a real showstopper.

Grant Hochstein had a breakout season last year and placed in the top 10 at Worlds after he was named to the team as an alternate.  He placed 5th at Lombardia Trophy and won bronze at Nebelhorn Trophy to start his season.  The triple axel and quad can still be a bit tricky for him and he struggled to land both jumps successfully in a single program at these B events.  However, he is capable of doing both and doing both well.

The top short program score of the season so far is 89.15 with the top ten all scoring above 80 points.  The top free skate score is 190.19 with the top ten scoring above 163.  The top total scores is 279.34 with the top ten scoring above 232.

 

My podium predictions:

Gold: Yuzuru Hanyu

Silver: Patrick Chan

Bronze: Takahito Mura

 

Bios of the competitors:

Patrick Chan, CAN: He finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  He won gold at Skate Canada and placed 5th at Trophee Eric Bompard last season to qualify for the Grand Prix Final were he finished 4th.  He is the 2014 Olympic Silver Medalist; 2011, 2012 and 2013 World Champion; 2009 and 2010 World silver medalist; 2009 and 2012 Four Continents Champion and 2007 World Junior silver medalist.  His personal best is 295.27.  He is 25 years old.

Liam Firus, CAN: He finished 13th at Four Continents.  His personal best is 210.09.  He is 24 years old.

Kevin Reynolds, CAN: He finished 11th at Four Continents.  He is the 2013 Four Continents Champion and 2010 Four Continents Bronze Medalist.  His personal best is 250.55.  He is 26 years old.

Han Yan, CHN: He finished 26th at Worlds and is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  He placed 4th at Skate America and won bronze at Cup of China last season.  He is the 2013 and 2015 Four Continents Bronze Medalist and 2012 World Junior Champion.  His personal best is 271.55.  He is 20 years old.

Michal Brezina, CZE: He placed 9th at Worlds and 10th at Europeans.   He placed 8th at Skate Canada and 7th at NHK Trophy.  He is the 2013 European Bronze Medalist and 2009 World Junior Silver Medalist.  His personal best is 243.52.  He is 26 years old.

Daniel Samohin, ISR: He placed 7th at Europeans and is the reigning World Junior Champion.  He won silver at JGP USA and silver at JGP Spain last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where he placed 5th.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 236.65.  He is 18 years old.

Yuzuru Hanyu, JPN: He is the reigning World Silver Medalist.  He won silver at Skate Canada and gold at NHK Trophy last season to qualify for the Grand Prix Final where he won gold.  He is the 2014 Olympic Champion, 2014 World Champion, 2015 World Silver Medalist, 2012 World Bronze Medalist, 2011 and 2013 Four Continents Silver Medalist and 2010 World Junior Champion.  His personal best is 330.43.  He is 21 years old.

Takahito Mura, JPN: He placed 5th at Four Continents.  He finished 10th at Skate America and won bronze at NHK Trophy last season.  He is the 2014 Four Continents Champion.  His personal best is 268.43.  He is 25 years old.

Alexander Petrov, RUS: He finished 8th at Europeans.  He placed 6th at Skate Canada and 6th at Trophee Eric Bompard last season.  His personal best is 232.21.  He is 17 years old.

Grant Hochstein, USA: He placed 10th at Worlds and 8th at Four Continents.  He placed 4th at Cup of China and 4th at NHK Trophy last season.  His personal best is 237.25.  He is 26 years old.

Ross Miner, USA: He finished 14th at Four Continents.  He placed 7th at Skate America and won bronze at Rostelecom Cup last season.  He is the 2012 Four Continents Bronze Medalist.  His personal best is 248.92.  he is 25 years old.

Misha Ge, UZB: He placed 15th at Worlds.  He finished 8th at Cup of China last season.  His personal best is 238.05.  He is 25 years old.

2016 Nebelhorn Trophy Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander PETROV RUS 75.13 39.49 35.64 7.25 6.89 7.18 7.21 7.11 0.00 #6
2 Grant HOCHSTEIN USA 75.00 38.75 37.25 7.46 7.25 7.54 7.54 7.46 1.00 #8
3 Liam FIRUS CAN 74.57 39.07 36.50 7.36 6.89 7.36 7.39 7.50 1.00 #7
4 Julian Zhi Jie YEE MAS 72.59 39.37 33.22 6.61 6.36 6.86 6.68 6.71 0.00 #10
5 Jorik HENDRICKX BEL 71.90 39.11 33.79 6.86 6.43 6.89 6.82 6.79 1.00 #4
6 Artur DMITRIEV RUS 71.36 38.14 34.22 7.04 6.64 6.86 6.79 6.89 1.00 #9
7 Timothy DOLENSKY USA 67.76 34.05 35.71 7.21 6.93 6.89 7.36 7.32 2.00 #3
8 Paul FENTZ GER 65.63 32.50 33.13 6.64 6.46 6.61 6.71 6.71 0.00 #2
9 Sei KAWAHARA JPN 63.04 31.64 31.40 6.54 6.11 6.25 6.32 6.18 0.00 #5
10 Franz STREUBEL GER 59.21 29.96 29.25 6.11 5.54 5.89 5.89 5.82 0.00 #1
11 Meng Ju LEE TPE 40.92 16.07 25.85 5.39 4.89 5.25 5.21 5.11 1.00 #11
12 Marco KLEPOCH SVK 39.15 14.93 25.22 5.18 4.82 5.04 5.11 5.07 1.00 #12

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Alexander PETROV RUS 157.08 81.56 75.52 7.57 7.43 7.54 7.61 7.61 0.00 #12
2 Jorik HENDRICKX BEL 151.14 78.30 72.84 7.21 7.00 7.43 7.39 7.39 0.00 #8
3 Grant HOCHSTEIN USA 142.25 67.81 75.44 7.61 7.36 7.50 7.64 7.61 1.00 #11
4 Timothy DOLENSKY USA 139.73 69.75 71.98 7.32 7.07 6.96 7.39 7.25 2.00 #6
5 Julian Zhi Jie YEE MAS 139.68 70.34 69.34 6.75 6.57 7.14 7.07 7.14 0.00 #9
6 Artur DMITRIEV RUS 137.83 70.25 67.58 7.04 6.36 6.93 6.82 6.64 0.00 #7
7 Liam FIRUS CAN 135.52 67.24 72.28 7.57 6.96 7.11 7.32 7.18 4.00 #10
8 Paul FENTZ GER 133.57 67.93 65.64 6.61 6.21 6.68 6.64 6.68 0.00 #5
9 Sei KAWAHARA JPN 121.39 61.03 61.36 6.39 5.82 6.11 6.18 6.18 1.00 #4
10 Franz STREUBEL GER 115.16 60.72 55.44 5.79 5.39 5.54 5.50 5.50 1.00 #3
11 Meng Ju LEE TPE 87.27 42.91 45.36 4.93 4.11 4.50 4.50 4.64 1.00 #2
12 Marco KLEPOCH SVK 82.02 38.94 44.08 4.61 4.21 4.43 4.43 4.36 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexander PETROV RUS 232.21 1 1
2 Jorik HENDRICKX BEL 223.04 5 2
3 Grant HOCHSTEIN USA 217.25 2 3
4 Julian Zhi Jie YEE MAS 212.27 4 5
5 Liam FIRUS CAN 210.09 3 7
6 Artur DMITRIEV RUS 209.19 6 6
7 Timothy DOLENSKY USA 207.49 7 4
8 Paul FENTZ GER 199.20 8 8
9 Sei KAWAHARA JPN 184.43 9 9
10 Franz STREUBEL GER 174.37 10 10
11 Meng Ju LEE TPE 128.19 11 11
12 Marco KLEPOCH SVK 121.17 12 12

Russian Nationals Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Maxim Kovtun M / S 93.05 49.40 44.65 8.93 8.68 8.86 9.07 9.11 100 #14
2 Michael KOLYADA SPB 90.55 48.69 41.86 8.39 8.04 8.57 8.43 8.43 0.00 # 2
3 Adya Adian Pitkeev MOS 86.63 46.09 41.54 8.39 8.04 8.25 8.50 8.36 100 #4
4 Gordey Gorshkov SPB 82.26 42.61 39.65 7.93 7.75 8.07 7.86 8.04 0.00 #9
5 Alexander Petrov SPB 81.61 41.57 40.04 8.04 7.82 8.07 8.04 8.07 0.00 #15
6 Konstantin Menshov SPB 81.21 40.85 41.36 8.36 8.11 8.21 8.39 8.29 100 #16
7 Dmitry ALIYEV SPB 81.03 42.86 38.17 7.75 7.46 7.64 7.64 7.68 0.00 # 17
8 Alexander Samarin MOS 79.73 41.15 38.58 7.61 7.54 7.82 7.75 7.86 0.00 #18
9 Sergei Voronov MOS 76.29 34.65 41.64 8.43 8.04 8.25 8.46 8.46 0.00 # 6
10 Anton Shulepov SPB 75.86 38.57 37.29 7.54 7.36 7.54 7.39 7.46 0.00 #eleven
eleven Andrew Lazukina C / C 74.06 37.49 36.57 7.36 7.14 7.39 7.39 7.29 0.00 #10
12 Artur Dmitriev SPB 72.67 36.98 37.69 7.68 7.36 7.43 7.61 7.61 2.00 #12
13 Maurice Kvitelashvili MOS 69.26 34.01 37.25 7.54 7.46 7.07 7.68 7.50 2.00 # 7
14 Dmitry Bushlanov C / E 62.29 32.51 29.78 6.07 5.82 6.07 5.93 5.89 0.00 #13
15 Eugene Vlasov MOS 62.04 31.35 31.69 6.54 6.21 6.29 6.36 6.29 100 #5
16 Yegor ants MOS 59.90 28.80 31.10 6.21 5.96 6.25 6.32 6.36 0.00 #8
17 Artyom Leger C / K 56.34 25.38 31.96 6.50 6.32 6.18 6.57 6.39 100 # 3
18 Vladislav Tarasenko MOS 55.92 24.43 31.49 6.43 6.21 6.21 6.43 6.21 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Maxim Kovtun M / S 173.08 79.86 93.22 9.29 8.93 9.39 9.46 9.54 0.00 #18
2 Michael KOLYADA SPB 170.18 81.54 88.64 8.86 8.64 8.96 8.93 8.93 0.00 #15
3 Alexander Petrov SPB 167.03 81.83 86.20 8.57 8.32 8.75 8.64 8.82 100 # 17
4 Gordey Gorshkov SPB 164.70 81.04 84.66 8.43 8.11 8.54 8.57 8.68 100 #14
5 Sergei Voronov MOS 161.39 77.31 84.08 8.43 7.96 8.54 8.54 8.57 0.00 #8
6 Dmitry ALIYEV SPB 156.44 76.24 81.20 8.00 7.89 8.18 8.21 8.32 100 #10
7 Konstantin Menshov SPB 152.55 71.91 81.64 8.25 8.00 8.18 8.18 8.21 100 #13
8 Alexander Samarin MOS 151.04 75.20 76.84 7.75 7.46 7.82 7.64 7.75 100 #12
9 Artur Dmitriev SPB 150.60 74.46 76.14 7.82 7.25 7.64 7.61 7.75 0.00 # 7
10 Anton Shulepov SPB 146.08 70.28 77.80 7.71 7.61 7.79 7.86 7.93 2.00 #eleven
eleven Adya Adian Pitkeev MOS 143.86 63.72 81.14 8.39 8.04 7.89 8.14 8.11 100 #16
12 Maurice Kvitelashvili MOS 139.37 65.01 75.36 7.57 7.36 7.29 7.64 7.82 100 #4
13 Andrew Lazukina C / C 126.94 55.64 74.30 7.61 7.29 7.25 7.54 7.46 3.00 #9
14 Artyom Leger C / K 125.50 57.94 68.56 6.82 6.71 6.82 6.89 7.04 100 #5
15 Dmitry Bushlanov C / E 113.87 54.23 59.64 6.14 5.75 6.00 5.93 6.00 0.00 # 6
16 Yegor ants MOS 110.16 52.38 59.78 6.11 5.71 5.86 6.07 6.14 2.00 # 3
17 Eugene Vlasov MOS 107.12 50.04 59.08 6.32 5.82 5.79 5.79 5.82 2.00 # 2

Total

FPl. Name Nation Points KP PP
1 Maxim Kovtun M / S 266.13 1 1
2 Mikhail KOLYADA SPB 260.73 2 2
3 Alexander Petrov SPB 248.64 5 3
4 Gordei Gorshkov SPB 246.96 4 4
5 Sergei Voronov MOS 237.68 9 5
6 Dmitri ALIEV SPB 237.47 7 6
7 Konstantin Menshov SPB 233.76 6 7
8 Alexander Samarin MOS 230.77 8 8
9 Adian Pitkeev MOS 230.49 3 eleven
10 Artur Dmitriev SPB 223.27 12 9
eleven Anton Shelepov SPB 221.94 10 10
12 Moris Kvitelashvili MOS 208.63 13 12
13 Andrei Lazukin C / C 201.00 eleven 13
14 Artyom Leger C / K 181.84 17 14
15 Dmitry Bushlanov C / E 176.16 14 15
16 Yegor ants MOS 170.06 16 16
17 Eugene Vlasov MOS 169.16 15 17
18 Vladislav Tarasenko MOS 55.92 18

 

Trophee Eric Bompard Men’s Short Program Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Shoma UNO JPN 89.56 48.71 40.85 8.39 7.93 8.25 8.14 8.14 0.00 #9
2 Maxim KOVTUN RUS 86.82 45.64 41.18 8.21 8.07 8.29 8.25 8.36 0.00 #11
3 Daisuke MURAKAMI JPN 80.24 40.39 39.85 8.07 7.71 7.96 8.04 8.07 0.00 #6
4 Denis TEN KAZ 80.10 39.24 41.86 8.43 8.07 8.25 8.57 8.54 1.00 #10
5 Patrick CHAN CAN 76.10 31.70 44.40 9.04 8.86 8.61 8.96 8.93 0.00 #5
6 Alexander PETROV RUS 74.64 39.28 35.36 7.32 6.79 7.18 7.07 7.00 0.00 #7
7 Max AARON USA 72.91 36.12 37.79 7.86 7.43 7.43 7.50 7.57 1.00 #8
8 Yi WANG CHN 72.08 38.93 33.15 6.75 6.36 6.68 6.61 6.75 0.00 #2
9 Jin Seo KIM KOR 71.24 38.42 33.82 6.82 6.54 6.71 6.75 7.00 1.00 #3
10 Chafik BESSEGHIER FRA 68.36 35.28 33.08 6.68 6.39 6.61 6.79 6.61 0.00 #4
11 Romain PONSART FRA 62.86 31.18 32.68 6.71 6.36 6.43 6.54 6.64 1.00 #1

Skate Canada Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Daisuke MURAKAMI JPN 80.88 42.17 38.71 7.96 7.39 7.68 7.89 7.79 0.00 #7
2 Patrick CHAN CAN 80.81 37.43 44.38 8.96 8.82 8.50 9.14 8.96 1.00 #5
3 Adam RIPPON USA 80.36 41.56 39.80 8.04 7.43 7.93 8.11 8.29 1.00 #8
4 Nam NGUYEN CAN 76.10 40.27 36.83 7.36 7.04 7.50 7.54 7.39 1.00 #10
5 Michal BREZINA CZE 75.46 37.71 38.75 8.04 7.50 7.50 8.00 7.71 1.00 #11
6 Yuzuru HANYU JPN 73.25 28.43 44.82 9.00 8.68 8.79 9.21 9.14 0.00 #12
7 Alexander PETROV RUS 71.44 35.64 35.80 7.25 6.79 7.29 7.29 7.18 0.00 #9
8 Jin Seo KIM KOR 68.64 34.39 34.25 6.86 6.43 6.89 7.00 7.07 0.00 #4
9 Sei KAWAHARA JPN 67.36 35.42 31.94 6.54 6.11 6.43 6.54 6.32 0.00 #2
10 Keegan MESSING CAN 67.13 34.42 32.71 6.61 6.39 6.54 6.71 6.46 0.00 #1
11 Timothy DOLENSKY USA 62.46 29.75 33.71 6.89 6.54 6.36 6.96 6.96 1.00 #3
12 June Hyoung LEE KOR 47.19 18.51 30.68 6.18 5.93 5.82 6.46 6.29 2.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Patrick CHAN CAN 190.33 95.17 95.16 9.57 9.29 9.61 9.50 9.61 0.00 #11
2 Yuzuru HANYU JPN 186.29 98.35 88.94 8.93 8.50 8.86 9.14 9.04 1.00 #7
3 Daisuke MURAKAMI JPN 171.37 89.37 82.00 8.36 7.71 8.54 8.25 8.14 0.00 #12
4 Nam NGUYEN CAN 162.72 86.86 75.86 7.57 7.32 7.82 7.68 7.54 0.00 #9
5 Adam RIPPON USA 159.33 80.47 80.86 8.00 7.75 7.96 8.29 8.43 2.00 #10
6 Timothy DOLENSKY USA 156.60 83.98 72.62 7.39 6.89 7.39 7.46 7.18 0.00 #2
7 Alexander PETROV RUS 149.58 77.80 72.78 7.39 6.96 7.54 7.36 7.14 1.00 #6
8 Michal BREZINA CZE 143.12 69.06 77.06 7.89 7.46 7.43 8.07 7.68 3.00 #8
9 Sei KAWAHARA JPN 127.85 65.43 62.42 6.64 5.96 6.21 6.36 6.04 0.00 #4
10 Jin Seo KIM KOR 127.20 57.84 70.36 6.93 6.82 6.93 7.32 7.18 1.00 #5
11 Keegan MESSING CAN 115.12 52.54 64.58 6.68 6.29 6.29 6.57 6.46 2.00 #3
12 June Hyoung LEE KOR 104.86 51.78 55.08 5.86 5.11 5.36 5.71 5.50 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Patrick CHAN
CAN
271.14 2 1
2 Yuzuru HANYU
JPN
259.54 6 2
3 Daisuke MURAKAMI
JPN
252.25 1 3
4 Adam RIPPON
USA
239.69 3 5
5 Nam NGUYEN
CAN
238.82 4 4
6 Alexander PETROV
RUS
221.02 7 7
7 Timothy DOLENSKY
USA
219.06 11 6
8 Michal BREZINA
CZE
218.58 5 8
9 Jin Seo KIM
KOR
195.84 8 10
10 Sei KAWAHARA
JPN
195.21 9 9
11 Keegan MESSING
CAN
182.25 10 11
12 June Hyoung LEE
KOR
152.05 12 12

Junior Worlds Men’s Results

Short Program

Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Q Shoma UNO JPN 84.87 46.81 38.06 7.75 7.21 7.75 7.64 7.71 0.00 #37
2 Q Adian PITKEEV RUS 76.94 42.91 34.03 6.89 6.54 6.89 6.89 6.82 0.00 #35
3 Q Alexander PETROV RUS 75.28 40.42 34.86 7.00 6.64 7.07 7.04 7.11 0.00 #38
4 Q Jin Seo KIM KOR 74.43 41.28 33.15 6.96 6.11 6.79 6.61 6.68 0.00 #40
5 Q Boyang JIN CHN 72.85 39.31 33.54 6.75 6.36 6.82 6.82 6.79 0.00 #39
6 Q Alexander SAMARIN RUS 70.61 40.28 31.33 6.61 5.64 6.29 6.43 6.36 1.00 #30
7 Q Sota YAMAMOTO JPN 69.99 37.67 32.32 6.79 6.07 6.57 6.50 6.39 0.00 #26
8 Q Deniss VASILJEVS LAT 69.95 37.28 32.67 6.46 6.07 6.71 6.64 6.79 0.00 #21
9 Q Nathan CHEN USA 69.87 38.05 32.82 6.32 6.36 6.61 6.71 6.82 1.00 #33
10 Q Andrew TORGASHEV USA 67.78 35.81 31.97 6.50 6.18 6.39 6.54 6.36 0.00 #19
11 Q He ZHANG CHN 67.49 35.35 32.14 6.64 6.07 6.43 6.46 6.54 0.00 #34
12 Q Daniel SAMOHIN ISR 67.00 33.79 33.21 6.50 6.14 6.79 6.82 6.96 0.00 #36
13 Q Roman SADOVSKY CAN 66.36 34.07 32.29 6.36 6.14 6.54 6.54 6.71 0.00 #31
14 Q Denis MARGALIK ARG 62.43 33.04 29.39 5.93 5.71 5.96 5.93 5.86 0.00 #22
15 Q Niko ULANOVSKY GER 62.32 35.79 26.53 5.36 5.07 5.46 5.39 5.25 0.00 #18
16 Q Kevin SHUM USA 61.61 32.40 29.21 5.82 5.61 5.96 5.93 5.89 0.00 #12
17 Q Hiroaki SATO JPN 59.94 31.22 28.72 5.79 5.43 5.82 5.82 5.86 0.00 #20
18 Q Julian Zhi Jie YEE MAS 57.46 30.96 26.50 5.50 4.89 5.36 5.36 5.39 0.00 #24
19 Q Nicola TODESCHINI SUI 56.05 29.52 26.53 5.54 4.89 5.46 5.32 5.32 0.00 #17
20 Q Matteo RIZZO ITA 55.61 28.36 27.25 5.54 5.11 5.68 5.46 5.46 0.00 #28
21 Q Ivan PAVLOV UKR 55.10 28.14 27.96 5.89 5.46 5.54 5.64 5.43 1.00 #29
22 Q Slavik HAYRAPETYAN ARM 54.95 29.27 25.68 5.43 4.68 5.25 5.11 5.21 0.00 #25
23 Q Graham NEWBERRY GBR 54.56 29.34 26.22 5.50 4.89 5.29 5.29 5.25 1.00 #23
24 Q Irakli MAYSURADZE GEO 54.10 28.78 25.32 5.25 4.79 5.14 5.14 5.00 0.00 #8
25 Nicolas NADEAU CAN 53.45 27.67 25.78 5.43 4.82 5.18 5.21 5.14 0.00 #14
26 Sondre ODDVOLL BOE NOR 53.43 27.11 26.32 5.21 5.00 5.32 5.36 5.43 0.00 #16
27 Chih-I TSAO TPE 52.55 25.63 28.92 6.07 5.39 5.89 5.86 5.71 2.00 #32
28 Petr KOTLARIK CZE 51.24 26.77 25.47 5.04 4.75 5.14 5.29 5.25 1.00 #11
29 Simon HOCQUAUX FRA 51.19 24.65 27.54 5.54 5.32 5.57 5.50 5.61 1.00 #27
30 Marco KLEPOCH SVK 50.44 25.26 25.18 4.89 4.68 5.18 5.18 5.25 0.00 #15
31 James MIN AUS 48.69 25.12 23.57 4.57 4.43 4.89 4.82 4.86 0.00 #7
32 Aleix GABARA ESP 46.60 23.07 23.53 4.64 4.50 4.64 4.96 4.79 0.00 #4
33 Larry LOUPOLOVER AZE 45.92 23.99 21.93 4.57 4.00 4.43 4.43 4.50 0.00 #10
34 Nicky OBREYKOV SWE 45.68 23.10 24.58 5.29 4.61 4.82 5.04 4.82 2.00 #13
35 Anton KARPUK BLR 45.67 22.49 23.18 4.68 4.39 4.61 4.86 4.64 0.00 #9
36 Roman GALAY FIN 45.06 22.95 23.11 4.79 4.32 4.57 4.75 4.68 1.00 #2
37 Samuel KOPPEL EST 41.53 18.53 23.00 4.46 4.61 4.43 4.86 4.64 0.00 #5
38 Krzysztof GALA POL 41.00 20.28 20.72 4.43 4.04 4.14 4.25 3.86 0.00 #1
39 Jiri BELOHRADSKY CZE 37.06 17.21 20.85 4.50 3.89 4.21 4.25 4.00 1.00 #3
40 Glebs BASINS LAT 36.62 17.80 20.82 4.36 3.96 3.96 4.36 4.18 2.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Boyang JIN CHN 156.85 90.81 66.04 6.96 6.21 6.64 6.75 6.46 0.00 #19
2 Shoma UNO JPN 147.67 71.33 76.34 7.89 7.32 7.39 7.96 7.61 0.00 #23
3 Sota YAMAMOTO JPN 145.46 79.44 66.02 7.36 5.75 6.79 6.50 6.61 0.00 #17
4 Nathan CHEN USA 143.98 74.76 69.22 6.89 6.79 6.93 7.04 6.96 0.00 #15
5 Daniel SAMOHIN ISR 135.39 70.17 67.22 6.86 6.43 6.71 6.75 6.86 2.00 #18
6 Andrew TORGASHEV USA 133.96 64.96 70.00 7.25 6.75 7.00 7.00 7.00 1.00 #16
7 Adian PITKEEV RUS 133.77 66.91 67.86 7.29 6.61 6.46 6.96 6.61 1.00 #22
8 Deniss VASILJEVS LAT 132.78 63.64 70.14 6.93 6.64 7.11 7.14 7.25 1.00 #14
9 Alexander SAMARIN RUS 131.09 68.59 62.50 6.61 5.71 6.25 6.54 6.14 0.00 #20
10 Alexander PETROV RUS 130.95 65.15 67.80 7.00 6.57 6.61 6.93 6.79 2.00 #24
11 Jin Seo KIM KOR 127.82 64.98 62.84 6.64 5.89 6.25 6.32 6.32 0.00 #21
12 Denis MARGALIK ARG 124.83 64.11 60.72 6.04 5.79 6.32 6.14 6.07 0.00 #12
13 He ZHANG CHN 119.42 57.70 62.72 6.54 6.00 6.18 6.43 6.21 1.00 #13
14 Hiroaki SATO JPN 116.72 59.44 57.28 6.11 5.39 5.82 5.71 5.61 0.00 #10
15 Ivan PAVLOV UKR 115.92 64.14 51.78 5.54 4.96 5.21 5.32 4.86 0.00 #5
16 Irakli MAYSURADZE GEO 114.35 61.49 53.86 5.36 5.18 5.36 5.57 5.46 1.00 #6
17 Roman SADOVSKY CAN 111.63 51.51 60.12 6.21 5.71 5.96 6.18 6.00 0.00 #8
18 Niko ULANOVSKY GER 108.05 56.91 52.14 5.50 4.96 5.18 5.32 5.11 1.00 #9
19 Julian Zhi Jie YEE MAS 102.74 52.60 52.14 5.64 4.89 5.07 5.18 5.29 2.00 #11
20 Graham NEWBERRY GBR 100.38 54.02 46.36 5.04 4.39 4.61 4.75 4.39 0.00 #4
21 Matteo RIZZO ITA 99.01 49.65 50.36 4.96 4.79 5.04 5.32 5.07 1.00 #1
22 Kevin SHUM USA 97.00 45.64 51.36 5.39 5.04 4.96 5.25 5.04 0.00 #7
23 Nicola TODESCHINI SUI 96.51 48.09 48.42 5.21 4.32 4.93 5.00 4.75 0.00 #2
24 Slavik HAYRAPETYAN ARM 80.11 37.41 42.70 4.71 3.89 4.25 4.29 4.21 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Shoma UNO
JPN
232.54 1 2
2 Boyang JIN
CHN
229.70 5 1
3 Sota YAMAMOTO
JPN
215.45 7 3
4 Nathan CHEN
USA
213.85 9 4
5 Adian PITKEEV
RUS
210.71 2 7
6 Alexander PETROV
RUS
206.23 3 10
7 Deniss VASILJEVS
LAT
202.73 8 8
8 Daniel SAMOHIN
ISR
202.39 12 5
9 Jin Seo KIM
KOR
202.25 4 11
10 Andrew TORGASHEV
USA
201.74 10 6
11 Alexander SAMARIN
RUS
201.70 6 9
12 Denis MARGALIK
ARG
187.26 14 12
13 He ZHANG
CHN
186.91 11 13
14 Roman SADOVSKY
CAN
177.99 13 17
15 Hiroaki SATO
JPN
176.66 17 14
16 Ivan PAVLOV
UKR
171.02 21 15
17 Niko ULANOVSKY
GER
170.37 15 18
18 Irakli MAYSURADZE
GEO
168.45 24 16
19 Julian Zhi Jie YEE
MAS
160.20 18 19
20 Kevin SHUM
USA
158.61 16 22
21 Graham NEWBERRY
GBR
154.94 23 20
22 Matteo RIZZO
ITA
154.62 20 21
23 Nicola TODESCHINI
SUI
152.56 19 23
24 Slavik HAYRAPETYAN
ARM
135.06 22 24
Nicolas NADEAU
CAN
FNR 25
Sondre ODDVOLL BOE
NOR
FNR 26
Chih-I TSAO
TPE
FNR 27
Petr KOTLARIK
CZE
FNR 28
Simon HOCQUAUX
FRA
FNR 29
Marco KLEPOCH
SVK
FNR 30
James MIN
AUS
FNR 31
Aleix GABARA
ESP
FNR 32
Larry LOUPOLOVER
AZE
FNR 33
Nicky OBREYKOV
SWE
FNR 34
Anton KARPUK
BLR
FNR 35
Roman GALAY
FIN
FNR 36
Samuel KOPPEL
EST
FNR 37
Krzysztof GALA
POL
FNR 38
Jiri BELOHRADSKY
CZE
FNR 39
Glebs BASINS
LAT
FNR 40