2017 JGP Poland Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 61.00 34.75 26.25 6.79 6.39 6.64 6.50 6.50 0.00 #16
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 59.99 34.68 25.31 6.43 6.14 6.39 6.36 6.32 0.00 #6
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.81 31.91 24.90 6.39 5.96 6.18 6.39 6.21 0.00 #14
4 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 54.43 30.88 24.55 6.21 5.86 6.11 6.29 6.21 1.00 #2
5 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 53.76 29.19 24.57 6.25 5.93 6.14 6.29 6.11 0.00 #11
6 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 51.53 29.48 22.05 5.50 5.14 5.64 5.61 5.68 0.00 #3
7 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN 50.77 29.49 21.28 5.36 5.00 5.39 5.43 5.43 0.00 #15
8 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN 49.13 27.51 21.62 5.46 5.21 5.43 5.54 5.39 0.00 #9
9 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 48.91 29.57 19.34 4.96 4.54 4.79 4.96 4.93 0.00 #8
10 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 47.97 27.74 21.23 5.39 5.07 5.36 5.29 5.43 1.00 #7
11 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 47.69 26.83 20.86 5.32 4.86 5.25 5.39 5.25 0.00 #17
12 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 46.14 25.96 20.18 5.21 4.68 5.11 5.11 5.11 0.00 #13
13 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA 45.93 27.40 19.53 5.18 4.64 4.89 4.89 4.82 1.00 #5
14 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 45.49 26.21 20.28 5.11 4.75 5.14 5.21 5.14 1.00 #4
15 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP 41.88 23.19 19.69 5.00 4.61 5.00 5.04 4.96 1.00 #10
16 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 41.33 22.33 19.00 4.89 4.50 4.79 4.82 4.75 0.00 #12
17 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 40.47 23.25 18.22 4.75 4.39 4.46 4.68 4.50 1.00 #18
18 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 39.59 22.44 17.15 4.46 4.11 4.25 4.32 4.29 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 106.26 53.39 53.87 6.89 6.46 6.79 6.82 6.71 1.00 #18
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 104.81 52.66 53.15 6.61 6.46 6.71 6.61 6.82 1.00 #17
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 102.37 51.91 50.46 6.50 6.07 6.25 6.43 6.29 0.00 #15
4 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 101.35 48.99 52.36 6.50 6.32 6.61 6.61 6.68 0.00 #13
5 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 99.12 52.27 46.85 5.96 5.68 5.86 5.89 5.89 0.00 #14
6 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 92.02 44.99 49.03 6.29 6.07 5.79 6.32 6.18 2.00 #16
7 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN 91.98 48.10 44.88 5.79 5.43 5.54 5.68 5.61 1.00 #11
8 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 89.73 49.29 41.44 5.29 5.11 5.14 5.25 5.11 1.00 #9
9 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 81.58 41.48 41.10 5.46 4.86 5.04 5.21 5.11 1.00 #8
10 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN 81.00 40.71 40.29 5.36 4.82 5.00 5.18 4.82 0.00 #12
11 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA 80.39 42.01 39.38 5.25 4.68 4.86 5.00 4.82 1.00 #6
12 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP 79.66 38.56 41.10 5.07 4.79 5.29 5.18 5.36 0.00 #4
13 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 75.91 38.60 39.31 5.25 4.86 4.57 5.00 4.89 2.00 #7
14 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 74.34 38.79 37.55 4.86 4.54 4.50 4.89 4.68 2.00 #5
15 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 71.52 35.29 39.23 5.18 4.86 4.61 5.11 4.75 3.00 #10
16 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 71.50 35.02 36.48 4.75 4.36 4.54 4.61 4.54 0.00 #2
17 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 69.99 38.18 33.81 4.46 4.00 4.14 4.46 4.07 2.00 #1
18 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 59.60 31.79 30.81 4.11 3.68 3.68 4.07 3.71 3.00 #3

Total

Pl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
167.26 1 1
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN
RUS
164.80 2 2
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT
RUS
159.18 3 3
4 Yumeng GAO / Zhong XIE
CHN
155.11 5 4
5 Audrey LU / Misha MITROFANOV
USA
150.65 6 5
6 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN
RUS
146.45 4 6
7 Jiaying SUI / Yunzhi GUO
CHN
141.11 8 7
8 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
138.64 9 8
9 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA
CHN
131.77 7 10
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI
JPN
127.72 12 9
11 Alexandria YAO / Jacob SIMON
USA
126.32 13 11
12 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
123.88 10 13
13 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL
ESP
121.54 15 12
14 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE
CAN
119.83 14 14
15 Cleo HAMON / Denys STREKALIN
FRA
119.21 11 15
16 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD
SWE
112.83 16 16
17 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON
CAN
110.46 17 17
18 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA
CZE
99.19 18 18

2017 JGP Poland Pairs Preview

Five teams are looking to punch their tickets to the Junior Grand Prix Final in the last pairs event of the season.  Paniflova and Rylov lead the standings with 26 points, with Bokikova and Kozlovskii right behind them with 24 points.

Pavliuchenko and Khodykin earned the gold medal at JGP Belarus.  They earned Level 4 on everything but the twist and death spiral in their short program, but they earned positive GOEs on all of their elements.  Their free skate includes a triple toe + triple toe combination and a throw triple flip.  They only earned a slight negative GOE on their opening triple + triple.  They need a 1st-4th place finish to secure their place in the Final.  There are several scenarios where even a 5th place finish would earn them a trip.  They have the 5th best short program, best free skate, and best total scores.

Kostiukovich and Ialin won the gold medal in their JGP debut in Croatia.  Their short program earned Level 4 for everything except the death spiral, and they only earned a slight negative GOE on the side by side double lutzes.  Their free skate includes a quadruple twist which they completed with positive GOEs.  They also have an extremely difficult side by side combo planned with a triple salchow + single loop + triple salchow combination, although it was deemed under-rotated in places and they had a fall on the element.  They earned a Level 4 on everything but the twist, which earned Level 3.  They can finish as low as 4th place and still earn a trip to the Final.  While their content gives them a huge advantage, their program components suffered slightly and they only finished 3rd in that area in Croatia.  Like their teammates, a 5th place finish could also secure them a spot in the Final under the right circumstances.  They have the 3rd best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Poluianova and Sopot earned a silver medal in Belarus.  Their short program earned Level 4 on everything but the triple twist.  Their free skate was mostly clean with only slightly negative GOEs on the side by side jumps.  They could afford to upgrade their side by side jumps by replacing their double axels with a triple.  They need a medal of any color to qualify for the Final.  They have the 4th best short program, 3rd best free skate, and 5th best total scores.

Gao and Xie won the silver medal, their first career JGP medal, last week in Croatia.  They earned Level 4 on all of their elements in the short program and received positive GOEs on everything except for the side by side double lutz.  Their free skate was overall fairly clean with the only error being a negative GOE on their side by side triple salchow.  They earned Level 4 on everything but the death spiral which earned a Level 3.  Their biggest technical issue is their side by side combination jump, as they only had a double toe + double toe.  They can earn a trip to the Final with a medal of any color.  They have the 2nd best short program, 4th best free skate, and 3rd best total scores.

Alexandrovskaya and Windsor had a disappointing start to their JGP season.  Their short program in Latvia had several Level 3 elements and they even earned a negative GOE on their step sequence.  Their free skate had issues as well with problems on both of their side by side jumps and they received no credit for their pairs spin.  However, they have had more success as seniors, winning the bronze medal last week at Nebelhorn Trophy with personal best scores and qualifying for the Olympics.  While their scores there were much higher than any junior has set this season, the short program has very different elements than what they competed in Nebelhorn and there are more elements in a senior free skate.  They won’t have had much time to adjust back to their junior level programs and there are less technical points on the table. They need a gold medal to guarantee themselves a spot in the Final.  They have the 7th best short program, 9th best free skate, and 8th best total scores.

Lu and Mitrofonav have an outside chance of qualifying for the Final if they win a gold medal here after a career best 5th place finish in Belarus.  Their biggest technical upgrade would be in their levels, as they only earned a Level 2 on their steps and death spiral in the short program and a Level 1 on their twist.  They also had program components in the 5s.  Their free skate had four falls, on all of the jumps in the program.  They have the 9th best short program score.

 

My podium predictions:

Gold: Kostiukovich/Ialin

Silver: Alexandrovskaya/Windsor

Bronze: Pavliuchenko/Khodykin

 

Bios of the competitors:

Alexandrovskaya/Windsor, AUS: They finished 16th at Worlds, 11th at Four Continents, and are the reigning Junior World Champions.  They placed 4th at JGP Latvia.  Their personal best is 190.31.  She is 17 and he is 20.

Levesque/Hudon, CAN

Matte/Ferland, CAN: They placed 9th at Junior Worlds.  They finished 8th at JGP Belarus.  Their personal best is 140.78.  She is 18 and he is 20.

Panetta/Lapointe, CAN: They finished 6th at JGP Belarus.  Their personal best is 123.30.  She is 14 and he is 20.

Gao/Xie, CHN: They are the reigning World Junior Bronze Medalists.  They won silver at JGP Croatia.  Their personal best is 164.96.  She is 16 and he is 19.

Sui/Guo, CHN: They placed 9th at JGP Croatia.  Their personal best is 124.50.  She is 15 and he is 18.

Zhang/Jia, CHN: They finished 7th at JGP Croatia.  Their personal best is 129.85.  She is 13 and he is 17.

Hornakova/Jakubka, CZE: They placed 11th at JGP Latvia.  Their personal best is 110.49.  She is 14 and he is 16.

Hamon/Strekalin, FRA: They placed 14th at Junior Worlds.  They finished 8th at JGP Latvia.  Their personal best is 118.18.  She is 15 and he is 18.

Thomalla/Kunkel, GER: They finished 12th at Junior Worlds.  They placed 10th at JGP Belarus.  Their personal best is 124.94.  She is 14 and he is 18.

Miura/Ichihashi, JPN: They finished 13th at Junior Worlds.  They placed 10th at JGP Latvia.  Their personal best is 120.19.  She is 15 and he is 19.

Kostiukovich/Ialin, RUS: They won gold at JGP Croatia.  Their personal best is 165.48.  She is 14 and he is 19.

Pavliuchenko/Khodykin, RUS: They won gold at JGP Belarus.  Their personal best is 166.24.  She is 14 and he is 18.

Poluianova/Sopot, RUS: They won silver at JGP Belarus.  Their personal best is 162.14.  She is 16 and he is 19.

Gamez/Consul, ESP: They placed 11th at JGP Croatia.  Their personal best is 113.21.  She is 18 and he is 19.

Crafoord/Crafoord, SWE: They placed 12th at JGP Latvia.  Their personal best is 102.24.  She is 16 and he is 16.

Lu/Mitrofanov, USA: They placed 5th at JGP Belarus.  Their personal best is 132.13.  She is 15 and he is 20.

Yao/Simon, USA

2017 JGP Lativa Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 56.12 31.03 26.09 6.71 6.43 6.54 6.61 6.32 1.00 #8
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 55.99 33.77 23.22 5.96 5.64 5.79 5.89 5.75 1.00 #6
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 55.44 30.27 25.17 6.50 6.21 6.07 6.43 6.25 0.00 #3
4 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 52.64 28.50 24.14 5.89 5.86 6.21 6.04 6.18 0.00 #9
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 50.15 27.53 23.62 5.89 5.71 5.89 6.11 5.93 1.00 #12
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 46.26 26.32 20.94 5.32 5.04 5.18 5.43 5.21 1.00 #5
7 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 45.12 24.24 20.88 5.18 5.04 5.25 5.39 5.25 0.00 #10
8 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 44.25 23.77 20.48 5.18 5.00 5.07 5.21 5.14 0.00 #7
9 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN 41.21 23.09 18.12 4.64 4.32 4.57 4.61 4.50 0.00 #1
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 40.08 21.36 19.72 5.07 4.89 4.75 5.07 4.86 1.00 #4
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 39.82 21.11 18.71 4.75 4.64 4.64 4.79 4.57 0.00 #11
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 38.88 20.11 18.77 4.71 4.54 4.71 4.79 4.71 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 103.58 53.07 50.51 6.14 6.11 6.39 6.50 6.43 0.00 #7
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 101.52 52.42 49.10 6.04 6.11 6.18 6.29 6.07 0.00 #11
3 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 98.63 49.59 49.04 6.00 5.93 6.25 6.18 6.29 0.00 #9
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 97.81 46.95 52.86 6.79 6.68 6.32 6.75 6.50 2.00 #12
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 96.06 45.44 50.62 6.57 6.29 6.18 6.39 6.21 0.00 #10
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 83.27 42.65 42.62 5.57 5.29 5.21 5.39 5.18 2.00 #8
7 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN 80.06 43.93 37.13 4.57 4.57 4.61 4.89 4.57 1.00 #1
8 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 74.23 34.88 39.35 5.07 5.00 4.64 5.07 4.82 0.00 #4
9 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 73.75 35.08 39.67 5.18 4.86 4.82 5.11 4.82 1.00 #5
10 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 73.06 33.96 40.10 5.14 5.04 4.82 5.18 4.89 1.00 #6
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 70.67 32.85 37.82 4.75 4.75 4.64 4.96 4.54 0.00 #3
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 63.36 31.72 34.64 4.43 4.29 4.18 4.50 4.25 3.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
RUS
157.51 2 2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
153.93 1 4
3 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
153.73 5 1
4 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
151.50 3 5
5 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW
USA
151.27 4 3
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV
RUS
129.53 6 6
7 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY
CAN
121.27 9 7
8 Cleo HAMON / Denys STREKALIN
FRA
118.18 7 10
9 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI
UKR
118.00 8 9
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI
JPN
114.31 10 8
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA
CZE
110.49 11 11
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD
SWE
102.24 12 12

2017 JGP Latvia Pairs Preview

This is the first pairs event of the season, and it features the most competitive field to date of any event on the Junior Grand Prix circuit.  Despite several heavy hitters, there are still only 12 entrants representing 9 countries and with only four events scheduled for the pairs, it is possible to finish off the medal stand and still have a chance at the Final.

Alexandrovskaya and Windsor had quite the Cinderella season last year.  They finished 8th in their international debut at JGP Czech Republic.  A few weeks later they became the first Australian skaters to win a JGP event when they won gold at JGP Estonia.  They qualified for their first Final and placed 5th.  After finishing just outside the top 10 at Four Continents, they went on to win the Junior Worlds title, the first Australian skaters to win an ISU Championship event.  They will compete at Nebelhorn in a few weeks for a chance to win a spot at the Olympic Games in February.

Boikova and Kozlovskii are the reigning Junior Worlds Silver Medalists.  They won a silver on the Junior Grand Prix and also won a silver at the Junior Grand Prix Final.  They improved little by little throughout the season, scoring 9 points higher at Junior Worlds than they did at their first JGP event.

Walsh and Michaud placed 5th at Junior Worlds.  Their highest finish on the JGP last season was also 5th.  They showed strong progress throughout the season, finishing almost 30 points higher than at their first Junior Grand Prix.

Akhanteva and Kolesov had one JGP assignment last year, placing 7th.  They also took home the silver from the Volvo Open Cup, a B event.

There are pretty clear drop offs between most of the entries at this event, but Alexandrovskaya and Windsor and Boikova and Kozlovskii should make an interesting fight for the top spot.  They finished 1-2 at  Junior Worlds but with only two points between them.  The last time they met head to head was at the JGP Final, where the Russians came out on top by 9 points.  The Russians showed consistency throughout the season with steady improvements while the Australians started with very low scores and made big jumps.  Alexandrovskya and Windsor also have the benefit of additional competition experience, but they are also preparing to compete for an Olympic berth with a slightly modified senior program, so that could effect their junior performance here.

 

My podium predictions:

Gold: Alexandrovskaya/Windsor

Silver: Boikova/Kozlovskii

Bronze: Walsh/Michaud

 

Bios of the competitors:

Alexandrovskaya/Windsor, AUS: They finished 16th at Worlds, 11th at Four Continents, and are the reigning Junior World Champions.  They placed 8th at JGP Czech Republic and won gold at JGP Estonia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they placed 5th.  Their personal best is 164.10.  She is 17 and he is 20.

Choinard/Ostiguy, CAN: This is their international debut.  She is 15 and he is 20.

Walsh/Michaud, CAN: They placed 5th at Junior Worlds.  They finished 11th at JGP Estonia and 5th at JGP Germany last season.  Their personal best is 150.74.  She is 16 and he is 21.

Hornakova/Jakubka, CZE: This is their international debut.  She is 14 and he is 16.

Hamon/Strekalin, FRA: They placed 14th at Junior Worlds.  This is their JGP debut.  Their personal best is 114.68.  She is 15 and he is 18.

Miura/Ichihashi, JPN: They finished 13th at Junior Worlds.  This is their JGP debut.  Their personal best is 120.19.  She is 15 and he is 19.

Akhanteva/Kolesov, RUS: They finished 7th at JGP Czech Republic last season.  Their personal best is 137.35.  She is 14 and he is 16.

Boikova/Kozlovskii, RUS: They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won silver at JGP Russia and placed 4th at JGP Germany last season to qualify for the Junior Grand Prix Final, where they won silver.  Their personal best is 161.93.  She is 15 and he is 17.

Panfilova/Rylov, RUS: This is their international debut.  She is 14 and he is 16.

Crafoord/Crafoord, SWE: This is their international debut.  She is 16 and he is 16.

Smirnova/Darenskyi, UKR: This is their international debut.  She is 13 and he is 16.

Lockley/Prochnow, USA: They finished 12th at JGP Germany last season.  Their personal best is 129.31.  She is 15 and he is 19.

2017 World Junior Championships Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 61.27 35.89 25.38 6.50 6.11 6.43 6.36 6.32 0.00 #11
2 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 59.97 34.86 25.11 6.25 6.00 6.32 6.39 6.43 0.00 #12
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 59.82 34.82 25.00 6.46 6.00 6.32 6.29 6.18 0.00 #14
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 54.63 30.65 23.98 6.07 5.79 6.04 6.00 6.07 0.00 #16
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 53.32 31.11 23.21 5.96 5.61 5.79 5.82 5.82 1.00 #13
6 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 51.93 30.69 21.24 5.32 5.11 5.36 5.36 5.39 0.00 #8
7 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 50.78 28.50 22.28 5.75 5.39 5.50 5.57 5.64 0.00 #10
8 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 50.20 25.92 25.28 6.61 6.14 6.04 6.39 6.43 1.00 #15
9 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 49.20 29.23 19.97 5.21 4.79 5.04 5.00 4.93 0.00 #9
10 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 47.30 28.62 18.68 4.79 4.39 4.71 4.75 4.71 0.00 #3
11 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 46.90 26.81 20.09 5.14 4.75 5.07 5.04 5.11 0.00 #4
12 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 45.80 27.86 18.94 4.93 4.50 4.79 4.79 4.68 1.00 #7
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 44.06 24.20 20.86 5.46 5.07 4.96 5.36 5.21 1.00 #6
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 43.28 25.21 18.07 4.61 4.29 4.61 4.50 4.57 0.00 #1
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 42.29 23.95 18.34 4.68 4.36 4.61 4.64 4.64 0.00 #5
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL ESP 40.07 23.27 16.80 4.25 4.04 4.29 4.21 4.21 0.00 #2

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 107.56 54.20 53.36 6.79 6.32 6.71 6.82 6.71 0.00 #10
2 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 104.16 54.18 50.98 6.57 6.04 6.43 6.54 6.29 1.00 #13
3 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 101.12 50.65 50.47 6.32 6.07 6.43 6.36 6.36 0.00 #15
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 100.66 51.13 49.53 6.39 6.00 6.14 6.32 6.11 0.00 #16
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 98.81 50.31 48.50 5.96 5.82 6.14 6.18 6.21 0.00 #11
6 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 91.06 44.41 47.65 6.14 5.79 5.93 6.04 5.89 1.00 #14
7 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 86.09 48.25 37.84 5.04 4.57 4.75 4.86 4.43 0.00 #8
8 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 85.63 42.83 45.80 5.86 5.68 5.54 5.93 5.61 3.00 #12
9 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 83.43 42.21 42.22 5.29 5.18 5.14 5.46 5.32 1.00 #1
10 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 80.26 43.09 37.17 4.93 4.36 4.61 4.79 4.54 0.00 #6
11 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 77.64 41.28 36.36 4.61 4.32 4.68 4.61 4.50 0.00 #5
12 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 77.51 37.39 42.12 5.36 5.21 5.11 5.39 5.25 2.00 #9
13 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 73.29 33.81 39.48 5.04 4.82 4.89 5.07 4.86 0.00 #7
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 71.40 38.08 33.32 4.32 4.18 4.18 4.21 3.93 0.00 #2
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 67.60 33.81 34.79 4.50 4.07 4.29 4.57 4.32 1.00 #3
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL ESP 65.52 33.36 33.16 4.21 3.93 4.11 4.29 4.18 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
163.98 3 2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
161.93 1 4
3 Yumeng GAO / Zhong XIE
CHN
161.09 2 3
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
157.76 8 1
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
150.74 6 5
6 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
145.69 4 6
7 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
138.95 5 8
8 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM
KOR
135.29 9 7
9 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
128.29 7 12
10 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
127.49 13 9
11 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
126.06 12 10
12 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
124.94 10 11
13 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI
JPN
120.19 11 13
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN
FRA
114.68 14 14
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
109.89 15 15
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL
ESP
105.59 16 16

2016 Junior Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 64.73 37.19 27.54 6.82 6.68 7.04 6.89 7.00 0.00 #2
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 61.38 33.78 27.60 6.96 6.82 6.79 7.04 6.89 0.00 #3
3 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 59.05 33.99 25.06 6.46 6.11 6.29 6.29 6.18 0.00 #1
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 58.75 32.66 26.09 6.61 6.46 6.46 6.57 6.50 0.00 #6
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 57.08 32.39 25.69 6.54 6.25 6.46 6.50 6.36 1.00 #5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 56.78 31.37 26.41 6.61 6.43 6.57 6.79 6.61 1.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 115.90 58.35 57.55 7.18 6.93 7.29 7.25 7.32 0.00 #5
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.38 52.51 54.87 6.96 6.93 6.75 6.86 6.79 1.00 #6
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 100.97 50.89 51.08 6.54 6.25 6.39 6.43 6.32 1.00 #3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.09 47.76 51.33 6.61 6.29 6.36 6.39 6.43 0.00 #4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 84.28 39.82 46.46 6.00 5.64 5.68 6.04 5.68 2.00 #2
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 82.72 37.83 46.89 6.14 5.71 5.57 6.00 5.89 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
180.63 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
167.76 2 2
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
159.72 4 3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
158.14 3 4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
141.36 5 5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
139.50 6 6

2016 JGP Estonia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 64.79 38.81 25.98 6.57 6.32 6.57 6.50 6.50 0.00 #10
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 57.31 34.16 23.15 6.00 5.57 5.86 5.79 5.71 0.00 #8
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 56.98 34.27 22.71 5.71 5.61 5.68 5.75 5.64 0.00 #9
4 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.34 33.46 22.88 5.89 5.54 5.68 5.79 5.71 0.00 #12
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 55.46 32.78 22.68 5.71 5.54 5.68 5.71 5.71 0.00 #3
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 50.37 29.96 20.41 5.21 5.07 5.07 5.11 5.04 0.00 #2
7 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 48.68 28.73 19.95 5.07 4.82 5.11 5.00 4.93 0.00 #1
8 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 46.85 26.43 20.42 5.21 4.96 5.18 5.04 5.14 0.00 #11
9 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 46.46 26.20 20.26 5.07 5.00 5.14 5.07 5.04 0.00 #13
10 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 44.51 25.12 20.39 5.18 4.93 5.00 5.18 5.21 1.00 #6
11 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 44.02 26.62 17.40 4.50 4.18 4.29 4.46 4.32 0.00 #4
12 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 42.41 23.15 19.26 4.79 4.68 4.86 4.86 4.89 0.00 #7
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 37.93 22.34 16.59 4.21 4.00 4.18 4.18 4.18 1.00 #5
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 35.33 20.05 15.28 3.93 3.71 3.75 4.00 3.71 0.00 #14

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 102.28 55.13 47.15 6.04 5.82 5.79 5.96 5.86 0.00 #11
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.64 52.04 47.60 6.04 5.79 5.96 6.00 5.96 0.00 #13
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 93.91 46.29 48.62 6.25 6.00 5.89 6.14 6.11 1.00 #12
4 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 91.68 47.54 45.14 5.75 5.46 5.57 5.68 5.75 1.00 #10
5 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 85.42 41.94 43.48 5.46 5.32 5.50 5.46 5.43 0.00 #8
6 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 83.66 45.44 38.22 4.86 4.64 4.82 4.75 4.82 0.00 #1
7 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 83.01 35.89 50.12 6.50 6.36 5.82 6.46 6.18 3.00 #14
8 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 82.37 42.88 41.49 5.36 5.11 5.07 5.25 5.14 2.00 #9
9 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 80.07 40.02 40.05 5.00 4.82 4.79 5.21 5.21 0.00 #6
10 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 78.84 38.91 40.93 5.36 4.93 5.07 5.18 5.04 1.00 #7
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 76.37 38.49 39.88 5.29 4.79 4.82 5.07 4.96 2.00 #5
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 74.93 37.40 39.53 5.07 4.89 4.75 5.07 4.93 2.00 #4
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 67.66 35.82 31.84 4.18 3.86 4.04 4.00 3.82 0.00 #3
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 64.26 32.29 31.97 4.11 3.86 3.96 4.11 3.93 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
159.26 3 1
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
156.95 2 2
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
150.25 4 3
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
147.80 1 7
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
147.14 5 4
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
132.74 6 8
7 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE
USA
132.27 8 5
8 Yue HAN / Yongchao YANG
CHN
127.52 7 10
9 Hannah DAWSON / Christian REEKIE
CAN
126.07 12 6
10 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY
USA
124.09 11 9
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
122.83 9 11
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA
ITA
119.44 10 12
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
105.59 13 13
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN
ESP
99.59 14 14