2018 Midwestern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 15 Hanna Harrell, Dallas FSC 1 65.43 1 123.62 189.05
2 13 Jenna Shi, Arctic FSC 4 53.17 2 108.59 161.76
3 12 Pooja Kalyan, Ozark FSC 2 56.34 4 95.01 151.35
4 14 Angelina Huang, St. Peters FSA 3 53.61 3 97.10 150.71
5 11 Shannon Porter, Broadmoor SC 5 47.15 5 81.78 128.93
6 7 Tori Bennett, Mentor FSC 6 45.71 6 81.67 127.38
7 10 Emily Soto, Wisconsin FSC 7 42.70 9 75.42 118.12
8 6 Aurelia Perkins, Centennial 7k SC 10 38.96 7 79.08 118.04
9 5 Anissa Maravilla, DuPage FSC 14 37.43 8 75.71 113.14
10 3 Karina Nance, Skokie Valley SC 11 38.81 10 73.75 112.56
11 1 Sonja Hilmer, Centennial 7k SC 13 37.91 11 73.16 111.07
12 9 Lily Miller, Wisconsin FSC 9 39.64 12 68.59 108.23
13 8 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 8 42.62 14 63.21 105.83
14 4 Laiken Lockley, DuPage FSC 12 38.75 13 66.54 105.29
15 2 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 15 37.19 15 60.07 97.26

2017 US Nationals Novice Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Angelina Huang, St. Peters FSA 2 48.66 2 94.53 143.19
2 9 Ting Cui, Baltimore FSC 3 47.63 1 95.05 142.68
3 7 Pooja Kalyan, Ozark FSC 5 47.35 4 84.42 131.77
4 11 Alysa Liu, St. Moritz ISC 1 48.89 6 82.79 131.68
5 12 Alyssa Rich, Dallas FSC 4 47.47 5 83.42 130.89
6 1 Hanna Harrell, Dallas FSC 10 39.24 3 87.45 126.69
7 4 Isabella Miller, Salt Lake Figure Skating 8 43.26 7 78.19 121.45
8 10 Ilana Sherman, SC of New York 6 45.16 9 72.56 117.72
9 2 Audrey Shin, SC of New York 9 40.12 8 75.80 115.92
10 3 Emma Coppess, All Year FSC 7 43.44 10 67.35 110.79
11 6 Lily Sun, Peninsula SC 12 36.48 11 65.89 102.37
12 5 Analise Gonzalez, SC of Boston 11 37.71 12 59.74 97.45

Huang making history in home state

Photo Credit St. Peters Figure Skating Association

You likely haven’t heard of the St. Peters Figure Skating Association.  St. Peters is situated about 30 minutes outside St. Louis, Missouri and only 3.5 hours from Kansas City.  Angelina Huang became the first solo skater from that club to compete at sectionals and the first to qualify for nationals just two seasons ago.  She just missed the podium in 2015, finishing 5th in juvenile.  She is the reigning Intermediate Ladies Pewter Medalist.  She won gold at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify to compete in Kansas City as a novice.

With a diverse background, upgraded spins and jumps and a mental toughness earned last season, Huang will attempt to make history and make the podium again in her home state.

 

How did you get involved with skating?

My parents let me try every sport when I was young and I fell in love with figure skating.

How would you describe yourself as a skater?
I am determined no matter what the outcome is.
 
Tell me about yourself outside of skating.
I’m an online student in 10th grade. I love hanging out with my friends and reading books during my free time.

Photo Credit St. Peters Figure Skating Association

Tell me about your programs this season.

My short program music is a jazzy piece from ‘Who Framed Roger Rabbit’.  It’s fun and entertaining, and I really enjoy skating to it.  I selected music from ‘Kung Fu Panda 3’ for my freeskate.  There are definitely harder elements in this program, and it’s quite challenging.
What is the most difficult element for you in your programs? What is your favorite element to complete?
For my short program, my hardest element isn’t a technical element.  It’s being able to perform and get the judges and audience into my program.  I love it when I see the rare smile on the judges’ faces.  In my freeskate, my 3Lz + 1L + 3S is a struggle for me.  I always feel accomplished even if the rest of the program wasn’t so great.
Most of the other ladies competing in novice ladies come from clubs with a lot of name recognition.  You were the first solo skater to even qualify for sectionals from your club.  What is like to be a trailblazer for the St. Peters Figure Skating Association?
It’s a big honor. My rink was mainly an ISI rink when I started skating.  Only a handful of skaters did USFSA.  My first coach told me to try it out, and when I was nine, I participated in my first USFSA competition.  Today, we have so many new USFSA participants.  I’m happy that I helped my club and rink grow.  I hope I continue to inspire many in my club and rink.
What advice would you give to skaters who come from clubs that haven’t historically sent skaters to nationals?
You don’t have to be from a big club with a big name to be good.  Take pride in representing your club.  You are making history in and for your club.
Tell me about your club and coaches and how they’ve helped get you to where you are today.

Photo Credit St. Peters Figure Skating Association

First of all, big shoutout to one of my coaches, Kelsey Himmel.  She’s played a big part with getting through my mental struggles.  She has the experience of competing herself, and knows what we go through.  I have been training part time in Colorado Springs with Damon Allen and Christine Krall.  Though I just started with them a few weeks before this season’s regionals, they have helped me improve in such a short time.  I thank my club, SPFSA, for their love and support.  They are always checking up on me, and they care about my status.  I am so happy to be representing them.
 
What are you looking forward to most about having nationals in your home state?
It’s comforting to know that you’re so close to home.  I know some of my friends will be there to cheer me on.  I’m excited that I was able to make it to this nationals because it’s in my home state.
 
You claimed your first national medal last season, finishing 4th as an intermediate.  What was that experience like?
I was really nervous, and I believe because of that, I wasn’t able to perform my best in my short. Unfortunately, I ended up in a disappointing tenth.  Afterwards I wasn’t so nervous.  I felt like I had no chance of making it on the podium.  I told myself that I had nothing to lose.  Right before I got in the ice for my free skate, I told my coaches, “I’ve got this. I just want to enjoy myself out there. I’ll be happy no matter what when I hit my ending pose.”  And because of that attitude going into the free skate, I was able to skate a clean program and place second in the free skate.  My takeaway from last season’s nationals is not to worry about the result, but to skate in the present like it was your last chance to shine.
 
Your performance at nationals last year earned you an invite to the US Challenge Skate where you won bronze as a novice.  What did you learn from that competition?
The seminars were wonderful.  I took back with me a lot of new information from that competition.  The seminars brought you closer to your competitors.  It made me look at them as my friends, and not as a competitor/enemy.  The whole camp is a great experience.
 

Photo Credit St. Peters Figure Skating Association

Your dance training is very diverse.  Do you feel that opens up more avenues for you as a skater?

I’ve been dancing since I was four.  I did ballet, jazz, tap, hip hop, contemporary, modern, and freestyle.  It really helps me to feel the music.  This year I selected two very different pieces.  One is jazz and the other one is Chinese/Kung Fu.  The previous season I chose a Spanish piece and a softer, more delicate piece.  It helps me show that I am capable of skating to different types of music.  I always try to pick music that people haven’t heard on the ice, or uncommon skating music.  That way I create something new for the judges to hear and watch.
 
Have you made any changes to your programs for nationals?
Yes. I’ve added more difficult jumps to my free skate. In addition, I’ve created and rearranged my spins to help me with Level 4s.
 
What are your goals for nationals? For next season?
My goal for nationals is just to do my best.  This whole season has been really rough.  I went through a lot of changes, so I wasn’t expecting to do very well.  I’m very happy to have made it to nationals, and get another chance to prove myself as a skater.  For next season, I would like to get my triple + triple combinations consistent, and to improve my PCS.

2017 US Nationals Novice Ladies Preview

This is a relatively new group to the nationals scene.  As a group, they have 6 national medals.  This group features none of the competitors from novice last season and the 1st, 3rd, 4th, 8th, 12th finishers from the intermediate level.  The reigning Juvenile Silver Medalist is also making a big jump up to compete at this event.  Four ladies have qualified for nationals for the first time.  Despite this, some of these ladies are attempting senior level content with multiple triple + triple combinations.  The Novice Ladies short program will be held on Monday, January 16th, with the free skate on Tuesday, January 17th.

Like the men, novice ladies receive a one point bonus for completing triples and triple + triple combinations.  So those with the greatest variety of triples have the biggest likelihood of landing on the podium.

Pooja Kalyan has the best total score from the qualifying events.  She won the bronze medal at Golden Bear, an international competition, as a novice.  While she is only 14 years old, she is a bit of a veteran for this event as she competed as a novice two years ago, placing 9th.  She is the only one in the field with previous experience competing at this level in singles skating, giving her a bit of an advantage.  Her free skate includes a triple flip, triple lutz + double toe, triple salchow, triple flip + double axel, triple lutz and triple toe + double toe giving her a base jump value of 41.43.  She impressively earned Level 4 on all of her spins at sectionals, but only earned a Level 2 on her steps.  Her GOE netted her 6 points and her program components were fairly solid ranging from 5.00-5.65.  Because of her international competition, she did not have to compete at regionals but her summer competition performances were good enough to earn her the extremely rare international novice assignment.

Isabella Miller has the 2nd best total score, just fractions of a point behind Kalyan.  Her strategy is a bit different than the other top competitors at this event.  Her free skate layout includes triple toe + double toe, triple loop, double axel + single loop + triple salchow, triple salchow + double toe, triple toe, and double axel.  Her jump base value is only 35.96, significantly lower than many of the other ladies here.  However, she earned Level 3 and 4 on all of her spins and Level 3 on her steps.  Her free skate GOEs were all positive at sectionals earning her 6 points.   She also has the highest program components, ranging from 5.00-6.00.  Miller won her sectional competition, despite losing the free skate on the technical side by a whopping 9 points.  She won the program components by 5 points and was able to use the same strategy in her short program to win overall.  Because her content is not as difficult, there is less risk as well and the clean routine allows her to focus on the in betweens and the total performance, raising her GOEs and PCS.  However, she cannot afford to miss anything as she needs every technical point she can get.  She scored 10 points less at regionals than she did at sectionals.

Hanna Harrell has the 5th best total score, set at regionals.  She won a silver medal as a juvenile skater last season, and completely skipped the intermediate level to qualify as a novice for this event.  Her free skate includes a triple lutz + double toe (singled at sectionals), triple lutz, triple flip (under-rotated), triple salchow (downgraded), triple flip + double toe + double loop, and double axel + double loop giving her a base jump value of 40.34.  While she has a good variety of triples in her arsenal, she does have some difficulty completing those triples cleanly.  Her score at sectionals was only 7 points lower than her regional score, even though she made mistakes on nearly all her jumping passes in the free skate at that event.  She did earn Level 3s and 4s on her spins and an impressive Level 4 on the step sequence in her sectionals free skate.  Her GOE netted her 4 points and her PCS was impressive, ranging from 5.00-5.40, especially considering she skipped a level.

Alysa Liu has the 3rd best total score, improving 16 points between regionals and sectionals.  She is the reigning Intermediate Champion.  She has some of the most difficult content planned at this event.  Her short program is senior level jump content with a triple lutz + triple toe and a triple flip.  Her free skate includes a triple lutz + triple toe, triple flip + single loop + triple salchow, triple loop (under-rotated at sectionals), triple lutz, triple flip + double toe and a double axel.  Her jump base value is 49.19 with the first two jumping passes each worth over 12 points.  She earned Level 3 and 4 on her spins and Level 3 on her steps with GOEs earning her 3 points.  Her PCS is one of her downfalls, only ranging from 4.56-5.19.  She lost out to Isabella Miller at sectionals despite the fact that her planned jumping content in the free skate has a base value 14 points higher.  She largely skated a clean free skate at sectionals, but she missed her triple + triple in the short and did not have enough points on the PCS side to overcome the deficit.

Angelina Huang has the 4th best total score, but it was set at regionals.  She won the pewter medal as an intermediate last season.  Sectionals was a bit of a rough event for her, scoring 23 points higher than the mark she set earlier in the season.  Her planned free skate content includes a triple flip, triple lutz (fall at sectionals), triple flip + double toe, triple salchow + single loop + double flip, triple lutz + double toe, and double axel.  Her planned jump content has a base value of 40.80.  At sectionals she also earned a Level 1 on one of her spins and lost 3 points from GOE.  Her program components suffered, ranging from 4.25-4.75.  She’s a bit of a scrappy skater though and she seems to always find a way to wind up on the podium.

Audrey Shin has the 6th best total score.  She won the silver medal at Golden Bear, an international competition, as a novice.  Her biggest challenge this season has been to put together two clean programs at a single event.  If you took her best short program and best free skate score from regionals and sectionals and combined them, she would have the best score by 5 points, instead of the 6th best score.  She has also beat Kalyan in head to head competition in front of international judges.  The international assignment in and of itself speaks to her talent.  Not only is it extremely rare for USFSA to send out novice level skaters on international assignments, Shin has not competed at nationals since 2014 when she finished 9th as a juvenile.  At only 12 she has lots of potential, and if she can put everything together she’ll win this event.  Like Liu, she has senior level jump content with a triple lutz + triple toe and a triple flip in her short program.  Her free skate includes a triple lutz + triple toe, double axel, triple flip + double toe + double loop, triple loop, triple lutz (under-rotated at sectionals) + double toe (singled), and triple flip (under-rotated).  Her base jump value is 47.51.  Really the only different between her planned technical content and that of Alysa Liu is that Liu has the three jump combo set up to include two triples so she gets an extra two points in bonus.  She had decent program components at sectionals, earning between 4.70 and 5.35.  Her scores at sectionals and regionals were almost identical, because she had errors in different programs at each event.  The biggest question for her is going to be is if this is a sign of consistency that she can’t skate both programs cleanly or was this just part of the process leading up to nationals where she’ll put everything together.

Alyssa Rich has the 7th best total score, set at regionals, but she only scored about 5.5 points less at sectionals.  She is the reigning Intermediate Bronze Medalist.  Her planned free skate content includes a triple toe, triple flip, triple salchow, triple salchow + double toe + double loop (under-rotated at sectionals), triple toe + double toe, and double axel + double loop giving her a base jump value of 37.56.  She earned Level 3s and 4s on her spins and Level 3 on her steps with 3 points earned from GOE.  Her program components ranged from 4.60-4.95.  She was fairly consistent and clean between events, but her biggest issue with reaching the podium is that she doesn’t have the difficult jumps to have the base value of some of the other skaters and her performance quality isn’t there yet to offset the technical side.  She’ll definitely be in the mix, but might need some help to break into the top 4.

Emma Coppess qualified for nationals in the singles event for the first time, but she is the reigning Novice Pairs Pewter Medalist and will also be competing in junior pairs at this nationals.

While novice is always a difficult level to predict the medalists, this is an especially difficult task for this group of skaters.  Most of these ladies lack experience, either moving up from intermediate or qualifying for nationals for the first time.  There are also several different strategies in play: the stronger technical side with the big risk but the greater reward or the easier program with a focus on skating cleanly and creating a full package.  With both options mistakes can be costly as no one really has the advantage in both areas yet and can afford to leave some points behind.

My podium predictions:

Gold: Pooja Kalyan

Silver: Isabella Miller

Bronze: Audrey Shin

Pewter: Alysa Liu

 

Bios of the competitors:

Emma Coppess: She represents the All Year Figure Skating Club.  She won gold at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 7th best short program, 9th best free skate and 9th best total scores.

Ting Cui: She represents the Baltimore Figure Skating Club.  She is the 2015 Intermediate Pewter Medalist.  She won gold at South Atlantic Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best free skate and 10th best total scores.

Analise Gonzalez: She represents the Skating Club of Boston.  She won silver at New England Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Hanna Harrell: She represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the reigning Juvenile Girls Silver Medalist.  She won gold at Southwestern Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 3rd best short program, 6th best free skate and 5th best total scores.

Angelina Huang: She is 14 years old and represents the St. Peters Figure Skating Association.  She is the reigning Intermediate Pewter Medalist and finished 5th in juvenile in 2015.  She won gold at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 6th best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Pooja Kalyan: She is 14 years old and represents the Ozark Figure Skating Club.  She finished 9th in novice in 2015, 10th in intermediate in 2014 and 5th in juvenile in 2013.  She won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 4th best short program, 2nd best free skate and best total scores.

Alysa Liu: She is 11 years old and represents the St. Moritz Ice Skating Club.  She is the reigning Intermediate Champion.  She won silver at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best short program, best free skate and 3rd best total scores.

Isabella Miller: She is 14 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  She finished 8th in intermediate last season and is the 2015 Juvenile Pewter Medalist.  She won gold at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 2nd best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

Alyssa Rich: She represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the reigning Intermediate Bronze Medalist.  She won silver at Southwestern Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 5th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Ilana Sherman: She represents the Skating Club of New York.  She finished 12th in intermediate last season.  She won silver at North Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Audrey Shin: She is 12 years old and represents the Skating Club of New York.  She finished 9th in juvenile in 2014.  She won gold at North Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Lily Sun: She represents the Peninsula Skating Club.  She won bronze at Central Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 9th best short program and 8th best total score.

2017 Midwestern Sectionals Novice Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Pooja Kalyan, Ozark FSC 1 51.59 1 99.37 150.96
2 13 Hanna Harrell, Dallas FSC 2 49.43 2 88.38 137.81
3 10 Alyssa Rich, Dallas FSC 3 45.58 3 85.96 131.54
4 8 Angelina Huang, St. Peters FSA 6 41.19 4 81.02 122.21
5 9 Jenna Shi, Arctic FSC 4 44.17 6 73.77 117.94
6 5 Rachel Men, Skokie Valley SC 7 40.61 5 76.15 116.76
7 12 Samantha Lang, Detroit SC 5 42.60 7 70.88 113.48
8 2 Wren Warne-Jacobsen, St. Paul FSC 10 35.16 9 61.40 96.56
9 7 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 9 38.54 10 55.23 93.77
10 3 Anissa Maravilla, DuPage FSC 13 31.30 8 61.73 93.03
11 1 Tori Bennett, Mentor FSC 12 32.67 11 52.75 85.42
12 6 Kristie Me, Dallas FSC 8 39.24 12 42.98 82.22
WD Akane Eguchi, Dallas FSC 11 34.91

2017 Upper Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 15 Macie Rolf, Illinois Valley FSC 51.74
2 14 Abby Slovin, DuPage FSC 49.39
3 12 Vicka Khrabatyn, Northern Ice SC 49.38
4 11 Jessica Martinelli, Duluth FSC 48.20
5 8 Hannah Lofton, Skokie Valley SC 47.93
6 16 Ria Basu, Chicago FSC 44.22
7 9 Jolee Reese, Creve Coeur FSC 42.74
8 6 Elizabeth Wangley, St Peters FSA 42.39
9 4 Faith Olczak, DuPage FSC 40.71
10 7 Alyssa Hurley, St Paul FSC 40.25
11 13 Strauss Schneider, Northern Ice SC 38.86
12 2 Amy Li, St Peters FSA 38.77
13 1 Meghan Gregory, Northern Ice SC 36.27
14 5 Sydney Dorvil, Braemar-City of Lakes FSC 35.51
15 10 Mia Cittadine, Northern Ice SC 34.10
16 3 Emily Yang, Skokie Valley SC 31.85

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 23 Ariela Masarsky, DuPage FSC 1 43.91 6 63.23 107.14
2 22 Samantha Liker, DuPage FSC 2 40.17 2 64.89 105.06
3 21 Calista Choi, Skokie Valley SC 4 35.82 1 68.56 104.38
4 20 Sunny Choi, Northern Blades NSC FSC 3 36.02 5 63.92 99.94
5 24 Zoe Parrilli, Northern Ice SC 5 34.97 4 64.59 99.56
6 14 Isabelle Inthisone, FSC of Madison 8 32.16 3 64.83 96.99
7 13 Grayson Baginski, Northern Ice SC 7 32.92 7 58.88 91.80
8 19 Abbie Symanietz, St Paul FSC 6 34.22 10 55.23 89.45
9 15 Mia Hackworth, Illinois Valley FSC 9 31.96 9 56.12 88.08
10 17 Lauren Teubner, Northern Ice SC 10 29.68 8 56.13 85.81
11 18 Abbygail Johnson, Skokie Valley SC 12 28.74 11 53.73 82.47
12 16 Colette Jackson, Glenwood FSC 11 29.26 12 52.86 82.12
13 10 Elyse Wiese, Skokie Valley SC 13 28.64 14 49.06 77.70
14 9 Olivia Yoshioka, Northern Ice SC 15 25.64 13 49.21 74.85
15 7 Dani Reiser, Northern Blades NSC FSC 17 24.77 15 47.52 72.29
16 12 Casi Reiser, Northern Blades NSC FSC 14 27.59 20 42.81 70.40
17 3 Sadie Gibbs, Starlight Ice Dance Club 21 24.39 16 45.71 70.10
18 2 Alesya Merkepel, Wisconsin FSC 19 24.75 17 45.35 70.10
19 4 Kathleen Martinus, St Paul FSC 20 24.72 18 45.32 70.04
20 5 Tyra Schmalzbauer, Northern Blades NSC FSC 22 24.26 19 44.13 68.39
21 11 Deena Alsabbah, Cutting Edge FSC 16 25.29 21 42.74 68.03
22 8 Logan Mahoney, FSC of Bloomington 18 24.76 23 40.78 65.54
23 6 Payton Winke, Rockford SC 23 22.89 22 41.77 64.66
24 1 Alyssa Dunn, Chicago FSC 24 22.29 24 32.67 54.96

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Angelina Huang, St Peters FSA 1 49.80 1 95.56 145.36
2 16 Wren Warne-Jacobsen, St Paul FSC 2 48.57 2 80.08 128.65
3 11 Rachel Men, Skokie Valley SC 3 41.60 3 79.04 120.64
4 15 Anissa Maravilla, DuPage FSC 4 37.31 4 72.94 110.25
5 12 Laiken Lockley, DuPage FSC 6 36.08 7 59.24 95.32
6 8 Samantha Dreyer, Skokie Valley SC 7 33.39 6 60.02 93.41
7 7 Rachael Wall, Skokie Valley SC 9 32.79 5 60.05 92.84
8 13 Haley Briesch, Eden Prairie FSC 5 36.19 10 55.54 91.73
9 10 Alexeia Gorecki, DuPage FSC 10 32.57 9 56.15 88.72
10 3 Haley Vihnanek, Glenwood FSC 13 30.28 8 56.55 86.83
11 6 Ambryn Meehan, DuPage FSC 11 31.13 12 54.84 85.97
12 2 Amber Jacobsen, Northern Ice SC 12 30.59 13 54.56 85.15
13 1 Mirella Strieleman, Skokie Valley SC 16 28.80 11 55.51 84.31
14 4 Faith Nguyen, Northern Ice SC 15 28.93 14 53.68 82.61
15 9 Christina Tenzin, Skokie Valley SC 8 32.99 16 48.69 81.68
16 5 Sophie Leither, Elk River FSC 14 29.60 15 48.80 78.40

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Diana Zhu, St Paul FSC 1 49.56 2 80.98 130.54
2 9 Maxine Marie Bautista, DuPage FSC 4 43.76 1 85.83 129.59
3 12 Madalyn Moree, Starlight Ice Dance Club 2 48.94 3 77.36 126.30
4 7 Eliana Biggers, Northern Ice SC 5 43.04 5 76.17 119.21
5 8 Sarah Nunez, DuPage FSC 6 40.96 4 76.17 117.13
6 11 Taylor Morris, Skokie Valley SC 3 44.91 6 71.15 116.06
7 3 Emily Soto, Wisconsin FSC 7 38.79 8 68.55 107.34
8 2 Kelsie Olono, Skokie Valley SC 9 37.39 7 68.93 106.32
9 1 Carly Leonard, DuPage FSC 8 37.62 9 61.46 99.08
10 4 Karina Nance, Skokie Valley SC 10 36.58 10 60.46 97.04
11 6 Sophia Pearson, Skokie Valley SC 12 34.16 11 56.11 90.27
12 5 Nicole Farolan, Northern Ice SC 11 34.30 12 55.21 89.51

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Bradie Tennell, Wagon Wheel FSC 1 53.16 1 113.30 166.46
2 13 Lauren Townsend, DuPage FSC 2 39.10 2 72.41 111.51
3 15 Maria Kalina, Starlight Ice Dance Club 5 34.22 3 69.68 103.90
4 17 Cailey Olono, Skokie Valley SC 4 34.56 5 66.62 101.18
5 9 Juliana Welter, Braemar-City of Lakes FSC 9 30.23 4 68.37 98.60
6 14 Sophie LeMieux, Greater Green Bay FSC 3 36.76 9 59.84 96.60
7 11 Natalie Motley, DuPage FSC 10 29.79 6 60.96 90.75
8 16 Francesca Siracusano, Northern Ice SC 6 32.14 10 58.26 90.40
9 10 Annika Hall, Duluth FSC 8 30.49 8 59.85 90.34
10 8 Jessica Goble, Heart Of Illinois SC 11 28.36 11 57.35 85.71
11 5 Alexis Le, Northern Ice SC 15 23.58 7 60.10 83.68
12 2 Sarah Moss, Shattuck – St Mary’s 17 21.10 12 47.44 68.54
13 3 Kristina Zaslavskaya, Shattuck – St Mary’s 14 24.39 13 44.06 68.45
14 1 Kelly Medd, Starlight Ice Dance Club 16 22.91 14 43.85 66.76
15 4 Linnea Seline, FSC of Bloomington 13 24.50 15 39.97 64.47
16 6 Ariana Grymski, DuPage FSC 7 32.11 16 23.47 55.58
WD Julia Hussian, FSC of Bloomington 12 25.94
WD Makala Arn, Rockford SC
WD Ariana Kedoin, St Paul FSC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 9 Daniel Martynov, Northern Ice SC 46.88
2 12 Joseph Klein, Skokie Valley SC 44.58
3 3 Anthony Mugg, DuPage FSC 35.71
4 5 Aidan Bell, Skokie Valley SC 34.65
5 6 Zachary Yoshioka, Northern Ice SC 34.19
6 10 Ethan Peal, Skokie Valley SC 34.18
7 8 Maximilian Lai, Northern Ice SC 29.08
8 7 Daniel Borisov, Eden Prairie FSC 28.83
9 14 Timothy Bergal, Central Iowa FSC 28.56
10 1 J-Arh Doromal, Heart Of Illinois SC 27.60
11 15 William Church, Heart Of Illinois SC 27.49
12 16 Henry Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 26.92
13 11 Garrett Hollihan, Starlight Ice Dance Club 25.61
14 4 Benjamin Kane, Northern Ice SC 23.94
15 2 Anton Yakunin, Central Iowa FSC 22.18
16 13 Gabriel Martinez, Skokie Valley SC 20.52

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 1 35.03 1 64.32 99.35
2 13 Payton Winkler, Greater Green Bay FSC 2 31.88 2 58.42 90.30
3 6 Trevor Bucek, Northern Ice SC 6 26.91 3 56.71 83.62
4 11 Victor Shi, Skokie Valley SC 3 30.49 4 52.73 83.22
5 9 Paul Egebrecht, DuPage FSC 4 28.68 5 52.13 80.81
6 5 Collin Motley, DuPage FSC 7 25.92 6 47.39 73.31
7 7 Jim Wang, St Paul FSC 9 22.99 7 46.68 69.67
8 12 Jan William Eraker, FSC of Madison 5 28.40 8 40.76 69.16
9 8 Alexander Gach, Skokie Valley SC 8 24.41 9 36.02 60.43
10 2 Jaden Schwab, St Paul FSC 10 21.16 10 35.36 56.52
11 3 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 11 17.42 11 33.26 50.68
12 1 Ethan Kampelman, Creve Coeur FSC 12 16.07 12 24.85 40.92
13 4 Jordan Gillette, Ames FSC 13 13.39 13 17.93 31.32

Novice Men

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jonathan Yang, St Paul FSC 1 53.32 1 100.51 153.83
2 6 Joonsoo Kim, DuPage FSC 2 47.59 2 93.12 140.71
3 8 Alex Wellman, Central Illinois FSC 4 42.68 3 91.46 134.14
4 7 Henry Lai, Northern Ice SC 3 43.34 6 55.77 99.11
5 2 David Kaufmann, Rochester FSC 5 35.90 5 60.90 96.80
6 3 Paul Stipinas, Northern Ice SC 6 33.56 4 61.24 94.80
7 4 Kevin Lee, FSC of Madison 7 25.15 7 44.65 69.80
8 1 Lucas Rosa, DuPage FSC 8 21.85 8 44.07 65.92

2016 US Nationals Intermediate Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Alysa Liu, St. Moritz ISC 1 40.24 4 70.00 110.24
2 10 Sophia Chouinard, Panthers FSC 3 39.02 3 70.95 109.97
3 6 Alyssa Rich, Dallas FSC 11 36.57 1 72.39 108.96
4 3 Angelina Huang, St. Peters FSA 10 36.70 2 71.48 108.18
5 11 Jacqueline Lee, All Year FSC 2 39.14 5 67.86 107.00
6 4 Audrey Lu, Dallas FSC 9 36.71 6 65.48 102.19
7 9 Wren Warne-Jacobsen, St. Paul FSC 6 38.53 8 63.35 101.88
8 2 Isabella Miller, Salt Lake Figure Skating 7 37.65 9 61.64 99.29
9 7 Vanessa Chen, Peninsula SC 4 38.68 10 59.96 98.64
10 1 Nikolett Albrechtovics, North Jersey FSC 12 32.79 7 64.57 97.36
11 5 Paxton James, Panthers FSC 8 37.20 11 59.85 97.05
12 12 Ilana Sherman, SC of New York 5 38.67 12 57.80 96.47

Midwestern Sectionals Intermediate Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Alyssa Rich, Dallas FSC 3 36.90 1 68.12 105.02
2 12 Wren Warne-Jacobsen, St Paul FSC 1 38.18 2 66.47 104.65
3 11 Angelina Huang, St. Peters FSA 2 38.03 3 64.64 102.67
4 9 Audrey Lu, Dallas FSC 4 36.50 4 64.63 101.13
5 10 Ariela Masarsky, DuPage FSC 6 35.49 6 58.00 93.49
6 8 Rachel Men, Skokie Valley SC 5 35.61 7 57.48 93.09
7 1 Lauren Hylander, Dallas FSC 7 33.95 5 58.03 91.98
8 5 Winter Deardorff, Northern Kentucky SC 8 31.43 8 56.22 87.65
9 6 Caroline Harris, Nashville FSC 10 30.04 9 55.57 85.61
10 3 Akane Eguchi, Dallas FSC 9 30.95 11 50.26 81.21
11 4 Braedyn Miller, Lansing SC 11 29.38 10 50.85 80.23
12 2 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 12 26.41 12 50.23 76.64

2015 US Nationals: Juvenile Ladies Free Skate Results

Place Start Name Score
1 5 Sophia Chouinard, Panthers FSC 52.81
2 6 Emilia Murdock, SC of New York 50.01
3 1 Jacqueline Lee, All Year FSC 49.72
4 10 Isabella Miller, Murray Silver Blades FSC 49.22
5 11 Angelina Huang, St. Peters FSA 48.84
6 2 Madeleine Weiler, SC of Boston 48.16
7 12 Audrey Lu, Dallas FSC 45.58
8 4 Nikolett Albrechtovics, North Jersey FSC 45.35
9 7 Paxton James, Stars FSC of Texas 43.69
10 8 Kaia Culotta, All Year FSC 42.89
11 3 Frances Rossiter, Traverse City FSC 42.16
12 9 Noelle Rosa, Salt Lake Figure Skating 41.17

Midwestern Sectionals Juvenile Girls Results

Place Start Name Score
1 7 Angelina Huang, St Peters FSA 48.18
2 9 Audrey Lu, Dallas FSC 47.35
3 8 Paxton James, Stars FSC of Texas 46.46
4 1 Frances Rossiter, Traverse City FSC 46.09
5 5 Grace Ying, St Paul FSC 45.69
6 12 Wren Warne-Jacobsen, St Paul FSC 44.49
7 10 Olivia Jaschke, Memorial FSC Of Houston 43.54
8 2 Rachel Men, Skokie Valley SC 43.48
9 6 Jessica Lin, Dallas FSC 41.78
10 4 Brigid Carlson, Onyx-Suburban Skating Academy 38.55
11 11 Cienna Baka, Columbus FSC 34.13
12 3 Sara-Kate Giles, SC of Huntsville 27.22