2017 World Junior Championships Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 61.27 35.89 25.38 6.50 6.11 6.43 6.36 6.32 0.00 #11
2 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 59.97 34.86 25.11 6.25 6.00 6.32 6.39 6.43 0.00 #12
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 59.82 34.82 25.00 6.46 6.00 6.32 6.29 6.18 0.00 #14
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 54.63 30.65 23.98 6.07 5.79 6.04 6.00 6.07 0.00 #16
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 53.32 31.11 23.21 5.96 5.61 5.79 5.82 5.82 1.00 #13
6 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 51.93 30.69 21.24 5.32 5.11 5.36 5.36 5.39 0.00 #8
7 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 50.78 28.50 22.28 5.75 5.39 5.50 5.57 5.64 0.00 #10
8 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 50.20 25.92 25.28 6.61 6.14 6.04 6.39 6.43 1.00 #15
9 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 49.20 29.23 19.97 5.21 4.79 5.04 5.00 4.93 0.00 #9
10 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 47.30 28.62 18.68 4.79 4.39 4.71 4.75 4.71 0.00 #3
11 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 46.90 26.81 20.09 5.14 4.75 5.07 5.04 5.11 0.00 #4
12 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 45.80 27.86 18.94 4.93 4.50 4.79 4.79 4.68 1.00 #7
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 44.06 24.20 20.86 5.46 5.07 4.96 5.36 5.21 1.00 #6
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 43.28 25.21 18.07 4.61 4.29 4.61 4.50 4.57 0.00 #1
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 42.29 23.95 18.34 4.68 4.36 4.61 4.64 4.64 0.00 #5
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL ESP 40.07 23.27 16.80 4.25 4.04 4.29 4.21 4.21 0.00 #2

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 107.56 54.20 53.36 6.79 6.32 6.71 6.82 6.71 0.00 #10
2 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 104.16 54.18 50.98 6.57 6.04 6.43 6.54 6.29 1.00 #13
3 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 101.12 50.65 50.47 6.32 6.07 6.43 6.36 6.36 0.00 #15
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 100.66 51.13 49.53 6.39 6.00 6.14 6.32 6.11 0.00 #16
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 98.81 50.31 48.50 5.96 5.82 6.14 6.18 6.21 0.00 #11
6 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 91.06 44.41 47.65 6.14 5.79 5.93 6.04 5.89 1.00 #14
7 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 86.09 48.25 37.84 5.04 4.57 4.75 4.86 4.43 0.00 #8
8 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 85.63 42.83 45.80 5.86 5.68 5.54 5.93 5.61 3.00 #12
9 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 83.43 42.21 42.22 5.29 5.18 5.14 5.46 5.32 1.00 #1
10 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 80.26 43.09 37.17 4.93 4.36 4.61 4.79 4.54 0.00 #6
11 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 77.64 41.28 36.36 4.61 4.32 4.68 4.61 4.50 0.00 #5
12 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 77.51 37.39 42.12 5.36 5.21 5.11 5.39 5.25 2.00 #9
13 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 73.29 33.81 39.48 5.04 4.82 4.89 5.07 4.86 0.00 #7
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 71.40 38.08 33.32 4.32 4.18 4.18 4.21 3.93 0.00 #2
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 67.60 33.81 34.79 4.50 4.07 4.29 4.57 4.32 1.00 #3
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL ESP 65.52 33.36 33.16 4.21 3.93 4.11 4.29 4.18 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
163.98 3 2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
161.93 1 4
3 Yumeng GAO / Zhong XIE
CHN
161.09 2 3
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
157.76 8 1
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
150.74 6 5
6 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
145.69 4 6
7 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
138.95 5 8
8 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM
KOR
135.29 9 7
9 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
128.29 7 12
10 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
127.49 13 9
11 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
126.06 12 10
12 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
124.94 10 11
13 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI
JPN
120.19 11 13
14 Cleo HAMON / Denys STREKALIN
FRA
114.68 14 14
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
109.89 15 15
16 Alexanne BOUILLON / Ton CONSUL
ESP
105.59 16 16

2016 Junior Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 64.73 37.19 27.54 6.82 6.68 7.04 6.89 7.00 0.00 #2
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 61.38 33.78 27.60 6.96 6.82 6.79 7.04 6.89 0.00 #3
3 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 59.05 33.99 25.06 6.46 6.11 6.29 6.29 6.18 0.00 #1
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 58.75 32.66 26.09 6.61 6.46 6.46 6.57 6.50 0.00 #6
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 57.08 32.39 25.69 6.54 6.25 6.46 6.50 6.36 1.00 #5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 56.78 31.37 26.41 6.61 6.43 6.57 6.79 6.61 1.00 #4

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 115.90 58.35 57.55 7.18 6.93 7.29 7.25 7.32 0.00 #5
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.38 52.51 54.87 6.96 6.93 6.75 6.86 6.79 1.00 #6
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 100.97 50.89 51.08 6.54 6.25 6.39 6.43 6.32 1.00 #3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.09 47.76 51.33 6.61 6.29 6.36 6.39 6.43 0.00 #4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 84.28 39.82 46.46 6.00 5.64 5.68 6.04 5.68 2.00 #2
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 82.72 37.83 46.89 6.14 5.71 5.57 6.00 5.89 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
180.63 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
167.76 2 2
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
159.72 4 3
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
158.14 3 4
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
141.36 5 5
6 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
139.50 6 6

2016 JGP Germany Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 62.10 36.07 26.03 6.32 6.29 6.54 6.68 6.71 0.00 #7
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 59.34 34.82 24.52 6.36 5.89 6.25 6.32 5.82 0.00 #6
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 58.58 32.84 25.74 6.64 6.18 6.50 6.50 6.36 0.00 #16
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 55.58 32.52 23.06 5.96 5.57 5.82 5.89 5.57 0.00 #3
5 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 50.47 29.41 21.06 5.46 5.07 5.25 5.29 5.25 0.00 #12
6 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 49.80 28.97 20.83 5.18 5.11 5.21 5.25 5.29 0.00 #5
7 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE JPN 49.33 28.27 22.06 5.61 5.32 5.39 5.64 5.61 1.00 #13
8 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 49.02 27.70 21.32 5.29 5.04 5.43 5.54 5.36 0.00 #14
9 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 48.38 27.18 21.20 5.29 5.11 5.25 5.39 5.46 0.00 #10
10 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 47.52 26.78 20.74 5.43 4.93 5.18 5.32 5.07 0.00 #4
11 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 46.55 25.46 21.09 5.25 5.07 5.29 5.36 5.39 0.00 #17
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 46.46 26.46 20.00 4.89 4.75 5.18 5.07 5.11 0.00 #15
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 45.93 24.59 21.34 5.64 5.21 5.11 5.46 5.25 0.00 #8
14 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 41.13 24.48 16.65 4.50 3.93 4.14 4.29 3.96 0.00 #1
15 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 37.51 21.82 16.69 4.21 3.86 4.29 4.36 4.14 1.00 #11
16 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 36.41 19.10 18.31 4.79 4.46 4.39 4.79 4.46 1.00 #9
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS AUS 28.25 16.15 12.10 3.11 2.86 3.07 3.21 2.86 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 111.22 56.37 54.85 6.79 6.64 7.04 6.89 6.93 0.00 #17
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.93 54.85 53.08 6.86 6.64 6.64 6.54 6.50 1.00 #14
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 96.87 48.06 48.81 6.36 5.93 6.07 6.18 5.96 0.00 #15
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 95.92 47.18 48.74 6.39 6.00 5.96 6.18 5.93 0.00 #16
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 94.90 48.57 46.33 5.86 5.57 5.89 5.89 5.75 0.00 #10
6 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 89.81 44.43 45.38 5.61 5.50 5.64 5.86 5.75 0.00 #9
7 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 87.06 44.55 43.51 5.64 5.21 5.39 5.64 5.32 1.00 #12
8 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 86.51 43.87 42.64 5.57 5.18 5.29 5.50 5.11 0.00 #8
9 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE JPN 85.96 41.53 45.43 5.79 5.57 5.64 5.79 5.61 1.00 #11
10 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 84.82 42.05 42.77 5.39 5.07 5.39 5.57 5.32 0.00 #7
11 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 84.65 42.09 43.56 5.50 5.36 5.36 5.57 5.43 1.00 #13
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 82.85 43.43 39.42 4.82 4.79 5.00 5.07 4.96 0.00 #5
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 81.23 40.28 41.95 5.25 5.18 5.04 5.46 5.29 1.00 #6
14 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 68.64 32.56 36.08 4.61 4.29 4.54 4.68 4.43 0.00 #3
15 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 65.92 34.74 31.18 4.07 3.57 4.14 4.00 3.71 0.00 #1
16 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 65.81 33.18 34.63 4.57 4.11 4.21 4.46 4.29 2.00 #4
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS AUS 51.44 27.83 24.61 3.21 2.89 3.07 3.25 2.96 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
173.32 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
165.51 3 2
3 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
155.26 2 4
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
152.45 4 3
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
143.92 8 5
6 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY
CAN
138.19 9 6
7 Yue HAN / Yongchao YANG
CHN
137.53 5 7
8 Ami KOGA / Spencer Akira HOWE
JPN
135.29 7 9
9 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA
ITA
134.45 6 11
10 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
134.03 10 8
11 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE
USA
131.37 11 10
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW
USA
129.31 12 12
13 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
127.16 13 13
14 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
106.94 14 16
15 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
105.05 16 14
16 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
103.43 15 15
17 Jessica ROTONDO / Ryan DODDS
AUS
79.69 17 17

2016 JGP Germany Pairs Preview

With only four events for the pairs on the Junior Grand Prix circuit and so many teams competing in the last two, eight teams competing here still have a mathematical chance to qualify for the Final.  Atakhanova and Spirdonov (22 points) and Borisova and Sopot (22) have both qualified for the Final.  Alexandrovskaya and Windsor (18) and Liu and Johnson (18) are on the bubble.  Mishina and Mirzoev and Duskova and Bidar sit in 5th and 6th place currently with 15 points and are competing at this event.

Mishina and Mirzoev won gold at JGP Russia with personal best short program and total scores.  They had a pretty solid free skate at that event, with the only trouble coming on their three jump combo which was downgraded and had all negative GOEs.  They need a gold, silver, or bronze medal, 4th or 5th place finish to qualify for the Final.  They have the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Duskova and Bidar won gold at JGP Czech Republic.  They had two falls in their free skate including their three jump combo  which was all singled jumps and received negative GOEs. They also can qualify for the Final with a 1st-5th place finish.  They have the 3rd best short program, 5th best free skate and 2nd best total scores.

Ustimkina and Volodin won the silver medal at JGP Estonia with personal best scores across the board.  They can qualify for the Final with a 1st-4th place finish.  They have the 5th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Boikova and Kozlovskii won the silver medal in their debut at JGP Russia.  They can qualify for the Final with a 1st-4th place finish.  They have the 4th best short program, 9th best free skate and 6th best total scores.

Oganesian/Bardei and Digerness/Deudecker both finished 6th at their first JGP event of the season.  They need a gold or silver medal to have a shot at qualifying for the Final and will still need help from several other teams.

Rose and Goodpaster were 7th in their first event and Han and Yang were 8th and both need a gold medal and some help to qualify for the Final.

 

My podium predictions:

Gold: Mishina/Mirzoev

Silver: Duskova/Bidar

Bronze: Ustimkina/Volodin

 

The competitors:

Rotondo/Dodds, AUS

Brasseur/Ostiguy, CAN

Walsh/Michaud, CAN

Han/Yang, CHN

Duskova/Bidar, CZE

Thomalla/Kunkel, GER

Kops/Tsoglin, ISR

Caldara/Caputo, ITA

Foresti/Sforza, ITA

Koga/Howe, JPN

Boikova/Kozlovskii, RUS

Mishina/Mirzoev, RUS

Ustimkina/Volodin, RUS

Oganesian/Bardei, UKR

Digerness/Neudecker, USA

Lockley/Prochnow, USA

Marvaldi/Villeneuve, USA

2016 JGP Russia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 63.93 38.18 25.75 6.36 6.14 6.57 6.57 6.54 0.00 #2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 60.39 35.73 24.66 6.29 6.00 6.11 6.21 6.21 0.00 #4
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 54.74 30.43 24.31 6.29 5.89 5.96 6.11 6.14 0.00 #3
4 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 52.24 29.13 23.11 5.89 5.68 5.68 5.86 5.79 0.00 #8
5 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 50.07 29.47 21.60 5.32 5.32 5.46 5.43 5.46 1.00 #6
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 49.36 28.01 21.35 5.46 5.32 5.11 5.43 5.36 0.00 #10
7 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 42.61 26.06 16.55 4.36 3.89 4.11 4.25 4.07 0.00 #9
8 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 41.26 23.77 17.49 4.50 4.21 4.36 4.43 4.36 0.00 #5
9 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER USA 40.07 22.16 18.91 4.68 4.64 4.64 4.86 4.82 1.00 #7
10 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG CAN 36.13 20.30 16.83 4.25 4.00 4.07 4.43 4.29 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 111.89 57.02 54.87 6.86 6.61 6.82 7.00 7.00 0.00 #9
2 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 96.02 48.04 48.98 6.39 5.79 6.04 6.29 6.11 1.00 #7
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 92.18 46.00 48.18 6.32 6.00 5.75 6.11 5.93 2.00 #10
4 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 90.71 45.85 44.86 5.64 5.54 5.61 5.64 5.61 0.00 #6
5 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 88.16 43.17 46.99 6.00 5.79 5.79 5.93 5.86 2.00 #8
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 82.44 39.46 42.98 5.43 5.25 5.11 5.57 5.50 0.00 #5
7 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER USA 76.24 39.15 37.09 4.75 4.54 4.54 4.82 4.54 0.00 #3
8 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG CAN 68.56 36.69 32.87 4.18 4.11 4.00 4.25 4.00 1.00 #1
9 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 68.12 33.55 34.57 4.57 4.14 4.25 4.36 4.29 0.00 #2
10 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 67.34 34.32 33.02 4.46 4.07 3.96 4.18 3.96 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
175.82 1 1
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
152.57 2 3
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
150.76 3 2
4 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
140.78 5 4
5 Yumeng GAO / Zhong XIE
CHN
140.40 4 5
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
131.80 6 6
7 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER
USA
116.31 9 7
8 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM
KOR
109.95 7 10
9 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
109.38 8 9
10 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG
CAN
104.69 10 8