2016 JGP Estonia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 64.79 38.81 25.98 6.57 6.32 6.57 6.50 6.50 0.00 #10
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 57.31 34.16 23.15 6.00 5.57 5.86 5.79 5.71 0.00 #8
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 56.98 34.27 22.71 5.71 5.61 5.68 5.75 5.64 0.00 #9
4 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.34 33.46 22.88 5.89 5.54 5.68 5.79 5.71 0.00 #12
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 55.46 32.78 22.68 5.71 5.54 5.68 5.71 5.71 0.00 #3
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 50.37 29.96 20.41 5.21 5.07 5.07 5.11 5.04 0.00 #2
7 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 48.68 28.73 19.95 5.07 4.82 5.11 5.00 4.93 0.00 #1
8 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 46.85 26.43 20.42 5.21 4.96 5.18 5.04 5.14 0.00 #11
9 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 46.46 26.20 20.26 5.07 5.00 5.14 5.07 5.04 0.00 #13
10 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 44.51 25.12 20.39 5.18 4.93 5.00 5.18 5.21 1.00 #6
11 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 44.02 26.62 17.40 4.50 4.18 4.29 4.46 4.32 0.00 #4
12 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 42.41 23.15 19.26 4.79 4.68 4.86 4.86 4.89 0.00 #7
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 37.93 22.34 16.59 4.21 4.00 4.18 4.18 4.18 1.00 #5
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 35.33 20.05 15.28 3.93 3.71 3.75 4.00 3.71 0.00 #14

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 102.28 55.13 47.15 6.04 5.82 5.79 5.96 5.86 0.00 #11
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 99.64 52.04 47.60 6.04 5.79 5.96 6.00 5.96 0.00 #13
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 93.91 46.29 48.62 6.25 6.00 5.89 6.14 6.11 1.00 #12
4 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 91.68 47.54 45.14 5.75 5.46 5.57 5.68 5.75 1.00 #10
5 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE USA 85.42 41.94 43.48 5.46 5.32 5.50 5.46 5.43 0.00 #8
6 Hannah DAWSON / Christian REEKIE CAN 83.66 45.44 38.22 4.86 4.64 4.82 4.75 4.82 0.00 #1
7 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 83.01 35.89 50.12 6.50 6.36 5.82 6.46 6.18 3.00 #14
8 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 82.37 42.88 41.49 5.36 5.11 5.07 5.25 5.14 2.00 #9
9 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY USA 80.07 40.02 40.05 5.00 4.82 4.79 5.21 5.21 0.00 #6
10 Yue HAN / Yongchao YANG CHN 78.84 38.91 40.93 5.36 4.93 5.07 5.18 5.04 1.00 #7
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 76.37 38.49 39.88 5.29 4.79 4.82 5.07 4.96 2.00 #5
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA ITA 74.93 37.40 39.53 5.07 4.89 4.75 5.07 4.93 2.00 #4
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 67.66 35.82 31.84 4.18 3.86 4.04 4.00 3.82 0.00 #3
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 64.26 32.29 31.97 4.11 3.86 3.96 4.11 3.93 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR
AUS
159.26 3 1
2 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
156.95 2 2
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
150.25 4 3
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
147.80 1 7
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
147.14 5 4
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
132.74 6 8
7 Gabriella MARVALDI / Daniel VILLENEUVE
USA
132.27 8 5
8 Yue HAN / Yongchao YANG
CHN
127.52 7 10
9 Hannah DAWSON / Christian REEKIE
CAN
126.07 12 6
10 Vanessa CHEN / Eric HARTLEY
USA
124.09 11 9
11 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD
CAN
122.83 9 11
12 Giulia FORESTI / Leo Luca SFORZA
ITA
119.44 10 12
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL
GER
105.59 13 13
14 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN
ESP
99.59 14 14

2016 JGP Estonia Pairs Preview

Of all the events at this Junior Grand Prix, this is the most unpredictable and the hardest to determine Junior Grand Prix Final qualification scenarios.  Seven teams are making their season debut here and will compete again next week in Germany.

Atakahova and Spiridonov won silver at JGP Czech Republic.  They have some impressive technical content in their free skate, including a side by side triple toe + double toe + double toe combination.  They need a gold medal to guarantee their spot in the Final.  They have the 4th short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Borisova and Sopot won bronze at JGP Russia.  They struggled with both their side by side jumps in the free skate, doubling one and singling and falling on the other.  They need a gold medal to give themselves a chance to qualify for the Final.  They have the 5th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.

Liu and Johnson won bronze at JGP Czech Republic, although there was a sizable gap between them and Atakhanova and Spiridonov.  They did set a new personal best free skate score at that event, despite having two falls and receiving negative GOEs on five of the elements.  They need a gold medal to give themselves a strong chance of qualifying for the Final.  They have the 7th best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Oganesian and Bardei placed 4th at Junior Worlds last year and qualified for the Junior Grand Prix Final.  They have competed two seasons on the Junior Grand Prix and won three medals.  If they medal here, they’ll have a chance to qualify for the Final next week in Germany.

Ustimkina and Volodin have only competed in one Junior Grand Prix event, placing 5th last season in Latvia.  They are the reigning Youth Olympic Games bronze medalist.  They also have a chance to qualify for the Final next week in Germany if they can medal here.

 

My podium predictions:

Gold: Borisova/Sopot

Silver: Atakhanova/Spiridonov

Bronze: Oganesian/Bardei

 

The competitors: 

Alexandrovskaya/Windsor, AUS

Dawson/Reekie, CAN

Walsh/Michaud, CAN

Han/Yang, CHN

Thomalla/Kunkel, GER

Caldara/Caputo, ITA

Atakhanova/Spiridonov, RUS

Borisova/Sopot, RUS

Ustimkina/Volodin, RUS

Broda/Betegon Martin, ESP

Oganesian/Bardei, USA

Chen/Hartley, USA

Liu/Johnson, USA

Marvaldi/Villeneuve, USA

2016 JGP Russia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 63.93 38.18 25.75 6.36 6.14 6.57 6.57 6.54 0.00 #2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 60.39 35.73 24.66 6.29 6.00 6.11 6.21 6.21 0.00 #4
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 54.74 30.43 24.31 6.29 5.89 5.96 6.11 6.14 0.00 #3
4 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 52.24 29.13 23.11 5.89 5.68 5.68 5.86 5.79 0.00 #8
5 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 50.07 29.47 21.60 5.32 5.32 5.46 5.43 5.46 1.00 #6
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 49.36 28.01 21.35 5.46 5.32 5.11 5.43 5.36 0.00 #10
7 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 42.61 26.06 16.55 4.36 3.89 4.11 4.25 4.07 0.00 #9
8 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 41.26 23.77 17.49 4.50 4.21 4.36 4.43 4.36 0.00 #5
9 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER USA 40.07 22.16 18.91 4.68 4.64 4.64 4.86 4.82 1.00 #7
10 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG CAN 36.13 20.30 16.83 4.25 4.00 4.07 4.43 4.29 1.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 111.89 57.02 54.87 6.86 6.61 6.82 7.00 7.00 0.00 #9
2 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 96.02 48.04 48.98 6.39 5.79 6.04 6.29 6.11 1.00 #7
3 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 92.18 46.00 48.18 6.32 6.00 5.75 6.11 5.93 2.00 #10
4 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 90.71 45.85 44.86 5.64 5.54 5.61 5.64 5.61 0.00 #6
5 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 88.16 43.17 46.99 6.00 5.79 5.79 5.93 5.86 2.00 #8
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER USA 82.44 39.46 42.98 5.43 5.25 5.11 5.57 5.50 0.00 #5
7 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER USA 76.24 39.15 37.09 4.75 4.54 4.54 4.82 4.54 0.00 #3
8 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG CAN 68.56 36.69 32.87 4.18 4.11 4.00 4.25 4.00 1.00 #1
9 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR 68.12 33.55 34.57 4.57 4.14 4.25 4.36 4.29 0.00 #2
10 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 67.34 34.32 33.02 4.46 4.07 3.96 4.18 3.96 0.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
175.82 1 1
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
RUS
152.57 2 3
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
150.76 3 2
4 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND
CAN
140.78 5 4
5 Yumeng GAO / Zhong XIE
CHN
140.40 4 5
6 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
USA
131.80 6 6
7 Sarah ROSE / Joseph GOODPASTER
USA
116.31 9 7
8 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM
KOR
109.95 7 10
9 Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN
ISR
109.38 8 9
10 Jamie KNOBLAUCH / Cody WONG
CAN
104.69 10 8

2016 World Junior Championships Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 64.71 36.87 27.84 6.82 6.82 7.07 7.00 7.07 0.00 #13
2 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 59.50 34.11 25.39 6.39 6.14 6.36 6.39 6.46 0.00 #7
3 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 59.30 33.21 26.09 6.57 6.25 6.68 6.57 6.54 0.00 #8
4 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 58.56 32.80 26.76 6.96 6.50 6.64 6.71 6.64 1.00 #9
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 54.12 31.34 23.78 6.07 5.79 6.07 5.93 5.86 1.00 #15
6 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK CAN 52.20 28.55 23.65 5.86 5.64 5.96 5.93 6.18 0.00 #10
7 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA 49.80 27.77 22.03 5.57 5.29 5.46 5.68 5.54 0.00 #14
8 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON USA 48.75 25.81 22.94 5.71 5.46 5.75 5.82 5.93 0.00 #11
9 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 48.08 27.54 20.54 5.25 4.86 5.25 5.14 5.18 0.00 #4
10 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ USA 47.54 25.23 22.31 5.68 5.29 5.61 5.68 5.64 0.00 #6
11 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 45.07 23.30 22.77 5.89 5.54 5.54 5.79 5.71 1.00 #12
12 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK GBR 44.74 25.82 19.92 4.75 4.86 5.00 5.25 5.04 1.00 #5
13 Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD CAN 44.05 24.08 20.97 5.18 5.14 5.21 5.32 5.36 1.00 #3
14 Yumeng GAO / Bowen LI CHN 42.24 24.25 17.99 4.68 4.21 4.64 4.54 4.43 0.00 #1
15 Ekaterina KHOKHLOVA / Abish BAYTKANOV KAZ 32.36 16.44 15.92 4.14 3.86 3.86 4.07 3.96 0.00 #2

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 117.11 59.05 58.06 7.21 7.04 7.36 7.39 7.29 0.00 #13
2 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV RUS 113.10 57.83 55.27 6.71 6.68 7.04 7.00 7.11 0.00 #12
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 110.44 55.19 55.25 7.25 6.79 6.82 6.89 6.79 0.00 #14
4 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 95.78 44.63 51.15 6.57 6.36 6.32 6.43 6.29 0.00 #15
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 93.61 45.45 50.16 6.29 6.07 6.32 6.39 6.29 2.00 #10
6 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA 91.96 46.25 45.71 5.75 5.50 5.68 5.82 5.82 0.00 #11
7 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 90.59 46.20 44.39 5.46 5.46 5.68 5.57 5.57 0.00 #7
8 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON USA 88.83 42.97 46.86 5.68 5.64 5.93 6.04 6.00 1.00 #8
9 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ USA 88.17 42.02 46.15 5.75 5.64 5.82 5.89 5.75 0.00 #4
10 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK CAN 85.92 41.96 45.96 5.79 5.68 5.68 5.86 5.71 2.00 #9
11 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 78.83 39.45 41.38 5.43 5.04 4.96 5.36 5.07 2.00 #6
12 Yumeng GAO / Bowen LI CHN 70.32 35.61 35.71 4.61 4.25 4.39 4.57 4.50 1.00 #2
13 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK GBR 67.94 34.17 37.77 4.82 4.75 4.46 4.86 4.71 4.00 #5
14 Ekaterina KHOKHLOVA / Abish BAYTKANOV KAZ 62.95 31.10 31.85 4.18 3.86 3.93 4.07 3.86 0.00 #1
WD Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD CAN #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
181.82 1 1
2 Anastasia MISHINA / Vladislav MIRZOEV
RUS
172.60 2 2
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
169.00 4 3
4 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
155.08 3 4
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
147.73 5 5
6 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII
ITA
141.76 7 6
7 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY
CAN
138.67 9 7
8 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK
CAN
138.12 6 10
9 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON
USA
137.58 8 8
10 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ
USA
135.71 10 9
11 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV
RUS
123.90 11 11
12 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK
GBR
112.68 12 13
13 Yumeng GAO / Bowen LI
CHN
112.56 14 12
14 Ekaterina KHOKHLOVA / Abish BAYTKANOV
KAZ
95.31 15 14
WD Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD
CAN
13

2016 Youth Olympic Games Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 61.82 34.84 26.98 6.54 6.57 6.86 7.00 6.75 0.00 #9
2 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 60.80 34.25 26.55 6.93 6.29 6.61 6.75 6.61 0.00 #7
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 56.38 32.13 24.25 6.18 5.96 6.07 6.14 5.96 0.00 #4
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 48.51 27.06 21.45 5.46 5.14 5.39 5.46 5.36 0.00 #10
5 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 46.47 26.56 19.91 4.93 4.79 5.04 5.25 4.89 0.00 #5
6 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 45.84 24.87 20.97 5.39 4.93 5.07 5.54 5.29 0.00 #8
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 43.96 24.90 19.06 4.86 4.50 4.86 4.93 4.68 0.00 #2
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 35.86 19.83 17.03 4.46 3.93 4.11 4.50 4.29 1.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 35.49 18.49 17.00 4.39 4.18 4.11 4.46 4.11 0.00 #6
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 28.16 14.23 13.93 3.68 3.29 3.39 3.68 3.39 0.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry RUS 107.86 52.44 55.42 7.14 6.75 6.86 7.07 6.82 0.00 #9
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE 104.31 51.68 54.63 6.86 6.96 6.54 6.96 6.82 2.00 #10
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita RUS 96.39 47.06 49.33 6.36 5.89 6.18 6.29 6.11 0.00 #7
4 ZHAO Ying / XIE Zhong CHN 93.22 48.14 45.08 5.64 5.54 5.61 5.82 5.57 0.00 #5
5 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu CAN 92.08 47.35 45.73 5.68 5.57 5.68 5.86 5.79 1.00 #8
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph USA 80.06 38.06 44.00 5.39 5.54 5.21 5.75 5.61 2.00 #6
7 GAO Yumeng / LI Bowen CHN 75.82 36.33 39.49 4.93 4.96 4.79 5.11 4.89 0.00 #4
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae KOR 72.67 36.76 35.91 4.57 4.36 4.54 4.61 4.36 0.00 #3
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo ITA 64.66 32.62 33.04 4.29 3.93 4.00 4.32 4.11 1.00 #1
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D UKR 46.14 20.51 26.63 3.61 3.14 3.21 3.43 3.25 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 BORISOVA Ekaterina / SOPOT Dmitry
RUS
168.66 2 1
2 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin
CZE
166.13 1 2
3 USTIMKINA Alina / VOLODIN Nikita
RUS
152.77 3 3
4 BRASSEUR Justine / OSTIGUY Mathieu
CAN
140.59 4 5
5 ZHAO Ying / XIE Zhong
CHN
139.06 6 4
6 ROSE Sarah / GOODPASTER Joseph
USA
126.53 5 6
7 GAO Yumeng / LI Bowen
CHN
119.78 7 7
8 KIM Su Yeon / KIM Hyungtae
KOR
108.53 8 8
9 CALDARA Irma / CAPUTO Edoardo
ITA
100.15 9 9
10 POBIZHENKO A / SHARPAR D
UKR
74.30 10 10

Junior Grand Prix Final Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 60.29 34.24 26.05 6.64 6.18 6.64 6.54 6.57 0.00 #4
2 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 58.58 31.10 27.48 6.96 6.71 6.79 6.96 6.93 0.00 #6
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 55.78 30.60 25.18 6.54 5.93 6.36 6.32 6.32 0.00 #2
4 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 54.88 29.87 25.01 6.29 6.11 6.32 6.36 6.18 0.00 #3
5 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 52.54 28.06 25.48 6.46 6.29 6.21 6.46 6.43 1.00 #5
6 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV RUS 45.89 22.78 23.11 5.89 5.57 5.64 6.00 5.79 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 111.57 55.33 56.24 7.18 6.79 7.18 7.00 7.00 0.00 #6
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 106.55 53.41 53.14 6.82 6.46 6.68 6.68 6.57 0.00 #4
3 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 103.42 47.71 55.71 7.07 7.00 6.82 7.07 6.86 0.00 #5
4 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 102.21 51.17 51.04 6.50 6.07 6.61 6.43 6.29 0.00 #3
5 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV RUS 99.38 50.06 49.32 6.21 5.96 6.25 6.29 6.11 0.00 #1
6 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 97.33 48.42 50.91 6.61 6.25 6.14 6.57 6.25 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
171.86 1 1
2 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
162.33 3 2
3 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
162.00 2 3
4 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV
RUS
157.09 4 4
5 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
149.87 5 6
6 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV
RUS
145.27 6 5

JGP Poland Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 59.70 33.19 26.51 6.57 6.54 6.64 6.71 6.68 0.00 #9
2 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 55.40 33.05 23.35 6.00 5.57 5.86 5.93 5.82 1.00 #8
3 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK CAN 50.49 27.98 22.51 5.57 5.39 5.71 5.79 5.68 0.00 #10
4 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 50.24 28.81 22.43 5.82 5.39 5.50 5.75 5.57 1.00 #5
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 50.15 29.68 21.47 5.57 5.11 5.32 5.50 5.32 1.00 #2
6 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ USA 48.87 26.53 22.34 5.68 5.36 5.57 5.68 5.64 0.00 #7
7 Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD CAN 45.35 25.01 20.34 5.21 4.79 5.18 5.11 5.14 0.00 #1
8 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK GBR 41.80 22.29 19.51 4.68 4.79 4.86 5.18 4.89 0.00 #6
9 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 37.22 20.70 16.52 4.32 3.86 4.14 4.25 4.07 0.00 #3
10 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI GER 36.81 19.19 17.62 4.46 4.14 4.39 4.57 4.46 0.00 #4

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 103.42 53.82 49.60 6.43 6.00 6.21 6.32 6.04 0.00 #7
2 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 96.79 49.33 48.46 6.07 5.89 6.04 6.18 6.11 1.00 #8
3 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK CAN 91.84 44.17 47.67 5.93 5.82 5.93 6.11 6.00 0.00 #9
4 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 89.82 38.19 52.63 6.79 6.54 6.25 6.82 6.50 1.00 #10
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 85.10 40.97 44.13 5.71 5.21 5.43 5.61 5.61 0.00 #6
6 Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD CAN 83.07 41.04 43.03 5.32 5.04 5.39 5.61 5.54 1.00 #4
7 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ USA 78.25 36.95 43.30 5.50 5.32 5.29 5.64 5.32 2.00 #5
8 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK GBR 70.56 36.28 34.28 4.43 4.21 4.18 4.46 4.14 0.00 #2
9 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI GER 62.69 29.46 33.23 4.21 4.14 4.07 4.21 4.14 0.00 #3
10 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA 61.72 31.00 31.72 4.18 3.64 3.93 4.11 3.96 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
158.82 2 1
2 Amina ATAKHANOVA / Ilia SPIRIDONOV
RUS
149.52 1 4
3 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV
RUS
147.03 4 2
4 Bryn HOFFMAN / Bryce CHUDAK
CAN
142.33 3 3
5 Chelsea LIU / Brian JOHNSON
USA
135.25 5 5
6 Hope MCLEAN / Trennt MICHAUD
CAN
128.42 7 6
7 Joy WEINBERG / Maximiliano FERNANDEZ
USA
127.12 6 7
8 Chloe CURTIN / Steven ADCOCK
GBR
112.36 8 8
9 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI
GER
99.50 10 9
10 Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO
ITA
98.94 9 10

2015 JGP Poland Pairs Preview

This is the final pairs event of the season and spots in the Junior Grand Prix Final are up for grabs.  Oganesian and Bardei have already qualified with 26 points while Poluianova/Korotkov and Duskova/Bidar both have 22 points and will have to await the outcome of this event.

Gubanova and Sintsov started the season with a gold medal at JGP USA.  They have a triple twist, throw triple loop and throw triple flip.  They received negative GOEs on three of their elements and could bring up their program components.  They can qualify for the Final with a gold, silver, or bronze medal and a 4th or 5th place finish.

Atakhanova and Spiridinov won a gold medal at JGP Austria.  They are a bright spot in the junior pairs field this season, setting the best total score so far this season by nearly 10 points.  They can qualify for the Final with a gold, silver or bronze medal and a 4th of 5th place finish.

Weinberg and Fernandez won the silver medal at JGP USA.  They have a double twist and only one throw triple.  They have strong spins, lifts and steps though, consistently earning Level 3s and 4s.  They can qualify with a gold, silver or bronze medal and a 4th place finish will keep them in the running.

Borisova and Sopot won a bronze medal at JGP Latvia.  They have a triple twist in both of their programs.  They also have a throw triple salchow and throw triple loop in their free skate.  Their biggest problem in both programs was their double axels.  They can qualify with a gold or silver medal.

Hoffman and Chudak finished 4th at JGP USA.  They have some of the more difficult content with side by side triple salchows and a double axel + double toe + double toe combination (which was singled at JGP USA).  They also have a throw triple flip and loop.  They did have a fall, 5 elements with a negative GOE and their PCS was low, but they have potentially the biggest upside.  They can qualify with a gold medal while a silver medal gives them a chance.

 

My podium predictions:

Gold: Atakhanova/Spiridinov

Silver: Gubanova/Sintsov

Bronze: Borisova/Sopot

 

Bios of the competitors:

Hoffman/Chudak, CAN: They finished 4th at JGP USA.  Their personal best is 129.34.  She is 18 and he is 20.

McLean/Michaud, CAN: They finished 5th at JGP Germany last season.  Their personal best is 126.07.  She is 16 and he is 19.

Yuge/Bronisefski, GER: This is their JGP debut.  She is 15 and he is 18.

Curtin/Adcock, GBR: This is their international debut.  She is 14 and he is 20.

Caldara/Caputo, ITA: They placed 10th at JGP Austria.  Their personal best is 103.80.  She is 15 and he is 18.

Atakhanova/Spiridonov, RUS: They won gold at JGP Austria.  Their personal best is 162.50.  She is 13 and he is 17.

Borisova/Sopot, RUS: They won bronze at JGP Latvia.  Their personal best is 135.42.  She is 16 and he is 17.

Gubanova/Sintsov, RUS: They finished 4th at Junior Worlds.  They won gold at JGP USA.  Their personal best is 140.39.  She is 15 and he is 20.

Liu/Johnson, USA: They finished 7th at Junior Worlds.  They finished 8th at JGP Austria.  Their personal best is 134.97.  She is 15 and he is 19.

Weinberg/Fernandez, USA: They won silver at JGP USA.  Their personal best is 136.62.  She is 19 and he is 19.

JGP Latvia Pairs Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 51.35 28.79 22.56 5.75 5.39 5.71 5.71 5.64 0.00 #9
2 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 49.77 29.32 21.45 5.57 5.18 5.39 5.46 5.21 1.00 #2
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 47.91 26.82 22.09 5.64 5.32 5.57 5.50 5.57 1.00 #8
4 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 46.78 27.28 19.50 5.14 4.71 4.89 5.00 4.64 0.00 #3
5 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV RUS 45.60 25.50 20.10 5.07 5.00 4.86 5.11 5.07 0.00 #7
6 Ying ZHAO / Zhong XIE CHN 42.53 23.88 18.65 4.93 4.46 4.71 4.71 4.50 0.00 #6
7 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 42.06 22.58 19.48 4.89 4.57 4.89 4.96 5.04 0.00 #4
8 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON USA 40.78 21.61 19.17 4.75 4.54 4.71 5.00 4.96 0.00 #5
9 Yue HAN / Ziyu KANG CHN 38.39 21.51 16.88 4.39 3.93 4.25 4.36 4.18 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV RUS 93.15 50.35 42.80 5.43 5.00 5.43 5.57 5.32 0.00 #6
2 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 92.94 47.56 45.38 5.82 5.46 5.68 5.79 5.61 0.00 #8
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 86.92 43.71 45.21 5.75 5.79 5.54 5.68 5.50 2.00 #9
4 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT RUS 85.65 44.69 42.96 5.75 5.18 5.14 5.57 5.21 2.00 #7
5 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY CAN 78.21 40.40 38.81 5.00 4.61 4.82 4.96 4.86 1.00 #2
6 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN RUS 75.33 38.75 38.58 5.25 4.75 4.39 5.11 4.61 2.00 #4
7 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON USA 73.76 36.95 37.81 4.75 4.46 4.71 4.89 4.82 1.00 #1
8 Ying ZHAO / Zhong XIE CHN 64.87 31.96 34.91 4.93 4.32 3.89 4.61 4.07 2.00 #5
9 Yue HAN / Ziyu KANG CHN 54.65 26.72 30.93 4.04 3.79 3.68 4.04 3.79 3.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI
UKR
144.29 1 2
2 Anastasia POLUIANOVA / Stepan KOROTKOV
RUS
138.75 5 1
3 Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT
RUS
135.42 2 4
4 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
134.83 3 3
5 Alina USTIMKINA / Nikita VOLODIN
RUS
122.11 4 6
6 Justine BRASSEUR / Mathieu OSTIGUY
CAN
120.27 7 5
7 Lindsay WEINSTEIN / Jacob SIMON
USA
114.54 8 7
8 Ying ZHAO / Zhong XIE
CHN
107.40 6 8
9 Yue HAN / Ziyu KANG
CHN
93.04 9 9