2016 Gardena Spring Trophy Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kevin REYNOLDS CAN 77.26 41.43 35.83 7.08 6.83 7.42 7.17 7.33 0.00 #6
2 Brendan KERRY AUS 74.45 41.54 32.91 6.75 6.33 6.58 6.58 6.67 0.00 #8
3 Stèphane WALKER SUI 64.65 33.65 31.00 6.17 5.75 6.25 6.33 6.50 0.00 #5
4 Jari KESSLER ITA 54.42 25.17 31.25 6.25 6.08 6.17 6.33 6.42 2.00 #7
5 Marco ZANDRON ITA 52.25 27.00 25.25 5.25 4.75 5.17 5.00 5.08 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Brendan KERRY AUS 138.49 73.31 65.18 7.00 6.00 6.75 6.42 6.42 0.00 #4
2 Stèphane WALKER SUI 129.95 67.61 63.34 6.42 6.00 6.25 6.50 6.50 1.00 #3
3 Kevin REYNOLDS CAN 122.25 55.07 68.18 7.00 6.42 6.75 7.00 6.92 1.00 #5
4 Marco ZANDRON ITA 106.31 53.49 52.82 5.33 5.08 5.17 5.50 5.33 0.00 #1
5 Jari KESSLER ITA 103.74 45.58 59.16 6.08 5.75 5.75 6.08 5.92 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Brendan KERRY AUS 212.94 2 1
2 Kevin REYNOLDS CAN 199.51 1 3
3 Stèphane WALKER SUI 194.60 3 2
4 Marco ZANDRON ITA 158.56 5 4
5 Jari KESSLER ITA 158.16 4 5
WD Mattia DALLA TORRE ITA
WD Alessandro FADINI ITA
WD Alberto VANZ ITA
WD Maurizio ZANDRON ITA

Australian Figure Skating Championships

Senior Ladies

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Brooklee HAN VIC 161.42 1 1
2 Taylor DEAN QLD 99.12 2 2
3 Jaimee NOBBS WA 89.47 4 3
4 Jessinta MARTIN SA 86.96 3 4
5 Karuna HENDERSON ACT 79.57 5 5
6 Sarah CULLEN NSW 76.73 7 6
7 Harmonie WONG SA 72.35 6 7
8 Lowanna GIBSON NSW 47.77 8 8
WD Chantelle KERRY NSW

Senior Men

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Brendan KERRY NSW 179.33 2 1
2 David KRANJEC QLD 173.83 1 2
3 Mark WEBSTER NSW 156.62 3 4
4 Andrew DODDS QLD 149.59 4 3
5 Cameron HEMMERT NSW 134.15 6 5
6 Jordan DODDS QLD 133.24 5 6
7 Matthew DODDS QLD 86.54 7 7

Senior Pairs

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Paris STEPHENS / Matthew DODDS QLD 106.47 1 1

Senior Dance

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Danielle O’BRIEN / Gregory MERRIMAN NSW 145.97 1 1
2 Ayesha CAMPBELL / Shane SPEDEN NZL 95.92 2 2
3 Adele MORRISON / Lochran DOHERTY QLD 70.10 3 3

Junior Ladies

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kailani CRAINE NSW 114.64 1 1
2 Jenny LU QLD 94.10 3 3
3 Yancey CHAN QLD 93.64 4 2
4 Kristin SECOLA WA 90.43 2 5
5 Renee HAMBLY NSW 87.42 7 4
6 Katie PASFIELD NSW 81.56 5 8
7 Haru NOMURA QLD 81.16 6 6
8 Serena XU NSW 77.90 9 7
9 Sarah CULLEN NSW 74.39 8 9
10 Karen KA NSW 70.52 10 10
11 Preeya LAUD NZL 65.43 15 11
12 Bailey WARR QLD 65.40 11 14
13 Tracy DANBROOK NZL 65.39 13 12
14 Tahli GILL QLD 64.18 12 15
15 Deborah TOMS VIC 61.72 18 13
16 Michelle TOMS VIC 55.37 17 16
17 Jennifer TOMS VIC 54.95 16 17
18 Lauren MOORE SA 54.66 14 18
WD Madelaine PARKER NZL

Junior Men

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Darian KAPTICH QLD 129.14 1 1
2 Charlton DOHERTY QLD 120.57 2 2
3 Ryan DODDS QLD 101.08 4 3
4 Michael DURHAM NZL 96.49 5 4
WD Harley DAHLSTROM NSW

Junior Pairs

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Eliza SMYTH / Jordan DODDS QLD 70.13 1 1

Junior Dance

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rhiarna LAGOUTARIS / Thomas MASTERS NSW 70.65 1 1

JGP Estonia Men’s Free Skate Results

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Boyang JIN CHN 141.79 77.01 65.78 6.68 6.32 6.68 6.75 6.46 1.00 #20
2 Michael Christian MARTINEZ PHI 135.15 70.95 64.20 6.39 6.14 6.61 6.50 6.46 0.00 #18
3 Shoma UNO JPN 130.73 66.09 64.64 6.68 6.25 6.61 6.39 6.39 0.00 #17
4 Jin Seo KIM KOR 128.28 70.06 58.22 6.04 5.57 5.89 5.86 5.75 0.00 #16
5 Brendan KERRY AUS 126.60 65.24 61.36 6.29 5.96 6.25 6.18 6.00 0.00 #19
6 Mikhail KOLYADA RUS 126.36 58.58 67.78 6.93 6.61 6.71 6.82 6.82 0.00 #22
7 Ivan PAVLOV UKR 109.22 55.88 55.34 5.71 5.32 5.46 5.57 5.61 2.00 #12
8 Shu NAKAMURA JPN 106.29 50.45 56.84 5.89 5.50 5.75 5.71 5.57 1.00 #13
9 Pavel IGNATENKO BLR 104.28 47.70 57.58 6.00 5.61 5.75 5.75 5.68 1.00 #21
10 Anton KEMPF GER 96.42 49.78 46.64 4.96 4.50 4.75 4.50 4.61 0.00 #9
11 Niko ULANOVSKY GER 93.84 45.46 48.38 5.04 4.75 4.86 4.79 4.75 0.00 #11
12 Matthias VERSLUIS FIN 87.27 41.51 48.76 5.07 4.71 4.71 5.00 4.89 3.00 #8
13 Carlo Vittorio PALERMO ITA 81.64 37.70 45.94 4.68 4.43 4.71 4.61 4.54 2.00 #6
14 Illya SOLOMIN SWE 80.61 36.55 46.06 4.75 4.43 4.50 4.71 4.64 2.00 #10
15 Thomas KENNES NED 78.59 36.29 42.30 4.54 3.93 4.21 4.29 4.18 0.00 #1
16 Samuel KOPPEL EST 78.34 28.04 50.30 5.29 4.82 5.11 5.04 4.89 0.00 #14
17 Daniil ZURAV EST 76.17 33.23 42.94 4.43 4.07 4.36 4.29 4.32 0.00 #5
18 Jan KURNIK CZE 73.88 30.88 46.00 4.79 4.36 4.50 4.64 4.71 3.00 #7
19 Alexander BOROVOJ HUN 72.20 30.70 42.50 4.39 4.04 4.21 4.43 4.18 1.00 #4
20 Larry LOUPOLOVER AZE 62.44 30.30 35.14 3.79 3.25 3.50 3.64 3.39 3.00 #2
21 Laurynas VONZODAS LTU 46.48 16.98 30.50 3.36 2.75 3.04 3.14 2.96 1.00 #3
WD Murad KURBANOV RUS #15

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Boyang JIN
CHN
210.85 2 1
2 Mikhail KOLYADA
RUS
201.26 1 6
3 Michael Christian MARTINEZ
PHI
198.82 4 2
4 Shoma UNO
JPN
197.82 3 3
5 Brendan KERRY
AUS
188.26 5 5
6 Jin Seo KIM
KOR
184.53 10 4
7 Ivan PAVLOV
UKR
167.83 7 7
8 Pavel IGNATENKO
BLR
164.80 6 9
9 Shu NAKAMURA
JPN
164.08 9 8
10 Niko ULANOVSKY
GER
141.16 11 11
11 Anton KEMPF
GER
139.16 17 10
12 Matthias VERSLUIS
FIN
132.33 16 12
13 Carlo Vittorio PALERMO
ITA
128.90 13 13
14 Illya SOLOMIN
SWE
126.27 15 14
15 Samuel KOPPEL
EST
125.62 12 16
16 Jan KURNIK
CZE
120.78 14 18
17 Thomas KENNES
NED
117.85 19 15
18 Alexander BOROVOJ
HUN
112.37 18 19
19 Daniil ZURAV
EST
111.70 21 17
20 Larry LOUPOLOVER
AZE
98.81 20 20
21 Laurynas VONZODAS
LTU
76.98 22 21
WD Murad KURBANOV
RUS
8

JGP Estonia Junior Men’s Short Program Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Mikhail KOLYADA RUS 74.90 42.05 32.85 6.64 6.32 6.71 6.54 6.64 0.00 #22
2 Boyang JIN CHN 69.06 37.98 31.08 6.29 6.00 6.29 6.25 6.25 0.00 #19
3 Shoma UNO JPN 67.09 35.55 31.54 6.43 6.18 6.29 6.32 6.32 0.00 #15
4 Michael Christian MARTINEZ PHI 63.67 34.38 30.29 6.18 5.82 6.14 6.04 6.11 1.00 #12
5 Brendan KERRY AUS 61.66 33.52 28.14 5.86 5.36 5.71 5.50 5.71 0.00 #6
6 Pavel IGNATENKO BLR 60.52 33.52 27.00 5.79 5.14 5.36 5.50 5.21 0.00 #13
7 Ivan PAVLOV UKR 58.61 30.61 28.00 5.64 5.50 5.71 5.61 5.54 0.00 #21
8 Murad KURBANOV RUS 58.59 30.76 27.83 5.71 5.36 5.61 5.54 5.61 0.00 #9
9 Shu NAKAMURA JPN 57.79 31.00 26.79 5.57 5.18 5.43 5.32 5.29 0.00 #7
10 Jin Seo KIM KOR 56.25 29.89 27.36 5.61 5.21 5.43 5.50 5.61 1.00 #4
11 Niko ULANOVSKY GER 47.32 25.36 22.96 4.82 4.46 4.54 4.64 4.50 1.00 #17
12 Samuel KOPPEL EST 47.28 24.81 22.47 4.75 4.36 4.50 4.54 4.32 0.00 #1
13 Carlo Vittorio PALERMO ITA 47.26 25.23 23.03 4.64 4.39 4.75 4.68 4.57 1.00 #3
14 Jan KURNIK CZE 46.90 23.12 23.78 4.75 4.50 4.82 4.75 4.96 0.00 #18
15 Illya SOLOMIN SWE 45.66 23.52 23.14 4.79 4.46 4.64 4.68 4.57 1.00 #16
16 Matthias VERSLUIS FIN 45.06 23.95 23.11 4.86 4.46 4.57 4.68 4.54 2.00 #2
17 Anton KEMPF GER 42.74 20.64 23.10 4.68 4.46 4.46 4.82 4.68 1.00 #14
18 Alexander BOROVOJ HUN 40.17 20.36 21.81 4.50 4.14 4.39 4.46 4.32 2.00 #20
19 Thomas KENNES NED 39.26 18.48 21.78 4.50 4.21 4.25 4.39 4.43 1.00 #11
20 Larry LOUPOLOVER AZE 36.37 18.73 19.64 4.04 3.64 4.00 4.00 3.96 2.00 #5
21 Daniil ZURAV EST 35.53 13.85 21.68 4.46 4.07 4.43 4.36 4.36 0.00 #8
22 Laurynas VONZODAS LTU 30.50 12.71 18.79 3.79 3.57 3.79 3.82 3.82 1.00 #10

JGP Latvia Men’s Free Skate Results

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Adian PITKEEV RUS 127.28 64.40 62.88 6.54 6.07 6.25 6.29 6.29 0.00 #22
2 Boyang JIN CHN 126.60 63.24 63.36 6.54 6.07 6.36 6.39 6.32 0.00 #23
3 Shoma UNO JPN 117.59 57.01 61.58 6.29 5.89 6.14 6.18 6.29 1.00 #25
4 Michael Christian MARTINEZ PHI 109.70 51.46 60.24 5.93 5.82 6.04 6.29 6.04 2.00 #26
5 Deniss VASILJEVS LAT 109.70 53.04 58.66 5.93 5.61 5.82 5.93 6.04 2.00 #15
6 Jin Seo KIM KOR 109.28 51.28 60.00 6.14 5.79 6.04 6.07 5.96 2.00 #24
7 Brendan KERRY AUS 108.85 50.29 59.56 6.14 5.86 5.82 6.00 5.96 1.00 #27
8 Jordan MOELLER USA 105.76 47.84 57.92 5.79 5.71 5.71 5.86 5.89 0.00 #20
9 Pavel IGNATENKO BLR 103.75 49.55 54.20 5.68 5.21 5.36 5.46 5.39 0.00 #16
10 Vladislav TARASENKO RUS 101.45 55.67 47.78 5.11 4.64 4.64 4.79 4.71 2.00 #7
11 Simon HOCQUAUX FRA 100.47 44.55 58.92 5.96 5.79 5.71 6.04 5.96 3.00 #21
12 Sota YAMAMOTO JPN 100.08 45.00 55.08 5.79 5.43 5.50 5.57 5.25 0.00 #17
13 Igor REZNICHENKO UKR 97.84 47.28 51.56 5.36 5.00 5.07 5.21 5.14 1.00 #11
14 Roman SADOVSKY CAN 95.79 45.35 53.44 5.36 5.07 5.29 5.57 5.43 3.00 #13
15 Jimmy MA USA 91.48 40.76 52.72 5.43 4.96 5.25 5.36 5.36 2.00 #19
16 Samuel KOPPEL EST 90.40 41.34 50.06 5.07 5.00 5.00 4.96 5.00 1.00 #12
17 Zijing TENG CHN 87.48 40.40 48.08 5.14 4.64 4.79 4.86 4.61 1.00 #14
18 Krzysztof GALA POL 86.34 41.42 44.92 4.71 4.43 4.32 4.54 4.46 0.00 #8
19 Adrien BANNISTER ITA 82.50 40.72 41.78 4.43 3.93 4.25 4.14 4.14 0.00 #5
20 Juho PIRINEN FIN 81.84 34.46 48.38 5.00 4.79 4.79 4.86 4.75 1.00 #9
21 Armen AGAIAN GEO 78.39 35.17 45.22 4.61 4.25 4.54 4.64 4.57 2.00 #10
22 Ivo GATOVSKI BUL 78.02 38.52 39.50 4.14 3.93 3.86 3.93 3.89 0.00 #3
23 Giray SENOL TUR 75.25 41.03 35.22 3.71 3.36 3.50 3.54 3.50 1.00 #2
24 Sondre ODDVOLL BOE NOR 75.00 33.52 43.48 4.46 4.25 4.25 4.46 4.32 2.00 #6
25 Glebs BASINS LAT 67.48 27.06 40.42 4.18 3.96 3.93 4.21 3.93 0.00 #4
26 Arturas GANZELA LTU 61.21 28.85 34.36 3.71 3.36 3.43 3.50 3.18 2.00 #1
WD Luiz MANELLA BRA #18

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Boyang JIN
CHN
189.79 2 2
2 Adian PITKEEV
RUS
187.19 5 1
3 Shoma UNO
JPN
175.81 6 3
4 Michael Christian MARTINEZ
PHI
173.73 1 4
5 Brendan KERRY
AUS
170.02 3 7
6 Jin Seo KIM
KOR
169.97 4 6
7 Deniss VASILJEVS
LAT
161.94 14 5
8 Pavel IGNATENKO
BLR
160.92 9 9
9 Jordan MOELLER
USA
158.74 12 8
10 Simon HOCQUAUX
FRA
157.83 7 11
11 Sota YAMAMOTO
JPN
156.23 11 12
12 Igor REZNICHENKO
UKR
150.05 15 13
13 Jimmy MA
USA
147.79 10 15
14 Roman SADOVSKY
CAN
146.89 16 14
15 Vladislav TARASENKO
RUS
143.00 21 10
16 Zijing TENG
CHN
140.00 13 17
17 Samuel KOPPEL
EST
139.22 17 16
18 Krzysztof GALA
POL
128.49 19 18
19 Armen AGAIAN
GEO
124.51 18 21
20 Juho PIRINEN
FIN
123.96 20 20
21 Adrien BANNISTER
ITA
121.14 24 19
22 Ivo GATOVSKI
BUL
115.84 25 22
23 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
115.50 22 24
24 Glebs BASINS
LAT
107.20 23 25
25 Giray SENOL
TUR
105.65 26 23
26 Arturas GANZELA
LTU
89.62 27 26
WD Luiz MANELLA
BRA
8

JGP Latvia Men’s Short Program Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Michael Christian MARTINEZ PHI 64.03 34.71 29.32 5.96 5.68 5.93 5.86 5.89 0.00 #8
2 Boyang JIN CHN 63.19 34.98 29.21 6.11 5.71 5.82 5.82 5.75 1.00 #10
3 Brendan KERRY AUS 61.17 34.27 27.90 5.79 5.43 5.57 5.54 5.57 1.00 #27
4 Jin Seo KIM KOR 60.69 31.75 28.94 5.82 5.61 5.86 5.79 5.86 0.00 #4
5 Adian PITKEEV RUS 59.91 30.53 29.38 5.96 5.75 5.82 5.96 5.89 0.00 #23
6 Shoma UNO JPN 58.22 29.02 30.20 6.14 5.82 6.14 6.14 5.96 1.00 #25
7 Simon HOCQUAUX FRA 57.36 29.93 27.43 5.50 5.39 5.43 5.54 5.57 0.00 #7
8 Luiz MANELLA BRA 57.19 32.25 25.94 5.36 4.93 5.29 5.18 5.18 1.00 #14
9 Pavel IGNATENKO BLR 57.17 31.81 25.36 5.43 4.89 5.11 5.11 4.82 0.00 #1
10 Jimmy MA USA 56.31 29.56 26.75 5.64 5.11 5.29 5.46 5.25 0.00 #17
11 Sota YAMAMOTO JPN 56.15 29.08 27.07 5.75 5.36 5.32 5.46 5.18 0.00 #15
12 Jordan MOELLER USA 52.98 26.37 26.61 5.36 5.11 5.32 5.46 5.36 0.00 #2
13 Zijing TENG CHN 52.52 28.21 24.31 5.21 4.71 4.75 4.89 4.75 0.00 #22
14 Deniss VASILJEVS LAT 52.24 24.41 27.83 5.43 5.29 5.64 5.61 5.86 0.00 #16
15 Igor REZNICHENKO UKR 52.21 27.00 26.21 5.46 4.93 5.29 5.32 5.21 1.00 #18
16 Roman SADOVSKY CAN 51.10 26.74 25.36 5.18 4.86 5.07 5.14 5.11 1.00 #19
17 Samuel KOPPEL EST 48.82 26.00 22.82 4.64 4.50 4.50 4.61 4.57 0.00 #12
18 Armen AGAIAN GEO 46.12 24.27 21.85 4.68 4.14 4.32 4.46 4.25 0.00 #11
19 Krzysztof GALA POL 42.15 21.86 21.29 4.54 4.14 4.18 4.32 4.11 1.00 #20
20 Juho PIRINEN FIN 42.12 21.48 22.64 4.75 4.46 4.46 4.54 4.43 2.00 #5
21 Vladislav TARASENKO RUS 41.55 19.05 25.50 5.61 4.96 4.68 5.21 5.04 3.00 #13
22 Sondre ODDVOLL BOE NOR 40.50 17.54 22.96 4.79 4.39 4.46 4.71 4.61 0.00 #9
23 Glebs BASINS LAT 39.72 19.69 20.03 4.18 3.82 3.93 4.14 3.96 0.00 #21
24 Adrien BANNISTER ITA 38.64 18.36 20.28 4.25 3.89 4.07 4.14 3.93 0.00 #3
25 Ivo GATOVSKI BUL 37.82 18.58 19.24 4.18 3.71 3.82 3.89 3.64 0.00 #24
26 Giray SENOL TUR 30.40 14.89 16.51 3.54 3.18 3.29 3.36 3.14 1.00 #26
27 Arturas GANZELA LTU 28.41 12.67 17.74 3.71 3.50 3.46 3.68 3.39 2.00 #6

Skate Down Under Men’s Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Brendan KERRY AUS 66.37 35.61 31.76 6.50 6.17 6.25 6.67 6.17 1.00 #9
2 David KRANJEC AUS 57.89 27.14 31.75 6.42 6.08 6.33 6.50 6.42 1.00 #7
3 Mark WEBSTER AUS 55.33 26.84 28.49 6.00 5.33 5.58 5.75 5.83 0.00 #5
4 Julian Zhi Jie YEE MAS 55.19 28.03 27.16 5.50 5.33 5.25 5.50 5.58 0.00 #6
5 Maverick EGUIA PHI 43.01 19.68 23.33 4.75 4.58 4.58 4.75 4.67 0.00 #1
6 Jordan DODDS AUS 41.38 19.96 22.42 4.75 4.00 4.42 4.67 4.58 1.00 #3
7 Andrew DODDS AUS 38.86 19.37 22.49 5.00 4.33 4.08 4.50 4.58 3.00 #4
8 Harry Hau Yin LEE HKG 37.41 18.41 20.00 4.25 4.00 3.92 4.08 3.75 1.00 #8
9 Kwun Hung LEUNG HKG 32.77 14.43 20.34 4.17 4.08 3.75 4.17 4.17 2.00 #2
Free Skate
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Brendan KERRY AUS 125.91 62.25 63.66 6.67 6.08 6.25 6.58 6.25 0.00 #9
2 David KRANJEC AUS 111.54 52.02 59.52 5.92 5.92 5.83 6.17 5.92 0.00 #8
3 Julian Zhi Jie YEE MAS 99.10 52.62 46.48 5.08 4.17 4.58 4.83 4.58 0.00 #6
4 Maverick EGUIA PHI 97.23 46.75 51.48 5.33 4.75 5.08 5.25 5.33 1.00 #5
5 Andrew DODDS AUS 89.44 43.26 48.18 5.17 4.58 4.75 4.92 4.67 2.00 #3
6 Mark WEBSTER AUS 88.93 37.75 53.18 5.17 5.33 5.25 5.42 5.42 2.00 #7
7 Jordan DODDS AUS 78.89 35.89 43.00 4.67 4.08 4.25 4.33 4.17 0.00 #4
8 Harry Hau Yin LEE HKG 72.75 40.41 32.34 3.92 2.75 3.17 3.33 3.00 0.00 #2
9 Kwun Hung LEUNG HKG 67.72 29.88 37.84 4.17 3.33 3.67 3.83 3.92 0.00 #1
Total
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Brendan KERRY AUS 192.28 1 1
2 David KRANJEC AUS 169.43 2 2
3 Julian Zhi Jie YEE MAS 154.29 4 3
4 Mark WEBSTER AUS 144.26 3 6
5 Maverick EGUIA PHI 140.24 5 4
6 Andrew DODDS AUS 128.30 7 5
7 Jordan DODDS AUS 120.27 6 7
8 Harry Hau Yin LEE HKG 110.16 8 8
9 Kwun Hung LEUNG HKG 100.49 9 9