2018 Midwestern Sectionals Senior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 13 Hannah Miller, Lansing SC 1 62.09 1 113.56 175.65
2 12 Brynne McIsaac, Broadmoor SC 2 57.94 2 108.85 166.79
3 14 Emily Chan, Dallas FSC 3 54.71 3 100.83 155.54
4 10 Ashley Lin, Dallas FSC 5 53.97 6 97.34 151.31
5 11 Maxine Marie Bautista, DuPage FSC 4 54.28 7 95.85 150.13
6 9 Paige Rydberg, Broadmoor SC 7 49.41 4 98.39 147.80
7 6 Diana Zhu, St. Paul FSC 6 49.75 5 97.76 147.51
8 5 Alexandra Rogers, Black Hills FSC 8 46.20 8 82.00 128.20
9 7 Taylor Morris, Skokie Valley SC 9 39.58 10 73.79 113.37
10 4 Cristina Rackley, Winterhurst FSC 13 33.29 9 75.00 108.29
11 8 Avery Kurtz, Broadmoor SC 10 38.99 12 67.15 106.14
12 3 Julia Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 12 35.97 11 69.08 105.05
13 2 Lydia Menscher, Broadmoor SC 11 37.93 13 65.96 103.89
14 1 Lyndsay Ream, Columbus FSC 14 29.72 14 61.76 91.48

2018 Southwestern Regionals Senior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Brynne McIsaac, Broadmoor SC 1 60.67 1 110.33 171.00
2 13 Emily Chan, Dallas FSC 3 55.11 2 90.94 146.05
3 10 Avery Kurtz, Broadmoor SC 2 56.55 3 87.24 143.79
4 14 Lydia Menscher, Broadmoor SC 5 38.75 4 82.80 121.55
5 12 Reese Gautsche, Colorado SC 4 42.23 5 78.06 120.29
6 5 Madison Fox, Broadmoor SC 6 34.22 6 68.18 102.40
7 9 Laura Cardona, Individual Member 7 32.12 7 58.11 90.23
8 6 Kristen Stamm, Broadmoor SC 9 29.92 8 52.10 82.02
9 7 Erin Tafoya, Albuquerque FSC 8 31.53 10 50.40 81.93
10 8 Lauren Ellison, Broadmoor SC 10 28.77 9 50.78 79.55
11 2 Sophia Gugel, Fort Collins FSC 11 25.21 11 44.88 70.09
12 1 Klaranda Behrens, Kansas City FSC 12 20.94 12 44.67 65.61
13 3 Sarah Seibold, Columbine FSC 13 20.24 13 41.06 61.30
14 4 Arianna Krzyzkowski, Fort Collins FSC 14 15.26 14 39.24 54.50
WD Karoline Shechter, Aspen SC

2017 Eastern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Alexia Paganini, SC of New York 2 57.36 1 101.04 158.40
2 13 Emmy Ma, SC of Boston 1 57.55 2 99.57 157.12
3 12 Brynne McIsaac, Washington FSC 4 49.59 3 88.21 137.80
4 11 Haley Beavers, Washington FSC 3 50.72 4 82.61 133.33
5 14 Dayoon Chang, SC of Boston 5 46.59 8 79.30 125.89
6 7 Julia Biechler, SC of Wilmington 7 43.72 5 81.55 125.27
7 8 Gabriella Izzo, SC of Boston 6 44.81 7 80.08 124.89
8 3 Cailey Weaver, Panthers FSC 11 38.93 6 80.55 119.48
9 6 Chelsea Mischuk, North Jersey FSC 8 43.12 9 75.05 118.17
10 5 Rena Ikenishi, SC of New York 10 39.50 11 68.28 107.78
11 2 Marietta Atkins, SC of Boston 14 35.80 10 69.92 105.72
12 1 Nadine Wang, SC of New York 12 38.17 12 66.69 104.86
13 9 Mary-Katharine Mulera, Washington FSC 9 41.35 14 55.24 96.59
14 4 Taylor Doran, Jersey Coast FSC 13 36.41 13 59.44 95.85

Eastern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Rebecca Peng, SC of Boston 2 49.93 1 95.42 145.35
2 10 Brynne McIsaac, Washington FSC 1 53.00 3 81.48 134.48
3 12 Megan Wessenberg, SC of Boston 4 46.15 2 83.13 129.28
4 11 Carly Berrios, Greenville FSC 3 49.44 6 73.59 123.03
5 7 Dayoon Chang, SC of Boston 8 42.65 4 79.14 121.79
6 3 Cailey Weaver, Panthers FSC 10 39.56 5 77.18 116.74
7 5 Elise Romola, Washington FSC 7 42.79 7 71.89 114.68
8 13 Nadine Wang, SC of New York 5 45.09 9 65.86 110.95
9 6 Caterina Alf, Genesee FSC 9 41.10 8 68.05 109.15
10 8 Taylor-Rae Rocco, Charter Oak FSC 6 43.38 12 65.12 108.50
11 1 Lindsay Rosenberg, Panthers FSC 11 37.05 11 65.73 102.78
12 4 Kimberly Cagnassola, SC of New York 12 36.85 10 65.85 102.70
13 2 Fiona Kim, North Jersey FSC 13 33.91 13 64.37 98.28

JGP Spain Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Alisa FEDICHKINA RUS 66.16 38.41 27.75 6.82 6.75 7.11 7.00 7.00 0.00 #18
2 Yura MATSUDA JPN 65.71 37.89 27.82 6.96 6.75 7.14 6.96 6.96 0.00 #31
3 Yuna SHIRAIWA JPN 62.51 35.42 27.09 6.93 6.54 6.86 6.82 6.71 0.00 #17
4 Serafima SAKHANOVICH RUS 60.10 32.82 27.28 6.93 6.54 6.71 6.93 7.00 0.00 #3
5 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 58.30 33.84 24.46 6.00 5.82 6.18 6.21 6.36 0.00 #21
6 So Hyun AN KOR 55.72 31.90 23.82 5.93 5.64 6.14 6.07 6.00 0.00 #9
7 Brynne MCISAAC USA 53.43 29.29 24.14 5.89 6.04 6.00 6.14 6.11 0.00 #1
8 Kailani CRAINE AUS 50.80 28.43 22.37 5.54 5.39 5.68 5.61 5.75 0.00 #33
9 Tessa HONG USA 50.38 26.49 24.89 6.11 6.07 6.00 6.46 6.46 1.00 #26
10 Anastasia GALUSTYAN ARM 46.95 26.20 20.75 5.32 4.86 5.18 5.29 5.29 0.00 #10
11 Michaela DU TOIT RSA 46.84 27.86 18.98 4.75 4.46 4.86 4.86 4.79 0.00 #16
12 Loena HENDRICKX BEL 46.58 26.93 20.65 5.36 4.89 5.18 5.18 5.21 1.00 #27
13 Maria-Katharina HERCEG GER 46.02 26.14 20.88 5.39 4.93 5.32 5.29 5.18 1.00 #34
14 Sara CASELLA ITA 43.91 24.07 19.84 5.11 4.68 4.86 5.04 5.11 0.00 #23
15 Danielle HARRISON GBR 43.76 24.61 19.15 4.82 4.57 4.93 4.75 4.86 0.00 #22
16 Shuran YU SIN 41.59 23.53 18.06 4.75 4.32 4.54 4.57 4.39 0.00 #19
17 Fruzsina MEDGYESI HUN 40.40 22.95 18.45 4.75 4.43 4.50 4.64 4.75 1.00 #7
18 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 39.20 20.54 19.66 5.07 4.89 4.57 5.00 5.04 1.00 #13
19 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 38.20 20.82 18.38 4.75 4.46 4.36 4.86 4.54 1.00 #12
20 Aleksandra RUDOLF POL 36.46 19.83 17.63 4.50 4.18 4.36 4.46 4.54 1.00 #6
21 Regina Andrea RODRIGUEZ LEAL MEX 35.89 20.42 15.47 3.93 3.64 3.96 3.89 3.93 0.00 #15
22 Julie FROETSCHER FRA 35.55 17.71 18.84 4.82 4.50 4.57 4.79 4.86 1.00 #24
23 Andrea ANLIKER SUI 34.68 19.27 16.41 4.32 3.79 4.11 4.25 4.04 1.00 #2
24 Maeva GALLARDA ROSSELL ESP 33.96 18.36 16.60 4.11 3.93 4.14 4.21 4.36 1.00 #30
25 Deimante KIZALAITE LTU 33.18 18.56 16.62 4.39 3.96 3.96 4.32 4.14 2.00 #25
26 Maria MARTINEZ GARCIA ESP 31.16 16.04 15.12 3.93 3.57 3.82 3.86 3.71 0.00 #32
27 Darija SHATIBELKO LAT 29.82 14.99 16.83 4.25 4.07 4.04 4.39 4.29 2.00 #14
28 Gabriella VINOKUR ISR 29.45 13.89 15.56 3.96 3.68 3.93 4.00 3.89 0.00 #28
29 Tania MARGARIDO AND 27.38 14.27 13.11 3.39 3.00 3.36 3.50 3.14 0.00 #8
30 Karen GHEBBARI MAR 26.74 13.17 13.57 3.43 3.18 3.36 3.57 3.43 0.00 #29
31 Priscilla June CHAU HKG 25.88 13.88 13.00 3.25 3.00 3.21 3.43 3.36 1.00 #4
32 Mara WAGNER LUX 22.95 10.93 12.02 3.14 2.93 2.96 3.07 2.93 0.00 #11
33 Elisa TSUJI INA 18.94 8.74 12.20 3.14 2.82 2.89 3.29 3.11 2.00 #20
34 Alexandra DE HANOVRE MON 12.86 2.89 9.97 2.39 2.25 2.57 2.54 2.71 0.00 #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Yuna SHIRAIWA JPN 124.29 68.12 56.17 7.18 6.75 7.21 7.00 6.96 0.00 #29
2 Alisa FEDICHKINA RUS 120.22 62.62 57.60 7.18 7.18 7.14 7.14 7.36 0.00 #33
3 Yura MATSUDA JPN 113.27 59.71 54.56 7.07 6.64 6.79 6.82 6.79 1.00 #31
4 Brynne MCISAAC USA 108.82 57.29 51.53 6.39 6.21 6.46 6.68 6.46 0.00 #23
5 Tessa HONG USA 102.24 54.55 48.69 6.21 5.93 6.04 6.14 6.11 1.00 #28
6 So Hyun AN KOR 97.74 48.41 50.33 6.50 5.89 6.36 6.39 6.32 1.00 #32
7 Anastasia GALUSTYAN ARM 97.58 53.36 44.22 5.75 5.32 5.64 5.50 5.43 0.00 #24
8 Kailani CRAINE AUS 96.45 49.99 47.46 5.89 5.64 5.89 5.96 6.29 1.00 #27
9 Serafima SAKHANOVICH RUS 92.36 43.39 52.97 6.89 6.54 6.18 6.82 6.68 4.00 #30
10 Loena HENDRICKX BEL 91.81 48.68 44.13 5.61 5.21 5.61 5.46 5.68 1.00 #25
11 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 86.07 39.59 48.48 6.25 5.89 5.89 6.14 6.14 2.00 #34
12 Juni Marie BENJAMINSEN NOR 79.85 40.01 40.84 5.43 4.89 5.07 5.07 5.07 1.00 #22
13 Shuran YU SIN 77.36 40.11 39.25 5.07 4.75 4.93 4.82 4.96 2.00 #20
14 Maria-Katharina HERCEG GER 76.50 36.81 40.69 5.36 4.75 5.14 5.07 5.11 1.00 #17
15 Michaela DU TOIT RSA 75.10 38.65 38.45 5.04 4.46 4.75 4.96 4.82 2.00 #26
16 Sara CASELLA ITA 73.30 36.10 39.20 5.00 4.79 4.68 5.07 4.96 2.00 #21
17 Darija SHATIBELKO LAT 70.37 35.71 35.66 4.54 4.14 4.43 4.57 4.61 1.00 #8
18 Danielle HARRISON GBR 68.73 32.27 38.46 4.86 4.57 4.64 4.93 5.04 2.00 #19
19 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 68.54 34.47 35.07 4.68 4.14 4.32 4.46 4.32 1.00 #11
20 Julie FROETSCHER FRA 67.09 35.59 34.50 4.82 4.04 4.18 4.39 4.14 3.00 #16
21 Maeva GALLARDA ROSSELL ESP 65.86 32.09 33.77 4.29 3.89 4.36 4.18 4.39 0.00 #14
22 Andrea ANLIKER SUI 57.05 26.65 32.40 4.32 3.86 3.93 4.14 4.00 2.00 #15
23 Fruzsina MEDGYESI HUN 55.73 21.97 34.76 4.64 4.11 4.11 4.50 4.36 1.00 #18
24 Aleksandra RUDOLF POL 54.74 25.49 31.25 4.25 3.64 3.75 3.96 3.93 2.00 #13
25 Deimante KIZALAITE LTU 54.69 23.38 31.31 4.29 3.71 3.82 3.89 3.86 0.00 #9
26 Gabriella VINOKUR ISR 54.32 25.77 28.55 3.82 3.32 3.57 3.57 3.57 0.00 #7
27 Mara WAGNER LUX 51.09 26.64 24.45 3.21 2.89 3.18 3.11 2.89 0.00 #3
28 Regina Andrea RODRIGUEZ LEAL MEX 50.35 18.84 32.51 4.32 3.86 3.93 4.07 4.14 1.00 #12
29 Karen GHEBBARI MAR 47.60 23.28 25.32 3.36 2.96 3.25 3.14 3.11 1.00 #2
30 Tania MARGARIDO AND 42.59 18.48 26.11 3.57 3.14 3.11 3.32 3.18 2.00 #10
31 Priscilla June CHAU HKG 40.32 17.28 25.04 3.46 2.86 2.96 3.25 3.11 2.00 #5
32 Elisa TSUJI INA 39.44 17.31 23.13 3.14 2.57 2.89 2.93 2.93 1.00 #1
33 Alexandra DE HANOVRE MON 29.78 9.98 20.80 2.39 2.29 2.71 2.68 2.93 1.00 #4
WD Maria MARTINEZ GARCIA ESP #6

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yuna SHIRAIWA
JPN
186.80 3 1
2 Alisa FEDICHKINA
RUS
186.38 1 2
3 Yura MATSUDA
JPN
178.98 2 3
4 Brynne MCISAAC
USA
162.25 7 4
5 So Hyun AN
KOR
153.46 6 6
6 Tessa HONG
USA
152.62 9 5
7 Serafima SAKHANOVICH
RUS
152.46 4 9
8 Kailani CRAINE
AUS
147.25 8 8
9 Anastasia GALUSTYAN
ARM
144.53 10 7
10 Anni JÄRVENPÄÄ
FIN
144.37 5 11
11 Loena HENDRICKX
BEL
138.39 12 10
12 Maria-Katharina HERCEG
GER
122.52 13 14
13 Michaela DU TOIT
RSA
121.94 11 15
14 Juni Marie BENJAMINSEN
NOR
119.05 18 12
15 Shuran YU
SIN
118.95 16 13
16 Sara CASELLA
ITA
117.21 14 16
17 Danielle HARRISON
GBR
112.49 15 18
18 Kristina SHKULETA-GROMOVA
EST
106.74 19 19
19 Julie FROETSCHER
FRA
102.64 22 20
20 Darija SHATIBELKO
LAT
100.19 27 17
21 Maeva GALLARDA ROSSELL
ESP
99.82 24 21
22 Fruzsina MEDGYESI
HUN
96.13 17 23
23 Andrea ANLIKER
SUI
91.73 23 22
24 Aleksandra RUDOLF
POL
91.20 20 24
25 Deimante KIZALAITE
LTU
87.87 25 25
26 Regina Andrea RODRIGUEZ LEAL
MEX
86.24 21 28
27 Gabriella VINOKUR
ISR
83.77 28 26
28 Karen GHEBBARI
MAR
74.34 30 29
29 Mara WAGNER
LUX
74.04 32 27
30 Tania MARGARIDO
AND
69.97 29 30
31 Priscilla June CHAU
HKG
66.20 31 31
32 Elisa TSUJI
INA
58.38 33 32
33 Alexandra DE HANOVRE
MON
42.64 34 33
WD Maria MARTINEZ GARCIA
ESP
26

US Nationals Junior Ladies Short Program Results

Place Start Name Score
1 2 Bradie Tennell, Wagon Wheel FSC 59.38
2 11 Paige Rydberg, Northern Ice SC 53.34
3 7 Olivia Serafini, SC of New York 53.24
4 8 Amy Lin, All Year FSC 52.94
5 4 Sarah Feng, SC of San Francisco 48.78
6 1 Brynne McIsaac, Washington FSC 48.32
7 5 Vivian Le, Dallas FSC 46.76
8 10 Elena Taylor, Dallas FSC 43.21
9 6 Megan Wessenberg, Peninsula SC 42.94
10 9 Brianna Brazee, SC of New York 38.39
11 3 Rebecca Peng, SC of Boston 37.88
12 12 Hina Ueno, Salt Lake Figure Skating 34.59

2015 US Nationals Junior Ladies Preview

What this group of ladies lacks in international experience, they make up for with national experience.  All twelve of the competitors have been to nationals at least once previously.  Collectively they have seven national medals.  The novice 1st, 2nd, 3rd and 6th place finishers will be competing at this event along with the junior 4th, 5th, 6th, 8th and 10th.

With the placements of the ladies at last years Junior Worlds, the US only earned one spot at each JGP assignment this season, severely limiting who could compete internationally.  Most of the ladies who earned a spot will be competing at the senior level, with the exception of Bradie Tennell.  She received one assignment to JGP Japan and her short program score was good enough to place her in the top 10 scores for the season so far.

The US rarely sends junior skaters out for international b assignments, except for after nationals to give skaters who medal and have not competed internationally before a chance to experience the difference in competition before hitting the Junior Grand Prix.  However, Vivian Le and Olivia Serafini were both sent out in December, presumably to get scores to qualify them to compete at Junior Worlds if they place well enough at nationals.

To be competitive internationally, these ladies will need at least one triple + triple combination if not two in their free skate along with good spins and several other triple jumps.  In the short program, juniors are required to attempt a solo lutz jump, giving an advantage to those who have their triple lutzes.  A good portion of these ladies will also be attempting a triple + triple in their short program.

Vivian Le had nearly identical scores between her regionals and sectionals events and scored even higher internationally.  She outpaces the field by nearly eight points.  In her short program, she has a Triple Toe + Triple Toe and a triple lutz.  Her free skate is full of difficult elements including a Triple Lutz + Triple Toe worth 10.10 (the only one in the event), a Double Axel + Double Toe + Double Loop worth 7.04 points and a solo triple lutz and triple flip.  Despite this, she has a double flip later in her program and only four of her seven jumping passes include triples.  It’s possible this double flip will be upgraded for nationals, giving her another point boost, however she would have to change up her combinations.  At sectionals she received Level 4 on all of her spins and 3 on the step sequence.  Her program components were all in the mid 6s, well above the rest of the field.

Bradie Tennell has a solid short program but has had difficulties with her free skate.  Her short program featured a Triple Loop + Triple Toe and a triple lutz.  She singled the lutz at sectionals, costing her 6 points.  Most of the other ladies will be attempting a different triple combination in the short program, and Bradie’s is worth a full point more, giving her an advantage if everyone skates cleanly.  She has a Double Axel + Triple Toe in her free skate worth 7.40 points, as well as a Triple Lutz + Double Toe worth 7.30 points and a Triple Loop + Double Toe worth 7.04 points.  She struggled with a few jumps at sectionals, doubling her salchow and under-rotating the loop.  Her spins all received Level 4, but her step sequence only received a Level 2.  At regionals her problem jump was the lutz, which she singled on one and fell on the other.  She attempted a three jump combo at regionals, Triple Loop + Double Toe + Double Loop worth 9.02 points and could add that back in to give her even more points at nationals.

Rebecca Peng had a rough time at sectionals, but set the third highest total score from qualifying at regionals.  She has a Triple Flip + Double Toe in her short program and a triple lutz.  Her combination is worth nearly three points less than the ladies attempting a triple + triple, so she’ll need a clean free skate and good elements throughout.  At sectionals, she actually lost points from the base value after GOEs were factored in.  In the free skate at sectionals, she only completed one combination, costing her quite a few points.  She did receive a Level 4 on all her spins but a Level 2 on the step sequence.  She is attempting the harder triples with a triple flip and triple lutz planned.  At regionals, she hit her two planned combinations of Triple Flip + Double Toe worth 6.60 points and Triple Loop + Double Toe + Double Loop worth 9.02 points.  She doesn’t go for the third allowed combination and this could be added at nationals to give her more points.

Amy Lin has the fourth highest total score from qualifying and had strong showings at both sectionals and regionals.  Her biggest issue is under-rotated and downgraded jumps.  She has a planned Triple Lutz + Triple Toe, Double Axel + Triple Toe and Triple Salchow + Double Toe + Double Loop.  The first combination was under-rotated at both events and gained just 9.00 points but the other two combos gained her 7.40 and 8.03 respectively.  Each under-rotation can cost about a point depending on the value of the original jump.  She also has a solo lutz worth 6.00, giving her some of the most high value jump content.  She received Level 3s and 4s on her spins and step sequence at sectionals.  She had a double flip at both events, and it could be upgraded to a triple by nationals.  For the short program, she has a Triple Toe + Triple Toe and a triple lutz, although the lutz was under-rotated and she fell at sectionals.  At regionals she did receive some 6s in her program components.

Olivia Serafini showed significant improvement in her sectionals performance to land her at number five on the total scores list.  She is attempting the most kinds of triples in her free skate, with everything but the axel included.  Her free skate features a Double Axel + Triple Toe (which was under-rotated at sectionals).  She also popped her loop.  She did have a Triple Flip + Double Toe worth 6.60 points and a Triple Loop + Double Toe worth 6.40 points.  She also received Level 3 or 4 on all her spins and steps.  Her short program has a Triple Toe + Triple Toe and a triple lutz, which was downgraded at sectionals.  At regionals, she lost points when she singled her flip and a salchow was downgraded.

Elena Taylor has the 7th best total score from qualifying, which she set at sectionals.  Her only triples are the toe and the salchow, so she’s relying on clean elements and positive GOEs to keep her in the mix.  She received a Level 4 on all of her spins and steps at sectionals and received some 6s and the rest high 5s in her program components.  At regionals, she only completed two combos and singled one of her salchows, which left her points lower.  For her short program, she has a Triple Toe + Double Toe and a double lutz.  Her lutz is the first element in her program, and I would have moved it to the second half so it would be eligible for the bonus and gain her a few more points.  While her jumps are not the most difficult, she does make up the points elsewhere and has a greater chance at hitting a clean program.

Brynne McIsaac has some very difficult jumps planned, but issues with those jumps have left her in 8th place on the total scores list.  Her short program features a Triple Flip + Double Toe in the second half and a Triple Lutz.  Since she isn’t attempting a triple + triple, she makes the most of her combination by gaining the 10% bonus.  Her combinations include a Triple Lutz + Double Loop + Double Toe, but after two under-rotations the base value was just 8.03.  An edge call affected her GOE and brought down the value of this jump even further.  Her solo triple jump in both her short program and her free skates also got an edge call and cost her nearly a point for each jump.  She also had three under-rotated jumps in her free skate at sectionals, giving her only one clean triple.  At regional, she had similar issues and also completed only one clean triple.  If she can clean up her entries and get a bit more rotation in the air out of her jumps, she should see her scores go up significantly.  She did receive a Level 4 for all of her spins and a Level 3 for her step sequence.

Paige Rydberg has the 10th best total score from qualifying which she set at regionals, although her two scores were only tenths apart.  She has a Triple Toe + Triple Toe in her short program along with a triple lutz, however the first jump was under-rotated and the second received an edge call.  She has a Double Axel + Triple Toe planned for her free skate worth 7.40 points.  At sectionals she had problems with her loop, falling on one and missing the combination on the other.  She only completed one clean combination at sectionals, costing her lots of points.  She did receive Level 3s and 4s on her spins and steps.  At regionals her flip was under-rotated and she fell, but everything else was clean with positive GOEs.

My podium predictions:

Gold: Vivian Le

Silver: Amy Lin

Bronze: Bradie Tennell

Pewter: Rebecca Peng

 

Bios of the competitors:

Brianna Brazee: She represents the Skating Club of New York.  She placed 15th in juvenile in 2009.  She won silver at North Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Sarah Feng: She is 14 years old and represents the Skating Club of San Francisco.  She finished 8th in novice in 2013 and 8th in intermediate in 2012.  She won silver at Central Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Vivian Le:  She is 14 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the reigning Novice Champion.  She won gold at Southwestern Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Amy Lin: She is 15 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  She finished 6th as a junior last season, is the 2013 Novice Silver Medalist and finished 16th as an intermediate in 2011.  She won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 5th best short program, 3rd best free skate and 4th best total scores.

Brynne McIsaac: She is 15 years old and represents the Washington Figure Skating Club.  She finished 10th in novice in 2013 and 11th in juvenile in 2010.  She won gold at South Atlantic Sectionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best short program, 9th best free skate and 8th best total scores.

Rebecca Peng: She is 15 years old and represents the Skating Club of Boston.  She is the reigning Novice Bronze Medalist and finished 7th in novice in 2013.  She won gold at New England Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Paige Rydberg: She is 15 years old and represents the Northern Ice Skating Club.  She is the reigning Novice Silver Medalist and finished 5th in intermediate in 2013.  She won silver at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 7th best free skate and 10th best total scores.

Olivia Serafini: She is 17 years old and represents the Skating Club of New York.  She finished 8th as a junior last season, 10th in juniors in 2013 and 5th as a novice in 2012.  She won gold at North Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 6th best short program, 6th best free skate and 5th best total scores.

Elena Taylor: She is 16 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She finished 5th as a junior last season and is the 2011 Intermediate Ladies Silver Medalist.  She won silver at Southwestern Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best short program, 8th best free skate and 7th best total scores.

Bradie Tennell: She is 16 years old and represents the Wagon Wheel Figure Skating Club.  She placed 8th at JGP Japan.  She is the reigning Junior Pewter Medalist, 2013 Novice Bronze Medalist, finished 10th as a novice in 2012, 15th in intermediate in 2011 and 10th in juvenile in 2010.  She won gold at Upper Great Lakes Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Internationally, she has the 10th best short program score.  She has the best short program, 4th best free skate and 2nd best total scores.

Hina Ueno: She is 14 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  She finished 6th as a novice last season and 12th in intermediate in 2013.  She won gold at Central Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best free skate.

Megan Wessenberg: She is 15 years old and represents the Peninsula Skating Club.  She finished 10th as a junior last season, 9th in novice in 2013 and 12th in juvenile in 2011.  She won bronze at Central Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Eastern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Olivia Serafini, SC of New York 1 52.26 1 94.48 146.74
2 9 Brynne McIsaac, Washington FSC 2 50.67 2 86.78 137.45
3 8 Rebecca Peng, SC Of Boston 4 47.31 3 86.72 134.03
4 12 Brianna Brazee, SC of New York 6 43.20 5 78.01 121.21
5 6 Carly Berrios, Greenville FSC 8 40.99 4 79.52 120.51
6 7 Brianna Laxson, Washington FSC 3 47.91 7 69.36 117.27
7 1 Selin Kang, Ice House Of New Jersey FS 7 41.34 6 73.53 114.87
8 10 Alice Qiao, Atlanta FSC 5 43.29 8 68.60 111.89
9 3 Taylor-Rae Rocco, Charter Oak FSC 11 34.34 9 68.55 102.89
10 5 Isabelle Dost, SC Of Boston 10 37.78 11 60.72 98.50
11 4 Giorgina Giampaolo, SC Of Boston 12 33.32 10 62.50 95.82
12 2 Nadine Wang, SC of New York 9 38.21 12 52.74 90.95

2015 South Atlantic Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 1 Sophia Chouinard, Panthers FSC 49.86
2 21 Erin Coleman, Panthers FSC 48.55
3 3 Alexa Binder, Panthers FSC 47.15
4 22 Moriah Oliveira, City of Palms FSC 47.02
5 20 Reagan Scott, Hershey FSC 46.63
6 16 Danielle Carvella, Tampa Bay SC 45.76
7 4 Katelyn Mamrick, Greenville FSC 42.89
8 15 Gabriela Godin, Wissahickon SC 42.08
9 9 Madelyn Jordan, Carolinas FSC 40.52
10 5 Isabella Rongione, Frederick FSC 39.91
11 17 Victoria Kartseva, Washington FSC 39.23
12 7 Katelyn Lien, Washington FSC 38.48
13 8 Kennedy Foster, Tampa Bay SC 38.47
14 2 Mariah Mele, City of Palms FSC 38.15
15 24 Ellie McClellan, Carolinas FSC 37.76
16 19 Anna Sieron, Palm Beach FSC 36.13
17 14 Carlin Trevisan, Washington FSC 35.41
18 11 Ariel Gillett, Southwest Florida FSC 34.37
19 10 Ivy Liu, Carolinas FSC 34.18
20 23 Jenna Marks, Central Carolina SC 33.26
21 6 Madison Borsellino, Palm Beach FSC 32.51
22 18 Anais Gentles, Carolinas FSC 32.34
23 12 Gisela (Gigi) Gerstenberger, First Coast FSC 32.28
24 13 Emma Ferwerda, SC of Wilmington 28.84

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Hannah Jo, University of Delaware FSC 1 35.87 2 60.65 96.52
2 19 Ting Cui, Baltimore FSC 4 33.17 1 63.20 96.37
3 18 Lara Annunziata, Panthers FSC 2 34.24 4 57.99 92.23
4 20 Joanna Hubbart, Tampa Bay SC 3 33.82 5 57.98 91.80
5 11 Krystal Edwards, SC of North Carolina 6 29.73 3 60.59 90.32
6 15 Ainsley Mischka, Orlando FSC 10 28.11 6 56.64 84.75
7 14 Megan Burghdorf, University of Delaware FSC 9 28.54 7 52.81 81.35
8 17 Alicia Mitchell, Frederick FSC 5 29.81 10 49.42 79.23
9 13 Lauren Brown, Palm Beach FSC 7 29.71 11 48.94 78.65
10 12 Ashley Easterly, City of Palms FSC 8 29.23 12 48.80 78.03
11 7 Grace Regan, Triangle FSC 14 26.18 8 51.36 77.54
12 10 Dania Fernandez, Miami FSC 15 25.21 9 50.99 76.20
13 6 Sophia Kammann, Washington FSC 12 27.59 15 47.16 74.75
14 9 Marissa Sumathipala, Washington FSC 11 28.10 17 45.75 73.85
15 8 Isabella Vanderlaat, Panthers FSC 13 27.31 16 46.26 73.57
16 4 Gwyneth Collins, Washington FSC 16 25.06 14 47.21 72.27
17 5 Nicole Bizzano, University of Delaware FSC 20 22.80 13 47.94 70.74
18 3 Scarlett Granger, Washington FSC 18 24.53 18 44.28 68.81
19 1 Maria Son, Atlanta FSC 17 24.58 19 39.54 64.12
20 2 Dominique Mickiewicz, Washington FSC 19 23.01 20 37.81 60.82

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Lindsay Rosenberg, Panthers FSC 1 44.09 1 72.95 117.04
2 13 Haley Beavers, Washington FSC 3 38.80 2 67.31 106.11
3 17 Morgan Leighow, Washington FSC 4 38.60 3 65.94 104.54
4 12 Ashley Young, Washington FSC 2 39.39 7 59.38 98.77
5 16 Kendal Buckalew, Carolinas FSC 6 34.83 5 62.25 97.08
6 15 Mary-Katharine Mulera, Washington FSC 5 36.48 6 60.31 96.79
7 3 Jessica Tran, Summit FSC Of NC 14 25.98 4 63.65 89.63
8 9 Madisyn Stanley, Washington FSC 7 33.05 12 54.92 87.97
9 8 Sofia Del Rio, Pines FSC 10 29.43 8 57.82 87.25
10 11 Tambra Wenger, Southwest Florida FSC 11 29.17 10 55.44 84.61
11 7 Gabrielle Carl, Central Florida FSC 8 31.50 14 53.06 84.56
12 10 Sarah Molinari, Southwest Florida FSC 12 27.14 9 56.40 83.54
13 6 Kaitlyn Shaw, SC of Mt Lebanon 9 30.63 15 52.62 83.25
14 4 Caitlyn Kent, Washington FSC 15 25.09 13 53.76 78.85
15 5 Ana Shimeall, Columbia FSC (MD) 17 22.27 11 55.28 77.55
16 1 Lydia Erdman, Philadelphia SC & HS 13 26.16 16 51.23 77.39
17 2 Julia Katarina Rowland, Washington FSC 16 24.01 17 42.95 66.96
DSQ Sasha Hayes, Triangle FSC

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 21 Brynne McIsaac, Washington FSC 3 49.03 1 91.55 140.58
2 20 Carly Berrios, Greenville FSC 1 55.74 2 84.59 140.33
3 22 Alice Qiao, Atlanta FSC 5 40.63 3 82.06 122.69
4 23 Brianna Laxson, Washington FSC 2 50.70 8 65.81 116.51
5 18 Elise Romola, Washington FSC 4 48.47 6 66.18 114.65
6 19 Caterina Alf, SC of Florida 6 40.52 4 73.35 113.87
7 14 Daniella Chiera, Panthers FSC 7 40.13 10 62.67 102.80
8 15 Marisa Farinella, Panthers FSC 8 34.24 7 66.08 100.32
9 13 Cailey Weaver, Southwest Florida FSC 10 31.99 5 66.44 98.43
10 9 Camilla Zhang, SC of Northern Virginia 13 31.42 9 65.01 96.43
11 8 Grace Moyer, Penguin FSC 16 29.73 11 57.12 86.85
12 7 Isabelle Blank, SC of North Carolina 14 31.19 13 55.61 86.80
13 12 Taylor Aruanno, University of Delaware FSC 12 31.50 14 55.22 86.72
14 17 Emma Oleck, Orlando FSC 9 34.15 17 51.57 85.72
15 16 Tess Terpos, Columbia FSC (MD) 11 31.63 16 53.96 85.59
16 11 Joanne Oh, Frederick FSC 18 28.71 12 56.25 84.96
17 10 Jasmine Chen, Georgia FSC 17 29.61 15 54.59 84.20
18 6 Rebecca Chan, Washington FSC 15 30.29 19 48.51 78.80
19 3 Soucci Taylor, Atlanta FSC 22 25.91 18 51.32 77.23
20 2 Naomi Ghebremichael, SC of North Carolina 21 26.55 20 47.83 74.38
21 1 Phuong Dao, Richmond FSC 19 26.97 21 45.78 72.75
22 5 Cami Burkhardt, SC of North Carolina 20 26.81 22 43.82 70.63
23 4 Lyndzi Aulton, Gardens FSC of Maryland 23 19.39 23 33.27 52.66
WD Sarah Fuller, Tampa Bay SC

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Madison Vinci, Washington FSC 1 52.97 1 90.66 143.63
2 11 Jessica Hu, Triangle FSC 2 51.37 3 82.19 133.56
3 14 Maria Yang, Washington FSC 4 41.89 2 83.97 125.86
4 5 Kristine Levitina, Pines FSC 6 41.00 4 72.88 113.88
5 13 Kathryn Wen, Washington FSC 5 41.05 6 70.68 111.73
6 10 Irina Gonzalez-Sigler, Orlando FSC 3 42.99 7 63.89 106.88
7 7 Lauren Thomas, Johnstown FSC 7 33.62 5 71.03 104.65
8 8 Danielle Fanelle, SC of Wilmington 10 27.28 8 61.53 88.81
9 6 Gabrielle Bargoot, Palm Beach FSC 9 28.54 9 59.84 88.38
10 9 Kyra Lowery, Columbia FSC (MD) 8 28.71 11 52.31 81.02
11 3 Victoria Williams, Atlanta FSC 11 26.92 10 53.43 80.35
12 4 Vivian Lay, Orlando FSC 12 26.48 13 50.51 76.99
13 2 Grace Bloomfield, Columbia FSC (MD) 13 23.85 12 52.24 76.09
14 1 Joy Sandon, Central Florida FSC 14 19.44 14 45.66 65.10
WD Amanda Aker, Space Coast Ice Plex FSC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 8 Joseph Kang, University of Delaware FSC 39.59
2 4 Ilia Malinin, Washington FSC 38.63
3 6 Zachary Yaninek, Hershey FSC 38.10
4 7 Nikita Romanov, SC of Wilmington 37.55
5 9 Lucas Altieri, Florida Goldcoast FSC 33.46
6 3 John Reichard, Palm Beach FSC 30.96
7 2 Ian Kang, SC of North Carolina 30.71
8 5 Timmy Chapman, Central Florida FSC 29.38
9 10 Charles Liu, Georgia FSC 29.27
10 1 Seiji Urano, Washington FSC 24.05

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Tommy-Jo Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 1 39.46 1 73.52 112.98
2 5 Ryan Dunk, Baltimore FSC 2 37.35 3 57.40 94.75
3 7 Jordan Evans, University of Delaware FSC 3 32.81 2 60.55 93.36
4 1 Eric Prober, Panthers FSC 5 30.93 4 53.68 84.61
5 6 David Shapiro, University of Delaware FSC 4 31.32 5 53.17 84.49
6 4 Nick Hubbart, Tampa Bay SC 6 28.70 7 41.28 69.98
7 2 Dylan Varghese, Washington FSC 7 25.89 6 42.66 68.55
8 3 Jabe Roberts, Atlanta FSC 8 22.12 8 26.13 48.25

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jonah Barrett, Southwest Florida FSC 2 39.19 2 76.17 115.36
2 1 William Hubbart, Tampa Bay SC 4 33.52 1 79.96 113.48
3 4 Peter Liu, SC of Wilmington 1 44.18 4 61.02 105.20
4 3 Andrew Uhrig, Washington FSC 3 36.12 3 68.79 104.91
5 2 Shiloh Judd, Charlottesville FSC 5 24.22 5 49.65 73.87

2014 South Atlantic Regional Results

Novice Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Carly Berrios, Greenville FSC 1 48.13 1 82.79 130.92
2 14 Elise Romola, Washington FSC 2 41.61 2 75.49 117.10
3 13 Maya Carter, Washington FSC 3 39.56 3 75.25 114.81
4 12 Alice Qiao, Atlanta FSC 4 39.23 4 71.68 110.91
5 7 Antonina Rusetskaya, Palm Beach FSC 7 34.81 5 69.64 104.45
6 16 Sarah Wisniewski, SC of Wilmington 5 36.56 6 62.15 98.71
7 15 Samantha Steeman, University of Delaware FSC 6 36.08 7 61.71 97.79
8 6 Vanessa Feigenbaum, Panthers FSC 9 32.96 8 60.54 93.50
9 8 Ellie Mikawa, Richmond FSC 10 31.93 9 57.94 89.87
10 10 Elena Gonzalez, Panthers FSC 8 33.39 11 55.85 89.24
11 5 Sarah Godwin, Triangle FSC 15 29.30 10 57.30 86.60
12 9 Julia Biechler, SC of Wilmington 11 31.25 12 55.17 86.42
13 2 Cirinia Gillett, Southwest Florida FSC 12 30.97 13 54.51 85.48
14 3 Daniella Chiera, Panthers FSC 16 25.51 14 52.21 77.72
15 1 Caterina Alf, SC of Florida 14 30.47 15 47.17 77.64
16 4 Isabella Gamez, Florida Everblades FSC 13 30.87 16 45.84 76.71

 

Junior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 18 Brynne McIsaac, Washington FSC 1 49.51 2 96.11 145.62
2 22 Madison Vinci, Washington FSC 4 41.14 1 96.87 138.01
3 20 Maria Yang, Washington FSC 6 37.82 3 84.18 122.00
4 19 Kathryn Wen, Washington FSC 2 42.30 4 78.89 121.19
5 17 Brianna Laxson, Washington FSC 3 41.38 7 66.82 108.20
6 11 Kristine Levitina, Pines FSC 9 34.09 5 72.81 106.90
7 21 Jackie Jablon, Panthers FSC 5 40.67 9 65.63 106.30
8 15 Lexi Nara-Yoshimura, Washington FSC 7 35.69 6 66.93 102.62
9 14 Nicole Cuillo, SC of Florida 11 32.02 8 66.46 98.48
10 13 Marisa Farinella, Pines FSC 8 34.94 10 63.07 98.01
11 12 McKayla O’Connell, University of Delaware FSC 10 32.72 11 56.67 89.39
12 16 Kyra Lowery, Columbia FSC (MD) 12 31.76 12 55.70 87.46
13 9 McKenzie Lang, Triangle FSC 14 30.40 13 54.77 85.17
14 7 Kennedy Briggs, Triangle FSC 15 29.95 15 53.89 83.84
15 6 Victoria Boinest, Columbia FSC (MD) 16 28.76 14 54.31 83.07
16 8 Victoria Williams, Atlanta FSC 13 30.56 16 48.88 79.44
17 2 Phuong Dao, Richmond FSC 20 26.14 17 48.15 74.29
18 5 Hannah Roth, FSC of Charleston 18 27.12 18 46.59 73.71
19 10 Tess Terpos, Columbia FSC (MD) 17 27.76 19 42.45 70.21
20 4 Grace Bloomfield, Columbia FSC (MD) 19 27.02 21 41.36 68.38
21 1 Lavanya Ramesh, SC of Wilmington 21 26.10 20 42.04 68.14
22 3 Vivian Lay, Citrus FSC 22 23.30 22 37.55 60.85

 

Senior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Franchesca Chiera, Panthers FSC 1 56.09 1 94.27 150.36
2 16 Jessica Hu, SC of North Carolina 2 50.03 2 80.16 130.19
3 17 Elise Eng, University of Delaware FSC 3 40.68 3 70.71 111.39
4 12 Irina Gonzalez-Sigler, Citrus FSC 4 39.00 6 67.70 106.70
5 13 Haley Mulera, Washington FSC 6 34.24 5 69.04 103.28
6 15 Kay Bergdolt, SC of Wilmington 5 37.54 7 63.81 101.35
7 10 Emily Williams, SC of Northern Virginia 7 33.88 8 63.17 97.05
8 3 Jessica Qiu, SC of Northern Virginia 15 26.74 4 69.12 95.86
9 11 Julia Suarez, Washington FSC 9 30.95 9 58.73 89.68
10 8 Lauren Thomas, Johnstown FSC 11 29.50 10 58.18 87.68
11 6 Danielle Fanelle, SC of Wilmington 8 32.81 12 53.47 86.28
12 4 Allison Kymmell, Tidewater FSC 14 27.56 11 53.89 81.45
13 2 Abigail Doyle, Greenville FSC 13 27.79 13 50.87 78.66
14 7 Sarah Clark, SC of Northern Virginia 12 28.19 15 41.89 70.08
15 5 Lauren Skaathun, Florida Everblades FSC 17 19.60 14 46.18 65.78
16 1 Genavieve Federhofer, Pines FSC 16 26.29 16 36.76 63.05
WD Erynn Komes, SC of North Carolina 10 30.47
WD Haley Dunne, University of Delaware FSC
WD Joanna Nishimoto, Washington FSC
WD Adriene Petrillo, White Rose FSC

 

Junior Men

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Patrick Rupp, Citrus FSC 1 53.26 1 104.86 158.12
2 1 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 2 41.64 2 82.66 124.30