2017 World Junior Championships Dance Results

Short Dance

 Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 67.59 34.93 32.66 8.11 8.00 8.21 8.21 8.29 0.00 #31
2 Q Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 67.29 34.85 32.44 8.11 7.86 8.11 8.18 8.29 0.00 #30
3 Q Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 63.38 33.61 29.77 7.43 7.36 7.54 7.46 7.43 0.00 #23
4 Q Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 63.26 33.29 29.97 7.50 7.29 7.68 7.46 7.54 0.00 #29
5 Q Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 60.79 32.34 28.45 7.04 6.89 7.18 7.18 7.29 0.00 #22
6 Q Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 60.53 30.94 29.59 7.39 7.21 7.39 7.43 7.57 0.00 #25
7 Q Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 60.30 29.31 30.99 7.68 7.64 7.71 7.93 7.79 0.00 #27
8 Q Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 55.41 28.58 26.83 6.75 6.57 6.75 6.64 6.82 0.00 #16
9 Q Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 54.92 26.49 28.43 7.14 7.04 7.04 7.29 7.04 0.00 #28
10 Q Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 53.93 27.84 26.09 6.46 6.39 6.57 6.57 6.61 0.00 #24
11 Q Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 52.47 28.04 24.43 6.07 5.96 6.18 6.11 6.21 0.00 #14
12 Q Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 52.26 28.40 23.86 6.04 5.82 6.00 5.96 6.00 0.00 #19
13 Q Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 51.90 27.61 24.29 6.00 5.96 5.96 6.32 6.11 0.00 #26
14 Q Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 50.75 29.36 21.39 5.43 5.29 5.50 5.39 5.14 0.00 #17
15 Q Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 50.44 28.82 21.62 5.43 5.21 5.46 5.50 5.43 0.00 #18
16 Q Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 50.18 28.50 21.68 5.39 5.29 5.57 5.43 5.43 0.00 #15
17 Q Sasha FEAR / Elliot VERBURG GBR 49.19 26.04 23.15 5.89 5.61 5.82 5.75 5.86 0.00 #5
18 Q Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA GEO 45.69 25.29 20.40 5.21 4.89 5.11 5.18 5.11 0.00 #9
19 Q Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 45.61 25.43 20.18 5.07 4.86 5.04 5.21 5.04 0.00 #20
20 Q Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 44.62 25.90 18.72 4.79 4.54 4.75 4.79 4.54 0.00 #2
21 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 44.51 24.83 19.68 4.93 4.89 4.93 5.00 4.86 0.00 #11
22 Hannah Grace COOK / Temirlan YERZHANOV KAZ 42.94 23.01 19.93 5.11 4.86 4.82 5.04 5.07 0.00 #3
23 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 42.20 22.67 19.53 5.00 4.75 4.89 4.89 4.89 0.00 #10
24 Flora MUEHLMEYER / Pietro PAPETTI ITA 41.24 21.95 19.29 4.93 4.57 4.86 4.93 4.82 0.00 #7
25 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 40.24 20.70 19.54 4.96 4.71 4.89 5.04 4.82 0.00 #21
26 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 39.34 18.89 20.45 5.21 4.89 5.07 5.18 5.21 0.00 #6
27 Malene NIQUITA-BASQUIN / Jamie GARCIA ESP 38.49 21.83 16.66 4.21 4.00 4.25 4.29 4.07 0.00 #1
28 Elizaveta ORLOVA / Stephano Valentino SCHUSTER AUT 38.14 19.39 18.75 4.82 4.57 4.61 4.79 4.64 0.00 #12
29 Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI POL 37.68 19.85 18.83 4.79 4.68 4.57 4.79 4.71 1.00 #13
30 Wing Yi Valerie SO / Marcus YAU HKG 35.31 19.59 15.72 3.82 3.61 4.07 3.96 4.18 0.00 #4
31 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 34.29 18.92 16.37 4.04 3.96 4.11 4.21 4.14 1.00 #8

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 97.54 47.27 50.27 8.36 8.32 8.39 8.39 8.43 0.00 #19
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 96.78 47.23 49.55 8.29 8.04 8.32 8.25 8.39 0.00 #18
3 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 94.15 46.11 48.04 7.82 7.86 8.07 8.11 8.18 0.00 #15
4 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 89.40 44.01 45.39 7.54 7.36 7.57 7.57 7.79 0.00 #17
5 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 89.15 43.81 45.34 7.61 7.36 7.54 7.57 7.71 0.00 #20
6 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 87.81 41.26 46.55 7.75 7.64 7.61 7.86 7.93 0.00 #14
7 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 87.47 43.50 43.97 7.39 7.14 7.36 7.32 7.43 0.00 #16
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 85.69 42.36 43.33 7.29 7.07 7.18 7.25 7.32 0.00 #12
9 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 80.24 40.39 39.85 6.57 6.39 6.75 6.75 6.75 0.00 #11
10 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 79.87 40.77 39.10 6.25 6.25 6.54 6.68 6.86 0.00 #9
11 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 74.67 34.85 39.82 6.64 6.54 6.57 6.79 6.64 0.00 #13
12 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 74.41 35.57 38.84 6.54 6.18 6.46 6.64 6.54 0.00 #8
13 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN 73.59 38.10 35.49 5.93 5.79 5.89 6.00 5.96 0.00 #10
14 Sasha FEAR / Elliot VERBURG GBR 72.21 36.04 36.17 6.00 5.75 6.07 6.14 6.18 0.00 #5
15 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 70.28 33.51 36.77 6.14 5.86 6.14 6.25 6.25 0.00 #6
16 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 68.06 34.51 33.55 5.64 5.36 5.61 5.71 5.64 0.00 #7
17 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 61.01 29.47 31.54 5.39 4.93 5.32 5.43 5.21 0.00 #2
18 Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA GEO 60.22 30.51 29.71 5.14 4.68 5.04 5.14 4.75 0.00 #1
19 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN FIN 58.04 27.79 30.25 5.04 4.86 4.96 5.21 5.14 0.00 #4
20 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 56.02 26.96 29.06 4.89 4.64 4.79 5.00 4.89 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
164.83 2 1
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
164.37 1 2
3 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
154.68 6 3
4 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
152.66 4 4
5 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
RUS
152.53 3 5
6 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA
CAN
148.26 5 7
7 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER
USA
148.11 7 6
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
140.61 9 8
9 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN
CZE
134.17 10 9
10 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH
GER
131.77 13 10
11 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER
FRA
130.08 8 11
12 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV
UKR
126.88 11 12
13 Rikako FUKASE / Aru TATENO
JPN
124.03 15 13
14 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER
CAN
122.54 12 15
15 Sasha FEAR / Elliot VERBURG
GBR
121.40 17 14
16 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
118.81 14 16
17 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA
LTU
111.19 16 17
18 Eva KHACHATURIAN / Georgy REVIYA
GEO
105.91 18 18
19 Monica LINDFORS / Juho PIRINEN
FIN
102.66 20 19
20 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES
HUN
101.63 19 20
Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV
EST
FNR 21
Hannah Grace COOK / Temirlan YERZHANOV
KAZ
FNR 22
Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO
CHN
FNR 23
Flora MUEHLMEYER / Pietro PAPETTI
ITA
FNR 24
Matilda FRIEND / William BADAOUI
AUS
FNR 25
Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH
ISR
FNR 26
Malene NIQUITA-BASQUIN / Jamie GARCIA
ESP
FNR 27
Elizaveta ORLOVA / Stephano Valentino SCHUSTER
AUT
FNR 28
Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI
POL
FNR 29
Wing Yi Valerie SO / Marcus YAU
HKG
FNR 30
Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV
BUL
FNR 31

2017 US Nationals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 11 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
1 72.42 1 103.91 176.33
2 9 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
3 66.77 2 98.29 165.06
3 12 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
2 70.44 3 93.19 163.63
4 10 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
4 60.60 4 87.83 148.43
5 8 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
6 50.54 5 79.28 129.82
6 5 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
5 52.95 6 74.95 127.90
7 6 Alina Efimova, Peninsula SC
Alexander Petrov, Hershey FSC
7 50.27 7 68.63 118.90
8 7 Diana Avaz, Detroit SC
Val Katsman, Broadmoor SC
8 50.18 8 67.38 117.56
9 2 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
9 49.37 9 66.53 115.90
10 4 Elizabeth Addas, All Year FSC
Michael Valdez, All Year FSC
11 45.62 10 62.40 108.02
11 1 Lydia Erdman, Arctic FSC
Alexey Shchepetov, Philadelphia SC & HS
10 46.51 11 59.80 106.31
12 3 Cassidy Klopstock, Centennial 7k SC
Jacob Schedl, University of Delaware FSC
12 38.97 12 57.23 96.20
WD Heidi Washburn, Detroit SC
Ilya Yukhimuk, Detroit SC

2017 US Nationals Junior Dance Preview

This is the most competitive group competing in the junior division at nationals.  For the second year in a row, three US teams qualified for the Junior Grand Prix Final, and two of those teams won medals at the Final.

As a group they have won 25 nationals medals (with 7 going to McNamara and Carpenter and 5 going to Parsons and Parsons) and three World Junior medals.  Four teams combined to win nine JGP medals this season.  The 1st, 2nd, 4th, 6th, and 7th place teams from last season will be returning.  The novice 1st and 2nd place teams are moving up to compete here.  The short dance will be held on Wednesday, January 18th with the free dance on Friday, January 20th.

The depth in this event in the US is both a blessing and a curse.  Two of the three teams who went to Sochi are still competing as seniors and three US teams qualified for the Grand Prix Final this season.  Because it is hard to breakthrough as a senior, teams are staying at their level longer before moving up.  This goes all the way down the pipeline and more and more teams are staying put for several seasons.

Despite this, the US actually had to give up some spots on the Junior Grand Prix as they did not have enough age eligible teams to fill all the spots they were given.  One team from last season aged out and one moved up and several of the up and coming teams are not yet old enough to compete.

To be competitive internationally, these teams need to score above 57 points in the short dance, 86 points in the free dance, and 141 points overall.

McNamara and Carpenter are competing in the junior event for the 7th time, after winning gold each of the last two years and medaling each of the last 6 seasons.  They have come a long way from the tiny little things who first skated to These Boots Were Made for Walking.  They are the reigning World Junior Champions, but have found themselves struggling this season.  They dropped to 3rd overall at the Junior Grand Prix Final and have been surpassed by their training mates, the Parsons.  At the JGPF, they earned Level 4 on their twizzles, lifts and spin with Level 2 on their step sequences in the free dance.  Long known for their technical prowess, earning Level 2s is a big issue for them.  They did earn 9 points from GOE and had program components ranging from 7.86-7.96.  Their short dance had Level 4 twizzles and lift with Level 3 on the mid-line steps and Level 4 and Level 2 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE and had program components ranging from 7.61-7.92.  They have the 3rd best short dance, 4th best free dance and 3rd best total scores internationally.

The Parsons are having the best season of their career, taking home the gold medal from the Junior Grand Prix Final last month.  They’ve long sat in the shadow of McNamara and Carpenter and that was the first time they’ve beat them in head to head competition.  Their free dance at the Final featured Level 4 twizzles, lifts and spin with Level 3 step sequences.  They earned a whopping 10 points from GOE with program components ranging from 8.04-8.29.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift with Level 3 on the midline steps and Level 4 on both segments of the Blues.  They earned 7 points from GOE and program components ranging from 7.79-8.07.  They have the 2nd best short dance, 2nd best free dance and best total scores internationally.

Carreira and Ponomarenko qualified for the Junior Grand Prix Final for the first time in their career this season and finished just behind McNamara and Carpenter.  They are the reigning Pewter Medalists at this event.  Their free dance at that event earned Level 4 for the spin, twizzles and lifts and Level 3 for the step sequences.  They earned 7.5 points in GOE and program components from 7.29-7.64.  Their short dance received a Level 4 on the lift and twizzles, Level 3 on the midline steps and Level 3 and Level 4 on the Blues.  They earned 4.5 points from GOE with program components ranging from 7.14-7.43.  They have the 4th best short dance, 3rd best free dance and 4th best total scores internationally.

Lewis and Bye won the bronze medal at JGP Estonia this season, the first of their career.  They finished 6th at nationals last year and will be looking to make the junior podium for the first time.  They had a very rough outing at Sectionals.  Their free dance there received Level 4 on their twizzles, lifts and spin, with Level 3 on one step sequence and Level 1 and a fall on the other step sequence.  They earned just 3 points from GOE with program components ranging from 5.17-5.92.  The fall on the step sequence is alone is a near fatal mistake.  The difference between Level 1 and Level 4 on the steps is 3 points, plus the one point deduction for the fall, negative GOEs and any downgrades in the program components.  Their short dance included a Level 4 lift, Level 1 twizzles (with a fall), Level 1 midline steps (fall), and Level 4 Blues sequences.  They earned about 1 point from GOE with program components ranging from 4.92-5.75.  It is rare to see one fall from an ice dance team, but three in one event is unheard of.  It is extremely unlikely that anything like this would happen to them again, and they should return to the caliber shown internationally this season.

Also looking for spots in the podium are three young up and coming teams.  They all start with Gs and they all train at the Wheaton Ice Skating Academy with the Parsons and McNamara and Carpenter.

Gropman and Somerville finished 7th last year in their first year competing as juniors.  Their free dance at sectionals received Level 4 on the lifts and spin, and Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 6 points from GOE and had program components ranging from 5.58-6.08.  Their short dance had a Level 4 lift, Level 3 midline steps, Level 2 twizzles and Level 4 on the Blues.  They earned 3.5 points from GOE and had program components ranging from 5.75-6.08.

Gunter and Wein are the reigning Novice Silver Medalists.  They are making their junior debut nationally after competing on the Junior Grand Prix for the first time this season.  Their free dance earned Level 4 on the twizzles, lifts and spin, Level 3 on one step sequence, and Level 2 on the other step sequence.  They earned 6 points from GOE with program components ranging from 5.75-6.25.  Their short dance received Level 4 on the twizzles and lift, Level 3 on the midline steps and Level 4 on the Blues.  They earned 2.5 points from GOE and had program components ranging from 5.33-6.08.

Green and Green are making their long awaited junior debut.  They have won four national titles in a row, including back to back novice titles the last two seasons.  They are still too young to compete internationally as juniors, but have been given several international novice assignments over the past two years.  Most recently they were assigned to the NRW Trophy where they won gold in the novice division.  They set the best score in qualifying competition by 13 points.  Their free dance at sectionals earned Level 4 on the lifts and spin with Level 3 on the steps and twizzles.  They earned 8 points from GOE with program components ranging from 6.50-7.17.  Their short dance received Level 4 on the lift with Level 3 on the twizzles and midline step sequence with Level 4 and Level 3 on the Blues.  They earned 5.5 points from GOE with program components ranging from 6.33-7.08.

In Ice Dance, quality is the name of the game.  The Level you receive on your step sequence can make or break you and those with the highest GOEs and PCS scores will win.  The difference between levels on the step sequences is a full point and a half.  At the JGPF, McNamara and Carpenter received Level 2 on both of their step sequences, costing them 3 points compared to the Parsons.  For the Blues in the short dance, the difference between levels is only .6, so the hit isn’t as bad.  Looking at all the WISA teams, they all earned Level 4 on both segments of the Blues, except for Green and Green who earned one Level 3 and McNamara and Carpenter who earned one Level 2.  For the free dance, they all earned Level 3 on their steps, except for McNamara and Carpenter who earned 2s.  I would be shocked if they didn’t have their levels fixed before nationals given that they share the same coaching team, are the most senior team at their rink and they’ve routinely received these levels before.  However, their GOEs were between 1 and 1.5 points lower than the Parsons at the JGPF and they lost by 1.5 points on PCS in the free dance alone.  They might be able to close the technical gap, but this is looking like its going to be the Parsons event to lose.

My podium predictions:

Gold: Parsons/Parsons

Silver: McNamara/Carpenter

Bronze: Carreira/Ponomarenko

Pewter: Green/Green

 

Bios of the competitors:

Addas/Valdez: She is 17 and they represent the All Year Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Avaz/Katsman: She represents the Detroit Skating Club and he represents the Broadmoor Skating Club.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Carreira/Ponomarenko: She is 16 and represents the Skating Club of New York and he is 16 and represents the Skating Club of San Francisco.  They won silver at JGP France and silver at JGP Russia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they placed 4th.  They are the reigning Junior Pewter Medalists and placed 5th in juniors in 2015.

Efimova/Petrov: She represents the Peninsula Figure Skating Club and he represents the Hershey Figure Skating Club.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Erdman/Shchepetov: He is 19 and they represent the Philadelphia Skating Club and Humane Society.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Green/Green: She is 13 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions, 2015 Novice Champions, 2014 Intermediate Champions, 2013 Juvenile Champions and finished 7th as juveniles in 2012.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gropman/Somerville: She is 15 and represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights and he is 16 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 9th at JGP France.  They placed 7th in juniors last season, are the 2014 Novice Silver Medalists, 2013 Intermediate Champions and 2012 Juvenile Champions.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gunter/Wein: She is 14 and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 7th at JGP Japan.  They are the reigning Novice Silver Medalists, 2015 Novice Bronze Medalists and 2014 Intermediate Bronze Medalists.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Klopstock/Schedl: She represents the Centennial 7k Skating Club and he represents the University of Delaware Figure Skating Club.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Lewis/Bye: She is 16 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 18 and represents the Skating Club of New York.  They placed 6th at JGP Czech Republic and won bronze at JGP Estonia.  They finished 6th in juniors last season, 7th in juniors in 2015, 6th as juniors in 2014, are the 2013 Novice Champions, 2012 Novice Pewter Medalists and finished 6th in Intermediate in 2011.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

McNamara/Carpenter: She is 17 and represents the Peninsula Skating Club and he is 20 and represents the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Champions.  They won gold at JGP Czech Republic and gold at JGP Slovenia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won bronze.  They are the 2015 World Junior Silver Medalists.  They are the reigning Junior Champions, 2015 Junior Champions, 2014 Junior Silver Medalists, 2013 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Bronze Medalists, finished 9th in Junior in 2011, 6th in Novice in 2010, are the 2009 Intermediate Pewter Medalists and 2008 Juvenile Pewter Medalists.

Parsons/Parsons: She is 19 and he is 21 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP Japan and gold at JGP Germany to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2015 Junior Silver Medalists, 2014 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Pewter Medalists and 2011 Novice Champions.

Washburn/Yukhimuk: They represent the Detroit Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

2016 Junior Grand Prix Final Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 67.58 34.86 32.72 8.04 8.11 8.36 8.14 8.25 0.00 #6
2 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 66.91 35.11 31.80 7.96 7.79 7.96 7.96 8.07 0.00 #4
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 63.73 32.67 31.06 7.61 7.75 7.68 7.96 7.82 0.00 #2
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 61.39 32.09 29.30 7.21 7.14 7.43 7.43 7.43 0.00 #3
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 60.08 31.34 28.74 7.04 6.89 7.43 7.29 7.29 0.00 #5
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 59.29 30.75 28.54 7.07 7.00 7.14 7.29 7.18 0.00 #1

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 95.59 46.39 49.20 8.21 8.04 8.21 8.29 8.25 0.00 #6
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 94.29 44.53 49.76 8.29 8.07 8.46 8.29 8.36 0.00 #5
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 89.74 42.22 47.52 7.89 7.86 7.96 7.96 7.93 0.00 #4
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 88.59 43.51 45.08 7.46 7.29 7.64 7.57 7.61 0.00 #3
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 86.04 41.92 44.12 7.29 7.07 7.54 7.43 7.43 0.00 #2
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 81.35 39.24 43.11 7.07 6.96 7.36 7.25 7.29 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
162.50 2 1
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
161.87 1 2
3 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER
USA
153.47 3 3
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
149.98 4 4
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
146.12 5 5
6 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
140.64 6 6

2016 JGP Russia Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 64.96 33.63 31.33 7.79 7.54 8.00 7.88 7.96 0.00 #4
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 63.10 32.52 30.58 7.54 7.33 7.83 7.75 7.79 0.00 #12
3 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 57.88 30.60 27.28 6.79 6.50 6.92 6.96 6.92 0.00 #2
4 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 52.13 27.58 25.55 6.29 6.08 6.38 6.63 6.58 1.00 #16
5 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 51.41 27.40 24.01 5.92 5.75 6.00 6.21 6.13 0.00 #8
6 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES FRA 50.19 27.73 22.46 5.58 5.38 5.63 5.79 5.71 0.00 #10
7 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 48.98 26.09 22.89 5.79 5.46 5.75 5.83 5.79 0.00 #1
8 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 43.88 24.37 20.51 5.25 4.96 5.17 5.17 5.08 1.00 #9
9 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN UKR 42.61 23.18 21.43 5.50 5.13 5.38 5.46 5.33 2.00 #3
10 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 41.03 21.88 19.15 4.83 4.63 4.79 4.88 4.83 0.00 #11
11 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 39.60 19.95 19.65 5.04 4.67 4.92 4.96 4.96 0.00 #6
12 Eliza SAEZ / Yann THAYALAN POL 39.44 20.68 18.76 4.88 4.46 4.79 4.75 4.58 0.00 #15
13 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 38.65 20.13 18.52 4.67 4.42 4.71 4.71 4.63 0.00 #13
14 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 38.19 20.79 17.40 4.38 4.21 4.38 4.50 4.29 0.00 #7
15 Nina HOLLOWEY / Fillipp KHARISOV AZE 32.34 15.14 17.20 4.42 4.29 4.25 4.33 4.21 0.00 #5
16 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 21.32 11.88 10.44 2.75 2.54 2.67 2.63 2.46 1.00 #14

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS 96.91 47.05 49.86 8.29 8.04 8.42 8.38 8.42 0.00 #15
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 94.09 45.98 48.11 7.96 7.79 8.17 8.04 8.13 0.00 #16
3 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 83.79 39.83 43.96 7.21 7.04 7.38 7.50 7.50 0.00 #14
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 78.91 41.19 37.72 6.21 6.00 6.38 6.38 6.46 0.00 #9
5 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 71.83 34.08 37.75 6.21 6.08 6.33 6.50 6.33 0.00 #11
6 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 69.56 29.50 41.06 6.75 6.54 6.88 7.04 7.00 1.00 #13
7 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES FRA 69.10 33.04 36.06 5.92 5.75 6.13 6.17 6.08 0.00 #12
8 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 67.33 34.88 32.45 5.42 5.17 5.46 5.54 5.46 0.00 #10
9 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 65.77 33.95 31.82 5.46 5.04 5.38 5.38 5.25 0.00 #8
10 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES HUN 63.05 32.80 31.25 5.17 4.96 5.29 5.33 5.29 1.00 #6
11 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 59.86 32.39 27.47 4.63 4.38 4.54 4.75 4.58 0.00 #4
12 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN UKR 57.65 26.64 33.01 5.54 5.29 5.50 5.63 5.54 2.00 #7
13 Eliza SAEZ / Yann THAYALAN POL 57.07 28.47 28.60 4.83 4.58 4.71 4.96 4.75 0.00 #5
14 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 56.95 27.85 29.10 4.75 4.54 4.92 5.04 5.00 0.00 #3
15 Nina HOLLOWEY / Fillipp KHARISOV AZE 51.58 24.93 26.65 4.50 4.21 4.46 4.54 4.50 0.00 #1
16 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 30.89 16.37 15.52 2.63 2.42 2.63 2.75 2.50 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
161.87 1 1
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
157.19 2 2
3 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO
RUS
141.67 3 3
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO
CAN
127.89 7 4
5 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS
FRA
123.24 5 5
6 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV
RUS
121.69 4 6
7 Salome ABDEDOU / Dylan ANTUNES
FRA
119.29 6 7
8 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV
EST
111.21 8 8
9 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO
CHN
105.37 11 9
10 Hanna JAKUCS / Daniel ILLES
HUN
104.08 10 10
11 Olga GIGLAVA / Aleksandr SIROSHTAN
UKR
100.26 9 12
12 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU
BLR
98.05 14 11
13 Eliza SAEZ / Yann THAYALAN
POL
96.51 12 13
14 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV
BUL
95.60 13 14
15 Nina HOLLOWEY / Fillipp KHARISOV
AZE
83.92 15 15
16 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV
UZB
52.21 16 16

2016 JGP France Ice Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 61.11 32.17 28.94 7.18 6.93 7.36 7.29 7.43 0.00 #6
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 60.44 31.70 28.74 7.14 6.93 7.32 7.29 7.25 0.00 #13
3 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 56.20 29.87 27.33 6.75 6.71 6.93 6.89 6.89 1.00 #12
4 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN CZE 55.25 30.02 25.23 6.25 6.00 6.36 6.46 6.46 0.00 #11
5 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 54.42 27.57 26.85 6.68 6.50 6.79 6.93 6.68 0.00 #1
6 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 53.15 29.15 24.00 5.96 5.75 6.07 6.14 6.07 0.00 #14
7 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 48.74 27.56 21.18 5.29 5.11 5.25 5.50 5.32 0.00 #16
8 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 46.89 24.83 22.06 5.61 5.36 5.64 5.54 5.43 0.00 #8
9 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 45.02 25.62 19.40 4.86 4.68 4.82 4.96 4.93 0.00 #9
10 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 44.31 23.08 21.23 5.21 5.00 5.43 5.54 5.36 0.00 #3
11 Alexandra BORISOVA / Cezary ZAWADZKI POL 42.04 23.09 18.95 4.86 4.57 4.75 4.93 4.57 0.00 #5
12 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 39.86 20.58 19.28 4.89 4.57 4.96 4.89 4.79 0.00 #10
13 Sasha FEAR / Jack OSMAN GBR 39.39 21.82 17.57 4.39 4.18 4.36 4.57 4.46 0.00 #2
14 Chanel DEN OLDEN / Rodolphe SABATINI NED 38.96 21.13 17.83 4.57 4.32 4.46 4.50 4.43 0.00 #15
15 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 36.29 18.37 17.92 4.50 4.36 4.50 4.71 4.32 0.00 #4
16 Karolina Elizabeth CALHOUN / Logan Tyler LEONESIO BRA 32.71 17.20 15.51 3.75 3.68 3.96 4.00 4.00 0.00 #7

Free Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 91.06 45.15 45.91 7.54 7.36 7.82 7.75 7.79 0.00 #15
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 87.94 43.33 44.61 7.36 7.18 7.57 7.46 7.61 0.00 #16
3 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 83.35 41.18 43.17 7.14 6.93 7.29 7.25 7.36 1.00 #12
4 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN CZE 79.17 38.75 40.42 6.61 6.36 6.89 6.89 6.93 0.00 #14
5 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 77.32 34.80 42.52 7.04 6.86 7.18 7.21 7.14 0.00 #13
6 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER CAN 72.70 38.19 34.51 5.82 5.54 5.75 5.86 5.79 0.00 #10
7 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER FRA 71.14 33.71 37.43 6.29 6.04 6.29 6.32 6.25 0.00 #11
8 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 69.43 35.75 33.68 5.61 5.21 5.61 5.93 5.71 0.00 #9
9 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 69.35 35.53 33.82 5.71 5.29 5.71 5.79 5.68 0.00 #7
10 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 62.12 31.05 31.07 5.11 5.00 5.25 5.39 5.14 0.00 #5
11 Alexandra BORISOVA / Cezary ZAWADZKI POL 59.34 29.69 29.65 4.96 4.75 4.96 5.04 5.00 0.00 #8
12 Sasha FEAR / Jack OSMAN GBR 56.34 28.81 27.53 4.68 4.36 4.61 4.68 4.61 0.00 #4
13 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 54.70 26.17 28.53 4.82 4.64 4.75 4.82 4.75 0.00 #6
14 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 52.89 27.07 25.82 4.43 4.04 4.29 4.39 4.36 0.00 #3
15 Karolina Elizabeth CALHOUN / Logan Tyler LEONESIO BRA 50.24 26.40 23.84 4.00 3.68 4.00 4.18 4.00 0.00 #1
16 Chanel DEN OLDEN / Rodolphe SABATINI NED 49.18 23.63 25.55 4.50 4.11 4.18 4.39 4.11 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
152.17 1 1
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
USA
148.38 2 2
3 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV
RUS
137.77 5 3
4 Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN
CZE
134.42 4 4
5 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO
RUS
133.52 3 5
6 Natacha LAGOUGE / Corentin RAHIER
FRA
124.29 6 7
7 Ashlynne STAIRS / Lee ROYER
CAN
119.59 8 6
8 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER
FRA
118.17 7 8
9 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE
USA
113.66 10 9
10 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
107.14 9 10
11 Alexandra BORISOVA / Cezary ZAWADZKI
POL
101.38 11 11
12 Sasha FEAR / Jack OSMAN
GBR
95.73 13 12
13 Villo MARTON / Danyil SEMKO
HUN
94.56 12 13
14 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED
GER
89.18 15 14
15 Chanel DEN OLDEN / Rodolphe SABATINI
NED
88.14 14 16
16 Karolina Elizabeth CALHOUN / Logan Tyler LEONESIO
BRA
82.95 16 15

2016 US Nationals Junior Free Dance

Please note the ice network site is down.  If you are trying to view the event go to: http://web.icenetwork.com/video/v538723683

Group 1

Lucas/Schedl: 53.35 Total: 91.08

Addas/Schultz: 57.40 Total: 95.28 and into 1st place

  • Twist around the neck to a split standing on his boots–very effective and interesting lift
  • Straight leg twizzles just a bit off on the unison and a little far apart
  • I’d like to see them closer in their dance hold
  • Rotational lift with a change in position
  • I’d like to see them have more connection with each other, especially in the choreographic moments in the middle
  • A lot of their step sequence isn’t done in a closed hold
  • Good positions and speed in the dance spin
  • Step up over his shoulder into a swan position

Takai/Martin: 54.34 Total: 1003.37 and into 1st place

  • Good speed in the opening choreography
  • Nice deep edges in the step sequence but they could be a little closer; looks like she might have slipped and had to take a knee
  • Cartwheel up to his leg and twist down
  • I love the change in feel for them from the adorable Up program to a more mature Adele piece
  • Good positions in the dance spin with nice speed
  • He really is a great performer
  • She took a little bobble out of the twizzles
  • I think they forgot to edit the curse word out of their music–I wonder if there will be a deduction for that
  • She falls going into the step sequence–great job finding their music and getting back into it
  • It really is a shame I really like this team and this program but she just doesn’t seem on her legs today

Efimova/MacMillan: 64.23 Total: 113.99 and into 1st place

  • Their costumes scream Romeo and Juliet which is good because that’s what they’re skating to!
  • Just a hair off on the unison on the first set of twizzles but otherwise very nice
  • Her leg lines are higher than his on the step sequence so they can work on matching that better
  • Cartwheel to an attitude standing on his leg and a roll out
  • Great positions for her in the dance spin with nice speed and ease in the changes
  • They could have more closed holds in their step sequence and be a bit closer together
  • Split rotational lift

 

Group 2

Grosul/Colucci: 59.44 Total: 111.97 and into 2nd place

  • They are skating to West Side Story
  • The feed is really choppy to start their program
  • They both have such nice lines and presence for being so young
  • Nice changes of position in the lift ending with her up on his shoulder and such a light easy set down
  • I love their connection with each other as well very impressive for being so young
  • A slight loss of unison on their twizzles
  • Ice network blue screen of death
  • Nice closed hold in the step sequence but she has a slight bobble on a turn
  • He falls off one of his edges in the step sequence but they get back into it fairly quickly
  • Great position in the dance spin with nice changes
  • He falls to his knee in the second step sequence
  • So much potential for this team and they are receiving their first international assignment later this spring as novices

Lewis/Bye: 80.43 Total: 136.45 and into 1st place

  • They are skating to a Spanish mix
  • Great Tango vibe right from the beginning with the right faces and choreography
  • Ice Network blue screen of death
  • Missed the whole program which is a shame because it looked great at the beginning

Gropman/Somerville: 77.75 Total: 135.44 and into 2nd place

  • They are skating to Ice Queen and Rebirth 2
  • Good positions and speed in the dance spin with a nice change of direction
  • Flip over to a shoulder lift and then a split rotational lift
  • She’s almost too tall for him and that shows in the exits from the lifts but he’ll surely go through a growth spurt
  • Good twizzles but they could be a bit closer together
  • Good change of position in their second lift ending in a split on his legs with him in a spread eagle
  • Feed goes a little choppy
  • Nice rotational feature

Becker/Becker: 73.56 Total: 126.34 and into 3rd place

  • They are skating to an African mix
  • Fast rotational lift to open the program
  • Nice speed and flow in the step sequence with good matching leg lines and edges
  • Cool straight line lift but a little awkward getting out of it
  • He falls on some transitional footwork
  • Good positions in the dance spin with nice speed
  • Good distance between them on the twizzles with good unison
  • Nice deep edges in the second step sequence

 

ICE RESURFACING

 

Group 3

Pogrebinsky/Benoit: 89.96 Total: 155.94 and into 1st place

  • They are skating to Romeo and Juliet
  • They are in 3rd after the short with a 1 pt lead over 4th and 5 points from 2nd
  • Nice opening twizzles
  • Good positions in the dance spin with really nice speed
  • Great edges in their first step sequence
  • Cartwheel up to a Biellman standing on his leg
  • Split rotational lift with a lot of speed
  • Great speed in their second step sequence but a few edge changes with some ice spray
  • It looks like she slipped a bit on their choreographic spinning movement and fell from her knee to her butt so that might earn them a deduction

Carreira/Ponomarenko: 87.98 Total: 152.79 and into 2nd place

  • They are skating to the music of Goran Bregovic
  • They are in 4th after the short, 1 pt back from 3rd
  • Nice speed on their twizzles but off on the unison
  • She almost missed his hand on a transitional move going into the dance spin but they recover well
  • A little bit of pulling gone the change of direction otherwise nice positions and speed
  • Step up to a nice lift on his leg and a cartwheel exit
  • Really nice edges in the step sequence and good expression
  • Cool hydroplane lift with her standing on his blade
  • I like the energy in this second step sequence with more deep edges and nice performance
  • Split rotational lift
  • Really fun program and executed really well

Parsons/Parsons: 95.17 Total: 165.46 and into 1st place

  • They are skating a Tango
  • They are currently in 2nd, 3 points off the lead
  • She had her tango face on as soon as they took the ice
  • Feed went choppy
  • Second and third sets of twizzles looked good
  • Step up around his head and an upside down position to finish
  • Rotational lift with a change of position
  • Cool position in the dance spin with her holding on by her leg but they are a bit slow through some of the changes in position
  • Great leg lines in the step sequence with nice flow and speed; he may have put his foot down early on a turn but the edges look pretty good
  • Good flow in the second step sequence but she could soften her arm a bit
  • Rotational lift with a nice toss exit

McNamara/Carpenter: 96.62 Total: 170.04 and into 1st place

  • They are skating to Carmen
  • They are in 1st after the short program with a 3 pt lead
  • So much speed through the opening sequence
  • Great speed and flow through their step sequence with great posture and carriage; nice matching lines and good edges
  • Cartwheel up to stand on his leg and dismount around the back
  • They don’t waste a single second of performance time and really put a lot of work into the details from a look to a hand in every transitional moment
  • Off on the unison on the twizzles and maybe a little far apart
  • She looks like she slipped off her edge in the step sequence but he keeps her standing
  • Rotational lift
  • Great program!

Biechler/Dodge: 88.56 Total: 146.38 and into 5th place

  • They are skating to Nocturne and Bohemian Rhapsody
  • They are in 5th after the short, 7 points from the podium and 8 points from 3rd
  • Nice flow through the step sequence
  • Twizzles were pretty good, just a hair off on the unison
  • A little choppy on the change in the dance spin but nice flow out of it and good positions
  • Flip around to a lift with nice changes of position
  • Nice speed in their second step sequence
  • Rotational split lift with her arched back and a change of position to a stag
Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 12 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
1 73.42 1 96.62 170.04
2 11 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
2 70.29 2 95.17 165.46
3 9 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Alex Benoit, Skokie Valley SC
3 65.98 3 89.96 155.94
4 10 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
4 64.81 5 87.98 152.79
5 13 Julia Biechler, SC of Wilmington
Damian Dodge, Peninsula SC
5 57.82 4 88.56 146.38
6 6 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
7 56.02 6 80.43 136.45
7 7 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
6 57.69 7 77.75 135.44
8 8 Gigi Becker, Washington FSC
Luca Becker, Washington FSC
8 52.78 8 73.56 126.34
9 4 Alina Efimova, Peninsula SC
Kyle MacMillan, Washington FSC
10 49.76 9 64.23 113.99
10 5 Katherine Grosul, SC of Novi
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
9 52.53 10 59.44 111.97
11 3 Aya Takai, Detroit SC
Alexander Martin, Detroit SC
11 49.03 12 54.34 103.37
12 2 Elizabeth Addas, All Year FSC
Jonathan Schultz, FSC of Southern California
12 37.88 11 57.40 95.28
13 1 Rebecca Lucas, University of Delaware FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
13 37.73 13 53.35 91.08

2016 US Nationals Junior Short Dance

Group 1

Grosul/Colucci: 52.53

  • Really nice quality of movement through the opening section
  • Nie changes of position in the lift
  • Very solid waltz with nice matching leg lines; I’d like to see her keep her head a bit more out of the frame though
  • Very nice set of three twizzles
  • Great edges in their non touching step sequence with nice unison and they really have great hands and arms and stretch all the way through their lines
  • They are coached by Igor Shpilband (one of four teams here) and are JGP age eligible next season

Lucas/Schedl: 37.73 and into 2nd place

  • Off on their unison in the twizzles but recovered by the third set
  • Good speed in the waltz but their leg lines could match better in places; a few ice sprays in places but for the most part the edges are clean
  • She’s really using her arms in the non touching step sequence and he isn’t so it throws the unison off
  • Rotational lift is a bit slow and they seem to have difficulty changing positions

Parsons/Parsons: 70.29 and into 1st place

  • They are the first of 5 teams representing the Wheaton Skating Academy competing at this event
  • Nice lift rotating all the way around the head before finding it’s position
  • Good speed and positioning in the waltz; nice use of their free arms to accentuate the security of the steps; great flow across the ice
  • There are a few places in the non touching sequence that she could stretch through her leg just a bit more and really finish the line but otherwise very solid
  • Nice straight leg twizzles and moving closer to complete the final two sets

Lewis/Bye: 56.02 and into 2nd place

  • They are coached by Igor Shpilband
  • I love her dress–its a plum/lilac color with pink underneath and with a little bit of a bubble skirt feeling that really moves well
  • Arms are slightly different in places in the non touching step sequence but otherwise nice unison
  • straight leg twizzles with good speed but she loses her balance on the second set; coming very close on the third set
  • Nice height on the leg lines in the waltz
  • Nice musical accent on their lift; I’m not crazy about the position but it was executed seamlessly

 

Group 2

Takai/Martin: 49.03 and into 4th place

  • Surprisingly, they are the only team in this field training at DSC with Krylova and Camerlengo
  • Nice opening into the waltz
  • Great leg lines but they seem to be gripping a little tightly in the hold, and the position in the hold could be better
  • Nice unison on the twizzles
  • I like the change in spatial relationship between them on the non touching step sequence and the expression from both
  • Lift over back of head with a bit of hesitation in the transition to standing on his boots
  • Super cute program to music from Up

Carreira/Ponomarenko: 64.81 and into 2nd place

  • They are coached by Igor Shpilband
  • Nice rotation around to a lift standing on his leg and a twist out timed well with the music
  • Nice use of the free arm in the waltz section; good secure changes of holds
  • Maybe a beat off on their twizzles
  • He is really selling this non touching foot work sequence and although it doesn’t scream Chaplin to me I appreciate the effort
  • Great moment at the end almost with a hydroblade and her leaning in to him; very effective

Biechler/Dodge: 57.82 and into 3rd place

  • Straight leg twizzlzes with nice unison throughout the three sets, but maybe a bit far apart
  • Flip over to lift laying on his leg
  • A bit off on their arm unison in the non touching sequence and I’d love to see more expression from her
  • Waltz looked pretty good but a bit of tension in the hold
  • This is their last year of junior eligibility internationally

Pogrebinsky/Benoit: 65.98 and into 2nd place

  • They are coached by Igor Shpilband
  • Very smooth and enjoyable opening section with great expression
  • Nice unison in the non touching step sequence; picking up speed at the end with the music
  • Nice flow to the waltz, use of the free arm and matching leg lines
  • Nice straight leg twizzles and good unison and speed throughout all three steps
  • Nice spiral into a step up onto his thigh and great position for her
  • I love how this program built

Ice resurfacing

 

Group 3

Gropman/Somerville: 57.69 and into 5th place

Becker/Becker: 52.78 and into 7th place

McNamara/Carpenter: 73.42 and into 1st place

  • They train at WISA
  • Ton of speed and presence right from the beginning
  • Nice matching leg lines in the waltz with good speed and changes of edge; I like that the whole sequence fits seamlessly into the program
  • Nice speed and unison thorough their twizzles
  • Great power and flow through the non touching step sequence with nice unison; good edges
  • Rotational lift wrapped around head
  • I love that they’re not afraid to take a traditional waltz and make it so quirky and unique

Efimova/MacMillan: 49.76 and into 10th place

  • They train at WISA as well
  • Good unison on the twizzles
  • Great deep edges in the waltz but their leg lines don’t always match
  • Split rotational lift with nice extension
  • Nice changes of edge in the step sequence but lacking some of the power and flow of the top teams
  • Not a lot of expression for most of the routine, but starting to come out of their shells a bit here at the end

Addas/Schultz: 37.88 and into 12th place

  • He seems a bit tentative in the non-touching step sequence and is hunched forward a bit as well
  • Very bouncy in the waltz and not really settling into their edges and evoking the waltz feel
  • Twizzles were pretty good but lost the unison right at the end of the third set
  • She can work on flowing more through her free arm and hand and not being so stiff when using her arm in dance holds
Place Start Name Score
1 11 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
73.42
2 3 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
70.29
3 8 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Alex Benoit, Skokie Valley SC
65.98
4 6 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
64.81
5 7 Julia Biechler, SC of Wilmington
Damian Dodge, Peninsula SC
57.82
6 9 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
57.69
7 4 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
56.02
8 10 Gigi Becker, Washington FSC
Luca Becker, Washington FSC
52.78
9 1 Katherine Grosul, SC of Novi
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
52.53
10 12 Alina Efimova, Peninsula SC
Kyle MacMillan, Washington FSC
49.76
11 5 Aya Takai, Detroit SC
Alexander Martin, Detroit SC
49.03
12 13 Elizabeth Addas, All Year FSC
Jonathan Schultz, FSC of Southern California
37.88
13 2 Rebecca Lucas, University of Delaware FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
37.73

2016 US Nationals Junior Dance Preview

This is the most competitive group competing in the junior division at nationals.  All three teams who went to Junior Worlds last season are competing at this event, and 5 of these teams have top 10 scores internationally.  As a group they have won 24 nationals medals and 9 JGP medals this season.  The Junior gold, silver and bronze medalists from last season along with the 5th, 7th, 8th and 9th place teams will be returning.  The novice silver medalist and 9th place team are moving up to compete here.  The short dance will be held on Wednesday, January 20th with the free dance on Friday, January 22nd.

McNamara and Carpenter are competing in the junior event for the 6th time, after winning gold last year and medaling each of the last 5 seasons.  They’ve won every event they’ve entered this season, including the Grand Prix Final and have set themselves up for a run at the Junior World title.  Their best outing came at JGP Poland.  They earned Level 4 on both segments of their Starlight Waltz, twizzles and lift in the short dance with a Level 3 on their non touching step sequence.  They had all positive GOEs earning 6 points.  Their program components ranged from 7.79-8.17.  Their free dance included Level 4 lifts, spin, twizzles and Level 3 step sequences.  They earned all positive GOEs totaling 9 points.  Their program components were again strong, earning 7.96-8.50.

Parsons and Parsons have the 2nd best international score of the season and took home the bronze medal from the Junior Grand Prix Final, giving the US a shot at two medals at Junior Worlds.  Their best performance this season came at JGP Croatia.  They received Level 4 on their lift, Starlight Waltz, step sequence and twizzles in their short dance.  They earned all positive GOEs totaling 6 points.  Their program components ranged from 7.50-7.64.  Their free dance had Level 4 twizzles, lifts and a spin with Level 3 step sequences.  They received positive GOEs on all of their elements, earning 10 points.  Their program components ranged from 7.79-8.07.

Pogrebinsky and Benoit set the top score during qualifying, more than 15 points better than the next closest competitor.  They also earned a bronze medal on the Junior Grand Prix.  At sectionals, they received Level 4 on their Starlight Waltz, twizzles and lift with Level 3 on their non-touching step sequence.  They had all positive GOEs, earning 6 points.  Their best program components came at sectionals where they earned 7.25-7.56.  Their free dance had Level 4 twizzles, spin and lifts with Level 3 on their step sequences.  They earned all positive GOEs, netting 10 points at sectionals and 6 points at JGP Spain.  Their best program components came at sectionals where they earned 7.44-7.88.

Carreira and Ponomarenko set the 2nd highest score during qualifying and won a silver on the JGP circuit. They received Level 4 on their lift, one Starlight Waltz pattern and the twizzles in their short dance with a Level 3 on the other Starlight Waltz pattern, and the step sequence.  They earned all positive GOEs.  Their best program components came at JGP Poland where they earned 6.79-7.46.  Their free dance had Level 4 twizzles, spin and a lift with Level 3 on their other lift and step sequences.  They earned all positive GOEs, netting 6 points at sectionals and 8 points at JGP Poland.  Their best program components came at JGP Poland, earning 7.17-7.54.

Lewis and Bye set the third highest score at sectionals.  They only earned a Level 4 on the Starlight Waltz pattern in their short dance at sectionals.  Their levels were much better at JGP Spain, earning Level 4 on their twizzles, one pattern of Starlight Waltz and their lift with a Level 3 on their non-touching step sequence and the other Starlight Waltz pattern.  At both events they earned all positive GOEs.  Their best program components came at sectionals where they earned 6.50-6.83.  They earned Level 4 on their twizzles, spin and lifts in their free dance with a Level 3 on one step sequence.  They earned all positive GOEs, netting 5.5 points at JGP Spain and 8 points at sectionals.  Their best program components came at JGP Spain with 6.57-6.89.

Biechler and Dodge set the fourth highest score at sectionals and earned a bronze medal on the JGP this season.  Their best short dance levels came at JGP Austria, where they earned Level 4 on the twizzles, lift and Starlight Waltz with Level 3 on their non-touching step sequence.  At both events they earned all positive GOEs.  Their best program components came at JGP Austria where they earned 6.71-7.07.  Their best free dance came at sectionals with Level 4 twizzles, spin and lifts with Level 3 step sequences.  They had all positive GOEs at both events, earning 7 points at JGP Austria and 9 points at sectionals.  Their best program components came at JGP Austria, where they earned 7.18-7.43.

Grosul and Colucci set the fifth highest score at sectionals.  Their short dance includes a Level 4 Starlight Waltz pattern, lift and twizzles with a Level 3 on the other Starlight Waltz pattern and their non-touching step sequence.  They earned all positive GOEs.  Their program components ranged from 5.94-6.13.  Their free dance included a Level 4 lift, twizzles and spin with a Level 3 on their other lift.  They again had all positive GOEs, netting 6.5 points.  Their program components ranged from 6.25-6.44.

 

My podium predictions:

Gold: McNamara/Carpenter

Silver: Parsons/Parsons

Bronze: Pogrebinsky/Benoit

Pewter: Carreira/Ponomarenko

 

Bios of the competitors:

Addas/Schultz: She is 16 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 17 and represents the Figure Skating Club of Southern California.  They finished 9th in novice last season, are the 2013 Juvenile Bronze Medalists and finished 20th in juvenile in 2012.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best free dance score.

Becker/Becker: She is 13 and and he is 15 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 6th at JGP Croatia.  They finished 9th in juniors last season, are the 2014 Novice Champions, 2013 Novice Pewter Medalists, 2012 Intermediate Champions and 2011 Juvenile Silver Medalists.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 7th best short dance, 6th best free dance and 7th best total scores.

Biechler/Dodge: She is 17 and represents the Skating Club of Wilmington and he is 21 and represents the Peninsula Skating Club.  They finished 5th at JGP Slovakia and won bronze at JGP Austria.  They placed 8th as juniors last season, 7th as juniors in 2014 and 9th as juniors in 2013.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best short dance, 3th best free dance and 4th best total scores, nationally.  Internationally, they have the 8th best short dance and 10th best total scores.

Carreira/Ponomarenko: She is 15 and represents the Skating Club of New York and he is 15 and represents the Skating Club of San Francisco.  They placed 4th at JGP Latvia and won silver at JGP Poland.  They placed 5th in juniors last season.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 2nd best short dance, 2nd best free dance and 2nd best total scores, nationally.  Internationally, they have the 6th best short dance, 7th best free dance and 9th best total scores.

Efimova/MacMillan: She represents the Peninsula Figure Skating Club and he is 18 and represents the Washington Figure Skating Club.  They won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best short dance and 10th best total scores.

Erdman/Shchepetov: He is 18 and they represent the Philadelphia Skating Club and Humane Society. They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best short dance, 8th best free dance and 8th best total scores.

Gropman/Somerville: She is 14 and represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights and he is 15 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 10th at JGP USA.  They are the 2014 Novice Silver Medalists, 2013 Intermediate Champions and 2012 Juvenile Champions.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 6th best short dance, 7th best free dance and 7th best total scores.

Grosul/Colucci: She is 13 and represents the Skating Club of Novi and he is 14 and represents the Philadelphia Skating Club and Humane Society.  They are the reigning Novice Silver Medalists, 2014 Intermediate Silver Medalists and 2013 Juvenile Pewter Medalists.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 3rd best short dance, 5th best free dance and 5th best total scores.

Lewis/Bye: She is 15 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 17 and represents the Skating Club of New York.  They placed 5th at JGP USA and 5th at JGP Spain.  They finished 7th in juniors last season, 6th as juniors in 2014, are the 2013 Novice Champions, 2012 Novice Pewter Medalists and finished 6th in Intermediate in 2011.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 4th best short dance, 4th best free dance and 3rd best total scores.

Lucas/Shedl: She represents the University of Delaware Figure Skating Club and he represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

McNamara/Carpenter: She is 16 and represents the Peninsula Skating Club and he is 19 and represents the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning World Junior Silver Medalists.  They won gold at JGP USA and gold at JGP Poland to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won gold.  They are the reigning Junior Champions, 2014 Junior Silver Medalists, 2013 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Bronze Medalists, finished 9th in Junior in 2011, 6th in Novice in 2010, are the 2009 Intermediate Pewter Medalists and 2008 Juvenile Pewter Medalists.  They have the 2nd best short dance, best free dance and best total scores internationally.

Parsons/Parsons: She is 18 and he is 20 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 4th at Junior Worlds last season.  They won gold at JGP Slovakia and gold at JGP Croatia to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won bronze.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2014 Junior Bronze Medalists, 2012 Junior Pewter Medalists and 2011 Novice Champions.  They have the best short dance, 2nd best free dance and 2nd best total scores internationally.

Pogrebinsky/Benoit: She is 17 represents the Peninsula Skating Club and he is 20 and represents the Skokie Valley Skating Club.  They finished 13th at Junior Worlds last season.  They placed 4th at JGP Austria and won bronze at JGP Spain.  They are the reigning Junior Bronze Medalists.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the best short dance, best free dance and best total scores, nationally.  Internationally, they have the 9th best short dance, 10th best free dance and 9th best total scores.

Takai/Martin: She is 18 and he is 19 and they represent the Detroit Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best short dance, 9th best free dance and 9th best total scores.

Pacific Coast Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 6 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
1 59.05 1 82.67 141.72
2 5 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
2 54.48 2 82.33 136.81
3 4 Alina Efimova, Peninsula SC
Kyle MacMillan, Washington FSC
3 47.36 4 55.23 102.59
4 3 Elizabeth Addas, All Year FSC
Jonathan Schultz, FSC of Southern California
4 40.82 3 60.89 101.71
5 1 Rachel Brozina, Pavilion SC of Cleveland Heights
Michael Valdez, All Year FSC
5 36.91 5 47.33 84.24
6 2 Cassidy Klopstock, Los Angeles FSC
Jonathan Thompson, Centennial 7k SC
6 35.71 6 37.29 73.00