2018 Midwestern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Jonathan Yang, St. Paul FSC 1 50.60 1 95.65 146.25
2 7 Nathan Chapple, Shaker FSC 2 46.01 3 87.53 133.54
3 10 Chase Finster, Northern Kentucky SC 4 39.58 2 89.89 129.47
4 9 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 3 39.72 4 87.49 127.21
5 4 Trevor Bucek, Northern Ice SC 7 38.22 5 82.25 120.47
6 8 Paul Egebrecht, DuPage FSC 5 39.01 6 67.81 106.82
7 12 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 6 38.46 7 66.67 105.13
8 3 Jack Webb, Rocky Mountain FSC 9 37.48 10 47.28 84.76
9 1 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 11 23.92 8 52.40 76.32
10 6 Dylan Wajda, Wooster FSC 10 24.03 11 45.85 69.88
11 5 Kevin Lee, FSC of Madison 12 22.29 9 47.36 69.65
WD Daniel Turchin, Skokie Valley SC 8 38.09

2017 US Nationals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Ilia Malinin, Washington FSC 1 44.85 1 80.59 125.44
2 9 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 3 40.48 2 71.18 111.66
3 12 Philip Baker, SC of Boston 4 39.21 3 68.99 108.20
4 8 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 2 41.86 4 65.60 107.46
5 6 Payton Winkler, Greater Green Bay FSC 9 32.10 5 60.32 92.42
6 7 Goku Endo, All Year FSC 5 34.76 7 57.28 92.04
7 10 Matthew Nielsen, Strongsville SC 6 33.87 8 56.92 90.79
8 5 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 11 27.08 6 58.83 85.91
9 3 Matthew Kennedy, IceWorks SC 8 33.06 11 52.14 85.20
10 4 Samir Mallya, Los Angeles FSC 10 29.87 10 54.41 84.28
11 2 Henry Privett-Mendoza, Pasadena FSC 7 33.50 12 50.10 83.60
12 1 Timothy Pomares, Peaks FSC 12 24.70 9 56.07 80.77

2017 Midwestern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 1 36.66 1 59.09 95.75
2 11 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 3 35.11 2 58.57 93.68
3 12 Matthew Nielsen, Strongsville SC 2 35.76 3 56.18 91.94
4 10 Payton Winkler, Greater Green Bay FSC 4 33.58 5 54.54 88.12
5 13 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 5 30.72 4 54.95 85.67
6 8 Trevor Bucek, Northern Ice SC 7 30.50 6 53.98 84.48
7 5 Austin Borjas-Ewell, San Antonio FSC 6 30.50 8 52.44 82.94
8 4 Paul Egebrecht, DuPage FSC 11 27.33 7 52.73 80.06
9 1 Alexander Han, Diamond Edge FSC 10 28.52 10 49.47 77.99
10 2 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 12 26.70 9 49.64 76.34
11 6 Victor Shi, Skokie Valley SC 9 29.31 11 46.01 75.32
12 7 Christopher Liu, Dallas FSC 8 29.35 12 37.16 66.51
13 3 Jake Pagano, Nashville FSC 13 20.83 13 36.04 56.87

2017 Southwestern Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 14 Tamnhi Huynh, Dallas FSC 59.97
2 12 Nicole Chong, Lone Star FSC 55.74
3 16 MadisonP Nguyen, Dallas FSC 54.99
4 15 Alyssa Chan, Dallas FSC 53.58
5 13 Ava Raiter, Broadmoor SC 52.52
6 11 Maryn Pierce, Dallas FSC 52.34
7 6 Clara Kim, Broadmoor SC 50.49
8 9 Natasha Mishkutionok, Dallas FSC 50.32
9 7 Amber Barth, Dallas FSC 49.40
10 5 Haley Conrad, Dallas FSC 47.07
11 4 Peyton Ross, Texas Gulf Coast FSC 46.87
12 2 Ellie Kam, Broadmoor SC 46.84
13 1 Bridget Isaly, Broadmoor SC 44.84
14 3 Libby Williams, Broadmoor SC 44.05
15 8 Erin Kaelin, Broadmoor SC 42.16
16 10 Jordan Virata, Texas Gulf Coast FSC 37.91

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Jessica Lin, Dallas FSC 1 43.96 2 74.72 118.68
2 11 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 2 38.20 1 76.85 115.05
3 16 Arlene Cushman, Santa Fe SC 5 29.56 3 55.21 84.77
4 13 Rozina Taguchi, Dallas FSC 4 30.26 5 50.13 80.39
5 9 Anna Li, Dallas FSC 7 28.79 4 51.56 80.35
6 15 Maria Valle, Santa Fe SC 3 30.61 7 44.46 75.07
7 7 Lauren Banko, Denver FSC 10 24.48 6 49.18 73.66
8 8 Anna Mortari, Brazos Valley FSC 9 26.37 8 44.05 70.42
9 6 Cricket Darling, Memorial FSC Of Houston 8 28.63 13 41.38 70.01
10 14 Anastasia Rye-Kirova, Alpine SC 6 28.94 14 40.56 69.50
11 2 Clarrisse Bosman, Colorado SC 12 23.94 9 43.06 67.00
12 10 Esmie Otter, Dallas FSC 11 24.33 12 42.10 66.43
13 4 Emily Yu, Dallas FSC 14 21.49 10 42.56 64.05
14 1 CC Willemsen, Rocky Mountain FSC 13 22.73 15 40.27 63.00
15 3 Lucie Reizian, Alpine SC 16 20.08 11 42.28 62.36
16 5 Terese Felker, Rocky Mountain FSC 15 20.34 16 38.22 58.56

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 22 Hanna Harrell, Dallas FSC 1 53.82 1 90.85 144.67
2 23 Alyssa Rich, Dallas FSC 2 50.03 2 86.99 137.02
3 21 Akane Eguchi, Dallas FSC 3 43.26 3 85.30 128.56
4 20 Kristie Me, Dallas FSC 4 39.05 4 82.08 121.13
5 19 Alexandra Rogers, Rocky Mountain FSC 5 38.69 6 64.80 103.49
6 14 Reese Gautsche, Broadmoor SC 8 32.39 5 65.24 97.63
7 18 Mary Besson, Dallas FSC 6 34.98 7 55.47 90.45
8 13 Lynn Yamane, Memorial FSC Of Houston 7 33.32 8 53.58 86.90
9 15 Katherine Nguyen, Dallas FSC 9 30.01 9 52.93 82.94
10 17 Madison Doran, Lone Star FSC 11 28.50 11 50.06 78.56
11 8 Lydia Waterman, Denver FSC 13 26.84 12 49.69 76.53
12 2 Shin Lei Case, Dallas FSC 19 23.77 10 51.63 75.40
13 12 Julia Kang, Lone Star FSC 12 26.85 13 48.19 75.04
14 10 Hailee Giordano, Rocky Mountain FSC 18 23.88 14 48.16 72.04
15 16 Ellie Cornwell, Lone Star FSC 10 28.53 17 43.45 71.98
16 7 Ciana Higgs, Oklahoma City FSC 16 25.50 15 46.47 71.97
17 11 Christina Mantsorov, Moylan Premier SC 14 26.65 16 43.65 70.30
18 9 Danielle Keim, Broadmoor SC 17 24.20 18 43.41 67.61
19 6 Jasmine Amini, Lone Star FSC 15 26.33 20 35.67 62.00
20 4 Haleigh Lao, Sooner SC of Oklahoma 20 22.71 19 36.98 59.69
21 1 Rachel Skof, Memorial FSC Of Houston 21 19.62 21 34.30 53.92
22 5 Serenity Scarle, Blade & Edge FSC of Omaha 22 19.15 23 23.89 43.04
23 3 Joy He, Alpine SC 23 16.21 22 24.39 40.60
WD Bow Bagley, El Paso FSC

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Shannon Porter, Broadmoor SC 1 50.91 2 70.20 121.11
2 8 Katie Yum, Colorado SC 2 49.48 3 67.90 117.38
3 10 Sonja Hilmer, Centennial 7k SC 5 34.68 1 81.86 116.54
4 9 Tamia Ellison, Broadmoor SC 3 45.41 5 63.71 109.12
5 7 Madison Fox, Broadmoor SC 4 41.22 4 65.17 106.39
6 1 Eliana Secunda, Rocky Mountain FSC 8 33.62 6 62.04 95.66
7 3 Grace Josephson, Lone Star FSC 6 34.65 7 55.08 89.73
8 4 Jamie Hathaway, Brazos Valley FSC 7 33.80 9 47.70 81.50
9 2 Kristen Stamm, Rocky Mountain FSC 10 28.84 8 51.54 80.38
10 5 Sophia Gugel, Fort Collins FSC 9 32.88 10 44.57 77.45

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Avery Kurtz, Broadmoor SC 2 53.98 1 106.56 160.54
2 9 Ashley Shin, Dallas FSC 1 54.15 2 94.05 148.20
3 6 MacKenzie Cardamone, Rocky Mountain FSC 4 34.28 3 78.30 112.58
4 5 Mikayla Forbes, Memorial FSC Of Houston 3 37.56 5 65.93 103.49
5 7 Lydia Menscher, Broadmoor SC 5 29.64 4 70.38 100.02
6 2 Katie Curran, Rocky Mountain FSC 6 28.89 6 55.32 84.21
7 3 Sari Behr, Revolutions SC 8 26.08 7 53.54 79.62
8 1 Marlo Lundak, Fort Collins FSC 9 15.02 8 31.73 46.75
WD Karoline Shechter, Aspen SC 7 28.77
EW Bailey Melton, Broadmoor SC
WD Yu Miao, Broadmoor SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 4 Ian Kirk, Dallas FSC 41.68
2 1 Sergei Evseev, Dallas FSC 40.62
3 3 Alexander Liu, Dallas FSC 39.24
4 2 Matthew Ho, Lone Star FSC 36.37
5 6 Nhat-Viet Nguyen, Dallas FSC 34.57
6 5 Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC 28.99

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 1 35.83 1 67.16 102.99
2 6 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 2 27.98 2 51.62 79.60
3 1 Austin Borjas-Ewell, San Antonio FSC 4 26.46 3 51.23 77.69
4 3 Alexander Han, Diamond Edge FSC 5 23.39 4 46.66 70.05
5 5 Christopher Liu, Dallas FSC 3 26.60 6 39.35 65.95
6 2 Jack Webb, Rocky Mountain FSC 6 22.99 5 42.76 65.75

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Justin Wichmann, Dallas FSC 1 48.79 1 78.47 127.26
2 5 Alan Wong, Dallas FSC 2 43.73 2 75.83 119.56
3 4 Mikhail Gumba, Broadmoor SC 3 37.29 3 68.93 106.22
4 3 Dylan Hylander, Dallas FSC 5 33.34 4 64.35 97.69
5 1 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 4 34.19 5 58.86 93.05
6 2 Matthew Cangelose, Brazos Valley FSC 6 22.60 6 54.37 76.97
EW Thomas Schwappach, Colorado SC

Midwestern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Alex Wellman, Central Illinois FSC 1 42.87 1 67.12 109.99
2 8 Jonathan Yang, St Paul FSC 3 32.32 2 59.93 92.25
3 11 Dylan Hylander, Dallas FSC 5 30.81 3 56.96 87.77
4 9 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 4 31.64 6 56.08 87.72
5 10 Jacob Sedlar, Lansing SC 2 32.94 7 54.45 87.39
6 6 Chase Finster, Louisville Skating Academy 9 28.26 5 56.26 84.52
7 5 Henry Lai, Northern Ice SC 10 27.52 4 56.45 83.97
8 2 Paul Stipinas, Northern Ice SC 11 27.44 8 53.40 80.84
9 7 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 6 30.17 9 50.66 80.83
10 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 7 30.14 10 44.80 74.94
11 4 Nathan Chapple, Shaker FSC 8 28.60 12 41.06 69.66
12 1 Alexander Han, Diamond Edge FSC 12 24.07 11 44.19 68.26