2018 US Nationals Junior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 1 67.88 1 151.41 219.29
2 12 Dinh Tran, SC of San Francisco 2 67.28 2 132.67 199.95
3 11 Maxim Naumov, SC of Boston 3 64.07 4 114.93 179.00
4 3 Ryan Dunk, Baltimore FSC 10 53.43 3 119.25 172.68
5 13 Tony Lu, North Jersey FSC 4 62.43 7 104.14 166.57
6 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 8 56.23 6 104.46 160.69
7 2 Paul Yeung, All Year FSC 11 53.30 5 105.41 158.71
8 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 9 54.86 8 93.81 148.67
9 9 Peter Liu, SC of Wilmington 5 58.33 11 85.30 143.63
10 1 Patrick Frohling, All Year FSC 12 52.22 10 86.21 138.43
11 8 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 6 58.10 12 78.73 136.83
12 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 13 48.05 9 87.90 135.95
13 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 7 56.48 13 73.10 129.58

2018 US Nationals Junior Men’s Preview

As a group they’ve won 16 national medals and every single one has qualified for nationals previously.  Camden Pulkinen is the only one to have won medals on the Junior Grand Prix this season, and he won three.  The 2nd, 3rd, 5th, and 7th place junior men from last year will be competing.  The 1st, 3rd, 6th, 8th, and 11th place novice finishers are moving up to compete at this event.  The short program will be held on  Monday, January 1st with the free skate on Wednesday, January 3rd.

What will set these men apart both nationally and internationally is a triple axel and a quad.  The required solo jump in the short program this year is a triple lutz.  Because the juniors have a required solo jump, they are more limited in how they structure their programs, but a triple + triple combination, triple axels, and moving jumps to the bonus will definitely increase their technical score in the jumping category.

To be competitive at Junior Worlds, they’ll need to score above 73 points in the short program, 134 points in the free skate and 206 points overall.  It’s difficult to say how many spots on the Junior Worlds team may be up for grabs, as three US men qualified for the Junior Grand Prix Final, and two of them are competing in seniors.

Camden Pulkinen won a gold and silver medal on the Junior Grand Prix to qualify for the JGP Final where he won silver.  He has the 6th best total score internationally.  He’s also the only competitor in this field that has cleared 200 points this season.  His short program includes a triple axel, triple flip + triple toe, and a triple lutz in the bonus.  At JGP Austria, he fell on the combination and had a time violation, but still earned program components in the mid 6s.  His free skate has a triple lutz + single loop + triple salchow, triple flip + triple toe, triple axel + double toe, and another solo triple axel.  He had a time violation at JGP Austria.  He earned Level 4 on two of his spins and had program components in the mid 6s.  At JGP Poland, he fell on the combination in his short program and had program components in the mid to high 6s.  His free skate at that event was mostly clean with only a tiny negative GOE on a popped loop and a doubled flip in a combination.  He netted over 5 points from GOEs and had program components in the mid  to low 7s.  At the JGP Final, he doubled his combination.  He did earn a Level 4 on one of his spins, however, for the first time all season.  His program components were in the high 6 to low 7s.  He had a great free skate at the Final, with only a doubled flip as an error.  He received all positive GOEs, except for a slight negative on his triple loop, and earned 7 points overall.  He received Level 4 on all of his spins for the first time all season and had program components in the high 6s to low 7s.

Alex Wellman set the top score in qualifying, some 13 points better than the next closest competitor.  His short program includes a triple flip + double toe, double axel, and a triple lutz in the bonus.  He earned Level 4 on one spin and had program components in the mid 6s.  His free skate includes a triple lutz combination (singled at sectionals), triple flip + double toe, and a triple toe + double axel sequence.  He fell on a triple flip near the end of his program. He earned Level 4 on two spins and had program components in the mid 6s.

Ryan Dunk does not have any top 10 scores nationally, but he had better scores at his international outing at JGP Austria.  He has a double axel, triple loop + triple loop (under-rotated), and triple lutz in his short program.  Both the combination and the solo jump are in the bonus.  He earned Level 4 on two of his spins and had program components in the mid to high 5s.  His free skate only had one successful combination jump, but he did earn Level 4 on all of his spins and had program components in the mid 5s to low 6s.  At Sectionals, he went for a triple loop + double loop combination and earned Level 4 on two of his spins.  His program components were in the low to mid 5s.  He added a triple axel attempt to his free skate at sectionals, but he fell and it was under-rotated.  He also fell on a double axel at the end of his program.  He earned Level 4 on one spin and had program components in the mid 5s.

Maxim Naumov has the third best total score from qualifying.  At JGP Latvia he attempted the triple axel but fell.  He also fell on his combination jump and received no credit for the second jump.  He earned Level 4 on one spin and had program components in the mid 5s to low 6s.  He again fell on the triple axel in his free skate and it was under-rotated, netting him only 1.90 points for the jump.  He did land a triple flip + double toe and a triple lutz + double toe + double loop.  He under-rotated a solo loop and fell and also fell on his solo flip in addition to receiving an edge call.  He earned Level 4 for two of his spins but lost 7 points in base value after GOEs were taken into effect.  His program components were in the mid 5s to low 6s.  At Sectionals, he fell on the triple axel in his short program and received an edge call on his flip.  He received Level 4 on all of his spins and had program components in the high 5s to mid 6s.  He fell on his triple axel and received an edge call on his triple flip combination in the free skate and missed points on a combination after repeating too many double toes.  He received Level 4 on all of his spins and had program components in the mid 5s to low 6s.

Paul Yeung has the 2nd best total score from qualifying, but it was set at regionals.  His short program includes a double axel, triple flip + triple toe, and a triple lutz in the bonus.  He earned Level 4 on two of his spins at regionals and had program components in the mid 5s to low 6s.  His free skate has a triple lutz + double toe, triple flip + double toe, and double axel + double toe + double loop.  His program components were in the mid to high 5s.

Dinh Tran only has a top short program score from qualifying, but had better scores at JGP Poland.  His short program includes a triple flip + triple toe, triple lutz, and a double axel in the bonus.  He only earned a very slight negative GOE on his lutz and earned Level 4 on one of his spins.  His program components were in the mid to high 5s.  His free skate included a downgraded triple flip + triple toe attempt, triple lutz + double toe, and a double axel + single loop + double salchow.  He doubled a solo loop as well.  He received Level 4 on two of his spins and had program components in the mid to high 5s.  At sectionals, he earned Level 4 on two of his spins in the short program and had program components in the mid 5s to mid 6s.  His free skate included a fall on an under-rotated triple + triple combination, and an invalid sequence.  He received Level 4 on two spins and had very low program components, in the mid 4s to mid 5s.

The triple axel is a huge competitive advantage as this particular event.  Camden Pulkinen has three planned and his total jump base value for both programs is 83.05 points.  The next highest base value is Maxim Naumov with 71.90 points thanks to two triple axels.  The rest of the field do not have triple axels, and have technical values over 5 points less than Naumov.

Triple axels can do more harm than good if they are not landed, however.  A triple axel is worth 8.50 points.  However, a fall costs a skater 3.00 points in GOE plus a point for the fall, making it worth only 4.50 points.  An under-rotated triple axel is worth 5.90 points in base value before GOEs are taken into effect.  For example, Naumov fell on an under-rotated triple axel attempt at JGP Latvia and netted only 1.90 points, nearly the same value as a -3 GOE double axel.  In contrast, a double axel has a base value of 3.30 points and can be worth up to 4.80 points with +3 GOEs.  It still might be worth the risk, as a +3 GOE is not the easiest to achieve, but it depends on how the jump effects the rest of the program.

Another big differentiator in the short program is the combination jump.  A triple flip + triple toe is worth 9.60 points, while a triple + double is worth only 6.60 points.  Of the top competitors, only Pulkinen, Tran, and Naumov have attempted the triple + triple.  However, Pulkinen has not landed the combination jump cleanly all season, so his is losing points on this element compared to his base value, bringing it more closely in line to some of the other competitors.

In the free skate, Pulkinen has the most difficult content with two triple + triple combinations.  Dinh Tran is the only other one to have one in his free skate.

Levels and program components will also be important in determining who takes home a medal from this event.  For all of his jump advantages, Pulkinen has been missing his Levels, only scoring one Level 4 element in his short program all season.  None of the top men at this event are consistently hitting Level 4 on everything, and those points could make the difference, especially as many of the jumps have also been inconsistent.  Internationally, Pulkinen has been scoring in the 7s for his program components, and will likely see higher program components nationally.  No one else has hit the 7s yet, and that is where they will need to be if they want to keep pace.

With his huge advantage, Pulkinen has room to make mistakes and still take home the title.  He has a good shot at winning a Junior Worlds medal this year, so this event will likely be more about tweaking his programs and making sure everything is fine tuned for that event.

My podium predictions:

Gold: Camden Pulkinen

Silver: Alex Wellman

Bronze: Maxim Naumov

Pewter: Ryan Dunk

 

Bios of the competitors:

Ryan Dunk: He is 17 years old and represents the Baltimore Skating Club.  He placed 9th at JGP Austria.  He is the reigning Junior Bronze Medalist, finished 5th in novice in 2016, is the 2015 Intermediate Men’s Pewter Medalist and finished 11th in juvenile in 2014.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 8th best free skate, and 7th best total scores from qualifying.

Luke Ferrante: He represents the Skating Club of Huntsville.  He finished 10th in intermediate in 2015, 5th in juvenile in 2014, and 10th in juvenile in 2013.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Patrick Frohling: He represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 8th as a junior last season and 11th in intermediate in 2014.  He won silver at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best free skate and 5th best total scores from qualifying.

Peter Liu: He is 17 years old and represents the Skating Club of Wilmington.  He placed 7th in juniors last season, is the 2016 Novice Silver Medalist, finished 6th as a novice in 2015, and is the 2014 Intermediate Pewter Medalist.  He won pewter at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best free skate and 10th best total scores from qualifying.

Tony Lu: He represents the North Jersey Figure Skating Club.  He finished 6th in juniors in 2016, 7th in juniors in 2014, 9th in novice in 2013, and 10th in novice in 2012.  He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Sasha Lunin: He is 17 years old and represents the Fort Wayne Ice Skating Club.  He placed 5th in juniors last season 7th in novice in 2016, and is the 2013 Juvenile Bronze Medalist.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 9th best short program, 9th best free skate, and 9th best total scores from qualifying.

Maxim Naumov: He is 16 years old and represents the Charter Oak Figure Skating Club.  He placed 8th at JGP Latvia.  He is the reigning Novice Champion, 2016 Novice Bronze Medalist, finished 5th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Champion, and finished 7th in juvenile in 2012.  He won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best short program, 5th best free skate, and 3rd best total scores from qualifying.

Camden Pulkinen: He is 17 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He won gold at JGP Austria and silver at JGP Poland to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won silver.  He is the reigning Junior Silver Medalist, finished 11th in juniors in 2016, 5th in juvenile in 2013 and 16th in juvenile in 2012.  He has the 5th best free skate and 6th best total scores internationally.

Dinh Tran: He is 16 years old and represents the Skating Club of San Francisco.  He placed 12th at JGP Poland.  He is the reigning Novice Bronze Medalist, 2015 Intermediate Silver Medalist, finished 6th in intermediate in 2014, and is the 2013 Juvenile Boys Pewter Medalist.  He won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program score from qualifying.

Alex Wellman: He is 17 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 11th in novice last season, is the 2016 Intermediate Silver Medalist and finished 10th in juvenile in 2014.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, best free skate, and best total scores from qualifying.

Kendrick Weston: He is 17 years old and represents Salt Lake Figure Skating.  He is the 2015 Novice Bronze Medalist, finished 7th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Silver Medalist and finished 8th in juvenile in 2012.  He won gold at Central Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best short program, 2nd best free skate, and 8th best total scores from qualifying.

Justin Wichmann: He is the 2014 Intermediate Bronze Medalist.  He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Paul Yeung: He is 18 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 6th as a novice last season, 10th as a novice in 2016, 9th as an intermediate in 2015 and is the 2014 Juvenile Boys Silver Medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, 4th best free skate, and 2nd best total scores from qualifying.

2018 Pacific Coast Sectionals Junior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Paul Yeung, All Year FSC 3 58.06 2 112.34 170.40
2 4 Patrick Frohling, All Year FSC 4 55.24 1 113.85 169.09
3 5 Dinh Tran, SC of San Francisco 1 64.34 5 99.08 163.42
4 6 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 2 59.77 4 102.44 162.21
5 1 Mitchell Friess, Wasatch FSC 5 45.86 3 108.01 153.87
6 2 Alain Sandraz, Peninsula SC 7 43.72 6 80.39 124.11
7 3 Grant Kulenkamp, FSC of Southern California 6 44.74 7 79.11 123.85
WD Mathew Graham, Idaho Falls FSC
WD Mark Sadusky, St. Moritz ISC
WD Eric Sjoberg, Los Angeles FSC

2017 US Nationals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Maxim Naumov, Charter Oak FSC 1 55.82 1 122.03 177.85
2 12 Joseph Kang, University of Delaware FSC 2 52.04 2 114.55 166.59
3 10 Dinh Tran, SC of San Francisco 3 51.98 6 97.43 149.41
4 11 Joonsoo Kim, DuPage FSC 5 47.60 4 100.35 147.95
5 9 Lucas Altieri, Panthers FSC 6 47.50 5 98.76 146.26
6 3 Paul Yeung, All Year FSC 9 43.77 3 100.61 144.38
7 8 Jordan Evans, University of Delaware FSC 4 48.35 9 91.03 139.38
8 5 Patrick Frohling, All Year FSC 12 42.28 7 93.48 135.76
9 6 Jonathan Yang, St. Paul FSC 11 42.81 8 92.81 135.62
10 4 Alan Wong, Dallas FSC 10 43.15 10 85.88 129.03
11 1 Alex Wellman, Central Illinois FSC 7 47.36 12 79.88 127.24
12 2 Max Wang, Glacier Falls FSC 8 44.53 11 80.08 124.61

2017 US Nationals Novice Men’s Preview

As a group, they have won 10 nationals medals.  Every single competitor here has qualified for nationals at least once previously.  The 3rd and 10th place finishers from last year’s novice event are returning and the 1st-6th place intermediate finishers will also be competing here.  The short program will be held on Monday, January 16th with the free skate on Tuesday, January 17th .

Novice skaters receive a bonus for completing different varieties of triple jumps as well as triple + triple combinations.  Missing those triples can be costly as they not only lose the base value but also the one point bonus.  There also will be a clear gap between those that can complete a full arsenal of triples and those that cannot, as the one point bonus pushes the scores even higher.

Joseph Kang comes into this event with the 3rd best total score, but it was set at regionals.  He was the most consistent skater, however, setting the 3rd and 5th best scores overall with only 6 points separating his two performances.  If you take his best short program and his best free skate into consideration, he has the potential to score even higher.  He is the reigning Intermediate Champion and has medaled at each of his last two nationals.  His free skate features a triple lutz + double toe, triple toe, triple salchow, triple loop, triple lutz (doubled at sectionals), triple loop + double toe (singled) + double loop and a double axel + double axel sequence giving him a base value on his jumps of 45.91.  He earned Level 4 on two spins at sectionals, but only a Level 2 on his step sequence.  He earned 4 points from GOE and his program components were decent ranging from 4.90-5.15.

Maxim Naumov has the best total score, also set at regionals.  His sectionals performance showed some cracks in the armor, as he scored over 30 points less than the mark he set earlier in the season.  He won bronze at this event last year, and should be the favorite with the highest score entering the competition and the highest ranked competitor returning from last year.  His free skate has a triple lutz + double toe, triple flip + single loop + double salchow (edge call on the flip and did not complete the last two jumps at sectionals), double axel, triple loop (doubled), triple lutz (under-rotated), triple toe + double toe, and triple salchow giving him a base value of 45.00 on jumps.  Two of his spins earned Level 3 as did his steps.  At sectionals he lost around .75 points from GOE and his program components ranged from 4.50-4.95.  With a cleaner jumping performance, those are likely to go much higher.

Paul Yeung has the second best total score, scoring 38 points better at sectionals than he did at regionals.  He finished just 10th at this event last year, and has made great strides in his capabilities, putting him in contention for the podium this season.  His jump layout includes a double axel, triple lutz + double toe, triple flip + triple toe, triple salchow, triple flip, double axel + single loop + double toe and triple lutz, giving him a base jumping value of 47.74.  He earned Level 3 on all of his spins but only a Level 1 on the step sequence.  He did not earn or lose any points from GOE and his program components were very good for this group, ranging from 5.25-5.63.  He is performing double duty at this event, as he is also competing in intermediate pairs.

Jonathan Yang has the 4th best total score, set at regionals.  He scored 13 points less at sectionals.  He just missed the podium last season as an intermediate, but finds himself in the mix this season at the next level up.  His free skate jump layout includes a triple lutz, triple toe + double toe, triple salchow (under-rotated at sectionals), triple toe + double toe, double axel + double loop, double lutz and double axel.  His base jumping value is significantly lower at only 36.71.  He earned a Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE at sectionals cost him 1.5 points and his program components ranged from 4.80-5.45.

Dinh Tran has the 5th best total score but only competed at sectionals.  His free skate layout includes a triple lutz + triple toe (singled at sectionals), triple flip, double axel, triple lutz, triple toe, triple flip + double toe, and a triple salchow + single loop + double salchow.  He is attempting the most difficult jumping pass at this event and his base jumping value reflects this at 47.51.  He earned Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE was a wash and his program components ranged from 4.44-5.13.

Lucas Alieri has the 6th best total score, set at regionals.  He scored about 7 points less at sectionals.  He has the most difficult content planned with a triple lutz, triple salchow + triple toe, triple flip (under-rotated at sectionals), double axel, triple loop + double toe (singled) + double loop, double axel + triple toe (downgraded), and a triple salchow.  His base jumping value adds up to a whopping 51.67, giving him a 4 point advantage over the rest of the field if he skates cleanly.  However, at sectionals he lost 5 points from GOE in addition to his jump errors and his program components were fairly low, ranging from 4.00-4.50.  He also got dinged with a Level 1 spin and Level 2 steps.  He won a pewter medal as an Intermediate last season and definitely could wind up on the podium again this year but I think he might need another year to put the whole package together.

Several other competitors are within a few points of each other but the podium might be too much of a stretch for them without perfectly clean programs and a little help.  Joonsoo Kim has the 9th best total score, set at regionals, but he was fairly consistent, scoring within 2 points at his two events.  Alex Wellman has the 10th best total score, scoring 6 points better at sectionals than at regionals.  Patrick Frohling has the 7th best total score.

Many novice events have a surprise outcome as skaters either under or over perform their qualifying events based on a variety of factors: growth spurts, nerves, performing at the “big” nationals for the first time can all effect these competitors in a variety of ways.  But ultimately it will come down to who can hit the triple jumps and earn the one point bonuses on the day of the competition.  They’ll also want to see their Levels at least in the 3 range and program components 5 or higher.  The jump bonus will not help unless they can land their jumps cleanly, as negative GOEs can negate any bonuses they are earning.

 

My podium predictions:

Gold: Maxim Naumov

Silver: Joseph Kang

Bronze: Paul Yeung

Pewter: Dinh Tran

 

Bios of the competitors:

Lucas Altieri: He is 15 years old and represents the Panthers Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Pewter Medalist.  He won silver at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best short program, 8th best free skate and 6th best total scores.

Jordan Evans: He is 15 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Bronze Medalist, finished 11th in intermediate in 2015 and 9th in juvenile in 2014.  He won bronze at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Patrick Frohling: He represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 11th in intermediate in 2014.  He won pewter at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Joseph Kang: He is 13 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Champion and the 2015 Juvenile Bronze Medalist.  He won gold at South Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Joonsoo Kim: He is 16 years old and represents the DuPage Figure Skating Club.  He finished 6th in juvenile in 2014.  He won silver at Upper Great Lakes Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best free skate and 9th best total scores.

Maxim Naumov: He is 15 years old and represents the Charter Oak Figure Skating Club.  He is the reigning Novice Bronze Medalist, finished 5th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Champion, and finished 7th in juvenile in 2012.  He won gold at New England Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Dinh Tran: He is 15 years old and represents the Skating Club of San Francisco.  He is the 2015 Intermediate Silver Medalist, finished 6th in intermediate in 2014, and is the 2013 Juvenile Boys Pewter Medalist.  He won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best free skate and 5th best total scores.

Max Wang: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He finished 6th in intermediate last season and 6th in intermediate in 2015.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program score.

Alex Wellman: He is 16 years old and represents the Central Illinois Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Silver Medalist and finished 10th in juvenile in 2014.  He won bronze at Upper Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program, 10th best free skate and 10th best total scores.

Alan Wong: He placed 5th at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Jonathan Yang: He is 15 and represents the St. Paul Figure Skating Club.  He finished 5th in intermediate last season.  He won gold at Upper Great Lakes regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Paul Yeung: He is 17 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 10th as a novice last season, 9th as an intermediate in 2015 and is the 2014 Juvenile Boys Silver Medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

2017 Pacific Coast Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Paul Yeung, All Year FSC 1 60.01 1 108.04 168.05
2 1 Dinh Tran, SC of San Francisco 4 45.90 2 98.59 144.49
3 5 Patrick Frohling, All Year FSC 3 48.44 3 94.67 143.11
4 4 Max Wang, Glacier Falls FSC 2 51.96 4 83.07 135.03
5 2 Max Lake, All Year FSC 5 31.74 5 79.99 111.73
WD Mikey Smith, Coyotes SC of Arizona

2016 US Challenge Skate Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Dinh Tran, SC of San Francisco 1 50.75 2 87.36 138.11
2 9 Alex Wellman, Central Illinois FSC 4 43.92 1 87.91 131.83
3 7 JoonSoo Kim, DuPage FSC 3 44.23 4 77.06 121.29
4 1 Lucas Altieri, Panthers FSC 7 39.87 3 77.82 117.69
5 5 Max Lake, All Year FSC 5 42.73 5 70.63 113.36
6 6 Justin Wichmann, Dallas FSC 2 44.32 6 63.43 107.75
7 3 Ryan VanDoren, Colonial FSC 6 40.31 9 57.95 98.26
8 4 Dylan Hylander, Dallas FSC 9 31.19 7 60.78 91.97
9 2 Chase Finster, Northern Kentucky SC 8 32.47 8 59.15 91.62

US Nationals: Intermediate Men’s Free Skate Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 TJ Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 1 37.35 1 67.35 104.70
2 10 Dinh Tran, SC of San Francisco 2 36.26 2 64.15 100.41
3 7 Alan Wong, Dallas FSC 5 34.42 3 55.08 89.50
4 12 Ryan Dunk, Baltimore FSC 4 35.14 4 53.95 89.09
5 8 David Shapiro, University of Delaware FSC 6 31.06 6 52.31 83.37
6 2 Max Wang, Glacier Falls FSC 8 29.97 7 52.11 82.08
7 1 Max Lake, La Jolla FSC 11 27.00 5 53.33 80.33
8 4 Ryan Bedard, Northern Ice SC 9 29.74 8 49.81 79.55
9 6 Paul Yeung, All Year FSC 10 29.16 9 49.64 78.80
10 11 Luke Ferrante, SC of Huntsville 3 35.50 12 42.88 78.38
11 3 Jordan Evans, University of Delaware FSC 7 30.11 10 47.25 77.36
12 5 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 12 22.63 11 43.54 66.17

US Nationals: Intermediate Men’s Short Program Results

Place Start Name Score
1 6 TJ Nyman, Space Coast Ice Plex FSC 37.35
2 12 Dinh Tran, SC of San Francisco 36.26
3 8 Luke Ferrante, SC of Huntsville 35.50
4 7 Ryan Dunk, Baltimore FSC 35.14
5 3 Alan Wong, Dallas FSC 34.42
6 2 David Shapiro, University of Delaware FSC 31.06
7 9 Jordan Evans, University of Delaware FSC 30.11
8 4 Max Wang, Glacier Falls FSC 29.97
9 10 Ryan Bedard, Northern Ice SC 29.74
10 5 Paul Yeung, All Year FSC 29.16
11 1 Max Lake, La Jolla FSC 27.00
12 11 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 22.63

Pacific Coast Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Dinh Tran, SC of San Francisco 1 36.68 1 65.40 102.08
2 8 Max Wang, Glacier Falls FSC 2 36.57 2 61.85 98.42
3 5 Max Lake, La Jolla FSC 3 34.23 3 56.79 91.02
4 7 Paul Yeung, All Year FSC 4 30.10 4 53.61 83.71
5 3 Joshua Fendi, Los Angeles FSC 7 25.07 5 44.19 69.26
6 2 Grant Kulenkamp, Coyotes SC of Arizona 6 25.77 6 42.20 67.97
7 6 Mikey Smith, SC of Phoenix 5 28.43 8 38.99 67.42
8 4 Justin Johnson, Glacier Falls FSC 8 24.80 7 40.47 65.27
9 1 Collin Woodall-Williams, Lilac City FSC 9 17.38 9 32.94 50.32