2017 Cup of China Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Gabrielle DALEMAN CAN 70.65 37.51 33.14 8.36 8.00 8.39 8.29 8.39 0.00 #11
2 Wakaba HIGUCHI JPN 70.53 37.68 32.85 8.39 7.89 8.29 8.25 8.25 0.00 #9
3 Elena RADIONOVA RUS 70.48 37.17 33.31 8.29 8.07 8.39 8.43 8.46 0.00 #10
4 Alina ZAGITOVA RUS 69.44 39.01 31.43 7.82 7.71 7.71 8.11 7.93 1.00 #4
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 67.10 35.67 31.43 7.89 7.50 8.07 7.82 8.00 0.00 #6
6 Marin HONDA JPN 66.90 35.01 31.89 8.00 7.68 8.11 8.00 8.07 0.00 #5
7 Mai MIHARA JPN 66.90 34.66 32.24 8.11 7.79 8.11 8.11 8.18 0.00 #8
8 Xiangning LI CHN 59.20 32.95 26.25 6.68 6.18 6.75 6.64 6.57 0.00 #2
9 Dabin CHOI KOR 53.90 26.10 27.80 7.04 6.71 6.89 7.07 7.04 0.00 #7
10 Amber GLENN USA 52.61 25.78 27.83 7.14 6.79 6.68 7.11 7.07 1.00 #3
11 Ziquan ZHAO CHN 50.39 26.68 24.71 6.25 6.00 6.14 6.32 6.18 1.00 #1

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alina ZAGITOVA RUS 144.44 76.09 68.35 8.39 8.36 8.79 8.50 8.68 0.00 #8
2 Wakaba HIGUCHI JPN 141.99 74.10 67.89 8.64 8.11 8.61 8.50 8.57 0.00 #9
3 Mai MIHARA JPN 139.17 74.45 64.72 8.14 7.79 8.32 8.07 8.14 0.00 #3
4 Elena RADIONOVA RUS 136.34 69.43 66.91 8.39 8.11 8.43 8.32 8.57 0.00 #11
5 Marin HONDA JPN 131.42 66.84 64.58 8.11 7.68 8.25 8.14 8.18 0.00 #6
6 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 129.58 66.04 63.54 8.07 7.54 8.07 8.00 8.04 0.00 #7
7 Gabrielle DALEMAN CAN 126.18 61.05 65.13 8.29 7.89 8.18 8.21 8.14 0.00 #10
8 Xiangning LI CHN 115.62 63.43 52.19 6.93 5.93 6.93 6.36 6.46 0.00 #4
9 Dabin CHOI KOR 112.09 59.08 53.01 6.82 6.32 6.64 6.79 6.57 0.00 #5
10 Amber GLENN USA 98.53 45.66 53.87 6.89 6.64 6.46 6.86 6.82 1.00 #1
11 Ziquan ZHAO CHN 94.32 48.75 46.57 6.04 5.39 5.93 5.96 5.79 1.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alina ZAGITOVA
RUS
213.88 4 1
2 Wakaba HIGUCHI
JPN
212.52 2 2
3 Elena RADIONOVA
RUS
206.82 3 4
4 Mai MIHARA
JPN
206.07 7 3
5 Marin HONDA
JPN
198.32 6 5
6 Gabrielle DALEMAN
CAN
196.83 1 7
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
196.68 5 6
8 Xiangning LI
CHN
174.82 8 8
9 Dabin CHOI
KOR
165.99 9 9
10 Amber GLENN
USA
151.14 10 10
11 Ziquan ZHAO
CHN
144.71 11 11

2017 Cup of China Ladies Preview

Three strong Japanese ladies are competing at this event, and with only two spots on the Olympic team, placements here matter when deciding who will head to Korea.  But there are still some dangerous Russian skaters as well as the reigning World Bronze Medalist in the mix.

Alina Zagitova and Amber Glenn are making their Grand Prix debuts at this event.  This is a relatively young field, with Alina Zagitova the youngest at 15 and Elizaveta Tuktamysheva the oldest at 20.  Of the eleven skaters competing in this event, a whopping seven have scored over 200 points in their careers.

Alina Zagitova is making her Grand Prix debut after winning the World Junior title last season.  She kicked off her first senior season with a gold medal at Lombardia Trophy.  At that event, she landed a triple lutz + triple loop and a triple flip in her short program, both in the bonus.  She fell on her double axel but that was the only negative GOE she received for the program.  She earned Level 4 for all of her spins and steps, and despite the fall, she still earned GOEs totaling 5.5 points.  Her program components ranged from 7.70-8.20, fairly strong for a first year senior competitor.  Her free skate is completely backloaded, with all seven of her jumping passes in the bonus, including a double axel + triple toe and a triple lutz + triple loop.  They lutz + loop combo earned positive GOEs and was worth 13.61 points.  In fact, she earned positive GOEs on the entire program, many in the 2s and 3s, and netted 13 points total.  She again achieved Level 4 on all of her spins and the step sequence and her program components were higher than the short program, in the mid 8s.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Wakaba Higuchi won bronze at Rostelecom Cup a few weeks ago.  She can guarantee herself a spot in the Final with a gold medal, while a silver or bronze would keep her in the running.  Her best short program came at Lombardia Trophy and included a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  At Rostelecom Cup, her triple + triple was under-rotated, but she did max out her levels.  She has hit her triple lutz + triple toe combinations at both her events this year, and earned all Level 4s at Rostelecom Cup with program components in the mid 8s.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Mai Mihara is starting her sophomore season on the Grand Prix after winning bronze in her debut last season at Skate America.  She started this season with a silver medal at the Autumn Classic International.  Her short program included a triple lutz + triple toe and a triple flip, but she received an edge call.  Her program components were in the mid 7s to low 8s.  Her free skate featured a triple lutz + triple toe at the beginning of the program and in the bonus but she again received an edge call on her flip and popped the last jump in the program into a double.  She received all positive GOEs except for the flip and her program components were in the high 7s to mid 8s.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Marin Honda finished 5th in her Grand Prix debut in Canada last week.  Her short program was not strong enough to finish in the top 6 at that event, but at the US International Figure Skating Classic, she landed a triple flip + triple toe and a triple loop with all positive GOEs and program components in the mid 7s.  Her free skate included a triple flip + triple toe and an under-rotated double axel + triple toe.  She also under-rotated a triple flip, but has five jumping passes in the bonus.  Her program components were in the low to high 7s, but were higher with some marks in the 8s at the US International Figure Skating Classic.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Elena Radionova finished 4th at Rostelecom Cup, placing off the podium for the first time in her Grand Prix career.  She has qualified for each of the last four Grand Prix Finals, and she’ll need to win a gold medal here to give herself a chance at qualifying.  Her triple lutz + triple toe in the short program was under-rotated at both Rostelecom Cup and Ondrej Nepela Trophy but her program components were strongest in Russia, where she received marks in the mid to high 8s.  Her free skates have been full of problems from receiving no credit for an intended triple loop at both events, edge calls on her flip at Nepela Trophy, and an under-rotation on her opening triple lutz + triple toe at Rostelecom Cup.  Her program components were best in Russia, ranging from 8.36 to 8.75.  She has the 8th best short program score.

Elizaveta Tuktamysheva is starting her 7th season on the Grand Prix and has won seven total medals.  She has qualified for the Final three times, most recently in 2014, and won gold that year.  She placed 6th at Lombardia Trophy and then won bronze at Finlandia Trophy to start her season.  At Lombardia Trophy, her short program included a triple toe + triple toe and a triple lutz (fall).  Her program components were also on the lower side, in the mid 7s.  Her free skate started with a popped lutz and she did not hit a triple + triple combination.  Her program components were slightly better, in the high 7s to mid 8s.  At Finlandia Trophy, she again his her triple toe + triple toe and stood up on her lutz, earning all positive GOEs.  Her program components were higher, in the mid 7s to low 8s.  Her free skate had a triple toe + triple toe in the bonus but she under-rotated a flip and fell on it.  Her program components were similar to Lombardia.  She has the 9th best short program score.

Gabrielle Daleman is entering her third season on the Grand Prix, but has never finished higher than 4th place.  She had a breakout end to her season, medaling at both Four Continents and Worlds.  She had a bit of a disappointing start to this season, finishing 6th at Finlandia Trophy.  Her short program there started with her signature triple toe + triple toe, but she didn’t receive the +3 GOE she normally gets.  She also had a solo triple lutz that she fell on and she only earned Level 2 for all of her spins, leaving lots of points on the table.  Her program components were in the high 7s to low 8s.  Her free skate did not even place her in the top 6 at that event.

 

My podium predictions:

Gold: Alina Zagitova

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Mai Mihara

 

Bios of the competitors:

Gabrielle Daleman, CAN: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning Four Continents Silver Medalist.  She placed 4th at Skate American and 4th at Trophee de France last season.  Her personal best is 214.15.  She is 19 years old.

Xiangning Li, CHN: She placed 14th at Worlds, 13th at Four Continents, and 11th at Junior Worlds.  She finished 10th at Cup of China last season.  Her personal best is 179.42.  She is 17 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 15th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 149.12.  She is 19 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Rostelecom Cup.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Marin Honda, JPN: She is the reigning World Junior Silver Medalist.  She finished 5th at Skate Canada.  She is the 2016 World Junior Champion.  Her personal best is 201.61.  She is 16 years old.

Mai Mihara, JPN: She finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She won bronze at Skate America and placed 4th at Cup of China last season.  Her personal best is 218.27.  She is 18 years old.

Dabin Choi, KOR: She placed 10th at Worlds and 5th at Four Continents.  She finished 7th at Skate Canada and 9th at NHK Trophy.  Her personal best is 191.11.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada and won bronze at Cup of China last season.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 20 years old.

Alina Zagitova, RUS: She is the reigning World Junior Champion.  She won gold at JGP France and bronze at JGP Slovenia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won gold.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 218.46.  She is 15 years old.

Amber Glenn, USA: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 183.60.  She is 18 years old.

2017 Rostelecom Cup Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 80.75 42.69 38.06 9.36 9.43 9.64 9.54 9.61 0.00 #12
2 Carolina KOSTNER ITA 74.62 37.93 36.69 8.96 8.96 9.32 9.25 9.36 0.00 #6
3 Wakaba HIGUCHI JPN 69.60 36.26 33.34 8.32 8.14 8.46 8.36 8.39 0.00 #8
4 Kaori SAKAMOTO JPN 68.88 38.59 30.29 7.57 7.50 7.54 7.68 7.57 0.00 #5
5 Elena RADIONOVA RUS 68.75 34.21 34.54 8.50 8.43 8.71 8.75 8.79 0.00 #9
6 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 63.92 32.71 31.21 7.75 7.68 7.86 7.86 7.86 0.00 #10
7 Mariah BELL USA 63.85 34.05 29.80 7.39 7.32 7.54 7.46 7.54 0.00 #7
8 Valeriia MIKHAILOVA RUS 63.38 35.38 28.00 7.00 6.79 7.14 7.00 7.07 0.00 #1
9 Mirai NAGASU USA 56.15 27.91 30.24 7.86 7.29 7.54 7.61 7.50 2.00 #11
10 Nicole SCHOTT GER 55.55 27.99 27.56 6.89 6.75 6.96 6.96 6.89 0.00 #3
11 Mae Berenice MEITE FRA 54.24 28.93 26.31 6.50 6.32 6.71 6.64 6.71 1.00 #4
12 Anastasia GALUSTYAN ARM 48.10 24.04 26.06 6.54 6.36 6.43 6.61 6.64 2.00 #2

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 150.46 75.35 76.11 9.39 9.39 9.57 9.61 9.61 1.00 #11
2 Carolina KOSTNER ITA 141.36 68.09 73.27 8.93 8.93 9.36 9.25 9.32 0.00 #12
3 Wakaba HIGUCHI JPN 137.57 69.37 68.20 8.50 8.36 8.61 8.61 8.54 0.00 #10
4 Elena RADIONOVA RUS 126.77 58.84 68.93 8.54 8.36 8.82 8.61 8.75 1.00 #7
5 Kaori SAKAMOTO JPN 125.12 62.46 63.66 7.93 7.75 7.96 8.18 7.96 1.00 #9
6 Mariah BELL USA 124.71 64.37 60.34 7.61 7.25 7.71 7.57 7.57 0.00 #4
7 Mirai NAGASU USA 122.10 61.64 60.46 7.86 7.25 7.57 7.57 7.54 0.00 #5
8 Valeriia MIKHAILOVA RUS 121.71 63.52 59.19 7.32 7.14 7.57 7.43 7.54 1.00 #6
9 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 121.03 58.01 63.02 7.79 7.71 8.04 7.89 7.96 0.00 #8
10 Nicole SCHOTT GER 113.17 57.03 56.14 7.11 6.79 7.04 7.04 7.11 0.00 #2
11 Anastasia GALUSTYAN ARM 106.80 53.31 53.49 6.68 6.21 6.96 6.79 6.79 0.00 #1
12 Mae Berenice MEITE FRA 106.72 53.65 53.07 6.57 6.32 6.82 6.71 6.75 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
231.21 1 1
2 Carolina KOSTNER
ITA
215.98 2 2
3 Wakaba HIGUCHI
JPN
207.17 3 3
4 Elena RADIONOVA
RUS
195.52 5 4
5 Kaori SAKAMOTO
JPN
194.00 4 5
6 Mariah BELL
USA
188.56 7 6
7 Valeriia MIKHAILOVA
RUS
185.09 8 8
8 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
184.95 6 9
9 Mirai NAGASU
USA
178.25 9 7
10 Nicole SCHOTT
GER
168.72 10 10
11 Mae Berenice MEITE
FRA
160.96 11 12
12 Anastasia GALUSTYAN
ARM
154.90 12 11

2017 Rostelecom Cup Ladies Preview

Evgenia Medvedeva did not lose a single event last season and she holds the top scores ever recorded for ladies.  In fact, the last time she lost an event was at this event back in 2015 when she won a silver medal.  The only person she has ever lost to as a senior is Elena Radionova, who is also competing at this event.  However, if anyone else walked away with the gold, it would be considered a huge upset.  The rest of this talented field will be competing for the other two spots on the podium.

The youngest competitor is Valeriia Mikhailova who is 15, while the oldest is Carolina Kostner at 30.  Three ladies are making their Grand Prix debuts, including reigning World Junior Bronze Medalist Kaori Sakomoto.  Four of these ladies have scored over 200 points.  Mirai Nagasu has the biggest technical element of any of these ladies as she’ll attempt the triple axel in both her short program and her free skate.

Evgenia Medvedeva started her season with a gold medal at Ondrej Nepela Trophy.  All of her short program jumps are in the bonus, including her triple flip +triple toe and her triple loop.  Her combination earned an impressive 12.24 points.  She earned Level 4 on all of her spins and the step sequence and had all positive GOEs, earning 9 points.  Her program components were in the low to mid 9s and she even received one 10.00 for performance.  Her free skate is backloaded with six jumping passes in the bonus, including a triple flip + triple toe and a triple salchow + triple toe.  She did earn an edge call on her triple lutz, which was the only negative GOE for the program.  She earned 12 points from GOEs and earned Level 4 on all of her spins.  Her program components ranged from 9.10 to 9.35, and she earned two 10.00 marks, one for performance and one for interpretation of music.  She has the best short program, 2nd best free skate, and best total scores.

Wakaba Higuchi is entering her second season on the Grand Prix.  She won a bronze medal in her debut at Trophee de France last season.  She won silver at Lombardia Trophy with personal best scores in the short program and overall.  Her short program includes a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  Her free skate includes two triple lutz + triple toe combinations, but only four jumps in the bonus.  She earned all positive GOEs, earning 12 points.  She earned Level 4 on two of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  Her biggest upgrade from last season has been to max out her levels, and complete everything with quality to rack up the GOE points.  She has the 3rd best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Carolina Kostner is returning for her 10th season on the Grand Prix, but her first since 2013.  She has 12 total medals on the Grand Prix circuit, at every event except for Skate Canada.  She has qualified for the Final four times in her career, the last time in 2012, and she has won a medal every time she has qualified for the Final.  She started her season with a bronze medal Lombardia Trophy  and a silver medal at Finlandia Trophy.  At Lombardia Trophy she landed a triple flip + double toe and a triple loop.  She earned all positive GOEs, netting 7 points and earned Level 4 for two of her spins and the step sequence.  Her program components were in the low to mid 9s.  Her free skate did not include a triple + triple combination, which she’ll need to be competitive at the Olympics.  She also singled an axel and did not complete a lutz.  She did earn Level 4 on all of her spins and her step sequence and had mostly positive GOEs.  Her program components seemed a bit low for her, in the high 8s with only one mark in the 9s.  At Finlandia Trophy, she missed her combination and fell in the short program but earned Level 4 for all of her spins and steps.  Her free skate had a singled flip.  She has the 4th best short program, 10th best free skate, and 8th best total scores.

Mirai Nagasu is also competing in her 10th season on the Grand Prix.  She has medaled four times, the last time at this event back in 2013, and has never qualified for the Grand Prix Final.  She kicked off her season with a silver medal at the US International Figure Skating Classic.  Her short program includes a triple flip and her combo at the Classic was a triple lutz + double toe, instead of a triple + triple.  She earned Level 4 on all of her spins. She earned a negative GOE on her triple axel attempt, which was fully rotated and she stood up on.  Her program components were in the low to mid 7s.  In the free skate, she had a much better triple axel with only a very slight negative GOE, earning her 8.10 points.  The rest of the program had issues with four under-rotated jumps.  Her only clean triple with a positive GOE was the final jump in her program: a triple loop.  She also only has four jumps planned in her bonus, she she really needs to make them count.  She earned Level 4 for her spins and her program components were in the high 7s and low 8s.

Elena Radionova will be competing for the 5th season on the Grand Prix and she has never not finished on the podium.  She has qualified for four straight Grand Prix Finals, winning two medals. She started her season with a bronze medal at the Ondrej Nepela Trophy.  Her short program includes a triple lutz + triple toe (under-rotated) and a triple flip.  She earned Level 4 on all of her spins, but only a Level 2 on her step sequence and her program components ranged from mid 7s to mid 8s.  Her free skate had a glitch when she received no credit for a loop and then tried to add a triple loop in later but also received no credit for it as an extra jump.  She also earned an edge call on her triple flip.  She had one clean triple + triple combination, a triple lutz + single loop + triple salchow.  She earned Level 4 on two of her spins and had program components in the high 7s and low 8s.

Elizabet Tursynbaeva will be competing for the 3rd year on the Grand Prix, and she has never won a medal.  Her best finish was in her debut at Skate America in 2015, when she placed 4th.  She won bronze at Autumn Classic International to start her season.  Her short program included a triple lutz + triple toe (under-rotated) and a triple flip.  She earned Level 4 for her spins and had program components in the mid to high 6s.  Her free skate has four jumping passes in the bonus, including triple salchow + triple toe and double axel + triple toe + double toe.  She earned a Level 4 for her step sequence but only one of her spins.  Her program components were better, ranging from 7.10 to 7.45.

Mariah Bell will be competing in her 3rd season on the Grand Prix, in her 3rd event.  She has one medal, a silver from last year’s Skate America.  She placed 5th at the US International Figure Skating Classic earlier this season.  While her score at that event, was fairly low, her scores last season are a better indicator of what she is capable of and that she is in the medal mix.  Her short program includes a triple lutz + triple toe (fall) and a triple flip.  Her only negative GOE was on the opening combination and her program components were in the high 6s and mid 7s.  Her free skate started off with a nice triple lutz + triple toe, but she under-rotated her three jump combo and fell, singled a flip, and missed a spin completely.  She also only earned Level 2 on her step sequence.  Her program components were in the high 6s and low 7s.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Elena Radionova

 

Bios of the competitors:

Anastasia Galustyan, ARM: She placed 23rd at Worlds and 12th at Europeans.  She finished 9th at Rostelecom Cup and 11th at Trophee de France last season.  Her personal best is 162.58.  She is 18 years old.

Mae Berenice Meite, FRA: She finished 16th at Europeans.  She placed 7th at Trophee de France last season.  Her personal best is 174.53.  She is 23 years old.

Nicole Schott, GER: She placed 19th at Worlds and 10th at Europeans.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 165.92.  She is 21 years old.

Carolina Kostner, ITA: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Bronze Medalist.  She is the 2014 Olympic Bronze Medalist; 2012 World Champion; 2008 and 2013 World Silver Medalist; 2005, 2011, and 2014 World Bronze Medalist; 2007, 2008, 2010, 2012, and 2013 European Champion; 2009 and 2011 European Silver Medalist; 2006 and 2014 European Bronze Medalist; and 2003 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 216.73.  She is 30 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Trophee de France and finished 4th at NHK Trophy last season.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Kaori Sakamoto, JPN: She is the reigning World Junior Bronze Medalist.  She won silver at JGP France and gold at JGP Japan last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won bronze.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 195.54.  She is 17 years old.

Elizabet Tursynbaeva, KAZ: She finished 9th at Worlds and 8th at Four Continents.  She placed 5th at Rostelecom Cup and 8th at NHK Trophy last season.  Her personal best is 191.99.  She is 17 years old.

Evgenia Medvedeva, RUS: She is the reigning World Champion and reigning European Champion.  She won gold at Skate Canada and gold at Trophee de France last season to qualify for the Grand Prix Final where she won gold.  She is the 2016 World Champion, 2016 European Champion, 2015 World Junior Champion, and 2014 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 241.31.  She is 17 years old.

Valeriia Mikhailova, RUS: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 152.22.  She is 15 years old.

Elena Radionova, RUS: She won silver at Rostelecom Cup and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where she finished 6th.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Mariah Bell, USA: She placed 12th at Worlds and 6th at Four Continents.  She won silver at Skate America last season.  Her personal best is 191.59.  She is 21 years old.

Mirai Nagasu, USA: She is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 9th at Skate Canada and 5th at NHK Trophy last season.  She is the 2016 Four Continents Silver Medalist, 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist, and 2008 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 194.95.  She is 24 years old.

2017 Winter Universiade Ladies Results

Short Program

Pl. Qual. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Q RADIONOVA Elena RUS 69.02 36.42 32.60 8.15 7.85 8.25 8.25 8.25 0.00 #22
2 Q TUKTAMYSHEVA Elizaveta RUS 69.01 36.89 32.12 8.25 7.60 8.15 8.05 8.10 0.00 #18
3 Q NITAYA Rin JPN 61.90 34.78 27.12 6.90 6.50 6.80 6.90 6.80 0.00 #25
4 Q RODEGHIERO Roberta ITA 59.03 30.51 28.52 7.10 6.85 7.20 7.30 7.20 0.00 #27
5 Q ISOBE Hinano JPN 56.78 29.14 27.64 7.00 6.70 7.00 6.85 7.00 0.00 #4
6 Q LEONOVA Alena RUS 54.69 26.97 28.72 7.10 7.10 7.15 7.25 7.30 1.00 #3
7 Q HERCEG Maria-Katharina GER 53.29 29.01 25.28 6.35 6.00 6.40 6.40 6.45 1.00 #13
8 Q ZHAO Ziquan CHN 53.23 27.87 26.36 6.60 6.35 6.60 6.70 6.70 1.00 #21
9 Q KIHARA Mariko JPN 50.29 25.85 24.44 6.15 5.95 6.10 6.15 6.20 0.00 #14
10 Q BREZINOVA Eliska CZE 50.27 28.35 22.92 5.90 5.45 5.75 5.75 5.80 1.00 #12
11 Q KIM Hae Jin KOR 49.30 26.06 24.24 6.05 5.70 6.10 6.10 6.35 1.00 #6
12 Q GRM Dasa SLO 48.81 24.53 24.28 6.10 5.75 6.10 6.15 6.25 0.00 #8
13 Q JANULEVICIUTE Inga LTU 47.07 27.91 19.16 4.90 4.75 4.95 4.75 4.60 0.00 #28
14 Q RUSSO Giada ITA 44.49 22.17 23.32 5.80 5.70 5.95 5.80 5.90 1.00 #16
15 Q TALJEGARD Josefin SWE 42.96 22.40 20.56 5.30 5.05 5.20 4.95 5.20 0.00 #1
16 Q MAMBEKOVA Aiza KAZ 42.41 20.73 22.68 5.50 5.35 5.60 5.90 6.00 1.00 #15
17 Q SCHOENBERGER Belinda AUT 41.33 22.73 19.60 4.75 4.70 4.90 5.05 5.10 1.00 #29
18 Q REPOND Jérômie SUI 40.53 23.77 18.76 4.90 4.55 4.55 4.70 4.75 2.00 #7
19 Q CHOI Hwi KOR 39.74 21.74 19.00 4.95 4.45 4.75 4.85 4.75 1.00 #2
20 Q LI Jiayin CHN 39.56 20.40 19.16 5.00 4.50 4.85 4.95 4.65 0.00 #26
21 Q SAYGI Sila TUR 39.49 20.33 20.16 5.00 4.80 5.10 5.05 5.25 1.00 #23
22 Q HRINAKOVA Miroslava SVK 33.32 15.80 17.52 4.20 4.20 4.45 4.55 4.50 0.00 #10
23 Q ADYKHANOVA Zhansaya KAZ 32.37 15.85 16.52 4.20 3.95 4.20 4.10 4.20 0.00 #5
24 Q SHEVELEVA Veronika KAZ 30.66 14.38 16.28 4.10 3.95 3.90 4.15 4.25 0.00 #20
25 ROSADO Aislin MEX 28.66 13.26 16.40 4.20 4.00 4.00 4.25 4.05 1.00 #17
26 ALAVEZ Priscila MEX 27.89 14.89 15.00 3.95 3.65 3.75 3.80 3.60 2.00 #24
27 WOLFSLAST Nina Larissa AUT 24.44 12.04 14.40 3.65 3.50 3.50 3.75 3.60 2.00 #31
28 KORRI Dimitra GRE 21.37 12.25 14.12 3.60 3.45 3.50 3.60 3.50 5.00 #30
29 CHAYANGKURA Masinee THA 17.62 7.06 12.56 3.25 3.10 3.00 3.25 3.10 2.00 #19
30 BEDROSOVA Kristina KGZ 17.18 5.82 12.36 3.25 3.00 2.90 3.20 3.10 1.00 #11

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 RADIONOVA Elena RUS 127.59 62.43 66.16 8.40 8.10 8.25 8.25 8.35 1.00 #23
2 NITAYA Rin JPN 125.28 64.96 60.32 7.60 7.30 7.75 7.60 7.45 0.00 #24
3 ISOBE Hinano JPN 117.49 58.53 58.96 7.50 7.10 7.50 7.30 7.45 0.00 #21
4 LEONOVA Alena RUS 116.37 55.73 60.64 7.50 7.30 7.55 7.70 7.85 0.00 #20
5 KIHARA Mariko JPN 104.01 50.81 53.20 6.65 6.45 6.65 6.65 6.85 0.00 #17
6 TUKTAMYSHEVA Elizaveta RUS 102.67 45.55 61.12 7.90 7.55 7.30 7.80 7.65 4.00 #22
7 RODEGHIERO Roberta ITA 102.17 47.17 56.00 7.05 6.70 7.00 7.10 7.15 1.00 #19
8 ZHAO Ziquan CHN 93.71 45.79 47.92 6.10 5.65 6.05 6.10 6.05 0.00 #16
9 GRM Dasa SLO 89.80 41.72 48.08 6.20 5.75 6.05 6.00 6.05 0.00 #13
10 MAMBEKOVA Aiza KAZ 89.53 42.89 46.64 5.70 5.75 5.95 5.75 6.00 0.00 #11
11 RUSSO Giada ITA 88.16 42.76 46.40 5.85 5.55 5.90 5.80 5.90 1.00 #8
12 BREZINOVA Eliska CZE 87.78 42.58 47.20 6.15 5.50 5.85 6.00 6.00 2.00 #14
13 HERCEG Maria-Katharina GER 87.60 37.96 50.64 6.45 6.05 6.35 6.45 6.35 1.00 #18
14 JANULEVICIUTE Inga LTU 80.78 40.50 41.28 5.35 4.90 5.20 5.25 5.10 1.00 #10
15 TALJEGARD Josefin SWE 78.51 34.51 44.00 5.50 5.30 5.55 5.50 5.65 0.00 #9
16 REPOND Jérômie SUI 76.98 37.62 39.36 5.15 4.65 4.80 5.00 5.00 0.00 #7
17 LI Jiayin CHN 72.19 37.03 36.16 4.70 4.25 4.50 4.60 4.55 1.00 #1
18 SAYGI Sila TUR 68.70 29.34 39.36 4.90 4.65 4.95 5.00 5.10 0.00 #6
19 SCHOENBERGER Belinda AUT 68.11 28.99 39.12 5.10 4.80 4.85 4.90 4.80 0.00 #12
20 HRINAKOVA Miroslava SVK 64.14 26.94 37.20 4.55 4.35 4.70 4.85 4.80 0.00 #3
21 SHEVELEVA Veronika KAZ 60.16 25.04 35.12 4.45 4.20 4.35 4.45 4.50 0.00 #5
22 CHOI Hwi KOR 60.03 25.51 35.52 4.75 4.20 4.35 4.50 4.40 1.00 #2
23 ADYKHANOVA Zhansaya KAZ 59.72 26.20 35.52 4.40 4.20 4.50 4.60 4.50 2.00 #4
WD KIM Hae Jin KOR #15

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 RADIONOVA Elena
RUS
196.61 1 1
2 NITAYA Rin
JPN
187.18 3 2
3 ISOBE Hinano
JPN
174.27 5 3
4 TUKTAMYSHEVA Elizaveta
RUS
171.68 2 6
5 LEONOVA Alena
RUS
171.06 6 4
6 RODEGHIERO Roberta
ITA
161.20 4 7
7 KIHARA Mariko
JPN
154.30 9 5
8 ZHAO Ziquan
CHN
146.94 8 8
9 HERCEG Maria-Katharina
GER
140.89 7 13
10 GRM Dasa
SLO
138.61 12 9
11 BREZINOVA Eliska
CZE
138.05 10 12
12 RUSSO Giada
ITA
132.65 14 11
13 MAMBEKOVA Aiza
KAZ
131.94 16 10
14 JANULEVICIUTE Inga
LTU
127.85 13 14
15 TALJEGARD Josefin
SWE
121.47 15 15
16 REPOND Jérômie
SUI
117.51 18 16
17 LI Jiayin
CHN
111.75 20 17
18 SCHOENBERGER Belinda
AUT
109.44 17 19
19 SAYGI Sila
TUR
108.19 21 18
20 CHOI Hwi
KOR
99.77 19 22
21 HRINAKOVA Miroslava
SVK
97.46 22 20
22 ADYKHANOVA Zhansaya
KAZ
92.09 23 23
23 SHEVELEVA Veronika
KAZ
90.82 24 21
WD KIM Hae Jin
KOR
11
ROSADO Aislin
MEX
FNR 25
ALAVEZ Priscila
MEX
FNR 26
WOLFSLAST Nina Larissa
AUT
FNR 27
KORRI Dimitra
GRE
FNR 28
CHAYANGKURA Masinee
THA
FNR 29
BEDROSOVA Kristina
KGZ
FNR 30

2016 Grand Prix Final Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 79.21 42.55 36.66 9.11 8.93 9.25 9.21 9.32 0.00 #6
2 Kaetlyn OSMOND CAN 75.54 40.62 34.92 8.75 8.46 8.82 8.75 8.86 0.00 #2
3 Satoko MIYAHARA JPN 74.64 40.99 33.65 8.43 8.18 8.43 8.50 8.54 0.00 #1
4 Anna POGORILAYA RUS 73.29 38.55 34.74 8.68 8.43 8.71 8.75 8.86 0.00 #4
5 Elena RADIONOVA RUS 68.98 35.07 33.91 8.36 8.18 8.57 8.64 8.64 0.00 #5
6 Maria SOTSKOVA RUS 65.74 33.31 32.43 8.07 7.89 8.21 8.11 8.25 0.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 148.45 74.23 74.22 9.14 9.11 9.29 9.39 9.46 0.00 #6
2 Satoko MIYAHARA JPN 143.69 73.24 70.45 8.89 8.68 8.89 8.86 8.71 0.00 #5
3 Anna POGORILAYA RUS 143.18 73.52 69.66 8.71 8.50 8.79 8.75 8.79 0.00 #3
4 Kaetlyn OSMOND CAN 136.91 66.85 70.06 8.75 8.54 8.82 8.82 8.86 0.00 #4
5 Maria SOTSKOVA RUS 133.05 66.77 66.28 8.25 8.07 8.43 8.29 8.39 0.00 #2
6 Elena RADIONOVA RUS 119.83 55.50 65.33 8.18 7.86 8.14 8.36 8.29 1.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
227.66 1 1
2 Satoko MIYAHARA
JPN
218.33 3 2
3 Anna POGORILAYA
RUS
216.47 4 3
4 Kaetlyn OSMOND
CAN
212.45 2 4
5 Maria SOTSKOVA
RUS
198.79 6 5
6 Elena RADIONOVA
RUS
188.81 5 6

2016 Cup of China Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Kaetlyn OSMOND CAN 72.20 38.87 33.33 8.39 8.07 8.39 8.39 8.43 0.00 #2
2 Elena RADIONOVA RUS 70.75 36.81 33.94 8.50 8.14 8.61 8.46 8.71 0.00 #9
3 Mai MIHARA JPN 68.48 37.37 31.11 8.00 7.64 7.75 7.82 7.68 0.00 #11
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 64.88 33.88 31.00 7.75 7.50 7.89 7.82 7.79 0.00 #7
5 Ashley WAGNER USA 64.36 31.10 33.26 8.36 8.11 8.25 8.39 8.46 0.00 #4
6 Rika HONGO JPN 63.63 33.20 30.43 7.57 7.29 7.79 7.64 7.75 0.00 #6
7 Zijun LI CHN 61.32 31.35 29.97 7.57 7.25 7.68 7.50 7.46 0.00 #3
8 Courtney HICKS USA 59.86 31.48 28.38 7.14 6.89 7.18 7.14 7.14 0.00 #1
9 Karen CHEN USA 58.28 29.48 29.80 7.50 7.32 7.39 7.43 7.61 1.00 #5
10 Ziquan ZHAO CHN 58.20 29.46 28.74 7.14 6.93 7.29 7.29 7.29 0.00 #12
11 Xiangning LI CHN 54.55 27.66 26.89 6.82 6.43 6.86 6.75 6.75 0.00 #10
12 Joshi HELGESSON SWE 49.25 22.01 27.24 6.79 6.61 6.82 6.86 6.96 0.00 #8

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Elena RADIONOVA RUS 135.15 65.50 69.65 8.68 8.43 8.82 8.71 8.89 0.00 #10
2 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 127.69 63.11 64.58 8.18 7.68 8.25 8.04 8.21 0.00 #7
3 Kaetlyn OSMOND CAN 123.80 57.27 67.53 8.46 8.32 8.32 8.54 8.57 1.00 #11
4 Mai MIHARA JPN 122.44 59.87 62.57 8.11 7.54 7.82 7.82 7.82 0.00 #12
5 Karen CHEN USA 121.11 61.32 60.79 7.71 7.32 7.61 7.64 7.71 1.00 #6
6 Rika HONGO JPN 118.12 56.51 61.61 7.86 7.36 7.82 7.75 7.71 0.00 #9
7 Ashley WAGNER USA 117.02 48.46 68.56 8.50 8.25 8.57 8.71 8.82 0.00 #8
8 Zijun LI CHN 111.08 53.73 58.35 7.50 7.00 7.25 7.29 7.43 1.00 #5
9 Courtney HICKS USA 103.78 47.03 56.75 7.29 6.86 7.14 7.07 7.11 0.00 #4
10 Xiangning LI CHN 102.72 50.41 53.31 6.82 6.36 6.79 6.64 6.71 1.00 #3
11 Joshi HELGESSON SWE 95.39 43.65 52.74 6.71 6.32 6.54 6.68 6.71 1.00 #1
12 Ziquan ZHAO CHN 90.92 38.61 52.31 6.68 6.18 6.61 6.68 6.54 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elena RADIONOVA
RUS
205.90 2 1
2 Kaetlyn OSMOND
CAN
196.00 1 3
3 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
192.57 4 2
4 Mai MIHARA
JPN
190.92 3 4
5 Rika HONGO
JPN
181.75 6 6
6 Ashley WAGNER
USA
181.38 5 7
7 Karen CHEN
USA
179.39 9 5
8 Zijun LI
CHN
172.40 7 8
9 Courtney HICKS
USA
163.64 8 9
10 Xiangning LI
CHN
157.27 11 10
11 Ziquan ZHAO
CHN
149.12 10 12
12 Joshi HELGESSON
SWE
144.64 12 11

2016 Cup of China Ladies Preview

Only Evgenia Medvedeva has secured her spot in the Grand Prix Final and this event looks to be a bloodbath with five medalists from previous events competing here.

Ashley Wagner won the gold medal at Skate America with a confident performance.  She didn’t cross the 200 point threshold, however, and finished well below her personal best.  She had two jumps marked under-rotated including her triple flip + triple toe.  She singled a jump in combination and received an edge call.  She also only received Level 4 on one of her spins and her program components were good, but not as high as she normally receives.  She needs a gold, silver or bronze to qualify for the Final.   She has the 8th best short program, 9th best free skate, and 6th best total scores.

Kaetlyn Osmond destroyed her personal best and scored above 200 points for the first time in her career to take the silver medal at Skate Canada.  Her only mistake was a fall on an under-rotated triple loop.  She earned Level 4s on all of her elements and mostly positive GOEs.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 2nd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Elena Radionova won the silver at Rostelecom Cup.  Her only jump error was a fall on an under-rotated triple loop that did not include a combination.  She also received only a Level 2 on her step sequence.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 6th best short program and 7th best total scores.

Mai Mihara won the bronze medal in her Grand Prix debut at Skate America.  Her free skate gave her a very juniorish feel, and that was reflected in her program components, where she earned 8 points less than Ashley Wagner.  She has two triple lutz + triple toe combinations in her free skate, including one in the bonus, but the second was downgraded at Skate America.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 10th best free skate score.

Courtney Hicks was a surprise bronze medalist at Rostelecom Cup.  She did not have a triple + triple in her free skate at that event and singled one of the jumps in a combination.  She needs a gold medal to qualify for the Final.

Elizaveta Tuktamysheva finished 4th at Skate Canada.  She is skating to Cleopatra for her free skate and while she looks the part and is packaged well, the program itself doesn’t really have a memorable impact.  She didn’t have a triple + triple in her free skate and she doubled an axel.  Her program components were also in the 7s, especially shocking considering she was a World Champion in 2015.  A gold medal will give her a chance to qualify for the Final.

Zijun Li finished 4th at Rostelecom Cup.  A gold medal will keep her in the running for the Final.

The best short program score of the season is 78.52 with the top 10 scoring above 68 points.  The best free skate score is 144.41 with the top 10 scoring above 135.  The best total score is 221.54 with the top 10 scoring above 191.

 

My podium predictions:

Gold: Ashley Wagner

Silver: Kaetlyn Osmond

Bronze: Elena Radionova

 

Bios of the competitors:

Kaetlyn Osmond, CAN: She placed 6th at Four Continents.  She won silver at Skate Canada.  Her personal best is 206.45.  She is 20 years old.

Xiangning Li, CHN: She finished 20th at Junior Worlds.  She placed 6th at JGP Austria and 6th at JGP Latvia last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 146.55.  She is 16 years old.

Zijun Li, CHN: She placed 11th at Worlds and 10th at Four Continents.  She placed 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2014 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 184.52.  She is 19 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 23rd at Worlds and 16th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 147.79.  She is 18 years old.

Rika Hongo, JPN: She placed 8th at Worlds and is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 6th at Skate Canada.  She is the 2015 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 199.15.  She is 20 years old.

Mai Mihara, JPN: She won bronze at Skate America.  Her personal best is 189.28.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Silver Medalist.  She won silver at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 17 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 Junior World Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 19 years old.

Joshi Helgesson, SWE: She placed 30th at Worlds and 9th at Europeans.  She finished 10th at Skate Canada.  Her personal best is 169.07.  She is 23 years old.

Karen Chen, USA: She placed 12th at Four Continents.  She finished 5th at Cup of China and 5th at Skate America last season.  Her personal best is 179.08.  She is 17 years old.

Courtney Hicks, USA: She won bronze at Rostelecom Cup.  Her personal best is 183.12.  She is 20 years old.

Ashley Wagner, USA: She is the reigning World Silver Medalist.  She won gold at Skate America.  She is the 2012 Four Continents Champion and 2007 and 2009 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 215.39.  She is 25 years old.

 

2016 Rostelecom Cup Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 73.93 39.24 34.69 8.61 8.43 8.71 8.79 8.82 0.00 #5
2 Elena RADIONOVA RUS 71.93 37.50 34.43 8.54 8.39 8.61 8.71 8.79 0.00 #10
3 Julia LIPNITSKAIA RUS 69.25 36.46 32.79 8.18 7.89 8.36 8.18 8.39 0.00 #4
4 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 64.31 35.34 29.97 7.54 7.32 7.43 7.50 7.68 1.00 #12
5 Zijun LI CHN 63.89 34.71 29.18 7.36 7.04 7.32 7.46 7.29 0.00 #7
6 Courtney HICKS USA 63.68 35.18 28.50 7.14 6.93 7.14 7.18 7.25 0.00 #9
7 Yura MATSUDA JPN 61.57 32.92 28.65 7.29 7.00 7.21 7.18 7.14 0.00 #2
8 Nicole RAJICOVA SVK 57.91 30.28 27.63 6.86 6.57 7.00 6.96 7.14 0.00 #3
9 Anastasia GALUSTYAN ARM 55.93 28.81 27.12 6.86 6.54 6.79 6.82 6.89 0.00 #11
10 Kanako MURAKAMI JPN 55.25 27.14 28.11 7.18 6.75 7.14 6.96 7.11 0.00 #1
11 Angelina KUCHVALSKA LAT 54.29 27.64 26.65 6.68 6.43 6.68 6.79 6.75 0.00 #6
12 Roberta RODEGHIERO ITA 52.57 25.31 27.26 6.93 6.61 6.75 6.93 6.86 0.00 #8

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anna POGORILAYA RUS 141.28 70.76 70.52 8.79 8.57 9.04 8.86 8.82 0.00 #12
2 Elena RADIONOVA RUS 123.67 57.92 66.75 8.46 8.21 8.25 8.36 8.43 1.00 #11
3 Courtney HICKS USA 119.30 59.99 59.31 7.50 7.32 7.43 7.39 7.43 0.00 #9
4 Zijun LI CHN 117.94 57.90 60.04 7.54 7.21 7.57 7.57 7.64 0.00 #8
5 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 117.01 56.67 60.34 7.64 7.43 7.54 7.57 7.54 0.00 #7
6 Yura MATSUDA JPN 116.08 57.86 58.22 7.57 7.04 7.32 7.21 7.25 0.00 #5
7 Nicole RAJICOVA SVK 109.65 53.41 56.24 7.07 6.68 7.18 7.04 7.18 0.00 #4
8 Roberta RODEGHIERO ITA 107.23 52.57 54.66 6.89 6.57 6.82 7.00 6.89 0.00 #2
9 Anastasia GALUSTYAN ARM 103.33 49.25 55.08 6.96 6.68 6.89 6.93 6.96 1.00 #6
10 Angelina KUCHVALSKA LAT 96.80 45.89 50.91 6.57 6.04 6.29 6.46 6.46 0.00 #1
11 Kanako MURAKAMI JPN 95.78 39.88 55.90 7.21 6.79 6.86 7.04 7.04 0.00 #3
12 Julia LIPNITSKAIA RUS 78.88 31.56 53.32 7.46 6.79 5.93 6.46 6.68 6.00 #10

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Anna POGORILAYA
RUS
215.21 1 1
2 Elena RADIONOVA
RUS
195.60 2 2
3 Courtney HICKS
USA
182.98 6 3
4 Zijun LI
CHN
181.83 5 4
5 Elizabet TURSYNBAEVA
KAZ
181.32 4 5
6 Yura MATSUDA
JPN
177.65 7 6
7 Nicole RAJICOVA
SVK
167.56 8 7
8 Roberta RODEGHIERO
ITA
159.80 12 8
9 Anastasia GALUSTYAN
ARM
159.26 9 9
10 Angelina KUCHVALSKA
LAT
151.09 11 10
11 Kanako MURAKAMI
JPN
151.03 10 11
12 Julia LIPNITSKAIA
RUS
148.13 3 12

2016 Rostelecom Cup Ladies Preview

Like the men’s event, there is a big gap between the top two competitors and the rest of the field here based on scores put up earlier this season at Challenger Series events.

Anna Pogorilaya is not the most well known of the Russian teenagers, but she won the bronze medal at Worlds last season.  She is capable of scoring over 200 points, but hasn’t bested the score she put up at Mordovian Ornament last year, an event that proved to be overscored.   She didn’t have the best Grand Prix series last year, finishing as low as 9th at one of her assignments.  She started her season with a bronze at Finlandia Trophy but didn’t have incredibly high scores at that event.  However, she is the only one at this event who has any scores in the top 10 for the season.  She has the 5th best short program score.

Elena Radionova finished ahead of Pogorilaya at the European Championships but had problems at Worlds and dropped to 6th place after medaling the year before.  She is also capable of scoring over 200 points and her personal best was set at this event last season.  She has medaled at every Grand Prix event she has entered and qualified for the Final each of her first three seasons competing.  She has yet to compete this season.

Zijun Li had a solid junior career but hasn’t been able to translate that success to the senior level.  She has never won a medal on the Grand Prix, with her best finish coming back in 2012 when she placed 4th.  Although she finished outside the top 10 at Worlds, she set new personal best short program and total scores.  She has not competed yet this season.

Julia Lipnitskaia finished 7th at Russian nationals and was not sent to the European or World Championships.  She was first eligible to compete as a senior during the Olympic year where she had a ton of success, but hasn’t been able to replicate it since.  She changed coaches at the end of last year and this will be the first opportunity to really see how that has paid off.  She won silver at Ondrej Nepela Trophy to start her season but does not have any top 10 scores.  She is capable of crossing the 200 point mark.

Yura Matsuda is making the jump to seniors after only three career JGP events: one in 2012, one in 2013 and one last season.  She finished 12th as a senior at Japanese nationals last year and has never been to a Championship event.  She won gold at the Asian Open this summer, a senior B event.

Courtney Hicks won a silver at NHK Trophy last season, her first career Grand Prix medal.  She set new personal best short program and total scores at that event.  She finished a disappointing 9th at US Nationals last year, her worst finish as a senior skater.  She placed 6th at Finlandia Trophy to start her season.

Also in the mix are Nicole Rajicova who placed 5th at Ondrej Nepela Trophy and Elizabet Tursynbaeva who  placed 7th at the US International Classic and won bronze at the Autumn Classic International.

Even Roberta Rodeghiero, Kanako Murakami and Angelina Kuchvalska who had the three lowest finishes at Skate America could medal here based on past performance and scores from the group as a whole this season.

 

The best short program score of the season so far is 76.24 with the top ten all scoring above 64 points.  The best free skate score is 144.41 with the top 10 scoring above 121.  The best total score is 220.65 with the top 10 scoring above 186.

 

My podium predictions:

Gold: Elena Radionova

Silver: Anna Pogorilaya

Bronze: Julia Lipnitskaia

 

Bios of the competitors:

Anastasia Galustyan, ARM: She finished 24th at Worlds, 15th at Europeans, and 16th at Junior Worlds.  She placed 11th at JGP USA and 9th at JGP Spain last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 162.68.  She is 17 years old.

Zijun Li, CHN: She placed 11th at Worlds and 10th at Four Continents.  She placed 9th at Cup of China and 7th at NHK Trophy last season.  She is the 2014 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 184.52.  She is 19 years old.

Roberta Rodeghiero, ITA: She finished 16th at Worlds and 5th at Europeans.  She placed 9th at Skate America.  Her personal best is 170.76.  She is 26 years old.

Yura Matsuda, JPN: She won bronze at JGP Spain last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 178.98.  She is 18 years old.

Kanako Murakami, JPN: She placed 7th at Four Continents.  She finished 10th at Skate America.  She is the 2014 Four Continents Champion, 2013 Four Continents Bronze Medalist, and 2010 World Junior Champion.  Her personal best is 196.91.  She is 21 years old.

Elizabet Tursynbaeva, KAZ: She finished 12th at Worlds and 5th at Junior Worlds.  She placed 4th at Skate America and 7th at Skate Canada last season.  Her personal best is 183.62.  She is 16 years old.

Angelina Kuchvalska, LAT: She finished 15th at Worlds, 4th at Europeans and 7th at Junior Worlds.  She placed 11th at Skate America.  Her personal best is 176.99.  She is 17 years old.

Julia Lipnitskaia, RUS: She placed 6th at Skate America and won silver at Trophee Eric Bompard last season.  She is the 2014 World Silver Medalist, 2014 European Champion, 2012 World Junior Champion, and 2013 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 209.72.  She is 18 years old.

Anna Pogorilaya, RUS: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning European Bronze Medalist.  She placed 4th at Cup of China and 9th at NHK Trophy last season.  She is the 2015 European Bronze Medalist and 2013 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 214.07.  She is 18 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Silver Medalist.  She won bronze at Cup of China and gold at Rostelecom Cup last season to qualify for the Grand Prix Final where she won bronze.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 17 years old.

Nicole Rajicova, SVK: She finished 13th at Worlds and 12th at Europeans.  She placed 7th at Skate America and 7th at Cup of China last season.  Her personal best is 173.05.  She is 21 years old.

Courtney Hicks, USA: She finished 6th at Cup of China and won silver at NHK Trophy last season.  Her personal best is 183.12.  She is 20 years old.