2017 Cup of China Ladies Preview

Three strong Japanese ladies are competing at this event, and with only two spots on the Olympic team, placements here matter when deciding who will head to Korea.  But there are still some dangerous Russian skaters as well as the reigning World Bronze Medalist in the mix.

Alina Zagitova and Amber Glenn are making their Grand Prix debuts at this event.  This is a relatively young field, with Alina Zagitova the youngest at 15 and Elizaveta Tuktamysheva the oldest at 20.  Of the eleven skaters competing in this event, a whopping seven have scored over 200 points in their careers.

Alina Zagitova is making her Grand Prix debut after winning the World Junior title last season.  She kicked off her first senior season with a gold medal at Lombardia Trophy.  At that event, she landed a triple lutz + triple loop and a triple flip in her short program, both in the bonus.  She fell on her double axel but that was the only negative GOE she received for the program.  She earned Level 4 for all of her spins and steps, and despite the fall, she still earned GOEs totaling 5.5 points.  Her program components ranged from 7.70-8.20, fairly strong for a first year senior competitor.  Her free skate is completely backloaded, with all seven of her jumping passes in the bonus, including a double axel + triple toe and a triple lutz + triple loop.  They lutz + loop combo earned positive GOEs and was worth 13.61 points.  In fact, she earned positive GOEs on the entire program, many in the 2s and 3s, and netted 13 points total.  She again achieved Level 4 on all of her spins and the step sequence and her program components were higher than the short program, in the mid 8s.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate, and 2nd best total scores.

Wakaba Higuchi won bronze at Rostelecom Cup a few weeks ago.  She can guarantee herself a spot in the Final with a gold medal, while a silver or bronze would keep her in the running.  Her best short program came at Lombardia Trophy and included a triple lutz + triple toe and a triple flip both in the bonus.  She earned all positive GOEs, netting her 7 points over the base value.  She earned Level 4 for all of her spins and her step sequence and had program components in the mid 8s.  At Rostelecom Cup, her triple + triple was under-rotated, but she did max out her levels.  She has hit her triple lutz + triple toe combinations at both her events this year, and earned all Level 4s at Rostelecom Cup with program components in the mid 8s.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 3rd best total scores.

Mai Mihara is starting her sophomore season on the Grand Prix after winning bronze in her debut last season at Skate America.  She started this season with a silver medal at the Autumn Classic International.  Her short program included a triple lutz + triple toe and a triple flip, but she received an edge call.  Her program components were in the mid 7s to low 8s.  Her free skate featured a triple lutz + triple toe at the beginning of the program and in the bonus but she again received an edge call on her flip and popped the last jump in the program into a double.  She received all positive GOEs except for the flip and her program components were in the high 7s to mid 8s.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Marin Honda finished 5th in her Grand Prix debut in Canada last week.  Her short program was not strong enough to finish in the top 6 at that event, but at the US International Figure Skating Classic, she landed a triple flip + triple toe and a triple loop with all positive GOEs and program components in the mid 7s.  Her free skate included a triple flip + triple toe and an under-rotated double axel + triple toe.  She also under-rotated a triple flip, but has five jumping passes in the bonus.  Her program components were in the low to high 7s, but were higher with some marks in the 8s at the US International Figure Skating Classic.  She has the 9th best free skate and 8th best total scores.

Elena Radionova finished 4th at Rostelecom Cup, placing off the podium for the first time in her Grand Prix career.  She has qualified for each of the last four Grand Prix Finals, and she’ll need to win a gold medal here to give herself a chance at qualifying.  Her triple lutz + triple toe in the short program was under-rotated at both Rostelecom Cup and Ondrej Nepela Trophy but her program components were strongest in Russia, where she received marks in the mid to high 8s.  Her free skates have been full of problems from receiving no credit for an intended triple loop at both events, edge calls on her flip at Nepela Trophy, and an under-rotation on her opening triple lutz + triple toe at Rostelecom Cup.  Her program components were best in Russia, ranging from 8.36 to 8.75.  She has the 8th best short program score.

Elizaveta Tuktamysheva is starting her 7th season on the Grand Prix and has won seven total medals.  She has qualified for the Final three times, most recently in 2014, and won gold that year.  She placed 6th at Lombardia Trophy and then won bronze at Finlandia Trophy to start her season.  At Lombardia Trophy, her short program included a triple toe + triple toe and a triple lutz (fall).  Her program components were also on the lower side, in the mid 7s.  Her free skate started with a popped lutz and she did not hit a triple + triple combination.  Her program components were slightly better, in the high 7s to mid 8s.  At Finlandia Trophy, she again his her triple toe + triple toe and stood up on her lutz, earning all positive GOEs.  Her program components were higher, in the mid 7s to low 8s.  Her free skate had a triple toe + triple toe in the bonus but she under-rotated a flip and fell on it.  Her program components were similar to Lombardia.  She has the 9th best short program score.

Gabrielle Daleman is entering her third season on the Grand Prix, but has never finished higher than 4th place.  She had a breakout end to her season, medaling at both Four Continents and Worlds.  She had a bit of a disappointing start to this season, finishing 6th at Finlandia Trophy.  Her short program there started with her signature triple toe + triple toe, but she didn’t receive the +3 GOE she normally gets.  She also had a solo triple lutz that she fell on and she only earned Level 2 for all of her spins, leaving lots of points on the table.  Her program components were in the high 7s to low 8s.  Her free skate did not even place her in the top 6 at that event.

 

My podium predictions:

Gold: Alina Zagitova

Silver: Wakaba Higuchi

Bronze: Mai Mihara

 

Bios of the competitors:

Gabrielle Daleman, CAN: She is the reigning World Bronze Medalist and reigning Four Continents Silver Medalist.  She placed 4th at Skate American and 4th at Trophee de France last season.  Her personal best is 214.15.  She is 19 years old.

Xiangning Li, CHN: She placed 14th at Worlds, 13th at Four Continents, and 11th at Junior Worlds.  She finished 10th at Cup of China last season.  Her personal best is 179.42.  She is 17 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 15th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 149.12.  She is 19 years old.

Wakaba Higuchi, JPN: She placed 11th at Worlds and 9th at Four Continents.  She won bronze at Rostelecom Cup.  She is the 2015 and 2016 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 217.63.  She is 16 years old.

Marin Honda, JPN: She is the reigning World Junior Silver Medalist.  She finished 5th at Skate Canada.  She is the 2016 World Junior Champion.  Her personal best is 201.61.  She is 16 years old.

Mai Mihara, JPN: She finished 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She won bronze at Skate America and placed 4th at Cup of China last season.  Her personal best is 218.27.  She is 18 years old.

Dabin Choi, KOR: She placed 10th at Worlds and 5th at Four Continents.  She finished 7th at Skate Canada and 9th at NHK Trophy.  Her personal best is 191.11.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 18 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada and won bronze at Cup of China last season.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 World Junior Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 20 years old.

Alina Zagitova, RUS: She is the reigning World Junior Champion.  She won gold at JGP France and bronze at JGP Slovenia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she won gold.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 218.46.  She is 15 years old.

Amber Glenn, USA: This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 183.60.  She is 18 years old.

2016 Cup of China Ladies Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Kaetlyn OSMOND CAN 72.20 38.87 33.33 8.39 8.07 8.39 8.39 8.43 0.00 #2
2 Elena RADIONOVA RUS 70.75 36.81 33.94 8.50 8.14 8.61 8.46 8.71 0.00 #9
3 Mai MIHARA JPN 68.48 37.37 31.11 8.00 7.64 7.75 7.82 7.68 0.00 #11
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 64.88 33.88 31.00 7.75 7.50 7.89 7.82 7.79 0.00 #7
5 Ashley WAGNER USA 64.36 31.10 33.26 8.36 8.11 8.25 8.39 8.46 0.00 #4
6 Rika HONGO JPN 63.63 33.20 30.43 7.57 7.29 7.79 7.64 7.75 0.00 #6
7 Zijun LI CHN 61.32 31.35 29.97 7.57 7.25 7.68 7.50 7.46 0.00 #3
8 Courtney HICKS USA 59.86 31.48 28.38 7.14 6.89 7.18 7.14 7.14 0.00 #1
9 Karen CHEN USA 58.28 29.48 29.80 7.50 7.32 7.39 7.43 7.61 1.00 #5
10 Ziquan ZHAO CHN 58.20 29.46 28.74 7.14 6.93 7.29 7.29 7.29 0.00 #12
11 Xiangning LI CHN 54.55 27.66 26.89 6.82 6.43 6.86 6.75 6.75 0.00 #10
12 Joshi HELGESSON SWE 49.25 22.01 27.24 6.79 6.61 6.82 6.86 6.96 0.00 #8

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Elena RADIONOVA RUS 135.15 65.50 69.65 8.68 8.43 8.82 8.71 8.89 0.00 #10
2 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 127.69 63.11 64.58 8.18 7.68 8.25 8.04 8.21 0.00 #7
3 Kaetlyn OSMOND CAN 123.80 57.27 67.53 8.46 8.32 8.32 8.54 8.57 1.00 #11
4 Mai MIHARA JPN 122.44 59.87 62.57 8.11 7.54 7.82 7.82 7.82 0.00 #12
5 Karen CHEN USA 121.11 61.32 60.79 7.71 7.32 7.61 7.64 7.71 1.00 #6
6 Rika HONGO JPN 118.12 56.51 61.61 7.86 7.36 7.82 7.75 7.71 0.00 #9
7 Ashley WAGNER USA 117.02 48.46 68.56 8.50 8.25 8.57 8.71 8.82 0.00 #8
8 Zijun LI CHN 111.08 53.73 58.35 7.50 7.00 7.25 7.29 7.43 1.00 #5
9 Courtney HICKS USA 103.78 47.03 56.75 7.29 6.86 7.14 7.07 7.11 0.00 #4
10 Xiangning LI CHN 102.72 50.41 53.31 6.82 6.36 6.79 6.64 6.71 1.00 #3
11 Joshi HELGESSON SWE 95.39 43.65 52.74 6.71 6.32 6.54 6.68 6.71 1.00 #1
12 Ziquan ZHAO CHN 90.92 38.61 52.31 6.68 6.18 6.61 6.68 6.54 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elena RADIONOVA
RUS
205.90 2 1
2 Kaetlyn OSMOND
CAN
196.00 1 3
3 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
192.57 4 2
4 Mai MIHARA
JPN
190.92 3 4
5 Rika HONGO
JPN
181.75 6 6
6 Ashley WAGNER
USA
181.38 5 7
7 Karen CHEN
USA
179.39 9 5
8 Zijun LI
CHN
172.40 7 8
9 Courtney HICKS
USA
163.64 8 9
10 Xiangning LI
CHN
157.27 11 10
11 Ziquan ZHAO
CHN
149.12 10 12
12 Joshi HELGESSON
SWE
144.64 12 11

2016 Cup of China Ladies Preview

Only Evgenia Medvedeva has secured her spot in the Grand Prix Final and this event looks to be a bloodbath with five medalists from previous events competing here.

Ashley Wagner won the gold medal at Skate America with a confident performance.  She didn’t cross the 200 point threshold, however, and finished well below her personal best.  She had two jumps marked under-rotated including her triple flip + triple toe.  She singled a jump in combination and received an edge call.  She also only received Level 4 on one of her spins and her program components were good, but not as high as she normally receives.  She needs a gold, silver or bronze to qualify for the Final.   She has the 8th best short program, 9th best free skate, and 6th best total scores.

Kaetlyn Osmond destroyed her personal best and scored above 200 points for the first time in her career to take the silver medal at Skate Canada.  Her only mistake was a fall on an under-rotated triple loop.  She earned Level 4s on all of her elements and mostly positive GOEs.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 2nd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Elena Radionova won the silver at Rostelecom Cup.  Her only jump error was a fall on an under-rotated triple loop that did not include a combination.  She also received only a Level 2 on her step sequence.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 6th best short program and 7th best total scores.

Mai Mihara won the bronze medal in her Grand Prix debut at Skate America.  Her free skate gave her a very juniorish feel, and that was reflected in her program components, where she earned 8 points less than Ashley Wagner.  She has two triple lutz + triple toe combinations in her free skate, including one in the bonus, but the second was downgraded at Skate America.  She needs a gold medal to qualify for the Final.  She has the 10th best free skate score.

Courtney Hicks was a surprise bronze medalist at Rostelecom Cup.  She did not have a triple + triple in her free skate at that event and singled one of the jumps in a combination.  She needs a gold medal to qualify for the Final.

Elizaveta Tuktamysheva finished 4th at Skate Canada.  She is skating to Cleopatra for her free skate and while she looks the part and is packaged well, the program itself doesn’t really have a memorable impact.  She didn’t have a triple + triple in her free skate and she doubled an axel.  Her program components were also in the 7s, especially shocking considering she was a World Champion in 2015.  A gold medal will give her a chance to qualify for the Final.

Zijun Li finished 4th at Rostelecom Cup.  A gold medal will keep her in the running for the Final.

The best short program score of the season is 78.52 with the top 10 scoring above 68 points.  The best free skate score is 144.41 with the top 10 scoring above 135.  The best total score is 221.54 with the top 10 scoring above 191.

 

My podium predictions:

Gold: Ashley Wagner

Silver: Kaetlyn Osmond

Bronze: Elena Radionova

 

Bios of the competitors:

Kaetlyn Osmond, CAN: She placed 6th at Four Continents.  She won silver at Skate Canada.  Her personal best is 206.45.  She is 20 years old.

Xiangning Li, CHN: She finished 20th at Junior Worlds.  She placed 6th at JGP Austria and 6th at JGP Latvia last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 146.55.  She is 16 years old.

Zijun Li, CHN: She placed 11th at Worlds and 10th at Four Continents.  She placed 4th at Rostelecom Cup.  She is the 2014 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 184.52.  She is 19 years old.

Ziquan Zhao, CHN: She finished 23rd at Worlds and 16th at Four Continents.  She placed 11th at Cup of China last season.  Her personal best is 147.79.  She is 18 years old.

Rika Hongo, JPN: She placed 8th at Worlds and is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 6th at Skate Canada.  She is the 2015 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 199.15.  She is 20 years old.

Mai Mihara, JPN: She won bronze at Skate America.  Her personal best is 189.28.  She is 17 years old.

Elena Radionova, RUS: She finished 6th at Worlds and is the reigning European Silver Medalist.  She won silver at Rostelecom Cup.  She is the 2015 World Bronze Medalist, 2015 European Silver Medalist, and 2013 and 2014 World Junior Champion.  Her personal best is 211.32.  She is 17 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She placed 4th at Skate Canada.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 Junior World Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 19 years old.

Joshi Helgesson, SWE: She placed 30th at Worlds and 9th at Europeans.  She finished 10th at Skate Canada.  Her personal best is 169.07.  She is 23 years old.

Karen Chen, USA: She placed 12th at Four Continents.  She finished 5th at Cup of China and 5th at Skate America last season.  Her personal best is 179.08.  She is 17 years old.

Courtney Hicks, USA: She won bronze at Rostelecom Cup.  Her personal best is 183.12.  She is 20 years old.

Ashley Wagner, USA: She is the reigning World Silver Medalist.  She won gold at Skate America.  She is the 2012 Four Continents Champion and 2007 and 2009 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 215.39.  She is 25 years old.

 

2016 Skate Canada Ladies Free Skate Results

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 144.41 72.86 71.55 8.86 8.71 9.04 9.04 9.07 0.00 #11
2 Kaetlyn OSMOND CAN 132.12 65.37 67.75 8.39 8.32 8.46 8.54 8.64 1.00 #10
3 Satoko MIYAHARA JPN 126.84 59.42 67.42 8.46 8.21 8.39 8.46 8.61 0.00 #7
4 Alaine CHARTRAND CAN 123.41 59.98 63.43 7.93 7.75 8.11 7.89 7.96 0.00 #8
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 121.20 60.18 61.02 7.89 7.32 7.54 7.68 7.71 0.00 #9
6 Dabin CHOI KOR 112.49 60.76 51.73 6.50 6.11 6.61 6.54 6.57 0.00 #4
7 Yuka NAGAI JPN 107.17 51.87 55.30 7.07 6.68 6.96 6.89 6.96 0.00 #2
8 Rika HONGO JPN 105.44 47.08 58.36 7.36 7.11 7.14 7.43 7.43 0.00 #6
9 Nahyun KIM KOR 104.02 51.27 52.75 6.57 6.36 6.68 6.57 6.79 0.00 #3
10 Joshi HELGESSON SWE 100.05 47.14 52.91 6.71 6.25 6.71 6.68 6.71 0.00 #1
11 Mirai NAGASU USA 98.23 42.10 56.13 7.29 6.79 6.93 7.11 6.96 0.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Evgenia MEDVEDEVA
RUS
220.65 1 1
2 Kaetlyn OSMOND
CAN
206.45 2 2
3 Satoko MIYAHARA
JPN
192.08 5 3
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA
RUS
187.99 3 5
5 Alaine CHARTRAND
CAN
185.56 6 4
6 Rika HONGO
JPN
171.19 4 8
7 Dabin CHOI
KOR
165.78 8 6
8 Nahyun KIM
KOR
164.48 7 9
9 Mirai NAGASU
USA
151.42 9 11
10 Joshi HELGESSON
SWE
149.77 10 10
11 Yuka NAGAI
JPN
147.56 11 7

2016 Skate Canada Ladies Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 76.24 41.22 35.02 8.68 8.43 8.96 8.71 9.00 0.00 #11
2 Kaetlyn OSMOND CAN 74.33 40.93 33.40 8.18 8.07 8.68 8.29 8.54 0.00 #5
3 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 66.79 36.09 30.70 7.82 7.36 7.79 7.57 7.82 0.00 #3
4 Rika HONGO JPN 65.75 36.57 29.18 7.32 7.11 7.39 7.32 7.32 0.00 #1
5 Satoko MIYAHARA JPN 65.24 32.09 33.15 8.32 8.07 8.29 8.32 8.43 0.00 #9
6 Alaine CHARTRAND CAN 62.15 32.34 29.81 7.39 7.29 7.36 7.61 7.61 0.00 #8
7 Nahyun KIM KOR 60.46 34.02 26.44 6.64 6.43 6.64 6.68 6.68 0.00 #7
8 Dabin CHOI KOR 53.29 28.62 24.67 6.25 6.11 6.07 6.29 6.11 0.00 #6
9 Mirai NAGASU USA 53.19 24.85 29.34 7.46 7.11 7.14 7.46 7.50 1.00 #4
10 Joshi HELGESSON SWE 49.72 23.40 27.32 6.86 6.54 6.75 6.93 7.07 1.00 #10
11 Yuka NAGAI JPN 40.39 15.14 25.25 6.57 6.14 6.14 6.46 6.25 0.00 #2

2016 Skate Canada Ladies Preview

Evgenia Medvedeva was the golden girl in her senior debut last season, winning every event she entered, except for Rostelecom Cup, where she won silver.  She set a new personal best at Worlds in the free skate and total score.  She has such a likeable, infectious personality on the ice and has solid technique and triple + triple combinations to match.  The Russian skaters have often suffered sophomore slumps so it will be interesting to see how she fares this season as the favorite.  She has not competed yet this season.

Mirai Nagasu had a comeback year last year, looking more solid and comfortable than she has looked in a long time and finishing in the top 10 at Worlds.  It was the first time she had been to Worlds in six seasons and she made the most of her opportunity as an alternate.  She won bronze at Lombardia Trophy and gold at the Autumn Classic International to start her season.  At the Autumn Classic International, she had her triple+triple combination under-rotated and downgraded in the free skate and had two other jumps judged under-rotated.  This has long been a problem with her jumps and she can lose a lot of points on the review process.  She has the best short program and 6th best total scores.

Satoko Miyara skated great programs at Worlds, but it was not enough to land her on the World podium again, and she finished 5th.  She won gold at the US International Classic to start her season.  She landed a triple lutz + triple toe in her free skate with positive GOEs and a double axel + triple toe in the bonus.  She has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Elizaveta Tuktamysheva did not make the Russian team for the World Championships last year even though she had won the title just a year earlier.  She seems to have an every other year cycle to her successes, so if she follows that pattern she should have a good season this year.  She won silver at Nebelhorn Trophy and placed 4th at Finlandia Trophy to start her season.  I do think she’s going to need to up her technical content if she wants to be competitive as she’s currently only attempting one triple + triple and it is the easiest with the triple toe + triple toe.  She has the 6th best short program and 10th best free skate scores.

Kaetlyn Osmond looked to be the next big Canadian ladies skater until she missed the entire 2014-2015 season with an ankle injury.  She finished 3rd at Canadian Nationals last year and wasn’t on the Worlds team.  She won gold on Finlandia Trophy to start her season.  She has the 8th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Alaine Chartrand won silver at the Autumn Classic International earlier this season.  She was a surprise bronze medalist at Rostelecom Cup in 2014 but did not medal on the Grand Prix last season.  She has the 3rd best free skate and 10th best total scores.

Rika Hongo hit a bit of a sophomore slump last season, failing to qualify for the Grand Prix Final and dropping two places at Worlds.  She placed 4th at the Autumn Classic International earlier this season.

The top short program of the score this season is 73.40 with the top 10 all scoring above 63 points.  The best free skate score is 136.66 with the top 10 all at 120 or above.  The best total score is 206.75 with the top 10 all above 186.

 

My podium predictions:

Gold: Evgenia Medvedeva

Silver: Satoko Miyahara

Bronze: Mirai Nagasu

 

Bios of the competitors:

Alaine Chartrand, CAN: She placed 17th at Worlds and 11th at Four Continents.  She placed 12th at Skate Canada and 6th at Rostelecom Cup last season.  Her personal best is 186.11.  She is 20 years old.

Kaetlyn Osmond, CAN: She placed 6th at Four Continents.  She finished 11th at Skate Canada and 6th at NHK Trophy last season.  Her personal best is 187.27.  She is 20 years old.

Rika Hongo, JPN: She placed 8th at Worlds and is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She won silver at Cup of China and placed 5th at Rostelecom Cup last season.  She is the 2015 Four Continents Bronze Medalist.  Her personal best is 199.15.  She is 20 years old.

Satoko Miyahara, JPN: She placed 5th at Worlds and is the reigning Four Continents Champion.  She won bronze at Skate America and gold at NHK Trophy last season to qualify for the Grand Prix Final where she won silver.  She is the 2015 World Silver Medalist and 2014 and 2015 Four Continents Silver Medalist.  Her personal best is 214.91.  She is 18 years old.

Yuka Nagai, JPN: She won bronze at Skate Canada and finished 8th at Rostelecom Cup last season.  Her personal best is 172.92.  She is 17 years old.

Dabin Choi, KOR: She finished 14th at Worlds and 8th at Four Continents.  She won bronze at JGP Latvia and bronze at JGP Austria last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 173.71.  She is 16 years old.

Nahyun Kim, KOR: She placed 9th at Four Continents.  She finished 8th at JGP USA and 6th at JGP Poland last season.  This is her Grand Prix debut.  Her personal best is 177.27.  She is 16 years old.

Evgenia Medvedeva, RUS: She is the reigning World Champion and European Champion.  She won gold at Skate America and silver at Rostelecom Cup last season to qualify for the Grand Prix Final where she won gold.  She is the 2015 World Junior Champion and 2014 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 223.86.  She is 16 years old.

Elizaveta Tuktamysheva, RUS: She won silver at Skate Canada and placed 5th at Trophee Eric Bompard last season.  She is the 2015 World Champion, 2015 European Champion, 2013 European Bronze Medalist, and 2011 Junior World Silver Medalist.  Her personal best is 210.40.  She is 19 years old.

Joshi Helgesson, SWE: She placed 30th at Worlds and 9th at Europeans.  She finished 9th at Skate Canada and 9th at Rostelecom Cup last season.  Her personal best is 169.07.  She is 23 years old.

Mirai Nagasu, USA: She finished 10th at Worlds and is the reigning Four Continents Silver Medalist.  She finished 5th at NHK Trophy last season.  She is the 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist and 2008 World Junior Bronze Medalist.  Her personal best is 193.86.  She is 23 years old.

2016 Sarajevo Open Senior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 60.67 29.07 32.60 8.00 7.58 8.17 8.33 8.67 1.00 #1
2 Nadjma MAHAMOUD FRA 48.15 22.43 25.72 6.33 6.08 6.33 6.75 6.67 0.00 #3
3 Arijana TIRAK BIH 23.04 8.70 14.34 3.67 3.17 3.67 3.83 3.58 0.00 #2

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 101.40 40.34 61.06 7.83 7.25 7.42 7.83 7.83 0.00 #3
2 Nadjma MAHAMOUD FRA 68.13 33.66 39.47 5.67 4.33 4.67 4.92 5.08 5.00 #2
3 Arijana TIRAK BIH 44.82 17.22 27.60 3.50 3.17 3.42 3.58 3.58 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 162.07 1 1
2 Nadjma MAHAMOUD FRA 116.28 2 2
3 Arijana TIRAK BIH 67.86 3 3

Golden Spin of Zagreb Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 69.48 36.40 33.08 8.40 8.00 8.40 8.20 8.35 0.00 #6
2 Alena LEONOVA RUS 58.86 29.42 30.44 7.65 7.45 7.50 7.60 7.85 1.00 #5
3 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 56.88 32.72 25.16 6.30 6.05 6.35 6.30 6.45 1.00 #16
4 Karen CHEN USA 56.82 27.26 29.56 7.60 7.15 7.30 7.30 7.60 0.00 #7
5 Angela WANG USA 56.35 30.15 27.20 6.95 6.50 6.85 6.90 6.80 1.00 #11
6 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 54.88 30.92 23.96 6.00 5.80 6.00 6.10 6.05 0.00 #10
7 Adelina SOTNIKOVA RUS 54.43 23.63 30.80 7.95 7.30 7.65 7.70 7.90 0.00 #3
8 Niki WORIES NED 51.29 27.93 23.36 5.80 5.70 6.00 5.80 5.90 0.00 #8
9 Dasa GRM SLO 47.81 24.41 23.40 5.90 5.50 5.95 5.90 6.00 0.00 #15
10 Amy LIN TPE 47.01 23.81 23.20 6.00 5.55 5.70 5.85 5.90 0.00 #2
11 Sonia LAFUENTE ESP 45.76 24.00 21.76 5.55 5.20 5.60 5.45 5.40 0.00 #1
12 Anne Line GJERSEM NOR 44.38 22.74 22.64 5.60 5.50 5.65 5.70 5.85 1.00 #17
13 Thita LAMSAM THA 37.49 19.25 18.24 4.70 4.45 4.50 4.55 4.60 0.00 #13
14 Carol BRESSANUTTI ITA 34.85 16.53 19.32 4.85 4.65 4.90 4.90 4.85 1.00 #9
15 Tena COPOR CRO 31.66 15.30 16.36 4.15 3.85 4.15 4.10 4.20 0.00 #14
16 Hristina VASSILEVA BUL 31.04 15.44 16.60 4.40 3.95 4.10 4.25 4.05 1.00 #12

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 131.85 66.01 65.84 8.45 8.00 8.15 8.20 8.35 0.00 #12
2 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 119.45 63.29 56.16 7.10 6.80 7.15 7.00 7.05 0.00 #16
3 Karen CHEN USA 118.53 59.81 58.72 7.35 7.10 7.45 7.35 7.45 0.00 #11
4 Alena LEONOVA RUS 114.38 53.14 62.24 7.85 7.50 7.80 7.80 7.95 1.00 #15
5 Angela WANG USA 107.06 49.86 57.20 7.35 7.00 7.10 7.20 7.10 0.00 #13
6 Adelina SOTNIKOVA RUS 105.37 44.77 61.60 7.75 7.40 7.70 7.75 7.90 1.00 #8
7 Amy LIN TPE 95.28 45.68 49.60 6.35 5.75 6.25 6.25 6.40 0.00 #7
8 Anne Line GJERSEM NOR 86.63 44.75 42.88 5.50 5.20 5.40 5.25 5.45 1.00 #3
9 Dasa GRM SLO 84.30 39.66 46.64 6.10 5.70 5.70 5.90 5.75 2.00 #10
10 Niki WORIES NED 80.57 39.97 43.60 5.70 5.30 5.20 5.55 5.50 3.00 #6
11 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 75.59 33.15 47.44 6.25 5.90 5.55 6.15 5.80 5.00 #14
12 Sonia LAFUENTE ESP 73.09 30.57 43.52 5.65 5.25 5.25 5.55 5.50 1.00 #9
13 Carol BRESSANUTTI ITA 67.50 26.78 40.72 5.15 4.95 5.05 5.10 5.20 0.00 #4
14 Tena COPOR CRO 62.12 31.28 31.84 4.25 3.65 4.10 4.00 3.90 1.00 #1
15 Hristina VASSILEVA BUL 60.60 26.92 33.68 4.45 3.90 4.15 4.25 4.30 0.00 #2
16 Thita LAMSAM THA 56.82 25.18 34.64 4.60 4.05 4.20 4.45 4.35 3.00 #5

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 201.33 1 1
2 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 176.33 3 2
3 Karen CHEN USA 175.35 4 3
4 Alena LEONOVA RUS 173.24 2 4
5 Angela WANG USA 163.41 5 5
6 Adelina SOTNIKOVA RUS 159.80 7 6
7 Amy LIN TPE 142.29 10 7
8 Dasa GRM SLO 132.11 9 9
9 Niki WORIES NED 131.86 8 10
10 Anne Line GJERSEM NOR 131.01 12 8
11 Anni JÄRVENPÄÄ FIN 130.47 6 11
12 Sonia LAFUENTE ESP 118.85 11 12
13 Carol BRESSANUTTI ITA 102.35 14 13
14 Thita LAMSAM THA 94.31 13 16
15 Tena COPOR CRO 93.78 15 14
16 Hristina VASSILEVA BUL 91.64 16 15
WD Netta SCHREIBER ISR
WD Fleur MAXWELL LUX

Warsaw Cup Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 64.18 34.34 30.84 7.80 7.35 7.85 7.75 7.80 1.00 #16
2 Anastasia GALUSTYAN ARM 58.51 33.39 25.12 6.30 6.20 6.35 6.30 6.25 0.00 #13
3 Serafima SAKHANOVICH RUS 53.89 26.93 26.96 6.75 6.45 6.70 6.85 6.95 0.00 #8
4 Juulia TURKKILA FIN 49.67 25.51 25.16 6.30 6.20 6.10 6.30 6.55 1.00 #11
5 Nicole SCHOTT GER 48.84 25.60 24.24 6.10 5.80 6.00 6.20 6.20 1.00 #7
6 Helery HÄLVIN EST 48.17 25.09 23.08 5.80 5.60 5.80 5.75 5.90 0.00 #10
7 Aleksandra GOLOVKINA LTU 47.87 25.63 23.24 5.75 5.65 5.85 5.85 5.95 1.00 #15
8 Kerstin FRANK AUT 47.24 25.20 22.04 5.80 5.25 5.70 5.35 5.45 0.00 #6
9 Nicole RAJICOVA SVK 45.91 22.43 24.48 6.20 5.90 6.20 6.10 6.20 1.00 #12
10 Nina LETENAYOVA SVK 39.99 21.91 18.08 4.55 4.40 4.55 4.55 4.55 0.00 #1
11 Aneta JANICZKOVA CZE 37.21 18.89 18.32 4.75 4.40 4.50 4.60 4.65 0.00 #4
12 Laure NICODET SUI 35.81 17.89 17.92 4.55 4.45 4.40 4.50 4.50 0.00 #3
13 Agnieszka REJMENT POL 34.76 17.84 16.92 4.40 4.05 4.15 4.40 4.15 0.00 #9
14 Elzbieta KROPA LTU 29.31 13.31 19.00 5.05 4.70 4.60 4.85 4.55 3.00 #14
15 Christina GRILL AUT 28.30 13.82 16.48 4.25 3.95 4.00 4.30 4.10 2.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 128.75 64.27 64.48 8.00 7.60 8.35 8.25 8.10 0.00 #11
2 Serafima SAKHANOVICH RUS 122.52 61.88 60.64 7.45 7.25 7.65 7.80 7.75 0.00 #14
3 Anastasia GALUSTYAN ARM 104.17 53.05 51.12 6.40 6.25 6.40 6.55 6.35 0.00 #13
4 Nicole SCHOTT GER 92.07 43.07 50.00 6.35 6.10 6.20 6.30 6.30 1.00 #12
5 Nicole RAJICOVA SVK 92.02 41.94 50.08 6.20 6.05 6.30 6.35 6.40 0.00 #10
6 Juulia TURKKILA FIN 85.98 34.26 52.72 6.55 6.40 6.50 6.70 6.80 1.00 #15
7 Aleksandra GOLOVKINA LTU 83.29 41.89 44.40 5.60 5.30 5.25 5.80 5.80 3.00 #6
8 Helery HÄLVIN EST 81.75 37.31 45.44 5.90 5.50 5.60 5.70 5.70 1.00 #7
9 Kerstin FRANK AUT 74.55 33.27 43.28 5.80 5.05 5.40 5.45 5.35 2.00 #9
10 Nina LETENAYOVA SVK 73.52 32.60 41.92 5.10 4.95 5.30 5.35 5.50 1.00 #8
11 Laure NICODET SUI 71.23 34.11 37.12 4.80 4.35 4.75 4.75 4.55 0.00 #2
12 Aneta JANICZKOVA CZE 62.97 28.45 35.52 4.80 4.10 4.40 4.60 4.30 1.00 #3
13 Agnieszka REJMENT POL 62.95 31.55 32.40 4.25 3.85 4.00 4.15 4.00 1.00 #5
14 Christina GRILL AUT 58.06 26.90 32.16 4.40 3.80 3.80 4.20 3.90 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 192.93 1 1
2 Serafima SAKHANOVICH RUS 176.41 3 2
3 Anastasia GALUSTYAN ARM 162.68 2 3
4 Nicole SCHOTT GER 140.91 5 4
5 Nicole RAJICOVA SVK 137.93 9 5
6 Juulia TURKKILA FIN 135.65 4 6
7 Aleksandra GOLOVKINA LTU 131.16 7 7
8 Helery HÄLVIN EST 129.92 6 8
9 Kerstin FRANK AUT 121.79 8 9
10 Nina LETENAYOVA SVK 113.51 10 10
11 Laure NICODET SUI 107.04 12 11
12 Aneta JANICZKOVA CZE 100.18 11 12
13 Agnieszka REJMENT POL 97.71 13 13
14 Christina GRILL AUT 86.36 15 14
WD Elzbieta KROPA LTU
WD Milena DANIELYAN ARM

Trophee Eric Bompard Ladies Short Program Results

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Gracie GOLD USA 73.32 39.30 34.02 8.43 8.07 8.71 8.64 8.68 0.00 #11
2 Julia LIPNITSKAIA RUS 65.63 35.06 30.57 7.64 7.29 7.82 7.68 7.79 0.00 #10
3 Roberta RODEGHIERO ITA 58.81 32.77 26.04 6.57 6.07 6.61 6.57 6.71 0.00 #5
4 Kanako MURAKAMI JPN 58.30 29.53 28.77 7.39 6.75 7.29 7.18 7.36 0.00 #9
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 56.21 26.55 30.66 8.00 7.32 7.43 7.75 7.82 1.00 #12
6 Gabrielle DALEMAN CAN 55.35 27.54 27.81 6.86 6.86 6.82 7.14 7.07 0.00 #8
7 Angelina KUCHVALSKA LAT 53.68 28.02 25.66 6.61 6.21 6.46 6.36 6.43 0.00 #7
8 Angela WANG USA 53.60 28.36 25.24 6.43 6.04 6.36 6.36 6.36 0.00 #1
9 Haruka IMAI JPN 47.87 24.76 25.11 6.64 6.18 5.96 6.32 6.29 2.00 #6
10 Brooklee HAN AUS 47.65 24.47 23.18 5.82 5.61 5.86 5.79 5.89 0.00 #3
11 Mae Berenice MEITE FRA 46.82 23.76 23.06 5.82 5.54 5.75 5.96 5.75 0.00 #4
12 Laurine LECAVELIER FRA 46.53 24.07 24.46 6.25 5.96 5.82 6.25 6.29 2.00 #2