2018 US Nationals Senior Ladies Preview

As a group, these ladies have won 68 national medals.  They hold one World medal, seven Four Continents medals and seven Junior Worlds medals.  They won 2 medals on the Grand Prix and three medals in the Challenger Series along with one JGP medal.  The entire podium from last season is returning, along with the 5th, 7th-10th, 12th, 14th-16th, and 18th place finishers.  The entire Junior Ladies podium from last season along with the 8th place finisher have qualified to compete as seniors.  The short program will be held on Wednesday, January 3rd with the free skate on Friday, January 5th.

 To be competitive internationally, they need short program scores above 70 points, free skate scores above 139 points, and overall scores above 206 points.  None of the US ladies rank on any of the top ten international lists this season.
Bradie Tennell held on to a spot in the top ten up until Skate America.  She is the only US lady to score over 200 points internationally this season, and has done so twice.  At Skate America, she landed a triple lutz + triple toe in her short program with a solo triple loop and double axel in the bonus.  She had all Level 4 spins with Level 3 steps.  She earned all positive GOEs worth 5 points and had program components in the low to mid 7s.  Her free skate had a triple lutz + triple toe, triple lutz + double toe + double loop, and a double axel + triple toe.  She earned Level 4 on her spins and Level 3 on the step sequence with all positive GOEs netting her 10 points.  Her program components ranged from the mid 7s to mid 8s.  At Lombardia Trophy, she also had a clean short program but her program components were lower in the high 6s, but this was an earlier event in the season.  Her free skate was mostly clean with only a slight negative GOE on her solo loop.  Again, her program components were slightly lower.
Ashley Wagner rebounded from a 7th place short program at Skate Canada to take home the bronze medal.  She hasn’t had the greatest season this year as she then had to withdraw from Skate America during her free skate due to an infection.  She is reusing two old programs, yet did not skate them cleanly.  After Skate America, she decided to scrap her free skate and has gone back to La La Land which she had choreographed over the summer but never competed.  It is a big gamble, but she didn’t have many competitions under her belt anyway and her programs weren’t seeing huge successes.  Her short program had an under-rotated triple flip + triple toe and a double axel and triple loop (under-rotated) in the bonus.  She earned Level 4 on one of her spins with Level 3 on everything else.  Her program components were in the low to mid 8s.  Her free skate has a triple flip + triple toe, double axel + double toe, and triple loop + double toe.  She under-rotated three jumps at Skate Canada, the triple + triple, triple loop, and triple loop combo, while receiving an edge call on her triple lutz.  She received Level 4 on two spins and Level 3 on the other and her step sequence.  Her program components were in the low to high 8s.  At Skate America, her combination and solo jump were under-rotated although she did earn Level 4 on everything in the short program.
Mirai Nagasu has a big wild card in her programs this season: the triple axel.  She has been hitting it consistently in practice this week, but she is not known for being able to perform under pressure.  She has quite the perseverance, however, considering that she is very much in the mix for the Olympic team and she last qualified for the Olympics 8 years ago, and won her only US title 10 years ago.  At Rostelecom Cup, she stood up on her triple axel attempt but it was under-rotated.  She also fell on a downgraded triple flip + triple toe and under-rotated the triple lutz in the bonus.  She earned Level 4 on her spins and Level 3 on the step sequence with program components in the mid to high 7s.  In her free skate, she again stood up on an under-rotated triple axel, and landed a triple flip + triple toe and triple loop + double toe + double toe.  She under-rotated a triple salchow and her double axel + triple toe.  She received Level 4 on all of her spins and Level 3 on her step sequence.  Her program components were in the mid to high 7s.  At NHK Trophy, she received full credit for the triple axel in her short program, but under-rotated her other two jumps.  She again stood up on the axel in the free skate, but it was under-rotated.  Otherwise, the rest of the program was clean with program components in the mid 7s to low 8s.
Karen Chen has seemed a bit unsettled this season after winning her first national title last year.  She has changed her free skate several times this season, and when most skaters would be settling in and fine tuning their programs, she seems to be starting from scratch.  She has never medaled at a Grand Prix event, and while she finished 4th at Worlds last year, she did not skate cleanly, and benefitted from several other skaters imploding.  Her short program at Skate Canada included a triple lutz, triple loop + double toe, and a double axel.  She earned Level 4 on two spins and Level 3 on the other spin and her step sequence.  Her program components were in the mid 7s.  In the free skate, she had a triple lutz + double toe but under-rotated her double axel + single loop + triple salchow and only had two combinations.  She also under-rotated a triple flip with an edge call, under-rotated a triple lutz, and had a downgraded triple salchow.  She earned Level 4 on two spins and Level 3 on the other spin and step sequence.  Her program components were in the mid to high 7s. At Skate America, she went for the triple lutz + triple toe in her short program, but it was under-rotated and her triple loop was downgraded.
Angela Wang did not compete on the Grand Prix, but had two Challenger Series assignments.  Her short program has a triple flip + triple toe and a double axel and triple loop in the bonus.  She received Level 3 on two of her spins and the step sequence.  Her program components were in the low to mid 7s.  Her free skate has a triple flip + triple toe + double toe but she had problems with her other two combinations in Finlandia Trophy, singling the axel in her triple loop + double axel sequence and under-rotating her triple flip + double toe.  She earned Level 4 on one of her spins and Level 3 on the the others with program components in the mid to high 7s.  At Tallinn Trophy, she missed her triple + triple in the short program but earned all positive GOEs worth 5 points.  Her free skate was a bit of a mess, missing her opening combo after a fall, singling a loop, doubling a salchow, and under-rotating and falling on a planned triple flip combination.
Courtney Hicks just missed the podium at Skate Canada.  She landed a triple flip + triple loop in her short program in addition to a triple lutz and double axel in the bonus.  She received Level 4 on her layback spin and Level 3 on everything else.  Her program components were in the high 8s to mid 7s.  In the free skate, she hit a triple flip + triple loop and double axel + double toe, before botching her triple lutz + single loop + triple salchow combination (which she also missed at the Autumn Classic International.  She also under-rotated a double axel.  She earned Level 4 on two spins with Level 3 on the other and the step sequence.  Her program components were in the mid to high 7s.  At the Autumn Classic International, she only had a triple + double in her short program but she hit Level 4s on all of her elements.
Mariah Bell had her first trip to Worlds last season, finishing 12th.  At Rostelecom Cup, she under-rotated the triple lutz + triple toe in her short program but did land a triple flip and double axel.  She received Level 4 on her spins and step sequence with program components in the mid 7s.  In her free skate, she landed a triple lutz + triple toe, double axel + single loop + triple salchow, and a triple flip + double toe.  She received negative GOEs on two of her jumps but had Level 4 on two of her spins and Level 3 on the other spin and the step sequence.  Her program components were in the mid 7s.  At NHK Trophy, she under-rotated her combo in the short program and doubled her flip, receiving no credit.  She re-arranged the layout of her free skate with some different combinations, opting for a triple lutz + single loop + triple salchow.  She under-rotated that combo and a solo triple flip, falling on both, and missed her opening triple + triple, having to tack on a double toe later in the program.  She received Level 4 on her layback spin and step sequence with Level 3 on her flying camel spin.
Emmy Ma is the lone US lady to win a medal on the Junior Grand Prix this season.  Her short program includes a triple lutz, triple flip + double toe, and a double axel.  She earned all positive GOEs at JGP Latvia with program components in the mid 6s to low 7s.  Her free skate includes a triple loop + double toe + double loop, triple lutz + double loop, and a triple flip + double toe.  She only has three jumps in the bonus, and no combinations.  She under-rotated her solo loop and double axel at JGP Latvia.  Her program components were in the mid 6s to mid 7s.  At JGP Poland, she missed the second half of the combination and fell in her short program but earned Level 4 on all of her spins and Level 3 on the step sequence.  Her program components were in the high 5s to mid 6s.  In the free skate, she under-rotated her first combination and had the second downgraded.  She did earn Level 4 on all of her spins and Level 3 on the step sequence with program components in the mid 6s.  At Golden Spin, she had errors on all of her jumps in the short program, under-rotating her lutz; under-rotating, downgrading, and falling on her combination, and under-rotating her axel.  She had a rough opening to her free skate at Golden Spin with her first two combinations under-rotated, but the program was clean after that.
Starr Andrews holds the top score from qualifying events this season.  At Pacific Coast Sectionals, she landed a triple toe + triple toe in her short program, with her triple loop and double axel in the bonus.  She earned Level 4 on all of her spins and the step sequence.  She had all positive GOEs worth nearly 7 points and program components in the high 6s to mid 7s.  Her free skate has a triple toe + triple toe, triple loop + double toe + double loop, and triple salchow + double toe.  She has five jumps in the bonus, including two combinations.  Her only error at sectionals was popping a solo loop into a double.  She earned Level 4 on her step sequence and spins with all positive GOEs worth nearly 10 points.  Her program components were in the mid 6s to low 7s.  At Golden Spin, she upgraded some of jumps in her free skate, going for a triple lutz + double axel sequence and replacing one of the double axels.  However, she under-rotated two jumps and got an edge call on her lutz in addition to falling.
Tessa Hong set the second highest score during qualifying.  Her short program is backloaded with all of her jumps in the bonus.  Her solo triple lutz was a bit messy and her triple flip + triple toe had the first jump under-rotated and the second downgraded.  She earned Level 4 on her spins and step sequence with program components in the mid 6s to mid 7s.  Her free skate is set up to have most of the jumps in the bonus, including all three combos, but she seemed to rush a bit on her first combo and missed the mark to receive credit for the bonus.  Her triple lutz + triple toe was downgraded but she did hit a triple flip + double toe and a triple salchow + double toe.  Everything but the triple + triple received a positive GOE, netting 8 points.  She earned Level 4 on her spins with program components in the high 6s to mid 7s.

Mirai Nagasu has the highest base value for jumps in the short program with 24.70 points.  This is thanks to her triple axel, however, she has not landed it cleanly with positive GOEs in any of her programs this season, and it has often effected her other jumps.  Courtney Hicks and Tessa Hong both have short programs with a base jump value of 20 points.  While Bradie Tennell’s short program base value is 19.54 points with five ladies having a base value equal to or higher than hers, she is the only one to skate a clean short program all season with positive GOEs.

In the free skate, Nagasu again has the most difficult short program planned with a base value of 48.79.  However, even with the advantage of the triple axel, the rest of the program is not as difficult as some of the other competitors.  Tennell has a base value of 47.72, Hicks has a base value of 47.91, and Bell has a base value of 47.41.  Again, Nagasu hasn’t hit a clean triple axel and Hicks and Bell have yet to skate clean programs.

Wagner starts off at a disadvantage on the technical side, with a total base value 12 points behind Nagasu and 6 points behind Tennell.  She also has been plagued with popped jumps and under-rotation calls in the past.  So while she needs to skate as cleanly as possible to keep up, she has an advantage on the program component side.  Only she and Tennell have received 8s on program components this season, and Wagner’s have been higher.  Wagner and Tennell have only skated head to head once this season, at Skate America.  Wagner had problems with most of her jumps but still had all 8s on her program components totaling 33.68 points.  Tennell had a completely clean program but her program components only totaled 29.38.  If Wagner skates clean, expect her program components to be even higher.  However, Tennell’s PCS scores have been rising throughout the season and she will be skating in front of a national audience.

In a field that has been wildly inconsistent over the last few seasons, my money is on Tennell who hasn’t made a mistake yet.  This will be the true test though, to see how she handles the pressure of skating cleanly at nationals when Olympic team spots are on the line.  With a lot of the attention on Tennell and not having skated great this year, Wagner is in her favorite spot as the underdog having to fight to earn her place.

 

My podium predictions:

Gold: Bradie Tennell

Silver: Ashley Wagner

Bronze: Mirai Nagasu

Pewter: Karen Chen

 

Bios of the competitors:

Starr Andrews: She is 16 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  She placed 12th at Junior Worlds last season.  She finished 5th at JGP Austria.  She placed 6th at Golden Spin of Zagreb.  She is the reigning Junior Silver Medalist, finished 6th as a novice in 2016 and is the 2014 Juvenile Girls Pewter Medalist.  She won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate and best total scores from qualifying.

Mariah Bell: She is 21 years old and represents the Rocky Mountain Figure Skating Club.  She finished 12th at Worlds and 6th at Four Continents last season.  She placed 6th at Rostelecom Cup and 9th at NHK Trophy.  She finished 5th at the US International Figure Skating Classic.  She is the reigning Bronze Medalist, finished 11th in 2016, 6th in 2015, 13th in 2014, is the 2013 Junior Silver Medalist, finished 5th in juniors in 2012, is the 2011 Novice Bronze Medalist and finished 8th in intermediate in 2010.

Emily Chan: She is 20 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the 2016 Junior Champion, 2015 Novice Champion, finished 9th as a novice in 2014, and 6th as a novice in 2013.  She won silver at Southwestern Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Karen Chen: She is 18 years old and represents the Peninsula Skating Club.  She placed 4th at Worlds and 12th at Four Continents last season.  She placed 7th at Skate Canada and 8th at Skate America.  She won bronze at the US International Classic.  She is the reigning National Champion, placed 8th in 2016, is the 2015 Bronze Medalist, 2013 Junior Pewter Medalist, 2012 Novice Champion, 2011 Intermediate Champion and the 2010 Juvenile Pewter Medalist.

Franchesca Chiera: She is 20 years old and represents the Panthers Figure Skating Club.  She finished 15th last season, 12th in 2016, 16th in 2015 and 17th in 2014.  She won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate and best total scores from qualifying.

Polina Edmunds: She is 19 years old and represents the Peninsula Skating Club.  She placed 10th at Internationaux de France.  She placed 13th at Finlandia Trophy.  She is the 2015 Four Continents Champion.  She is the 2016 Silver Medalist, 2015 Pewter Medalist, 2014 Silver Medalist, 2013 Junior Champion, finished 6th in juniors in 2012, 7th in juniors in 2011 and 6th in novice in 2010.

Amber Glenn: She is 18 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She finished 10th at Cup of China.  She placed 8th at Lombardia Trophy.  She finished 8th last season, 13th in 2015, is the 2014 Junior Champion, finished 5th as a junior in 2013, is the 2012 Novice Ladies Silver Medalist, finished 10th as an intermediate in 2011 and 12th as a juvenile in 2009.

Courtney Hicks: She is 22 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  She placed 4th at Skate Canada.  She placed 4th at the Autumn Classic International and won bronze at the Warsaw Cup.  She finished 12th last season, 9th in 2016, 8th in 2015, 6th in 2014, is the 2013 Pewter Medalist, 2011 Junior Champion, finished 5th in novice in 2010, is the 2009 Intermediate Silver Medalist and finished 6th in juvenile in 2008.

Tessa Hong: She is 15 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  She placed 6th at JGP Belarus.  She finished 10th last season, is the 2014 Intermediate Champion, and 2012 Juvenile Silver Medalist.  She won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the best free skate and best total scores from qualifying.

Vivian Le: She is 17 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  She is the 2016 Junior Silver Medalist, 2015 Junior Bronze Medalist, and 2014 Novice Champion.  She won gold at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Ashley Lin: She is 14 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She finished 6th at JGP Latvia.  She is the reigning Junior Bronze Medalist, 2016 Novice Pewter Medalist, finished 7th in intermediate ladies in 2015 and 7th in juvenile girls in 2013.  She won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best free skate and best total scores from qualifying.

Emmy Ma: She is 16 years old and represents the Skating Club of Boston.  She won bronze at JGP Latvia and finished 5th at JGP Poland.  She placed 5th at the Golden Spin of Zagreb.  She is the reigning Junior Pewter Medalist, 2013 Intermediate Bronze Medalist and placed 9th in juvenile in 2012.  She won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate and best total scores from qualifying.

Brynne McIsaac: She is 18 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  She finished 8th in juniors last season, 11th in juniors in 2016, 7th in juniors in 2015, 10th in novice in 2013 and 11th in juvenile in 2010.  She won gold at Southwestern Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Katie McBeath: She is 23 and represents the Westminster Figure Skating Club of Erie.  She finished 16th last season, 13th in 2016, and 18th in 2015.  She won gold at North Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Hannah Miller: She is 21 years old and represents the Lansing Skating Club.  She finished 8th at Golden Spin.  She placed 18th last season, 7th in 2016, 9th in 2015, 9th in 2014, 10th in 2013, is the 2012 Junior Bronze Medalist, 2011 Novice Champion, finished 5th in intermediate in 2010 and 8th in juvenile in 2009.  She won gold at Eastern Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate, and best total scores from qualifying.

Mirai Nagasu: She is 24 years old and represents the Pasadena Figure Skating Club.  She is the reigning Four Continents Bronze Medalist.  She placed 9th at Rostelecom Cup and 4th at NHK Trophy.  She won silver at the US International Figure Skating Classic.  She is the 2016 Four Continents Silver Medalist, 2011 Four Continents Bronze Medalist, 2007 World Junior Silver Medalist and 2008 World Junior Bronze Medalist.  She is the reigning Pewter Medalist, 2016 Pewter Medalist, finished 10th in 2015, is the 2014 Bronze Medalist, placed 7th in 2013, 7th in 2012, is the 2011 Bronze Medalist, 2010 Silver Medalist, finished 5th in 2009, is the 2008 Champion and 2007 Junior Champion.

Kaitlyn Nguyen: She is 14 years old and represents the Los Angeles Skating Club.  She placed 5th at JGP Australia and 5th at JGP Croatia.  She is the reigning Junior Ladies Champion and is the 2014 Juvenile Girls Bronze Medalist.  She won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate, and best total scores from qualifying.

Bradie Tennell: She is 19 years old and represents the Skokie Valley Figure Skating Club.  She placed 7th at Junior Worlds last season.  She won bronze at Skate America.  She placed 4th at Lombardia Trophy.  She placed 9th last season, 6th in 2016, is the 2015 Junior Champion, 2014 Junior Pewter Medalist, 2013 Novice Bronze Medalist, finished 10th as a novice in 2012, 15th in intermediate in 2011 and 10th in juvenile in 2010.

Ashley Wagner: She is 26 years old and represents the Skating Club of Wilmington.  She finished 7th at Worlds last season.  She won bronze at Skate Canada and withdrew from Skate America.  She is the 2016 World Silver Medalist, 2012 Four Continents Champion and 2007 and 2009 World Junior Bronze Medalist.  She is the reigning Silver Medalist, 2016 Bronze Medalist, 2015 Champion, 2014 Pewter Medalist, 2013 Champion, 2012 Champion, finished 6th in 2011, is the 2010 Bronze Medalist, 2009 Pewter Medalist, 2008 Bronze Medalist, 2007 Junior Bronze Medalist, 2006 Junior Pewter Medalist, finished 7th in novice in 2005 and 17th in intermediate in 2003.

Angela Wang: She is 21 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  She finished 4th at Finlandia Trophy and 5th at Tallinn Trophy.  She placed 7th last season, 10th in 2016, 15th in 2015, 15th in 2014, 9th in 2013, 8th in 2012, 7th in juniors in 2010, is the 2009 Novice Bronze Medalist, 2008 Intermediate Pewter Medalist and finished 9th in intermediate in 2007.

Megan Wessenberg: She is 19 years old and represents the Skating Club of Boston.  She finished 14th last season, is the 2016 Junior Bronze Medalist, finished 9th in juniors in 2015, 10th as a junior in 2014, 9th in novice in 2013 and 12th in juvenile in 2011.  She won gold at New England Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate and best total scores from qualifying.

Caroline Zhang: She is 24 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  She finished 6th at Ondrej Nepela Trophy and 4th at Tallinn Trophy.  She is the 2010 and 2012 Four Continents Bronze Medalist, the 2007 Junior World Champion and the 2008 and 2009 Junior World Silver Medalist.  She placed 5th last season, 17th in 2015, 19th in 2014, 11th in 2013, is the 2012 Pewter Medalist, finished 12th in 2011, 11th in 2010, is the 2009 Bronze Medalist, 2008 Pewter Medalist, 2007 Junior Silver Medalist, finished 8th in juniors in 2006, is the 2005 Novice Pewter Medalist, 2004 Intermediate Bronze Medalist and 2003 Juvenile Pewter Medalist.

2017 JGP Poland Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alena KOSTORNAIA RUS 69.16 41.14 28.02 7.04 6.96 7.14 6.93 6.96 0.00 #13
2 Daria PANENKOVA RUS 65.64 38.44 27.20 6.86 6.71 6.75 6.89 6.79 0.00 #5
3 Rino KASAKAKE JPN 59.35 34.24 25.11 6.54 6.14 6.25 6.25 6.21 0.00 #36
4 Eunsoo LIM KOR 58.60 33.66 24.94 6.21 6.04 6.32 6.21 6.39 0.00 #17
5 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 57.64 33.27 24.37 6.11 5.89 6.21 6.07 6.18 0.00 #29
6 Emmy MA USA 52.41 28.13 25.28 6.18 5.93 6.50 6.39 6.61 1.00 #18
7 Akari MATSUBARA JPN 49.10 26.70 23.40 6.18 5.82 5.57 5.89 5.79 1.00 #12
8 Aurora COTOP CAN 48.70 27.78 21.92 5.50 5.29 5.39 5.61 5.61 1.00 #9
9 Heloise PITOT FRA 44.03 24.98 20.05 5.07 4.71 4.96 5.14 5.18 1.00 #16
10 Vera STOLT FIN 44.00 26.51 17.49 4.57 4.11 4.36 4.39 4.43 0.00 #15
11 Chloe ING SGP 43.12 22.12 21.00 5.25 4.96 5.29 5.29 5.46 0.00 #3
12 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 42.81 23.72 19.09 4.93 4.57 4.79 4.75 4.82 0.00 #27
13 Hongyi CHEN CHN 42.61 25.18 17.43 4.57 4.25 4.32 4.39 4.25 0.00 #4
14 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 42.43 22.98 20.45 5.25 4.96 4.89 5.25 5.21 1.00 #8
15 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 41.74 22.23 19.51 5.00 4.64 4.96 4.86 4.93 0.00 #30
16 Noemie BODENSTEIN SUI 40.71 23.12 18.59 4.89 4.46 4.61 4.64 4.64 1.00 #26
17 Kim CHEREMSKY AZE 40.63 21.69 18.94 4.68 4.46 4.86 4.71 4.96 0.00 #32
18 Maya GORODNITSKY ISR 40.58 22.95 17.63 4.46 4.11 4.54 4.43 4.50 0.00 #24
19 Joanna SO HKG 39.93 21.61 18.32 4.57 4.32 4.54 4.75 4.71 0.00 #22
20 Lisa LAGER SWE 38.48 19.82 18.66 4.86 4.50 4.57 4.75 4.64 0.00 #19
21 Ann-Christin MAROLD GER 37.81 20.46 18.35 4.75 4.36 4.57 4.64 4.61 1.00 #23
22 Jelizaveta MINCENKO LAT 37.33 19.15 18.18 4.68 4.29 4.54 4.61 4.61 0.00 #34
23 Oliwia RZEPIEL POL 36.86 19.49 17.37 4.46 4.21 4.29 4.36 4.39 0.00 #7
24 Nina LETENAYOVA SVK 36.22 18.96 17.26 4.18 4.11 4.36 4.43 4.50 0.00 #25
25 Daria JAKAB HUN 35.84 19.43 16.41 4.29 3.86 4.11 4.18 4.07 0.00 #20
26 Eva IAKOVLEVA KGZ 35.79 19.88 15.91 4.18 3.79 4.04 4.00 3.89 0.00 #33
27 Anna IVANCENCO MDA 34.30 17.64 17.66 4.68 4.21 4.36 4.46 4.36 1.00 #35
28 Natalie KRATENOVA CZE 33.93 18.39 16.54 4.36 3.89 4.04 4.25 4.14 1.00 #14
29 Ellen YU NOR 32.61 17.13 16.48 4.29 3.93 4.04 4.18 4.18 1.00 #31
30 Magdalena ZAWADZKA POL 31.99 17.19 15.80 4.14 3.75 3.93 3.86 4.07 1.00 #6
31 Anastassiya KHVAN KAZ 31.87 16.61 16.26 4.21 3.89 4.04 4.07 4.11 1.00 #10
32 Mariya FILIPPOVA UZB 30.23 16.11 15.12 3.68 3.61 3.82 3.86 3.93 1.00 #28
33 Paulina HRYNIEWICZ POL 30.11 16.69 15.42 3.96 3.68 3.75 3.89 4.00 2.00 #11
34 Nevena MIHAJLOVIC SRB 29.13 15.45 13.68 3.43 3.14 3.50 3.50 3.54 0.00 #1
35 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 27.94 13.70 14.24 3.61 3.32 3.61 3.64 3.61 0.00 #21
36 Sophia KAMMANN LUX 26.64 13.18 14.46 3.71 3.46 3.57 3.75 3.57 1.00 #2
37 Ishita KAPOOR IND 20.17 9.06 12.11 2.93 2.79 3.07 3.18 3.18 1.00 #37

Free Skate

  Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Daria PANENKOVA RUS 130.91 72.91 58.00 7.14 7.07 7.32 7.36 7.36 0.00 #37
2 Alena KOSTORNAIA RUS 128.75 70.77 57.98 7.32 7.14 7.39 7.18 7.21 0.00 #36
3 Rino KASAKAKE JPN 111.55 58.31 53.24 6.96 6.50 6.71 6.64 6.46 0.00 #35
4 Akari MATSUBARA JPN 105.24 56.54 49.70 6.39 6.07 6.32 6.25 6.04 1.00 #31
5 Eunsoo LIM KOR 103.98 53.69 51.29 6.64 6.14 6.39 6.46 6.43 1.00 #32
6 Emmy MA USA 103.45 50.90 52.55 6.54 6.39 6.57 6.64 6.71 0.00 #33
7 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 95.69 51.07 44.62 5.75 5.39 5.57 5.61 5.57 0.00 #24
8 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 94.87 45.78 49.09 6.14 6.14 6.11 6.18 6.11 0.00 #34
9 Hongyi CHEN CHN 90.61 50.91 39.70 5.21 4.71 5.11 4.89 4.89 0.00 #21
10 Ann-Christin MAROLD GER 90.21 51.04 40.17 5.21 4.71 5.11 5.07 5.00 1.00 #18
11 Vera STOLT FIN 86.10 45.74 40.36 5.18 4.86 4.96 5.18 5.04 0.00 #28
12 Aurora COTOP CAN 84.94 41.65 44.29 5.71 5.43 5.36 5.79 5.39 1.00 #29
13 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 76.63 36.05 40.58 5.29 4.96 5.00 5.11 5.00 0.00 #27
14 Noemie BODENSTEIN SUI 76.45 39.45 40.00 5.39 4.89 4.86 5.00 4.86 3.00 #23
15 Chloe ING SGP 74.52 33.36 42.16 5.21 5.00 5.29 5.39 5.46 1.00 #26
16 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 73.78 35.63 40.15 5.29 4.89 4.82 5.14 4.96 2.00 #22
17 Lisa LAGER SWE 72.45 36.52 37.93 5.07 4.50 4.68 4.82 4.64 2.00 #16
18 Oliwia RZEPIEL POL 71.70 36.48 36.22 4.68 4.39 4.57 4.50 4.50 1.00 #15
19 Joanna SO HKG 70.00 32.55 38.45 5.18 4.50 4.75 4.89 4.71 1.00 #20
20 Maya GORODNITSKY ISR 68.80 32.35 36.45 4.75 4.46 4.57 4.61 4.39 0.00 #19
21 Heloise PITOT FRA 66.55 21.81 44.74 5.61 5.46 5.32 5.75 5.82 0.00 #30
22 Kim CHEREMSKY AZE 66.28 25.86 40.42 5.04 4.86 5.04 5.11 5.21 0.00 #25
23 Jelizaveta MINCENKO LAT 65.28 26.40 39.88 5.29 4.82 4.86 5.07 4.89 1.00 #17
24 Natalie KRATENOVA CZE 64.17 34.26 32.91 4.50 3.82 4.00 4.25 4.00 3.00 #8
25 Daria JAKAB HUN 64.08 30.45 34.63 4.54 4.07 4.39 4.36 4.29 1.00 #11
26 Anna IVANCENCO MDA 61.75 29.18 34.57 4.75 4.14 4.11 4.29 4.32 2.00 #14
27 Ellen YU NOR 61.39 30.09 33.30 4.39 3.96 4.07 4.21 4.18 2.00 #9
28 Magdalena ZAWADZKA POL 61.25 29.65 31.60 4.25 3.75 3.86 4.00 3.89 0.00 #7
29 Paulina HRYNIEWICZ POL 59.93 28.55 31.38 4.11 3.64 3.86 3.93 4.07 0.00 #5
30 Nina LETENAYOVA SVK 59.03 24.54 35.49 4.46 4.32 4.36 4.50 4.54 1.00 #13
31 Anastassiya KHVAN KAZ 54.94 22.70 32.24 4.11 3.75 4.04 4.11 4.14 0.00 #6
32 Eva IAKOVLEVA KGZ 53.87 24.81 30.06 4.00 3.57 3.75 3.93 3.54 1.00 #12
33 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 53.33 24.50 29.83 3.93 3.50 3.71 3.75 3.75 1.00 #2
34 Mariya FILIPPOVA UZB 50.01 22.22 28.79 3.71 3.39 3.50 3.71 3.68 1.00 #10
35 Ishita KAPOOR IND 48.00 24.08 23.92 3.07 2.64 3.07 3.14 3.04 0.00 #1
36 Nevena MIHAJLOVIC SRB 47.98 22.77 27.21 3.57 3.18 3.43 3.36 3.46 2.00 #4
37 Sophia KAMMANN LUX 41.31 15.13 28.18 3.64 3.36 3.29 3.79 3.54 2.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alena KOSTORNAIA
RUS
197.91 1 2
2 Daria PANENKOVA
RUS
196.55 2 1
3 Rino KASAKAKE
JPN
170.90 3 3
4 Eunsoo LIM
KOR
162.58 4 5
5 Emmy MA
USA
155.86 6 6
6 Akari MATSUBARA
JPN
154.34 7 4
7 Anastasiia ARKHIPOVA
UKR
152.51 5 8
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA
EST
138.12 14 7
9 Aurora COTOP
CAN
133.64 8 12
10 Hongyi CHEN
CHN
133.22 13 9
11 Vera STOLT
FIN
130.10 10 11
12 Ann-Christin MAROLD
GER
128.02 21 10
13 Aliaksandra CHEPELEVA
BLR
119.44 12 13
14 Chloe ING
SGP
117.64 11 15
15 Noemie BODENSTEIN
SUI
117.16 16 14
16 Paulina RAMANAUSKAITE
LTU
115.52 15 16
17 Lisa LAGER
SWE
110.93 20 17
18 Heloise PITOT
FRA
110.58 9 21
19 Joanna SO
HKG
109.93 19 19
20 Maya GORODNITSKY
ISR
109.38 18 20
21 Oliwia RZEPIEL
POL
108.56 23 18
22 Kim CHEREMSKY
AZE
106.91 17 22
23 Jelizaveta MINCENKO
LAT
102.61 22 23
24 Daria JAKAB
HUN
99.92 25 25
25 Natalie KRATENOVA
CZE
98.10 28 24
26 Anna IVANCENCO
MDA
96.05 27 26
27 Nina LETENAYOVA
SVK
95.25 24 30
28 Ellen YU
NOR
94.00 29 27
29 Magdalena ZAWADZKA
POL
93.24 30 28
30 Paulina HRYNIEWICZ
POL
90.04 33 29
31 Eva IAKOVLEVA
KGZ
89.66 26 32
32 Anastassiya KHVAN
KAZ
86.81 31 31
33 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN
MAS
81.27 35 33
34 Mariya FILIPPOVA
UZB
80.24 32 34
35 Nevena MIHAJLOVIC
SRB
77.11 34 36
36 Ishita KAPOOR
IND
68.17 37 35
37 Sophia KAMMANN
LUX
67.95 36 37

2017 JGP Poland Ladies Preview

Alexandra Trusova and Anastasia Tarakanova have secured their spots in the Junior Grand Prix Final with 30 and 26 points respectively.  Mako Yamashita sits third with 24 points and will have to await the outcome of the next two weeks.  There are three ladies still in contention for the Final, while there are several who are competing in their first and only event and could play spoiler.

Daria Panenkova won gold in her JGP debut in Latvia.  Her short program combination is a triple flip + triple toe and all of her jumps are in the bonus.  She earned all positive GOEs, but her program components were all in the 6s.  Her free skate is packed, with every single jump in the bonus.  She only landed one triple + triple combination and had one fall.  She only received a negative GOE on the triple loop which she fell on, but having every jump in the bonus gives her a big technical boost.  She earned Level 4 on all of her spins, but she lost a little ground with a time violation and her program components could be brought up.  She needs a gold, silver, or bronze medal to qualify for the Junior Grand Prix Final, while a 4th place finish would keep her in the running.  She has the 3rd best short program, 8th best free skate, and 5th best overall scores.

Eunsoo Lim won a silver medal at JGP Austria.  Her short program is a triple flip + triple toe and she has two jumps in the bonus.  She completed her short program with all positive GOEs and had some program components in the 7 range.  Her free skate had one triple + triple combination.  She earned an impressive Level 4 on her step sequence, but only a Level 3 on two of her spins.  She earned positive GOEs on everything except for a double axel and her program components were even higher than in her short program, with all but one in the 7 range.  She needs a gold medal to guarantee her spot in the JGP Final, while a silver or bronze would keep her in the running.  She has the 5th best short program, 6th best free skate, and 4th best overall scores.

Emmy Ma won a bronze medal in her JGP debut in Latvia.  She did a triple flip + double toe for her combination there and will really need a triple + triple if she wants to stay competitive.  She did earn all positive GOES and while her program components averaged in the 6s she did receive several 7 marks.  Again, there was no triple + triple in her free skate and she only had three jumps in the bonus, two which were judged under-rotated.  Her program components were better with several averaging in the 7s overall.  She needs a gold medal to secure a spot in the Final, while a silver medal would keep her in contention.

Rino Kasakake won the gold medal at her international debut at Coupe de Printemps last season where she put up a strong score near the 170 point range.  She also had a strong 4th place finish at Japanese nationals as a junior last season.

Alena Kostornaia is making her international debut at this event.  While the Russian ladies field is notoriously deep, she finished just 16th as a junior.

Akari Matsubara is also making her international debut at this event.  She finished 7th as a Junior at Japanese nationals.

 

My podium predictions:

Gold: Daria Panenkova

Silver: Eunsoo Lim

Bronze: Rino Kasakake

 

Bios of the competitors:

Kim Cheremsky, AZE: She placed 29th at JGP Latvia.  Her personal best is 124.45.  She is 16 years old.

Hanna Paroshyna, BLR: She placed 37th at Junior Worlds.  She finished 29th at JGP Belarus.  Her personal best is 88.74.  She is 16 years old.

Aurora Cotop, CAN: She finished 7th at JGP Australia.  Her personal best is 140.14.  She is 15 years old.

Hongyi Chen, CHN: She placed 16th at JGP Croatia.  Her personal best is 117.29.  She is 15 years old.

Natalie Kratenova, CZE: She finished 17th at JGP Czech Republic last season.  Her personal best is 111.52.  She is 17 years old.

Kristina Shkuleta-Gromova, EST: She finished 28th at Junior Worlds.  She placed 10th at JGP Belarus.  Her personal best is 135.33.  She is 17 years old.

Vera Stolt, FIN

Heloise Pitot, FRA: She placed 11th at JGP Czech Republic last season.  Her personal best is 124.86.  She is 16 years old.

Ann-Christin Marold, GER: She finished 14th at JGP Belarus.  Her personal best is 124.01.  She is 14 years old.

Joanna So, HKG: Her personal best is 127.91.  She is 18 years old.

Daria Jakab, HUN: She placed 41st at Junior Worlds.  She finished 19th at JGP Slovenia last season.  Her personal best is 106.58.  She is 17 years old.

Ishita Kapoor, IND: This is her international debut.  She is 13 years old.

Maya Gorodnitsky, ISR: She placed 23rd at JGP Austria.  Her personal best is 103.31.  She is 13 years old.

Rino Kasakake, JPN: This is her JGP debut.  She is 16 years old.

Akari Matsubara, JPN: This is her international debut.  She is 16 years old.

Anastassiya Khvan, KAZ: She finished 19th at JGP Japan last season.  Her personal best is 77.37.  She is 15 years old.

Eva Iakovleva, KGZ

Jelizaveta Mincenko, LAT

Paulina Ramanauskaite, LTU:  She finished 25th at JGP Belarus.  Her personal best is 93.97.  She is 14 years old.

Sophia Kammann, LUX

Aina Sorfina Mohd Aminudin, MAS: She placed 37th at JGP Germany last season.  Her personal best is 72.29.  She is 18 years old.

Anna Ivancenco, MDA: She finished 28th at JGP Belarus.  Her personal best is 86.08.  She is 15 years old.

Ellen Yu, NOR: She placed 31st at JGP Latvia.  Her personal best is 106.15.  She is 17 years old.

Paulina Hryniewicz, POL

Oliwia Rzepiel, POL: She finished 17th at JGP Belarus.  Her personal best is 116.51.  She is 16 years old.

Magdalena Zawadzka, POL

Eunsoo Lim, KOR: She placed 4th at Junior Worlds.  She won silver at JGP Austria.  Her personal best is 186.34.  She is 14 years old.

Alena Kostornaia, RUS: This is her international debut.  She is 14 years old.

Daria Panenkova, RUS: She won gold at JGP Latvia.  Her personal best is 185.80.  She is 14 years old.

Nevena Mihajlovic, SRB: This is her JGP debut.  She is 15 years old.

Chloe Ing, SGP: She placed 20th at Four Continents and 34th at Junior Worlds.  She finished 14th at JGP Japan last season.  Her personal best is 132.22.  She is 19 years old.

Nina Letenayova, SVK: Her personal best is 113.51.  She is 17 years old.

Lisa Lager, SWE: This is her JGP debut.  She is 17 years old.

Noemie Bodenstein, SUI: She finished 17th at JGP Croatia.  Her personal best is 112.43.  She is 14 years old.

Anastasiia Arkhipova, UKR: She placed 7th at JGP Latvia.  Her personal best is 158.61.  She is 13 years old.

Emmy Ma, USA: She won bronze at JGP Latvia.  Her personal best is 172.62.  She is 16 years old.

Mariya Filippova, UZB

2017 JGP Latvia Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Daria PANENKOVA RUS 66.65 39.70 26.95 6.86 6.68 6.75 6.79 6.61 0.00 #8
2 Alisa FEDICHKINA RUS 63.48 37.00 26.48 6.57 6.39 6.71 6.64 6.79 0.00 #6
3 Emmy MA USA 59.92 32.60 27.32 6.64 6.68 6.86 6.86 7.11 0.00 #32
4 Alison SCHUMACHER CAN 55.64 31.18 24.46 6.29 5.96 6.07 6.25 6.00 0.00 #15
5 Yuhana YOKOI JPN 55.19 29.98 25.21 6.50 6.00 6.32 6.32 6.36 0.00 #31
6 Rika KIHIRA JPN 55.05 28.77 27.28 6.93 6.75 6.68 6.89 6.86 1.00 #28
7 Hyun Soo LEE KOR 54.64 31.88 22.76 5.89 5.43 5.75 5.75 5.64 0.00 #23
8 Ashley LIN USA 54.57 30.06 24.51 6.00 5.93 6.21 6.25 6.25 0.00 #11
9 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 53.54 29.66 24.88 6.21 6.18 6.21 6.14 6.36 1.00 #10
10 Viveca LINDFORS FIN 46.47 26.10 21.37 5.39 5.25 5.11 5.50 5.46 1.00 #14
11 Sophie ABRAMS ISR 44.51 25.09 19.42 4.89 4.68 4.86 4.93 4.93 0.00 #3
12 Polina ANDREJEVA LAT 43.63 23.37 20.26 5.07 4.89 5.07 5.18 5.11 0.00 #16
13 Ilayda BAYAR TUR 42.91 23.93 18.98 4.61 4.46 4.79 4.82 5.04 0.00 #20
14 Nastasya EREMINA EST 42.37 23.11 19.26 4.86 4.64 4.82 4.82 4.93 0.00 #34
15 Anna LITVINENKO GBR 41.92 22.95 18.97 4.71 4.50 4.71 4.82 4.96 0.00 #17
16 Klara STEPANOVA CZE 41.11 23.46 17.65 4.39 4.29 4.39 4.64 4.36 0.00 #2
17 Arina SOMOVA LAT 39.22 21.66 17.56 4.64 4.25 4.39 4.46 4.21 0.00 #24
18 Presiyana DIMITROVA BUL 38.69 21.07 17.62 4.43 4.25 4.32 4.64 4.39 0.00 #30
19 Dora NAGY HUN 38.35 21.61 17.74 4.43 4.29 4.46 4.43 4.57 1.00 #4
20 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR 37.80 19.38 18.42 4.57 4.39 4.68 4.71 4.68 0.00 #35
21 Anete LACE LAT 36.85 18.62 19.23 4.79 4.54 4.82 4.93 4.96 1.00 #25
22 Ellen YU NOR 35.33 18.05 17.28 4.46 4.18 4.25 4.32 4.39 0.00 #21
23 Greta MORKYTE LTU 35.08 18.16 17.92 4.54 4.21 4.46 4.61 4.57 1.00 #29
24 Katie PASFIELD AUS 35.02 18.65 17.37 4.39 4.04 4.46 4.32 4.50 1.00 #27
25 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 34.67 16.41 18.26 4.61 4.43 4.43 4.75 4.61 0.00 #33
26 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 33.18 18.27 15.91 3.82 3.82 3.96 4.14 4.14 1.00 #5
27 Haley YAO TPE 33.03 17.26 17.77 4.71 4.39 4.32 4.46 4.32 2.00 #12
28 Cassandra JOHANSSON SWE 32.95 17.24 16.71 4.39 4.14 3.96 4.32 4.07 1.00 #9
29 Natalia PAULIN MEX 32.61 16.92 16.69 4.14 3.96 4.07 4.32 4.36 1.00 #7
30 Kristina ISAEV GER 30.46 16.61 16.85 4.39 4.14 3.93 4.50 4.11 3.00 #13
31 Kim CHEREMSKY AZE 28.59 12.76 17.83 4.46 4.29 4.32 4.57 4.64 2.00 #1
32 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 27.50 15.56 12.94 3.50 3.14 3.04 3.39 3.11 1.00 #22
33 Thita LAMSAM THA 27.29 14.69 14.60 3.71 3.54 3.46 3.86 3.68 2.00 #26
34 Aneeta LINGAM MAS 25.98 12.73 13.25 3.46 3.21 3.25 3.43 3.21 0.00 #19
35 Hiu Yau CHOW HKG 24.11 11.11 14.00 3.50 3.39 3.29 3.71 3.61 1.00 #18

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Rika KIHIRA JPN 125.41 69.39 57.02 7.07 6.96 7.25 7.04 7.32 1.00 #30
2 Daria PANENKOVA RUS 119.15 65.49 55.66 6.96 6.79 7.00 7.04 7.00 2.00 #34
3 Yuhana YOKOI JPN 114.40 61.11 54.29 6.86 6.43 6.89 6.86 6.89 1.00 #31
4 Emmy MA USA 112.70 56.68 56.02 6.75 6.75 7.11 7.04 7.36 0.00 #35
5 Alisa FEDICHKINA RUS 108.50 55.19 53.31 6.68 6.46 6.57 6.82 6.79 0.00 #33
6 Ashley LIN USA 106.66 55.74 50.92 6.29 6.21 6.46 6.36 6.50 0.00 #28
7 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 105.07 53.93 51.14 6.29 6.32 6.43 6.46 6.46 0.00 #29
8 Hyun Soo LEE KOR 93.36 47.90 46.46 6.14 5.68 5.79 5.82 5.61 1.00 #27
9 Viveca LINDFORS FIN 90.47 46.31 44.16 5.71 5.25 5.46 5.64 5.54 0.00 #24
10 Klara STEPANOVA CZE 89.09 50.01 39.08 4.96 4.68 4.93 4.96 4.89 0.00 #21
11 Alison SCHUMACHER CAN 88.97 43.91 48.06 6.29 5.89 5.61 6.25 6.00 3.00 #32
12 Polina ANDREJEVA LAT 82.38 39.53 42.85 5.43 5.07 5.46 5.39 5.43 0.00 #25
13 Nastasya EREMINA EST 79.96 39.38 40.58 5.21 4.93 5.07 5.11 5.04 0.00 #20
14 Dora NAGY HUN 76.21 38.49 37.72 4.79 4.36 4.79 4.75 4.89 0.00 #12
15 Sophie ABRAMS ISR 75.06 32.73 43.33 5.29 5.29 5.43 5.54 5.54 1.00 #26
16 Anna LITVINENKO GBR 71.46 36.30 36.16 4.57 4.39 4.54 4.57 4.54 1.00 #19
17 Ilayda BAYAR TUR 70.15 30.72 39.43 4.71 4.68 5.00 5.14 5.11 0.00 #23
18 Arina SOMOVA LAT 70.09 35.49 35.60 4.79 4.07 4.57 4.54 4.29 1.00 #22
19 Anete LACE LAT 68.71 33.06 35.65 4.61 4.25 4.39 4.46 4.57 0.00 #17
20 Greta MORKYTE LTU 67.57 33.70 33.87 4.46 4.14 4.07 4.25 4.25 0.00 #16
21 Katie PASFIELD AUS 67.42 31.19 36.23 4.46 4.18 4.64 4.61 4.75 0.00 #15
22 Haley YAO TPE 66.75 32.05 34.70 4.68 4.07 4.36 4.36 4.21 0.00 #11
23 Natalia PAULIN MEX 66.31 31.87 36.44 4.46 4.39 4.46 4.75 4.71 2.00 #10
24 Cassandra JOHANSSON SWE 62.66 29.85 34.81 4.54 4.04 4.21 4.54 4.43 2.00 #9
25 Presiyana DIMITROVA BUL 62.01 31.70 33.31 4.43 4.00 4.04 4.21 4.14 3.00 #18
26 Kim CHEREMSKY AZE 61.78 30.05 32.73 4.29 3.82 4.07 4.21 4.07 1.00 #4
27 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR 60.07 25.68 37.39 4.79 4.61 4.36 4.82 4.79 3.00 #13
28 Kristina ISAEV GER 57.78 29.98 30.80 4.21 3.71 3.54 4.04 3.75 3.00 #8
29 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 57.31 26.21 32.10 4.04 3.86 3.89 4.14 4.14 1.00 #7
30 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 55.76 26.44 31.32 4.00 3.75 3.79 4.04 4.00 2.00 #6
31 Thita LAMSAM THA 54.10 27.72 27.38 3.61 3.25 3.39 3.50 3.36 1.00 #2
32 Ellen YU NOR 50.37 22.88 31.49 4.25 3.89 3.50 4.11 3.93 4.00 #14
33 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 49.55 25.98 24.57 3.25 2.89 3.00 3.29 2.93 1.00 #1
34 Aneeta LINGAM MAS 45.18 20.33 25.85 3.43 3.18 3.11 3.32 3.11 1.00 #5
35 Hiu Yau CHOW HKG 42.89 20.57 25.32 3.29 3.00 2.96 3.36 3.21 3.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Daria PANENKOVA
RUS
185.80 1 2
2 Rika KIHIRA
JPN
180.46 6 1
3 Emmy MA
USA
172.62 3 4
4 Alisa FEDICHKINA
RUS
171.98 2 5
5 Yuhana YOKOI
JPN
169.59 5 3
6 Ashley LIN
USA
161.23 8 6
7 Anastasiia ARKHIPOVA
UKR
158.61 9 7
8 Hyun Soo LEE
KOR
148.00 7 8
9 Alison SCHUMACHER
CAN
144.61 4 11
10 Viveca LINDFORS
FIN
136.94 10 9
11 Klara STEPANOVA
CZE
130.20 16 10
12 Polina ANDREJEVA
LAT
126.01 12 12
13 Nastasya EREMINA
EST
122.33 14 13
14 Sophie ABRAMS
ISR
119.57 11 15
15 Dora NAGY
HUN
114.56 19 14
16 Anna LITVINENKO
GBR
113.38 15 16
17 Ilayda BAYAR
TUR
113.06 13 17
18 Arina SOMOVA
LAT
109.31 17 18
19 Anete LACE
LAT
105.56 21 19
20 Greta MORKYTE
LTU
102.65 23 20
21 Katie PASFIELD
AUS
102.44 24 21
22 Presiyana DIMITROVA
BUL
100.70 18 25
23 Haley YAO
TPE
99.78 27 22
24 Natalia PAULIN
MEX
98.92 29 23
25 Lizaveta MALINOUSKAYA
BLR
97.87 20 27
26 Cassandra JOHANSSON
SWE
95.61 28 24
27 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR
ISL
90.49 26 29
28 Zhansaya ADYKHANOVA
KAZ
90.43 25 30
29 Kim CHEREMSKY
AZE
90.37 31 26
30 Kristina ISAEV
GER
88.24 30 28
31 Ellen YU
NOR
85.70 22 32
32 Thita LAMSAM
THA
81.39 33 31
33 Diane Gabrielle PANLILIO
PHI
77.05 32 33
34 Aneeta LINGAM
MAS
71.16 34 34
35 Hiu Yau CHOW
HKG
67.00 35 35

2017 JGP Latvia Ladies Preview

This is the third stop on the Junior Grand Prix circuit this season, and all of the top ladies in contention for the podium will be competing for the first time this season.  Several of these skaters are looking for redemption while a few are competing for the first time, looking to make their mark.

Rika Kihira won two medals last season, including one gold, and qualified for the Grand Prix Final.  She has a personal best over 190 points and is capable of performing triple axels in competition.  However, she finished 11th at Japanese nationals as a junior, and wasn’t able to compete at Junior Worlds.  She recently started her season with a 1st place finish at the Asian Open, where she scored below her personal best, but consistent with her average score from last season.

Alisa Fedichkina competed at just one JGP event last season, coming in 6th, with a score 20 points below her personal best.  She won a silver medal in 2015 and qualified for the Final.  She was sitting in first place after the short program at Junior Worlds in 2016, but sprained her ankle off the ice and had to withdraw.  She finished 6th as a junior at Russian nationals last season.

Yuhana Yokoi last competed internationally back in 2014.  She placed 8th at Japanese junior nationals last season after winning the bronze in 2016.

Hyun Soo Lee is making her Junior Grand Prix Debut.  She placed 9th in the senior division at Korean nationals and won the gold medal at Ice Star, a B event, last season.

Daria Panenkova is making her Junior Grand Prix debut after winning the gold medal at Sofia Trophy, a B event, last season.  She scored a staggering 197.37 at that event.  B events tend to be overscored, however, if she gets anywhere close to that number, she’ll run away with the gold medal here and set herself up as a favorite for the Junior World title.  She finished just a hair behind Alexandra Trusova at Russian nationals, who impressed at Junior Grand Prix Australia earlier this season.

Ashley Lin is the reigning US Junior Ladies Bronze Medalist.  She has one previous international assignment, placing 6th at JGP Slovenia last season.

Emmy Ma finished just behind Lin in 4th place at US Nationals.  That earned her an assignment to the Challenge Cup last season, a B event, where she won gold.

 

My podium predictions:

Gold: Daria Panenkova

Silver: Rika Kihira

Bronze: Alisa Fedichkina

 

Bios of the competitors:

Katie Pasfield, AUS: Her personal best is 101.99.  She is 19 years old.

Kim Cheremsky, AZE: Her personal best is 124.45.  She is 16 years old.

Lizaveta Malinouskaya, BLR: This is her international debut.  She is 13 years old.

Presiyana Dimitrova, BUL: She is 15 years old.

Alison Schumacher, CAN: This is her JGP debut.  She is 14 years old.

Haley Yao, TPE: She placed 24th at JGP Slovenia and 30th at JGP Germany last season.  Her personal best is 98.84.  She is 16 years old.

Klara Stepanova, CZE: This is her JGP debut.  She is 14 years old.

Nastasya Eremina, EST: She placed 11th at JGP Russia and 11th at JGP Estonia last season.  Her personal best is 119.32.  She is 14 years old.

Viveca Lindfors, FIN: She placed 23rd at Europeans and 14th at Junior Worlds.  Her personal best is 157.06.  She is 18 years old.

Kristina Isaev, GER: She placed 12th at JGP France last season.  Her personal best is 108.69.  She is 16 years old.

Anna Litvinenko, GBR: She placed 20th at JGP Slovenia last season.  Her personal best is 117.25.  She is 16 years old.

Hiu Yau Chow, HKG: This is her international debut.  She is 14 years old.

Dora Nagy, HUN: This is her international debut.  She is 13 years old.

Kristin Valdis Ornolfsdottir, ISL: This is her JGP debut.  She is 19 years old.

Sophie Abrams, ISR: She placed 17th at JGP Australia.  Her personal best is 106.94.  She is 15 years old.

Rika Kihira, JPN: She won silver at JGP Czech Republic and gold at JGP Slovenia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where she placed 4th.  Her personal best is 194.24.  She is 15 years old.

Yuhana Yokoi, JPN: Her personal best is 148.22.  She is 17 years old.

Zhansaya Adykhanova, KAZ: She placed 30th at JGP Slovenia and 26th at JGP Estonia last season.  Her personal best is 84.12.  She is 17 years old.

Polina Andrejeva, LAT: This is her international debut.  She is 14 years old.

Anete Lace, LAT: This is her international debut.  She is 14 years old.

Arina Somova, LAT: This is her international debut.  She is 14 years old.

Greta Morkyte, LTU: She finished 15th at JGP Russia and 19th at JGP Estonia last season.  Her personal best is 100.31.  She is 18 years old.

Aneeta Lingam, MAS: This is her JGP debut.  She is 16 years old.

Natalia Paulin, MEX: This is her international debut.  She is 15 years old.

Ellen Yu, NOR: She placed 19th at JGP France and 16th at JGP Estonia last season.  Her personal best is 106.15.  She is 17 years old.

Diane Gabrielle Panlilio, PHI: This is her international debut.  She is 13 years old.

Hyun Soo Lee, KOR: This is her JGP debut.  She is 15 years old.

Alisa Fedichkina, RUS: She placed 6th at JGP Japan last season.  Her personal best is 186.38.  She is 15 years old.

Daria Panenkova, RUS: This is her JGP debut.  She is 14 years old.

Cassandra Johansson, SWE: She placed 11th at JGP France last season.  Her personal best is 114.34.  She is 17 years old.

Thita Lamsam, THA: She placed 17th at JGP France last season.  Her personal best is 106.87.  She is 17 years old.

Ilayda Bayar, TUR: She placed 17th at JGP Russia last season.  Her personal best is 91.45.  She is 17 years old.

Anastasiia Arkhipova, UKR: This is her international debut.  She is 13 years old.

Ashley Lin, USA: She placed 6th at JGP Slovenia last season.  Her personal best is 154.45.   She is 14 years old.

Emmy Ma, USA: This is her JGP debut.  She is 16 years old.

2017 Challenge Cup Junior Ladies Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Emmy MA USA 52.91 28.63 24.28 6.25 5.65 6.25 6.05 6.15 0.00 #6
2 Olivia GRAN CAN 45.93 25.65 21.28 5.55 5.00 5.40 5.30 5.35 1.00 #22
3 Megan YIM CAN 45.25 24.01 21.24 5.50 5.00 5.35 5.35 5.35 0.00 #15
4 Andrea ANLIKER SUI 42.21 23.41 18.80 4.85 4.45 4.75 4.70 4.75 0.00 #23
5 Eva-Lotta KIIBUS EST 41.10 22.34 18.76 4.95 4.35 4.80 4.70 4.65 0.00 #16
6 Enja RUOKONEN FIN 40.67 21.99 18.68 5.05 4.35 4.70 4.70 4.55 0.00 #3
7 Smilla SZALKAI SWE 40.59 22.91 18.68 4.85 4.55 4.70 4.70 4.55 1.00 #17
8 Lilli SAKSELA FIN 39.34 19.90 19.44 4.90 4.60 4.95 4.85 5.00 0.00 #24
9 Caya SCHEEPENS NED 38.90 20.98 17.92 4.60 4.20 4.65 4.30 4.65 0.00 #13
10 Alexandra SANDSTRöM FIN 37.28 18.24 20.04 5.20 4.85 4.95 4.95 5.10 1.00 #25
11 Linden van BEMMEL NED 34.75 17.35 17.40 4.40 4.15 4.40 4.40 4.40 0.00 #21
12 Daisy VREENEGOOR NED 34.64 17.04 17.60 4.45 4.25 4.40 4.45 4.45 0.00 #4
13 Lisa VAN GENCK BEL 33.08 19.36 14.72 3.90 3.45 3.60 3.80 3.65 1.00 #5
14 Belén ALVAREZ ESP 32.88 16.08 17.80 4.50 4.10 4.45 4.65 4.55 1.00 #12
15 Kylie LOOTS NED 32.76 16.44 16.32 4.40 3.75 4.15 4.10 4.00 0.00 #19
16 Daniela BLANCO ESP 30.46 15.54 15.92 4.15 3.75 3.95 4.10 3.95 1.00 #27
17 Sophie BIJKERK NED 30.02 14.30 15.72 4.15 3.80 3.80 3.90 4.00 0.00 #11
18 Loïs ARICKX BEL 29.58 15.38 14.20 3.65 3.40 3.60 3.60 3.50 0.00 #10
19 Cindy XIA NOR 29.48 15.28 15.20 4.10 3.70 3.65 3.90 3.65 1.00 #1
20 Sam JANSEN NED 29.38 14.22 15.16 4.00 3.65 3.65 3.80 3.85 0.00 #8
21 Yat Long Cherry LEE HKG 28.46 14.14 14.32 3.60 3.55 3.40 3.70 3.65 0.00 #2
22 Lisa WEIJER NED 28.34 13.38 14.96 3.85 3.50 3.80 3.75 3.80 0.00 #26
23 Kyra PATTIKAWA NED 27.82 13.38 15.44 3.85 3.70 3.75 4.00 4.00 1.00 #20
24 Celine van de HEUVEL NED 26.00 12.96 13.04 3.45 3.10 3.20 3.30 3.25 0.00 #9
25 Chelsea VERHAEGH NED 25.81 11.89 14.92 3.80 3.65 3.65 3.85 3.70 1.00 #14
26 Britt van der MEULEN NED 24.70 12.06 13.64 3.55 3.25 3.45 3.35 3.45 1.00 #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Olivia GRAN CAN 101.50 54.79 46.71 6.00 5.50 6.00 5.81 5.88 0.00 #25
2 Emmy MA USA 95.82 46.41 50.41 6.44 5.94 6.31 6.38 6.44 1.00 #26
3 Smilla SZALKAI SWE 84.69 42.48 42.21 5.44 4.94 5.31 5.38 5.31 0.00 #20
4 Megan YIM CAN 73.92 33.50 42.42 5.63 4.94 5.25 5.38 5.31 2.00 #24
5 Lilli SAKSELA FIN 73.48 34.56 40.92 5.25 4.81 5.25 5.13 5.13 2.00 #19
6 Eva-Lotta KIIBUS EST 71.94 37.14 36.80 5.06 4.19 4.75 4.50 4.50 2.00 #22
7 Alexandra SANDSTRöM FIN 68.59 29.97 39.62 5.06 4.63 5.13 5.00 4.94 1.00 #17
8 Enja RUOKONEN FIN 66.23 29.31 38.92 5.38 4.38 4.94 4.94 4.69 2.00 #21
9 Daisy VREENEGOOR NED 64.79 29.39 36.40 4.69 4.06 4.69 4.56 4.75 1.00 #15
10 Andrea ANLIKER SUI 62.57 29.27 37.30 4.94 4.44 4.50 4.75 4.69 4.00 #23
11 Sam JANSEN NED 61.59 29.97 31.62 4.38 3.38 4.06 3.94 4.00 0.00 #7
12 Sophie BIJKERK NED 61.28 27.96 33.32 4.38 4.00 4.13 4.25 4.06 0.00 #10
13 Linden van BEMMEL NED 60.70 26.57 35.13 4.63 4.13 4.50 4.31 4.38 1.00 #16
14 Caya SCHEEPENS NED 59.35 29.63 31.72 4.63 3.06 4.13 4.00 4.00 2.00 #18
15 Lisa VAN GENCK BEL 57.95 28.33 30.62 4.25 3.44 3.88 3.88 3.69 1.00 #14
16 Belén ALVAREZ ESP 57.14 28.64 32.50 4.50 4.00 3.81 4.25 3.75 4.00 #13
17 Yat Long Cherry LEE HKG 55.33 25.30 31.03 3.88 3.75 3.88 4.00 3.88 1.00 #6
18 Lisa WEIJER NED 54.19 25.28 28.91 3.75 3.31 3.69 3.69 3.63 0.00 #5
19 Chelsea VERHAEGH NED 52.45 23.44 29.01 3.50 3.38 3.75 3.69 3.81 0.00 #2
20 Britt van der MEULEN NED 51.91 26.28 25.63 3.56 2.88 3.31 3.13 3.13 0.00 #1
21 Celine van de HEUVEL NED 48.48 22.17 26.31 3.44 3.19 3.38 3.25 3.19 0.00 #3
22 Loïs ARICKX BEL 47.51 22.20 28.31 3.75 3.31 3.50 3.63 3.50 3.00 #9
23 Kyra PATTIKAWA NED 45.08 19.16 26.92 3.63 3.06 3.25 3.50 3.38 1.00 #4
24 Daniela BLANCO ESP 44.25 19.15 28.10 4.06 3.31 3.19 3.69 3.31 3.00 #11

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Emmy MA USA 148.73 1 2
2 Olivia GRAN CAN 147.43 2 1
3 Smilla SZALKAI SWE 125.28 7 3
4 Megan YIM CAN 119.17 3 4
5 Eva-Lotta KIIBUS EST 113.04 5 6
6 Lilli SAKSELA FIN 112.82 8 5
7 Enja RUOKONEN FIN 106.90 6 8
8 Alexandra SANDSTRöM FIN 105.87 10 7
9 Andrea ANLIKER SUI 104.78 4 10
10 Daisy VREENEGOOR NED 99.43 12 9
11 Caya SCHEEPENS NED 98.25 9 14
12 Linden van BEMMEL NED 95.45 11 13
13 Sophie BIJKERK NED 91.30 17 12
14 Lisa VAN GENCK BEL 91.03 13 15
15 Sam JANSEN NED 90.97 20 11
16 Belén ALVAREZ ESP 90.02 14 16
17 Yat Long Cherry LEE HKG 83.79 21 17
18 Lisa WEIJER NED 82.53 22 18
19 Chelsea VERHAEGH NED 78.26 25 19
20 Loïs ARICKX BEL 77.09 18 22
21 Britt van der MEULEN NED 76.61 26 20
22 Daniela BLANCO ESP 74.71 16 24
23 Celine van de HEUVEL NED 74.48 24 21
24 Kyra PATTIKAWA NED 72.90 23 23
WD Kylie LOOTS NED
WD Cindy XIA NOR
WD Kari Sofie Slordahl TELLEFSEN NOR

2017 US Nationals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Kaitlyn Nguyen, Los Angeles FSC 3 57.80 1 112.36 170.16
2 7 Starr Andrews, Los Angeles FSC 2 57.83 3 97.31 155.14
3 11 Ashley Lin, Dallas FSC 5 52.38 2 100.96 153.34
4 12 Emmy Ma, SC of Boston 1 60.31 5 89.57 149.88
5 8 Alexia Paganini, SC of New York 4 52.90 4 94.70 147.60
6 1 Nina Ouellette, St. Moritz ISC 7 49.65 6 86.60 136.25
7 10 Maxine Marie Bautista, DuPage FSC 6 52.37 9 81.60 133.97
8 3 Elizaveta Kulik, Glacier Falls FSC 8 48.36 7 84.15 132.51
9 2 Brynne McIsaac, Washington FSC 9 44.84 8 82.67 127.51
10 5 Madalyn Moree, Starlight Ice Dance Club 11 42.76 10 66.13 108.89
11 6 Haley Beavers, Washington FSC 10 44.29 12 64.43 108.72
12 4 Shannon Porter, Broadmoor SC 12 42.60 11 65.34 107.94

2017 US Nationals Junior Ladies Preview

As a group these ladies have won 10 nationals medals.  However, no one in this field won a medal on the Junior Grand Prix this season.  The 8th and 11th place finishers from last year’s nationals are back competing here.  The novice 1st, 2nd, 4th, and 6th place finishers have moved up to compete as juniors.  The short program will be held on Wednesday, January 18th with the free skate on Friday, January 20th.

To be competitive internationally, these ladies will need to have triple + triples in their programs, preferably one in the short program and two in the free skate.  The only ladies scoring in the top 10 internationally are from Russia or Japan.  Top scores internationally are 61+ points in the short program, 120+ points in the free skate and 180+ points overall.

Starr Andrews had just the 4th best total score in qualifying competition, but that is not fully representative of her capabilities.  She received an assignment to Golden Bear, an international B event, where she won the gold medal with a score over 170 points.  Her free skate at sectionals had a triple salchow + triple toe + double toe, double axel + triple toe, double axel, triple lutz (singled and edge call), triple flip, triple loop, and triple loop + double toe giving her a base jump value of 46.31.  She received Level 4, Level 4 and Level 3 on her spins with Level 4 on the steps.  She earned 3 points from GOEs and received program components ranging from 5.50-6.13.  Her short program has a triple toe + triple toe, triple loop, and a double axel (singled) giving her a base jump value of 17.84.

Ashley Lin set the 5th highest score during qualifying, although her score was just slightly lower than what she set at JGP Slovenia earlier in the season.  Her free skate includes triple loop, double axel, triple flip + single loop + triple salchow, triple lutz (edge call at sectionals), double axel + triple toe, triple flip, and triple loop (singled and intended combination) giving her a base value of 45.83.  She earned Level 3, Level 4 and Level 3 on her spins and Level 3 on the steps.  She earned an impressive 6.5 points from GOE and had program components ranging from 5.65-6.20.  Her short program includes a double axel, triple flip + triple toe (downgraded and doubled) and a triple loop giving her a base value of 18.51.

Alexia Paganini has the top score from qualifying and finished 6th at JGP France this season.  The reigning Novice Silver Medalist has a double axel, triple toe (doubled at sectionals) + triple toe, triple lutz, triple loop, triple loop + double toe, triple salchow + single loop + triple salchow, and double axel in her free skate giving her a base jump value of 43.90.  She received Level 4 on all of her spins and Level 3 on her steps.  She earned 2.5 points from GOE and 5.10-5.70 on program components.  Her short program includes a triple lutz + triple toe, triple loop and double axel giving her a base jump value of 19.54, the highest of the event.

Nina Ouellette has the 6th best total score from sectionals.  She won the Novice Bronze Medal last season.  Her free skate includes a triple lutz + double toe, triple loop, triple salchow + double toe, double axel, triple lutz (singled), triple salchow and double axel + double loop (singled) + double loop giving her a base value for jumps of 39.99.  She received a Level 4 on all of her spins but only a Level 2 on her steps.  She earned 5 points from GOE and had program components ranging from 5.38-5.94.  Her short program includes a triple lutz + double toe, triple loop and double axel giving her a jump base value of 16.03.

Kaitlyn Nguyen set the 2nd best short program score of the season.  Although she is competing as a junior here, she is not old enough to compete internationally as a junior.  She was assigned to the Golden Bear competition as a novice where she won gold.  Her free skate includes a triple lutz + single loop (under-rotated at sectionals) + triple salchow (under-rotated), triple loop, double axel + triple toe, triple flip + double toe, triple lutz, triple flip (fall), double axel giving her a base jump value of 47.68, the highest of the event.  She earned Level 4, Level 4 and Level 3 on her spins with a rare Level 4 on her step sequence.  She lost 2.5 points from GOE and her program components ranged from 5.00-6.06.  Her short program includes triple lutz + triple toe, triple loop, and a double axel, giving her a base value of 19.54, also the highest of the event.

Emmy Ma hasn’t qualified for nationals since 2013, but she has some of the top qualifying scores this season.  She has the 3rd best overall score set at sectionals, and she improved her score by nearly 4 points over regionals.  Her free skate includes a triple loop + double toe, triple lutz, triple flip (fall at sectionals), double axel, triple loop (under-rotated), double lutz + double loop + double loop, and a double flip + double toe giving her a base jump value of 37.39.  While she has one of the easiest jump layouts of the top competitors, with mostly double jumps at the end of her program, she has backloaded them into the bonus, giving her a few more tenths of a point.  She excels in other areas of her program, earning all Level 4s on her spins and step sequence and 3.5 points from GOEs.  Her program components range from 5.65-6.30, the highest out of any of the ladies here.  Her short program includes a triple loop, triple lutz + double toe (under-rotated), and double axel giving her a base jump value of 16.03.  While there isn’t as much risk in her program and she’s much more likely to skate cleanly, she also doesn’t have a lot of room to make mistakes as her technical score is significantly less than many of the other ladies in this field.  She has been very consistent this season, but hasn’t skated a clean program yet, so there is still room to grow.

Haley Beavers was a bit of a surprise last season, taking home the Novice Ladies title.  She came into the event with no top 10 short program score and was barely in the top 10 for the overall score.  In fact, I didn’t even mention her in my preview for nationals.  While her jump content would make it difficult for her to reach the top of the podium, she’s definitely a dark horse to reach the podium if she can find the same fire in her she showed at nationals last season.

None of these ladies put out a clean free skate at sectionals, so all of them have room for improvement.  With the more difficult technical programs, there is more risk and room for error, however, the US ladies have proved this season that they are falling behind the Russian and Japanese technically.  They need to be going for the most difficult combinations they can muster and still pull off the high level spins and give a compelling performance at the same time.  It is a tall order to ask of such young skaters, but it is required to even have a shot in the top 10 at the international level.

I think what this event is going to come down to is who can skate the most difficult program, the most clean, and it’s likely there will still be some errors as many of these ladies are just moving up from the novice level and have limited international experience.  A lot of this content is new for them and it will take some time for all of the pieces to gel.  But the biggest factor is going to be who has the other pieces of the puzzle to hold their scores up and give themselves the freedom to make a mistake here and there and not give the whole program away.

 

My podium predictions:

Gold: Alexia Paganini

Silver: Starr Andrews

Bronze: Ashley Lin

Pewter: Kaitlyn Nguyen

 

Bios of the competitors:

Starr Andrews: She is 15 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  She finished 6th as a novice last season and is the 2014 Juvenile Girls Pewter Medalist.  She won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 5th best short program, 2nd best free skate and 4th best total scores from qualifying.

Maxine Marie Bautista: She represents the DuPage Figure Skating Club.  She is the 2015 Intermediate Silver Medalist and 2013 Juvenile Silver Medalist.  She won silver at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Haley Beavers:  She is 17 years old and represents the Washington Figure Skating Club.  She is the reigning Novice Champion and finished 6th as a novice in 2015.  She won silver at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Ashley Kim: She represents the Dallas Figure Skating Club.  She won the silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best short program and 10th best total scores.

Elizaveta Kulik: She represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  She won the pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 9th best short program, 9th best free skate and 8th best total scores.

Ashley Lin: She is 13 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She finished 6th at JGP Slovenia.  She is the reigning Novice Pewter Medalist, finished 7th in intermediate ladies in 2015 and 7th in juvenile girls in 2013.  She won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best free skate and 5th best total scores from qualifying.

Emmy Ma: She represents the Skating Club of Boston.  She is the 2013 Intermediate Bronze Medalist and placed 9th in juvenile in 2012.  She won the silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 2nd best short program, 4th best free skate and 3rd best total scores.

Brynne McIsaac: She is 17 years old and represents the Washington Figure Skating Club.  She placed 8th at JGP Russia.  She finished 11th in juniors last season, 7th in juniors in 2015, 10th in novice in 2013 and 11th in juvenile in 2010.  She won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Kaitlyn Nguyen: She is 13 years old and represents the Los Angeles Skating Club.  She withdrew from nationals last season and is the 2014 Juvenile Girls Bronze Medalist.  She won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, 5th best free skate and 2nd best total scores from qualifying.

Nina Ouellette: She represents the St. Moritz Ice Skating Club.  She is the 2015 Novice Bronze Medalist.  She won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 6th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Alexia Paganini: She is 15 years old and represents the Skating Club of New York.  She finished 6th at JGP France.  She is the reigning Novice Silver Medalist, finished 8th as a novice in 2015 and is the 2014 Intermediate Ladies Silver Medalist.  She won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 3rd best short program, 3rd best free skate and best total scores from qualifying.

Shannon Porter: She is 15 years old and represents the Broadmoor Skating Club.  She placed 8th as a junior last season.  She won gold at Southwestern Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best short program and 8th best free skate scores from qualifying.

2017 Eastern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Alexia Paganini, SC of New York 2 57.36 1 101.04 158.40
2 13 Emmy Ma, SC of Boston 1 57.55 2 99.57 157.12
3 12 Brynne McIsaac, Washington FSC 4 49.59 3 88.21 137.80
4 11 Haley Beavers, Washington FSC 3 50.72 4 82.61 133.33
5 14 Dayoon Chang, SC of Boston 5 46.59 8 79.30 125.89
6 7 Julia Biechler, SC of Wilmington 7 43.72 5 81.55 125.27
7 8 Gabriella Izzo, SC of Boston 6 44.81 7 80.08 124.89
8 3 Cailey Weaver, Panthers FSC 11 38.93 6 80.55 119.48
9 6 Chelsea Mischuk, North Jersey FSC 8 43.12 9 75.05 118.17
10 5 Rena Ikenishi, SC of New York 10 39.50 11 68.28 107.78
11 2 Marietta Atkins, SC of Boston 14 35.80 10 69.92 105.72
12 1 Nadine Wang, SC of New York 12 38.17 12 66.69 104.86
13 9 Mary-Katharine Mulera, Washington FSC 9 41.35 14 55.24 96.59
14 4 Taylor Doran, Jersey Coast FSC 13 36.41 13 59.44 95.85

2017 New England Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 22 Elizabeth Song, Finer Edge FSC 56.24
2 24 Julia Kierul, Colonial FSC 53.21
3 25 Cathryn Limketkai, SC of Boston 52.32
4 20 Joyce Gong, Colonial FSC 51.11
5 13 Katie Turcotte, Finer Edge FSC 46.30
6 19 Antonia Gamberoni, Nantucket SC 46.06
7 10 Chloe Zhang, Colonial FSC 45.85
8 21 Genella Evans, Charter Oak FSC 44.79
9 26 Katherine Keating, SC of Boston 43.89
10 6 Ashley Meadows, Colonial FSC 43.69
11 28 Richelle Chang, SC of Boston 43.43
12 4 Jade Hom, Colonial FSC 42.25
13 23 Caroline Andersen, North Star FSC 41.76
14 17 Juliana Bent, Pilgrim SC 41.60
15 27 Brie Dwyer, Colonial FSC 40.97
16 2 Rachel Zhang, Charter Oak FSC 40.31
17 12 Julia Trzeciak, Connecticut SA At Newington 40.25
18 5 Taylor Ferguson, Warwick Figure Skaters 40.11
19 3 Mariapia Asca, Finer Edge FSC 39.40
20 7 Cate Fleming, SC of Boston 37.37
21 18 Laura Molloy, Smithfield FSC 36.87
22 1 Hailey Blodgett, Charter Oak FSC 35.06
23 16 Alina Hetling, Colonial FSC 34.14
24 9 Madeline Zhao, Wilmington FSC 34.01
25 14 Sydney Tran, Colonial FSC 33.55
26 8 Nora Moss, Yarmouth Ice Club 33.33
27 15 Gretchen Irwin, Connecticut SA At Newington 32.05
28 11 Jasmine Sun, Colonial FSC 31.09

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Emilia Murdock, SC of Boston 2 40.14 1 79.05 119.19
2 20 Maddie Weiler, SC of Boston 1 43.03 2 66.98 110.01
3 19 Mauryn Tyack, Silver Streaks SC 3 33.29 3 60.97 94.26
4 18 Julia Curran, SC of Boston 4 32.72 4 58.88 91.60
5 17 Arianna Concepcion, Colonial FSC 5 30.46 5 58.02 88.48
6 11 Annabelle Rie, SC of Boston 6 29.84 6 53.67 83.51
7 12 Delaney Shaw, SC of Boston 7 29.33 7 51.78 81.11
8 13 Saphie Niane, Colonial FSC 10 28.70 8 51.74 80.44
9 14 Danielle D’Amours, Charter Oak FSC 8 29.29 9 50.61 79.90
10 15 Tiffany Lu, Colonial FSC 9 29.08 12 48.03 77.11
11 7 Aleah Spivey, Colonial FSC 12 27.25 10 49.42 76.67
12 10 Nichole Alejandro, Finer Edge FSC 15 26.40 11 48.70 75.10
13 9 Mackenzie Baird, Charter Oak FSC 13 27.16 14 46.30 73.46
14 8 Caroline Ferguson, Warwick Figure Skaters 11 27.82 16 45.03 72.85
15 2 Leah Currie, Warwick Figure Skaters 16 25.73 15 45.19 70.92
16 1 Sara Celanovic, SC of Boston 18 21.14 13 47.14 68.28
17 6 Caroline Odinet, Charter Oak FSC 14 26.71 19 38.91 65.62
18 5 Sophie Jeffery, Colonial FSC 17 24.12 18 40.35 64.47
19 3 Paige Felton, Colonial FSC 20 19.62 17 43.14 62.76
20 4 Alana Plociak, Smithfield FSC 19 20.31 20 29.51 49.82

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Iris Zhao, Colonial FSC 1 46.57 1 76.15 122.72
2 9 Analise Gonzalez, SC of Boston 3 38.84 2 69.86 108.70
3 10 Kassandra Carpentier, Colonial FSC 2 39.43 3 68.32 107.75
4 8 Brooke Barrett, SC of Boston 5 35.29 4 64.79 100.08
5 12 Liza Hayes, SC of Boston 4 36.18 6 61.47 97.65
6 2 Jamiesen Cyr, Colonial FSC 8 32.45 5 64.43 96.88
7 5 Lily Rauh, Colonial FSC 7 34.92 7 60.50 95.42
8 7 Sydney Cooke, Colonial FSC 6 35.26 8 59.97 95.23
9 3 Caroline Depietri, SC of Boston 11 31.12 9 57.21 88.33
10 1 Tori Rotella, SC of Boston 10 31.45 10 53.49 84.94
11 6 Olivia Kierul, Colonial FSC 9 32.08 11 49.71 81.79
12 4 Ellie Beriau, SC of Boston 12 24.19 12 47.49 71.68

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 13 Emmy Ma, SC of Boston 1 56.72 1 96.73 153.45
2 11 Gabriella Izzo, SC of Boston 2 49.96 2 89.86 139.82
3 10 Dayoon Chang, SC of Boston 3 46.39 3 76.54 122.93
4 9 Marietta Atkins, SC of Boston 4 37.03 4 69.27 106.30
5 12 Brittany Lee, Boston University 5 36.23 5 65.31 101.54
6 6 Paulina Pawlak, Connecticut SA At Newington 8 33.08 6 63.01 96.09
7 8 Kaitlin D’Agostino, Colonial FSC 6 33.86 7 57.25 91.11
8 7 Lauren Watson, Connecticut SA At Newington 7 33.18 8 55.42 88.60
9 3 Isabelle Driscoll, Commonwealth FSC 10 29.73 9 54.91 84.64
10 5 Lucy Gund, Colonial FSC 9 30.31 10 51.91 82.22
11 4 Kayla McCarthy, Colonial FSC 11 29.37 12 48.98 78.35
12 2 Julia Meltzer Fennell, Connecticut SA At Newington 12 28.52 11 49.54 78.06
13 1 Carolyn Carlisle, SC of Boston 13 26.15 13 42.50 68.65
WD Kayla Tashjian, SC of Boston
WD Jin Baseman, SC of Boston

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Rebecca Peng, SC of Boston 2 53.39 1 93.14 146.53
2 13 Heidi Munger, SC of Boston 1 55.73 3 74.37 130.10
3 11 Kirstyn Nanista, SC of Southern Connecticut 4 34.26 2 76.28 110.54
4 10 Kjerstyn Hall, Boston University 3 35.25 4 65.63 100.88
5 12 Ashley Rooney, Yarmouth Ice Club 5 32.56 5 63.26 95.82
6 5 Jaden Cheng, SC of Boston 7 29.71 6 61.15 90.86
7 6 Liddy Kasraian, Colonial FSC 6 30.29 8 59.83 90.12
8 8 Isabel Peredy, North Atlantic FSC 9 26.01 7 61.10 87.11
9 7 Maya Elizabeth Lee, Yarmouth Ice Club 8 29.62 9 53.44 83.06
10 3 Tessa Peredy, North Atlantic FSC 10 24.52 10 53.30 77.82
11 1 Samantha Abelson, Colonial FSC 11 23.57 11 50.60 74.17
12 4 Alexis Chirban, Colonial FSC 12 22.28 13 38.56 60.84
13 2 Michaela Tobin, Pilgrim SC 13 16.80 12 40.22 57.02
WD Megan Wessenberg, SC of Boston
WD Ginevra Davis, SC of Boston

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 8 William Annis, Yarmouth Ice Club 54.41
2 6 Bryan Lehmann, Yarmouth Ice Club 42.77
3 4 Jonathan Hildebrandt, Yarmouth Ice Club 31.11
4 9 Ramsey Ghanem, SC of Boston 29.52
5 5 Jack Liu, SC of Boston 29.20
6 7 Jessie Phaneuf-Moniz, SC of Boston 29.08
7 1 Anthony Ying, SC of Boston 27.99
8 10 Damian Jarvis, SC of Boston 25.62
9 2 Simon Abbott, North Star FSC 20.47
WD Alexander Bologov, SC of Boston

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Philip Baker, SC of Boston 1 43.53 1 73.58 117.11
2 3 Ryan Siracuse, SC of Boston 2 32.04 2 45.09 77.13
3 1 Jedidiah Isbell, SC of Boston 3 30.90 3 41.26 72.16
4 2 Evan Marnell, Champlain Valley SC 4 20.19 4 28.50 48.69

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Maxim Naumov, Charter Oak FSC 1 54.80 1 115.56 170.36
2 6 Ryan VanDoren, Colonial FSC 2 45.13 3 57.58 102.71
3 2 Brendt Wang, Colonial FSC 5 33.30 2 64.99 98.29
4 4 Franz-Peter Jerosch, Colonial FSC 3 34.39 4 54.56 88.95
5 3 Nathaniel Dennler, Colonial FSC 4 33.50 5 49.03 82.53
6 1 Seungil ( Rick) Lee, SC of Boston 6 15.05 6 27.48 42.53