2018 US Nationals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 11 Christina Carreira, SC of New York
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
1 68.70 1 90.48 159.18
2 10 Caroline Green, Pavilion SC of Cleveland Heights
Gordon Green, Washington FSC
2 63.14 2 83.58 146.72
3 9 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
3 62.14 3 81.07 143.21
4 13 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
4 61.13 5 77.77 138.90
5 5 Avonley Nguyen, Washington FSC
Vadym Kolesnik, SC of Novi
7 54.02 4 80.29 134.31
6 12 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
5 56.31 6 76.58 132.89
7 8 Jocelyn Haines, Buffalo SC
James Koszuta, Glacier Falls FSC
6 55.69 7 70.90 126.59
8 6 Alina Efimova, Peninsula SC
Alexander Petrov, Hershey FSC
8 52.06 8 68.86 120.92
9 7 Katarina DelCamp, Dallas FSC
Maxwell Gart, All Year FSC
9 50.26 10 66.39 116.65
10 3 Isabella Amoia, SC of Novi
Luca Becker, Washington FSC
10 49.50 9 66.58 116.08
11 1 Sophia Elder, Louisville Skating Academy
Christopher Elder, Louisville Skating Academy
11 49.14 12 61.88 111.02
12 4 Molly Cesanek, SC of Novi
Nikolay Usanov, SC of San Francisco
13 44.04 11 62.56 106.60
13 2 Allie Rose, Philadelphia SC & HS
J.T. Michel, Louisville Skating Academy
12 45.11 13 58.44 103.55

2018 US Nationals Junior Dance Preview

As a group they have won 20 nationals medals and one World Junior medal.   Carreira and Ponomarenko and the Greens won a combined five JGP medals this season.  The 2nd, 4th, 5th, 6th, 7th, and 9th place teams from last season will be returning.  The novice 1st, 2nd, 3rd, and 7th place teams are moving up to compete here.  The short dance will be held on Wednesday, January 3rd with the free dance on Thursday, January 4th.

To be competitive internationally, these teams need to score above 57 points in the short dance, 78 points in the free dance, and 133 points overall.

Carreira and Ponomarenko hold the 2nd best score internationally and are the only US team ranked in the top 10.  They won a silver medal at the Junior Grand Prix Final last month and will be looking to take home their second consecutive World Junior medal this year.  They won gold at JGP Australia where they received Level 4 on both segments of the Cha Cha and their lift with a Level 3 on their midline step sequence in the short dance.  They had a fall on their twizzles which dropped their level and cost them GOE.  Their program components were in the low to mid 7s.  Their free dance received Level 4 for their lifts, twizzles, and spin, with Level 3 on their step sequence.  They earned all positive GOEs worth 10 points and had program components in the mid to high 7s.  In Belarus, their short dance was similar, except they received Level 4 on their twizzles and they earned 5 points from GOEs.  Their program components were better, in the mid to high 7s.  In Belarus, they dropped a Level on their straight line lift, only earning Level 3.  But they did receive all positive GOEs worth 9 points.  Their program components were in the mid 7s to low 8s.  At the Final, they received similar levels to Belarus in the short dance, but their program components netted them 6 points.

The Greens were finally old enough to compete on the Junior Grand Prix season and they did very well, taking home two bronze medals.  At JGP Latvia, they received Level 4 for the first segment of their Cha Cha and their lift in the short dance with Level 3 on the second Cha Cha segment.  They received a slight negative GOE on their twizzles and had program components in the mid 6s.  Their free dance had Level 4 twizzles, lifts, and spin.  They earned all positive GOEs and had program components in the mid 6s.  In Poland, they reversed the levels on their Cha Cha but received all positive GOEs and had program components in the mid to high 6s.  In their free dance, they received a slight negative GOE on their step sequence but had program components in the high 6s to low 7s.

Lewis and Bye earned earned Level 4 on their twizzles, lift, and one sequence of their Cha Cha in their short dance at JGP Australia.  They had all positive GOEs and had program components in the low to mid 6s.  They did lose a whole point due to choreography violations.  Their free dance received Level 4 for their lifts and spin with Level 3 on their twizzles.  They also did not complete their choreographic twizzle sequence.  They had all positive GOEs with program components in the mid to high 6s.  In Italy, they only received Level 3 for the first sequence of their Cha Cha with all positive GOEs and program components in the low to mid 6s.  Their free dance had similar levels, and while they did complete the choreographic twizzles, they lost a point on the choreographic lift as it was too long.  They received all positive GOEs worth 7 points and had program components in the mid 6s to low 7s.

Gropman and Somerville started their season at JGP Australia, where they earned Level 4 on their lift and twizzles in the short dance.  They earned a slight negative GOE on their twizzles and had program components in the high 5s to mid 6s. Their free dance received Level 4 on their lifts, spin, and twizzles with a Level 3 on their step sequence.  They had all positive GOEs worth 6 points and program components in the mid 6s.  In Croatia, they achieved a Level 4 on the first segment of the Cha Cha in addition to the lift and twizzles.  They had all positive GOEs and program components in the mid 6s.  Their free dance had a slight downgrade on their step sequence, going to a Level 2.  They earned all positive GOEs worth 6 points and had program components in the mid 6s.

Nguyen and Kolesnik are a new team this season.  At JGP Belarus, they earned Level 4 on their twizzles and lift in the short dance.  They had all positive GOEs and program components in the mid to high 5s.  Their free dance received Level 4 on their spin and lifts.  Their step sequence had a fall and only received Level 1.  Their program components were in the low to mid 6s.  At JGP Italy, they received Level 4 on everything but the mid line step sequence with all positive GOEs.  Their program components were in the mid 5s to low 6s.  Their free dance had Level 3 on their twizzles and no fall on the step sequence.  They earned all positive GOEs worth 6 points and had program components in the low to mid 6s.

Even when Carreira and Ponomarenko had a major issue in their short dance, they still outscored everyone else on the technical side this season.  Nguyen and Kolesnik have been making great strides this season, posting the second highest short dance TES score, but their program components have been holding them back.  In contrast, the Greens have high program component scores and that makes up the gap for them on the technical side.  Carriera and Ponomarenko are the only team to score 8s on program components this season and the Greens and Lewis and Bye have scored in the 7s.  Nguyen and Kolesnik are consistently hitting Level 3 and Level 4 more than the other teams this season.  Lewis and Bye have made errors throughout the season, yet still have managed to post some of the top US scores.  If they can skate cleanly, they could post their best finish as juniors.

 

Short Dance TES

Carreira/Ponomarenko 33.25 JGP Belarus

Carreira/Ponomarenko 32.59 JGP Final

Carreira/Ponomarenko 29.60 JGP Austria

Nguyen/Kolesnik 29.35 JGP Italy

Green/Green 28.84 JGP Poland

Lewis/Bye 28.24 JGP Italy

Gropman/Somerville 27.85 JGP Australia

Lewis/Bye 27.66 JGP Australia

Green/Green 27.05 JGP Latvia

Nguyen/Kolesnik 27.00 JGP Belarus

Gropman/Somerville 26.48 JGP Croatia

 

Short Dance PCS

Carreira/Ponomarenko 31.51 JGP Final

Carreira/Ponomarenko 30.52 JGP Belarus

Carreira/Ponomarenko 29.22 JGP Austria

Green/Green 26.59 JGP Poland

Green/Green 25.77 JGP Latvia

Gropman/Somerville 25.68 JGP Croatia

Lewis/Bye 25.60 JGP Australia

Lewis/Bye 25.48 JGP Italy

Gropman/Somerville 24.55 JGP Australia

Nguyen/Kolesnik: 23.49 JGP Italy

Nguyen/Kolesnik 23.37 JGP Belarus

 

Free Dance TES

Carreira/Ponomarenko 40.51 JGP Austria

Carreira/Ponomarenko 39.94 JGP Final

Carreira/Ponomarenko 39.13 JGP Belarus

Lewis/Bye 36.49 JGP Italy

Gropman/Somerville 36.48 JGP Australia

Gropman/Somerville 35.36 JGP Croatia

Nguyen/Kolesnik 34.49 JGP Italy

Green/Green 33.75 JGP Poland

Green/Green 32.57 JGP Latvia

Lewis/Bye 31.46 JGP Australia

Nguyen/Kolesnik 28.42 JGP Belarus

 

Free Dance PCS

Carreira/Ponomarenko 47.72 JGP Final

Carreira/Ponomarenko 47.15 JGP Belarus

Carreira/Ponomarenko 47.06 JGP Austria

Green/Green 42.05 JGP Poland

Lewis/Bye 41.27 JGP Italy

Lewis/Bye 40.68 JGP Australia

Gropman/Somerville 40.02 JGP Croatia

Green/Green 39.19 JGP Latvia

Gropman/Somerville: 38.72 JGP Australia

Nguyen/Kolesnik 37.97 JGP Italy

Nguyen/Kolesnik 37.10 JGP Belarus

 

My podium predictions:

Gold: Carreira/Ponomarenko

Silver: Green/Green

Bronze: Lewis/Bye

Pewter: Nguyen/Kolesnik

 

Bios of the competitors:

Amoia/Becker: She is 17 and represents the Skating Club of Novi and he is 17 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 8th at JGP Austria.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Carreira/Ponomarenko: She is 17 and represents the Skating Club of New York and he is 17 and represents the Skating Club of San Francisco.  They are the reigning World Junior Bronze Medalists.  They won gold at JGP Austria and gold at JGP Belarus to qualify for the Junior Grand Prix Final where they won silver.  They are the reigning Junior Silver Medalists, 2016 Junior Pewter Medalists and placed 5th in juniors in 2015.  They have the 2nd best short dance, 3rd best free dance, and and 2nd best total scores internationally.

Cesanek/Usanov: She is 16 and represents the Skating Club of Novi and he is 15 and represents the Skating Club of San Francisco.  They finished 7th in novice last season.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

DelCamp/Gart: She represents the Dallas Figure Skating Club and he represents the All Year Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Silver Medalists.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Efimova/Petrov: She represents the Peninsula Figure Skating Club and he represents the Hershey Figure Skating Club.  They finished 7th as juniors last season.  They won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Elder/Elder: She is 15 and he is 17 and they represent the Louisville Skating Academy.  They placed 12th at JGP Croatia.  They are the reigning Novice Bronze Medalists, 2016 Novice Bronze Medalists, 2015 Intermediate Champions, finished 5th in intermediate in 2014, 5th in juvenile in 2013 and 9th in juvenile in 2012.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Green/Green: She is 14 and he is 16 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They won bronze at JGP Latvia and bronze at JGP Poland.  They finished 5th as juniors, are the 2016 Novice Champions, 2015 Novice Champions, 2014 Intermediate Champions, 2013 Juvenile Champions and finished 7th as juveniles in 2012.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gropman/Somerville: She is 16 and represents the Pavilion Skating Club of Cleveland Heights and he is 17 and represents the Washington Figure Skating Club.  They placed 4th at JGP Australia and 4th at JGP Croatia.  They placed 6th in juniors last season, 7th in 2016, are the 2014 Novice Silver Medalists, 2013 Intermediate Champions, and 2012 Juvenile Champions.  They won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Gunter/Wein: She is 15 and he is 16 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They placed 7th at JGP Latvia and 10th at JGP Poland.  They placed 9th as juniors last season, are the 2016 Novice Silver Medalists, 2015 Novice Bronze Medalists and 2014 Intermediate Bronze Medalists.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Haines/Koszuta: She represents the Buffalo Skating Club and he represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Lewis/Bye: She is 17 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 19 and represents the Skating Club of New York.  They placed 5th at JGP Australia and 5th at JGP Italy.  They are the reigning Junior Pewter Medalists, finished 6th in juniors in 2016, 7th in juniors in 2015, 6th as juniors in 2014, are the 2013 Novice Champions, 2012 Novice Pewter Medalists and finished 6th in Intermediate in 2011.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Nguyen/Kolesnik: She is 15 and represents Washington Figure Skating Club and he is 16.  They finished 5th at JGP Belarus and 6th at JGP Italy.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Rose/Michel: She is 17 and represents the Philadelphia Skating Club and Humane Society and he represents the Louisville Skating Academy.  They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

2018 Eastern Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 5 Caroline Green, Pavilion SC of Cleveland Heights
Gordon Green, Washington FSC
1 62.15 1 80.54 142.69
2 6 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
2 55.70 2 73.50 129.20
3 4 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
3 55.15 3 71.23 126.38
4 1 Allie Rose, Philadelphia SC & HS
J.T. Michel, Louisville Skating Academy
4 43.72 4 59.85 103.57
5 2 Daria Popova, IceWorks SC
Cameron Colucci, Peninsula SC
5 40.54 5 57.17 97.71
6 3 Cherri Chen, Washington FSC
YuanShi Jin, Los Angeles FSC
6 33.50 6 49.39 82.89

2017 JGP Poland Dance Results

Short Dance

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 64.63 34.43 30.20 7.50 7.32 7.68 7.64 7.61 0.00 #6
2 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 59.03 30.86 28.17 7.04 6.82 7.14 7.04 7.18 0.00 #13
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 55.43 28.84 26.59 6.79 6.46 6.64 6.64 6.71 0.00 #4
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 54.96 30.19 24.77 6.21 6.00 6.21 6.29 6.25 0.00 #18
5 Olivia MCISAAC / Elliott GRAHAM CAN 53.44 29.72 23.72 5.71 5.61 6.04 6.07 6.21 0.00 #17
6 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 51.15 29.04 22.11 5.46 5.25 5.64 5.61 5.68 0.00 #8
7 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 51.08 27.43 23.65 5.96 5.68 5.93 5.96 6.04 0.00 #12
8 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 49.16 25.39 23.77 5.86 5.68 5.93 6.14 6.11 0.00 #11
9 Wanqi NING / Chao WANG CHN 48.29 26.25 22.04 5.61 5.32 5.57 5.61 5.43 0.00 #2
10 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 46.54 25.14 21.40 5.25 5.14 5.36 5.46 5.54 0.00 #16
11 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 46.05 25.95 20.10 5.04 4.79 5.11 5.11 5.07 0.00 #5
12 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 45.39 23.41 21.98 5.61 5.36 5.46 5.54 5.50 0.00 #3
13 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 43.88 24.42 20.46 5.11 4.96 5.18 5.32 5.00 1.00 #1
14 Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI POL 40.84 20.51 20.33 5.18 4.89 5.14 5.14 5.07 0.00 #19
15 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL 40.44 22.87 17.57 4.50 4.21 4.43 4.54 4.29 0.00 #7
16 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 39.92 23.18 16.74 4.21 3.93 4.25 4.25 4.29 0.00 #15
17 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 37.22 20.47 16.75 4.21 4.11 4.21 4.29 4.11 0.00 #14
18 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN 32.69 16.58 16.11 4.14 3.93 4.04 4.11 3.93 0.00 #10
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 25.25 14.05 13.20 3.29 3.18 3.32 3.43 3.29 2.00 #9

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 86.15 39.32 46.83 7.75 7.57 7.82 7.89 8.00 0.00 #18
2 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 75.80 33.75 42.05 7.00 6.93 7.00 7.11 7.00 0.00 #19
3 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 74.82 30.59 44.23 7.36 7.29 7.32 7.50 7.39 0.00 #17
4 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 72.15 34.77 37.38 6.25 6.00 6.25 6.29 6.36 0.00 #13
5 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 69.40 34.83 34.57 5.79 5.50 5.93 5.79 5.79 0.00 #14
6 Olivia MCISAAC / Elliott GRAHAM CAN 68.96 32.53 36.43 5.86 5.89 6.11 6.32 6.18 0.00 #16
7 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 67.23 28.89 39.34 6.71 6.46 6.39 6.68 6.54 1.00 #15
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 66.42 33.60 32.82 5.46 5.25 5.39 5.64 5.61 0.00 #9
9 Wanqi NING / Chao WANG CHN 66.12 32.56 33.56 5.75 5.36 5.75 5.61 5.50 0.00 #10
10 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 63.50 28.42 35.08 5.82 5.61 5.96 5.96 5.89 0.00 #12
11 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 62.02 29.66 32.36 5.39 5.18 5.46 5.54 5.39 0.00 #11
12 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 60.55 31.96 28.59 4.71 4.50 4.64 5.04 4.93 0.00 #3
13 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 59.28 28.57 30.71 5.11 4.82 5.21 5.21 5.25 0.00 #6
14 Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI POL 58.55 28.03 30.52 5.14 5.00 5.07 5.18 5.04 0.00 #7
15 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 57.53 27.46 31.07 5.21 5.00 5.14 5.36 5.18 1.00 #8
16 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL 57.08 28.58 28.50 4.79 4.64 4.82 4.79 4.71 0.00 #5
17 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 50.45 25.20 25.25 4.43 4.11 4.07 4.29 4.14 0.00 #4
18 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN 40.90 17.08 24.82 4.18 3.93 4.21 4.25 4.11 1.00 #2
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 26.62 12.49 18.13 3.14 2.86 2.96 3.11 3.04 4.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
RUS
150.78 1 1
2 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV
RUS
133.85 2 3
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN
USA
131.23 3 2
4 Olivia MCISAAC / Elliott GRAHAM
CAN
122.40 5 6
5 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV
UKR
122.19 4 7
6 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
121.31 8 4
7 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD
CAN
120.55 6 5
8 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS
FRA
114.58 7 10
9 Wanqi NING / Chao WANG
CHN
114.41 9 9
10 Emma GUNTER / Caleb WEIN
USA
111.81 12 8
11 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA
LTU
108.56 10 11
12 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER
CZE
105.33 11 13
13 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED
GER
101.41 13 15
14 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV
KAZ
100.47 16 12
15 Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI
POL
99.39 14 14
16 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN
POL
97.52 15 16
17 Gioia PUCCI / Kevin OJALA
EST
87.67 17 17
18 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ
HUN
73.59 18 18
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV
UZB
51.87 19 19

2017 JGP Poland Dance Preview

Three teams have already secured their spot in the Final with Carreira and Ponomarenko earning 30 points and Shevchenko/Eremenko and Lajoie/Lagha scoring 28.  Konkina and Yakushev have 24 points and will have to see how the next two weekends play out to know if they will make the Final.

Skoptcova and Aleshin won a silver medal at JGP Belarus.  They earned a Level 4 only on their lift in the short dance, with Level 3s on both segments of the Cha Cha.  They had all positive GOES, netting them 5 points and their program components were in the mid to high 7s.  Their free dance earned Level 4 on the lifts and spin with Level 3 on their twizzles.  They again earned all positive GOEs, earning 9 points and had program components in the 7s.  Their GOEs and program components are some of the strongest this season, but their levels are costing them lots of valuable points.  They have the 3rd best short dance, 7th best free dance, and 5th best overall scores.  They need a gold medal to guarantee a spot in the Final, while a silver medal will keep them in contention.

Khudaiberdieva and Nazarov won a bronze medal at JGP Australia.  They earned a Level 4 on both segments of their Cha Cha in the short dance as well as on their twizzles and lift, while the non touching step sequence received a Level 3.  They had all positive GOEs, but they were small, only netting them 2 points, and their program components were in the 6s.  Their free dance earned Level 4 for their twizzles and one lift, with a Level 3 on the other lift, spin, and step sequence.  They earned all positive GOEs and again had program components in the 6 range.  They also lost a point due to a fall, but it was not as costly because it did not occur during an element.  They have the 10th best short dance and 9th best overall scores.  They need a gold medal to earn a spot in the Final.

The Greens earned a bronze medal in their JGP debut in Latvia.  They received a Level 3 and a Level 4 on the Cha Cha in their short dance and a Level 4 on their lift.  They earned a negative GOE on their twizzles, which were also graded Level 2.  They had program components in the 6 range.  Their free dance earned a Level 4 on their twizzles, lifts, and spin, but they only earned Level 2 on their step sequence.  They had all positive GOEs but they were very minor.  Again, they had program components in the 6s.  They need a gold medal to earn their first trip to the Junior Grand Prix Final.

 

My podium predictions:

Gold: Skoptcova/Aleshin

Silver: Khudaiberdieva/Nazarov

Bronze: Green/Green

 

Bios of the competitors:

Kalehanova/Palkhouski, BLR: They placed 16th at Junior Worlds.  They finished 7th at JGP Belarus.  Their personal best is 118.81.  She is 16 and he is 19.

Han/Lochhead, CAN: They finished 8th at JGP Japan last season.  Their personal best is 99.02.  She is 15 and he is 17.

McIsaac/Graham, CAN

Ning/Wang, CHN: They placed 10th at JGP Croatia.  Their personal best is 105.88.  She is 17 and he is 20.

Taschlerova/Taschler, CZE: They finished 13th at JGP Austria.  Their personal best is 89.49.  She is 15 and he is 18.

Pucci/Ojala, EST: They placed 13th at JGP Latvia.  Their personal best is 75.60.  She is 14 and he is 15.

Wagret/Couyras, FRA: They placed 8th at JGP Belarus.  Their personal best is 127.27.  She is 18 and he is 18.

Bittner/Lebed, GER: They finished 14th at JGP France last season.  Their personal best is 89.18.  She is 18 and he is 20.

Bubcso/Soregi-Niksz, HUN: This is their international debut.  She is 14 and he is 17.

Nauryzova/Datiev, KAZ: They finished 11th at JGP Belarus.  Their personal best is 96.06.  She is 16 and he is 18.

Damuleviciute/Kizala, LTU: They placed 17th at Junior Worlds.  Their personal best is 111.19.  She is 18 and he is 19.

Borysova/Zawadzki, POL: They finished 29th at Junior Worlds.  They placed 12th at JGP Austria.  Their personal best is 103.46.  She is 18 and he is 20.

Broker/Thayalan, POL

Khudaiberdieva/Nazarov, RUS: They won bronze at JGP Australia.  Their personal best is 131.80.  She is 15 and he is 19.

Skoptcova/Aleshin, RUS: They placed 5th at Junior Worlds.  They won silver at JGP Belarus.  Their personal best is 152.53.  She is 16 and he is 20.

Popova/Byelikov, UKR: They finished 12th at Junior Worlds.  They placed 6th at JGP Belarus.  Their personal best is 126.88.  She is 16 and he is 18.

Green/Green, USA: They won bronze at JGP Latvia.  Their personal best is 124.58.  She is 14 and he is 15.

Gunter/Wein, USA: They finished 7th at JGP Latvia.  Their personal best is 113.08.  She is 15 and he is 16.

Kim/Sultanov, UZB: They placed 16th at JGP Russia last season.  Their personal best is 52.21.  She is 18 and he is 16.

2017 JGP Latvia Dance Results

Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 60.11 30.83 29.28 7.18 7.18 7.43 7.32 7.50 0.00 #3
2 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 58.87 29.90 28.97 7.00 7.14 7.39 7.32 7.36 0.00 #4
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 52.82 27.05 25.77 6.43 6.29 6.39 6.57 6.54 0.00 #12
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 50.73 25.67 25.06 6.36 6.00 6.43 6.11 6.43 0.00 #6
5 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 49.85 26.90 23.95 6.07 5.86 5.89 6.07 6.04 1.00 #13
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 48.86 25.54 23.32 5.82 5.64 5.82 5.86 6.00 0.00 #14
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 46.96 24.76 22.20 5.61 5.61 5.50 5.64 5.39 0.00 #5
8 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 44.13 24.30 20.83 5.14 5.11 5.18 5.32 5.29 1.00 #11
9 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 42.59 20.68 21.91 5.50 5.39 5.46 5.57 5.46 0.00 #7
10 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 42.48 21.68 20.80 5.29 5.11 5.21 5.25 5.14 0.00 #1
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 36.17 17.49 18.68 4.68 4.50 4.68 4.82 4.68 0.00 #8
12 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 31.50 16.53 14.97 3.86 3.64 3.71 3.89 3.61 0.00 #10
13 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 31.46 16.24 15.22 3.96 3.71 3.71 4.00 3.64 0.00 #2
14 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 28.42 14.63 14.79 3.71 3.68 3.57 3.89 3.64 1.00 #9

Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 82.04 36.62 45.42 7.39 7.46 7.61 7.75 7.64 0.00 #14
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 79.72 34.81 45.91 7.54 7.54 7.79 7.57 7.82 1.00 #12
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 71.76 32.57 39.19 6.43 6.36 6.54 6.68 6.64 0.00 #13
4 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 70.75 32.17 38.58 6.25 6.29 6.50 6.50 6.61 0.00 #10
5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 70.26 33.23 37.03 6.07 5.89 6.29 6.29 6.32 0.00 #7
6 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 68.94 31.19 37.75 6.21 6.00 6.36 6.39 6.50 0.00 #11
7 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 67.83 33.08 34.75 5.64 5.61 5.89 5.86 5.96 0.00 #6
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 66.12 32.18 33.94 5.64 5.50 5.71 5.64 5.79 0.00 #8
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 58.15 27.20 30.95 5.07 5.04 5.14 5.25 5.29 0.00 #9
10 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 57.55 26.55 33.00 5.29 5.21 5.43 5.82 5.75 2.00 #5
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 51.68 24.03 27.65 4.64 4.50 4.68 4.61 4.61 0.00 #2
12 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 47.18 23.79 23.39 3.93 3.75 3.96 3.96 3.89 0.00 #3
13 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 45.47 23.71 22.76 3.96 3.64 3.79 3.89 3.68 1.00 #1
14 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 41.19 20.37 22.82 3.71 3.64 3.89 3.96 3.82 2.00 #4

Total

Pl. Name Nation Points SD FD
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO
RUS
140.91 2 1
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
139.83 1 2
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN
USA
124.58 3 3
4 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH
ISR
120.60 5 4
5 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO
CAN
119.67 4 6
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV
UKR
119.12 6 5
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN
USA
113.08 7 8
8 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN
CAN
110.42 9 7
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER
GER
102.28 8 9
10 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER
FRA
100.03 10 10
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV
BUL
87.85 11 11
12 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY
AUS
76.97 12 13
13 Gioia PUCCI / Kevin OJALA
EST
75.60 14 12
14 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH
BLR
72.65 13 14

2017 JGP Latvia Dance Preview

Two Russian teams will be trying to hold off some relative rookies at this stop on the Junior Grand Prix circuit.  None of these top teams have competed yet this season, so they will be looking to set themselves up to qualify for the Final at a later event.

Shpilevaya and Smirnov are the highest ranked returning team after placing 4th at Junior Worlds last season.  They won two medals on the JGP and qualified for the Final last season.  This will be their 4th season competing.  They have three total JGP medals and are closing in on the Junior Worlds podium.

Shevchenko and Eremenko won a bronze on the JGP last season.  They are going into their 3rd season with three total medals (all bronze) on the circuit.  They finished 6th as juniors at Russian nationals last season.

The Greens are making their long awaited Junior Grand Prix debut.  They train alongside 2016 World Junior Champions McNamara and Carpenter and reigning World Junior Champions the Parsons.  They have won four US National titles at three levels, and placed 5th as juniors last season.  Since they were not old enough to compete internationally as juniors, they were sent to two international novice competitions, and won gold at both.  They started their international junior careers with a silver medal at the Lake Placid Ice Dance Championships, behind reigning World Junior Bronze Medalists Carreira and Ponomarenko.

Fabbri and Pietrantonio had a strong debut Junior Grand Prix season last year, finishing 4th and 6th.  They had good consistency, scoring within a point between the two events.

Golubtsova and Belobrov are one of the most experienced teams competing here, but haven’t had their breakthrough moment yet.  They have competed for three years on the Junior Grand Prix, and had their best finish last season, placing 5th.  That showing in Germany was a personal best, 14 points better than they scored earlier that season.

 

My podium predictions:

Gold: Shpilevaya/Smirnov

Silver: Shevchenko/Eremenko

Bronze: Green/Green

 

Bios of the competitors:

Palfreyman/Doherty, AUS: They finished 8th at JGP Australia.  Their personal best is 82.68.  She is 17 and he is 19.

Sidarenka/Yalenich, BLR: This is their JGP debut.  She is 15 and he is 18.

Bozhilova/Georgiev, BUL: They finished 31st at Junior Worlds.  They placed 13th at JGP Czech Republic and 14th at JGP Russia last season.  Their personal best is 95.60.  She is 17 and he is 20.

Fabbri/Pietrantonio, CAN: They placed 4th at JGP Russia and 6th at JGP Germany last season.  Their personal best is 127.89.  She is 14 and he is 20.

Taillefer/Chan, CAN: Their personal best is 109.78.  She is 18 and he is 21.

Pucci/Ojala, EST: This is their JGP debut.  She is 14 and he is 15.

Demougeot/Le Mercier, FRA: They finished 8th at JGP France last season.  Their personal best is 118.17.  She is 15 and he is 17.

Matthaei/Pfisterer, GER: This is their JGP debut.  Their personal best is 96.40.  She is 16 and he is 20.

Ichilov/Davidovich, ISR: They placed 26th at Junior Worlds.  This is their JGP debut.  She is 15 and he is 20.

Shevchenko/Eremenko, RUS: They placed 5th at JGP France and won bronze at JGP Russia last season.  Their personal best is 143.87.  She is 15 and he is 20.

Shpilevaya/Smirnov, RUS: They placed 4th at Junior Worlds.  They won silver at JGP Japan and silver at JGP Germany last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where they finished 6th.  Their personal best is 152.66.  She is 18 and he is 20.

Golubtsova/Belobrov, UKR: They finished 6th at JGP Slovenia and 5th at JGP Germany last season.  Their personal best is 131.23.  She is 16 and he is 16.

Green/Green, USA: This is their JGP debut.  She is 13 and he is 15.

Gunter/Wein, USA: They finished 7th at JGP Japan last season.  Their personal best is 112.82.  She is 15 and he is 16.

2017 Eastern Sectionals Junior Dance Results

Place Start Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 3 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
1 59.12 1 84.43 143.55
2 4 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
2 53.70 2 76.80 130.50
3 2 Eliana Gropman, Pavilion SC of Cleveland Heights
Ian Somerville, Washington FSC
3 53.70 3 75.77 129.47
4 1 Chloe Lewis, All Year FSC
Logan Bye, SC of New York
4 42.32 4 68.60 110.92

2016 US Nationals Novice Free Dance

Group 1

Purnell/Purnell: 46.34 Total: 75.09

Rose/Emerson: 49.10 Total: 78.88 and into 1st place

Chen/Jin: 47.66 Total: 74.11 and into 3rd place

Krauskopf/Niva: 49.34 Total: 76.99 and into 2nd place

 

Group 2

Moyer/Druzynski: 53.09 Total: 88.63 and into 1st place

  • Nice straight leg twizzles
  • She can stretch more through her split position in  the rotational lift but nice up and down motion with good speed
  • Good matching on the non touch step sequence
  • Nice lift with him in a spread eagle and her in a split arching backwards
  • They’re projecting really well to the audience but I’d like to see them interact more with each other
  • A little slow on their dance spin and a little choppy on the change of direction
  • Overall a very cute program

Miller/Usanov: 54.46 Total: 86.02 and into 2nd place

  • Nice speed through their opening footwork and great matching leg lines
  • I really like her skirt with the two different layers of different lengths and styles and it moves really well across the ice
  • Nice curve lift with him in a spread eagle and her in a split
  • Twizzles nicely timed together
  • I don’t really understand their music–started with Hunger Games and then went into a Pirates Life for Me but they seem to be sticking with the pirates theme going into Pirates of the Caribbean
  • Good speed on the spin
  • One leg lift with her arched back over the ice
  • She can work on softening her hands a bit

Gart/Stanley: 44.85 Total: 76.72 and into 5th place

  • Really nice straight line lift with him in a squat skating backwards and her arched over the ice
  • I really love their presentation and their maturity in their performance
  • She lost her leg in the dance spin and he lost his balance and fell
  • She puts her foot down and does some extra rotations on the twizzles
  • She bobbles some of the footwork in the non touching step sequence and they lose their unison
  • I like the musical accentuation of their second lift
  • Really too bad about the mistakes because this started out with such promise

Cesanek/Jahoda: 52.82 Total: 88.75 and into 1st place

  • Good flow and ease in the change of holds in their step sequence
  • Nice lunge transition between the twizzles but they just slightly loss their unison in the 2nd set
  • Arch back over the ice with him in a spread eagle but I’d like to see a better transition in and out of the lift
  • Not bad positions in the dance spin but she has to watch not hunching over in the sit spin portion
  • Nice unison in their non touching sequence but they could be a bit closer together in places
  • Arch stag rotational lift with a change of position

 

Group 3

Gunter/Wein: 72.03 Total: 122.10 and into 1st place

  • Nice twizzles with the leg in attitude but they lose the unison a bit in their 2nd set
  • Nice leg over the shoulder lift with changes in position
  • Overall really nice matching leg lines, with maybe a tad bit of unison issues here and there on their footwork, but very nice and smooth
  • Nice spread eagle into the dance spin with good positions but losing speed at the end
  • I like the fire in the non touching step sequence and the speed they’re carrying across the ice
  • Rotational one arm lift
  • Very nice solid program from them

Elder/Elder: 51.73 Total: 99.17 and into 2nd place

  • He misses his foot into the first twizzle but they recover nicely
  • Flip over the back into a curve lift with her over his foot
  • Through this swing section I’d like to see them have more personality and interaction with each other
  • Good musical timing in the step sequence; a few places where timing and leg heights are slightly off
  • Spread eagle lift with her leg hooked around his neck and arched back over the ice
  • Nice edges in their non touching footwork
  • Good positions and speed in the dance spin but a bit choppy on the change
  • They seemed a bit tired and I wanted them to really sell this program as the music is so much fun

Buckley/Michel: 53.97 Total: 90.26 and into 3rd place

  • Nice positions in the dance spin but losing speed a bit toward the end and choppy on the change
  • Off on two twizzles, he put his foot down early on the 1st set, and he travels away from her
  • A little off on unison in some places in the non touching step sequence but I like how it flows
  • Spread eagle lift with her laying flat on his legs
  • They seem a bit insecure in finding the holds after the turns in the step sequence but everything else is really nice
  • I’d like to see them have a bit more interaction and chemistry with each other
  • One arm rotational lift with an up and down motion

Green/Green: 82.07 Total: 144.37 and into 1st place

  • Lasso around the head to a lift standing on his leg
  • They have so much speed in the non touching step sequence and everything is right on with good edge changes
  • Good spin positions with nice speed and ease in the transitions
  • Nice expression and timing into the twizzles but I’d like to see them a little closer together
  • Good positions in the hold in the foot work with a lot of speed and ice coverage; everything matches perfectly
  • Cool rotational lift moving from behind the back to the front
  • She has great lines and they really make use of it
  • Really in a class by themselves, this team has so much potential and still has years before they can compete internationally
  • Standing ovation!
Place Start Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 12 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
1 62.30 1 82.07 144.37
2 9 Emma Gunter, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
2 50.07 2 72.03 122.10
3 10 Sophia Elder, Louisville Skating Academy
Christopher Elder, Louisville Skating Academy
3 47.44 7 51.73 99.17
4 11 Gianna Buckley, Seattle SC
JT Michel, Louisville Skating Academy
4 36.29 4 53.97 90.26
5 8 Molly Cesanek, Washington FSC
Edward Jahoda, Gardens FSC of Maryland
5 35.93 6 52.82 88.75
6 5 Jillian Moyer, All Year FSC
Jarred Druzynski, La Jolla FSC
6 35.54 5 53.09 88.63
7 6 Amanda Miller, SC of San Francisco
Nikolay Usanov, SC of San Francisco
8 31.56 3 54.46 86.02
8 2 Allie Rose, Philadelphia SC & HS
Spencer Emerson, Arctic FSC
9 29.78 9 49.10 78.88
9 4 Leah Krauskopf, Northern Ice SC
Caleb Niva, Everett FSC
11 27.65 8 49.34 76.99
10 7 Rachel Gart, Charter Oak FSC
Lance Stanley, SC of Novi
7 31.87 12 44.85 76.72
11 1 Claire Purnell, Louisville Skating Academy
Lucas Purnell, Louisville Skating Academy
10 28.75 11 46.34 75.09
12 3 Cherri Chen, Washington FSC
YuanShi Jin, Los Angeles FSC
12 26.45 10 47.66 74.11

2016 US Nationals Novice Dance Preview

This is quite an accomplished group of competitors, with most having competed at nationals before.  There are some new teams as well made up of individuals with previous nationals experience.  As a group they have 7 national medals.  The novice gold, bronze and 10th place finishers from last season are returning to compete in this event.  The intermediate gold, silver, 5th, 6th and 9th place finishers are moving up to compete here.  The pattern dances will be held on Sunday, January 17th with the free dance on Tuesday, January 19th.

If there ever was a sure thing in skating it’s that the Greens will repeat as novice champions.  They bested the competition at sectionals by over 22 points with nearly perfect performances.  If they win again this year, it will be their 4th consecutive national title.  She will still be ineligible to compete internationally next season as she just turned 12.  They received Level 4s on all of the segments of the Westminster Waltz.  They earned all positive GOEs earning them 7 additional points.  Their program components ranged from 5.19-5.31.  They earned a Level 4 on all six segments of the Kilian.  They also had all positive GOEs earning them 6 points.  Their program components ranged from 5.25-5.50.  Their free dance received Level 4 on the lifts, spin and twizzles with a Level 3 on the two step sequences.  They again earned all positive GOEs earning 7.5 points.  Their program components ranged from 5.56-5.69.

Gunter and Wein train alongside the Greens at the Wheaton Ice Skating Academy and set the 2nd highest score during sectionals, over 8 points more than the next closest finisher.  They received Level 3 on just one of the segments of their Westminster Waltz, with the rest receiving Level 4.  They received all positive GOEs on their elements and had program components ranging from 4.63-4.81.  For the Kilian, they received four Level 4s and two Level 3s.  They had all positive GOEs and earned program components ranging from 4.00-4.63.  Their free dance had Level 4 twizzles, spin and a lift.  They also earned Level 3 on one of their step sequences and their other lift.  One step sequence earned a Level 1.  The difference between a Level 1 and Level 3 is about three points.  They again earned all positive GOEs with program components from 4.69-4.88.

The Elder siblings won the intermediate title last season and set the third highest score at sectionals this season, finishing 11 points above the next closest competitor.  Their Westminster Waltz earned a Level 3, Level 2 and two Level 1s.  They had all positive GOEs and earned program components from 4.75-5.00.  Their Kilian earned four Level 2s and two Level 1s.  They earned all positive GOEs worth 4 points.  Their program components ranged from 4.94-5.25.  Their free dance received a Level 4 on their twizzles and spin, with a Level 3 on their lifts and Level 1 on their steps.  They received all positive GOEs.  Their program components ranged from 5.06-5.38.

The top three teams all scored over 100 points and had significant gaps over the teams below them, likely leaving the rest of the teams to fight for the final spot on the podium.

Moyer and Druzynski set the 4th highest score during qualifying.  They received one Level 2 and three Level 1s on their Westminster Waltz.  They received all positive GOEs with program components ranging from 4.17-4.75.  Their Kilian received a Level 4, two Level 3s, two Level 2s and a Level 1, again with all positive GOEs.  Their program components ranged from 4.50-4.92.  For their free dance, they received Level 4 on their twizzles and one lift, with a Level 3 on the other lift, Level 2 on one step sequence and Level 1 on the other steps and spin.  Their program components were lower ranging from 3.83-4.42.

Cesanek and Jahoda had the 5th highest score from sectionals.  They received a Level 3, two Level 2s and a Level 1 on their Westminster Waltz, all with positive GOEs.  Their program components ranged from 4.31-4.50.  For the Kilian, they had four Level 4s with two Level 2s, all with positive GOEs.  Their program components ranged from 4.13-4.25.  For the free dance, the had a Level 4 lift and spin with a Level 2 step sequence, twizzles and lift and a Level 1 step sequence.  Their program components were on the lower side, ranging from 3.56-3.63.

Gart and Stanley set the 6th highest score during sectionals.  Their Westminster Waltz received two Level 3s and two Level 1s with program components from 3.88-4.00.  Their Kilian received a Level 4, Level 3 and four Level 2s with all positive GOEs.  Their program components ranged from 3.81-4.13.  For their free dance, they achieved a Level 4 lift, Level 3 spins and twizzles, Level 2 step sequence and lift and Level 1 step sequence.  Their program components ranged from 3.88-4.19.

 

My podium predictions:

Gold: Green/Green

Silver: Gunter/Wein

Bronze: Elder/Elder

Pewter: Moyer/Druzynski

 

Bios of the competitors:

Buckley/Michel: She represents the Seattle Skating Club and he is 15 and represents the Louisville Skating Academy.  They won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best free dance.

Cesanek/Jahoda: She is 14 and represents the Washington Figure Skating Club and he is 14 and represents the Gardens Figure Skating Club of Maryland.  They won bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 4th best pattern dance, 10th best free dance and 5th best total scores.

Chen/Jin: She is 13 and represents the Washington Figure Skating Club and he represents the Los Angeles Figure Skating Club.  They won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 10th best pattern dance score.

Elder/Elder: She is 13 and he is 15 and they represent the Louisville Skating Academy.  They are the reigning Intermediate Champions, finished 5th in intermediate in 2014, 5th in juvenile in 2013 and 9th in juvenile in 2012.  They won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 3rd best pattern dance, 3rd best free dance and 3rd best total scores.

Gart/Stanley: She is 17 and represents the Charter Oak Figure Skating Club and he is 19 and represents the Figure Skating Club of Novi.  They finished 10th as novices last season and 9th in intermediate in 2014. They won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 6th best pattern dance, 6th best free dance and 6th best total scores.

Green/Green: She is 12 and he is 14 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Champions, 2014 Intermediate Champions, 2013 Juvenile Champions and finished 7th as juveniles in 2012.  They won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the best pattern dance, free dance and total scores.

Gunter/Wein: She is 13 and he is 14 and they represent the Washington Figure Skating Club.  They are the reigning Novice Bronze Medalists and 2014 Intermediate Bronze Medalists.  They won the silver medal at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 2nd best pattern dance, 2nd best free dance and 2nd best total scores.

Krauskopf/Niva: She is 15 and represents the Northern Ice Skating Club and he is 17 and represents the Everett Figure Skating Club.  They won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best free dance and 10th best total scores.

Miller/Usanov: She is 13 and he is 13 and they represent the Skating Club of San Francisco.  They finished 6th in intermediate last season, 7th in juvenile in 2014 and 12th in juvenile in 2013.  They won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 7th best pattern dance and 9th best total scores.

Moyer/Druzynski: She is 14 and represents the All Year Figure Skating Club and he is 17 and represents the La Jolla Figure Skating Club.  They are the reigning Intermediate Silver Medalists.  They won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  They have the 5th best pattern dance, 7th best free dance and 4th best total scores.

Purnell/Purnell: She is 15 and he is 16 and they represent the Louisville Skating Academy.  They finished 9th in intermediate last season, 8th in juvenile in 2014 and 23rd in juvenile in 2012.  They won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 9th best pattern dance, 4th best free dance and 8th best total scores.

Rose/Emerson: She is 15 and represents the Philadelphia Skating Club and Humane Society and he is 16 and represents the Arctic Figure Skating Club.  They finished 5th in intermediate last season.  They won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  They have the 8th best pattern dance, 5th best free dance and 7th best total scores.