2018 US Nationals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Alysa Liu, St. Moritz ISC 1 63.83 1 120.33 184.16
2 10 Pooja Kalyan, Ozark FSC 4 54.55 3 111.98 166.53
3 5 Ting Cui, Baltimore FSC 11 45.55 2 119.96 165.51
4 9 Hanna Harrell, Dallas FSC 5 52.10 4 102.26 154.36
5 8 Emily Zhang, Richmond FSC 2 56.97 8 92.86 149.83
6 11 Gabriella Izzo, SC of Boston 3 55.19 7 93.05 148.24
7 7 Angelina Huang, St. Peters FSA 6 51.27 9 92.57 143.84
8 2 Akari Nakahara, All Year FSC 7 49.12 6 94.29 143.41
9 1 Audrey Shin, SC of New York 10 46.05 5 94.45 140.50
10 4 Emma Coppess, All Year FSC 8 48.08 10 91.22 139.30
11 3 Lily Sun, Peninsula SC 9 47.38 11 90.37 137.75
12 6 Jenna Shi, Arctic FSC 12 44.20 12 70.30 114.50

2018 US Nationals Junior Ladies Preview

As a group these ladies have won 11 nationals medals and every one has qualified for nationals at least once previously.  However, no one in this field won a medal on the Junior Grand Prix this season, and in fact only three of them competed on the JGP.  None of the junior ladies from last year’s nationals are back competing here.  The entire novice podium, along with the 6th and 9th-11th place finishers have moved up to compete at this event.  Emily Zhang, the reigning intermediate pewter medalist has also qualified to compete here.  The short program will be held on Sunday, December 31st with the free skate on Tuesday, January 2nd.

To be competitive internationally, these ladies will need to have triple + triples in their programs, preferably one in the short program and two in the free skate.  Top scores internationally are 63+ points in the short program, 117+ points in the free skate and 181+ points overall.  Because of the number of junior age eligible ladies competing as seniors and the relative international inexperience of this field, it is unlikely there will be many if any spots available for Junior Worlds out of this field, however, a good placement here can put these ladies at the top of the list for Junior Grand Prix assignments next season.

Alysa Liu has the 2nd best total score from qualifying, although it was set at regionals.  She scored seven points higher than Akari Nakahara, who is 3rd on the list.  She has by far the most ambitious technical content, with an over three point advantage over the rest of the field.  She did not compete internationally this season, but she is not old enough to compete internationally as a junior.  Her short program includes a double axel with a triple flip + triple toe and solo triple lutz in the bonus.  Her combination was under-rotated at regionals but not at sectionals.  She earned Level 4 on her spins and had positive GOEs on everything but the combination jump at regionals.  At sectionals, she earned Level 4 on two of her spins and all positive GOEs worth 5 points.  Her program components were in the low to high 5s at regionals, but high 5s to mid 6s at sectionals.  Her free skate is backloaded with only the double axel at the beginning of the program.  All of her other jumping passes are in the bonus, including a triple lutz + triple toe, triple flip + single loop + triple salchow, double axel + double toe, and a solo triple lutz, flip, and loop.  She earned Level 4 on all of her spins with positive GOEs worth over 7 points at regionals.  At sectionals, she under-rotated her triple + triple combination and fell.  Her program components were in the low to high 5s at regionals, and mid 5s to low 6s at sectionals.

Hanna Harrell has the best score from qualifying, 18 points higher than Liu set in her best event.  Her short program includes a triple flip + triple toe and a triple lutz and double axel in the bonus.  She earned Level 4 on her step sequence and two spins.  She had all positive GOEs worth nearly 7 points.  Her program components were in the mid 6s.  Her free skate includes a triple flip + triple toe, triple lutz + double toe, and double axel + single loop + triple salchow.  She only has three jumps in the bonus but she had a very clean program with all positive GOEs worth over 10 points.  She earned all Level 4s and her program components were in the low to high 6s.  She finished 7th at JGP Italy, after falling on her triple lutz in the short program and under-rotating two jumps in her free skate and falling three times.

Audrey Shin’s short program includes a triple flip + triple toe (under-rotated at sectionals) and a triple lutz and double axel in the bonus.  She earned a Level 4 on her layback spin and had program components in the mid to high 5s.  Her free skate has a triple lutz + triple toe, triple flip + double toe + double loop, and a double axel + double toe.  She earned Level 4 on her layback spin and had program components in the mid to high 5s.

Ting Cui had a 6th place finish at JGP Australia this year and has the 4th highest total score from qualifying.  Her short program has a triple toe + triple toe, triple lutz, and a double axel in the bonus.  She had one fall on her step sequence at regionals but otherwise earned all positive GOEs worth nearly 6 points and had program components in the mid to high 5s.  Her free skate at regionals was a bit messy with falls on her opening triple lutz and triple loop along with a popped lutz.  She did hit a clean double axel + triple toe and earned Level 4 on two of her spins with program components in the low to high 5s.  At sectionals, she missed the triple + triple in her short program and fell on her double axel.  At both events she had issues with her levels on the spins and steps.  She only received one Level 4 for her short program, at that was on the Final spin at JGP Australia.  Her program components at sectionals were in the mid to high 5s.  Internationally, she had higher program components, in the high 5s to mid 6s.  Her free skate at sectionals was cleaner with a double axel + triple toe, triple lutz + single loop + triple salchow, and a triple flip + double toe.  She only earned a slight negative GOE on her triple flip  and netted over 8 points.  Her program components were in the high 5s to low 6s.  Again, her program components were higher internationally in the low to mid 6s.

Akari Nakahara has the 3rd best score from qualifying, but all of her top scores came from regionals.  Her placements also indicate how volatile this field is, as her short program score is ranked 8th overall, with her free skate score 5th, yet she still holds the 3rd place overall.  Her short program includes a triple lutz (under-rotated at sectionals) and triple flip + double toe (under-rotated at sectionals) with no jumps in the bonus.  At regionals she earned Level 4 on everything with program components in the mid to high 5s.  She earned Level 4 on two of her spins and the step sequence at sectionals with program components in the high 5s to mid 6s.  Her free skate received an edge call on her opening triple lutz at sectionals and an under-rotation call on her solo triple flip and triple flip + double toe combination.  She also had a double axel + single loop + triple salchow and a triple salchow +double toe in the bonus (singled at sectionals).  She also fell on her solo triple toe at sectionals.  Her program components were in the mid 5s to low 6s.  At regionals, the jumps were fairly clean and she earned over 5 points from GOEs.  Her program components were in the mid 5s to low 6s.

Jenna Shi had a rough outing of her short program at regionals with an edge call on her lutz with a fall and a missed axel.  She did earn Level 4 on all of her elements and had program components in the low to mid 5s.  Her short program at sectionals was better but she did still receive an edge call on her lutz and she didn’t earn a Level 4 on her step sequence.  Her program components were in the high 5s to low 6s.  Her free skate has a triple flip + double toe, double axel + single loop + triple salchow, and a double axel + double toe.  Her only major error was an under-rotated triple loop.  She earned Level 4 on her final spin and had program components in the low to mid 5s.  At sectionals, she had a very clean free skate with all positive GOEs, earning 5 points.  She earned Level 4 on two of her spins and had program components in the high 5s and mid 6s.

Alysa Liu has the highest value for jumps in the short program at 20.46 points and also the highest free skate value at 48.95 points.  Hanna Harrell and Audrey Shin have the second highest short program value at 19.83 points.  Hanna Harrell’s free skate is also the second highest technical value at 46.26 points.  The other big factor will be who can hit Level 4 elements and how many they can get credit for.  The program components will also separate out the top competitors, with the top ladies scoring in the 6s.  Harrell managed to greatly separate herself from the field by skating a clean program and racking up a ton of positive GOE points.  Her free skate only has three jumps in the bonus in contrast to Liu who has all but one jump in the bonus, but it is much easier to land clean jumps on fresh legs.

 

My podium predictions:

Gold: Hanna Harrell

Silver: Alysa Liu

Bronze: Ting Cui

Pewter: Akari Nakahara

 

Bios of the competitors:

Emma Coppess: She represents the All Year Figure Skating Club.  She finished 10th as a novice last season.  She won bronze at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best short program score.

Ting Cui: She is 15 years old and represents the Baltimore Figure Skating Club.  She placed 6th at JGP Australia.  She is the reigning Novice Silver Medalist and 2015 Intermediate Pewter Medalist.  She won gold at South Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 7th best short program, 2nd best free skate, and 4th best total scores.

Hanna Harrell: She is 14 years old and represents the Dallas Figure Skating Club.  She finished 7th at JGP Italy.  She finished 6th as a novice last year, and is the 2016 Juvenile Girls Silver Medalist.  She won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, best free skate and best total scores.

Angelina Huang: She is 15 years old and represents the St. Peters Figure Skating Association.  She placed 10th at JGP Austria.  She is the reigning Novice Ladies Champion, 2016 Intermediate Pewter Medalist, and finished 5th in juvenile in 2015.  She won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best free skate and 8th best total scores from qualifying.

Gabriella Izzo: She represents the Skating Club of Boston.  She finished 9th in novice in 2016, 6th in intermediate in 2014, and 9th in juvenile in 2013.  She won bronze at New England Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 9th best short program, 9th best free skate, and 9th best total scores from qualifying.

Pooja Kalyan: She is 15 years old and represents the Ozark Figure Skating Club.  She is the reigning Novice Bronze Medalist, finished 9th in novice in 2015, 10th in intermediate in 2014 and 5th in juvenile in 2013.  She won gold at Southwestern Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 6th best short program, 6th best free skate, and 6th best total scores from qualifying.

Alysa Liu: She is 12 years old and represents the St. Moritz Ice Skating Club.  She is the reigning Novice Pewter Medalist and 2016 Intermediate Champion.  She won gold at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 4th best short program, 3rd best free skate, and 2nd best total scores.

Akari Nakahara: She represents the All Year Figure Skating Club.  She finished 7th in juniors in 2016, is the 2015 Novice Silver Medalist, and 2013 Juvenile Bronze Medalist.  She won gold at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best short program, 5th best free skate, and 3rd best total scores from qualifying.

Jenna Shi: She represents the Arctic Figure Skating Club.  She finished 6th in intermediate in 2015.  She won gold at Eastern Great Lakes Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 4th best free skate and 5th best total scores from qualifying.

Audrey Shin: She is 13 years old and represents the Skating Club of New York.  She finished 9th as a novice last season and 9th in juvenile in 2014.  She won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 7th best free skate and 7th best total scores from qualifying.

Lily Sun: She represents the Peninsula Skating Club.  She finished 11th as a novice last season.  She won silver at Central Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best free skate and 10th best total scores from qualifying.

Emily Zhang: She represents the Richmond Figure Skating Club.  She is the reigning Intermediate Pewter Medalist.  She won silver at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 5th best short program score from qualifying.

2018 Midwestern Sectionals Junior Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 15 Hanna Harrell, Dallas FSC 1 65.43 1 123.62 189.05
2 13 Jenna Shi, Arctic FSC 4 53.17 2 108.59 161.76
3 12 Pooja Kalyan, Ozark FSC 2 56.34 4 95.01 151.35
4 14 Angelina Huang, St. Peters FSA 3 53.61 3 97.10 150.71
5 11 Shannon Porter, Broadmoor SC 5 47.15 5 81.78 128.93
6 7 Tori Bennett, Mentor FSC 6 45.71 6 81.67 127.38
7 10 Emily Soto, Wisconsin FSC 7 42.70 9 75.42 118.12
8 6 Aurelia Perkins, Centennial 7k SC 10 38.96 7 79.08 118.04
9 5 Anissa Maravilla, DuPage FSC 14 37.43 8 75.71 113.14
10 3 Karina Nance, Skokie Valley SC 11 38.81 10 73.75 112.56
11 1 Sonja Hilmer, Centennial 7k SC 13 37.91 11 73.16 111.07
12 9 Lily Miller, Wisconsin FSC 9 39.64 12 68.59 108.23
13 8 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 8 42.62 14 63.21 105.83
14 4 Laiken Lockley, DuPage FSC 12 38.75 13 66.54 105.29
15 2 Jacqueline Budnick, Onyx-Suburban Skating Academy 15 37.19 15 60.07 97.26

2017-2018 Top Junior Ladies US Qualifying Scores

Short Program

  1. Hanna Harrell: 65.43 (Midwestern Sectionals)
  2. Alysa Liu: 63.83 (US Nationals)
  3. Samantha Appleton-Sacket: 57.81 (Southwest Pacific Regionals)
  4. Emily Zhang: 56.97 (US Nationals)
  5. Alysa Liu: 56.61 (Central Pacific Regionals)
  6. Pooja Kalyan: 56.34 (Midwestern Sectionals)
  7. Ting Cui: 56.27 (South Atlantic Regionals)
  8. Gabriella Izzo: 55.19 (US Nationals)
  9. Akari Nakahara: 55.15 (Southwest Pacific Regionals)
  10. Emma Coppess: 54.40 (Southwest Pacific Regionals)

Free Skate

  1. Hanna Harrell: 123.62 (Midwestern Sectionals)
  2. Alysa Liu: 120.33 (US Nationals)
  3. Ting Cui: 119.96 (US Nationals)
  4. Pooja Kalyan: 111.98 (US Nationals)
  5. Jenna Shi: 108.59 (Midwestern Sectionals)
  6. Akari Nakahara: 108.34 (Southwest Pacific Regionals)
  7. Audrey Shin: 102.76 (Eastern Sectionals)
  8. Angelina Huang: 97.10 (Midwestern Sectionals)
  9. Gabriella Izzo: 94.85 (Eastern Sectionals)
  10. Lily Sun: 93.79 (Central Pacific Regionals)

Total (one score per skater listed)

  1. Hanna Harrell: 189.05 (Midwestern Sectionals)
  2. Alysa Liu: 184.16 (US Nationals)
  3. Pooja Kalyan: 166.53 (US Nationals)
  4. Ting Cui: 165.51 (US Nationals)
  5. Akari Nakahara: 163.49 (Southwest Pacific Regionals)
  6. Jenna Shi: 161.76 (Midwestern Sectionals)
  7. Audrey Shin: 156.97 (Eastern Sectionals)
  8. Angelina Huang: 150.71 (Midwestern Sectionals)
  9. Emily Zhang: 149.83 (US Nationals)
  10. Gabriella Izzo: 149.60 (Eastern Sectionals)

Total (multiple scores per skater listed)

  1. Hanna Harrell: 189.05 (Midwestern Sectionals)
  2. Alysa Liu: 184.16 (US Nationals)
  3. Alysa Liu: 171.42 (Pacific Coast Sectionals)
  4. Alysa Liu: 169.57 (Central Pacific Regionals)
  5. Pooja Kalyan: 166.53 (US Nationals)
  6. Ting Cui: 165.51 (US Nationals)
  7. Akari Nakahara: 163.49 (Southwest Pacific Regionals)
  8. Ting Cui: 163.31 (Eastern Sectionals)
  9. Jenna Shi: 161.76 (Midwestern Sectionals)
  10. Pooja Kalyan: 159.31 (Southwestern Regionals)
  11. Audrey Shin: 156.97 (Eastern Sectionals)
  12. Hanna Harrell: 154.36 (US Nationals)
  13. Pooja Kalyan: 151.35 (Midwestern Sectionals)
  14. Angelina Huang: 150.71 (Midwestern Sectionals)
  15. Emily Zhang: 149.83 (US Nationals)
  16. Gabriella Izzo: 149.60 (Eastern Sectionals)
  17. Gabriella Izzo: 148.24 (US Nationals)
  18. Lily Sun: 146.52 (Central Pacific Regionals)
  19. Gia Kokotakis: 146.33 (Southwest Pacific Regionals)
  20. Emma Coppess: 146.32 (Southwest Pacific Regionals)

2017 US Nationals Novice Ladies Preview

This is a relatively new group to the nationals scene.  As a group, they have 6 national medals.  This group features none of the competitors from novice last season and the 1st, 3rd, 4th, 8th, 12th finishers from the intermediate level.  The reigning Juvenile Silver Medalist is also making a big jump up to compete at this event.  Four ladies have qualified for nationals for the first time.  Despite this, some of these ladies are attempting senior level content with multiple triple + triple combinations.  The Novice Ladies short program will be held on Monday, January 16th, with the free skate on Tuesday, January 17th.

Like the men, novice ladies receive a one point bonus for completing triples and triple + triple combinations.  So those with the greatest variety of triples have the biggest likelihood of landing on the podium.

Pooja Kalyan has the best total score from the qualifying events.  She won the bronze medal at Golden Bear, an international competition, as a novice.  While she is only 14 years old, she is a bit of a veteran for this event as she competed as a novice two years ago, placing 9th.  She is the only one in the field with previous experience competing at this level in singles skating, giving her a bit of an advantage.  Her free skate includes a triple flip, triple lutz + double toe, triple salchow, triple flip + double axel, triple lutz and triple toe + double toe giving her a base jump value of 41.43.  She impressively earned Level 4 on all of her spins at sectionals, but only earned a Level 2 on her steps.  Her GOE netted her 6 points and her program components were fairly solid ranging from 5.00-5.65.  Because of her international competition, she did not have to compete at regionals but her summer competition performances were good enough to earn her the extremely rare international novice assignment.

Isabella Miller has the 2nd best total score, just fractions of a point behind Kalyan.  Her strategy is a bit different than the other top competitors at this event.  Her free skate layout includes triple toe + double toe, triple loop, double axel + single loop + triple salchow, triple salchow + double toe, triple toe, and double axel.  Her jump base value is only 35.96, significantly lower than many of the other ladies here.  However, she earned Level 3 and 4 on all of her spins and Level 3 on her steps.  Her free skate GOEs were all positive at sectionals earning her 6 points.   She also has the highest program components, ranging from 5.00-6.00.  Miller won her sectional competition, despite losing the free skate on the technical side by a whopping 9 points.  She won the program components by 5 points and was able to use the same strategy in her short program to win overall.  Because her content is not as difficult, there is less risk as well and the clean routine allows her to focus on the in betweens and the total performance, raising her GOEs and PCS.  However, she cannot afford to miss anything as she needs every technical point she can get.  She scored 10 points less at regionals than she did at sectionals.

Hanna Harrell has the 5th best total score, set at regionals.  She won a silver medal as a juvenile skater last season, and completely skipped the intermediate level to qualify as a novice for this event.  Her free skate includes a triple lutz + double toe (singled at sectionals), triple lutz, triple flip (under-rotated), triple salchow (downgraded), triple flip + double toe + double loop, and double axel + double loop giving her a base jump value of 40.34.  While she has a good variety of triples in her arsenal, she does have some difficulty completing those triples cleanly.  Her score at sectionals was only 7 points lower than her regional score, even though she made mistakes on nearly all her jumping passes in the free skate at that event.  She did earn Level 3s and 4s on her spins and an impressive Level 4 on the step sequence in her sectionals free skate.  Her GOE netted her 4 points and her PCS was impressive, ranging from 5.00-5.40, especially considering she skipped a level.

Alysa Liu has the 3rd best total score, improving 16 points between regionals and sectionals.  She is the reigning Intermediate Champion.  She has some of the most difficult content planned at this event.  Her short program is senior level jump content with a triple lutz + triple toe and a triple flip.  Her free skate includes a triple lutz + triple toe, triple flip + single loop + triple salchow, triple loop (under-rotated at sectionals), triple lutz, triple flip + double toe and a double axel.  Her jump base value is 49.19 with the first two jumping passes each worth over 12 points.  She earned Level 3 and 4 on her spins and Level 3 on her steps with GOEs earning her 3 points.  Her PCS is one of her downfalls, only ranging from 4.56-5.19.  She lost out to Isabella Miller at sectionals despite the fact that her planned jumping content in the free skate has a base value 14 points higher.  She largely skated a clean free skate at sectionals, but she missed her triple + triple in the short and did not have enough points on the PCS side to overcome the deficit.

Angelina Huang has the 4th best total score, but it was set at regionals.  She won the pewter medal as an intermediate last season.  Sectionals was a bit of a rough event for her, scoring 23 points higher than the mark she set earlier in the season.  Her planned free skate content includes a triple flip, triple lutz (fall at sectionals), triple flip + double toe, triple salchow + single loop + double flip, triple lutz + double toe, and double axel.  Her planned jump content has a base value of 40.80.  At sectionals she also earned a Level 1 on one of her spins and lost 3 points from GOE.  Her program components suffered, ranging from 4.25-4.75.  She’s a bit of a scrappy skater though and she seems to always find a way to wind up on the podium.

Audrey Shin has the 6th best total score.  She won the silver medal at Golden Bear, an international competition, as a novice.  Her biggest challenge this season has been to put together two clean programs at a single event.  If you took her best short program and best free skate score from regionals and sectionals and combined them, she would have the best score by 5 points, instead of the 6th best score.  She has also beat Kalyan in head to head competition in front of international judges.  The international assignment in and of itself speaks to her talent.  Not only is it extremely rare for USFSA to send out novice level skaters on international assignments, Shin has not competed at nationals since 2014 when she finished 9th as a juvenile.  At only 12 she has lots of potential, and if she can put everything together she’ll win this event.  Like Liu, she has senior level jump content with a triple lutz + triple toe and a triple flip in her short program.  Her free skate includes a triple lutz + triple toe, double axel, triple flip + double toe + double loop, triple loop, triple lutz (under-rotated at sectionals) + double toe (singled), and triple flip (under-rotated).  Her base jump value is 47.51.  Really the only different between her planned technical content and that of Alysa Liu is that Liu has the three jump combo set up to include two triples so she gets an extra two points in bonus.  She had decent program components at sectionals, earning between 4.70 and 5.35.  Her scores at sectionals and regionals were almost identical, because she had errors in different programs at each event.  The biggest question for her is going to be is if this is a sign of consistency that she can’t skate both programs cleanly or was this just part of the process leading up to nationals where she’ll put everything together.

Alyssa Rich has the 7th best total score, set at regionals, but she only scored about 5.5 points less at sectionals.  She is the reigning Intermediate Bronze Medalist.  Her planned free skate content includes a triple toe, triple flip, triple salchow, triple salchow + double toe + double loop (under-rotated at sectionals), triple toe + double toe, and double axel + double loop giving her a base jump value of 37.56.  She earned Level 3s and 4s on her spins and Level 3 on her steps with 3 points earned from GOE.  Her program components ranged from 4.60-4.95.  She was fairly consistent and clean between events, but her biggest issue with reaching the podium is that she doesn’t have the difficult jumps to have the base value of some of the other skaters and her performance quality isn’t there yet to offset the technical side.  She’ll definitely be in the mix, but might need some help to break into the top 4.

Emma Coppess qualified for nationals in the singles event for the first time, but she is the reigning Novice Pairs Pewter Medalist and will also be competing in junior pairs at this nationals.

While novice is always a difficult level to predict the medalists, this is an especially difficult task for this group of skaters.  Most of these ladies lack experience, either moving up from intermediate or qualifying for nationals for the first time.  There are also several different strategies in play: the stronger technical side with the big risk but the greater reward or the easier program with a focus on skating cleanly and creating a full package.  With both options mistakes can be costly as no one really has the advantage in both areas yet and can afford to leave some points behind.

My podium predictions:

Gold: Pooja Kalyan

Silver: Isabella Miller

Bronze: Audrey Shin

Pewter: Alysa Liu

 

Bios of the competitors:

Emma Coppess: She represents the All Year Figure Skating Club.  She won gold at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 7th best short program, 9th best free skate and 9th best total scores.

Ting Cui: She represents the Baltimore Figure Skating Club.  She is the 2015 Intermediate Pewter Medalist.  She won gold at South Atlantic Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 8th best free skate and 10th best total scores.

Analise Gonzalez: She represents the Skating Club of Boston.  She won silver at New England Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Hanna Harrell: She represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the reigning Juvenile Girls Silver Medalist.  She won gold at Southwestern Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 3rd best short program, 6th best free skate and 5th best total scores.

Angelina Huang: She is 14 years old and represents the St. Peters Figure Skating Association.  She is the reigning Intermediate Pewter Medalist and finished 5th in juvenile in 2015.  She won gold at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 6th best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Pooja Kalyan: She is 14 years old and represents the Ozark Figure Skating Club.  She finished 9th in novice in 2015, 10th in intermediate in 2014 and 5th in juvenile in 2013.  She won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 4th best short program, 2nd best free skate and best total scores.

Alysa Liu: She is 11 years old and represents the St. Moritz Ice Skating Club.  She is the reigning Intermediate Champion.  She won silver at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 10th best short program, best free skate and 3rd best total scores.

Isabella Miller: She is 14 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  She finished 8th in intermediate last season and is the 2015 Juvenile Pewter Medalist.  She won gold at Central Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 2nd best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

Alyssa Rich: She represents the Dallas Figure Skating Club.  She is the reigning Intermediate Bronze Medalist.  She won silver at Southwestern Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  She has the 5th best short program, 7th best free skate and 7th best total scores.

Ilana Sherman: She represents the Skating Club of New York.  She finished 12th in intermediate last season.  She won silver at North Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Audrey Shin: She is 12 years old and represents the Skating Club of New York.  She finished 9th in juvenile in 2014.  She won gold at North Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  She has the best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Lily Sun: She represents the Peninsula Skating Club.  She won bronze at Central Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  She has the 9th best short program and 8th best total score.

2017 Midwestern Sectionals Novice Ladies Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Pooja Kalyan, Ozark FSC 1 51.59 1 99.37 150.96
2 13 Hanna Harrell, Dallas FSC 2 49.43 2 88.38 137.81
3 10 Alyssa Rich, Dallas FSC 3 45.58 3 85.96 131.54
4 8 Angelina Huang, St. Peters FSA 6 41.19 4 81.02 122.21
5 9 Jenna Shi, Arctic FSC 4 44.17 6 73.77 117.94
6 5 Rachel Men, Skokie Valley SC 7 40.61 5 76.15 116.76
7 12 Samantha Lang, Detroit SC 5 42.60 7 70.88 113.48
8 2 Wren Warne-Jacobsen, St. Paul FSC 10 35.16 9 61.40 96.56
9 7 Maggie MacKinnon, Arctic FSC 9 38.54 10 55.23 93.77
10 3 Anissa Maravilla, DuPage FSC 13 31.30 8 61.73 93.03
11 1 Tori Bennett, Mentor FSC 12 32.67 11 52.75 85.42
12 6 Kristie Me, Dallas FSC 8 39.24 12 42.98 82.22
WD Akane Eguchi, Dallas FSC 11 34.91

2017 Southwestern Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 14 Tamnhi Huynh, Dallas FSC 59.97
2 12 Nicole Chong, Lone Star FSC 55.74
3 16 MadisonP Nguyen, Dallas FSC 54.99
4 15 Alyssa Chan, Dallas FSC 53.58
5 13 Ava Raiter, Broadmoor SC 52.52
6 11 Maryn Pierce, Dallas FSC 52.34
7 6 Clara Kim, Broadmoor SC 50.49
8 9 Natasha Mishkutionok, Dallas FSC 50.32
9 7 Amber Barth, Dallas FSC 49.40
10 5 Haley Conrad, Dallas FSC 47.07
11 4 Peyton Ross, Texas Gulf Coast FSC 46.87
12 2 Ellie Kam, Broadmoor SC 46.84
13 1 Bridget Isaly, Broadmoor SC 44.84
14 3 Libby Williams, Broadmoor SC 44.05
15 8 Erin Kaelin, Broadmoor SC 42.16
16 10 Jordan Virata, Texas Gulf Coast FSC 37.91

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Jessica Lin, Dallas FSC 1 43.96 2 74.72 118.68
2 11 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 2 38.20 1 76.85 115.05
3 16 Arlene Cushman, Santa Fe SC 5 29.56 3 55.21 84.77
4 13 Rozina Taguchi, Dallas FSC 4 30.26 5 50.13 80.39
5 9 Anna Li, Dallas FSC 7 28.79 4 51.56 80.35
6 15 Maria Valle, Santa Fe SC 3 30.61 7 44.46 75.07
7 7 Lauren Banko, Denver FSC 10 24.48 6 49.18 73.66
8 8 Anna Mortari, Brazos Valley FSC 9 26.37 8 44.05 70.42
9 6 Cricket Darling, Memorial FSC Of Houston 8 28.63 13 41.38 70.01
10 14 Anastasia Rye-Kirova, Alpine SC 6 28.94 14 40.56 69.50
11 2 Clarrisse Bosman, Colorado SC 12 23.94 9 43.06 67.00
12 10 Esmie Otter, Dallas FSC 11 24.33 12 42.10 66.43
13 4 Emily Yu, Dallas FSC 14 21.49 10 42.56 64.05
14 1 CC Willemsen, Rocky Mountain FSC 13 22.73 15 40.27 63.00
15 3 Lucie Reizian, Alpine SC 16 20.08 11 42.28 62.36
16 5 Terese Felker, Rocky Mountain FSC 15 20.34 16 38.22 58.56

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 22 Hanna Harrell, Dallas FSC 1 53.82 1 90.85 144.67
2 23 Alyssa Rich, Dallas FSC 2 50.03 2 86.99 137.02
3 21 Akane Eguchi, Dallas FSC 3 43.26 3 85.30 128.56
4 20 Kristie Me, Dallas FSC 4 39.05 4 82.08 121.13
5 19 Alexandra Rogers, Rocky Mountain FSC 5 38.69 6 64.80 103.49
6 14 Reese Gautsche, Broadmoor SC 8 32.39 5 65.24 97.63
7 18 Mary Besson, Dallas FSC 6 34.98 7 55.47 90.45
8 13 Lynn Yamane, Memorial FSC Of Houston 7 33.32 8 53.58 86.90
9 15 Katherine Nguyen, Dallas FSC 9 30.01 9 52.93 82.94
10 17 Madison Doran, Lone Star FSC 11 28.50 11 50.06 78.56
11 8 Lydia Waterman, Denver FSC 13 26.84 12 49.69 76.53
12 2 Shin Lei Case, Dallas FSC 19 23.77 10 51.63 75.40
13 12 Julia Kang, Lone Star FSC 12 26.85 13 48.19 75.04
14 10 Hailee Giordano, Rocky Mountain FSC 18 23.88 14 48.16 72.04
15 16 Ellie Cornwell, Lone Star FSC 10 28.53 17 43.45 71.98
16 7 Ciana Higgs, Oklahoma City FSC 16 25.50 15 46.47 71.97
17 11 Christina Mantsorov, Moylan Premier SC 14 26.65 16 43.65 70.30
18 9 Danielle Keim, Broadmoor SC 17 24.20 18 43.41 67.61
19 6 Jasmine Amini, Lone Star FSC 15 26.33 20 35.67 62.00
20 4 Haleigh Lao, Sooner SC of Oklahoma 20 22.71 19 36.98 59.69
21 1 Rachel Skof, Memorial FSC Of Houston 21 19.62 21 34.30 53.92
22 5 Serenity Scarle, Blade & Edge FSC of Omaha 22 19.15 23 23.89 43.04
23 3 Joy He, Alpine SC 23 16.21 22 24.39 40.60
WD Bow Bagley, El Paso FSC

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Shannon Porter, Broadmoor SC 1 50.91 2 70.20 121.11
2 8 Katie Yum, Colorado SC 2 49.48 3 67.90 117.38
3 10 Sonja Hilmer, Centennial 7k SC 5 34.68 1 81.86 116.54
4 9 Tamia Ellison, Broadmoor SC 3 45.41 5 63.71 109.12
5 7 Madison Fox, Broadmoor SC 4 41.22 4 65.17 106.39
6 1 Eliana Secunda, Rocky Mountain FSC 8 33.62 6 62.04 95.66
7 3 Grace Josephson, Lone Star FSC 6 34.65 7 55.08 89.73
8 4 Jamie Hathaway, Brazos Valley FSC 7 33.80 9 47.70 81.50
9 2 Kristen Stamm, Rocky Mountain FSC 10 28.84 8 51.54 80.38
10 5 Sophia Gugel, Fort Collins FSC 9 32.88 10 44.57 77.45

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 8 Avery Kurtz, Broadmoor SC 2 53.98 1 106.56 160.54
2 9 Ashley Shin, Dallas FSC 1 54.15 2 94.05 148.20
3 6 MacKenzie Cardamone, Rocky Mountain FSC 4 34.28 3 78.30 112.58
4 5 Mikayla Forbes, Memorial FSC Of Houston 3 37.56 5 65.93 103.49
5 7 Lydia Menscher, Broadmoor SC 5 29.64 4 70.38 100.02
6 2 Katie Curran, Rocky Mountain FSC 6 28.89 6 55.32 84.21
7 3 Sari Behr, Revolutions SC 8 26.08 7 53.54 79.62
8 1 Marlo Lundak, Fort Collins FSC 9 15.02 8 31.73 46.75
WD Karoline Shechter, Aspen SC 7 28.77
EW Bailey Melton, Broadmoor SC
WD Yu Miao, Broadmoor SC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 4 Ian Kirk, Dallas FSC 41.68
2 1 Sergei Evseev, Dallas FSC 40.62
3 3 Alexander Liu, Dallas FSC 39.24
4 2 Matthew Ho, Lone Star FSC 36.37
5 6 Nhat-Viet Nguyen, Dallas FSC 34.57
6 5 Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC 28.99

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 1 35.83 1 67.16 102.99
2 6 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 2 27.98 2 51.62 79.60
3 1 Austin Borjas-Ewell, San Antonio FSC 4 26.46 3 51.23 77.69
4 3 Alexander Han, Diamond Edge FSC 5 23.39 4 46.66 70.05
5 5 Christopher Liu, Dallas FSC 3 26.60 6 39.35 65.95
6 2 Jack Webb, Rocky Mountain FSC 6 22.99 5 42.76 65.75

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Justin Wichmann, Dallas FSC 1 48.79 1 78.47 127.26
2 5 Alan Wong, Dallas FSC 2 43.73 2 75.83 119.56
3 4 Mikhail Gumba, Broadmoor SC 3 37.29 3 68.93 106.22
4 3 Dylan Hylander, Dallas FSC 5 33.34 4 64.35 97.69
5 1 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 4 34.19 5 58.86 93.05
6 2 Matthew Cangelose, Brazos Valley FSC 6 22.60 6 54.37 76.97
EW Thomas Schwappach, Colorado SC

2016 US Nationals Juvenile Girls Results

Place Start Name Score
1 8 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 54.62
2 4 Hanna Harrell, Dallas FSC 53.90
3 12 Reagan Scott, Hershey FSC 53.33
4 7 Jill Heiner, FSC Of Southern Maryland 52.82
5 10 Laura Jacobson, SC of New York 52.81
6 6 Christina Lin, Murray Silver Blades FSC 52.01
7 5 Katarina DelCamp, Dallas FSC 50.42
8 2 Savannah Stroyke, All Year FSC 48.41
9 3 Alexa Binder, Panthers FSC 48.39
10 11 Alena Budko, SC of Oregon 48.15
11 9 Zoe Parrilli, Northern Ice SC 45.52
12 1 Karen Lee, All Year FSC 43.80

Midwestern Sectionals Juvenile Girls Results

Place Start Name Score
1 3 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 54.32
2 1 Hanna Harrell, Dallas FSC 51.17
3 7 Katarina DelCamp, Dallas FSC 50.84
4 4 Zoe Parrilli, Northern Ice SC 45.86
5 2 Hailey Um, Dallas FSC 44.73
6 11 Josephine Hagan, Louisville Skating Academy 43.87
7 9 Calista Choi, Skokie Valley SC 43.48
8 5 Lily Yu, Columbus FSC 43.41
9 6 Anna Rossiter, Traverse City FSC 42.47
10 10 Sunny Choi, Three Rivers FSC 42.20
11 8 Alison Yan, Columbus FSC 41.39
12 12 Isabelle Inthisone, FSC of Madison 40.64

2016 Southwestern Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 12 Hanna Harrell, Dallas FSC 57.39
2 15 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 55.50
3 19 Katarina DelCamp, Dallas FSC 51.93
4 16 Hailey Um, Dallas FSC 50.42
5 8 Mandy Chiang, Stars FSC of Texas 49.14
6 20 Elise Freezer, Broadmoor SC 48.50
7 2 Arlene Cushman, Santa Fe SC 46.94
8 4 Anna Mortari, Brazos Valley FSC 45.08
9 6 Libby Williams, Broadmoor SC 45.05
10 7 Bridget Isaly, Broadmoor SC 44.92
11 18 Madison V Nguyen, Dallas FSC 44.73
12 9 Natasha Mishkutionok, Dallas FSC 44.15
13 3 Aleksandra Prudsky, Texas Gulf Coast FSC 42.68
14 13 Emma Ellestad, Dallas FSC 41.11
15 10 Ainsley Peterson, All Year FSC 40.19
16 17 Tamnhi Huynh, Dallas FSC 40.07
17 5 Haley Conrad, Dallas FSC 39.55
18 1 Ellie Kam, Rocky Mountain FSC 38.77
19 14 Laura Cardona, Rocky Mountain FSC 36.34
20 11 Nicole Chong, Stars FSC of Texas 35.28

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Alyssa Rich, Dallas FSC 1 40.64 1 68.05 108.69
2 17 Akane Eguchi, Dallas FSC 3 34.95 2 67.20 102.15
3 16 Audrey Lu, Dallas FSC 4 34.56 4 61.49 96.05
4 15 Lauren Hylander, Dallas FSC 6 31.94 3 62.67 94.61
5 13 Maddie Weiler, Broadmoor SC 5 33.86 5 59.28 93.14
6 11 Beverly Wooden, Stars FSC of Texas 7 31.16 6 56.54 87.70
7 7 Jessica Lin, Stars FSC of Texas 10 28.30 7 53.89 82.19
8 8 Megan Shah, Dallas FSC 8 29.27 10 50.79 80.06
9 18 Shin Lei Case, Dallas FSC 2 35.16 15 44.71 79.87

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Gabrielle Noullet, Dallas FSC 1 50.39 2 88.12 138.51
2 10 Ashley Lin, Stars FSC of Texas 2 46.60 3 87.54 134.14
3 11 Kaitlyn Nguyen, Broadmoor SC 4 42.78 1 89.62 132.40
4 9 Pooja Kalyan, Ozark FSC 5 42.44 4 83.06 125.50
5 8 Ashley Kim, Dallas FSC 3 45.92 6 68.06 113.98
6 12 Tamia Ellison, Broadmoor SC 6 36.19 5 69.40 105.59
7 2 Madison Fox, Rocky Mountain FSC 7 33.92 8 57.38 91.30
8 1 Reese Gautsche, Broadmoor SC 10 31.10 7 58.19 89.29
9 6 Caitlin Lau, Stars FSC of Texas 9 33.15 9 55.36 88.51
10 5 Kaitlyn Doan, Broadmoor SC 8 33.19 10 53.97 87.16
11 4 Alexandra Rogers, Rocky Mountain FSC 11 28.76 11 50.21 78.97
12 3 Jamie Hathaway, Brazos Valley FSC 12 25.74 12 43.33 69.07

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Emily Chan, Dallas FSC 1 61.58 1 105.87 167.45
2 14 Shannon Porter, Broadmoor SC 2 48.07 2 85.00 133.07
3 10 Riley Shin, Dallas FSC 3 42.42 4 75.66 118.08
4 6 Katie Yum, Colorado SC 8 38.16 3 77.13 115.29
5 13 Lauren Ellison, Broadmoor SC 5 41.22 5 73.72 114.94
6 12 Anastasia Kortjohn, Broadmoor SC 4 41.86 7 67.40 109.26
7 1 Bailey Melton, Broadmoor SC 11 36.21 6 72.00 108.21
8 7 Katie Curran, Rocky Mountain FSC 10 37.91 8 66.29 104.20
9 5 MacKenzie Cardamone, Rocky Mountain FSC 9 38.10 9 61.38 99.48
10 9 Caroline Rodriguez, Dallas FSC 6 38.28 10 60.52 98.80
11 8 Sarah Kim, Broadmoor SC 7 38.17 11 59.20 97.37
12 2 Sarah Danh, Stars FSC of Texas 14 25.27 12 54.49 79.76
13 4 Victoria Kubyshko, Dallas FSC 13 26.79 13 50.43 77.22
14 3 Kristen Stamm, Rocky Mountain FSC 12 28.15 14 46.91 75.06
WD Karis Nowell, Dallas FSC

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Avery Kurtz, Broadmoor SC 1 54.82 1 84.60 139.42
2 4 Ashley Shin, Dallas FSC 3 41.82 2 75.16 116.98
3 7 Kaitlyn Gaither, Stars FSC of Texas 2 42.55 3 68.54 111.09
4 5 Lydia Menscher, Broadmoor SC 4 34.72 4 62.99 97.71
5 1 Yu Miao, Broadmoor SC 5 24.93 5 54.33 79.26
6 2 Karoline Shechter, Aspen SC 6 23.51 6 51.67 75.18
WD Hannah Klopstock, Denver FSC 7 21.07

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 2 Maxim Zharkov, Dallas FSC 51.11
2 4 Daniel Tioumentsev, Albuquerque FSC 33.50
3 1 Alexander Liu, Dallas FSC 32.51
4 3 Matthew Ho, Stars FSC of Texas 29.86

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 1 31.43 3 48.43 79.86
2 6 Alexander Han, Diamond Edge FSC 3 28.49 1 50.47 78.96
3 1 Dylan Hylander, Dallas FSC 5 26.33 2 49.46 75.79
4 4 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 2 29.83 4 45.84 75.67
5 2 Christopher Liu, Dallas FSC 4 27.56 5 45.62 73.18
6 3 Ben Hogan, Wichita FSC 6 20.43 6 32.08 52.51
WD Austin Borjas-Ewell, San Antonio FSC

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Justin Wichmann, Texas Gulf Coast FSC 2 41.36 1 70.07 111.43
2 6 Jun-Hong Chen, Broadmoor SC 1 44.48 2 66.93 111.41
3 5 Alan Wong, Dallas FSC 3 41.06 4 64.53 105.59
4 3 Thomas Schwappach, Centennial SC 5 32.17 3 65.94 98.11
5 1 Ian Smith, St. Joseph FSC 4 34.60 5 57.44 92.04
6 2 Jacob DeWolfe, Individual Member 6 26.36 6 56.62 82.98
WD Mikhail Gumba, Broadmoor SC

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Anthony Boucher, Broadmoor SC 1 56.57 1 120.66 177.23
2 1 Luke West, Broadmoor SC 2 50.68 2 92.68 143.36