2018 Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Timothy Dolensky, Atlanta FSC 1 84.51 1 153.84 238.35
2 3 Kevin Shum, SC of Boston 3 67.27 2 126.12 193.39
3 5 Jimmy Ma, SC of New York 2 72.55 5 117.73 190.28
4 2 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 4 65.43 3 124.31 189.74
5 1 Curran Oi, SC of Boston 5 58.68 4 121.17 179.85

2017 Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Kevin Shum, SC of Boston 2 68.29 1 143.54 211.83
2 5 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 3 63.00 2 137.82 200.82
3 6 Jimmy Ma, SC of New York 1 68.29 4 128.45 196.74
4 4 Oleksiy Melnyk, Washington FSC 4 62.59 3 130.08 192.67
5 3 Curran Oi, SC of Boston 6 55.21 5 115.43 170.64
6 1 Christopher Aaron Singletary, Hudson Valley FSC 5 55.71 6 111.34 167.05
7 2 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 7 42.96 7 110.33 153.29
WD Paul Rizzio, Bolton FSC

Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 4 Jimmy Ma, Ice House Of New Jersey FSC 2 56.52 2 102.79 159.31
2 3 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 3 51.37 1 106.59 157.96
3 5 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 1 63.02 4 93.31 156.33
4 2 Curran Oi, Yale FSC 4 48.76 3 100.64 149.40
5 1 Brad Vigorito, Yarmouth Ice Club 5 48.09 5 82.69 130.78

2016 North Atlantic Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 18 Violeta Ushakova, SC of New York 58.73
2 11 Laura Jacobson, SC of New York 56.56
3 21 Tiffany Pennella, SC of New York 51.83
4 4 Lindsay Thorngren, Ice House Of New Jersey FSC 50.40
5 16 Ashley Leahy, Rye FSC 50.24
6 20 Indi Cha, SC of New York 49.46
7 9 Sophia Tsintsadze, SC of New York 48.50
8 23 Lindsay Mattenson, SC of New York 45.92
9 8 Angie Chen, SC of New York 45.69
10 19 Grace Yi, SC of New York 43.10
11 2 Ashley Jessen, SC Of Southern New Jersey 42.80
12 1 Daly Dedyo, SC of New York 41.35
13 3 Amanda Smentkowski, SC of New York 41.06
14 17 Summer Kaminski, North Jersey FSC 40.50
15 14 Misora Ooka, SC of New York 39.42
16 22 Elena Avni, SC of New York 37.15
17 6 Alyssa Bleyl, SC of New York 36.51
18 24 Angela Qin, Amherst SC 36.27
19 13 Katie Zhang, North Jersey FSC 35.42
20 5 Taylor Ricca, North Jersey FSC 34.01
21 10 Shea Ross, North Jersey FSC 33.89
22 15 Elbi Rom, SC of New York 32.99
23 12 Adare Condon, Rye FSC 32.22
24 7 Mayou Hayashi, Ice House Of New Jersey FSC 31.07

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Ilana Sherman, SC of New York 1 35.40 3 58.36 93.76
2 19 Irene Kim, Ice House Of New Jersey FSC 2 34.50 1 58.63 93.13
3 17 Nikolett Albrechtovics, North Jersey FSC 3 33.83 2 58.41 92.24
4 18 Sophie Nye, SC of New York 4 33.59 4 56.73 90.32
5 13 Jaclyn Bozzetti, Ice House Of New Jersey FSC 6 30.77 5 55.68 86.45
6 20 Sabrina Zayas, SC of New York 5 33.25 8 51.32 84.57
7 12 Anna Vernikov, North Jersey FSC 8 30.20 7 53.83 84.03
8 6 Brooke Tufts, North Jersey FSC 12 27.83 6 53.98 81.81
9 15 Emily Zhang, Ice House Of New Jersey FSC 7 30.74 11 49.03 79.77
10 14 Paige Ruggeri, Garden State SC 9 30.16 10 49.36 79.52
11 10 Ashley Ho, Ice House Of New Jersey FSC 11 29.30 12 48.82 78.12
12 11 Bobbie Waugaman, North Jersey FSC 10 29.87 13 48.14 78.01
13 1 Jenna Gordon, SC Of Southern New Jersey 16 26.07 9 49.91 75.98
14 7 Katherina Frantz, SC Of Southern New Jersey 14 26.56 14 47.47 74.03
15 3 Emily Schacher, Ice House Of New Jersey FSC 17 25.34 15 44.79 70.13
16 9 Katie DAngelo, SC of New York 15 26.12 16 43.62 69.74
17 5 Eliana Schach, North Jersey FSC 20 21.22 17 41.41 62.63
18 2 Nicole Wang, SC Of Southern New Jersey 19 22.87 18 39.32 62.19
19 4 Mary-Anne Chen, SC of New York 18 23.85 19 34.25 58.10
20 8 Sojie Insinger, SC of Brewster 13 26.64 20 30.70 57.34

 

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Paige Conners, SC of New York 1 45.98 2 76.83 122.81
2 10 Alexia Paganini, SC of New York 8 31.58 1 85.31 116.89
3 15 Audrey Shin, SC of New York 3 42.46 3 73.39 115.85
4 16 Chelsea Mischuk, North Jersey FSC 2 42.92 5 69.91 112.83
5 13 Haley Yao, North Jersey FSC 4 39.79 6 68.05 107.84
6 12 Annabelle Morozov, Ice House Of New Jersey FSC 6 34.24 4 71.86 106.10
7 11 Sara Jane Dana, Ice House Of New Jersey FSC 5 34.39 7 63.44 97.83
8 8 Ejun Dean, Ice House Of New Jersey FSC 7 31.87 8 56.15 88.02
9 3 Darbie Burke, SC of New York 12 30.15 9 55.61 85.76
10 9 Gabriella Calandra, SC of New York 11 30.34 13 48.56 78.90
11 1 Emily Nesson, Garden State SC 13 29.21 11 49.25 78.46
12 6 Ashley Le, North Jersey FSC 9 31.26 14 46.07 77.33
13 2 Anna Farro, North Jersey FSC 14 27.61 10 49.63 77.24
14 7 Abagail Smentkowski, SC of New York 10 30.83 15 44.16 74.99
15 4 Sarah Gu, SC of New York 16 24.81 12 49.02 73.83
WD Alexandra Zimmermann, Ice House Of New Jersey FSC 15 26.16

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 16 Nadine Wang, SC of New York 1 48.11 1 78.55 126.66
2 19 Fiona Kim, North Jersey FSC 4 41.09 2 76.33 117.42
3 20 Caterina Alf, Genesee FSC 3 41.62 3 72.18 113.80
4 18 Kimberly Cagnassola, SC of New York 2 43.41 6 68.95 112.36
5 17 Patricia Roohan, SC of New York 5 40.45 5 70.30 110.75
6 21 Kelly Koons, SC of New York 6 39.78 7 68.34 108.12
7 12 Lexi Nara-Yoshimura, SC of New York 8 36.24 4 70.61 106.85
8 15 Taylor Doran, SC Of Southern New Jersey 9 36.22 9 61.72 97.94
9 13 Imogene Schwarz, SC of New York 11 33.04 8 62.84 95.88
10 11 Alexandra Fakhroutdinov, Ice House Of New Jersey FSC 7 37.90 12 57.94 95.84
11 14 Aryana Nazem, Ice House Of New Jersey FSC 10 35.83 11 58.25 94.08
12 10 Kirstyn Nanista, Ice House Of New Jersey FSC 12 30.81 10 61.36 92.17
13 8 Julia Iovino, SC of New York 13 30.13 14 50.43 80.56
14 9 Cassady Konu, Syracuse FSC 16 26.45 13 52.48 78.93
15 6 Carly Hausner, SC of New York 14 30.11 15 47.95 78.06
16 7 Ariana Kedoin, SC Of Southern New Jersey 15 26.65 18 44.89 71.54
17 1 Dakota Rogers-Myers, SC of New York 19 25.37 16 45.32 70.69
18 4 Megan Belgrave, North Jersey FSC 20 24.53 17 45.21 69.74
19 5 Hannah Gottfried, North Jersey FSC 17 25.68 19 43.83 69.51
20 2 Amanda Witkowski, Ice House Of New Jersey FSC 18 25.55 20 39.29 64.84
21 3 Olivia Awe, North Jersey FSC 21 19.02 21 38.26 57.28
WD Brooke Adler, SC of New York

 

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Olivia Serafini, SC of New York 3 50.51 1 92.45 142.96
2 10 Ann Marie Mateya, Genesee FSC 1 51.67 3 83.89 135.56
3 12 Ashley Cain, SC of New York 2 51.55 5 83.33 134.88
4 13 Katie McBeath, Westminster FSC of Erie 5 41.30 4 83.59 124.89
5 7 Jordan Bauth, Amherst SC 6 37.91 2 86.68 124.59
6 11 Lyra Katzman, SC of New York 4 42.05 6 77.91 119.96
7 8 Eve Agler, SC of New York 8 30.14 7 65.67 95.81
8 5 Montana Browne, SC of New York 9 29.93 8 60.83 90.76
9 2 Camille Menendez, Ice House Of New Jersey FSC 11 27.10 9 56.72 83.82
10 6 Cierra Nelson, SC of Lake Placid 7 32.77 12 45.87 78.64
11 3 Emma Krinsky, SC of New York 13 24.36 10 53.33 77.69
12 1 Katrina Anderson, Ithaca FSA 12 26.00 11 48.95 74.95
13 4 Olivia Yao, Essex SC of NJ 10 27.47 13 43.53 71.00
WD Brianna Brazee, SC of New York
WD Ashley Durand, SC of New York

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 3 Yuki Horiko, Ice House Of New Jersey FSC 36.46
2 2 Robert Yampolsky, North Jersey FSC 33.27
3 1 Alexander Ting, Ice House Of New Jersey FSC 29.72
4 4 Willie Sun, North Jersey FSC 27.32
5 6 Ean Huang, SC of New York 27.09
6 5 Noah Lafornara, Amherst SC 25.42

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Elliot Jang, North Jersey FSC 1 28.79 4 43.19 71.98
2 9 Ian Meyh, SC Of Southern New Jersey 2 27.14 2 44.47 71.61
3 6 Nicholas Bausenwein, Jersey Coast FSC 4 25.13 1 45.27 70.40
4 8 Nicolas Frantz, SC Of Southern New Jersey 3 25.28 3 44.15 69.43
5 5 Konrad Marut, Ice House Of New Jersey FSC 5 20.82 5 35.02 55.84
6 3 Weston Costello, Genesee FSC 6 18.33 7 29.94 48.27
7 4 Adrian Shin, SC of New York 7 15.85 6 30.05 45.90
8 2 Kenneth Lai, North Jersey FSC 9 14.46 8 28.53 42.99
9 1 Jonathan Lai, North Jersey FSC 8 14.82 9 25.69 40.51

 

Novice Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Noah Krupnick, SC of New York 1 27.40 1 52.79 80.19
2 3 Alexander Hall, SC of New York 2 27.22 2 48.53 75.75
3 1 Philip Reyman, North Jersey FSC 3 19.56 3 42.02 61.58
WD Steven Rossi, North Jersey FSC

Junior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Yamato Rowe, Ice House Of New Jersey FSC 1 42.97 1 75.43 118.40

Senior Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 1 Jimmy Ma, Ice House Of New Jersey FSC 1 54.93 1 113.00 167.93

Eastern Sectionals Senior Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Grant Hochstein, SC of New York 1 75.14 1 125.81 200.95
2 6 Timothy Dolensky, Atlanta FSC 2 62.51 3 122.78 185.29
3 8 Patrick Rupp, Orlando FSC 5 57.50 2 125.51 183.01
4 9 Jimmy Ma, SC of New York 4 59.99 4 117.54 177.53
5 5 Alexander Aiken, First Coast FSC 3 61.40 6 109.93 171.33
6 1 Emmanuel Savary, University of Delaware FSC 6 54.82 5 111.07 165.89
7 3 Curran Oi, Yale FSC 9 46.17 7 103.33 149.50
8 4 Jay Yostanto, SC of New York 7 47.29 8 82.96 130.25
9 2 Brad Vigorito, Colonial FSC 8 46.88 9 79.51 126.39

US Nationals Junior Men’s Free Skate Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Nathan Chen, Salt Lake Figure Skating 1 79.61 1 144.32 223.93
2 6 Jordan Moeller, Northern Ice SC 6 57.41 2 134.25 191.66
3 9 Jimmy Ma, SC of New York 2 63.46 3 119.27 182.73
4 13 Chase Belmontes, Broadmoor SC 4 61.07 5 116.12 177.19
5 12 Nicholas Vrdoljak, DuPage FSC 3 63.44 7 111.55 174.99
6 7 Kevin Shum, St. Moritz ISC 7 56.08 4 116.55 172.63
7 11 Tony Lu, Ice House Of New Jersey FSC 5 58.19 6 112.64 170.83
8 5 Spencer Howe, Los Angeles FSC 8 53.91 8 103.50 157.41
9 8 James Schetelich, SC of New York 9 51.19 9 103.18 154.37
10 1 Nix Phengsy, All Year FSC 10 49.27 10 101.47 150.74
11 4 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 11 45.44 11 90.36 135.80
12 2 Evan Bender, Peninsula SC 12 45.35 13 87.76 133.11
13 3 Daniel Kulenkamp, St. Paul FSC 13 36.91 12 87.87 124.78

US Nationals Junior Men’s Short Program Results

Place Start Name Score
1 8 Nathan Chen, Salt Lake Figure Skating 79.61
2 5 Jimmy Ma, SC of New York 63.46
3 11 Nicholas Vrdoljak, DuPage FSC 63.44
4 4 Chase Belmontes, Broadmoor SC 61.07
5 12 Tony Lu, Ice House Of New Jersey FSC 58.19
6 7 Jordan Moeller, Northern Ice SC 57.41
7 6 Kevin Shum, St. Moritz ISC 56.08
8 10 Spencer Howe, Los Angeles FSC 53.91
9 2 James Schetelich, SC of New York 51.19
10 9 Nix Phengsy, All Year FSC 49.27
11 3 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 45.44
12 13 Evan Bender, Peninsula SC 45.35
13 1 Daniel Kulenkamp, St. Paul FSC 36.91

2014 US Nationals Junior Men’s Preview

Nathan Chen is far and away the favorite at this event.  He medaled at both his Junior Grand Prix assignments and qualified for his first Junior Grand Prix Final where he won bronze.  He has some of the top junior international scores this season without the triple axel and has an extremely difficult and backloaded free skate planned.  He did attempt the triple axel at the Final and could be attempting it here again.  He is the only junior man competing in Boston who medaled on the Junior Grand Prix circuit and to score over 200 points.  He already has a junior title to his credit and illness and injury prevented him from defending the title last year.  He’s usually extremely consistent and can have both an artistic and a buoyant quality to his skating depending on the program.

Jordan Moeller was a dark horse at this event last season, but couldn’t hold up under the pressure and wound up finishing 5th.  His 9th place finish at his first JGP assignment was good enough to warrant a 2nd where he placed 5th.  He’ll be aging out of juniors internationally after this season so he’s looking at one last chance at a trip to Junior Worlds and to set himself up for senior international assignments next season.  He missed a combination jump in his free skate at sectionals and received a Level 2 on one of his spins, but he finished his program strong.  He isn’t attempting a triple axel but is the only one who attempted a double axel + triple toe at sectionals, maximizing his points on the element.  He did finish 10 points less at sectionals than at regionals and will need a stronger performance if he wants to stay on the podium.

Nicholas Vrdoljak is the highest ranked novice competitor from last season competing in Boston.  He took home the bronze medal from Omaha and will be looking to add to his medal collection.  He has very strong short programs but can’t quite seem to keep up the pace in the free skate and loses ground.  He’ll need two clean programs to compete against the depth of talent here.

Tony Lu is also making the jump to the junior level after competing as a novice for two seasons.  He’s attempting a triple axel in his free skate which gives him a big technical advantage, but he seemed to run out of steam at sectionals and gave the points away by singling some of his jumps at the end of the program.  He has a complete package of jumps and good levels on his spins as well and could be a real threat for the podium.

Jimmy Ma took home the pewter medal at this event last season and is looking to climb the podium.  He showed significant improvement at sectionals over his international and regional performances.  He doesn’t have the variety of triples planned of many of the skaters here and only attempted the triple lutz, toe and flip at sectionals.  However, he had Level 3s and 4s on all of his spins and only one negative GOE.  He has a well balanced program that he can execute cleanly, but it might not be enough on the technical side if everyone else goes clean as well.

Nix Phengsy is trying to find the podium after a 7th place finish last season.  He did not attempt the triple axel at sectionals and had a rough go at his JGP assignment earlier this season.  He is attempting the rest of the arsenal of triples and received Level 3s and 4s on his spins.

 

My podium predictions:

Gold: Nathan Chen

Silver: Jordan Moeller

Bronze: Jimmy Ma

Pewter: Tony Lu

 

Bios of the competitors:

Chase Belmontes: He represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 8th as a novice in 2012 and 20th in intermediates in 2010.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 10th best short program nationally.

Evan Bender: He represents the Peninsula Skating Club.  He won pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.

Nathan Chen: He is 14 years old and represents the Salt Lake Figure Skating Club.  He won gold at JGP Mexico and JGP Belarus to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won bronze.  He is the reigning Junior Bronze Medalist, 2012 Junior Champion, 2011 Novice Champion, 201o Novice Champion, 2009 Intermediate Silver Medalist, 2008 Juvenile Bronze Medalist and placed 10th as a juvenile in 2007.  Internationally, he has the best score.  Internationally, he has the 2nd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total score.

Spencer Howe: He is 17 years old and represents the Los Angeles Figure Skating Club.  He placed 15th at JGP Belarus.  He is the 2012 Novice Bronze Medalist, finished 6th as a novice in 2011, 11th as an intermediate in 2010 and is the 2009 Juvenile Silver Medalist.  He won silver at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 9th best short program and 10th best total score nationally.

Ben Jalovick: He represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He finished 17th as an intermediate in 2011.  He won silver at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best short program and 6th best free skate nationally.

Daniel Kulenkamp: He is 18 years old and competes for the St. Paul Figure Skating Club.  He finished 5th as a novice last season and 12th in intermediates in 2011.  He won pewter at Upper Great Lakes Regionals and pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Tony Lu: He is 14 years old and competes on behalf of the Ice House of New Jersey Figure Skating Club.  He finished 9th as a novice last season, 10th in novice in 2012, is the 2010 Juvenile Silver Medalist and finished 18th in juvenile in 2009.  He won silver at North Atlantic Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for Nationals.  He has the 5th best short program, 4th best free skate and 4th best best total score nationally.

Jimmy Ma: He is 18 years old and represents the Skating Club of New York.  He placed 13th at JGP Latvia.  He is the reigning Junior Pewter Medalist, finished 5th as a novice in 2012 and 14th as an intermediate in 2010.  He won gold at North Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total score nationally.

Jordan Moeller: He is 18 years old and represents the Northern Ice Skating Club.  He placed 9th at JGP Latvia and 6th at JGP Poland.  He finished 5th as a junior last season, is the 2011 Novice Silver Medalist, 2010 Intermediate Champion, finished 8th as a juvenile in 2008 and 13th in juvenile in 2007.  He won gold at Upper Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, free skate and total scores nationally.

Nix Phengsy: He is 18 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He placed 16th at JGP Slovakia.  He finished 7th as a junior last season, is the 2011 Novice Bronze Medalist, 2010 Intermediate Silver Medalist and finished 16th as a juvenile in 2008.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total score nationally.

James Schetelich: He is 17 years old and represents the Skating Club of New York.  He finished 12th as a junior last season, is the 2012 Novice Silver Medalist, placed 18th as an intermediate in 2010 and is the 2009 Juvenile Pewter medalist.  He won bronze at North Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He had the 6th best short program, 6th best free skate and 5th best total score nationally.

Kevin Shum: He represents the St. Moritz Ice Skating Club.  He is the 2012 Novice Pewter Medalist, finished 9th as a novice in 2011 and 6th as an intermediate in 2010.  He won bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 9th best short program nationally.

Nicholas Vrdoljak: He is 17 years old and competes for the DuPage Figure Skating Club.  He is the reigning Novice Bronze Medalist, finished 7th in novice in 2012, 5th in intermediate in 2010, is the 2009 Juvenile Champion and finished 14th in juvenile in 2008.  He won silver at Upper Great Lakes Regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, 8th best free skate and 8th best total score nationally.

Eastern Sectionals Junior Men’s Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 6 Jimmy Ma, SC of New York 1 57.83 1 114.83 172.66
2 8 Tony Lu, Ice House of New Jersey FSC 2 55.68 2 111.52 167.20
3 7 James Schetelich, SC of New York 3 54.96 4 105.22 160.18
4 5 Ben Jalovick, University of Delaware FSC 4 50.00 3 108.76 158.76
5 2 Patrick Rupp, Citrus FSC 5 44.74 5 103.79 148.53
6 1 Paul Rizzio, Connecticut SA at Newington 8 25.45 6 60.86 86.31
7 3 Griffin Schwab, SC of New York 6 30.25 8 52.64 82.89
8 4 Daniel Kuyoth, Warwick Figure Skaters 7 28.22 7 53.33 81.55
WD Brian Krentz, SC of Boston

2014 North Atlantic Regional Results

Novice Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Emmy Ma, SC of New York 2 39.13 1 71.57 110.70
2 7 Hannah Peterson, SC of New York 3 38.39 2 70.52 108.91
3 10 Kirstyn Nanista, Ice House Of New Jersey FSC 5 33.55 3 68.15 101.70
4 8 Selin Kang, Ice House Of New Jersey FSC 1 40.08 4 60.67 100.75
5 9 Paige Conners, Amherst SC 4 36.68 7 55.83 92.51
6 11 Nadine Wang, SC of New York 6 32.81 5 59.50 92.31
7 5 Imogene Schwarz, SC of New York 10 26.50 6 56.13 82.63
8 4 Sarah Branciforti, Hudson Valley FSC 9 27.52 9 51.49 79.01
9 3 Haley Yao, SC of New York 11 26.44 8 52.25 78.69
10 6 Miranda Berkebile, Amherst SC 8 28.21 10 49.40 77.61
11 1 Megan Connolly, Ice House Of New Jersey FSC 7 28.48 12 38.91 67.39
12 2 Rikako Onuma, Ice House Of New Jersey FSC 12 23.66 11 41.51 65.17

Junior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 22 Olivia Serafini, SC of New York 4 43.79 1 87.51 131.30
2 19 Lyra Katzman, SC of New York 3 44.19 2 80.60 124.79
3 23 Kim Cheremsky, SC of New York 1 49.76 4 74.37 124.13
4 21 Adrianna Gonera, SC of New York 5 43.32 3 76.49 119.81
5 20 Brianna Brazee, SC of New York 6 40.67 5 73.58 114.25
6 18 Ella Mizrahi, North Jersey FSC 2 46.03 7 61.25 107.28
7 13 Jacklyn Corsitto, Cantiague FSC 7 35.92 8 58.15 94.07
8 14 Melinda Hu, North Jersey FSC 9 31.89 6 61.95 93.84
9 17 Cierra Nelson, SC of Lake Placid 10 30.93 9 55.82 86.75
10 12 Olivia Yao, Essex SC of NJ 8 34.13 15 44.12 78.25
11 15 Simona Lee, Hickory Hill FSC 12 26.62 11 49.48 76.10
12 9 Katrina Anderson, Syracuse FSC 16 23.62 10 51.25 74.87
13 6 Danielle O’Hara, SC of New York 13 26.08 12 46.22 72.30
14 16 Spring Yu, SC of New York 11 27.37 16 44.02 71.39
15 8 Brittni Svanberg, SC of New York 15 25.14 13 44.70 69.84
16 5 Kerry Tauken, SC of New York 19 21.82 14 44.58 66.40
17 11 Sashika DeLanerolle, Cantiague FSC 17 23.02 18 42.10 65.12
18 10 Olivia Dahlgren, Hollydell FSC 18 22.09 17 42.70 64.79
19 4 Sarah Poretsky, SC of New York 20 21.69 21 38.27 59.96
20 1 Cristina Perrotta, SC of New York 22 17.73 19 40.91 58.64
21 3 Emily Beckman, SC of Western New York 23 17.56 20 39.76 57.32
22 2 Kayla Nodecker, SC of Central New York 21 19.19 22 30.05 49.24
WD Alexandra Fakhroutdinov, Ice House Of New Jersey FSC 14 25.94
WD Annmary Bouchard, SC of Lake Placid
WD Nicole Anash, Ice House Of New Jersey FSC

Senior Ladies

Place Start No. Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 13 Joelle Forte, SC of New York 1 47.87 1 88.33 136.20
2 11 Jordan Bauth, Amherst SC 5 33.92 2 84.69 118.61
3 14 Ann Marie Mateya, Genesee FSC 2 37.13 3 73.86 110.99
4 10 Helen Serafini, SC of New York 4 35.64 4 73.03 108.67
5 12 Eve Agler, SC of New York 3 36.68 7 69.03 105.71
6 5 Brooke Sinatra, Genesee FSC 9 30.44 5 71.15 101.59
7 7 Brittney Skarulis, SC of New York 8 30.79 6 69.40 100.19
8 8 Sydney Jones, SC of New York 6 30.97 8 68.82 99.79
9 9 Camille Menendez, Ice House Of New Jersey FSC 10 28.02 9 59.26 87.28
10 2 Montana Browne, SC of New York 12 25.69 10 57.51 83.20
11 6 Katherine Maratea, SC Of Southern New Jersey 7 30.91 11 52.20 83.11
12 1 Jennifer Zhang, Amherst SC 14 20.93 12 43.01 63.94
13 4 Monica Koch, SC of New York 13 22.40 13 40.63 63.03
WD Samantha Scarpa, Ice House Of New Jersey FSC 11 26.02
WD Ashley Durand, SC of New York

Novice Men

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 2 Sean Conlon, SC of New York 1 44.35 1 83.30 127.65
2 1 Yamato Rowe, Ice House Of New Jersey FSC 2 31.62 2 58.29 89.91

Junior Men

Place Start No. Name Short Program Free Skating Total Score
Place Score Place Score
1 1 Jimmy Ma, SC of New York 3 45.99 1 98.99 144.98
2 3 Tony Lu, Ice House Of New Jersey FSC 1 47.41 2 96.91 144.32
3 4 James Schetelich, SC of New York 2 47.00 3 90.31 137.31
4 2 Griffin Schwab, SC of New York 4 21.79 4 48.15 69.94