2018 Midwestern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 11 Jonathan Yang, St. Paul FSC 1 50.60 1 95.65 146.25
2 7 Nathan Chapple, Shaker FSC 2 46.01 3 87.53 133.54
3 10 Chase Finster, Northern Kentucky SC 4 39.58 2 89.89 129.47
4 9 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 3 39.72 4 87.49 127.21
5 4 Trevor Bucek, Northern Ice SC 7 38.22 5 82.25 120.47
6 8 Paul Egebrecht, DuPage FSC 5 39.01 6 67.81 106.82
7 12 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 6 38.46 7 66.67 105.13
8 3 Jack Webb, Rocky Mountain FSC 9 37.48 10 47.28 84.76
9 1 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 11 23.92 8 52.40 76.32
10 6 Dylan Wajda, Wooster FSC 10 24.03 11 45.85 69.88
11 5 Kevin Lee, FSC of Madison 12 22.29 9 47.36 69.65
WD Daniel Turchin, Skokie Valley SC 8 38.09

2017-2018 Top Novice Men’s US Qualifying Scores

Short Program

  1. Nicholas Hsieh: 56.75 (US Nationals)
  2. Goku Endo: 54.11 (US Nationals)
  3. Max Lake: 52.66 (US Nationals)
  4. Lucas Altieri: 51.92 (South Atlantic Regionals)
  5. Jonathan Yang: 50.60 (Midwestern Sectionals)
  6. Jordan Evans: 49.20 (Eastern Sectionals)
  7. Nathan Chapple: 48.89 (Eastern Great Lakes Regionals)
  8. Eric Prober: 47.64 (Eastern Sectionals)
  9. Nick Hubbart: 46.03 (Eastern Sectionals)
  10. Ilia Malinin: 45.57 (Eastern Sectionals)

Free Skate

  1. Jonathan Yang: 117.54 (Upper Great Lakes Regionals)
  2. Ilia Malinin: 110.91 (South Atlantic Regionals)
  3. Goku Endo: 107.13 (Pacific Coast Sectionals)
  4. Max Lake: 103.11 (US Nationals)
  5. Chase Finster: 101.04 (US Nationals)
  6. Jordan Evans: 98.85 (South Atlantic Regionals)
  7. Lucas Altieri: 98.48 (South Atlantic Regionals)
  8. Nicholas Hsieh: 97.81 (Eastern Sectionals)
  9. Nathan Chapple: 95.86 (US Nationals)
  10. Eric Prober: 94.03 (Eastern Sectionals)

Total (one score per skater listed)

  1. Jonathan Yang: 167.42 (Upper Great Lakes Regionals)
  2. Goku Endo: 157.92 (Pacific Coast Sectionals)
  3. Max Lake: 155.77 (US Nationals)
  4. Nicholas Hsieh: 151.64 (US Nationals)
  5. Lucas Altieri: 150.40 (South Atlantic Regionals)
  6. Ilia Malinin: 150.06 (South Atlantic Regionals)
  7. Jordan Evans: 146.21 (South Atlantic Regionals)
  8. Chase Finster: 142.44 (US Nationals)
  9. Eric Prober: 141.67 (Eastern Sectionals)
  10. Nathan Chapple: 140.60 (US Nationals)

Total (multiple scores per skater listed)

  1. Jonathan Yang: 167.42 (Upper Great Lakes Regionals)
  2. Goku Endo: 157.92 (Pacific Coast Sectionals)
  3. Goku Endo: 156.14 (US Nationals)
  4. Max Lake: 155.77 (US Nationals)
  5. Max Lake: 153.87 (Pacific Coast Sectionals)
  6. Nicholas Hsieh: 151.64 (US Nationals)
  7. Lucas Altieri: 150.40 (South Atlantic Regionals)
  8. Ilia Malinin: 150.06 (South Atlantic Regionals)
  9. Nicholas Hsieh: 146.88 (Eastern Sectionals)
  10. Jonathan Yang: 146.25 (Midwestern Sectionals)
  11. Jordan Evans: 146.21 (South Atlantic Regionals)
  12. Lucas Altieri: 144.63 (US Nationals)
  13. Chase Finster: 142.44 (US Nationals)
  14. Eric Prober: 141.67 (Eastern Sectionals)
  15. Nathan Chapple: 140.60 (US Nationals)
  16. Nathan Chapple: 139.71 (Eastern Great Lakes Regionals)
  17. Lucas Altieri: 138.80 (Eastern Sectionals)
  18. Jordan Evans: 136.32 (Eastern Sectionals)
  19. Max Lake: 133.85 (Southwest Pacific Regionals)
  20. Nathan Chapple: 133.54 (Midwestern Sectionals)
  21. Ilia Malinin: 133.40 (Eastern Sectionals)
  22. Chase Finster: 129.47 (Midwestern Sectionals)
  23. Daniel Argueta: 127.21 (Midwestern Sectionals)
  24. Eric Prober: 124.96 (South Atlantic Regionals)
  25. Nick Hubbart: 123.04 (South Atlantic Regionals)
  26. Joshua Simkin: 121.59 (Southwest Pacific Regionals)

2018 Upper Great Lakes Regionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jonathan Yang, St. Paul FSC 1 49.88 1 117.54 167.42
2 6 Trevor Bucek, Northern Ice SC 2 37.75 2 79.29 117.04
3 4 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 3 37.00 3 66.59 103.59
4 1 Paul Egebrecht, DuPage FSC 4 35.06 4 58.45 93.51
5 2 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 5 26.68 6 53.01 79.69
6 3 Kevin Lee, FSC of Madison 6 22.00 5 54.66 76.66
WD Payton Winkler, Greater Green Bay FSC

2017 US Nationals Novice Men’s Preview

As a group, they have won 10 nationals medals.  Every single competitor here has qualified for nationals at least once previously.  The 3rd and 10th place finishers from last year’s novice event are returning and the 1st-6th place intermediate finishers will also be competing here.  The short program will be held on Monday, January 16th with the free skate on Tuesday, January 17th .

Novice skaters receive a bonus for completing different varieties of triple jumps as well as triple + triple combinations.  Missing those triples can be costly as they not only lose the base value but also the one point bonus.  There also will be a clear gap between those that can complete a full arsenal of triples and those that cannot, as the one point bonus pushes the scores even higher.

Joseph Kang comes into this event with the 3rd best total score, but it was set at regionals.  He was the most consistent skater, however, setting the 3rd and 5th best scores overall with only 6 points separating his two performances.  If you take his best short program and his best free skate into consideration, he has the potential to score even higher.  He is the reigning Intermediate Champion and has medaled at each of his last two nationals.  His free skate features a triple lutz + double toe, triple toe, triple salchow, triple loop, triple lutz (doubled at sectionals), triple loop + double toe (singled) + double loop and a double axel + double axel sequence giving him a base value on his jumps of 45.91.  He earned Level 4 on two spins at sectionals, but only a Level 2 on his step sequence.  He earned 4 points from GOE and his program components were decent ranging from 4.90-5.15.

Maxim Naumov has the best total score, also set at regionals.  His sectionals performance showed some cracks in the armor, as he scored over 30 points less than the mark he set earlier in the season.  He won bronze at this event last year, and should be the favorite with the highest score entering the competition and the highest ranked competitor returning from last year.  His free skate has a triple lutz + double toe, triple flip + single loop + double salchow (edge call on the flip and did not complete the last two jumps at sectionals), double axel, triple loop (doubled), triple lutz (under-rotated), triple toe + double toe, and triple salchow giving him a base value of 45.00 on jumps.  Two of his spins earned Level 3 as did his steps.  At sectionals he lost around .75 points from GOE and his program components ranged from 4.50-4.95.  With a cleaner jumping performance, those are likely to go much higher.

Paul Yeung has the second best total score, scoring 38 points better at sectionals than he did at regionals.  He finished just 10th at this event last year, and has made great strides in his capabilities, putting him in contention for the podium this season.  His jump layout includes a double axel, triple lutz + double toe, triple flip + triple toe, triple salchow, triple flip, double axel + single loop + double toe and triple lutz, giving him a base jumping value of 47.74.  He earned Level 3 on all of his spins but only a Level 1 on the step sequence.  He did not earn or lose any points from GOE and his program components were very good for this group, ranging from 5.25-5.63.  He is performing double duty at this event, as he is also competing in intermediate pairs.

Jonathan Yang has the 4th best total score, set at regionals.  He scored 13 points less at sectionals.  He just missed the podium last season as an intermediate, but finds himself in the mix this season at the next level up.  His free skate jump layout includes a triple lutz, triple toe + double toe, triple salchow (under-rotated at sectionals), triple toe + double toe, double axel + double loop, double lutz and double axel.  His base jumping value is significantly lower at only 36.71.  He earned a Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE at sectionals cost him 1.5 points and his program components ranged from 4.80-5.45.

Dinh Tran has the 5th best total score but only competed at sectionals.  His free skate layout includes a triple lutz + triple toe (singled at sectionals), triple flip, double axel, triple lutz, triple toe, triple flip + double toe, and a triple salchow + single loop + double salchow.  He is attempting the most difficult jumping pass at this event and his base jumping value reflects this at 47.51.  He earned Level 4 and Level 3 on two of his spins and Level 3 on his steps.  His GOE was a wash and his program components ranged from 4.44-5.13.

Lucas Alieri has the 6th best total score, set at regionals.  He scored about 7 points less at sectionals.  He has the most difficult content planned with a triple lutz, triple salchow + triple toe, triple flip (under-rotated at sectionals), double axel, triple loop + double toe (singled) + double loop, double axel + triple toe (downgraded), and a triple salchow.  His base jumping value adds up to a whopping 51.67, giving him a 4 point advantage over the rest of the field if he skates cleanly.  However, at sectionals he lost 5 points from GOE in addition to his jump errors and his program components were fairly low, ranging from 4.00-4.50.  He also got dinged with a Level 1 spin and Level 2 steps.  He won a pewter medal as an Intermediate last season and definitely could wind up on the podium again this year but I think he might need another year to put the whole package together.

Several other competitors are within a few points of each other but the podium might be too much of a stretch for them without perfectly clean programs and a little help.  Joonsoo Kim has the 9th best total score, set at regionals, but he was fairly consistent, scoring within 2 points at his two events.  Alex Wellman has the 10th best total score, scoring 6 points better at sectionals than at regionals.  Patrick Frohling has the 7th best total score.

Many novice events have a surprise outcome as skaters either under or over perform their qualifying events based on a variety of factors: growth spurts, nerves, performing at the “big” nationals for the first time can all effect these competitors in a variety of ways.  But ultimately it will come down to who can hit the triple jumps and earn the one point bonuses on the day of the competition.  They’ll also want to see their Levels at least in the 3 range and program components 5 or higher.  The jump bonus will not help unless they can land their jumps cleanly, as negative GOEs can negate any bonuses they are earning.

 

My podium predictions:

Gold: Maxim Naumov

Silver: Joseph Kang

Bronze: Paul Yeung

Pewter: Dinh Tran

 

Bios of the competitors:

Lucas Altieri: He is 15 years old and represents the Panthers Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Pewter Medalist.  He won silver at South Atlantic Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 8th best short program, 8th best free skate and 6th best total scores.

Jordan Evans: He is 15 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Bronze Medalist, finished 11th in intermediate in 2015 and 9th in juvenile in 2014.  He won bronze at South Atlantic Regionals and pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.

Patrick Frohling: He represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 11th in intermediate in 2014.  He won pewter at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best free skate and 7th best total scores.

Joseph Kang: He is 13 years old and represents the University of Delaware Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Champion and the 2015 Juvenile Bronze Medalist.  He won gold at South Atlantic Regionals and gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 7th best short program, 2nd best free skate and 3rd best total scores.

Joonsoo Kim: He is 16 years old and represents the DuPage Figure Skating Club.  He finished 6th in juvenile in 2014.  He won silver at Upper Great Lakes Regionals and bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 5th best free skate and 9th best total scores.

Maxim Naumov: He is 15 years old and represents the Charter Oak Figure Skating Club.  He is the reigning Novice Bronze Medalist, finished 5th in intermediate in 2014, is the 2013 Juvenile Boys Champion, and finished 7th in juvenile in 2012.  He won gold at New England Regionals and silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Dinh Tran: He is 15 years old and represents the Skating Club of San Francisco.  He is the 2015 Intermediate Silver Medalist, finished 6th in intermediate in 2014, and is the 2013 Juvenile Boys Pewter Medalist.  He won silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best free skate and 5th best total scores.

Max Wang: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He finished 6th in intermediate last season and 6th in intermediate in 2015.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the 4th best short program score.

Alex Wellman: He is 16 years old and represents the Central Illinois Figure Skating Club.  He is the reigning Intermediate Silver Medalist and finished 10th in juvenile in 2014.  He won bronze at Upper Great Lakes Regionals and gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 6th best short program, 10th best free skate and 10th best total scores.

Alan Wong: He placed 5th at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Jonathan Yang: He is 15 and represents the St. Paul Figure Skating Club.  He finished 5th in intermediate last season.  He won gold at Upper Great Lakes regionals and silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  He has the 3rd best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Paul Yeung: He is 17 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 10th as a novice last season, 9th as an intermediate in 2015 and is the 2014 Juvenile Boys Silver Medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  He has the best short program, 3rd best free skate and 2nd best total scores.

2017 Midwestern Sectionals Novice Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 9 Alex Wellman, Central Illinois FSC 1 50.74 3 89.44 140.18
2 7 Jonathan Yang, St. Paul FSC 2 49.82 2 90.34 140.16
3 4 Joonsoo Kim, DuPage FSC 7 39.53 1 99.06 138.59
4 10 Luke Ferrante, SC of Huntsville 5 44.99 4 86.97 131.96
5 11 Alan Wong, Dallas FSC 4 46.99 6 80.72 127.71
6 12 Chase Finster, Northern Kentucky SC 6 42.68 5 82.50 125.18
7 8 Justin Wichmann, Dallas FSC 3 47.30 7 71.04 118.34
8 3 Nathan Chapple, Shaker FSC 9 33.57 8 66.47 100.04
9 1 Mikhail Gumba, Broadmoor SC 8 34.58 9 61.09 95.67
10 6 Jacob DeWolfe, Traverse City FSC 10 32.94 10 59.65 92.59
11 2 Henry Lai, Northern Ice SC 11 31.83 11 50.58 82.41
12 5 Matthew Cangelose, Brazos Valley FSC 12 18.60 12 45.92 64.52

2017 Upper Great Lakes Regional Results

Juvenile Girls

Place Start Name Score
1 15 Macie Rolf, Illinois Valley FSC 51.74
2 14 Abby Slovin, DuPage FSC 49.39
3 12 Vicka Khrabatyn, Northern Ice SC 49.38
4 11 Jessica Martinelli, Duluth FSC 48.20
5 8 Hannah Lofton, Skokie Valley SC 47.93
6 16 Ria Basu, Chicago FSC 44.22
7 9 Jolee Reese, Creve Coeur FSC 42.74
8 6 Elizabeth Wangley, St Peters FSA 42.39
9 4 Faith Olczak, DuPage FSC 40.71
10 7 Alyssa Hurley, St Paul FSC 40.25
11 13 Strauss Schneider, Northern Ice SC 38.86
12 2 Amy Li, St Peters FSA 38.77
13 1 Meghan Gregory, Northern Ice SC 36.27
14 5 Sydney Dorvil, Braemar-City of Lakes FSC 35.51
15 10 Mia Cittadine, Northern Ice SC 34.10
16 3 Emily Yang, Skokie Valley SC 31.85

Intermediate Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 23 Ariela Masarsky, DuPage FSC 1 43.91 6 63.23 107.14
2 22 Samantha Liker, DuPage FSC 2 40.17 2 64.89 105.06
3 21 Calista Choi, Skokie Valley SC 4 35.82 1 68.56 104.38
4 20 Sunny Choi, Northern Blades NSC FSC 3 36.02 5 63.92 99.94
5 24 Zoe Parrilli, Northern Ice SC 5 34.97 4 64.59 99.56
6 14 Isabelle Inthisone, FSC of Madison 8 32.16 3 64.83 96.99
7 13 Grayson Baginski, Northern Ice SC 7 32.92 7 58.88 91.80
8 19 Abbie Symanietz, St Paul FSC 6 34.22 10 55.23 89.45
9 15 Mia Hackworth, Illinois Valley FSC 9 31.96 9 56.12 88.08
10 17 Lauren Teubner, Northern Ice SC 10 29.68 8 56.13 85.81
11 18 Abbygail Johnson, Skokie Valley SC 12 28.74 11 53.73 82.47
12 16 Colette Jackson, Glenwood FSC 11 29.26 12 52.86 82.12
13 10 Elyse Wiese, Skokie Valley SC 13 28.64 14 49.06 77.70
14 9 Olivia Yoshioka, Northern Ice SC 15 25.64 13 49.21 74.85
15 7 Dani Reiser, Northern Blades NSC FSC 17 24.77 15 47.52 72.29
16 12 Casi Reiser, Northern Blades NSC FSC 14 27.59 20 42.81 70.40
17 3 Sadie Gibbs, Starlight Ice Dance Club 21 24.39 16 45.71 70.10
18 2 Alesya Merkepel, Wisconsin FSC 19 24.75 17 45.35 70.10
19 4 Kathleen Martinus, St Paul FSC 20 24.72 18 45.32 70.04
20 5 Tyra Schmalzbauer, Northern Blades NSC FSC 22 24.26 19 44.13 68.39
21 11 Deena Alsabbah, Cutting Edge FSC 16 25.29 21 42.74 68.03
22 8 Logan Mahoney, FSC of Bloomington 18 24.76 23 40.78 65.54
23 6 Payton Winke, Rockford SC 23 22.89 22 41.77 64.66
24 1 Alyssa Dunn, Chicago FSC 24 22.29 24 32.67 54.96

Novice Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 14 Angelina Huang, St Peters FSA 1 49.80 1 95.56 145.36
2 16 Wren Warne-Jacobsen, St Paul FSC 2 48.57 2 80.08 128.65
3 11 Rachel Men, Skokie Valley SC 3 41.60 3 79.04 120.64
4 15 Anissa Maravilla, DuPage FSC 4 37.31 4 72.94 110.25
5 12 Laiken Lockley, DuPage FSC 6 36.08 7 59.24 95.32
6 8 Samantha Dreyer, Skokie Valley SC 7 33.39 6 60.02 93.41
7 7 Rachael Wall, Skokie Valley SC 9 32.79 5 60.05 92.84
8 13 Haley Briesch, Eden Prairie FSC 5 36.19 10 55.54 91.73
9 10 Alexeia Gorecki, DuPage FSC 10 32.57 9 56.15 88.72
10 3 Haley Vihnanek, Glenwood FSC 13 30.28 8 56.55 86.83
11 6 Ambryn Meehan, DuPage FSC 11 31.13 12 54.84 85.97
12 2 Amber Jacobsen, Northern Ice SC 12 30.59 13 54.56 85.15
13 1 Mirella Strieleman, Skokie Valley SC 16 28.80 11 55.51 84.31
14 4 Faith Nguyen, Northern Ice SC 15 28.93 14 53.68 82.61
15 9 Christina Tenzin, Skokie Valley SC 8 32.99 16 48.69 81.68
16 5 Sophie Leither, Elk River FSC 14 29.60 15 48.80 78.40

Junior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Diana Zhu, St Paul FSC 1 49.56 2 80.98 130.54
2 9 Maxine Marie Bautista, DuPage FSC 4 43.76 1 85.83 129.59
3 12 Madalyn Moree, Starlight Ice Dance Club 2 48.94 3 77.36 126.30
4 7 Eliana Biggers, Northern Ice SC 5 43.04 5 76.17 119.21
5 8 Sarah Nunez, DuPage FSC 6 40.96 4 76.17 117.13
6 11 Taylor Morris, Skokie Valley SC 3 44.91 6 71.15 116.06
7 3 Emily Soto, Wisconsin FSC 7 38.79 8 68.55 107.34
8 2 Kelsie Olono, Skokie Valley SC 9 37.39 7 68.93 106.32
9 1 Carly Leonard, DuPage FSC 8 37.62 9 61.46 99.08
10 4 Karina Nance, Skokie Valley SC 10 36.58 10 60.46 97.04
11 6 Sophia Pearson, Skokie Valley SC 12 34.16 11 56.11 90.27
12 5 Nicole Farolan, Northern Ice SC 11 34.30 12 55.21 89.51

Senior Ladies

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Bradie Tennell, Wagon Wheel FSC 1 53.16 1 113.30 166.46
2 13 Lauren Townsend, DuPage FSC 2 39.10 2 72.41 111.51
3 15 Maria Kalina, Starlight Ice Dance Club 5 34.22 3 69.68 103.90
4 17 Cailey Olono, Skokie Valley SC 4 34.56 5 66.62 101.18
5 9 Juliana Welter, Braemar-City of Lakes FSC 9 30.23 4 68.37 98.60
6 14 Sophie LeMieux, Greater Green Bay FSC 3 36.76 9 59.84 96.60
7 11 Natalie Motley, DuPage FSC 10 29.79 6 60.96 90.75
8 16 Francesca Siracusano, Northern Ice SC 6 32.14 10 58.26 90.40
9 10 Annika Hall, Duluth FSC 8 30.49 8 59.85 90.34
10 8 Jessica Goble, Heart Of Illinois SC 11 28.36 11 57.35 85.71
11 5 Alexis Le, Northern Ice SC 15 23.58 7 60.10 83.68
12 2 Sarah Moss, Shattuck – St Mary’s 17 21.10 12 47.44 68.54
13 3 Kristina Zaslavskaya, Shattuck – St Mary’s 14 24.39 13 44.06 68.45
14 1 Kelly Medd, Starlight Ice Dance Club 16 22.91 14 43.85 66.76
15 4 Linnea Seline, FSC of Bloomington 13 24.50 15 39.97 64.47
16 6 Ariana Grymski, DuPage FSC 7 32.11 16 23.47 55.58
WD Julia Hussian, FSC of Bloomington 12 25.94
WD Makala Arn, Rockford SC
WD Ariana Kedoin, St Paul FSC

Juvenile Boys

Place Start Name Score
1 9 Daniel Martynov, Northern Ice SC 46.88
2 12 Joseph Klein, Skokie Valley SC 44.58
3 3 Anthony Mugg, DuPage FSC 35.71
4 5 Aidan Bell, Skokie Valley SC 34.65
5 6 Zachary Yoshioka, Northern Ice SC 34.19
6 10 Ethan Peal, Skokie Valley SC 34.18
7 8 Maximilian Lai, Northern Ice SC 29.08
8 7 Daniel Borisov, Eden Prairie FSC 28.83
9 14 Timothy Bergal, Central Iowa FSC 28.56
10 1 J-Arh Doromal, Heart Of Illinois SC 27.60
11 15 William Church, Heart Of Illinois SC 27.49
12 16 Henry Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 26.92
13 11 Garrett Hollihan, Starlight Ice Dance Club 25.61
14 4 Benjamin Kane, Northern Ice SC 23.94
15 2 Anton Yakunin, Central Iowa FSC 22.18
16 13 Gabriel Martinez, Skokie Valley SC 20.52

Intermediate Men

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Daniel Turchin, Skokie Valley SC 1 35.03 1 64.32 99.35
2 13 Payton Winkler, Greater Green Bay FSC 2 31.88 2 58.42 90.30
3 6 Trevor Bucek, Northern Ice SC 6 26.91 3 56.71 83.62
4 11 Victor Shi, Skokie Valley SC 3 30.49 4 52.73 83.22
5 9 Paul Egebrecht, DuPage FSC 4 28.68 5 52.13 80.81
6 5 Collin Motley, DuPage FSC 7 25.92 6 47.39 73.31
7 7 Jim Wang, St Paul FSC 9 22.99 7 46.68 69.67
8 12 Jan William Eraker, FSC of Madison 5 28.40 8 40.76 69.16
9 8 Alexander Gach, Skokie Valley SC 8 24.41 9 36.02 60.43
10 2 Jaden Schwab, St Paul FSC 10 21.16 10 35.36 56.52
11 3 George Palabrica-Schorse, Wisconsin FSC 11 17.42 11 33.26 50.68
12 1 Ethan Kampelman, Creve Coeur FSC 12 16.07 12 24.85 40.92
13 4 Jordan Gillette, Ames FSC 13 13.39 13 17.93 31.32

Novice Men

lace Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 5 Jonathan Yang, St Paul FSC 1 53.32 1 100.51 153.83
2 6 Joonsoo Kim, DuPage FSC 2 47.59 2 93.12 140.71
3 8 Alex Wellman, Central Illinois FSC 4 42.68 3 91.46 134.14
4 7 Henry Lai, Northern Ice SC 3 43.34 6 55.77 99.11
5 2 David Kaufmann, Rochester FSC 5 35.90 5 60.90 96.80
6 3 Paul Stipinas, Northern Ice SC 6 33.56 4 61.24 94.80
7 4 Kevin Lee, FSC of Madison 7 25.15 7 44.65 69.80
8 1 Lucas Rosa, DuPage FSC 8 21.85 8 44.07 65.92

2016 US Nationals Intermediate Men’s Free Skate Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Joseph Kang, University of Delaware FSC 1 45.14 1 78.47 123.61
2 8 Alex Wellman, Central Illinois FSC 2 41.33 3 70.69 112.02
3 11 Jordan Evans, University of Delaware FSC 4 37.49 2 73.25 110.74
4 12 Lucas Altieri, Panthers FSC 3 38.15 4 67.10 105.25
5 7 Jonathan Yang, St. Paul FSC 5 35.75 5 62.37 98.12
6 9 Max Wang, Glacier Falls FSC 6 35.15 6 61.49 96.64
7 6 Joshua Fendi, Los Angeles FSC 7 30.70 7 55.78 86.48
8 1 Dylan Hylander, Dallas FSC 10 27.66 8 54.13 81.79
9 5 Maxwell Gart, Charter Oak FSC 8 30.68 10 49.99 80.67
10 3 Joshua Simkin, FSC of Southern California 9 30.52 11 46.42 76.94
11 2 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 12 23.39 9 50.00 73.39
12 4 Henry Privett-Mendoza, Pasadena FSC 11 26.13 12 43.46 69.59

Midwestern Sectionals Intermediate Men’s Results

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 12 Alex Wellman, Central Illinois FSC 1 42.87 1 67.12 109.99
2 8 Jonathan Yang, St Paul FSC 3 32.32 2 59.93 92.25
3 11 Dylan Hylander, Dallas FSC 5 30.81 3 56.96 87.77
4 9 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 4 31.64 6 56.08 87.72
5 10 Jacob Sedlar, Lansing SC 2 32.94 7 54.45 87.39
6 6 Chase Finster, Louisville Skating Academy 9 28.26 5 56.26 84.52
7 5 Henry Lai, Northern Ice SC 10 27.52 4 56.45 83.97
8 2 Paul Stipinas, Northern Ice SC 11 27.44 8 53.40 80.84
9 7 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 6 30.17 9 50.66 80.83
10 3 Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 7 30.14 10 44.80 74.94
11 4 Nathan Chapple, Shaker FSC 8 28.60 12 41.06 69.66
12 1 Alexander Han, Diamond Edge FSC 12 24.07 11 44.19 68.26