2017 NHK Trophy Men’s Results

Short Program

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Sergei VORONOV  RUS 90.06 49.18 40.88 8.25 7.89 8.39 8.21 8.14 0.00 #6
2 Alexei BYCHENKO  ISR 85.52 45.84 39.68 7.93 7.57 8.11 8.07 8.00 0.00 #10
3 Jason BROWN  USA 85.36 40.58 44.78 8.82 8.82 8.93 9.07 9.14 0.00 #11
4 Adam RIPPON  USA 84.95 43.16 41.79 8.32 8.11 8.43 8.36 8.57 0.00 #9
5 Keegan MESSING  CAN 80.13 42.37 38.76 7.75 7.50 7.86 7.79 7.86 1.00 #3
6 Kazuki TOMONO  JPN 79.88 43.80 36.08 7.29 6.93 7.39 7.18 7.29 0.00 #2
7 Dmitri ALIEV  RUS 77.51 39.40 39.11 7.96 7.79 7.68 7.93 7.75 1.00 #8
8 Deniss VASILJEVS  LAT 76.51 38.54 38.97 7.86 7.54 7.82 7.82 7.93 1.00 #7
9 Michal BREZINA  CZE 76.24 37.28 39.96 8.07 7.61 8.07 8.00 8.21 1.00 #5
10 Hiroaki SATO  JPN 75.95 40.56 35.39 7.25 6.82 7.14 7.07 7.11 0.00 #1
11 Nam NGUYEN  CAN 65.82 32.76 35.06 7.14 6.75 6.96 7.25 6.96 2.00 #4

Free Skate

PL. Name Nation TSS TES PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
1 Sergei VORONOV  RUS 181.06 94.34 86.72 8.71 8.29 8.89 8.68 8.79 0.00 #9
2 Adam RIPPON  USA 177.04 91.46 85.58 8.54 8.29 8.75 8.46 8.75 0.00 #6
3 Alexei BYCHENKO  ISR 166.55 85.85 80.70 8.14 7.89 8.18 8.07 8.07 0.00 #10
4 Jason BROWN  USA 160.59 72.73 89.86 8.89 8.93 8.79 9.11 9.21 2.00 #11
5 Deniss VASILJEVS  LAT 158.29 76.43 81.86 8.11 7.89 8.21 8.29 8.43 0.00 #4
6 Keegan MESSING  CAN 155.67 74.59 81.08 8.18 7.86 8.18 8.11 8.21 0.00 #7
7 Kazuki TOMONO  JPN 152.05 75.69 77.36 7.71 7.46 7.79 7.86 7.86 1.00 #8
8 Nam NGUYEN  CAN 148.69 78.49 70.20 7.21 6.68 7.00 7.07 7.14 0.00 #1
9 Dmitri ALIEV  RUS 145.94 70.52 77.42 7.89 7.50 7.61 7.89 7.82 2.00 #3
10 Michal BREZINA  CZE 144.21 66.35 79.86 8.07 7.79 7.89 8.11 8.07 2.00 #5
11 Hiroaki SATO  JPN 123.25 55.67 68.58 7.04 6.54 6.75 7.00 6.96 1.00 #2

Total

PL Name Nation SP FS Points
1. Sergei VORONOV  RUS 1 1 271.12
2. Adam RIPPON  USA 4 2 261.99
3. Alexei BYCHENKO  ISR 2 3 252.07
4. Jason BROWN  USA 3 4 245.95
5. Keegan MESSING  CAN 5 6 235.80
6. Deniss VASILJEVS  LAT 8 5 234.80
7. Kazuki TOMONO  JPN 6 7 231.93
8. Dmitri ALIEV  RUS 7 9 223.45
9. Michal BREZINA  CZE 9 10 220.45
10. Nam NGUYEN  CAN 11 8 214.51
11. Hiroaki SATO  JPN 10 11 199.20
Withdrawn
Yuzuru HANYU  JPN

2017 Skate Canada Men’s Preview

Four of these men are making their Grand Prix debuts at this event, including World Junior Bronze Medalist, Alexander Samarin.  The youngest competitor is Jun Hwan Cha who is making his Grand Prix debut at age 18, while the oldest is Michal Brezina at age 27.  Only Shoma Uno has scored above 300 points, and additionally, only Patrick Chan has scored over 290.

This event will be very interesting as it will pit artistry against the technical side, as these competitors don’t have quite as much fire power as last week.  Shoma Uno is definitely the favorite coming into this event, and he has been able to add an impressive arsenal of quads to his programs while also maintaining artistic excellence in his programs.  He was finally able to master the nerves last season and medal at Worlds for the first time.  Jason Brown may only attempt one or two quads in his programs but his grade of execution scores and program components are often enough to keep him in the mix with the top men.  And Patrick Chan was once the technical leader among men, and for years was the only one attempting two quads in a free skate.  Now he seems to be falling behind and even his artistry can’t seem to hold him up, as he finished 5th at Worlds for the second consecutive season.

Shoma Uno is going into just his third season on the Grand Prix, but he has never not won a medal, and never finished lower than 2nd place.  He has also qualified for two consecutive Grand Prix Finals and won two bronze medals.  He started his season with a gold medal at Lombardia Trophy where he sset new personal best scores across the board and is the only man to score above 300 points so far this season.  He landed a quad flip and a quad toe + triple toe in his short program.  His quad combination was in the bonus and earned all positive GOEs, earning 18.26 points overall.  His program components were solid, ranging from 8.85 to 9.25.  His free skate included a quad loop, quad salchow, quad flip, quad toe + double toe, and a quad toe.  The last three quads were in the bonus, and he earned positive GOEs on all but the quad loop.  In addition, he landed two triple axel combinations.  His GOE earned him 23 points and his program components were in the high 8s to mid 9s.  He has the 2nd best short program, best free skate, and best total scores.

Jason Brown is starting his fifth season on the Grand Prix.  He has won four medals total but has never qualified for the Grand Prix Final.  He won silver at Lombardia Trophy to start his season.  His short program there included a downgraded quad toe with a fall, earning only 1.20 points.  He also received negative GOEs on his triple axel.  The rest of the program was strong with all positive GOEs and Level 4 on his spins and steps.  His program components were in the high 8s and low 9s.  His free skate did not include a quad attempt and he had his triple + triple combination judged under-rotated.  The biggest issue from a technical side is that with the repetition of jump rules and no quads, he has to complete two double axels in his program, which are worth only 3.30 points or 3.63 in the bonus.  He also could backload his program more to make up some of the points, as he has five of the eight jumping passes in the bonus.  His GOEs earned him 13 points and his program components were in the high 8s to mid 9s.  He has the 6th best free skate and 7th best total score.

Brown’s biggest challenge in catching up to Uno comes down to the technical score.  Brown is well known for completing his elements extremely well and for making up points on the grade of execution, however, the GOE is factored based on the base value of the element.  So the higher the base value, the higher the potential gain from a GOE.  In the free skate at Lombardia Trophy, Uno earned 10 points MORE from GOE than Brown.  For example, Brown completed a double axel that earned three +2s, three +1s, and one 0 which gave him .70 points.  Uno completed a quad salchow that earned one +2, four +1s, and two 0s but earned .80 in GOE.  So although Uno’s element was not judged to be as clean as Brown’s, he received more points overall.

Jorik Hendrickx is competing in just his fourth Grand Prix event and has never finished higher than 6th place.  He won gold at Nebelhorn Trophy with personal best scores across the board earlier this season to earn himself an Olympic berth.  His short program includes a triple lutz + triple toe and a triple loop but he earned Level 4 on all of his spins and step sequences and had positive GOEs on all of his elements.  His program components were in the mid 7s to low 8s.  His free skate again did not include a quad, but he earned Level 4 on the steps and spins and had all positive GOEs, earning 11 points.  His GOEs were slightly higher in the high 7s to mid 8s.  He has the 9th best total score.

Keegan Messing is competing in his second ever Grand Prix event.  He finished 11th at this event in 2015.  He won bronze with personal best scores at Autumn Classic International to start the season.  His short program includes a quad toe and a triple lutz + triple toe combination.  His program components were in the mid 8s.  His free skate had a quad toe and a quad toe + double toe in the bonus but he earned Level 1 on one spin and his step sequence in addition to under-rotating a triple loop and receiving an edge call on a triple flip.  His program components were again in the mid 8s.  He has the 9th best short program score.

Patrick Chan will be competing in his 11th season on the Grand Prix.  He has 15 medals, 12 of them gold, and has qualified for the Final eight times, medaling four times.  However, he missed the podium at a Grand Prix event as recently as 2015 and hasn’t medaled at the Final since 2013.  He has not competed yet this season as he was breaking in some new boots and decided not to compete in the Challenger Series.  He often played it safe last season and did not put the quad in his short program, but he is one of only a handful of men to score over 100 points in the short program and 200 points in the free skate, however, he has never done so at the same event.  In fact, his personal best score was set way back in 2013.

 

My podium predictions:

Gold: Shoma Uno

Silver: Patrick Chan

Bronze: Jason Brown

 

Bios of the competitors:

Brendan Kerry, AUS: He placed 15th at Worlds and 11th at Four Continents.  He finished 10th at Skate America and 10th at Trophee de France.  His personal best is 236.24.  He is 22 years old.

Jorik Hendrickx, BEL: He finished 21st at Worlds and 4th at Europeans.  He placed 9th at Skate America and 6th at Trophee de France last season.  His personal best is 253.06.  He is 25 years old.

Patrick Chan, CAN: He placed 5th at Worlds and 4th at Four Continents.  He won gold at Skate Canada and gold at Cup of China last season to qualify for the Grand Prix Final where he finished 5th.  He is the 2014 Olympic Silver Medalist; 2011, 2012, and 2013 World Champion; 2009 and 2010 World Silver Medalist; 2009, 2012, and 2016 Four Continents Champion; and 2007 World Junior Silver Medalist.  His personal best is 295.27.  He is 26 years old.

Keegan Messing, CAN: His personal best is 248.30.  He is 25 years old.

Nicolas Nadeau, CAN: He finished 12th at Junior Worlds.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 224.76.  He is 20 years old.

Michal Brezina, CZE: He placed 17th at Worlds and 12th at Europeans last season.  He finished 4th at Skate Canada and 10th at Cup of China.  He is the 2013 European Bronze Medalist and 2009 World Junior Silver Medalist.  His personal best is 243.52.  He is 27 years old.

Paul Fentz, GER: He finished 20th at Worlds and 10th at Europeans.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 225.85.  He is 25 years old.

Takahito Mura, JPN: He finished 8th at Skate Canada and 5th at Trophee de France last season.  He is the 2014 Four Continents Champion.  His personal best is 268.43.  He is 26 years old.

Shoma Uno, JPN: He is the reigning World Silver Medalist and reigning Four Continents Bronze Medalist. He won gold at Skate America and silver at Rostelecom Cup last season to qualify for the Grand Prix Final where he won bronze.  He is the 2015 World Junior Champion.  His personal best is 319.84.  He is 19 years old.

Jun Hwan Cha, KOR: He finished 5th at Junior Worlds.  He won gold at JGP Japan and gold at JGP Germany last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won bronze.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 242.45.  He is 18 years old.

Alexander Samarin, RUS: He placed 8th at Europeans and is the reigning World Junior Bronze Medalist.  He won gold at JGP Russia and gold at JGP Estonia last season to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won silver.  This is his Grand Prix debut.  His personal best is 245.53.  He is 19 years old.

Jason Brown, USA: He placed 7th at Worlds and 6th at Four Continents.  He won silver at Skate America and finished 7th at NHK Trophy.  He is the 2013 World Junior Silver Medalist and 2012 World Junior Bronze Medalist.  His personal best is 273.67.  He is 22 years old.

2016 Canadian Nationals Men’s Results

  1. Patrick Chan: 103.58 SP + 192.09 FP = 295.67
  2. Liam Firus: 78.87 SP + 158.33 FP = 237.20
  3. Kevin Reynolds: 77.65 SP + 158.53 FP = 236.18
  4. Nam Nguyen: 76.04 SP + 151.65 FP = 227.69
  5. Nicolas Nadeau: 75.22 SP + 151.34 FP = 226.56
  6. Keegan Messing: 77.20 SP + 144.30 FP = 221.50
  7. Elladj Balde: 69.02 SP + 140.99 FP = 210.01
  8. Bennet Toman: 67.90 SP + 139.99 FP = 207.89
  9. Roman Sadvosky: 64.17 SP + 140.41 FP = 204.59
  10. Anthony Kan: 58.18 SP + 119.30 FP = 177.48
  11. Christophe Belley: 58.17 SP + 117.60 FP = 175.77
  12. Shaquille Davis: 61.81 SP + 112.52 = 174.33
  13. Mitchell Gordon: 54.72 SP + 118.92 FP = 173.64
  14. Dustin Sheriff-Clayton: 54.29 SP + 114.47 FP = 168.76
  15. Laurent Guay: 54.69 SP + 110.68 FP = 165.37
  16. Jack Kermezian: 52.93 SP + 102.13 FP = 155.06
  17. Samuel Angers: 53.12 SP + 94.21 FP = 147.33
  18. Daniel-Olivier Boulanger-Trottier: 56.96 SP + 86.29 FP = 143.25

Pacific Coast Sectionals Senior Men’s Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 3 Douglas Razzano, Coyotes SC of Arizona 1 66.84 2 122.19 189.03
2 2 Sean Rabbitt, Glacier Falls FSC 3 58.01 1 126.04 184.05
3 4 Philip Warren, All Year FSC 2 60.66 3 122.03 182.69
4 1 Keegan Messing, Alaska Assoc of Figure Skaters 4 55.93 4 118.37 174.30
WD Shotaro Omori, Los Angeles FSC
WD Vincent Zhou, All Year FSC

US Nationals Senior Men’s Preview

Jeremy Abbott is coming in as the reigning Champion, but this isn’t going to be an easy event.  After skating a stellar Spy themed short program at Skate America, he had a nerve injury in his back during the free skate and struggled with his jumps.  Physical therapy got him in better shape for Trophee Eric Bompard but he hasn’t been competing at the top of his game and has been limited in the training of his quad.  He’s planning on playing it safe in Omaha and if he can land his jumps, he’s one of the best skaters in the World.  His best performances of the season often come at nationals and he might be able to pull it off again here.  

Ross Miner has a higher international score than Jeremy Abbot this season.  The reigning Four Continents bronze medalist hit his first quad jump in competition at NHK Trophy en route to a bronze medal.  He is a great skater but seems to fly under the radar despite his solid and consistent finishes and this could be his breakout year.  If he skates clean and hits the quad he could upset Abbott for the title.  

Max Aaron has been tearing up the Senior B circuit this season and posted the highest qualifying scores by a 10 point margin.  He has a quad salchow + triple toe in a free skate and another planned quad salchow that he doubled at sectionals, so he still has room to improve in his scores.  He has great jumps and has been working on adding polish to his programs as well.  He wasn’t happy with his 8th place finish last season in his senior debut and wants to prove that he belongs with the best.  His international scores were some of the highest of any US man this season, but Senior B’s can be a little inconsistent in their scoring so this will be his first opportunity this season to see how he stands up to the rest of the pack.

One of the dark horses has to be Alexander Johnson.  He finished 15th at Nationals last season (also his highest finish as a senior) but had a stunning free skate.  He set the 2nd highest qualifying score this season.  He has a very interesting free skate lay out including a triple lutz + single loop + triple flip combination, two double axels and a double axel + triple toe.  It will be interesting to see what he does under the nationals spotlight, but he seems poised to make a big jump in the standings.

Richard Dornbush battled boot problems all last season and dropped to 13th place at nationals.  He’s since solved the problem and has regained consistency on his triple axel and has been including quads.  He has a great style on the ice but hasn’t been able to completely gain back the form and confidence that won him the silver medal in 2011.  His “Triple Dornbush” can’t be missed; a triple lutz + triple toe performed with both arms overhead. 

Joshua Farris has had another outstanding Junior season, hitting the triple axel and a quad toe consistently to claim two gold medals at his JGP events and the silver at the Final.  He hasn’t been able to put together the programs to make his mark nationally, and he faces the disadvantage of having to add time and elements to his programs and has had less mileage on them then the skaters who have been competing senior all season.  His place on the Junior Worlds team is likely secure regardless of his results here, but he could make a run for the podium and make USFSA consider giving him a senior competition invite.  

Keegan Messing is always a crowd favorite at nationals.  He is a skater who knows his strengths and structures his programs to take full advantage of them.  He has a wild abandon on the ice and goes for everything in his programs and is well known for his huge jumps.  He’s always a threat as he has the technical skills and consistency to put himself in medal contention but if everyone skates clean, he doesn’t have the program components to keep up.

Adam Rippon changed coaches in the off season but has yet to see that change pay off.  He finished 4th at Cup of China and 8th at NHK Trophy behind both Dornbush and Miner.  He’s struggled with his triple axel for several seasons and his signature jump, the Rippon Lutz, has even been failing him at events.  While he was once the only skater in the world who could land it, Richard Dornbush and Gracie Gold are now including it in their programs and have put their own spin on it.  He has a big hurdle to overcome if he wants to make the World team again.

There was a lot of talk last season after Armin Mahbanoozadeh won the pewter medal at U.S. nationals but did not receive a spot on the Four Continents team.  He has been given several Senior B assignments this season and has been solid but not among the top men internationally this season.  

Stephen Carriere made big improvements last season to qualify for nationals for the first time since 2009 and finished 6th.  He could not quite match his international results at Sectionals but he has consistently scored over the 200 mark this season and should easily be able to make the top 10.

Jason Brown could not quite replicate his results from last season falling to 4th at the Junior Grand Prix Final.  He has been working on his triple axel and landed it clean for the first time at the Junior Grand Prix Final.  He’s been scoring just under the 200 point mark and will need to pull his scores up to keep pace with the top senior men, but his spot at Junior Worlds is likely secure.

My podium predictions:
Gold: Jeremy Abbott
Silver: Ross Miner
Bronze: Richard Dornbush
Pewter: Max Aaron

Bios of the competitors:
Max Aaron: He is 20 years old and represents the Broadmoor Skating Club.   He is the 2005 Juvenile Champion, 2006 Intermediate bronze medalist, finished 5th in Novice in 2007, 13th in Juniors in 2008, is the 2010 Junior bronze medalist, the 2011 Junior Champion and finished 8th in Seniors in 2012.  He won gold at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 2nd best short program, best free skate and best total scores.

Jeremy Abbott: He is 27 and represents the Detroit Skating Club.  He placed 5th at Skate America and won silver at Trophee Eric Bompard.  He finished 9th in Juvenile in 1998, 6th in Intermediate in 2000, 6th in Novice in 2002, 7th in Juniors in 2004, is the 2005 Junior Champion, is the 2007 and 2008 pewter medalist, 2009 and 2010 Champion, 2011 pewter medalist and the reigning Champion.  Internationally, he has the 8th best short program and 10th best total scores.

William Brewster: He is 22 and represents the Detroit Skating Club.  He is the 2002 Juvenile Champion, 2003 Intermediate Champion, finished 6th in Novice in 2004, is the 2005 Novice bronze medalist, finished 14th in Juniors in 2006, 13th in Juniors in 2007, 9th in Juniors in 2008, 15th in Seniors in 2009 and 18th in 2012.  He won pewter at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.

Jason Brown: He is 18 and represents the Skokie Valley Skating Club.  He is the reigning Junior Worlds bronze medalist.  He won silver at JGP France and gold at JGP Turkey to qualify for the Junior Grand Prix Final where he finished 4th.  He is the 2007 Juvenile Champion, 2008 Intermediate Men’s silver medalist, 2009 Novice bronze medalist, 2010 Junior Champion, finished 7th in Seniors in 2011 and 9th in 2012.  Nationally, he has the 8th best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.  Internationally as a junior he has the 5th best short program, 5th best free skate and 6th best total scores.

Wesley Campbell: He is 27 years old and represents the Colonial Figure Skating Club.  He finished 7th in Juvenile in 1997, is the 1999 Intermediate Champion, finished 7th in Novice in 2000 and 2001, is the 2002 Novice pewter medalist, finished 6th in Juniors in 2003, is the 2004 Junior bronze medalist, finished 14th in Seniors in 2005, 7th in 2008, 20th in 2010, 14th in 2011 and 17th in 2012.  He won gold at New England Regionals and bronze at Eastern Sectionals to qualify for nationals.
Nationally, he has the 5th best free skate and 7th best total scores.

Stephen Carriere: He is 23 and represents the Skating Club of Boston.  He is the 2007 World Junior Champion.  He finished 14th in Juvenile in 2001, 5th in Intermediate in 2002, 6th in Intermediate in 2003, is the 2004 Novice pewter medalist, finished 7th in Junior in 2005, is the 2006 Junior Champion, finished 9th in Seniors in 2007, is the 2008 bronze medalist, finished 9th in 2009 and 6th in 2012.  He won gold at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 5th best short program, 4th best free skate and 4th best total scores.

Jonathan Cassar: He is 26 and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 12th in Juvenile in 2000, 5th in Intermediate in 2002, 8th in Juniors in 2006, 9th in Seniors in 2007, 16th in 2009, 12th in 2010, 11th in 2011 and 11th in 2012.  He won bronze at Southwest Pacific Regionals and silver at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 9th best free skate and 10th best total scores.

Harrison Choate: He is 19 years old and represents the Skating Club of Boston.  He finished 4th at JGP France and won bronze at JGP Croatia.  He finished 5th in Juvenile in 2007, is the 2008 Intermediate Men’s pewter medalist, finished 6th in Novice in 2010, 8th in Juniors in 2011 and is the reigning Junior pewter medalist.  He won silver at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Internationally as a junior he has the 7th best short program and 9th best total scores.  Nationally, he has the 9th best short program, 7th best free skate and 8th best total scores.

Richard Dornbush: He is 21 and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 6th at Rostelecom Cup and 5th at NHK Trophy.  He finished 11th in Juvenile in 2002, is the 2003 Juvenile Champion, finished 5th in Intermediate in 2004, 5th in Novice in 2005, 6th in Novice in 2006, 8th in Juniors in 2007, is the 2008 Junior pewter medalist, finished 11th in Seniors in 2010, is the 2011 silver medalist and finished 13th in 2012.

Joshua Farris: He is 18 and represents the Broadmoor Skating Club.  He is the reigning Junior Worlds silver medalist.  He won gold at JGP USA and gold at JGP Slovenia to qualify for the Junior Grand Prix Final where he won silver.  He is the 2006 Juvenile Champion, finished 9th in Intermediate in 2007, is the 2008 Intermediate Men’s Champion, 2009 Novice Champion, 2010 Junior silver medalist, finished 21st in Seniors in 2011 and 16th in 2012.  Internationally as a junior, he has the 2nd best short program, 3rd best free skate and 3rd best total scores.

Grant Hochstein: He is 22 and represents the Skating Club of New York.  He finished 10th in Juvenile in 2003, is the 2004 Intermediate pewter medalist, finished 8th in Novice in 2005, finished 12th in Juniors in 2007, 11th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior pewter medalist, finished 7th in Seniors in 2010, 12th in 2011 and 12th in 2012.  He won pewter at Eastern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 6th best short program and 9th best total scores.

Alexander Johnson: He is 22 and represents the Broadmoor Skating Club.  He finished 16th in Juvenile in 2002, 12th in Juvenile in 2003, 13th in Intermediate in 2004, 5th in Intermediate in 2005, 9th in Novice in 2006, is the 2007 Novice silver medalist, finished 7th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior bronze medalist, finished 17th in Seniors in 2010, 16th in 2011 and 15th in 2012.  He won silver at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores.

Armin Mahbanoozadeh: He is 21 and represents the Washington Figure Skating Club.  He placed 7th at Skate America He finished 16th in Intermediate in 2004, is the 2005 Intermediate silver medalist, finished 7th in Novice in 2006, is the 2007 Novice Champion, finished 8th in Juniors in 2008, 6th in Juniors in 2009, 8th in Seniors in 2010, 6th in 2011 and is the reigning pewter medalist.

Keegan Messing: He is 20 and represents the Alaska Association of Figure Skaters.  He placed 5th in Juvenile in 2004, 6th in Intermediate in 2005, 9th in Intermediate in 2006, is the 2007 Novice bronze medalist, finished 5th in Juniors in 2008, is the 2009 Junior silver medalist, finished 9th in Seniors in 2010, 8th in 2011 and 7th in 2012.  He won gold at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the best short program, 8th best free skate and 5th best total scores.

Ross Miner: He is 22 and represents the Skating Club of Boston.  He finished 5th at Skate Canada and won bronze at NHK Trophy.  He is the reigning Four Continents bronze medalist.  He finished 8th in Intermediate in 2005, is the 2006 Intermediate Champion, 2008 Novice silver medalist, 2009 Junior Champion, 2011 bronze medalist and reigning bronze medalist.  Internationally, he has the 6th best free skate and 8th best total scores.

Brandon Mroz: He is 22 and represents the Broadmoor Skating Club.  He placed 9th at Rostelecom Cup and NHK Trophy.  He finished 18th in Juvenile in 2002, 11th in Intermediate in 2003, 7th in Novice in 2004, is the 2006 Novice silver medalist, 2007 and 2008 Junior silver medalist, 2009 silver medalist, finished 6th in 2010, 7th in 2011 and 14th in 2012.  He won bronze at Midwestern Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 4th best short program, 6th best free skate and 6th best total scores.

Douglas Razzano: He is 24 years old and represents the Coyotes Skating Club of Arizona.  He placed 9th at Skate America He is the 2003 Intermediate pewter medalist, finished 5th in Novice in 2004, is the 2005 Junior pewter medalist, finished 12th in Juniors in 2006, 5th in Juniors in 2007, 16th in Seniors in 2008, 14th in 2009, 15th in 2010, 10th in 2011 and 5th in 2012.

Sean Rabbitt: He represents the Glacier Falls Figure Skating Club.  He won silver at Southwest Pacific Regionals and pewter at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally, he has the 10th best short program score.

Adam Rippon: He is 23 and represents the Skating Club of New York.  He placed 4th at Cup of China and 8th at NHK Trophy.  He is the 2010 Four Continents  Champion and the 2008 and 2009 World Junior Champion.  He placed 7th in Juvenile in 2003, 6th in Intermediate in 2004, is the 2005 Novice silver medalist, finished 11th in Juniors in 2006, 6th in Juniors in 2007, is the 2008 Junior Champion, finished 7th in Seniors in 2009, 5th in 2010 and 2011 and is the reigning silver medalist.

Philip Warren: He is 19 years old and represents the All Year Figure Skating Club.  He finished 12th in Intermediate Men in 2008, is the 2010 Novice Men’s pewter medalist, finished 6th in Juniors in 2011 and is the reigning Junior bronze medalist.  He won gold at Southwest Pacific Regionals and bronze at Pacific Coast Sectionals to qualify for nationals.  Nationally he has the 7th best short program.

Pacific Coast Sectionals Senior Men’s Results

Place Start No. Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 7 Keegan Messing, Alaska Assoc of Figure Skaters 1 80.36 1 121.62 201.98
2 6 Jonathan Cassar, All Year FSC 4 61.77 2 121.23 183.00
3 5 Philip Warren, All Year FSC 2 65.96 3 114.35 180.31
4 2 Sean Rabbitt, Glacier Falls FSC 5 58.23 4 112.36 170.59
5 4 Andrew Gonzales, All Year FSC 3 62.27 6 102.83 165.10
6 1 Scott Dyer, All Year FSC 6 57.06 5 104.13 161.19
7 3 Edward Tea, SC of Oregon 7 40.57 7 72.43 113.00

Pacific Coast Sectionals Preview

Saturday, November 10th
6:20-7:25 Novice Pattern Dance
8:25-9:30 Novice Ladies Short Program
9:45-10:45 Junior Short Dance
11:00-12:05 Novice Men’s Short Program

Sunday, November 11th
6:10-6:50 Novice Free Dance
7:05-7:55 Junior Men’s Short Program
8:10-9:25 Novice Ladies Free Skate
10:05-11:15 Novice Men’s Free Skate

Monday, November 12th
12:50-1:05 Novice Pairs Short Program
1:05-2:10 Junior Ladies Short Program
2:25-3:00 Junior Pairs Short Program
5:50-7:10 Senior Ladies Short Program
7:30-8:35 Junior Men’s Free Skate
8:50-9:55 Junior Free Dance
10:10-10:55 Senior Men’s Short Program

Tuesday, November 13th
12:30-1:45 Junior Ladies Free Skate
2:00-2:20 Novice Pairs Free Skate
2:20-2:55 Junior Pairs Free Skate
4:30-6:15 Senior Ladies Free Skate
6:30-7:30 Senior Men’s Free Skate

Senior Ladies

Thirteen ladies are competing for four places at nationals.  Vanessa Lam placed 9th at nationals last season and finished 4th at her JGP assignment.  She has the 3rd best short program, best free skate and best total score from regionals.  Sophia Adams placed 17th at nationals last season.

Courtney Hicks was injured last season and couldn’t compete at nationals.  She placed 4th and won a silver medal at her two JGP assignments.

Senior Men

Seven men are competing for four spots to nationals.  Keegan Messing placed 7th at nationals last season and won gold at Cup of Nice and bronze at Nebelhorn Trophy.  Scott Dyer finished 10th at nationals and Jonathan Cassar finished 11th.  Philip Warren is the reigning Junior Bronze Medalist.

Senior Pairs

Denney and Frazier have chosen to take their bye to nationals so this event will not be contested.

Senior Dance

This will be exhibition only as only Tran and Kaplun are competing.

Junior Ladies

There are twelve ladies competing for four places at nationals.  Polina Edmunds finished 6th at nationals last season and has the 2nd best short program, best free skate and best total score from regionals.  Gwendolyn Prescott finished 7th at nationals last season and has the 9th best short program score from regionals.  Camille Davis finished 12th at nationals.

Karen Chen is the reigning Novice Ladies Champion and has the 6th best short program, 5th best free skate and 5th best total regional score.  Amanda Gelb is the reigning Novice Ladies Bronze Medalist and has the 10th best regional score.  Selena Zhao finished 7th as a novice last season and has the 6th best free skate and total score after regionals.  Dylan McIntee finished 9th as a novice last season. 

Junior Men

Eight men are competing for four spots at nationals.  Nathan Chen is the reigning National Champion and won gold at his JGP assignment.  Shotaro Omori placed 4th at his two JGP assignments this season.  

Vincent Zhou is the reigning Novice National Champion and has the best short program, free skate and total score from regionals.  Spencer Howe is the reigning Novice Bronze Medalist and has the 3rd best short program score from regionals.  

Junior Pairs

Four teams are competing and all will qualify to nationals.  Calalang and Sidhu are the reigning Pewter Medalists and finished 6th and 8th at their two JGP assignments this season.  Pfund and Reiss placed  5th at nationals and finished 7th at their JGP assignment.

Liu and Perini are the reigning Novice Champions and Fields/Pacini are the reigning Novice Silver Medalists.

Junior Dance

Six teams are competing for four spots at nationals.  Heritage and Fast finished 5th at nationals last season and placed 7th at their JGP assignment.  Siddon and Weiss finished 5th at the novice level last season.  

Novice Ladies

Twelve ladies are competing for four places at nationals.  Elizabeth Nguyen is the reigning Intermediate Silver Medalist and has the 7th best short program and total score from regionals.  Tyler Pierce is the reigning Intermediate Bronze Medalist and has the best short program, 3rd best free skate and best total regional score.  Sarah Feng finished 8th in Intermediate last season and has the 8th best regional short program score.  Cheyenne Taylor finished 10th and  Brittney Shiue finished 19th last season.   

Novice Men

Ten men are competing for four spots at nationals.  Wilbur Ji finished 12th at nationals last season.  

Paolo Borromeo is the reigning Intermediate Men’s Bronze Medalist.  He has the 4th best free skate and 6th best total score from regionals.  Harrison Wong is the reigning Intermediate Men’s Pewter Medalist.  

Novice Pairs

Two teams are competing and both will advance to nationals.  Middleton and Hennings finished 5th at nationals last season.  Erickson and Fleming finished 10th as Intermediates last season.

Novice Dance

Six teams are competing for four spots at nationals.  Lewis and Bye are the reigning Pewter Medalists.  Feng and Pomarenkeo finished 5th at the Intermediate level last season and Luo and Cheung finished 11th.

Cup of Nice Senior Men’s Results

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Keegan MESSING USA 80.11 42.36 37.75 7.50 7.25 7.83 7.50 7.67 0.00 #7
2 Max AARON USA 75.95 41.12 35.83 7.33 6.92 7.08 7.17 7.33 1.00 #24
3 Vladislav SEZGANOV RUS 67.36 37.68 29.68 6.17 5.75 5.92 5.92 5.92 0.00 #22
4 Peter LIEBERS GER 66.86 34.68 32.18 6.50 6.17 6.42 6.42 6.67 0.00 #14
5 Jorik HENDRIX BEL 66.16 35.08 32.08 6.67 6.08 6.50 6.33 6.50 1.00 #25
6 Zoltan KELEMEN ROU 64.18 35.67 28.51 5.92 5.50 5.50 5.67 5.92 0.00 #13
7 Mark SHAKHMATOV RUS 59.11 29.61 30.50 6.25 5.83 6.17 6.08 6.17 1.00 #17
8 Ivan BARIEV RUS 58.27 29.43 29.84 6.25 5.75 6.00 5.92 5.92 1.00 #16
9 Chafik BESSEGHIER FRA 57.93 27.44 30.49 6.33 5.83 6.08 6.08 6.17 0.00 #5
10 Christopher BERNECK GER 53.39 28.14 25.25 5.00 4.92 5.00 5.08 5.25 0.00 #3
11 Vitaly LUCHANOK BLR 53.28 28.20 26.08 5.50 5.08 5.17 5.08 5.25 1.00 #18
12 Denis WIECZOREK GER 52.76 28.18 24.58 5.25 4.75 5.00 4.83 4.75 0.00 #27
13 Ondre SPIEGL SWE 51.43 28.60 22.83 4.83 4.33 4.58 4.42 4.67 0.00 #2
14 Patryk MYZYK POL 51.32 26.33 25.99 5.33 5.00 5.08 5.25 5.33 1.00 #4
15 Zhan BUSH RUS 50.59 21.00 31.59 6.58 6.00 6.17 6.42 6.42 2.00 #15
16 Valtter VIRTANEN FIN 49.83 25.67 24.16 5.08 4.50 4.83 4.83 4.92 0.00 #11
17 Jamie WRIGHT GBR 47.78 23.87 23.91 5.08 4.50 4.75 4.75 4.83 0.00 #8
18 Mario Rafael IONIAN AUT 46.26 24.00 23.26 4.83 4.42 4.67 4.67 4.67 1.00 #19
19 Saverio GIACOMELLI ITA 46.00 22.07 24.93 5.25 4.67 4.92 4.92 5.17 1.00 #10
20 Nicolas DUBOIS SUI 45.73 23.47 22.26 4.67 4.17 4.42 4.50 4.50 0.00 #1
21 Daniel AGGIANO GBR 44.83 21.83 23.00 4.67 4.25 4.58 4.75 4.75 0.00 #26
22 Pavel IGNATENKO BLR 44.68 22.43 22.25 4.75 4.17 4.42 4.58 4.33 0.00 #21
23 Justus STRID DEN 44.24 23.83 22.41 4.58 4.33 4.50 4.50 4.50 2.00 #9
24 Yakov GODOROZHA UKR 40.78 20.20 22.58 5.00 4.25 4.25 4.75 4.33 2.00 #6
25 Andrew DODDS AUS 35.39 15.14 22.25 4.50 4.17 4.42 4.58 4.58 2.00 #20
Free Skate
Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Zhan BUSH RUS 144.91 77.75 67.16 7.00 6.33 6.83 6.67 6.75 0.00 #10
2 Keegan MESSING USA 144.33 71.33 74.00 7.50 7.08 7.50 7.42 7.50 1.00 #24
3 Max AARON USA 143.67 71.01 72.66 7.50 7.08 7.25 7.25 7.25 0.00 #23
4 Ivan BARIEV RUS 142.44 72.76 69.68 6.92 6.67 7.08 6.92 7.25 0.00 #17
5 Peter LIEBERS GER 137.23 69.23 69.00 6.75 6.58 7.00 7.00 7.17 1.00 #21
6 Jorik HENDRIX BEL 135.90 67.08 69.82 6.92 6.58 7.08 7.08 7.25 1.00 #20
7 Chafik BESSEGHIER FRA 129.45 63.65 66.80 6.83 6.33 6.58 6.83 6.83 1.00 #16
8 Mark SHAKHMATOV RUS 128.63 64.45 64.18 6.67 6.17 6.33 6.50 6.42 0.00 #18
9 Vladislav SEZGANOV RUS 123.66 60.00 63.66 6.50 6.25 6.25 6.50 6.33 0.00 #22
10 Zoltan KELEMEN ROU 116.74 56.24 61.50 6.25 5.83 6.17 6.17 6.33 1.00 #19
11 Christopher BERNECK GER 116.56 55.90 61.66 6.25 5.83 6.25 6.17 6.33 1.00 #15
12 Vitaly LUCHANOK BLR 115.77 58.45 57.32 6.00 5.58 5.67 5.83 5.58 0.00 #14
13 Denis WIECZOREK GER 113.96 59.30 54.66 5.75 5.25 5.50 5.50 5.33 0.00 #13
14 Patryk MYZYK POL 112.20 54.72 57.48 6.00 5.33 5.75 5.83 5.83 0.00 #11
15 Valtter VIRTANEN FIN 99.88 48.88 52.00 5.50 5.00 5.25 5.17 5.08 1.00 #9
16 Justus STRID DEN 98.91 49.75 50.16 5.08 4.75 5.00 4.92 5.33 1.00 #2
17 Pavel IGNATENKO BLR 97.26 52.42 45.84 5.08 4.25 4.50 4.67 4.42 1.00 #3
18 Jamie WRIGHT GBR 95.89 44.89 51.00 5.33 4.92 5.00 5.08 5.17 0.00 #8
19 Yakov GODOROZHA UKR 94.92 52.40 43.52 4.67 4.17 4.33 4.42 4.17 1.00 #1
20 Ondrej SPIEGL SWE 92.99 38.31 54.68 5.67 5.25 5.42 5.50 5.50 0.00 #12
21 Nicolas DUBOIS SUI 88.60 44.44 44.16 4.75 3.75 4.50 4.58 4.50 0.00 #5
22 Daniel AGGIANO GBR 83.83 36.01 48.82 4.83 4.75 4.83 5.00 5.00 1.00 #4
23 Saverio GIACOMELLI ITA 78.38 36.04 45.34 4.58 4.25 4.50 4.67 4.67 3.00 #6
24 Mario Rafael IONIAN AUT 56.06 20.40 37.66 4.08 3.67 3.58 3.83 3.67 2.00 #7
Total
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Keegan MESSING USA 224.44 1 2
2 Max AARON USA 219.62 2 3
3 Peter LIEBERS GER 204.09 4 5
4 Jorik HENDRIX BEL 202.06 5 6
5 Ivan BARIEV RUS 200.71 8 4
6 Zhan BUSH RUS 195.50 15 1
7 Vladislav SEZGANOV RUS 191.02 3 9
8 Mark SHAKHMATOV RUS 187.74 7 8
9 Chafik BESSEGHIER FRA 187.38 9 7
10 Zoltan KELEMEN ROU 180.92 6 10
11 Christopher BERNECK GER 169.95 10 11
12 Vitaly LUCHANOK BLR 169.05 11 12
13 Denis WIECZOREK GER 166.72 12 13
14 Patryk MYZYK POL 163.52 14 14
15 Valtter VIRTANEN FIN 149.71 16 15
16 Ondrej SPIEGL SWE 144.42 13 20
17 Jamie WRIGHT GBR 143.67 17 18
18 Justus STRID DEN 143.15 23 16
19 Pavel IGNATENKO BLR 141.94 22 17
20 Yakov GODOROZHA UKR 135.70 24 19
21 Nicolas DUBOIS SUI 134.33 20 21
22 Daniel AGGIANO GBR 128.66 21 22
23 Saverio GIACOMELLI ITA 124.38 19 23
24 Mario Rafael IONIAN AUT 102.32 18 24

Top Senior Men’s Qualifying Scores

Short Program
  1. Jeremy Abbott: 84.10 (US Nationals)
  2. Ross Miner: 80.99 (US Nationals)
  3. Keegan Messing: 80.36 (Pacific Coast Sectionals)
  4. Joshua Farris: 79.78 (US Nationals)
  5. Max Aaron: 79.13 (US Nationals)
  6. Richard Dornbush: 77.66 (US Nationals)
  7. Adam Rippon: 76.65 (US Nationals)
  8. Jason Brown: 74.05 (US Nationals)
  9. Alexander Johnson: 71.79 (Midwest Sectionals)
  10. Brandon Mroz: 70.76 (Midwest Sectionals)
Free Skate
  1. Max Aaron: 175.87 (US Nationals)
  2. Ross Miner: 170.30 (US Nationals)
  3. Jeremy Abbott: 165.23 (US Nationals)
  4. Joshua Farris: 165.04 (US Nationals)
  5. Alexander Johnson: 159.29 (US Nationals)
  6. Adam Rippon: 153.22 (US Nationals)
  7. Richard Dornbush: 151.15 (US Nationals)
  8. Jason Brown: 149.24 (US Nationals)
  9. Stephen Carriere: 138.53 (US Nationals)
  10. Wesley Campbell: 136.41 (New England)
Total (only top score listed)
  1. Max Aaron: 255.00 (US Nationals)
  2. Ross Miner: 251.29 (US Nationals)
  3. Jeremy Abbott: 249.33 (US Nationals)
  4. Joshua Farris: 244.82 (US Nationals)
  5. Adam Rippon: 229.87 (US Nationals)
  6. Richard Dornbush: 228.81 (US Nationals)
  7. Alexander Johnson: 224.49 (US Nationals)
  8. Jason Brown: 223.39 (US Nationals)
  9. Stephen Carriere: 204.92 (Eastern Sectionals)
  10. Brandon Mroz: 202.42 (US Nationals)

Total (All scores listed)
  1. Max Aaron: 255.00 (US Nationals)
  2. Ross Miner: 251.29 (US Nationals)
  3. Jeremy Abbott: 249.33 (US Nationals)
  4. Joshua Farris: 244.82 (US Nationals)
  5. Max Aaron: 233.58 (Midwest Sectionals)
  6. Adam Rippon: 229.87 (US Nationals)
  7. Richard Dornbush: 228.81 (US Nationals)
  8. Alexander Johnson: 224.49 (US Nationals)
  9. Jason Brown: 223.39 (US Nationals)
  10. Alexander Johnson: 223.18 (Midwest Sectionals)
  11. Jason Brown: 214.54 (Upper Great Lakes)
  12. Stephen Carriere: 204.92 (Eastern Sectionals)
  13. Brandon Mroz: 202.42 (US Nationals)
  14. Keegan Messing: 201.98 (Pacific Coast Sectionals)
  15. Stephen Carriere: 201.30 (US Nationals)
  16. Brandon Mroz: 200.32 (Midwest Sectionals)
  17. Wesley Campbell: 197.60 (New England)
  18. Jonathan Cassar: 196.49 (US Nationals)
  19. Douglas Razzano: 192.99 (US Nationals)
  20. Armin Mahbanoozadeh: 192.77 (US Nationals)

U.S. Nationals: Senior Men’s Short Program

Richard Dornbush: 19.73 TES + 32.86 PCS -1.00 = 51.59

  • Fall on his opening triple lutz
  • Popped his axel into a single
  • Nice camel spin into a good twisted catch foot position
  • Popped the flip into a single and with no combo, he’ll have a penalty for not completing the required elements
  • Good sit spin positions and speed
  • Nice push across the ice in his step sequence and good timing with the music
  • Good camel spin into a nice tuck position in his sit and a good stretched out upright position
  • The mistakes on the jumps are really going to knock him out of contention but he has such a strong free that he could still have a great showing on Sunday

Adam Rippon: 44.08 TES + 38.86 PCS = 82.94 and into 1st place

  • Very nice triple flip + triple toe combination
  • Lands the triple axel!
  • Nice broken leg sit spin position with a flying change to a twisted variation
  • Gorgeous Rippon lutz
  • Nice camel spin into a really good donut position but losing some speed toward the end
  • Lots of arms and upper body movement and some great Russian moves in this step sequence with lots of difficulty and he’s really getting the crowd on his side
  • Huge Russian split into his final combination spin with a lot of speed, good variations and a haircutter

Scott Dyer: 33.60 TES + 33.89 PCS -1.00 = 66.49 and into 2nd place

  • Fall on the second jump of his triple salchow + triple loop combo
  • He has great posture and presence on the ice through these transitions
  • Double axel
  • Really nice camel position with a good arch in his back and a nice catch foot position
  • Good triple lutz
  • Nice edges in his step sequence and lots of arms but not a lot of upper body
  • Nice sit spin position with cool arms punching down
  • So much speed in his camel spin with a nice position and no loss of speed through the position changes down into a sit position and ending with a scratch spin

Alexander Johnson: 25.33 TES + 32.40 PCS = 53.73 and into 3rd place

  • After a few days rest from making his pairs debut in the novice event, he’s back on the ice in this event
  • Solid double axel
  • A little tight on the landing of the triple flip but hangs on to it
  • Nice stretched out sit spin position
  • Stepped out of the triple lutz but hung on to it and didn’t put his hands down
  • Really nice camel spin position with his leg above 90 degrees and some nice changes of position
  • Nice step sequence with good quality of movement and nice attention to detail and matching with the music
  • Good twisted sit position up into a y spin but losing a lot of speed

Alexander Aiken: 23.87 TES + 26.18 PCS -1.00  = 49.05 and into 5th place

  • Really off in the air on his double axel and he lands on his knees but seems to be alright
  • Triple lutz + triple toe–a little two footed on the second jump
  • No speed at all on his camel spin
  • Double flip out of the running turns but not a lot of speed going into it
  • Better speed in his twisted sit spin variation
  • Good attack on this step sequence
  • Nice speed in the combination spin with good positions and a flying change of foot but he needs a lot more stretch through the upright position

William Brewster: 30.37 TES + 25.33 PCS = 55.70 and into 4th place

  • Triple salchow + triple toe was really nice
  • Triple lutz with a tight landing
  • Nice easy double axel
  • Nice twisted camel spin but he has almost no speed through the end of the spin and the position change
  • Good positions in the sit spin and better speed here
  • Nice reach through his arms and upper body to really finish off all the movements in his step sequence but he could use more power through his steps to really push across the ice
  • Good camel position into a nice sit spin and finishing off with a scratch spin

Ross Miner: 41.48 TES + 37.42 PCS = 78.90 and into 2nd place

  • Really nice triple axel with great height and nice flow out of the landing
  • Triple lutz + triple toe a little tight on both landings but he gets it done
  • Solid triple flip
  • Nice camel spin into a sit spin and then a triangle position with a nice transition out of it
  • Nice camel position with a flying change of foot into a nice catch foot position
  • You can tell he’s really enjoying being out on the ice going into this step sequence with lots of nice musicality
  • Final spin with two variations of sit spins
  • Very solid minus the tight landings on the combo

Jonathan Cassar: 33.40 TES + 34.46 PCS = 67.86 and into 3rd place

  • Good triple lutz + double toe
  • Spread eagle into a double axel
  • Nice stretched out sit spin position with good speed
  • Triple loop a little scratchy
  • Really nice positions in the combination speed with good maintaining of speed throughout
  • Signature inside spread eagle into his step sequence and he is really going all out and fully committing to the choreography and pushing through every movement
  • Flying camel spin with a lot of speed and a decent catch foot position

Wesley Campbell: 18.07 TES + 27.86 PCS = 45.93 and into 9th place

  • Popped his lutz into a single and tacked on the double toe
  • Very nice double axel
  • Really nice stretched out sit spin position
  • He is very tall (over 6 feet) and that makes the rotations on these jumps even more difficult as he has to jump even higher and pull in tighter to get the rotation
  • Double flip
  • Clean changes of edges in the step sequence but he could be deeper into the edges and use more upper body movement
  • Nice camel spin position and a really nice twisted upright position in this combination spin

Daniel Raad: 26.76 TES + 21.35 PCS -1.00 = 47.11 and into 9th place

  • Triple axel was well done
  • Triple flip + triple toe with turns in between
  • Nice camel spin position and a really nice catch foot position
  • Nice stretched out upright spin but he could be lower in his sit position and have more speed
  • An ok step sequence, not a lot of speed or difficulty and no upper body movement
  • Fall on the triple lutz
  • Last spin started out with a lot of speed but slowed
  • He competed at nationals last season in pairs with Haven Denney, finishing 6th

Max Aaron: 42.76 TES + 33.25 PCS = 76.01 and into 3rd place

  • Nice quad salchow very well done and the first one of the night
  • Very nice triple axel
  • Nice speed and decent positions in his sit spin
  • Triple lutz + triple toe really off in the air but he pulls it off with only a hand down on the first jump
  • I’d like to see more flexibility through the catchfoot position in the camel spin
  • Nice attack and speed through this step sequence
  • Nice camel position into a triangle position and a nice low sit position ending with a scratch spin with a little bobble on the ending pose

Grant Hochstein: 35.03 TES + 33.86 PCS -1.00 = 67.89 and into 4th place

  • Such nice use of his arms to really set the tone of the program through these opening steps with good attention to detail
  • Really nice triple lutz + triple toe
  • Two foots the triple axel and sits down on it
  • Really nice arms on the camel spin into a great donut position and a nice catchfoot position
  • Really nice triple loop
  • Flying sit spin with a nice position and good speed into the back tuck position and nice flow out
  • Good one foot section to cover 3/4 of the rink with nice flow lots of arms and upper body movement
  • Great speed int eh camel spin with even more speed into the twisted sit position
  • Absolutely gorgeous program with meticulous attention to detail–only mistake was on the axel

Brandon Mroz: 34.43 TES + 34.04 PCS -1.00 = 67.47 and into 6th place

  • This casual jazzy style really suits his personality and skating well
  • Fall on the opening quad toe
  • A little forward on the triple axel but hangs on to it
  • Nice camel position with a ncie change of foot and a decent catchfoot position
  • A little scratchy on the triple lutz + double toe
  • He has been working on his artistry the past two seasons and it’s really starting to pay off in his performance quality and transitions
  • He has been working on landing all the quad jumps, and I think training that many new jumps may have taken away from the consistency on the jumps he needs to do in his program
  • Great choreography on this step sequence but just not enough oomph behind it to really sell it to the crowd
  • Good final combination spin

Douglas Razzano: 39.17 TES + 34.33 PCS -1.00 = 72.50 and into 4th

  • Nice triple axel
  • Fall on the quad toe
  • Triple toe + triple toe combination was good
  • Nice speed and position in the camel and through the catch foot variation
  • A ton of movement throughout his step sequence using his full body and really pushing across teh ice
  • Nice low sit spin position with good stretch but losing speed as he continues
  • Camel spin into a tucked sit spin and a scratch spin to the ending pose

Keegan Messing: 41.44 TES + 35.22 PCS = 76.66 and into 3rd place

  • Yay for the Robin Hood program!  This was one of my favorites last season
  • I love how long he holds the shooting arrow position at the beginning of the program
  • Nice triple axel
  • Good speed into the triple lutz + triple toe–he was so low in his knees on the landing of the first jump but hangs on to it
  • Nice camel position with good speed but he needs more stretch through the catch foot
  • Great triple flip
  • Nice speed in the tucked camel position with a change of foot into the broken leg variation
  • And here is where he really shines outside the jumps, completely selling this footwork sequence and staying true to the character of his program
  • Good camel into a really low sit spin with lots of speed and a nice twist variation in the sit into a nice scratch spin but finished just behind his music

Jason Brown: 39.29 TES + 36.39 PCS = 75.68 and into 5th place

  • Opens with a nice double axel
  • Triple lutz + triple toe was good
  • Nice position in the sit spin but losing a little speed through the end
  • Good triple flip with great transitions into it–really came out of nowhere
  • Nice increase in speed through the catchfoot camel position and a nice position
  • Nice powering thorugh the one foot sequence that takes him almost the whole length of the rink with lots of movement through his whole body and nice lines with his legs
  • Nice layback holding on to his foot right into a nice low sit spin

Jeremy Abbott: 45.78 TES + 44.45 PCS = 90.23 and into 1st place

  • Triple flip + triple toe looked so easy
  • Great height on the triple axel and a really nice landing
  • Really nice choreography that really shows off his brilliant skating and transitions
  • Nice sit spin positions
  • Great speed into the triple lutz and nicely landed
  • Losing speed through his upright spin and not perfectly centered
  • Really flying across the ice through the beginning of the step sequence and he’s really getting the crowd behind him and showing off some nice edges
  • Great camel spin position into a nice sit spin and a good stretched out upright spin

Armin Mahbanoozadeh: 44.54 TES + 36.12 PCS = 80.66 and into 3rd place

  • Good triple axel
  • Triple flip + triple toe with just the slightest hesitation between jumps
  • Great speed in his camel spin into a nice catch foot position and a nice donut spin
  • Good triple lutz
  • Nice sit spin variations with good arm positions as well
  • Clean change of edges and nice full body movement and really finishing off the steps in his step sequence
  • Interesting inverted position and a really nice sit spin with his heel on the ice and finishing off with a scratch spin

Joshua Farris: 33.65 TES + 32.78 PCS -1.00 = 65.43 and into 13th place

  • This is one of my favorite short programs of the season
  • Really awkward landing on his triple axel–catches his blade on the landing; feet spread wide and just can’t control it
  • Triple flip + triple toe–two footed the second jump
  • Nice positions in the camel spin with a good catch foot position
  • Nice triple lutz
  • Great low sit spin position with good speed
  • He really skates his step sequences in time with the music with a lot of upper body movement
  • Nice speed and position in the camel spin into a nice twisted sit spin and a decent upright spin position that loses some of it’s centering
  • The jump mistakes took some of the magic out of this program which is a shame because it is breathtaking when he is on

Stephen Carriere: 36.88 TES + 34.94 PCS = 71.82 and into 9th place

  • Steps out and hands down on the landing of the triple axel
  • Nice recovery on the triple loop + triple toe
  • Good camel spin position with a nice catchfoot variation
  • He came alive when the music changed over to Mack the Knife
  • I didn’t like that his arms seemed to be in the power walking position for the majority of the step sequence and it distracted me from actually looking at the steps he was doing
  • Nice triple lutz
  • Good twisted sit spin variation into his final combination spin with good positions and speed
Place Start No. Name Score
1 17 Jeremy Abbott, Detroit SC 90.23
2 2 Adam Rippon, SC of NY 82.94
3 18 Armin Mahbanoozadeh, WA FSC 80.66
4 7 Ross Miner, SC Of Boston 78.90
5 15 Keegan Messing, AK Assoc of Figure Skaters 76.66
6 11 Max Aaron, Broadmoor SC 76.01
7 16 Jason Brown, Skokie Valley SC 75.68
8 14 Douglas Razzano, Coyotes SC of AZ 72.50
9 20 Stephen Carriere, SC Of Boston 71.82
10 12 Grant Hochstein, St. Clair Shores FSC 67.89
11 8 Jonathan Cassar, All Year FSC 67.86
12 13 Brandon Mroz, Broadmoor SC 67.47
13 3 Scott Dyer, All Year FSC 66.49
14 19 Joshua Farris, Broadmoor SC 65.43
15 4 Alexander Johnson, Broadmoor SC 57.73
16 6 William Brewster, Detroit SC 55.70
17 1 Richard Dornbush, All Year FSC 51.59
18 5 Alexander Aiken, Atlanta FSC 49.05
19 10 Daniel Raad, FL Everblades FSC 47.11
20 9 Wesley Campbell, Colonial FSC 45.93