2017 Denkova-Staviski Cup Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 75.25 39.41 35.84 7.17 6.75 7.33 7.17 7.42 0.00 #7
2 Maxence COLLET FRA 64.35 32.76 31.59 6.08 6.00 6.42 6.42 6.67 0.00 #5
3 Burak DEMIRBOGA TUR 63.79 36.30 27.49 5.58 5.33 5.58 5.50 5.50 0.00 #10
4 Mattia DALLA TORRE ITA 62.87 31.54 31.33 6.08 6.00 6.42 6.50 6.33 0.00 #8
5 Basar OKTAR TUR 60.50 31.17 29.33 5.83 5.58 5.75 6.00 6.17 0.00 #13
6 Thomas KENNES NED 59.66 31.50 28.16 5.50 5.33 5.83 5.67 5.83 0.00 #4
7 Davidé LEWTON BRAIN MON 57.71 29.37 28.34 5.75 5.42 5.67 5.67 5.83 0.00 #14
8 Niki-Leo OBREYKOV BUL 54.28 26.62 28.66 5.75 5.58 5.50 5.83 6.00 1.00 #11
9 Michael NEUMAN SVK 51.92 26.26 26.66 5.33 5.17 5.33 5.33 5.50 1.00 #12
10 Marco ZANDRON ITA 51.84 26.35 26.49 5.33 5.08 5.25 5.33 5.50 1.00 #3
11 Conor STAKELUM IRL 49.44 25.60 23.84 4.92 4.67 4.75 4.75 4.75 0.00 #1
12 Aleksander ZLATKOV BUL 47.87 22.70 26.17 5.42 5.08 4.92 5.33 5.42 1.00 #2
13 Alberto VANZ ITA 42.34 20.16 24.18 4.92 4.75 4.67 4.92 4.92 2.00 #9
14 Ivo GATOVSKI BUL 39.61 18.94 22.67 4.67 4.58 4.25 4.67 4.50 2.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 150.04 72.88 78.16 7.67 7.58 7.83 7.92 8.08 1.00 #14
2 Basar OKTAR TUR 142.13 77.79 64.34 6.42 6.08 6.67 6.50 6.50 0.00 #10
3 Burak DEMIRBOGA TUR 114.93 58.95 55.98 5.83 5.33 5.58 5.58 5.67 0.00 #12
4 Marco ZANDRON ITA 107.36 55.18 53.18 5.42 5.08 5.17 5.42 5.50 1.00 #5
5 Conor STAKELUM IRL 105.72 50.56 55.16 5.42 5.33 5.58 5.50 5.75 0.00 #4
6 Niki-Leo OBREYKOV BUL 104.92 49.74 56.18 5.67 5.50 5.50 5.67 5.75 1.00 #7
7 Maxence COLLET FRA 103.92 38.92 65.00 6.25 6.50 6.33 6.67 6.75 0.00 #13
8 Mattia DALLA TORRE ITA 102.84 43.00 61.84 6.17 5.92 6.00 6.33 6.50 2.00 #11
9 Davidé LEWTON BRAIN MON 102.45 47.93 55.52 5.67 5.25 5.50 5.67 5.67 1.00 #8
10 Alberto VANZ ITA 100.81 50.81 51.00 5.17 4.83 5.00 5.25 5.25 1.00 #2
11 Michael NEUMAN SVK 97.93 45.61 52.32 5.25 5.33 5.17 5.08 5.33 0.00 #6
12 Thomas KENNES NED 96.82 45.80 54.02 5.42 5.08 5.42 5.42 5.67 3.00 #9
13 Aleksander ZLATKOV BUL 90.44 39.94 51.50 5.50 4.92 5.00 5.25 5.08 1.00 #3
14 Ivo GATOVSKI BUL 90.06 44.24 45.82 4.75 4.33 4.50 4.75 4.58 0.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin AYMOZ FRA 225.29 1 1
2 Basar OKTAR TUR 202.63 5 2
3 Burak DEMIRBOGA TUR 178.72 3 3
4 Maxence COLLET FRA 168.27 2 7
5 Mattia DALLA TORRE ITA 165.71 4 8
6 Davidé LEWTON BRAIN MON 160.16 7 9
7 Marco ZANDRON ITA 159.20 10 4
8 Niki-Leo OBREYKOV BUL 159.20 8 6
9 Thomas KENNES NED 156.48 6 12
10 Conor STAKELUM IRL 155.16 11 5
11 Michael NEUMAN SVK 149.85 9 11
12 Alberto VANZ ITA 143.15 13 10
13 Aleksander ZLATKOV BUL 138.31 12 13
14 Ivo GATOVSKI BUL 129.67 14 14

2016 Golden Bear Senior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 75.79 42.80 32.99 6.33 6.00 6.83 6.83 7.00 0.00 #16
2 Phillip HARRIS GBR 72.95 39.53 33.42 6.42 5.92 7.00 7.08 7.00 0.00 #13
3 Stephane WALKER SUI 70.30 37.46 32.84 6.33 6.00 6.67 6.67 7.17 0.00 #7
4 Adrien BANNISTER ITA 58.69 31.10 27.59 5.83 5.00 5.67 5.67 5.42 0.00 #8
5 Sondre ODDVOLL BOE NOR 57.66 31.58 26.08 5.25 4.58 5.25 5.42 5.58 0.00 #1
6 Chih I TSAO TPE 57.56 31.41 27.15 5.83 4.83 5.58 5.33 5.58 1.00 #5
7 Dario BETTI ITA 57.04 31.54 26.50 5.67 4.83 5.50 5.25 5.25 1.00 #3
8 Matteo RIZZO ITA 56.29 29.29 27.00 5.58 5.00 5.50 5.42 5.50 0.00 #2
9 Jari KESSLER ITA 55.52 28.19 27.33 5.42 4.83 5.58 5.75 5.75 0.00 #12
10 Alberto VANZ ITA 49.13 25.72 23.41 4.58 4.25 4.83 4.75 5.00 0.00 #11
11 Thomas KENNES NED 48.76 25.27 24.49 4.75 4.58 4.83 5.00 5.33 1.00 #9
12 Daniel Albert NAURITS EST 47.19 22.28 25.91 5.33 4.67 5.25 5.33 5.33 1.00 #14
13 Aleksandr SELEVKO EST 46.52 22.52 24.00 4.75 4.42 4.75 5.00 5.08 0.00 #15
14 Alexander MASZLJANKO HUN 46.04 24.37 23.67 5.17 4.33 4.58 4.67 4.92 2.00 #18
15 Marco ZANDRON ITA 45.27 21.19 24.08 5.17 4.33 4.75 5.00 4.83 0.00 #4
16 Albert MUCK AUT 44.27 21.27 23.00 4.75 4.25 4.75 4.58 4.67 0.00 #17
17 Tomas KUPKA CZE 42.28 18.10 24.18 4.92 4.42 4.92 4.92 5.00 0.00 #19
18 Harry Hau Yin LEE HKG 41.30 20.80 21.50 4.58 4.08 4.42 4.25 4.17 1.00 #10
19 Alexander BOROVOJ HUN 37.28 16.53 21.75 4.42 4.25 4.25 4.58 4.25 1.00 #6

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 127.16 62.00 67.16 6.75 6.08 6.75 7.00 7.00 2.00 #19
2 Matteo RIZZO ITA 122.26 62.26 61.00 6.17 5.58 6.25 6.17 6.33 1.00 #12
3 Stephane WALKER SUI 117.80 55.46 63.34 6.42 6.00 6.50 6.25 6.50 1.00 #17
4 Phillip HARRIS GBR 115.27 52.93 66.34 6.67 6.42 6.50 6.83 6.75 4.00 #18
5 Dario BETTI ITA 113.98 57.30 56.68 6.00 5.17 5.92 5.58 5.67 0.00 #13
6 Sondre ODDVOLL BOE NOR 105.02 46.86 59.16 5.83 5.75 5.83 5.92 6.25 1.00 #15
7 Adrien BANNISTER ITA 102.31 48.47 54.84 5.75 5.08 5.42 5.42 5.75 1.00 #16
8 Jari KESSLER ITA 101.92 46.74 56.18 5.67 5.42 5.50 5.67 5.83 1.00 #11
9 Daniel Albert NAURITS EST 101.17 43.33 57.84 5.92 5.17 5.83 5.83 6.17 0.00 #8
10 Aleksandr SELEVKO EST 98.64 48.14 54.50 5.33 5.17 5.50 5.58 5.67 4.00 #7
11 Alexander MASZLJANKO HUN 92.84 45.16 48.68 5.08 4.67 4.67 4.92 5.00 1.00 #6
12 Thomas KENNES NED 92.56 43.58 49.98 5.08 4.67 5.08 5.08 5.08 1.00 #9
13 Chih I TSAO TPE 92.55 44.37 54.18 5.67 4.92 5.33 5.50 5.67 6.00 #14
14 Tomas KUPKA CZE 90.60 43.94 46.66 4.92 4.33 4.58 4.75 4.75 0.00 #3
15 Marco ZANDRON ITA 86.75 41.27 46.48 4.83 4.33 4.42 4.83 4.83 1.00 #5
16 Alberto VANZ ITA 81.60 33.94 47.66 4.92 4.50 4.58 5.00 4.83 0.00 #10
17 Harry Hau Yin LEE HKG 76.23 36.73 40.50 4.33 3.67 4.08 4.25 3.92 1.00 #2
18 Alexander BOROVOJ HUN 75.73 35.41 41.32 4.08 3.92 4.08 4.33 4.25 1.00 #1
19 Albert MUCK AUT 75.02 33.34 42.68 4.42 4.00 4.25 4.25 4.42 1.00 #4

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin AYMOZ FRA 202.95 1 1
2 Phillip HARRIS GBR 188.22 2 4
3 Stephane WALKER SUI 188.10 3 3
4 Matteo RIZZO ITA 178.55 8 2
5 Dario BETTI ITA 171.02 7 5
6 Sondre ODDVOLL BOE NOR 162.68 5 6
7 Adrien BANNISTER ITA 161.00 4 7
8 Jari KESSLER ITA 157.44 9 8
9 Chih I TSAO TPE 150.11 6 13
10 Daniel Albert NAURITS EST 148.36 12 9
11 Aleksandr SELEVKO EST 145.16 13 10
12 Thomas KENNES NED 141.32 11 12
13 Alexander MASZLJANKO HUN 138.88 14 11
14 Tomas KUPKA CZE 132.88 17 14
15 Marco ZANDRON ITA 132.02 15 15
16 Alberto VANZ ITA 130.73 10 16
17 Albert MUCK AUT 119.29 16 19
18 Harry Hau Yin LEE HKG 117.53 18 17
19 Alexander BOROVOJ HUN 113.01 19 18

2016 JGP Slovenia Men’s Results

Short Program

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 78.03 41.51 36.52 7.21 7.14 7.39 7.32 7.46 0.00 #10
2 Alexei KRASNOZHON USA 71.98 38.52 33.46 6.75 6.39 6.86 6.71 6.75 0.00 #15
3 Joseph PHAN CAN 70.33 36.44 33.89 6.71 6.61 6.93 6.82 6.82 0.00 #19
4 Ilia SKIRDA RUS 69.32 36.89 32.43 6.36 6.46 6.57 6.54 6.50 0.00 #12
5 Kazuki TOMONO JPN 68.96 36.50 32.46 6.68 6.21 6.43 6.50 6.64 0.00 #18
6 Ivan PAVLOV UKR 61.71 32.24 29.47 6.04 5.68 5.93 5.89 5.93 0.00 #21
7 Kevin AYMOZ FRA 61.49 28.10 33.39 6.64 6.57 6.61 6.75 6.82 0.00 #2
8 Sondre ODDVOLL BOE NOR 60.07 31.65 28.42 5.57 5.39 5.82 5.71 5.93 0.00 #5
9 Jiri BELOHRADSKY CZE 58.25 31.43 26.82 5.46 5.25 5.36 5.43 5.32 0.00 #3
10 Matteo RIZZO ITA 55.91 27.77 29.14 5.93 5.68 5.71 5.89 5.93 1.00 #9
11 Nurullah SAHAKA SUI 54.64 28.68 26.96 5.25 5.14 5.46 5.50 5.61 1.00 #23
12 William HUBBART USA 54.22 27.33 26.89 5.14 5.14 5.50 5.57 5.54 0.00 #6
13 Nika EGADZE GEO 52.82 28.01 24.81 5.00 4.82 5.07 4.96 4.96 0.00 #14
14 Thomas STOLL GER 49.95 24.77 25.18 5.07 4.93 4.93 5.14 5.11 0.00 #4
15 Se Jong BYUN KOR 48.87 21.70 27.17 5.64 5.46 5.25 5.50 5.32 0.00 #1
16 Harrison Jon-Yen WONG HKG 47.46 24.24 24.22 5.04 4.75 4.89 4.93 4.61 1.00 #16
17 Mate BOROCZ HUN 43.45 25.27 19.18 4.14 3.75 3.86 3.89 3.54 1.00 #17
18 Josh BROWN GBR 42.08 17.15 24.93 4.96 4.79 5.00 5.07 5.11 0.00 #11
19 Micah TANG TPE 41.99 20.48 21.51 4.61 4.11 4.29 4.36 4.14 0.00 #8
20 Jakub KRSNAK SVK 41.57 20.54 22.03 4.36 4.25 4.46 4.39 4.57 1.00 #20
21 Luc MAIERHOFER AUT 41.20 21.20 22.00 4.43 4.32 4.39 4.36 4.50 2.00 #13
22 Davide LEWTON BRAIN MON 35.94 16.19 20.75 4.39 4.04 4.07 4.25 4.00 1.00 #22
WD Roman GALAY FIN #7

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Alexei KRASNOZHON USA 139.20 73.36 65.84 6.71 6.21 6.75 6.64 6.61 0.00 #22
2 Ilia SKIRDA RUS 138.96 71.24 67.72 6.64 6.93 6.79 6.75 6.75 0.00 #17
3 Kazuki TOMONO JPN 133.61 70.05 63.56 6.43 6.14 6.46 6.39 6.36 0.00 #19
4 Kevin AYMOZ FRA 133.32 66.18 69.14 6.96 6.68 7.00 6.93 7.00 2.00 #14
5 Joseph PHAN CAN 127.39 64.97 64.42 6.64 6.29 6.39 6.43 6.46 2.00 #20
6 Ivan PAVLOV UKR 123.48 65.34 59.14 6.04 5.75 5.93 5.89 5.96 1.00 #18
7 Dmitri ALIEV RUS 122.88 60.74 64.14 6.79 6.39 6.14 6.46 6.29 2.00 #21
8 Matteo RIZZO ITA 122.17 60.61 61.56 6.14 5.89 6.25 6.21 6.29 0.00 #13
9 William HUBBART USA 117.29 62.01 55.28 5.39 5.43 5.57 5.61 5.64 0.00 #11
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 110.51 53.95 56.56 5.79 5.46 5.71 5.68 5.64 0.00 #16
11 Sondre ODDVOLL BOE NOR 104.28 45.92 58.36 5.68 5.75 5.86 5.89 6.00 0.00 #15
12 Se Jong BYUN KOR 101.54 49.34 52.20 5.50 4.96 5.25 5.25 5.14 0.00 #8
13 Harrison Jon-Yen WONG HKG 100.13 50.41 50.72 5.07 5.11 5.04 5.18 4.96 1.00 #10
14 Nurullah SAHAKA SUI 99.91 44.11 56.80 5.61 5.54 5.68 5.75 5.82 1.00 #12
15 Nika EGADZE GEO 96.47 50.89 46.58 4.89 4.36 4.68 4.68 4.68 1.00 #7
16 Thomas STOLL GER 91.48 42.20 49.28 5.11 4.68 4.96 4.96 4.93 0.00 #6
17 Micah TANG TPE 89.15 50.67 39.48 4.39 3.57 4.07 3.96 3.75 1.00 #1
18 Jakub KRSNAK SVK 85.06 44.70 41.36 4.14 4.11 4.07 4.07 4.29 1.00 #3
19 Luc MAIERHOFER AUT 84.63 43.05 43.58 4.36 4.18 4.36 4.46 4.43 2.00 #5
20 Josh BROWN GBR 82.30 39.74 44.56 4.64 4.25 4.39 4.46 4.54 2.00 #4
21 Mate BOROCZ HUN 78.08 42.16 36.92 4.00 3.54 3.71 3.75 3.46 1.00 #9
22 Davide LEWTON BRAIN MON 67.72 31.30 38.42 4.25 3.64 3.71 3.79 3.82 2.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Alexei KRASNOZHON
USA
211.18 2 1
2 Ilia SKIRDA
RUS
208.28 4 2
3 Kazuki TOMONO
JPN
202.57 5 3
4 Dmitri ALIEV
RUS
200.91 1 7
5 Joseph PHAN
CAN
197.72 3 5
6 Kevin AYMOZ
FRA
194.81 7 4
7 Ivan PAVLOV
UKR
185.19 6 6
8 Matteo RIZZO
ITA
178.08 10 8
9 William HUBBART
USA
171.51 12 9
10 Jiri BELOHRADSKY
CZE
168.76 9 10
11 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
164.35 8 11
12 Nurullah SAHAKA
SUI
154.55 11 14
13 Se Jong BYUN
KOR
150.41 15 12
14 Nika EGADZE
GEO
149.29 13 15
15 Harrison Jon-Yen WONG
HKG
147.59 16 13
16 Thomas STOLL
GER
141.43 14 16
17 Micah TANG
TPE
131.14 19 17
18 Jakub KRSNAK
SVK
126.63 20 18
19 Luc MAIERHOFER
AUT
125.83 21 19
20 Josh BROWN
GBR
124.38 18 20
21 Mate BOROCZ
HUN
121.53 17 21
22 Davide LEWTON BRAIN
MON
103.66 22 22
WD Roman GALAY
FIN

2016 JGP Slovenia Men’s Preview

We’re nearing the end of the Junior Grand Prix season and several skaters are looking to qualify for the Final at this event.  Roman Savosin has put himself in a good position to qualify for the Final with a total score of 26 but he’ll have to wait for the outcome of the final three events.

Dmitri Aliev won gold earlier this season at the JGP Czech Republic.  He needs a gold or silver medal to guarantee his spot in the Final while a bronze would give him a good chance of qualifying.  He landed two quads in his free skate, one in combination (although it was under-rotated).  He scored a new personal best total score at that event, despite not setting new short program or free skate scores.  He has the 3rd best short program, 2nd best free skate and 2nd best total scores of the season.

Alexei Krasnozhon and Ilia Skirda both won silver at their first event.  They both need a gold medal to guarantee a spot in the Final.  A silver would likely give them a strong chance but there are still a large number of men in the running at the last two events.  Krasnozhon has the 4th best short program, 4th best free skate and 5th best total scores.  Krasnozhon won the silver behind Aliev at JGP Czech Republic, but he was 9 points behind.  He fell on his quad loop in the free skate at that event, but set new personal bests in all segments of the competition.  Skirda medaled at this first ever international event but he benefited from a weaker field as he did not score over 200 points and does not rank in the top 10 for scores this season.

Kazuki Tomono, Ivan Pavlov, and Kevin Aymoz all placed 4th in their first event.  Realistically they must take home a gold or silver medal to keep themselves in the running.  Tomono has the 6th best free skate and 7th best total scores.  He is also one of only four men in this event to score over 200 points.

Joseph Phan placed 6th in his first event at Czech Republic, but he scored less than a point less than Skirda.  While he has no shot at qualifying for the Final, he is a medal threat at this event.

 

My podium predictions:

Gold: Dmitri Aliev

Silver: Alexei Krasnozhon

Bronze: Kazuki Tomono

 

Bios of the competitors:

Luc Maierhofer, AUT: He placed 30th at Junior Worlds.  He placed 16th at JGP Slovakia and 11th at JGP Austria last season.  His personal best is 151.78.  He is 14 years old.

Joseph Phan, CAN: He placed 6th at JGP Czech Republic.  His personal best is 189.78.  He is 15 years old.

Micah Tang, TPE: He placed 17th at JGP USA and 14th at JGP Croatia last season.  His personal best is 127.75.  He is 17 years old.

Jiri Belohradsky, CZE: He finished 20th at Europeans and 16th at World Juniors.  He placed 8th at JGP Czech Republic.  His personal best is 178.51.  He is 17 years old.

Roman Galay, FIN: He placed 33rd at Junior Worlds.  He finished 6th at JGP Austria and 12th at JGP Poland last season.  His personal best is 171.31.  He is 18 years old.

Kevin Aymoz, FRA: He finished 9th at Junior Worlds.  He placed 4th at JGP France.  His personal best is 197.76.  He is 19 years old.

Nika Egadze, GEO: This is his international debut.  He is 14 years old.

Thomas Stoll, GER: He placed 19th at JGP Poland last season.  His personal best is 125.80.  He is 18 years old.

Josh Brown, GBR: He finished 23rd at Junior Worlds.  He placed 19th at JGP Spain and 13th at JGP Croatia last season.  His personal best is 157.16.  He is 17 years old.

Harrison Jon-Yen Wong, HKG: He placed 16th at JGP Japan.  His personal best is 128.94.  He is 18 years old.

Mate Borocz, HUN: He finished 38th at Junior Worlds.  His personal best is 94.22.  He is 17 years old.

Matteo Rizzo, ITA: He finished 13th at Europeans and 13th at Junior Worlds.  He finished 5th at JGP Austria and 5th at JGP Spain last season.  His personal best is 205.05.  He is 18 years old.

Kazuki Tomono, JPN: He placed 15th at Junior Worlds.  He finished 4th at JGP Japan.  His personal best is 212.04.  He is 18 years old.

Davide Lewton Brain, MON: He finished 22nd at JGP France.  His personal best is 102.48.  He is 17 years old.

Sondre Oddvoll Boe, NOR: He placed 24th at Europeans and 21st at Junior Worlds.  He placed 8th at JGP France.  His personal best is 176.55.  He is 18 years old.

Se Jong Byun, KOR: He finished 18th at Four Continents and 29th at Junior Worlds.  He placed 13th at JGP Czech Republic.  His personal best is 176.15.  He is 18 years old.

Dmitri Aliev, RUS: He placed 6th at Junior Worlds.  He won gold at JGP Czech Republic.  His personal best is 232.83.  He is 17 years old.

Ilia Skirda, RUS: He won silver at JGP France.  His personal best is 190.54.  He is 14 years old.

Jakub Krsnak, SVK: He finished 35th at Junior Worlds.  He placed 20th at JGP Czech Republic.  His personal best is 122.35.  He is 17 years old.

Nurullah Sahaka, SUI: He placed 15th at JGP Slovakia last season.  His personal best is 122.63.  He is 16 years old.

Ivan Pavlov, UKR: He finished 23rd at Worlds and 15th at Europeans.  He placed 4th at JGP Czech Republic.  His personal best is 202.32.  He is 18 years old.

William Hubbart, USA: This is his international debut.  He is 18 years old.

Alexei Krasnozhon, USA: He won silver at JGP Czech Republic.  His personal best is 223.60.  He is 16 years old.

2016 JGP France Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Yaroslav PANIOT UKR 68.58 38.11 30.47 6.32 5.79 6.32 6.04 6.00 0.00 #5
2 Roman SAVOSIN RUS 67.44 36.70 30.74 6.07 5.89 6.21 6.21 6.36 0.00 #8
3 Kevin AYMOZ FRA 64.74 31.74 33.00 6.50 6.21 6.75 6.61 6.93 0.00 #16
4 Conrad ORZEL CAN 61.65 34.68 26.97 5.54 5.14 5.54 5.39 5.36 0.00 #20
5 Koshiro SHIMADA JPN 59.32 29.40 30.92 6.39 5.82 6.21 6.32 6.18 1.00 #23
6 Tomoki HIWATASHI USA 57.90 29.25 29.65 6.11 5.68 5.86 5.96 6.04 1.00 #14
7 Luc ECONOMIDES FRA 56.18 29.65 26.53 5.14 5.00 5.32 5.43 5.64 0.00 #13
8 Daniel GRASSL ITA 56.09 31.02 25.07 4.89 4.82 5.14 5.18 5.04 0.00 #24
9 Ilia SKIRDA RUS 56.07 27.82 29.25 5.89 5.79 5.75 5.96 5.86 1.00 #15
10 Sondre ODDVOLL BOE NOR 56.06 29.27 26.79 5.29 4.93 5.50 5.57 5.50 0.00 #2
11 Oleksiy MELNYK USA 54.49 25.92 28.57 5.64 5.64 5.79 5.75 5.75 0.00 #12
12 Graham NEWBERRY GBR 54.11 28.68 26.43 5.25 5.21 5.36 5.29 5.32 1.00 #6
13 Artur PANIKHIN KAZ 53.06 28.82 24.24 5.11 4.64 4.89 4.96 4.64 0.00 #11
14 Petr KOTLARIK CZE 52.13 26.92 26.21 5.32 4.89 5.32 5.43 5.25 1.00 #25
15 Adam SIAO HIM FA FRA 49.36 25.29 25.07 5.07 4.68 5.11 5.00 5.21 1.00 #3
16 Basar OKTAR TUR 48.85 25.54 23.31 4.71 4.46 4.64 4.86 4.64 0.00 #17
17 Eric LIU CAN 45.02 21.70 23.32 4.79 4.46 4.68 4.71 4.68 0.00 #10
18 Natran TZAGAI SWE 42.04 21.69 21.35 4.32 4.07 4.32 4.32 4.32 1.00 #22
19 Si Hyeong LEE KOR 41.78 18.00 23.78 4.82 4.61 4.64 4.89 4.82 0.00 #9
20 Michel TSIBA NED 40.00 19.14 20.86 4.29 3.82 4.25 4.29 4.21 0.00 #4
21 Tim HUBER SUI 35.86 18.00 18.86 3.93 3.64 3.61 3.93 3.75 1.00 #19
22 Davide LEWTON BRAIN MON 31.15 13.15 19.00 3.96 3.68 3.64 3.93 3.79 1.00 #18
23 Yakau ZENKO BLR 30.96 12.50 18.46 3.82 3.61 3.46 3.86 3.71 0.00 #21
24 Calvin PRATAMA INA 18.16 7.31 11.85 2.46 2.25 2.43 2.50 2.21 1.00 #7
25 Ilyass EL-MARHOUME MAR 15.49 2.63 12.86 2.64 2.50 2.57 2.61 2.54 0.00 #1

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Ilia SKIRDA RUS 134.47 69.61 64.86 6.46 6.36 6.57 6.54 6.50 0.00 #17
2 Roman SAVOSIN RUS 130.84 68.76 63.08 6.54 6.00 6.46 6.18 6.36 1.00 #23
3 Koshiro SHIMADA JPN 126.86 62.20 64.66 6.57 6.25 6.54 6.43 6.54 0.00 #21
4 Tomoki HIWATASHI USA 123.04 62.76 60.28 6.18 5.89 5.96 6.11 6.00 0.00 #18
5 Kevin AYMOZ FRA 121.15 54.59 67.56 6.96 6.64 6.43 6.86 6.89 1.00 #25
6 Yaroslav PANIOT UKR 116.15 57.39 60.76 6.64 5.71 5.89 6.00 6.14 2.00 #24
7 Daniel GRASSL ITA 115.03 59.67 55.36 5.07 5.32 5.61 5.82 5.86 0.00 #20
8 Sondre ODDVOLL BOE NOR 112.81 54.43 59.38 5.68 5.86 5.93 6.04 6.18 1.00 #16
9 Oleksiy MELNYK USA 111.32 56.74 54.58 5.39 5.36 5.54 5.54 5.46 0.00 #15
10 Luc ECONOMIDES FRA 105.88 54.54 51.34 5.29 4.82 5.21 5.14 5.21 0.00 #19
11 Conrad ORZEL CAN 100.67 48.05 52.62 5.61 5.07 5.21 5.21 5.21 0.00 #22
12 Adam SIAO HIM FA FRA 100.15 55.17 47.98 5.14 4.64 4.68 4.82 4.71 3.00 #13
13 Graham NEWBERRY GBR 100.07 53.23 48.84 5.14 4.57 4.89 4.96 4.86 2.00 #12
14 Petr KOTLARIK CZE 99.18 49.22 49.96 5.29 4.79 5.04 4.86 5.00 0.00 #14
15 Eric LIU CAN 90.33 48.27 43.06 4.57 4.14 4.36 4.32 4.14 1.00 #9
16 Si Hyeong LEE KOR 88.48 47.00 43.48 4.64 4.46 4.18 4.39 4.07 2.00 #6
17 Artur PANIKHIN KAZ 77.74 35.90 43.84 4.71 4.32 4.21 4.50 4.18 2.00 #11
18 Tim HUBER SUI 77.19 44.03 34.16 3.79 3.07 3.43 3.36 3.43 1.00 #2
19 Basar OKTAR TUR 72.98 34.70 41.28 4.32 4.07 3.86 4.32 4.07 3.00 #7
20 Natran TZAGAI SWE 71.71 34.85 38.86 4.25 3.68 3.86 3.82 3.82 2.00 #8
21 Davide LEWTON BRAIN MON 71.33 33.27 38.06 4.11 3.46 3.89 3.71 3.86 0.00 #4
22 Michel TSIBA NED 64.24 24.94 39.30 4.25 3.68 3.61 4.04 4.07 0.00 #10
23 Calvin PRATAMA INA 33.13 16.43 20.70 2.32 2.00 1.96 2.14 1.93 4.00 #3
24 Ilyass EL-MARHOUME MAR 27.07 6.63 21.44 2.21 2.04 2.00 2.36 2.11 1.00 #5
WD Yakau ZENKO BLR #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Roman SAVOSIN
RUS
198.28 2 2
2 Ilia SKIRDA
RUS
190.54 9 1
3 Koshiro SHIMADA
JPN
186.18 5 3
4 Kevin AYMOZ
FRA
185.89 3 5
5 Yaroslav PANIOT
UKR
184.73 1 6
6 Tomoki HIWATASHI
USA
180.94 6 4
7 Daniel GRASSL
ITA
171.12 8 7
8 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
168.87 10 8
9 Oleksiy MELNYK
USA
165.81 11 9
10 Conrad ORZEL
CAN
162.32 4 11
11 Luc ECONOMIDES
FRA
162.06 7 10
12 Graham NEWBERRY
GBR
154.18 12 13
13 Petr KOTLARIK
CZE
151.31 14 14
14 Adam SIAO HIM FA
FRA
149.51 15 12
15 Eric LIU
CAN
135.35 17 15
16 Artur PANIKHIN
KAZ
130.80 13 17
17 Si Hyeong LEE
KOR
130.26 19 16
18 Basar OKTAR
TUR
121.83 16 19
19 Natran TZAGAI
SWE
113.75 18 20
20 Tim HUBER
SUI
113.05 21 18
21 Michel TSIBA
NED
104.24 20 22
22 Davide LEWTON BRAIN
MON
102.48 22 21
23 Calvin PRATAMA
INA
51.29 24 23
24 Ilyass EL-MARHOUME
MAR
42.56 25 24
WD Yakau ZENKO
BLR
23

JGP Latvia Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Deniss VASILJEVS LAT 68.84 36.83 33.01 6.61 6.32 6.61 6.68 6.79 1.00 #13
2 Nicolas NADEAU CAN 68.04 35.15 32.89 6.57 6.32 6.57 6.68 6.75 0.00 #9
3 Alexei KRASNOZHON USA 67.53 37.32 30.21 6.21 5.75 6.14 6.11 6.00 0.00 #20
4 Kevin AYMOZ FRA 63.76 32.76 32.00 6.39 6.04 6.36 6.46 6.75 1.00 #19
5 Petr GUMENNIK RUS 62.35 35.53 26.82 5.36 5.21 5.54 5.39 5.32 0.00 #10
6 Dmitri ALIEV RUS 60.10 29.21 31.89 6.50 6.21 6.21 6.43 6.54 1.00 #26
7 Julian Zhi Jie YEE MAS 59.10 32.00 27.10 5.50 5.07 5.50 5.46 5.57 0.00 #21
8 Paolo BORROMEO USA 58.92 30.92 28.00 5.61 5.46 5.75 5.61 5.57 0.00 #12
9 Sondre ODDVOLL BOE NOR 57.06 32.45 24.61 4.86 4.68 4.96 5.11 5.00 0.00 #4
10 Sena MIYAKE JPN 55.88 28.99 26.89 5.64 5.29 5.32 5.32 5.32 0.00 #25
11 Kazuki TOMONO JPN 51.78 26.49 26.29 5.54 5.07 5.11 5.36 5.21 1.00 #17
12 Yunda LU CHN 51.62 26.76 24.86 5.00 4.82 4.93 5.04 5.07 0.00 #2
13 Se Jong BYUN KOR 50.36 23.00 27.36 5.68 5.39 5.29 5.61 5.39 0.00 #16
14 Tangxu LI CHN 46.77 21.66 25.11 5.32 4.82 5.00 5.11 4.86 0.00 #23
15 Mikhail MEDUNITSA UKR 45.19 23.50 21.69 4.54 4.07 4.43 4.36 4.29 0.00 #3
16 Aleksandr SELEVKO EST 43.78 19.35 24.43 4.89 4.68 4.86 4.89 5.11 0.00 #24
17 John-Olof HALLMAN SWE 43.42 21.60 21.82 4.39 4.21 4.18 4.50 4.54 0.00 #1
18 Armen AGAIAN GEO 42.70 21.88 21.82 4.50 4.07 4.36 4.46 4.43 1.00 #7
19 Glebs BASINS LAT 42.55 22.20 21.35 4.39 4.11 4.21 4.32 4.32 1.00 #8
20 Anton KARPUK BLR 41.91 20.55 21.36 4.43 4.14 4.25 4.29 4.25 0.00 #14
21 Lukas BRITSCHGI SUI 40.57 20.07 21.50 4.39 4.18 4.14 4.50 4.29 1.00 #11
22 Michel TSIBA NED 39.55 19.40 20.15 4.25 3.79 4.04 4.11 3.96 0.00 #22
23 Artur PANIKHIN KAZ 37.57 18.89 19.68 4.25 3.82 3.86 4.00 3.75 1.00 #6
24 Mehmet CAKIR TUR 34.56 15.83 18.73 4.11 3.61 3.61 3.79 3.61 0.00 #15
WD Timothee MANAND BEL #18
WD Daniels ROSCIKS LAT #5

Free Skate

 Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Dmitri ALIEV RUS 149.82 82.44 68.38 7.04 6.61 6.79 6.89 6.86 1.00 #19
2 Deniss VASILJEVS LAT 135.76 67.48 69.28 6.93 6.82 7.00 6.93 6.96 1.00 #20
3 Alexei KRASNOZHON USA 127.15 66.35 62.80 6.50 6.04 6.25 6.32 6.29 2.00 #24
4 Kevin AYMOZ FRA 123.24 55.68 67.56 6.64 6.50 6.82 6.82 7.00 0.00 #22
5 Petr GUMENNIK RUS 120.35 62.71 58.64 5.79 5.75 5.96 5.89 5.93 1.00 #23
6 Julian Zhi Jie YEE MAS 117.69 66.83 51.86 5.43 4.93 5.21 5.11 5.25 1.00 #13
7 Nicolas NADEAU CAN 116.92 53.28 65.64 6.64 6.39 6.50 6.68 6.61 2.00 #21
8 Sena MIYAKE JPN 112.85 58.07 54.78 5.71 5.21 5.54 5.54 5.39 0.00 #16
9 Se Jong BYUN KOR 110.89 57.53 53.36 5.46 5.11 5.43 5.32 5.36 0.00 #8
10 Tangxu LI CHN 105.03 55.59 50.44 5.43 4.82 5.04 5.04 4.89 1.00 #11
11 Sondre ODDVOLL BOE NOR 103.64 49.80 53.84 5.39 5.14 5.36 5.46 5.57 0.00 #15
12 Paolo BORROMEO USA 100.27 46.03 55.24 5.54 5.43 5.54 5.57 5.54 1.00 #17
13 Kazuki TOMONO JPN 96.15 47.31 50.84 5.46 4.86 5.00 5.14 4.96 2.00 #14
14 Yunda LU CHN 93.03 45.89 48.14 5.14 4.75 4.75 4.79 4.64 1.00 #18
15 Lukas BRITSCHGI SUI 89.46 46.62 43.84 4.39 4.18 4.39 4.46 4.50 1.00 #4
16 Armen AGAIAN GEO 82.20 39.92 44.28 4.86 4.14 4.46 4.36 4.32 2.00 #9
17 Anton KARPUK BLR 80.71 40.71 40.00 4.29 3.79 3.89 4.07 3.96 0.00 #3
18 Glebs BASINS LAT 79.90 42.02 39.88 4.36 3.79 3.93 4.07 3.79 2.00 #6
19 Mikhail MEDUNITSA UKR 78.44 34.66 43.78 4.57 4.07 4.43 4.50 4.32 0.00 #7
20 Aleksandr SELEVKO EST 74.32 30.46 45.86 4.54 4.32 4.50 4.68 4.89 2.00 #12
21 John-Olof HALLMAN SWE 73.52 31.60 42.92 4.50 4.21 4.04 4.39 4.32 1.00 #10
22 Michel TSIBA NED 70.43 32.43 38.00 4.14 3.54 3.71 3.82 3.79 0.00 #5
23 Artur PANIKHIN KAZ 67.42 34.76 35.66 4.00 3.54 3.29 3.64 3.36 3.00 #1
24 Mehmet CAKIR TUR 66.49 32.55 33.94 3.79 3.32 3.36 3.32 3.18 0.00 #2

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Dmitri ALIEV
RUS
209.92 6 1
2 Deniss VASILJEVS
LAT
204.60 1 2
3 Alexei KRASNOZHON
USA
194.68 3 3
4 Kevin AYMOZ
FRA
187.00 4 4
5 Nicolas NADEAU
CAN
184.96 2 7
6 Petr GUMENNIK
RUS
182.70 5 5
7 Julian Zhi Jie YEE
MAS
176.79 7 6
8 Sena MIYAKE
JPN
168.73 10 8
9 Se Jong BYUN
KOR
161.25 13 9
10 Sondre ODDVOLL BOE
NOR
160.70 9 11
11 Paolo BORROMEO
USA
159.19 8 12
12 Tangxu LI
CHN
151.80 14 10
13 Kazuki TOMONO
JPN
147.93 11 13
14 Yunda LU
CHN
144.65 12 14
15 Lukas BRITSCHGI
SUI
130.03 21 15
16 Armen AGAIAN
GEO
124.90 18 16
17 Mikhail MEDUNITSA
UKR
123.63 15 19
18 Anton KARPUK
BLR
122.62 20 17
19 Glebs BASINS
LAT
122.45 19 18
20 Aleksandr SELEVKO
EST
118.10 16 20
21 John-Olof HALLMAN
SWE
116.94 17 21
22 Michel TSIBA
NED
109.98 22 22
23 Artur PANIKHIN
KAZ
104.99 23 23
24 Mehmet CAKIR
TUR
101.05 24 24
WD Timothee MANAND
BEL
WD Daniels ROSCIKS
LAT

Lombardia Trophy Junior Men’s Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Kevin AYMOZ FRA 55.91 30.83 26.08 5.17 4.83 5.42 5.33 5.33 1.00 #12
2 Petr KOTLARIK CZE 49.14 28.47 20.67 4.25 3.75 4.25 4.17 4.25 0.00 #7
3 Adrein BANNISTER ITA 47.45 25.87 22.58 4.50 4.25 4.58 4.58 4.67 1.00 #10
4 Matteo RIZZO ITA 46.94 23.69 23.25 4.83 4.42 4.75 4.58 4.67 0.00 #14
5 Ernesto MARTINEZ ESP 42.96 21.47 21.49 4.33 4.08 4.42 4.33 4.33 0.00 #15
6 Carlo Vittorio PALERMO ITA 42.09 19.76 22.33 4.58 4.33 4.50 4.42 4.50 0.00 #3
7 Johannes MAIEHOFER AUT 35.74 18.74 17.00 3.50 3.25 3.50 3.50 3.25 0.00 #9
8 Simone CERVI ITA 35.03 17.19 19.84 4.08 3.75 3.92 4.17 3.92 2.00 #16
9 Alexander MASZLJANKO HUN 33.66 17.50 18.16 3.83 3.50 3.58 3.67 3.58 2.00 #17
10 Michel TSIBA NED 30.69 14.27 17.42 3.33 3.50 3.50 3.67 3.42 1.00 #5

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Matteo RIZZO ITA 91.31 41.65 49.66 5.08 4.67 5.00 5.00 5.08 0.00 #7
2 Kevin AYMOZ FRA 86.59 36.07 51.52 5.25 4.92 5.17 5.25 5.17 1.00 #10
3 Petr KOTLARIK CZE 86.56 41.38 46.18 4.83 4.42 4.75 4.67 4.42 1.00 #9
4 Carlo Vittorio PALERMO ITA 85.03 41.69 44.34 4.50 4.50 4.42 4.50 4.25 1.00 #5
5 Simone CERVI ITA 80.43 41.43 40.00 4.00 3.58 4.17 4.17 4.08 1.00 #3
6 Ernesto MARTINEZ ESP 80.03 36.53 43.50 4.33 4.17 4.50 4.42 4.33 0.00 #6
7 Adrein BANNISTER ITA 75.52 33.02 44.50 4.42 4.33 4.42 4.58 4.50 2.00 #8
8 Alexander MASZLJANKO HUN 72.50 36.16 36.34 3.75 3.50 3.67 3.75 3.50 0.00 #2
9 Johannes MAIEHOFER AUT 62.57 31.39 33.18 3.50 3.17 3.33 3.42 3.17 2.00 #4
10 Michel TSIBA NED 60.95 29.11 33.84 3.50 3.25 3.42 3.50 3.25 2.00 #1

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Kevin AYMOZ FRA 142.50 1 2
2 Matteo RIZZO ITA 138.25 4 1
3 Petr KOTLARIK CZE 135.70 2 3
4 Carlo Vittorio PALERMO ITA 127.12 6 4
5 Ernesto MARTINEZ ESP 122.99 5 6
6 Adrein BANNISTER ITA 122.97 3 7
7 Simone CERVI ITA 115.46 8 5
8 Alexander MASZLJANKO HUN 106.16 9 8
9 Johannes MAIEHOFER AUT 98.31 7 9
10 Michel TSIBA NED 91.64 10 10
WD Manuel DRECHSLER AUT
WD Simon Gabriel IONIAN AUT
WD Aleix GABARA ESP
WD Daniel NAURITS FRA
WD Catalin DIMITRESCU GER
WD Marco ZANDRON ITA
WD Sejong BYUN KOR