Challenge Cup Junior Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 48.16 26.90 21.26 5.67 5.00 5.25 5.33 5.33 0.00 #4
2 Ami KOGA / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 45.99 25.53 20.46 5.25 4.92 5.25 5.08 5.08 0.00 #2
3 Annika HOCKE / Jurij GNILOZUBOV GER 38.55 20.37 18.18 4.58 4.33 4.67 4.58 4.58 0.00 #5
4 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI GER 36.36 19.30 17.06 4.33 4.17 4.33 4.25 4.25 0.00 #1
5 Gabriella MARVALDI / Cody DOLKIEWICZ USA 36.12 19.34 17.78 4.58 4.33 4.58 4.50 4.25 1.00 #3

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
StN.
1 Ami KOGA / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 90.87 47.01 43.86 5.67 5.25 5.58 5.58 5.33 0.00 #4
2 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 82.68 42.08 41.60 5.58 5.08 5.17 5.17 5.00 1.00 #5
3 Gabriella MARVALDI / Cody DOLKIEWICZ USA 69.52 34.80 35.72 4.58 4.33 4.58 4.58 4.25 1.00 #1
4 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI GER 60.34 25.14 35.20 4.50 4.25 4.33 4.42 4.50 0.00 #2
5 Annika HOCKE / Jurij GNILOZUBOV GER 59.72 25.59 34.13 4.42 4.00 4.33 4.33 4.25 0.00 #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Ami KOGA / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 136.86 2 1
2 Renata OGANESIAN / Mark BARDEI UKR 130.84 1 2
3 Gabriella MARVALDI / Cody DOLKIEWICZ USA 105.64 5 3
4 Annika HOCKE / Jurij GNILOZUBOV GER 98.27 3 5
5 Minori YUGE / Jannis BRONISEFSKI GER 96.70 4 4

2014 JGP Croatia Preview

Men

Boyang Jin, Alexander Petrov and Sota Yamamoto have qualified for the Final while Roman Sadovsky (24 points), He Zhang (24 points) and Alexander Samarin (24 points) are on the bubble.

June Hyoung Lee, Shoma Uno and Andrei Lazukin are competing in Croatia for a chance to earn their spots in the Final.  June Hyoung Lee won a gold medal at JGP France.  He can qualify with a medal of any color or a 4th place finish, as his gold medal will break the tie among him Samarin.

Andrei Lazukin won a gold medal last week in Germany and was a late addition to this event.  He can also qualify with a medal of any color or a 4th place finish.

Shoma Uno won a silver medal at JGP Japan, despite having one of the highest scores of the season.  He can qualify with a gold or silver medal.  If both Lee and Lazukin qualify and Uno wins a bronze medal, he will be the first alternate.  If only one of the other two qualify, he can qualify with a bronze medal and a score of 147.87.

The spoiler at this event is Nathan Chen.  He is the reigning Junior Grand Prix Final and Junior World bronze medalist and is competing in his first event of the season.  He’s been competing over the summer as a senior nationally and will be cutting his programs down to junior length for this event.

My podium predictions:

Gold: Nathan Chen

Silver: Shoma Uno

Bronze: June Hyoung Lee

 

Ladies

Serafima Sakhanovich, Evgenia Medvedeva, Wakaba Higuchi and Yuka Nagai have already qualified for the Final.  Miyu Nakashio (24 points) and Elizabet Turzynbaeva (24 points) sit on the bubble.

Karen Chen won the bronze medal at JGP Czech Republic.  Alexandra Proklova won the bronze medal at JGP Germany last week. Nicole Rajicova finished 4th at Slovenia.  All three need a gold medal to qualify for the final.

Maria Sotskova won a silver medal at JGP Estonia and can qualify with a gold or silver medal.

Because of the amount of skaters who need a gold medal to have a chance at qualifying, only two will be able to qualify out of this event and there are some more complicated scenarios for qualifying.  Chen can qualify with a silver medal if she scores 163.23 and Sotskova either wins a gold medal or a bronze medal.  Proklova  can also qualify with a silver medal under the same circumstances but needs a score of 175.02.  Sotskova can qualify with a bronze medal if neither Chen nor Proklova win the silver medal.

My podium predictions:

Gold: Maria Sotskova

Silver: Karen Chen

Bronze: Alexandra Proklova

 

Pairs

Seguin and Bilodeau, Fedorova and Miroshkin and Gainetdinova and Alexeev have qualified for the Final.

Vigalova and Zakroev won the gold medal at JGP Estonia.  They can qualify for the Final with a 1st-4th place finish.

Liu and Johnson took home the bronze medal last week from JGP Germany and can qualify with a gold or silver medal.  If they win a silver medal while Koga/Boudreau-Audet or Beklemisheva/Bobrov win gold AND Vigalova/Zakroev finish 3rd or 4th, they will be the first alternates.

Koga/Boudreau-Audet finished 4th at JGP Estonia and Beklemisheva/Bobrov finished 4th at JGP Germany.  Both need a gold medal to qualify for the Final.

My podium predictions:

Gold: Vigalova/Zakroev

Silver: Liu/Johnson

Bronze: Beklemisheva/Bobrov

 

Dance

This is the most clear cut event of them all.  Bent/Mackeen, Popova/Vlasenko, Loboda/Drozd and Edwards/Pang have already qualified for the Final.  McNamara/Carpenter and Delmaestro/Lum are on the bubble.

The Parsons took home a bronze medal from JGP Japan.  They need a gold medal to qualify for the Final.

Morozova and Zhirnov won gold at JGP Slovenia and Yanovskaya/Mozgov won gold at JGP Estonia.  They both can qualify with a medal of any color.  They can also qualify with a 4th place finish if the Parsons do not win gold or if one or the other of these teams finish 5th or below.

My podium predictions:

Gold: Yanovskaya/Mozgov

Silver: Morozova/Zhirnov

Bronze: Parsons/Parsons

JGP Estonia Pairs Results

Short Program

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV RUS 54.32 30.50 23.82 5.96 5.75 5.93 6.00 6.14 0.00 #11
2 Renata OGANSEIAN / Mark BARDEI UKR 49.09 27.40 21.69 5.82 5.21 5.54 5.36 5.18 0.00 #6
3 Kamilla GAINETDINOVA / Sergei ALEXEEV RUS 46.30 25.90 21.40 5.64 5.04 5.39 5.36 5.32 1.00 #10
4 Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET JPN 45.05 25.27 19.78 5.07 4.71 5.07 5.00 4.86 0.00 #7
5 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 44.72 26.80 17.92 4.61 4.29 4.57 4.50 4.43 0.00 #5
6 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA 40.66 21.75 18.91 4.89 4.46 4.71 4.75 4.82 0.00 #2
7 Olivia ALLAN / Austin HALE USA 39.57 20.57 19.00 4.96 4.54 4.82 4.71 4.71 0.00 #4
8 Mary ORR / Phelan SIMPSON CAN 38.98 21.72 18.26 4.61 4.46 4.61 4.50 4.64 1.00 #8
9 Shalena RAU / Sebastian ARCIERI CAN 37.07 21.87 17.20 4.50 4.21 4.04 4.50 4.25 2.00 #3
10 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 35.46 19.66 16.80 4.36 4.04 4.04 4.43 4.14 1.00 #9
11 Jessica LEE / Robert HENNINGS USA 29.95 13.26 17.69 4.61 4.29 4.39 4.50 4.32 1.00 #1
12 Eliza SMYTH / Jordan DODDS AUS 25.47 12.59 12.88 3.39 3.07 3.14 3.32 3.18 0.00 #12

Free Skate

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded.
StN.
1 Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV RUS 107.51 55.23 52.28 6.50 6.18 6.79 6.64 6.57 0.00 #12
2 Kamilla GAINETDINOVA / Sergei ALEXEEV RUS 91.01 45.58 45.43 5.82 5.36 5.82 5.68 5.71 0.00 #9
3 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV RUS 87.73 48.42 39.31 5.00 4.79 5.14 4.93 4.71 0.00 #5
4 Mary ORR / Phelan SIMPSON CAN 81.34 42.76 38.58 4.86 4.64 4.93 4.82 4.86 0.00 #7
5 Shalena RAU / Sebastian ARCIERI CAN 81.30 44.06 38.24 4.89 4.61 4.93 4.79 4.68 1.00 #1
6 Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET JPN 79.26 40.38 41.88 5.32 5.04 5.25 5.25 5.32 3.00 #10
7 Olivia ALLAN / Austin HALE USA 77.66 38.92 38.74 5.00 4.57 4.96 4.93 4.75 0.00 #6
8 Renata OGANSEIAN / Mark BARDEI UKR 74.46 35.87 41.59 5.64 5.04 4.93 5.39 5.00 3.00 #11
9 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 73.86 39.97 33.89 4.46 4.14 4.29 4.18 4.11 0.00 #4
10 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA 70.87 33.64 38.23 4.96 4.54 4.79 4.82 4.79 1.00 #8
11 Jessica LEE / Robert HENNINGS USA 65.30 31.45 34.85 4.39 4.18 4.46 4.43 4.32 1.00 #2
WD Eliza SMYTH / Jordan DODDS AUS #3

Total

FPl. Name Nation Points SP FS
1 Maria VIGALOVA / Egor ZAKROEV
RUS
161.83 1 1
2 Kamilla GAINETDINOVA / Sergei ALEXEEV
RUS
137.31 3 2
3 Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV
RUS
132.45 5 3
4 Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET
JPN
124.31 4 6
5 Renata OGANSEIAN / Mark BARDEI
UKR
123.55 2 8
6 Mary ORR / Phelan SIMPSON
CAN
120.32 8 4
7 Shalena RAU / Sebastian ARCIERI
CAN
118.37 9 5
8 Olivia ALLAN / Austin HALE
USA
117.23 7 7
9 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII
ITA
111.53 6 10
10 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR
CZE
109.32 10 9
11 Jessica LEE / Robert HENNINGS
USA
95.25 11 11
WD Eliza SMYTH / Jordan DODDS
AUS
12